Anket Sonuçlarını Görüntüle: Football Manager 2009'u Türkiye'den Satın Alacak mısınız?

Voters
611. You may not vote on this poll
  • Evet

340 55.65%
  • Hayır

271 44.35%
Sayfa 3 / 26 İlkİlk 1234513 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 762 sonuç

Konu: Football Manager 2009 - Satışa Çıktı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bu oyunu alıp almayacağım benim birazdan havamda olmama bağlı. Havamda olursam heryerden 80'e alabilirim. Yoksa artık ya bi şekilde edinirim.

Ama muhtemelen oyunu denemek için bi yerlerden edinirim, daha sonra çıkınca orjinalini alırım.

Biraz tuzlu ama değer.

Nesil
    2007
    Yer
    i bilmiyor..

2 ay boyunca okul harçlıklarımı biriktirip bayramdan topladığım para ile de katkı yapıp hayatımda ilk kez bu oyunu orjinal almayı düşünüyorum

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Geçen sene orijinal aldım bu sene de alırım. İşin kötü yanı oyun çıktıktan 15 gün sonra askere gidiyorum

Nesil
    2006
    Yer
    msconfig

Talking

biraz tuzlu... ama türkçe desteği olsa satışlar ikiye katlanır...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

80 çok azda olsa insanların standart verebilcek fiyatın biraz üstünde kalıyor. 40-60 arası olsa makul.Sürümden kazanalım mantığı uygulasa yapımcılar ve fiyatı aşşağı çekseler daha iyi olmaz mı? Ayrıca Türkçe dil olsa 80de verilir 180de..6-7 ay boyunca turksportal türkçe çeviri çıkartana kadar anamız ağlıyor vallahi.Taksitle belki alabilirim...İnşallah 2010 da Türkçe dil olurda herkes orjinal alır.

7. Default

Bence fiyat: 49.99 YTL olmalı.

Böyle satışlar %50 artar...

Eğer bu oyunu 60 YTL ye filan almanın bir yolu varsa biri söylesin ramazan bayramındaki harçlığım hep bu kadar tutuyor çünki
    Last edited by El Barto : 07.Eylül.2008 at 12:48

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Benim anlamadığım olay şu. Bu işten crysis nasıl kar ediyor.Adamların yaptığı oyun tamamen görsele dayalı ayrıca Türkçe seslendirmeler düblajlar falan tonla para veriyorlar. Bide utanmadan 40 ytl ye satıyorlar. Acaba Crysis yapımcılarımı saf yoksa FM yapımcılarımı. Crysisin birincisi çıktığında bir hafta içinde tükendi. ilk hafta satış rakamı 3000 idi.

Koy Türkçe dil desteğini sat 80'e alalım. Acaba Turksportal ve SI arasındamı bi anlaşmazlık var. Bu kadar insan Türkçe olsun diyor. Yapacak insanlarda Turksportal'da mevcut. Birde üzerine Crysis örneği var. Bi insanın bunları görmemesi için afedersiniz salak olması lazım.

Ya SI dekiler işi bilmiyor yada Turksportalla aralarında anlaşmazlıklar veya iletişimsizlik var.

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Ya SI dekiler işi bilmiyor yada Turksportalla aralarında anlaşmazlıklar veya iletişimsizlik var.
    Yetkililerimiz oyuna türkçe eklentisi için Sigames'e bir çok kez istekte bulunmuş ama olumlu yanıt alamıştır henüz.Yani SI istemiyor anlayacağın.
    So what?
    Saike

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar "medievil" Nickli arkadaş güzel bir örnek vermiş.Crysis'ın o kadar grafikleri var.Mükemmel bir oyun.%100 Türkçe.Ama 40 YTL.Bence Fm 08 çok pahalı.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by GeNç KaRTaL View Post
    Yetkililerimiz oyuna türkçe eklentisi için Sigames'e bir çok kez istekte bulunmuş ama olumlu yanıt alamıştır henüz.Yani SI istemiyor anlayacağın.

O zaman söylenecek söz yok. Biran önce pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri lazım. Türkçe oyuna koymasalar bile fiyatı indirmeliler bence.

Bende 3 tane orinal oyun var

Test Drive Unlimited: 30 ytl
    BFME 2: 25 YTL
    Crysis: 50 ytl ye aldım

En azından bu fiyatlarla karşılaştırıldığında arada uçurum var..

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Quote Originally Posted by medievil View Post
    O zaman söylenecek söz yok. Biran önce pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri lazım. Türkçe oyuna koymasalar bile fiyatı indirmeliler bence.

Bende 3 tane orinal oyun var

Test Drive Unlimited: 30 ytl
    BFME 2: 25 YTL
    Crysis: 50 ytl ye aldım

En azından bu fiyatlarla karşılaştırıldığında arada uçurum var..
    Aslında bunun en büyük nedeni adamların Türkiye pazarını pek sallamamaları.Önem verseler senin dediğin gibi satışı artıracak hamlelerde bulunurlardı.
    So what?
    Saike

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by CoşkuN ÖzdemiR View Post
    Yurtdısındada 29 Sterline cıkmıs ön sipraişler alınmaya başlanmış..65 ytl civarı..
    29 Sterlin'e hangi siteden var acaba?

Türkçe dil desteği olsa hiç düşünmem

Nesil
    2006

Zamanında GTA San Andreas 150 YTL olarak piyasada olduğu günleri hatırlıyorum. Türkiye'de EA Games dışında oyunları ucuz satan başka bir şirket yok. Yani Türkiye'de yeni çıkmış bir oyunun bu fiyattan ucuza satılacağını düşünmüyorum. Ama oyun bu yıl çok fazla satıldığı taktirde gelecek yıl oyun daha ucuz piyasaya sürülür. Çünkü; satın alan firma bu yıl hedeflediğinden fazla satarsa bir sonraki yıl daha fazla sipariş verir ve daha ucuza alır ve buda biz tüketicilere daha ucuz satmış olurlar. Yani gelecek yılın fiyatı bile bu gün bizim elimizde.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Zamanında GTA San Andreas 150 YTL olarak piyasada olduğu günleri hatırlıyorum. Türkiye'de EA Games dışında oyunları ucuz satan başka bir şirket yok. Yani Türkiye'de yeni çıkmış bir oyunun bu fiyattan ucuza satılacağını düşünmüyorum. Ama oyun bu yıl çok fazla satıldığı taktirde gelecek yıl oyun daha ucuz piyasaya sürülür. Çünkü; satın alan firma bu yıl hedeflediğinden fazla satarsa bir sonraki yıl daha fazla sipariş verir ve daha ucuza alır ve buda biz tüketicilere daha ucuz satmış olurlar. Yani gelecek yılın fiyatı bile bu gün bizim elimizde.
    Bence daha çok satış olursa fiyatta artar.Nasıl olsa alıyorlar diye birde zam yaparlar.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by ibob View Post
    Bence daha çok satış olursa fiyatta artar.Nasıl olsa alıyorlar diye birde zam yaparlar.
    O zaman elindeki müşteriyi kaybederler. Alanların çoğu kişi zam geldi diye almaktan vazgeçer ve buda satışı düşürür. Hiçbir ticari kurum bu yüzden zam yapmaz.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

alırım dedim ama herkesin sorunu aynı türkçe dil destegi olsa kesimlikle verip çok kolay herkes alır ama dil destegi olmazsa düşünülenecek bir miktar...
    Düşmanın buzunda donmaktansa, dostun güneşi yaksın.
    eL yUMrugunu YemEYen YumRuGUNu BaLYoZ SaNaR arLANmaz

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Pazarlama hocamdan alıntıdır:

"Burger King 10 ytl ye menü satıyor kar ediyor. 3 çeşit tabldotçu 5 ytl ye satıyor oda kar ediyor. Ama unutmayın ki en çok karı sokakta 3 ytl ye döner satan alıyor."

Yani demem o ki Fm 2009 80 ytl den satılır 100 kişi alır diğeri 40 ytl den satılır 1000 kişi alır. Halk diliyle sürümden kazanmak

EA'den başka firma ucuza satmıyor demişsin işte bu yüzden pazar payının büyük bölümü onların elinde. Az çok pazarlama stratejilerini bilirim. Bence bu konudaki en güzel yorumu GeNç KaRTaL yapmış. Adamlar bizi sallamıyor

Sheriff Misafir

FM 2009'un diğer oyunlara göre fiyatı yüksekmidir? Evet yüksektir.. Yalnız bu sadece bizim ülkemizde böyle değil genel olarak böyle.. Avrupada, birçok ülkede alım gücü bizden yüksek, ve korsan oyun satışı daha düşük, ancak ülkemizde alım gücü daha düşük olduğu için bu fiyat bize oldukça pahalı geliyor, bu insanlar pazarda bir garanti görmedikleri sürece oyunun fiyatını düşürmeyeceklerdir, düşürseler bile çok fazla farketmeyecektir.. Etmesi için satış potansiyelini görmeleri gerekir.. Bu adamlar 40 ytlden oyun satsa şu anki satışların en fazla 2 katını satarlar, buda kar marjını olumsuz yönde etkiler.. Adamlar fiyatı 40 ytl yapıp 4 katı 5 katı satabileceklerini görmeleri gerekir ki bu oyunu bu fiyata satsınlar..

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    FM 2009'un diğer oyunlara göre fiyatı yüksekmidir? Evet yüksektir.. Yalnız bu sadece bizim ülkemizde böyle değil genel olarak böyle.. Avrupada, birçok ülkede alım gücü bizden yüksek, ve korsan oyun satışı daha düşük, ancak ülkemizde alım gücü daha düşük olduğu için bu fiyat bize oldukça pahalı geliyor, bu insanlar pazarda bir garanti görmedikleri sürece oyunun fiyatını düşürmeyeceklerdir, düşürseler bile çok fazla farketmeyecektir.. Etmesi için satış potansiyelini görmeleri gerekir.. Bu adamlar 40 ytlden oyun satsa şu anki satışların en fazla 2 katını satarlar, buda kar marjını olumsuz yönde etkiler.. Adamlar fiyatı 40 ytl yapıp 4 katı 5 katı satabileceklerini görmeleri gerekir ki bu oyunu bu fiyata satsınlar..
    Çok doğru söylemişsin. Potansiyeli görmeleri içinde müşteri analizi yapmalılar. Müşteri analizi yapmanın bir çok yöntemi var bunlardan en kolayı ve masrafsız olanı anketdir. Madem burası Türkiye'nin resmi araştırma sitesi açtırsınlar bir anket fiyat şu olursa alırmısınız diye sonuçlara göre kendilerine bir yol çizsinler. Avrupa fiyatlarına oranla Türkiye'deki fiyatlar arasında fark olursada bunun çok kolay bi yöntemi vardır. Türkiye'de oyunu multilanguage olarak çıkartmazsın. Sadece Türkçe çıkartırsın. Böylece Avrupadan kimse oyunu Türkiye'den almak istemez.

Ben olsan böyle yapardım. Tıpkı EA'in Crysisde yaptığı gibi. Crysis'in Türkiye'deki fiyatı avrupaya göre biraz daha düşüktü. Adamlar sadece Türkçe dil desteği koydular. Böylece avrupalı 5-10€ kar edicem diye oyunu Türkçe oynamak istemedi. Kısacası alan memnun satan memnun oldu..

Sheriff Misafir

Fiyatı 40 ytl ye indirselerde istedikleri satışa ulaşamazlar.. 20 ytlye indirsinler ulaşırlar ama buda çok riskli olur..

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Bence çok rahat ulaşırlar CM'de hatırlarsınız bir dönem Türkiye ligi yoktu. Daha sonra eklenmişti. O zaman bile korsancılar bayram etti satışlar katlandı(Korsan bir arkadaşım söylemişti) Bi güzel afişler bastırıp Teknosa Bimeks tarzı marketlerin önüne koydunmu Türkçe Fm diye Crysisi ikiye üçe katlar. Sanırım Crysis Türkiyede 10000 civarında sattı ki istediği sistem gereksinimleri çok yüksek olmasına rağmen. FM Türkçe çıksa birde fiyatı uygun olsa kapış kapış gider bence.

Tabi SI benim kadar iyi niyetli düşünüyormu onu bilemem. Ama bildiğim birşey varki SI işi bilmiyor ve Türkiyede'ki potansiyelin farkında değil.

Sheriff Misafir

Türkçe FM olursa olur, ama Türkçe FM olmazsa 40 ytl ye 4-5 katı satışa ulaşmaları imkansız.. Millet korsan CD bile almıyor, direk internetten indiriyor, yani sıfır masraf.. Ama bu konuda mesela PES'te orjinal CD olmazsa online oynayamıyorsunuz, bu tarz bir kısıtlama getirilirse ve fiyat ta 40 YTL ye çekilirse istedikleri satış adedine fazlasıyla ulaşırlar..

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Bu konuda seninle hemfikiriz. İşin kökden çözümü oyunda Türkçe olması.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Futbolun en çok yaşandığı ülke olan türkiye olduğuna göre bence Türkçe olması lazım. Ülkemize gelen her futbolcu yada gelmeyen futbolcular ülkemiz için şunu diyor."Burdaki insanlar futbolla yatıp futbolla kalkıyorlar. Hiç bir yerde futbola bu ilgiyi görmedim". Bu durumda oyundada türkçenin olması gerekir
    ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI !

Bir forum aktifliğini kaybettiği zaman üyeler gider, adamlar kalır. | Pavel Nedved

dünyanın neresinde bu oyun ne kadar satılıyor acaba rakamlarıyla bilen var mı?

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

fiyat avrupa için normal ama bizim için çok yüksek bence 25-45 arası olmalı bizim ülkemizde korsan sektoru cok gelişmiş durumda fiyatları biraz düşük tutarlarsa bu hem bizim için hemde sigames için en iyisi olur diye düşünüyorum hem böylece fmciler korsana yönelmemiş olur

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Satış politikası, pazar stratejileri tamamen SEGA'nın kontrolünde, Sports Interactive vermiyor bu kararları yanlış anlaşılmasın sakın, SI oyuna eklemek ister ama maliyetlerden bahsediliyor.

SEGA, Türkçe'nin eklenmesi isteniyorsa, maliyetler yüksek olduğu için (yazılım & eleman) Türkiye distribütörlerinden satış rakamları konusunda uçuk satış rakamları istiyor, haliyle bunlar sözleşmelerle oluyor. Bir nevi bunun altına imza atmak, ticaret yapan insanlar için büyük risk taşımakta, üstelik kopya oyun pazarında ilk 3'te yer alan bir ülke için atıyorsunuz bu imzayı.. Satış rakamıda çok önemli, ekonomimiz ortada, en alt tabaka oyunu satın alacaklardan olmasada şu anda büyük tutum içerisinde olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz ülke olarak. Gerçi dünya ekonomisi büyük kriz altındaya neyse...

Tüketici tarafındanda baktığın zaman sen Türkçe'yi ekle ben orjinal alırım, destekte olurum sözü hakim durumda. Haliyle insanlar anlamadığı bir dildeki oyuna para yatırmak istemiyor (Orjinal bedelden bahsediyorum) Üstelik oyun çok kapsamlı hale geldi geçtiğimiz yıllarda ve ortaya çıkan haberler etkileşimlerde İngilizce bilmek gerekiyor veya Türkçe gerekiyor.

Burada olay birazda bizim yapacaklarımıza kalıyor, örneğin FM'nin Türkçeleştirilmesi şu ana kadar geldiğimiz yüzde %98 oranlarında ve bu bir kaç yılı alan emeğin ürünü yani bir yılda olan bir çeviri değil. Zaten bununla alakalı Volkan arkadaşımızın mesajı var. Bir yılda tüm FM'nin çevrilmesi kesinlikle imkansız (300bin kelime). Piyasada yer alan o çalıntı yamalarda malesef bizden çalınan ve ismimizi değiştirerek kullandıkları bundan rant elde etmek isteyen emek hırsızlarının yaması.. Kısacası elde bir Türkçe dosya var ve oran %98

%2 lik kısım ise bizlerin çevirdiği halde, kodlama yapısı nedeniyle oyuna yansımayan çeviriler ve bazı müdehale edemediğimiz kısımlar (datada yer alan veya exe içerisinde bulunan kısımlar). Bu durumlarda SI/SEGA'nın buna imkan sağlaması gerekli.

FM2009'da tüm kodlama yapısı değişti, çevirilerimizi her yıl yeni sürüme aktarırken açık bir emek söz konusu, kendimize özel yazdığımız çeviri programları, mini editörler ve bir sistem mevcut. Çevirilere katılan ciddi bir ingilizce dil bilgisi birikimine sahip ekibe sahibiz.

Her yıl sizlere bu hizmeti sunmak için çabalıyoruz ve ücretsiz size ulaştırıyoruz. Sizlerde bunları indirerek ve bir teşekkür ederek bizleri mutlu ediyorsunuz.

İşin özeti oyuna Türkçe'nin eklenmesini en çok isteyenlerden biriside bizleriz, resmi olarak eklenmese bile bizler sizler için Türkçesini yapmaya devam edeceğiz.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2006
    Yer
    Karadeniz

Bu fiyatla satıldığı sürece ne oyuna Türkçe eklenir, ne de orjinal oyun alınır. Artık bir tarafın inadından vazgeçmesi gerek. Aksi halde hiçbir zaman Türkçe eklenmez.

Sayfa 3 / 26 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Mesaj Yetkileri