Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 105 sonuç

Konu: Fm 2008 Gerçek Potansiyeli Bulma (Önemli)!

Default Fm 2008 Gerçek Potansiyeli Bulma (Önemli)!

Arkadaşlar öncelikle herkese selam

Bu konuda bahsetmek istediğim mevzu büyük transferler nasıl yapılır?

Bu yaşta bu kaliteye sahip oyuncularınız olsun istermisiniz? O zaman okumanızı öneririm.

Cevap: Genç Oyuncu + Kaliteli Antrenman + Biraz da Sabır = Dünya Klası

Peki bu işlemler nasıl gerçekleşecek ? Sizlerle bunu paylaşmak istiyorum

- Football Manager'de bir çoğumuz takımı güçlendirmek için elbette büyük transfer çalışmaları yaparız. Herkesin mutlaka hayallerini süsleyen, bütçesinin yetmediği yıldız oyuncuyu almak ister fakat bazı durumlarda bu mümkün olmuyor. Peki ya daha iyisini almanızı önersem? İşte burada sizlere önermek istediğim farklı bir yöntem var.

- Managerlik oyunuyla 2001 yıllarında tanıştım. O zamanlar herkesin gönlünde taht kurduğu Cm01/02 vardı. Benim için resmen hastalık yapan bu oyunda yıllardır değişmeyen iki prensibim var. Biri taktik stratejim diğeri de oyuncu stratejim. - Taktiğimi bu forumda sizlerle zaten paylaştım ve çok güzel yorumlar alıyorum ve hepsi için teşekkürlerimi de sunuyorum.

- Oyuncu stratejime gelince her zaman genç kadro oluşturmak ilk hedefim olmuştur. Yaklaşık 7-8 senedir bu oyunu oynuyorum ve bu zamana kadar daha 23 yaş üstü transfer yapmadım. 23 benim için maximum yaş! Ötesi yaşlı olarak gördüğüm bir rakam. Yönettiğim tüm takımlarda kadro yaş ortalaması 22 taş çatlasa 23'ü hiçbir zaman geçmedi. Şuan yaş ortalamam "21". Hatta kanıtım olarak size ekran görüntümü sunayım.

http://img175.imageshack.us/img175/5271/genkadrozs9.jpg
    http://img369.imageshack.us/img369/1...kadrosuwj5.jpg
    (- Aaritalio hariç -)
    İşte bu gençlerle Bu sezon Şampiyonlar Ligini almayı başardım. Nasıl mı?

Oyun başlangıcında hazır potansiyel genç oyuncuların olduğu listeler var artık.Onlardan bakarak hemen transferleri yapabiliriz. Fakat burada "işte o oyuncuları nasıl keşfederiz" sorusuna yanıt getirmeye çalışacağım.

Benim amacım parayı basıp kaliteli oyuncuyu transfer etmek değil
    Benim amacım hep potansiyel gençleri 15 veya 16 yaşlarında bulmak ve onları kendim geliştirmek. ve birkaç sezon sonrası tüm dünyanın peşinde koşacağı bir o kadar değeride yüksek oyuncu pozisyonuna getirmek. Çünkü gerçek kaliteli oyuncuyu zaten kendimiz geliştirebiliyoruz.. neden dünya kadar para sayıp pahalı oyuncular almak için uğraşalım ki.. Sadece biraz sabır..

Bakın şimdi size bir kaç ay içinde ne büyük gelişmeler olacağını göstereceğim ;

http://img229.imageshack.us/img229/2...eti525mup7.jpg
    İlk olarak German adlı oyuncuyu 16 yaşındayken (17 yaşına basmak üzereyken..) 525M gibi makul bir fiyata aldım ve gerçekten içinde boş bir profil yatıyordu.. Yani birazdan göstereceğim profil ile uzaktan alakası bile yoktu o zamanlar

http://img150.imageshack.us/img150/5...18mikensi8.jpg
    Aradan 2 yıl geçti ve German 19 yaşında değeri ise 1.8M oldu sizce de kaliteli bir gelişme değil mi? 2 sezonda değeri 3'e katladık.. Şaka yapıyorum arkadaşlar birazdan 2 sezonda değerini kaça katladığımızı hesaplamakta zorlanacağız

http://img209.imageshack.us/img209/8...leniyorwb6.jpg
    İlk olarak İspanya'nın baş takımları Real Madrid, Barça ve Valencia takımları German hakkında soruşturmayı yaptılar.Onlarda genç yetenek keşfettiklerini sanıyorlar fakat Asıl keşif benim tarafımdan çoktan oldu bile.. Artık bu oyuncu Ucuza bulunan genç bir keşif değil, 1.8m değerinde hiç değil! Artık O bir dünya klası oldu.

http://img444.imageshack.us/img444/2...kulplerjy8.jpg
    Hemen ardından dünyanın önde gelen takımlarından Arsenal, İnter , Juventus geliyor..

şuan tüm teklifleri reddettim. Biraz daha sabır

Oyuncu hakkındaki gelişmeleri tekrar buraya aktaracağım
    Bunun dışında bir kaç hazırda tuttuğum resimler ile oyuncu örneği daha sunacağım fakat German çok etkili gelişme gösterdiği için öncelik tanıdım . Henüz abartı birşey yok ama gerçekten şaşıracağınız sonuçlar göreceğiz.
    fakat şuan yeterli zamanım olmadığı için yarıda bırakıyorum..

Last edited by gencerker : 04.Haziran.2008 at 17:58

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

genç oyuncuları oynatmak çok güzel birşey bende hep gençleri oynatırım 23 Yaşını geçen oyuncuyu satarım ama şöyle birşeyde var ''Önemli maçları kaldıramama'' 11'de 26-30 yaş arası en az 4-5 oyuncu olmalıki o oyunculara hem öğreticilk yapsın hemde takım büyük maçlarda motive olabilsin

Dur güzel kardeşim daha oralara gelmedim ki
    Hazır o konuya değinmişken,

işte benim tecrübeli oyuncum da burada Birtek o 26 yaşında

Neyse dağıtmadan konuya dönmek istiyorum nerde kalmıştık...

http://img444.imageshack.us/img444/2...kulplerjy8.jpg
    Hemen ardından dünyanın önde gelen takımlarından Arsenal, İnter , Juventus geliyor..
    şuan tüm teklifleri reddettim. Biraz daha sabır
    işte beklenen sonuçlar geldi arkadaşlar. Bu arada German transferleriyle uğraşırken süpriz bir teklif daha aldım bir başka 19 yaşında geliştirdiğim bir oyuncuya teklif geldi onuda göstericem.

http://img183.imageshack.us/img183/7...mteklifvp8.jpg

Getafe takımı 30M teklif gönderdi bile..

http://img84.imageshack.us/img84/293...onacoyano1.jpg

vee hemen ardından bir teklif daha..değeri ise 49M!!!

Peki ben ne yaptım?? cevabı resimde.

gördüğünüz gibi konu başlığındaki amacımıza ulaşmış olduk. Bir kaç yıl önce hiçbirşey ifade etmeyen 16 yaşlarında bir oyuncuyu şimdi 50Milyonluk değere yükselttik.

Hemen bir başka profil resmi daha veriyorum bu seferki Türk Forveti
    Atilgan Topçu -
    http://img529.imageshack.us/img529/7292/atilganug2.jpg

Kayserispor takımından 55Milyonluk teklif aldık.

Peki bu sefer ne yaptım?
    Kabul ettim

Nesil
    2007
    Yer
    34

Antreman Programın Hakkında Bilgi Verebilirmisin Peki?

Hemen değinmek istemiyorum konu biraz ilgi görürse antrenmanımı da paylaşabilirim. Ancak burada antrenmandan daha önemli olan birşey var Bu da personel kadrosu. çok önem verdiğimi ve koçları seçmek için çok uğraştığımı bilmenizi isterim.
    Hemen hemen her ay antrenmanımı kontrol ederim bir terslik düzlük varmı diye..

Her oyuncu için gerekli koçları seçmeniz gerekir. İşte Antrenörlerin antrenmandaki kalitelerini gösteren yıldızlar

Nesil
    2007
    Yer
    34

Bende Kendimi Oyuncu Geliştiriyorum Diye Avutuyordum Bukadar Uğraşmıyordum Açıkcası..
    Ben Merak Ediyorum Vaktin varsa Birazdaha Paylaşabilirsin Bilgilerini Bence.

Aslında detaylarıyla birlikte kariyerimi paylaşmayı düşünüyordum fakat 2012 senesindeyim nereden başlayacağım bile bir sorun demektir.

Siz birde altyapıdan gelen oyuncularımı görseniz..

Zaten oyun içerisinde ipuçlarında okumuştum oyuncu fiziksel özellikleri 24 yaşına kadar gelişebiliyormuş. 24'ten son tecrübesine bağlı olarak gelişebiliyormuş.
    Ben zaten 24e kadar o oyuncuyu çoktan yıldız yapmış oluyorum

Şimdide sağ ve sol kanatlarıma asılmaya başladılar
    hazır demişken bir genç oyuncum SOL kanatta oynayan Yusuf İLHAMİ

Şuan Juventus, Bayern, Lazio gibi takımlar soruşturup duruyorlar bende reddetmekten başka birşey yapmıyorum. Aynı şekilde sağ kanat Victor Diaz'ı isteyen büyük kulüpler var.

Victor Diaz

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=59871
    Buradaki konuda ;
    Orta sahada kanat oyuncuları olmadığı için hücuma: orta ile destek verebilecek Hız ve Orta özellikleri ideal olan defans-kanat oyuncularınızı kullanın
    yazmıştım. işte kanat oyuncularım. Ben Beşiktaş'ı yönetiyorum ve bu takıma gelebilcek daha iyi bir kanat dünyada bulamazsınız. Herşeyi gençken yakalayın.

Dediğim gibi arkadaşlar sürekli oyuncu arama filtreleriyle oynayın ve sürekli genç oyuncular arayın. bedavaya kontratı imzalatın ve dünya klası yapın

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Gencer taktiğin iyi AMC oynayan oyuncu çok gol atıyo genelde maçlar 2-1 bitsede kolay kolay yenilmiyo takım.şu antrenman programınıda paylaşsan

biraz önce altyapıdan gelen 18 yaşındaki Mustafayı 12Milyon'u taksitle olmak üzere + %20 Sonraki Transferden Pay ile toplam 14M'e sattım.
    Oyuncu profili bu:

Transfer

antrenörleri tam anlamıyla toparladım. Artık gençler harika gelişiyor. Bu işten para kazanma vakti geldi de geçiyor

Nesil
    2007
    Yer
    34

Msn'ye Ekledim Bende Sanırım Tanıyamadın Diye Redettin. Bende Antreman Programını Paylaşmanı Rica Ediyorum

Konunun biraz ilgi görmesini bekliyorum sadece.
    İlgilendiğiniz için teşekkürler..

Msn olayına gelince daha sonra konuşalım olurmu. Şuan pek müsait sayılmam

Altyapıdan gelen birkaç türk gençleri sizlere göstermek istiyorum 16-17 yaşlarında hepsi ve geleceğin birer yıldızları

Osman Ocak - Yaş :16 - Değer 3.1M
    Düşünebiliyormusunuz 16 yaşında ve 3.1Milyonluk değeri var bu gencin

İbrahim Eroğlu - Yaş:17

Çetin Bozdağ - 17

Can Ekinci - 18

ve Batuhan Karadeniz -21 -
    Bitiriciliği 19'du bu sezon düştü nedense.. Büyük maçlarda büyük goller atıyor

Nesil
    2006
    Yer
    YALOVA

Çok ilginç gerçekten antrenörleri seçerken neye dikkat ediyosun paylaşırsan sevinirim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Takdire değer şeyler yapmışsın. Ben olsam gelişmesi için beklemez transfer yapardım Transfer ile kadro kuruyorum, Avrupada altyapıdan oyuncu bulundurmak gerektiği için 3-4 tane üst takıma çıkarıyorum anca.

Yanlız dikkatimi birşey çekti. Aaritalo kadronda olduğuna göre 8.0.0 versiyonunu kullanıyosun. O versiyonda oyuncular çok çabuk gelişiyordu. Antremanını paylaşsan bile 8.0.1 veya 8.0.2 versiyonunu kullananlar aynı verimi alamayabilirler. Belirtmek istedim.

Daha yeni fark ediyorum ya
    Bu işte bir gariplik var hakikaten benim sürüm "8.0.0 110033"
    Ben bu forumdan 8.0.2 indirip yüklediydim neden böyle olmuş ki :S
    Hatta setup dosyasını bile göstereyim!

Valla bu zamana kadar hep 8.0.2 oynadığımı sanıyordum neden hala 8.0.0 dayım acaba?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Oyunun orjinal değil ise yükleme sırasında bir sorun olmuştur. Daha detaylı bir bilgim yok zaten forumumuzda korsan oyun hakkında paylaşım yapmak yasaktır

Yoo yükleme esnasında hata ile karşılaşmadım hatta yüklendi demişti.

Nesil
    2007
    Yer
    34

CD'nde Setup Yoktur Büyük ihtimal oyunu Kurmuşlardır ve Cd'ye Atmışlardır Eğer böyleyse 8.2 Kurman İmkansız.. Başka CD Alman gerekir..

Nesil
    2006
    Yer
    Genelde İşyerinden...

arkadaşım gerçekten harika bir sistem kurmuşsun.oyuncu fabrikası gibi olur senin takım
    ѕαηмα şαнıм нєякєѕι ѕєη ѕα∂ıкâηє уâя σℓυя.
    нєякєѕι ѕєη ∂σѕт мυ ѕαη∂ıη вєℓкι σℓ αğуâя σℓυя.

Son gelişme şuan oldu bile
    Konu boyunca anlatmak istediğimi bu resime bakarak anlayabilirsiniz..

Oyuncu kim olduğunu merak edenlere İLHAMİ YUSUF
    sol kanat oyuncumdu ve takımda 33.5 Milyon değere sahipti ve de 21 yaşında. Üstelik 5 yıllık kontratımız vardı fakat oyuncu gitmek istediği için malesef tutamadım. Eğer tutsaydım performansı da profili de değeri de düşüşe geçebilirdi...

Oyuncunun şuanki profili..

Birde ben bu antrenman sisteminin tüm versiyonlarda aynı etkiyi göstereceğine eminim. Siz bu resimdeki düzeni kurduktan sonra oyuncunun gelişmemesi için hiçbir neden yoktur.

valla bravo...antreman taktiklerini sabırsızlıkla bekliyor-um-uz..

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

gerçekten çok güzel bir politika bi de takım bütçesinin olduğu sayfayı koyarsan güzel olur

Nesil
    2006
    Yer
    Island

Öncelikle çok teşekkür ederim ve açıkça söylemeliyim ki bütün yazını sıkılmadan hepsini okudum ve çok etkilendim.

İki sorum olacaktı.
    Birincisi;Takıma antrenör alırken nelere dikkat ediyorsun?Bu konuda bilgilendirebilir misin bizi?

İkincisi;Ben oyuncularıma antreman programı seçtirirken aşağıda resimdeki gibi seçiyorum birtek.Başka birşey yapmıyorum.Eksik yaptığım birşey var mı?Çünkü genie scouttan geleceğin yıldızı olarak bulduğum oyuncularımda aman aman bir gelişme olmuyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

İyi antrenörler,iyi gözlemciler(ileride çok iyi durumda olacak gençleri bulmak için),iyi tesis.

Quote Originally Posted by juanov View Post
    gerçekten çok güzel bir politika bi de takım bütçesinin olduğu sayfayı koyarsan güzel olur

Bütçemiz bayaa zengin. Hatta transfere ayrılan para 172M şuan kulübe gelecek olan tüm oyuncuları rahatça alabilirim.

Quote Originally Posted by RoNNiE91 View Post
    İki sorum olacaktı.
    Birincisi;Takıma antrenör alırken nelere dikkat ediyorsun?Bu konuda bilgilendirebilir misin bizi?
    Antrenörleri seçerken;

Adam Yönetimi : yüksek olursa antrenör oyuncuyu daha iyi yönetiyor. Oyuncuların gelişiminden daha çok verim alırsınız
    Gençlerle Çalışma : Genç oyuncular ile daha iyi çalışır. Zaten antrenörün bu özelliği yüksek olmadıktan sonra gençlere pek faydası yok.
    Disiplin : olursa Antrenör işini daha iyi yapar

Tabi kalkıpta ben bu 3 özelliği yüksek olan bir antrenör aldım ama oyuncuda tık yok derseniz olmaz.. Bu üçü olması gereken şart özellikler. Birde antrenörün oyuncuları hangi bölümde eğitecekse o özellik yüksek olması gerek

Mesela oyuncunun hızlanma, çeviklik vb. özelliklerini geliştirmeniz gerekiyor. Bu kategoriyi kapsayan Aerobik antrenman gerekli. Bunun içinde Aerobik puanı yüksek olan antrenör gerekli. Güzel sonuçlar almak için de adam yönetimi iyi olmalı. Ben bu bölümde (resimdeki) baş antrenörümü kullanıyorum. Sonuçlar zaten genç profillerinde belli oluyor. Özellikle altyapıdan gelen 15-16 yaşlarındaki gençlerde ilk belirgin özellikler hep fiziksel özellikler oluyor.. Tabi bunlar baş antrenörün sayesinde..

.. Daha merak ederseniz personellerin profillerini tek tek göstereyim..

Baş antrenör en önemlisi benim için, zaten dünya klası bir asistanım var profili paylaşayım yorum size kalsın.

Oyuncu yetenek yargılama yüksek olursa Takım raporlarını güven ellerden alırsınız.

Quote Originally Posted by RoNNiE91 View Post
    İkincisi;Ben oyuncularıma antreman programı seçtirirken aşağıda resimdeki gibi seçiyorum birtek.Başka birşey yapmıyorum.Eksik yaptığım birşey var mı?Çünkü genie scouttan geleceğin yıldızı olarak bulduğum oyuncularımda aman aman bir gelişme olmuyor.
    Gördüğüm kadarıyla zaten sistemini yerine oturtmuşsun.. Sağlam koçlar almalısın ve antrenörlerin nerede görev alacağını kendin belirleyerek yukarlarda bir yerde gösterdiğim resimdeki gibi bir dereceye getirirsen aramızda pek bir fark olacağını zannetmiyorum.
    Tabi bu sisteme gelebilmek için biraz da zaman gerekli. Personeller hemen bir kaç sezonda ha deyince gelmiyorlar malesef.. Sen bir kaç başarı göstereceksin ki.. Kaliteli personeller de kulübüne gelmek istesin..
    6 sezon geçmesine rağmen hala personel kadromu değiştiriyorum sürekli yeni personeller araştırıyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir-Ordu

genç takım koçlarının potansiyel ve yetenek yargılaması yüksek olursa daha iyi oyuncular çıkartıyor diye düşünüyorum doğru mudur?

Quote Originally Posted by Sir FRD View Post
    genç takım koçlarının potansiyel ve yetenek yargılaması yüksek olursa daha iyi oyuncular çıkartıyor diye düşünüyorum doğru mudur?
    O özellikler gözlemcilerin,gerçek potansiyel veya yeteneği olan oyuncuları bulmaları için
    Baş antrenörde bu özellik yüksek olursa dediğim gibi antrenörün verdiği takım raporları sağlam olur.

Nesil
    2006
    Yer
    Island

Quote Originally Posted by gencerker View Post

Bütçemiz bayaa zengin. Hatta transfere ayrılan para 172M şuan kulübe gelecek olan tüm oyuncuları rahatça alabilirim.

Antrenörleri seçerken;

Adam Yönetimi : yüksek olursa antrenör oyuncuyu daha iyi yönetiyor. Oyuncuların gelişiminden daha çok verim alırsınız
    Gençlerle Çalışma : Genç oyuncular ile daha iyi çalışır. Zaten antrenörün bu özelliği yüksek olmadıktan sonra gençlere pek faydası yok.
    Disiplin : olursa Antrenör işini daha iyi yapar

Tabi kalkıpta ben bu 3 özelliği yüksek olan bir antrenör aldım ama oyuncuda tık yok derseniz olmaz.. Bu üçü olması gereken şart özellikler. Birde antrenörün oyuncuları hangi bölümde eğitecekse o özellik yüksek olması gerek

Mesela oyuncunun hızlanma, çeviklik vb. özelliklerini geliştirmeniz gerekiyor. Bu kategoriyi kapsayan Aerobik antrenman gerekli. Bunun içinde Aerobik puanı yüksek olan antrenör gerekli. Güzel sonuçlar almak için de adam yönetimi iyi olmalı. Ben bu bölümde (resimdeki) baş antrenörümü kullanıyorum. Sonuçlar zaten genç profillerinde belli oluyor. Özellikle altyapıdan gelen 15-16 yaşlarındaki gençlerde ilk belirgin özellikler hep fiziksel özellikler oluyor.. Tabi bunlar baş antrenörün sayesinde..

.. Daha merak ederseniz personellerin profillerini tek tek göstereyim..

Baş antrenör en önemlisi benim için, zaten dünya klası bir asistanım var profili paylaşayım yorum size kalsın.

Oyuncu yetenek yargılama yüksek olursa Takım raporlarını güven ellerden alırsınız.

Gördüğüm kadarıyla zaten sistemini yerine oturtmuşsun.. Sağlam koçlar almalısın ve antrenörlerin nerede görev alacağını kendin belirleyerek yukarlarda bir yerde gösterdiğim resimdeki gibi bir dereceye getirirsen aramızda pek bir fark olacağını zannetmiyorum.
    Tabi bu sisteme gelebilmek için biraz da zaman gerekli. Personeller hemen bir kaç sezonda ha deyince gelmiyorlar malesef.. Sen bir kaç başarı göstereceksin ki.. Kaliteli personeller de kulübüne gelmek istesin..
    6 sezon geçmesine rağmen hala personel kadromu değiştiriyorum sürekli yeni personeller araştırıyorum.
    Peki çok teşekkür ederim.Ellerine sağlık

Dipnot:İlk gördüğümde o oyuncuların senin kadron olduğunu sandım bir an,sonra jeton düştü

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Gençleri iyi keşfediyorsun seni sahalarda görmek isteriz
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Quote Originally Posted by taytopcuoglu View Post
    Gençleri iyi keşfediyorsun seni sahalarda görmek isteriz
    TSI kabul ederse bende turnuvaya katılmak isterim elbet

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

antrenman programın varsa paylaşabilir misin bizimle?
    (/s)

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri