Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
61 ile 90 arası toplam 124 sonuç

Konu: Taktik Hazırlamak İçin Matematiksel Yöntem

verdiğin formüllere farklı oranlarda yan özellikler katarak uyguladım ve çok işe yaradı ama açıkcası pek pratik bir yöntem değil, çünkü her transfer sezonu yeni oyuncular, oyuncu özelliklerinin artışı falan derken takımın oranları değişiyor bu durumda tekrar hesaplamak gerekiyor. bu hesaplama işlemide 2 saat falan sürüyor elde kağıt kalem

Nesil
    2006
    Yer
    Karadeniz

Çok güzel bir konu olmuş. Bayağı bir bilgi sahibi oldum. Ama bir yeri anlamadım.

Kısa pası açıklarken, eğer kısa pas kullanacaksak tempoyu düşürmemiz gerektiğini söylemiştin.

Ama daha sonra temponun daha hızlı paslaşmak olduğunu söyledin. Başka bir deyişle topun ulaşma hızı= tempo. Topun ulaşma hızı ne kadar çabuksa tempo da o kadar artar. Yani bu da demek oluyor ki. Topun ulaşma hızı çabuksa bu kısa pasa girer ve kısa pas kullanıyorsak tempo da yüksek olur.

Burada bir çelişki görüyorum.

3. Default

ben başladım yarım saattir hesap yapıyorum umarım güzel bir taktik oluşturacağım vallahi şuanki duruma bakarsam benim kadrom ofansif yapılı birde ben toplam oyuncuyu kadromda bulunan oyuncu sayısına göre yaptım yani kadromda 30 oyuncu varsa 30 unu da buna dahil ettim sebebi ise ben bütün oyuncularıma sezon içinde maç yoğunluğuna göre forma veren bir oyun anlayışındayım o yüzden küçük özellikleride olsa bazı oyuncuları göz ardı etmek istemedim... ama gerçekten faydalı birşey çok teşekkür ediyorum

Teşekkürler işe yarayabilir ama yazı çok uzundu tamamını okuyamadım

.
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    ilginç valla denemek lasım sağol ..
    Last edited by Kursatt34 : 01.Haziran.2008 at 18:31 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Sanliurfa

Emegine saglik klavyene kuvvet kardes,
    Bende uzun zamanlar kendi taktiklerimi ve antrenmanlarimi yapardim ancak benim bile bilmedigim bir cok puf nokta varmis...

Nesil
    2006
    Yer
    YALOVA

Çok güzel bi yazı oyuna bilimsellik katmış okurken şaşırdım ve oyunu daha iyi anlamamı sağladı tebrikler

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Herkese merhaba,
    Uzun süredir foruma giirip bişeyler yazamadım, hatta 1 aydır FM bile oynayamadım, soru soran cevap bekleyen arkadaşlarda özür dilerim.... üzerinden epey zaman geçse de sorulara cevap vermeye çalışayım,

Quote Originally Posted by dj kolpa View Post
    murat abi bende bişey sormak istiyorum
    bu hazırladığın formüllerde moralin etkisi nekadar?
    Dj kolpa abicim, formüllerde morallin etkisi yok çünkü hiçbir formülde parametre olarak kullanmadım. Moral faktörü, oyunda edindiğim tecrübeye göre özellikle "TACKLING" ve ikinci planda da "creative freedom" ayarı için önemli. Eğer oyuncu "very good" gibi yüksek morale sahipse "hard tackle-yüksek creativ freedom" ayarıyla oynatabilirsin. Eğer moral "okay-good"şeklindeyse "normal tackle-normal creative freedom" , eğer moral "poor" ve altındaysa
    easy tackle ve düşük creative freedom ayarıyla oynatmalısın, yoksa oyuncun bol kart görüp, saçma paslar, gereksiz pozisyon boşaltmalar falan yapar, tabii bu benim gözlemlediğim kadar.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by lordbarbaros View Post
    ben bu değerleri hesaplayarak takımıma uyguladım. takımım sivasspor du. her türlü taktiği denedim. Ama bir türlü başarıya ulaşamadım. Oyuncularımın morali poor du. onu söliyim. Olmuyor olmuyor olmuyor. VE kovuldum.
    Elbette sadece taktik ayarlamak başarı için yeterli değil, antreman sistemi de oyunumuz da çok etkili, eğer maçlara yıldız oyuncu gibi gözüken ama hazır olmayan moralsiz oyuncularla oynuyorsan başarısızlık kaçınılmazdır.
    "FIT" durumda ve morali yüksek oyuncularla maçlara başlamalısın. FIT oyuncular için oyuncu kartında "fitness" kısmında en az "match fit" yazmalı. FIT olmayan oyuncuların seviyesini yükseltip her an üst performansla oynayabilir hale gelmesi için hafta içlerine "reserve" takım ya da "genç" takımlarla hazırlık maçları koy ve yedek veya ilk 11'e giremeyen oyuncuları o maçlarla hazırla.
    Ayrıca , Oyuncu kartlarındaki "training-overview" başlığında oyuncu antreman ekranında "training level" diye grafik gösterimler var, orda bir oyuncunun hangi seviyesi düşükse o seviyeye göre 1-2 hafta antreman yaptır. Ben şu şekilde bir kaç antreman programı hazırlayıp oyuncuları ihtiyaçlarına göre 2-3 maçta bir değişik antreman programlarına aktarıyorum.
    Fitness = aerobik ve strenght en üst seviye, diğer seçenekler kapalı
    Teknik = Shoot ve ball kontrol en üst seviye, aerobik ve strenght light, diğerlerini de antreman ortalamasını heavy yapmadan medium seviyede bırakacak kadar eşit olarak ayarlıyorum.
    Taktik = taktik , defending, attacikng en üst seviye, set pieces hard seviyede, diğerleride light olarak genel ortalama medium dan harda geçmeden 1-2 nokta öncesinde olacak şekilde...
    Bunlar gibi bir iki tane daha antreman programı hazırlayıp oyuncu kartında grafikte hangi kısımlar düşükse onlara göre antreman yaptır , oyuncuların başarısına sen de şaşıracaksın emin ol.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by bearyn View Post
    verdiğin formüllere farklı oranlarda yan özellikler katarak uyguladım ve çok işe yaradı ama açıkcası pek pratik bir yöntem değil, çünkü her transfer sezonu yeni oyuncular, oyuncu özelliklerinin artışı falan derken takımın oranları değişiyor bu durumda tekrar hesaplamak gerekiyor. bu hesaplama işlemide 2 saat falan sürüyor elde kağıt kalem
    evet elde kağıt kalem uğraşınca gerçekten uzun bir iş ama bir kere işi kavrayınca yeni yönetmeye başladığın bir takımın kabaca oyuncu özelliklerine göz gezdirip , ortalama takım komutu ayarlarının o takıma göre nasıl olmasını hiç hesap yapmadan tahmin etmeye başlayacaksın, bu bile yeterli oluyor.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by Omer-faruk-14 View Post
    Çok güzel bir konu olmuş. Bayağı bir bilgi sahibi oldum. Ama bir yeri anlamadım.

Kısa pası açıklarken, eğer kısa pas kullanacaksak tempoyu düşürmemiz gerektiğini söylemiştin.

Ama daha sonra temponun daha hızlı paslaşmak olduğunu söyledin. Başka bir deyişle topun ulaşma hızı= tempo. Topun ulaşma hızı ne kadar çabuksa tempo da o kadar artar. Yani bu da demek oluyor ki. Topun ulaşma hızı çabuksa bu kısa pasa girer ve kısa pas kullanıyorsak tempo da yüksek olur.

Burada bir çelişki görüyorum.
    Omer-faruk ,
    herşeyi çok güzel anlamışsın , tam gol atayım derken ayağın kaymış yere düşmüşsün
    Kısa paslaşmak demek temponun yükselmesi demek, yazıda bunu belirtiyorum zaten, sen de bunu çok güzel kavramışsın. Tempo pas mesafesi kısaldığı için artmakta, o yüzden de yükselen tempomuzu tekrar dengeye getirmek ve pas hatalarını azaltmak için tempo ayarını düşürüyoruz.
    Pas türü = Kısa , böylece tempomuz yükseldi
    Tempo ayarı = Yavaş , yapılmalı ki yükselen tempomuz yüzünden oyuncuların eli ayağına dolaşmasın.

Görüdüğün gibi çelişki yok. Ama üzerinde düşündüğün için teşekkür, iyi mantık yürütüyorsun sen de iş var abicim
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Bir arkadaşımız günler önce, özelden, yazıyı başka forumda yayınlamak için izin isteyen bir mesaj atmış. Tabii ben uzun süre foruma girmediğim için mesajını yeni gördüm. Diğer forumları google da aratıp bir göz attım, genç arkadaşımız cevap gelmeyince sabredememiş yazıyı yayınlamış, alıntı yaptığını belirtmeyi de unutmamış, sağolsun. Benim için bir sakıncası yok , fakat
    Yazı ilk defa bu forumda yer aldığı için sadece burda ilgilenebilirim. Sorusu olacak arkadaşlara duyururum.
    Last edited by Atasagun : 18.Haziran.2008 at 00:32 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Murat abi açıkcası deneyeceğim ama hesap kitap gözümde büyüyor Ama arkadaşlardan ricam işe yarayıp yaramadığını söylemeleri yoksa o kadar hesap kitap boşa gidebilir

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul-Ümraniye

Quote Originally Posted by Her026 View Post
    Murat abi açıkcası deneyeceğim ama hesap kitap gözümde büyüyor Ama arkadaşlardan ricam işe yarayıp yaramadığını söylemeleri yoksa o kadar hesap kitap boşa gidebilir
    Daha şimdi yeni uyguladım işe yarıyor mu diye.Açıkçası memnun kaldım.Bir maç yaptım.Karar sizin:Ben Nürnberg'im:
    20alex20...

Hayattan canlı ölüm, günahtan baskın rahmet;
    Beyoğlu tepinirken ağlar Karacaahmet...

Necip Fazıl Kısakurek

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

yazıyı ilk defa dün akşam okuma şansım oldu..ilk önce helal olsun demekle başlıyorum..çünkü anlaşılıyo ki baya bir kafa yorulmuş ve taktiksel varyasyonlar rakamlara aktarılmış herkes yapamaz bunu..ama bana göre taktik kurarkende bu kadar fazla ayrıntıya girmeye gerek yok..bende haspel kader bu oyunu 10-11 senedir oynuyorum ve şunu anladımki taktikte ne kadar fazla uğraşırsan o kadar başarısız oluyosun..bu benim fikrim tabiki..bi de taktik stratejiler hakkında tam bi mutabakat yok senin yaptığın benimkine uymuyo benim yaptığım seninkine..mesela yabancı bi forumda bi yazı çıkmıştı baya ünlü yapay zeka ve taktiksel strateji diye..adam orda defansın ortasında oynayan adamların kapanmasına 17-18 vermişti..ilerdeki oyunculara doğru alan daraltma azalıyodu..açıklamasına da ilerdeki oyuncular atak yapacağı için kapanmaları az olmalı defanstaki oyuncular ise rakip forvetlere alan bırakmamalı şeklindeydi..forumdaki bi çok kişide buna katılıyodu..ben cevabımda bunun böyle olmasının mümkün olmadığını eğer defans oyuncularına bu kadar sık closing down yaptırırsanız kalbura dönebileceklerini söylemiştim..zaten o yazının etkiside kısa sürdü ve daha sonra defans oyuncularının kapanmasını az olması gerektiği söylenmişti...ben herzaman söylerim arkadaşlara.."en iyi taktik kendi yaptığın taktiktir."...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Thumbs up

Çok ilginç bir sistem oluşturmuşsunuz.Kaç yıldan beri bu fm yi kullanıyorum ama hiç işin içine matematikiğin girebileceği ve bundan faydalanabileceğim hiç aklıma gelmedi.Denedikten sonra bu sistemin ne kadar verimli olduğu nasıl takıma etki yapacağı hakkında daha net fikirlerim olacak ama yinede emek için teşekkür ederim .
    alkış ...

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Murat abi sadece ilk 11 i hesaplasak daha kullanışlı olmaz mı ? Maçı onlarla oynuyoruz çünkü.

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

öncelikle bilgiler için teşekkürler. Şuanda premier ligde west ham la şampiyonluğa koşuyorum. Ama anlamadığım bişey var. Mantalitem ofansif takım baskılı oynuyor. çok da güzel oynuyor. genişlik narrowda. nezaman genişliği arttırsam yani wide ye kaydırsam takımın oyunu bozuluyor. yani takım çok ofansif oynamasına rağmen geniş alanda aynayamayıp dar alanda çok daha ii oynuyor. acaba nedeni ne olabilir. ve de bu bir çelişkimidir. bu iki sorunun cevabını şeyttrrcektim...

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Dar alanda oynaman belkide daha iyi closing down yapmana sebep oluyordur.

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by sonOsmanLI View Post
    öncelikle bilgiler için teşekkürler. Şuanda premier ligde west ham la şampiyonluğa koşuyorum. Ama anlamadığım bişey var. Mantalitem ofansif takım baskılı oynuyor. çok da güzel oynuyor. genişlik narrowda. nezaman genişliği arttırsam yani wide ye kaydırsam takımın oyunu bozuluyor. yani takım çok ofansif oynamasına rağmen geniş alanda aynayamayıp dar alanda çok daha ii oynuyor. acaba nedeni ne olabilir. ve de bu bir çelişkimidir. bu iki sorunun cevabını şeyttrrcektim...
    bunda bence en önemli neden, oyuncuların "passing" değerleri kullandığın diziliş, ve "focus pass" ayarıdır.
    şöyleki ,
    takıma dağılın ( wide) dediğinden oyuncuların aralarında ki mesafe artar, mesafe arttığı için "passing" özellikleri doğru paslaşmayı belirleyen önemli bir unsur haline gelir. O yüzden pass ayarını da 1-2 kademe arttırmakta fayda var (short'sa mixed yapılabilir, mixed sa direct)
    dizilişin önemine gelince , (wide) komutu verilince, oyunun kenarlardan kurulması mantıksal bir sonuçtur, eğer kanat organizasyonlarına uygun olmayan bir diziliş kullanıyorsan, takımının hücum etkinliği azalacaktır.
    Bu yüzden wide ayarı , kanat organizasyonuna uygun 4-4-2 , 4-1-4-1 gibi dizilişlerde tercih edilmeli ve focus pass ayarı "both flank" ve ya kanatlardan birinin belirlenmesi şeklinde olmalı, kanat oyuncuları da driblingi bol bol yapmalı.

Bence senin ortasahanın göbeğindeki oyuncuların hücum yetenekleri , kanat oyuncularına göre daha fazla, bu da önemli bir faktör. Ayarı narrow da tuttuğunda ve focus pass mixed olduğunda, oyuncuların topu çoğunlukla ortasahanın göbeğinden rakip sahaya taşıyorlar, pass stilin , tempon ve ortada oynayan oyuncuların kaliteli olduğu için takımın da daha başarılı oluyor, diye tahmin ediyorum.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by Her026 View Post
    Murat abi sadece ilk 11 i hesaplasak daha kullanışlı olmaz mı ? Maçı onlarla oynuyoruz çünkü.
    Ben oynarken takımda banko 11'im ancak maçların en fazla %40'ında maça çıkabiliyor genelde formda oyuncuları 11'de kullanmayı tercih ediyorum, bu yüzden ortalama 18-20 oyuncu sezon boyunca bir kaç maçta olsa ilk 11'de yer alıyor.
    İstersen dene ne diyeyim.
    Önemli olan zaten takım komutları arasındaki mantıksal ilişkiyi iyi kavramak...

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam 4-5-1 dizilişinde bir taktik yayınlamışsın forumda, geçen inceledim, şampiyonluk kovalayan takımların bol pozisyon üreteceği bir taktik hazırlamışsın, ufak tefek eksikleri de oyuncu pozisyonlarına göre ince ayarlarla tamamlayabilirisin, dl-dr pozisyonlarında mentalite ayarı biraz fazla kaçmış, çok kart görür o oyuncular. Neyse ayrıntılı yorumumu vaktim olursa oraya yazarım
    Last edited by Atasagun : 28.Haziran.2008 at 00:54 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Quote Originally Posted by trksprtlboy View Post
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:

Ben oynarken takımda banko 11'im ancak maçların en fazla %40'ında maça çıkabiliyor genelde formda oyuncuları 11'de kullanmayı tercih ediyorum, bu yüzden ortalama 18-20 oyuncu sezon boyunca bir kaç maçta olsa ilk 11'de yer alıyor.
    İstersen dene ne diyeyim.
    Önemli olan zaten takım komutları arasındaki mantıksal ilişkiyi iyi kavramak...

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam 4-5-1 dizilişinde bir taktik yayınlamışsın forumda, geçen inceledim, şampiyonluk kovalayan takımların bol pozisyon üreteceği bir taktik hazırlamışsın, ufak tefek eksikleri de oyuncu pozisyonlarına göre ince ayarlarla tamamlayabilirisin, dl-dr pozisyonlarında mentalite ayarı biraz fazla kaçmış, çok kart görür o oyuncular. Neyse ayrıntılı yorumumu vaktim olursa oraya yazarım
    Abi her maç öncesi hesaplayayım diyorum oyuncualrı yani sezon başı birkere değil.Benim taktiğe gelirsek mr lerin boşalttığı alanı dr ve dl lerin doldurmasını hesapladım ama sanırım olmadı.Orada nasıl bir ayar yapacağımı bulamadım.Closing downuda ezbere yaptım ama bildiğim tek birşey var rakibin dm bölgesinde yani bizim amc bölgesinde yapılan kısa paslar çok etkili oluyor hatta oyunun en kolay gol bulma yöntemi.Aslında bunu yapmayı planlıyorum ama özellikle forumun bu bölümünde sorduğum sorulara ara sıra cevap bulabiliyorum anca öyle geliştirebiliyorum. Bu arada kendim yaptığım taktiklerin %70 inde rakibin iki fc'si ara pas yapıp defansın arkasına atıp gol buluyorlar deep yapsam bile.Bu taktiksel olguları ezbere değilde bilerek yapmak fmde en çok istediğim şey.

helal olsun epey bi uğraşmısındır

en başta gözüme çarpan bir hatayı sölemek istiyorum aslında hata deil çünkü matematik konusunda iddalı olmadığını belirtmişsin zaten bunu yazmaktaki amacım yazıyı okuyup ezbere hareket edicek arkadaşlar için
    mesela Takım Hücum kapasitesi = ( toplam creativity + t.passing ) / t.oyuncu sayısı demişsin şöle düşün 10 oyuncumuz olsa hepsinin yaratıcılık ve pasing 10 olsa o zaman toplam pasing 100 ve toplam yaratıcılık 100 yani 200 / 10 burdan ortalama hücum 20 çıktı ama 10 çıkması gerekir
    asıl formül Takım Hücum kapasitesi = ( toplam creativity + t.passing ) / t.oyuncu sayısı çarpı 2 olmalı yani 2 özellik üzerinden değerlendiriyoruz yoksa ilerde defanslar için 4 özelliği değerlendiriyosun her adamımızın 4 özelliğide 20 olursa ortalama defans 80 çıkıyor bilmem anlatabildim mi
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    yazıyı okumaya devam ettikçe görüyorumki bu formülü uygulamak isteyen arkadaşlar şaşıracaklar ama benim anlattığım mantığı anlarsak şaşırmayız ve aynı yazıdaki gibi uygulayabiliriz yoksa işe biraz yaratıcık ve matematik katmak gerekicek biraz yorulucaz yani
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Pas Hızı : Pas uzunluğu / Topun ulaşma süresi ' dir.
    Tempo = Pas hızı / Pas uzunluğu
    bu formülde pas hızını yukardaki formüldeki gibi yazarsak;
    Tempo = pas uzunluğu / topun ulaşma süresi / pas uzunluğu
    yani; formüldeki iki pas uzunluğu birbirini sadeleştirir ;
    Tempo = 1 / topun ulaşma süresi olur.

şimdi pas hızı hız, pas uzunluğu yol, ulaşma süresinede zaman diyebiliriz bu formül doğrudur yani hız=yol/zaman
    temponun pas hızı / pas uzunluğu olduğunu sen sölüyorsun hız/yol=zaman çıkar buda doğrudur ama buna doğru diyemeyiz çünkü biz topun ulaşma süresine zaman dedik ama şimdi aynı şekilde ve aynı formülde tempoya zaman diyoruz ama tempo zamanla aynı şey olamaz tempo birim zamanda topun aldığı yol olabilir buda hız çıkıyor.
    yani ya ben çok derin düşünüyorum yada sen çok basit düşünüyosun.
    ve bence fizikle frekansla dalgayla bi alakası yok sadece hız problemi bilgisiyle bile çözülebilir
    Last edited by seto : 28.Haziran.2008 at 18:06 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by seto View Post
    en başta gözüme çarpan bir hatayı sölemek istiyorum aslında hata deil çünkü matematik konusunda iddalı olmadığını belirtmişsin zaten bunu yazmaktaki amacım yazıyı okuyup ezbere hareket edicek arkadaşlar için
    mesela Takım Hücum kapasitesi = ( toplam creativity + t.passing ) / t.oyuncu sayısı demişsin şöle düşün 10 oyuncumuz olsa hepsinin yaratıcılık ve pasing 10 olsa o zaman toplam pasing 100 ve toplam yaratıcılık 100 yani 200 / 10 burdan ortalama hücum 20 çıktı ama 10 çıkması gerekir
    asıl formül Takım Hücum kapasitesi = ( toplam creativity + t.passing ) / t.oyuncu sayısı çarpı 2 olmalı yani 2 özellik üzerinden değerlendiriyoruz yoksa ilerde defanslar için 4 özelliği değerlendiriyosun her adamımızın 4 özelliğide 20 olursa ortalama defans 80 çıkıyor bilmem anlatabildim mi
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    yazıyı okumaya devam ettikçe görüyorumki bu formülü uygulamak isteyen arkadaşlar şaşıracaklar ama benim anlattığım mantığı anlarsak şaşırmayız ve aynı yazıdaki gibi uygulayabiliriz yoksa işe biraz yaratıcık ve matematik katmak gerekicek biraz yorulucaz yani
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Pas Hızı : Pas uzunluğu / Topun ulaşma süresi ' dir.
    Tempo = Pas hızı / Pas uzunluğu
    bu formülde pas hızını yukardaki formüldeki gibi yazarsak;
    Tempo = pas uzunluğu / topun ulaşma süresi / pas uzunluğu
    yani; formüldeki iki pas uzunluğu birbirini sadeleştirir ;
    Tempo = 1 / topun ulaşma süresi olur.

şimdi pas hızı hız, pas uzunluğu yol, ulaşma süresinede zaman diyebiliriz bu formül doğrudur yani hız=yol/zaman
    temponun pas hızı / pas uzunluğu olduğunu sen sölüyorsun hız/yol=zaman çıkar buda doğrudur ama buna doğru diyemeyiz çünkü biz topun ulaşma süresine zaman dedik ama şimdi aynı şekilde ve aynı formülde tempoya zaman diyoruz ama tempo zamanla aynı şey olamaz tempo birim zamanda topun aldığı yol olabilir buda hız çıkıyor.
    yani ya ben çok derin düşünüyorum yada sen çok basit düşünüyosun.
    ve bence fizikle frekansla dalgayla bi alakası yok sadece hız problemi bilgisiyle bile çözülebilir
    İyiki değinmişsin bu noktaya ,Hucüm kapasitesi formülünü yanlış yazmışım, daha önce başka bir arkadaşımız da aynı hatayı özel mesajla bildirmişti bana, yazıyı düzeltme şansım kalmadığı için öyle kalmıştı.
    Senin dediğin gibi Toplam oyuncu sayısının 2 katına bölmek doğru olan...
    Ben hesaplarken (ortalama passing + ortalama creativity ) / 2 şeklinde yapıyordum hesaplarımı.
    Senin dediğin şekliyle (toplam passing + toplam creativty ) / 2 * toplam oyuncu sayısı şeklinde de yapılabilir.

Tempo konusunda belirttiğine gelirsek; hız / yol = zaman formülün yanlış olmuş şöyleki, yukarda hız formülünü doğru belirtmişssin yani hız= yol / zaman
    öyleyse
    zaman = yol / hız olur. sen ise tam tersine hızı yola bölmüşsün....
    tempo = hız / yol formülünde bir sorun yok yani....

İnceleme ve değerlendirmelerin için çok teşekkür ederim...

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Murat abi crossing+dribblingi eklemişsin.Bence bu kullanılacaksa sadece kanat oyuncuları için kullanılmalı diye düşünüyorum.Bide Yenilikler ilk mesaja eklenirse çok güzel olur
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Abi benim takım hesaplamalarında Savunma Kapasitesi 46, Hız Kapasitesi 27 çıktı yanlış hesap mı olabilir yoksa doğal mı 20 den fazla çıkması ?
    Last edited by Her026 : 01.Temmuz.2008 at 23:04 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

gercekten cok guzel.Muthiş fikirler verdi.birkaç ayrı takımda ayrı ayrı oyuncu sayılarıyla denedim ama her zaman dogru rakamlar cıkmıyor.
    mesela 10 kişiden hesaplanmış ornegi veriyorum(kaleci haric)

-takım hucum kap: (t.creatv + t.pas)/oyuncu : (131+143) /10 =27,4
    -Takım top yonetme kap: (t.f touch +t.teknik+t.agility)/oyuncu : 133+143+145 / 10= 42,1

Bu baglamda ;
    Mentality: (takım top yonetme kap. + takım hucum kap.) / 2 :
    (42,1 + 27,4)/2 =34,75--------> 20 den fazla cıkmış oldu.!

Bir yerde hatamı yapıorm yoksa gercekten formullerde bir yanlıslık mı var.Cunku kac kere denedim deişik takımlarla.Verdigim rakamları tekrar tekrar hesapladım oyundan yanlış değil ama işte bi anlam veremedim.
    Yine de ; Çok mantıklı bir yaklaşım ve muthiş bir caba bu yuzden tebrik ediyorum bence bu herkese yepyeni fikirler verecektir tıpkı bana şu an verdigi gibi.
    -

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by davidvilla View Post
    gercekten cok guzel.Muthiş fikirler verdi.birkaç ayrı takımda ayrı ayrı oyuncu sayılarıyla denedim ama her zaman dogru rakamlar cıkmıyor.
    mesela 10 kişiden hesaplanmış ornegi veriyorum(kaleci haric)

-Takım top yonetme kap: (t.f touch +t.teknik+t.agility)/oyuncu : 133+143+145 / 10= 42,1

Bu baglamda ;
    Mentality: (takım top yonetme kap. + takım hucum kap.) / 2 :
    (42,1 + 27,4)/2 =34,75--------> 20 den fazla cıkmış oldu.!

Bir yerde hatamı yapıorm yoksa gercekten formullerde bir yanlıslık mı var.Cunku kac kere denedim deişik takımlarla.Verdigim rakamları tekrar tekrar hesapladım oyundan yanlış değil ama işte bi anlam veremedim.
    Yine de ; Çok mantıklı bir yaklaşım ve muthiş bir caba bu yuzden tebrik ediyorum bence bu herkese yepyeni fikirler verecektir tıpkı bana şu an verdigi gibi.
    -
    Gerçekten bende gülüp duruyorum kendikendime şu anda, bu güne kadar buraya yazdığım formülleri eksik yazmışım ve ben de dönüp bakmadığım için eksikliği farkettmemişşim, o yüzden bu güne kadar hesapladım denedim diyen pek çıkmadı. Senin gibi arkadaşlar sayesinde uyandık. Daha Önce de Seto arkadaşamız aynı hatayı belirttmişti.
    Ben pratikte ortalamaları hesaplayıp, sonra onları toplayıp onların da ortalamasını aldığım için rahatça hesaplıyordum, daha açıklayıcı olur diye formülleri yazıda ki gibi açık yazmaya çalıştım. Hepsinde bölü kısmını eksik yazmışım... En güzeli ilk fırsatta formülleri bu eksiklikten arındırıp, daha önce Peluk arkadaşımızla yaptığımız fikir alış verişlerinde ulaştığımız son noktaları da ekleyerek yeniden yazmak olacak. İnşallah vakit bulurum.
    Senin dediğin üzerinden düzeltme yaparsam şöyle olmalı :
    bu hesabın doğrusu şu;
    takım hücum kap: [(t.creatv/t.oyuncu say) + (t.passing/t.oyuncu sayısı)]/2
    buna göre senin değerlere bakarsak;
    takım hücum kap: [ 13,1 + 14,3 ] / 2 = 13,7 bu da yaklaşık 14 kabul edebiliriz.

yani aslında yazıda formülleri şu şekilde yazmalıyken yanlış yazmışşım :
    takım hücum kap : ( ortalama creat. + ortalama passing ) /2
    ve ya
    =( t.creatv.+t.passing) / (toplam oyuncu sayısı x 2)

aynı mantıkla diğer formüllerde ;

= (parametre1 + parametre2 + parametreN) / ( toplam oyuncu sayısı x N)
    olmalı

dediğim gibi inşallah en kısa sürede düzeltilmiş hallerini yazacağım, herkesden özür dilerim
    hala kendi kendime gülüp duruyorum

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Abi keşke daha önce cevap yazabilseydin bende o kadar hesap yaptım Sonuca ulaşamayınca sinirlendim sildim oyunu Ama gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Fm 2009'da kullanmak dileğiyle.

Quote Originally Posted by trksprtlboy View Post
    Gerçekten bende gülüp duruyorum kendikendime şu anda, bu güne kadar buraya yazdığım formülleri eksik yazmışım ve ben de dönüp bakmadığım için eksikliği farkettmemişşim, o yüzden bu güne kadar hesapladım denedim diyen pek çıkmadı. Senin gibi arkadaşlar sayesinde uyandık. Daha Önce de Seto arkadaşamız aynı hatayı belirttmişti.
    Ben pratikte ortalamaları hesaplayıp, sonra onları toplayıp onların da ortalamasını aldığım için rahatça hesaplıyordum, daha açıklayıcı olur diye formülleri yazıda ki gibi açık yazmaya çalıştım. Hepsinde bölü kısmını eksik yazmışım... En güzeli ilk fırsatta formülleri bu eksiklikten arındırıp, daha önce Peluk arkadaşımızla yaptığımız fikir alış verişlerinde ulaştığımız son noktaları da ekleyerek yeniden yazmak olacak. İnşallah vakit bulurum.
    Senin dediğin üzerinden düzeltme yaparsam şöyle olmalı :
    bu hesabın doğrusu şu;
    takım hücum kap: [(t.creatv/t.oyuncu say) + (t.passing/t.oyuncu sayısı)]/2
    buna göre senin değerlere bakarsak;
    takım hücum kap: [ 13,1 + 14,3 ] / 2 = 13,7 bu da yaklaşık 14 kabul edebiliriz.

yani aslında yazıda formülleri şu şekilde yazmalıyken yanlış yazmışşım :
    takım hücum kap : ( ortalama creat. + ortalama passing ) /2
    ve ya
    =( t.creatv.+t.passing) / (toplam oyuncu sayısı x 2)

aynı mantıkla diğer formüllerde ;

= (parametre1 + parametre2 + parametreN) / ( toplam oyuncu sayısı x N)
    olmalı

dediğim gibi inşallah en kısa sürede düzeltilmiş hallerini yazacağım, herkesden özür dilerim
    hala kendi kendime gülüp duruyorum
    Olsun ya önemli olan temeldeki fikir.Yabancı forumlarda sigames de olsun italyan fm forumlarında olsun ben bunun uzerine bir fikir gormedim duymadım.Bence sizin bu fikriniz bu oyunda cag acar.Formullerin duzgun halini bir ornekle yazmışsınız bu benim için yeterli ben artık oradan çözerim.Dil bölümü oldugum için formul bulmak benim için gercekten zor ama bulunan formullerden hareket edebiliyorum.Bu fikri hep beraber daha da geliştirebiliriz.
    Artı olarak ben sizin en temelde söylediğiniz özellikleri dogru kabul ediyorum cunku oyunda bu böyle biraz gercek dışı ama böyle.Kastettigim şu ki mesela Bir takımın attacking özelligini pas ve yaratıcılık belirliyor oyunun mantıgında bu boyle evet gercek futbolda kanat orginzasyonu ayrı özellik ister ama oyunda maalesef bu boyle değil.O yuzden formullerin temelindeki özelliklerde seninle aynı fikirde oldugumu belirtmek isterim.Bu topicdeki fikirleri geliştirebilmek dilegiyle...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

wohooo wallahi hll olsun cok ii tespitler yapmıssın fmye bakış açımızı değiştirdin ellerine emeğine sağlık..

Maksimum Genişlik = (mentalite +tempo) / 2
    Genişlik = Maksimumu Genişlik - | (Maksimum Genişlik – Press ) / 2 |
    Arkadaşlar bunun gibi formülleri nasıl hesaplıyoruz ? Yani Maximum Genişlik falan ne ?

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Default FormÜllerİn Son GÜncellenmİŞ Halİ !

Merhaba,
    Yazıyı yayınlayalı epey zaman geçmesine rağmen , hesaplayıp denedim diyen pek çıkmamıştı, meğer kapasite hesapları kısmında bölü kısımlarını eksik yazmışım o yüzden rakamlar 2-3 kat fazla çıkıyor ve sonuçlarda yanlış gözüküyormuş, muhtemelen bu güne kadar hesaplamayı deneyen arkadaşlarda bu saçma rakamlarla karşılaşınca vazgeçtiler. Bu arkadaşlardan çok özür dilerim. Formüllerin düzeltilmiş ve daha önce Peluk arkadaşımız ile fikir alışverişlerine göre güncellenmiş halini yeniden yazıyorum. Yaptığım gözlemlere göre Peluk tempo ve pas türünün bir oyuncunun topu ayağında tutmasına etkisi üzerine eleştirileri hakkında haklı gözüküyor, yazının teorik kısmının yeniden yazılmasını FM2009'u inceledikten sonra yapmayı planlıyorum.
    Son olarak, değişik ligde değişik güçte 7-8 takıma hesapları yapıp takım komutu oluşturduğunuzda ciddi bir tecrübe edineceksiniz, böylece yönetmeye başladığınız her yeni takımda hiç hesap yapmadan oyuncu özelliklerine göz gezdirip, ligindeki gücünü gözönüne alarak takım komutlarının nasıl olabileceğini tahmin etmeye başlayacak , böylece o takıma göre mantıklı bir taktik oluşturmaya başlayacaksınız, kolay gelsin bol FM'li günler....
    TAKIM KAPASİTE HESAPLARI
    Taktikleri oluştururken takımın kapasite hesaplarını kullanacağız, işin mantığını daha iyi anlatsın diye bir tek oyuncunun kapasite formülünü de öncelikli olarak belirttim. Takım kapasitesini hesaplarken yazdığım formüllerin iskeleti şu şekilde:

parametre = Hesaba kattığımız oyuncuların ilgili özelliklerinin toplamı.
    Kapasite =(parametre1 + parametre2 +....+ parametreN) / ( toplam oyuncu sayısı x N)

Hücum Kapasitesi

Oyuncu hücum kapasitesi = (creativty + passing + dribbling + crossing ) / 4 dir.

Takım Hücum kapasitesi = ( toplam creativity + t.passing+t.dribbling+t.crossing) / (t.oyuncu x 4)

Hız Kapasitesi

Oyuncu hız kapasitesi = ( pace + acceleration ) / 2
    Takım hız kapasitesi = ( t.pace + t.acceleratin ) / (t. oyuncu sayısı x 2)

Savunma Kapasitesi
    Oyuncu Savunma teknik kapasitesi = (marking + tackling + concentration + positioning) / 4
    Takım Savunma Teknik kap. ( t. mark. + t. tack + t. concen + t. position) / ( t. oyuncu sayısı x 4)
    Takım Savunma kapasitesi = ( Takım Savunma teknik kapasitesi + takım hız kapasitesi ) / 2

İş Kapasitesi
    Oyuncu iş kapasitesi = ( work rate + stamina ) / 2
    Takım iş kapasitesi = ( t.work rate + t.stamina) / (t.oyuncu sayısı x 2)

Top Yönetme ( Top tekniği) Kapasitesi
    Oyuncu top yönetme kapasitesi = ( first touch + teknik + agility ) / 3
    Takım top yönetme kapasitesi = ( t.first touch + t.teknik +t.agility ) / (t.oyuncu sayısı x 3)

Paslaşma Kapasitesi

Oyuncu paslaşma kapasitesi : ( passing +anticipation + decisions ) / 3
    Takım paslaşma kapasitesi : (t.passing +t.anticipation + t.decisions) / (t.oyuncu sayısı x 3)

BÖLÜM 2.
    KAPASİTELERE GÖRE TAKIM KOMUTLARININ AYARLANMASI

Bildiğiniz üzere takım komutları ayarında kaydıraç 20 birimden oluşmakta aşağıda anlattığım hesaplamalar sonucu değerler 1 ile 20 arasında ama küsürlü olarak çıkacaktır. Eğer küsürat 0.5 ve üzeriyse yukarı 0.5 altıysa aşağı yuvarlayıp , kaydıraçta ilgili birimin üzerine kaydıracağız .
    Örnek : Mentalite = 12,498 çıktı ise mentalite kaydıracında soldan 12. birimin üzerine geleceğiz.
    eğer =12.503 çıktı ise mentalite kaydıracında soldan 13. birimin üzerine geleceğiz.

MENTALİTE – ANLAYIŞ
    Mentalite = (Takım top yönetme kapasitesi + Takım Hücum Kapasitesi ) / 2

PAS STİLİ

Pas stili = 20- [(takım top yönetme kapasitesi + takım paslaşma kapasitesi ) / 2]

TEMPO
    Maksimum tempo = (takım paslaşma kapasitesi +tak. iş kapasitesi ) / 2
    Tempo = Maksimum tempo - | ( maksimum tempo – top yönetme kapasitesi ) / 2|

Not : | x-y | mutlak değeri ifade eder.
    Örneğin : | 6-11 | = | - 5 | = 5 dir.

CLOSING DOWN – Rakibi geride ya da Önde (press) karşılamak.
    Bu konudaki parametrenin ismi daha önceki formüllerde “press” şeklindeydi. Peluk arkadaşımızın fikir paylaşımları sonucu “press” kavramının işin sadece bir boyutu olduğuna karar vermiştik. O yüzden ismi daha genel olacağı için “Closing Down” olarak değiştirdim.

Max.Closing Down = (Mentalite + Takım İş yapma kapasitesi ) / 2
    Closing Down = Max.Closing down - | ( Max closing down – tempo ) / 2 |

GENİŞLİK – Sahaya Yayılma- Width
    Maksimum Genişlik = (mentalite +tempo) / 2
    Genişlik = Maksimumu Genişlik - | (Maksimum Genişlik –Closing Down ) / 2 |

SAVUNMA HATTI – Defensive Line
    Defans hattı = ( Mentalite + Savunma Kapasitesi + Hız kapasitesi +Closing Down ) / 4

YARATICI ÖZGÜRLÜK – Creative Freedom
    Yaratıcı Özgürlük = (Top.Flair + Top.Creativty) / (Top.Oyuncu x 2)

OYUN KURUCU – Play Maker

Oyun kurucu = (Anticipation +Decisions +Passing+ Creativity + Top yönetme kapasitesi) /5
    veya
    (anticipation+decisions+passing) / 3 = paslaşma kapasitesi olduğu için

Oyun kurucu = ( Oyuncu Paslaşma kapasitesi+Creativity+Oyuncu Top Yönetme kapasitesi) / 3 olur.
    Last edited by Atasagun : 07.Temmuz.2008 at 10:18 Reason: İllaki birşeyleri eksik ya da yanlış yazıyoruz :-)

düzeltiğine sevindim ben gece uykusuzken incelemiştim formül konusunda bende hata yapmışım benimkinde mantıkta hata var
    şimdi son halinde eğer tezin doğruysa iyi işleyebilir ve bu formüller daha yaratıcı arkadaşlar tarafından geliştirilebilinir de ilgilenenler uğraşırsa ortaya güzel şeylerin çıktığını görecek bence
    formüller için teşekkürler ve hatamda dolayı beni bozmadığın için de teşekkürler

trksprtlboy, öncelikle böyle mantıklı şeylerle uğraştığın için teşekkür ederim. Ben bu konuyu 1 ay önce falan okudum, hesapladım. Genelde değerler ya 7 çıktı ya da 13, yeni verdiğin formüllere göre de deneyeceğim.

Üzerinde çalıştığım bir excel dosyası var, oyuncuların özelliklerini yazıyoruz mevkilere göre, ağırlıkları var özelliklerin(örneğin defans için top kapmanın ağırlığı 5, hızın ağırlığı 3, o tarz). Ona göre puan veriyor bize oyuncu hakkında, ideal 11 falan oluşturuyor. Onu geliştirmeye çalışıyorum, eğer istediğim aşamaya getirebilirsem senin verdiğin formülleri hesaplayıp direk bize sunacak bir komut da ekleyebilirim. Son derece şık olur. Forumda da paylaşabilirim isteyen olursa.

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by seto View Post
    düzeltiğine sevindim ben gece uykusuzken incelemiştim formül konusunda bende hata yapmışım benimkinde mantıkta hata var
    şimdi son halinde eğer tezin doğruysa iyi işleyebilir ve bu formüller daha yaratıcı arkadaşlar tarafından geliştirilebilinir de ilgilenenler uğraşırsa ortaya güzel şeylerin çıktığını görecek bence
    formüller için teşekkürler ve hatamda dolayı beni bozmadığın için de teşekkürler
    Ne demek bozmak, tam tersine hatamızı görmemize yardım ettin teşekkür ederim tekrar, özellikle matematikle uğraşırken beyin birşeye şartlandımı , baktığın şey yanlışta olsa , doğruymuş gibi görüyorsun. Senin hız konusundaki formülü hatalı yazman burdan kaynaklanıyor, tıpkı benim formüllerin ilk halini eksik yazdığımı aradan kaç zaman geçtikten sonra sayenizde farketmem gibi...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by Sirius James View Post
    trksprtlboy, öncelikle böyle mantıklı şeylerle uğraştığın için teşekkür ederim. Ben bu konuyu 1 ay önce falan okudum, hesapladım. Genelde değerler ya 7 çıktı ya da 13, yeni verdiğin formüllere göre de deneyeceğim.

Üzerinde çalıştığım bir excel dosyası var, oyuncuların özelliklerini yazıyoruz mevkilere göre, ağırlıkları var özelliklerin(örneğin defans için top kapmanın ağırlığı 5, hızın ağırlığı 3, o tarz). Ona göre puan veriyor bize oyuncu hakkında, ideal 11 falan oluşturuyor. Onu geliştirmeye çalışıyorum, eğer istediğim aşamaya getirebilirsem senin verdiğin formülleri hesaplayıp direk bize sunacak bir komut da ekleyebilirim. Son derece şık olur. Forumda da paylaşabilirim isteyen olursa.
    Birkere, excel'de bu tarz bir şeyle uğraştığını duymak beni çok sevindirdi. Çalışmanı çok merak ettim en kısa sürede forumda paylaşmanı beklerim. Fikrin çok güzel, aklındaki şekliyle hazırla forumda yayınla, ondan sonra eksikleri hataları tartışırız. Şu anda tek söyleyebileceğim, oyuncu özelliklerine atayacağın katsayıları belirlemek için tek yapabileceğin deneme yanılma yöntemi gibi gözüküyor, çünkü hangi mevki için hangi özelliğin hangi oranda etkili olduğunu tam olarak sadece FM'nin programcıları bilir kanaatindeyim.Hazırladığın dosyada yazdığım formülleri hesaplama aracı koyman da güzel olur kanaatindeyim. Gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum çalışmanı.
    Benim daha en başta , böyle bir çalışmayı forumda yayınlama amaçlarımdan biri de , senin gibi meraklı arkadaşlara ilham olabilmek , farklı birşeyler yapabilmeleri için cesaret verebilmekti.
    Hadi kolay gelsin....
    Last edited by Atasagun : 07.Temmuz.2008 at 10:37 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon

Mesaj Yetkileri