Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 41 sonuç

Konu: 5-3-2 Head Hunter Tactic [ 8.0.2. ]

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Wink 5-3-2 Head Hunter Tactic [ 8.0.2. ]

Merhaba arkadaşlar.Yoğun ders programımın ortasında arada sırada FM'ye de yer veriyorum.Bugünlerde yeni bir taktik denedim ve şuana kadar oynadığım 7 maçta 7 galibiyet aldım.Taktiği sizlerle paylaşmak istedim.

Genel Bilgiler

Taktik İsmi: Head Hunter Tactic

Diziliş: 5-3-2

Genel Mantalite: Attacking ( Atak )

Tempo: Quick ( Çabuk )

Paslar: Short ( Kısa )

Defansif Cizgi: Push Up ( Önde )

Futbolcu Özellikleri :

GK:Özellikle Sıçrama ve Refleks özellikleri iyi olan bir kaleci olsun.Diğer özelliklerde 13 ve üzeri olursa iyi olur.

DC : Görüldüğü üzere 3 DC'miz var.Bu 3 DC'de Adam Markajı yapıyorlar.Sıçrama,Top Kapma,Markaj ve Kafa özellikleri iyi olan DC'ler kullanın.

WBL - WBR : Bu pozisyonda oynayacak olan futbolcularımız bir nevi kanat görevi görmektedir.Sürekli ileri çıkıp uzaktan şut çeken,orta yapan arka kanatlar izleyeceksiniz.Bu pozisyonda oynayacak futbolcularımızında Hız,Hızlanma,Dayanıklılık,Orta Yapma ve Uzun Şut özellikleri iyi olmalıdır.

MC:2 tane defansif MC futbolcularımız var.Bu iki futbolcu gizli libero görevi görmektedirler.Buraya da yine markaj,top kapma gibi özellikleri iyi olan futbolcular koyun.Bu bölgedeki oyuncularımız da adam markajı yapmaktadırlar.

AMC:İşte geldik en önemli mevkiiye.Bu mevkiideki futbolcularınızçok önemli.Çünkü burada oynayacak futbolcu taktiğimizin kilit adamı olacak.Buraya koyacağınız futbolcularınızın forvetlerinizden bile daha çok gol atmasına şahit olacaksınız.Bu pozisyonda oynayacak futbolcunuzu Playmaker yani Oyun Kurucu olarak ayarlayın.Şahsen ben Alex'i Playmaker yaptım.Teknik,Pas,Uzun Şut,Top Sürme,Bitiricilik gibi özellikleri iyi olan futbolcuları bu mevkiiye tercih edin.

FC:Bu sezonki çoğu taktiğin aksine çift forvet kullanıyoruz.Target Man kullanmadım.Daha çok hızlı forvetlere yer verdim (bkz.Kezman & Arshavin).Bitiricilik,hız,top sürme,vb. özellikleri iyi olan forvetler seçin.Hızlı forvetiniz yoksa Off The Ball özelliği iyi olan futbolcuları da tercih edebilirsiniz.

* ile işaretlenmiş maçlarda Playmaker kullanılmamıştır.Görüldüğü gibi Playmaker kullanılan maçlarda daha çok verim alınmıştır.

Last edited by QaaN-07 : 29.Mart.2008 at 12:50

Taktiği bizlerle paylaştığın için sağol.taktiği deneyip sonuçları aktarırım.

Nesil
    2007
    Yer
    GEBZE!

Fenerbahce için ideaL bir taktik gibi

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Şu defans hattıyla ( Önder-Yasin-Lugano ) defansif çizgiyi push-up yapmak işine yarıyor mu ?

Bildiğim kadarıyla bu 3 oyuncuda yavaş oyuncular. En hızlısı 12-13 dü heralde. Lugano da 11-12 .

DC : Görüldüğü üzere 3 DC'miz var.Bu 3 DC'de Adam Markajı yapıyorlar.Sıçrama,Top Kapma,Markaj ve Kafa özellikleri iyi olan DC'ler kullanın.

Öncelikle defansif çizgi önde olduğu için sıçrama,kafa gibi özelliklere değilde hız-hızlanma-pozisyon alma gibi özelliklere ihtiyaç yokmudur ?

Nesil
    2007
    Yer
    34

Pasları Kısa Olarak Ayarladıysan Yavaş Tempo Daha İyi Olacaktır..
    Taktik iyi gözüküyor

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by shamur1 View Post
    Şu defans hattıyla ( Önder-Yasin-Lugano ) defansif çizgiyi push-up yapmak işine yarıyor mu ?

Bildiğim kadarıyla bu 3 oyuncuda yavaş oyuncular. En hızlısı 12-13 dü heralde. Lugano da 11-12 .

Öncelikle defansif çizgi önde olduğu için sıçrama,kafa gibi özelliklere değilde hız-hızlanma-pozisyon alma gibi özelliklere ihtiyaç yokmudur ?
    Onlar önde olunca da birebir pozisyonlarda etkili oluyorlar.
    Adam savunması yaptıklarından sadece 1'er adamla ilgileniyorlar.
    Ayrıca da ben şuan bu taktikle sadece 1 gol yedim o da avrupa'da.

Quote Originally Posted by ShevAnil View Post
    Pasları Kısa Olarak Ayarladıysan Yavaş Tempo Daha İyi Olacaktır..
    Taktik iyi gözüküyor
    Hayır.Hızlı tempolarda oyunun ritmi kısa paslarla sağlanıyor.
    Bildiğim kadarıyla da kısa paslarla gelişen ataklar çok daha etkili oluyor.

Lütfen deneyenler sonuçları bildirsinler.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

yanlışın var...hızlı tempoda oyun ritmi kısa paslarla sağlanmaz...velhasıl yavaş tempoyla sağlanır...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Hımm ben öbür türlü biliyordum ama bu şekilde verim alıyorum..

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

zaten oyunda hits&tips lere dikkat ettiysen orada yazıyor...

Nesil
    2006
    Yer
    #20-#34

Benim şampiyon olduğum taktiğe hem diziliş hemde mantelite açısından benziyo.Eminim ki çok iyi bir taktiktir.Ayrıca bu taktikte defans 3 lü değil 5 li gibi oynuyo

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Evet şunu garantisini vereyim .
    Çok az gol yiyorsunuz.
    Deneyen arkadaşlar bilgilendirirlerse sevinirim.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

HıphızLı tempoda kısacık pasLar iLe nasıL oyuna hakim oLuyorsun düşündürür. İyi pres yapan ve basit top oynayan takımLar karşısında çok zorLanırsın.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Taktik yenilenmiştir.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Eğer Fenerbahçe ile yukardaki diziliş ve oyuncu seçimleri ile + bu taktiksel anlayış ile başarılı olduysan gerçekten kutlamak gerekir.

Takım komutlarında hem geniş alana yayıyorsun oyunu hemde full alan daraltma yapıyorsun. Bu ikisi çok ters birbiriyle. Dar alanda alan daraltma daha başarılı olur.

Defansı ilerde kuruyorsun ama (Lugano-Önder-Yasin) çok yavaş oyuncular. Hiçbiride hızlı değil ve pozisyon almaları da iyi değil.

Kısa pas+hızlı oyunu oynamak için Arsenal olman gerekiyor. Her takım bunu kaldıramaz.

Oyuncu komutlarına da göz attım ..

R.Carlos ve Gökhan Gönül'e sık sık ileri çık ,sık sık top sür,sık sık orta yap,sık sık uzun şut görevi vermişsin. Ayrıca bu 2 oyuncuya yüksek yaratıcılık da vermişsin.

Forvetlerinde bütün oyuncu komutlarını sık sık yapmışsın. Hem top sürecek,hem orta yapacak, hem ara pası yapacak ve sürekli uzun şut çekecek forvetler bulmak neredeyse imkansız.

Alex'e yani Amc'de oynayan oyuncuya full alan daraltma ve full yaratıcılık vermişsin. Bu oyuncu 2 görevide nasıl yerine getirecek. Kaldı ki Alex'in dayanıklığı ve çalışma oranı çok düşük.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by shamur1 View Post
    Eğer Fenerbahçe ile yukardaki diziliş ve oyuncu seçimleri ile + bu taktiksel anlayış ile başarılı olduysan gerçekten kutlamak gerekir.

Takım komutlarında hem geniş alana yayıyorsun oyunu hemde full alan daraltma yapıyorsun. Bu ikisi çok ters birbiriyle. Dar alanda alan daraltma daha başarılı olur.

Defansı ilerde kuruyorsun ama (Lugano-Önder-Yasin) çok yavaş oyuncular. Hiçbiride hızlı değil ve pozisyon almaları da iyi değil.

Kısa pas+hızlı oyunu oynamak için Arsenal olman gerekiyor. Her takım bunu kaldıramaz.

Oyuncu komutlarına da göz attım ..

R.Carlos ve Gökhan Gönül'e sık sık ileri çık ,sık sık top sür,sık sık orta yap,sık sık uzun şut görevi vermişsin. Ayrıca bu 2 oyuncuya yüksek yaratıcılık da vermişsin.

Forvetlerinde bütün oyuncu komutlarını sık sık yapmışsın. Hem top sürecek,hem orta yapacak, hem ara pası yapacak ve sürekli uzun şut çekecek forvetler bulmak neredeyse imkansız.

Alex'e yani Amc'de oynayan oyuncuya full alan daraltma ve full yaratıcılık vermişsin. Bu oyuncu 2 görevide nasıl yerine getirecek. Kaldı ki Alex'in dayanıklığı ve çalışma oranı çok düşük.

Taktik şuan yenilendi.
    Dediklerin doğru olabilir.
    Ama önce bir dene derim.
    tabi sana kalmış !

Nesil
    2006
    Yer
    #20-#34

Ayrıca orta sahada ki iki oyuncunun geriye yönelik oynamasına gerek yok bence.Böyle oynarsan hücüm gücün çok düşer.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Osman bi dediğin bi dediğini tutmuyor kardeşim.

Ön libero gibi ortadaki iki oyuncuyu geriye çekmemin çok faydası dokundu.

Bu taktikle sadece 3 gol yedim şuana kadar oda avrupada.

Tüm maçlarımı kazandım.

Eleştirin eleştirmeyin demiyorum.

Ama önce bi deneyin sonra eleştirin

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Kaancığım arkadaşların daha güzel bir taktik olması için eleştiriyorlar. Mesela shamur arkadaşımız yaptığı eleştride gayet haklı. Bu eleştrilere göre taktiğini dizayn edersen çok daha güzel bir taktik olmuş olur.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    #20-#34

Bende benzer bi taktikle oydaığım için söyledim demin shamur'a 3 lü defans için söyledim ayrıca yine söylüyorum iki orta saha oyuncusu geriye dönük oynarsa takım çok savunmada kalır kazanırsın ama hücum zenginliği olmaz.Ama sen bilirsin ben yapıcı eleştiri yapmaya çalışıyorum yoksa taktiği kötülemek gibi bi amacım yok.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yok biliyorum zaten öyle bi amacınız olmadığını.
    Haklı da olabilirsiniz ben taktik yapma konusunda acemiyim.
    Fakat lütfen denedikten sonra eleştirin demeye çalışıyorum ben.
    Yoksa bana tavsiyede bulunursanız ben daha çok sevinirim.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Evet yoksa ne diye taktiği download edip oyuna giripte deniyeyim ki ? Sırf eleştirmek için değil ya, eleştiri olacak ki ortaya en iyisini çıkaralım . Bak 2.versiyonunda kısa pası değiştirip doğrudan pas şekline dönüştürmüşsün. Sonuçta hiçbir taktik kusursuz değildir. Ama oyuncu komutlarını bir daha gözden geçirmen gerekebilir. Tabi bana göre.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Pekala o zaman bana tavsiyede bulun ona göre taktiği tekrar şekillendireyim

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Fenerbahçe ile oynuyorum, tam istediğim taktik! Defans pek güven vermiyor ama bende, Yasin-Garay-Önder üçlüsü iş yapar mı acaba?

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Wesley Sneijder View Post
    Fenerbahçe ile oynuyorum, tam istediğim taktik! Defans pek güven vermiyor ama bende, Yasin-Garay-Önder üçlüsü iş yapar mı acaba?
    Bende FB ile oynuyorum Garay benim kadrodada var bu taktiği kullanmak istiyorum.İşe yarar mı acaba?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Tabiki işe yarar !
    Garay çok iyi bir stoper muhakkak alın
    Gerçi ben Meite'yi adım Ocak ayında..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

arkadaşlar taktiği küçük takımlarda da denedim baya işe yarıyor.
    tavsiye ederim hakikaten güzel bir taktik.
    herşey kötü giderken taktiğimi denedim ve onun sayesinde bir anda toparlandım.
    işte 2 ss:

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar lütfen emeğe saygı,
    Eğer indirmeyi biliyorsanız teşekkür etmesini de biliyorsunuz demektir.
    Yinede ilgiden dolayı teşekkür ederim.

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Arkadaşım böyle düşünme dikkat edersen sitede adam insanca yorum yazan 200 kişi var sitede ise 15000den fazla üye var moralini bozma...
    turksportal...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar deneyenler yazarsa sevinirim.
    Bir arkadaşımız taktiğimle 10 maçta 9 galibiyet almış

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

ESKİ DOSTUM Kaan..
    Taktiğin hakkında hiçbir yorum yapmayacağım ve direk indireceğim
    Bu arada yaşın ne çabuk 17 oldu yav :S

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri