Sayfa 6 / 6 İlkİlk ... 456
151 ile 162 arası toplam 162 sonuç

Konu: Çakma Research Sitesi

Söylediklerimi tekrar buraya yazıyorum, bunlar laftan anlamıyor, onların anladığı dilden konuşmak gerekiyor.

"Mahkemeye vermeyen şerefsizdir." diyen birinden ne beklersiniz ki, çıkıp özür dilemesini mi? "Evet, ben hırsızım." demesini mi?

Sen hırsızsın CFF, yatacak yeriniz yok! Gözleriniz kör olmuş hırstan, Turksportal'ı geçme hırsından! Uğraşmayın, çalsanız da çırpsanız da prim yapsanız da Turksportal'ı geçemeyeceksiniz, siz hiçbir zaman CM-FM aleminde yüksek yerlere gelemeyeceksiniz! Böyle yaptıkça daha çok düşeceksiniz. Yaptığınız bu primin karşılığını almaya başlamışsınızdır hitlerle, ama merak etmeyin, yakında o hitler eskisi gibi olacak yine!

Size yazıklar olsun, bu yaptığınızın cezasını umarım çekersiniz.

"Atacaksın üç beşini kodese, bakalım bir daha yapabiliyorlar mı!"

Quote Originally Posted by eGowiCh View Post
    Turksportal'ın yaptığı çalışma hep çalınıyor. Ben 5-6 yıldır CM-FM alemi içindeyim, bu olayları en iyi bilenlerden biriyim. Daha önce de hatırlarsanız emek hırsızlığına şahit olmuştuk. Bunu hep yapıyorlar ve TSI bu çalışmaları üyelerine mükemmel bir şekilde sunduğu sürece de devam edecekler.

Bu emek hırsızların anladığı dilden konuşmak gerekiyor. Bunun için de tek çözüm yargı yolu. Hukuki sürecin başlatılması ve bu kişilerin maddi ve manevi zarar görmesi emek hırsızlığını durduracaktır.

Diyelim ki Adem Özkur denen şahsiyet özür diledi, yamayı kaldırdı ve Turksportal herhangi bir yasal işlem yapmadı. Yarın öbürgün başka bir hırsız çıkacak ve %95 Türkçeleştirdim diyip bir yama sunacak. Sonra bu yamanın Turksportal'dan çalıntı olduğu ortaya çıkacak, bu kişi de "Özür dilerim, evet çaldım, kaldırıyorum." diyerek bu işten sıyırmaya çalışacak. "Amaaan, çalalım, boşver, nasıl olsa hukuki işlem yapmazlar, hiç yapmadılar, özür dileriz, kaldırırız, sitemizin de adı duyulur, kurtuluruz." diyecekler.

Bu yüzden diğer emek hırsızlarına, bundan sonraki hırsızlara da ibret olması açısından yasal işlem yapılmalı. Kaybeden taraf, yani emek hırsızları hem mahkeme masraflarını ödeyerek maddi zarara girecekler, hem de kanunda belirtilenlere göre para cezası veya hapis cezası alacaklar. 18 yaşından küçükler ise (ki muhtemelen küçüklerdir, 18 yaşından büyük biri böyle bariz bir şekilde hırsızlık yapmaz) aileleri cezayı çekecek ve kendileri de artık bir ömür yaptıkları hırsızlıktan dolayı ailelerine verdikleri zararın pişmanlığını yaşayacak ve hayatta bundan ders alarak daha az hata yapacaklar.

Bundan önceki emek hırsızlarına hukuki işlem yapılsaydı, sizce bu hırsızlık olayı yaşanır mıydı? Hırsızlık yapmadan önce 2 kez düşünmezler miydi? "Bizden önce hırsızlık yapanlar ceza aldı, aman ha, biz de almayalım, boşu boşuna böyle bir riske girmeyelim." demezler miydi? Bunlara rağmen kendilerini bile bile ateşe atsalar da, o kendilerinin problemi olurdu.

Turksportal'ın verdiği emekleri hiçe sayarak yapılan bu hırsızlık sitelerinin adının duyulmasına yol açtı. En basitinden; kendimden örnek vereyim. CFF isimli siteye şu ana kadar 1 veya 2 kere girmişimdir. Tarayıcı geçmişimde CFF'ye ait hiçbir şey yoktur, bu sitenin adı aklımın ucundan bile geçmemiştir. Bu olaydan ötürü CFF isimli site tarayıcı geçmişimde yerini aldı maalesef, ve bu siteyi ziyaret ederek 1 tekil hit kazandırdım onlara. Şimdi hemen CCleaner programıyla tarayıcı geçmişimi temizlemeyi ve bu siteye girmeyeyi düşünüyorum. Yine iyisiniz hadi CFF, sitenizi toplamda 5 kere bile ziyaret etmemiş olacağım

Bu sitenin amacı şuydu, en başından beri de akıllarından şu geçti diye düşünüyorum : "Çalarız yamalarını, yayınlarız sitemizden, abartırız oranı da, indirir üyelerimiz, sonra TSI de haber yapar bizi ana sayfadan, sitemizin adını da verir, oradan gelir tıklanmalar, akabinde Google PageRank ve devamı... Sitemizin adı bir anda duyulmuş olur, üye sayımız artar, hitlerimiz artar, Google reklamlarından daha çok kazanırız. Sonra da kaldırırız yamayı sitemizden, yayınlarız özür mesajımızı, deriz Adem Özkur denen kişinin bizimle alakası yok, o çalmışsa çalmış, biz ona kandık, özür dileriz Turksportal, deriz ve ondan sonra da artık sitemizin adı duyulmuştur, Google PR'miz yükselmiştir, üye sayımız artmıştır, oh ne güzel Turksportal'ın üzerinden prim yapmışızdır."

Bu ezilere ne desek bos.Bunlari egemenin dedigi gibi yargi önünde ezecen.Gereken cezalari yedikleri zaman utanclarindan bir daha fm bile oynayamazlar.

Bunlarin özür dileme gibi bir düsüncesi yok ama degerli adminlerimiz bunlari hukuk yoluyla hallederler.Ozaman tam EZIK olurlar iste!

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Resimlere şöyle bir baktım da ufak tefek değişiklikler dışında hiçbir değişiklik yok. Adam Ana Sayfa yerine Menajer Odası yazmış falan filan...

Nesil
    2003
    Yer
    Ankara

adem ile görüşüyorum görüşme sonlanana kadar konuyu kapatıyorum

<a href="http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=42321" style="text-decoration: none">Türkçe FM Hakkında Bilinmeyenler</a>
    Forumlarımızda YASADIŞI PAYLAŞIMLAR yapamazsınız
    ÖM veya E Posta ile teknik sorular sormayın cevaplamıyorum
    <a href="http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=2358" style="text-decoration: none">Hesabınızın kapatılmaması, kullanıcı adınızın ceza almaması için tıklayın</a>
    <a href=http://www.turksportal.net style="text-decoration: none">Turksportal Interactive l <font COLOR=”#333333”>Football Manager Türkiye Resmi Araştırma Sitesi</font></a>

__________________________________________________ _______________

Volkan Barbaros ile 1 saatlik görüşmemiz hem onun hemde benim açımdan çok olumlu geçti.
    Yama CmFmFan'dan kaldırılacaktır.
    Nedeni ise alıntı yapmamızdır.
    Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü ÖZÜR DİLERİM.
    Ayrıca kullanılmadığımıda söyleyeyim.

Nesil
    2003
    Yer
    Ankara

Adem arkadaşımız bizim FM 2005 için hazırladığımız dil dosyasını bir şekilde netten temin etmiş ve bu dosyamızı kullanmıştır. Kendisinin de çevirileri olmuştur şüphesiz ancak bizim dil dosyamızı kullanmış olduklarından ve bizden izin almadıklarından dolayı hazırladıkları dosyayı ve yaptıkları habeleri sitelerinden kaldırcakları sözünü verdi.

Adem arkadaşımız yapılan bu yanlışlığı "izin isteyecektim ancak terslersiniz diye düşündüm" diyerek açıkladı.

Ben kendisi ile uzun uzadıya görüştüm, her ne kadar yaptıkları işin yanlış olduğunu bilsek de üzgün olduğunu defalarca vurguladı. Bu durumda da benden çeviri konusunda yardımcı olmamı istedi.

Ben, bana iyi niyet ile yaklaşan herkesin yanında olurum, elimden geldiğince yardım etmeye çabalarım.

Adem'in üzgün olduğuna ve samimiyetine inanıyorum. Kendisine ve bağlı bulunduğu sitesi için çıkaracağı Türkçe FM 2007 yaması çalışmasına destek vereceğim. Gerekli programları yollayacağım ve elinde olmayan FM 2007 İngilizce dil dosyasını rahat çeviri yapabilmesi için paketlere böleceğim.

Her ne kadar yanlış yapılan taraf biz olsak da yanlışı başka bir yanlış ile çözemeyeceğimizi öğrenecek kadar bir hayat tecrübemiz bulunuyor.

<a href="http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=42321" style="text-decoration: none">Türkçe FM Hakkında Bilinmeyenler</a>
    Forumlarımızda YASADIŞI PAYLAŞIMLAR yapamazsınız
    ÖM veya E Posta ile teknik sorular sormayın cevaplamıyorum
    <a href="http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=2358" style="text-decoration: none">Hesabınızın kapatılmaması, kullanıcı adınızın ceza almaması için tıklayın</a>
    <a href=http://www.turksportal.net style="text-decoration: none">Turksportal Interactive l <font COLOR=”#333333”>Football Manager Türkiye Resmi Araştırma Sitesi</font></a>

__________________________________________________ _______________

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Turksportal birşey iddia ediyorsa belli kanıtlara dayanmaktadır. Gözümüz kimsenin yaptığı çalışmada değildir ve isteyen istediği gibi çalışma yapmakta özgürdür.

Görüldüğü üzere CMFMFAN internet siteside Turksportal'ın Türkçe çalışmasından destek alarak çıkarttığı ve çıkartırken pek kibir aldığı, kaldırırken haksızlık yaptığı Türkçeleştirme ile FM aleminde FCMTR gibi kara bir leke ile yerini aldı.

Bugün itibariyle CFF sitesinden yama kaldırıldı. Sonuç ne oldu?
    Evet bir internet sitesi için gecesini gündüzüne katan ve verdiği söz uğruna vazgeçmesine rağmen tekrar geri döndüğünü idda ettiği kişi bir kağıt çöp gibi bu siteden uzaklaştırıldı. Yaptığında hatalıydı ve özür dileyecekti ama CFF yayın ilkelerine uymadığı üzere başlığı altında suç işlediği için siteden uzaklaştırıldığı atıldığı belirtildi. (Bu mesajlarda john_matson, yapımcı malatyalı)

Amacımız CFF ilkeleri falan değil yanlış anlaşılmasın (İllegal içeriğe izin veren bir site emek ve hak ilkelerini nasıl savunuyorsa ? )

Çıkartılan yamanın Turksportal tarafından esinlendiği ortaya çıktıktan sonra suçun sadece bu şahsa atılması kabul edilir gibi değil... Hani yama çıktığında kendini afişe etmekten ve egolarını tatmin etmekten pek mutlu olan ve capriceman, maymuncuk, apaydin2(bilmem kaç) isimlerini yamanın her bölümüne eklettiren bu şahıslar niye halen görevdesiniz ve uzaklaştırılmadınız? Bırakın bu görevi, bu rezillik ile nasıl yöneceksiniz bu siteyi? Özür dilemekten bile aciz bir yönetimden öte gidemezsiniz ve köşeye sıkışınca topu sizin için saatlerini emeklerini harcayan insanlara kolayca atabilmektesiniz. Bundan sonra hangi emek veren sizinde isminizin geçtiği bir çalışmaya el atar? Ne malum onlarıda bir gün satmayacağınız? Turksportal emeklerinin çalındığından bilginiz olduğu halde niye bu yamanın yayınına izin verdiniz? Bu mu sizin ilkeniz?

Yeri geldiği zaman yüzümüze naber nasılsın? der sonra arkamızdan ağza alınmayacak şeyler söyleyecek kadar küçülen sizler değil misiniz? Bu kadar laftan ve yapılandan sonra bizlerin bu kadar dolmasını sağlayanlarda sizlersiniz.

Bu web sitesinde farklı dil Turksportal'da farklı dil konuşan üyelerede sitem edeceğim, bu kadar ikiyüzlülük olamaz. Bizlere sonuna kadar destek olan üyelerede çok teşekkürler.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Exclamation

Tüm Üyelerimizin dikkatine;

Herkesin futbol bilgisine saygımız sonsuzdur. Çünkü futbol insandan insana değişen bir olgudur. Futbol ile bilgisayarı bir araya getiren futbol yönetim simülasyonlarından birisi olan ve dünyanın bir numaralı oyun motoruna sahip Football Manager'in yapısını iyi bilmek gerekir. Bunu öğrenmek iyi araştırma yapıp, bilgi kaynaklarını tespit etmekten geçer.

Herkes oyun datasındaki oyuncuları kendi görüşleri nezdinde oluşturduğu derecelendirmeye sokabilir. Bir değeri oyuncuya verirken bunun diğer kulüpleride etkilediğini unutmamak, oyuncunun sahip olduğu özellikler, birbiri ile etkileşim içerisinde olduğu gibi tamamen CA, PA, RCA kavramları ile ilişkilidir. Bir oyuncunun güçsüz ayağı varsa veya iki ayağınıda kullanabiliyorsa bunlar o oyuncunun özelliklerinde farklılar görebileceğinizi gösterir vs. vs. daha bir çok kriter mevcuttur. Çevrenizde -bu konu başlığındaki- bazı grupların bu bilgilerden yoksun olarak yamalar hazırladığını hatırlatırız. Bu tip bilgisizlikten kaynaklanan, biz en iyisiyiz modundaki kişilere önerimiz SI forumlarını takip etmeleri ve CA'nın ve oyuncu özelliklerinin ne olduğunu öğrenmeleridir.

Son günlerde üyelerimizden gelen şikayetler sonrası aldığımız duyumlarda; Football Manager Data çalışmasını yapan Turksportal bünyesindeki araştırma ekibimize ve grubumuza yönelik bu gayrı-resmi web sitesinde asılsız ve çirkin ithamlarda bulunulmaktadır. Zamanında bu web sitesinde kişilikleri nedeniyle barınamamış, uzun bir dönemdir uğraştığımız Türkçe çevirilerimizi bir çırpıda çalıp gayrıresmi web sitelerinde yayınlayan emek hırsızlığı yapmış kişilerin, bir çekememezlik içerisine girmiş olduklarını görmekteyiz, buna sebep olduğumuz içinde üzülmekteyiz. Bizler bu tip polimiklere girmemeye karar verdiğimiz gibi her yıl bunun üzerinden prim yapmak isteyenlere, geliştirmekten çok insanları yanlış yönlendirenlere karşıyız.

Turksportal bünyesinde ki Football Manager Türkiye araştırmacılarımız, oyun datasını çok daha iyi oynanabilir kılmak için elinden geleni yaptığı gibi, hiçbir zaman biz en iyisiyiz modunda olmamıştır ve tüm yapıcı, geliştirici eleştirileri göz önüne almakta ve her fikre açıktır.

İngilizcesi yeten tüm kullanıcılar arzu ederlerse resmi site bünyesinde Türkiye Data bölümünü kullanabilir. http://community.sigames.com/showthread.php?t=53383

Eğer İngilizceniz yetmiyorsa, Turksportal bünyesindeki Araştırma bölümünü de kullanabilirsiniz.
    http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=462

Türkiye takımı araştırmacısı olup olmamanız veya araştırma grubumuza katılmasanız bile bu bölümlere yazdığınız tüm Data eleştirileri okunup dikkate alınmaktadır.

Türkiye Datasına öneri ve eleştirilerinizi beklediğimiz dışındaki gereksiz bilgilendirme ile zamanınızı çaldığımız için tüm üyelerimizden özür dileriz.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

TuNdRaLoWeR Misafir

Eleştri kabul ediyorsanız sizlere bir takım eleştirilerim olacak.Ben koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım, takımımı her daim desteklemişimdir.Alex benim örnek aldığım, en değerli futbolcular arasınadır.Amma velakin, kendisinin özelliklerine göz attığımda inanamadım, dedim ki hemen Alex'i transfer etmem lazım her takıma, baksana şuna, yok LeBron James ! İşte bunu dedim kendi kendime, eğer eleştri kabul ediyorsanız bu sözümü dikkate almanız gerekir.Sonrasında gelen Lincoln var.Lincoln'ün teknik bir futbolcu olduğunu biliyoruz ama sahada ruh gibi dolaştığı maçlarıda göz ardı etmediğimiz sürece onun da özelliklerinde bir kanatlanma olduğunu fark ettim.Sizin bu işi ne kadar özveri ile yaptığınızı ben bilemem, ama kimi kısımlarda fanatizme kaçtığınızı gördüm.Ne kadar haklıyım onuda bilemem ama oyunun bana yansıttığı bunlar.

Turksportal bünyesinde ki Football Manager Türkiye araştırmacılarımız, oyun datasını çok daha iyi oynanabilir kılmak için elinden geleni yaptığı gibi, hiçbir zaman biz en iyisiyiz modunda olmamıştır ve tüm yapıcı, geliştirici eleştirileri göz önüne almakta ve her fikre açıktır.
    Bu konuda belirttiğiniz kadar şeffaf olduğunuz fikrine katılmıyorum.

Hatta bu konuda çok orjinal fikirlerim var demokratik,düzgünce bir tartışma ortamı yaratılıp şu kısır çekişmelerin önüne geçilmesi ve herkesin işini daha düzgün ve seviyeli oalrak yapabilmesi için.
    Last edited by makalele81 : 19.Kasım.2008 at 12:33

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Quote Originally Posted by erenbaba View Post
    Eleştri kabul ediyorsanız sizlere bir takım eleştirilerim olacak.Ben koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım, takımımı her daim desteklemişimdir.Alex benim örnek aldığım, en değerli futbolcular arasınadır.Amma velakin, kendisinin özelliklerine göz attığımda inanamadım, dedim ki hemen Alex'i transfer etmem lazım her takıma, baksana şuna, yok LeBron James ! İşte bunu dedim kendi kendime, eğer eleştri kabul ediyorsanız bu sözümü dikkate almanız gerekir.Sonrasında gelen Lincoln var.Lincoln'ün teknik bir futbolcu olduğunu biliyoruz ama sahada ruh gibi dolaştığı maçlarıda göz ardı etmediğimiz sürece onun da özelliklerinde bir kanatlanma olduğunu fark ettim.Sizin bu işi ne kadar özveri ile yaptığınızı ben bilemem, ama kimi kısımlarda fanatizme kaçtığınızı gördüm.Ne kadar haklıyım onuda bilemem ama oyunun bana yansıttığı bunlar.
    Eleştiri kabul etmeyip, görüşleriniz hiç umrumuzda değil havasında olsaydık zaten araştırma forumunu açmazdık.

Alex mevzusundaki düşüncelerini ve eleştirilerini Fenerbahçe Araştırma başlığına gönderdiğin taktirde sebepleriyle tartışırız.

Quote Originally Posted by makalele81 View Post
    Bu konuda belirttiğiniz kadar şeffaf olduğunuz fikrine katılmıyorum.

Hatta bu konuda çok orjinal fikirlerim var demokratik,düzgünce bir tartışma ortamı yaratılıp şu kısır çekişmelerin önüne geçilmesi ve herkesin işini daha düzgün ve seviyeli oalrak yapabilmesi için.
    Demokratik ve düzgünce ortam zaten mevcut. İngilizceniz varsa SI Games forumlarına, yoksa da Turksportal bünyesindeki araştırma forumlarına yazabilirsiniz. Burada fikrini düzgünce belirten en sert eleştirilerin bile hala forum mesajı olarak silinmeden durduğunu konuları araştırarak görebilirsiniz.

Fikrini sizin gibi düzgünce belirtenlere karşı saygımız her zaman vardır. Ama ortamı seviyesizleştiren kişilerle herhangi bir şekilde münakaşa etmeyi istemiyoruz. Site yöneticilerimizin de başka sitelere gidip münakaşa etmesine zaten izin vermiyoruz.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Default Çakma Research Sitesi

Merhabalar

Turksportal Football Manager oyununun Resmi Araştırma Sitesi'dir. "Araştırma" yani "research" kavramı, verilecek oyuncu bilgilerinin muhattabının direk SI Games olduğunu belirtmektedir.

Turksportal, CM 2000/01 oyunundan itibaren, kesintisiz olarak Türker Tozar'ın liderliğinde Türkiye Resmi Araştırmacılığını üstlendi. daha önce de 1998 yılında Türkiye ligi oyunda yokken "unoffical" yani resmi olmayan, SI Games'ten bağımsız olarak yamalar çıkartarak Türkiye liginin oyunda olmasını sağladı. Ve bu yıllarda Türkiye liginin oyuna resmi olmayan bir şekilde sağlanmasını Vieri ve Turksportal'a borçluyuz.

Bunları hemen hemen çoğunuz biliyordu zaten. ama bazı acemiler "Research" kavramının ne demek olduğunu bilmiyor maalesef. Araştırmacılık, dediğim gibi muhattabınızın direk SI Games olduğunu gösterir. Bu da 8 senedir Turksportal'ın yaptığı bir şey. Ama bazı arkadaşlar sitelerine "Research" sitesi sıfatı takmayı uygun bulmuşlar.

Şimdi şöyle bir durum var. Resmi olarak Araştırma sitesi olmak var. Bir de Gayri Resmi olarak Araştırma sitesi olmak var. Resmi Araştırmada Muhattap SI Games'ten "woodg" nickli yabancı uyruklu bir abimizdir. Bu adam oyuncu veritabanını alır. Oyuna işler. Ama gayri resmi araştırmacı olmak.. Muhattabınız kim ?

Demogoji yaparak "muhattabımız halk" diyebilirsiniz. Ama sizin yaptığınız iş Araştırmacılık olamaz. Anca Patcher'lık (yama yapmak) olabilir. Bu iki terim arasındaki farkı bilmiyorsanız öğretelim.

Kaldı ki bu sitenin yaptığı çoğu yamada PA/CA dengesi bile yerlerde sürünürken yalandan da olsa oraya "Research" yazmaları biraz komik duruyor. Ha tamam siteye Cem Uzan'ı transfer edip, onun vaatlerinden birisi "sizi araştırmacı yapacağım" olduysa ve siz bu gazla onu oraya yazdıysanız onu bilemem. işte o zaman korkarım.

Şaka bir yana Türker Tozar'ın liderliğinde 8 senedir Resmi araştırma elimizde bulunuyor ve bu seneden itibaren perpetua ve Vieri Resmi Araştırma'nın başına geçmişlerdir.

"Araştırma çok kötü.", "Böyle araştırma olmaz" diyorsanız bunlar ayrı bir konudur. Ama bunlar dışında, yapılan yamaların hepsi veritabanı çalışmalarıdır. Araştırmacılığın "unoffical'i" yani gayri resmisi olmaz. İki tane yama çıkarmakla araştırmacı olunmaz.

Kaldı ki biz sitemizde eleştiri için araştırma forumunu sizlere sunarken, en sert eleştirileri bile silmiyoruz. bu adamlar ise yapılan en ufak eleştirilerde bile, eleştiriyi yapanı uzaklaştırarak siteden, onlara hayvan muamelesi yapıyorlar. aşağılıyorlar. Böyle bir sitedeki "araştırma" yazısı bile bizim tüylerimizi ürpertir.

Siz, logosunda "Research site" yazan sitelere aldanmayınız. Bu işi çoluk çocuk işi değil. Daha komik duruma düşmeden umarım yaptıkları yanlışın farkına varırlar.

Güveninizi bizden eksik etmediğiniz için teşekkür ederiz.
    Last edited by Aydin : 01.Mayıs.2008 at 19:54

Sayfa 6 / 6 İlkİlk ... 456

Mesaj Yetkileri