Sayfa 3 / 7 İlkİlk 12345 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 206 sonuç

Konu: FM2009 - Türkiye Datası

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Iyi alt yapi ille de -8 veya -9 PA sahibi oyuncularin bollukta olmasindan kaynaklanmiyor. Inter, Milan, Juventus, Arsenal, Man Utd, Chelsea, Liverpool, Barcelona, Real Madrid gibi takimlarda uzun yillar oynayabilecegini dusundugumuz oyuncular disindaki oyunculara, yildiz oyuncu bulunsun diye -9 vermek hic de dogru olmayacaktir.

Pekala kaliteli oyuncularimiz var, ancak bu kaliteli oyuncularin cok azi hem teknik, hem zihinsel hem de fiziksel yonlerden cok kaliteli oyuncu olma izlenimini veriyorlar. Veya genc yaslarda gecirdikleri uzun sakatliklar ile gelismelerni zora sokuyorlar. Bu da maalesef bizim bir gercegimiz.

Ozellikle bu sezon bir denge beklemeyin bence. Su anda kadro kalitesi acisindan Fenerbahce ve Galatasaray Besiktas'in bir kademe onunde. Ama tabii bu demek degil ki Besiktas'in bazi cok kaliteli oyunculari yok.

Diger takimlarimizdan tabii Trabzonspor'un yaptigi transfer hamleleri ve gelen oyuncularin kaliteli olmasi nedeniyle gecen sezon kadrosundan oldukca uzaklasmis durumda.

Diger takimlarimizin kadro kaliteleri de gecen sezon bizlere gosterdiklerine, ve yaptiklari transferlere gore yerlesti. Acikcasi pesinen bu yil ligin dengeli veya dengesiz bir lig olacagini simdiden tahmin etmemiz mumkun degil. Biz gecen sezon bildiklerimize gore oyunculari degerlendirdik, bunlara transferler eklendi ve hep beraber bu takimlarin/oyuncularin hem oyunda hem de gercekte nasil performans gosterecegini gorecegiz.

Ismarlama dengeli bir yapmamiz ne dogru olurdu, ne de gercekci.

Eger takiminizi daha ust kaliteye alt yapi oyunculari ile cikartmak istiyorsaniz, zaten Turkiye bunu yapmak icin pek de dogru bir lig degil. En azindan bu alt yapi icin ne kulupler ciddi yatirimlar yapmis durumda, ne de takimlarimizin kalitesini cok ust seviyelere cikartacak genc oyuncu bollugu var gorunurde.

Evet bazi kaliteli oyuncularimiz var, bunlarin bazilari hatta buyuk umit veriyor gelecek icin. Ancak oyuncularimizin cogunun kalitesi asagi yukari ligimizin seviyesi icin kaliteli sayilabilecek seviyede.

Bilgimiz olan ve kesinlesmis projeleri ve bunlardan beklenecek gelirleri olabildigince gercekci bir seviyede ekliyoruz. Ancak bu projeler zaman zaman gecikiyor, bazen de hic gerceklesmiyor. Mesela Antalya'da yapilacak stat yaklasik 3 senedir konusuluyor, hatta 2010'a proje'nin bir parcasi olan spor salonunun bitirilmesi lazim ama hala herhangi somut bir hareket yok. Bu acidan bir ihalenin yapilmasi, ve en azindan somut bir proje'nin somut bir teslim tarihinin belirlenmesini beklememiz en mantikli olani.

Ben simdiden sizi uzeyim o zaman. Kesinlikle hatalar olacaktir. Sifir hatali bir arastirma yapmaya da maalesef sure hic bir zaman yetmeyecektir.
    Merhaba.

Koyu renkte işaretlediğim bölgeye cevap vermek isterim.

Öncelikle belirtmek isterimki Antalya stadı veya salonu için olan somut girişim yok dediğin bölümde yanlışınız var.Nitekim geçtiğimiz aylardan itibaren temel çalışmaları bu inşaatlar için başlamıştır.İlk olarak bitirilmesi gereken salon projesi için temel çalışmaları son sürat devam ediyor.Bunun dışında stad inşaatı için yıkılması gerekli olan eski salon için salonun bitmesi bekleniyor,bu da demek oluyorki 2009 başı.Yani,2009 başından itibaren yıkılacak eski salonun yerine stad inşaatı başlayacakki,bunun için tüm projeler,zemin vs herşey hazır.Tek sıkıntı o salonun yıkılması.Yani demiş olduğunuz somut adım yok ibaresi yanlış,eğerki bunu oyuna yansıtıcaksanız buda çok yanlış.2009 dan itibaren stadın inşaatı oyuna dahil edilebilir.30000 kişilik.

Öte yandan belki bilmek istersiniz ki.

Ç.Rize stadı kabası tamamen bitti,artık sadece içi yapılıyor.
    Bildiğiniz gibi Kayseri stadı da.
    Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Konya'ya devasa bir tesis yapılıcak.Buda kesin gibi,isterseniz araştırabilirsiniz.Bu yıl sonunda ihalesi yapılması bekleniyor.

Eğer yardımcı olunucaksa bu tip inşaat vs konularında bilgi verebilirim.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Bence oyuncular abartılmasın , GS ,FB , BJK , TS anadolu takımlarını ezmesinler ... FM 08'de GS ile yenilmeden kariyer bitirdiğimi hatırlıyorum Bu olmasın, artık ligimizin seviyesi yükseldi , anadolu takımlarına Premier Lig'den oyuncular gelmeye başladı ve 4 büyükler bile artık 3 haftadan birinde yeniliyor ya da berabere kaldı ...
    Bir de Arda Turan , Gökhan Gönül , Servet , Mehmet Topal , Serdar Özkan , Semih , Volkan gibi oyuncular dünya seviyesine çıkartılsın, yeter artık ya 2 senedir Arda , Volkan , Semih üçlüse FM'de eziliyor ...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by elensar77 View Post
    Merhaba.

Koyu renkte işaretlediğim bölgeye cevap vermek isterim.

Öncelikle belirtmek isterimki Antalya stadı veya salonu için olan somut girişim yok dediğin bölümde yanlışınız var.Nitekim geçtiğimiz aylardan itibaren temel çalışmaları bu inşaatlar için başlamıştır.İlk olarak bitirilmesi gereken salon projesi için temel çalışmaları son sürat devam ediyor.Bunun dışında stad inşaatı için yıkılması gerekli olan eski salon için salonun bitmesi bekleniyor,bu da demek oluyorki 2009 başı.Yani,2009 başından itibaren yıkılacak eski salonun yerine stad inşaatı başlayacakki,bunun için tüm projeler,zemin vs herşey hazır.Tek sıkıntı o salonun yıkılması.Yani demiş olduğunuz somut adım yok ibaresi yanlış,eğerki bunu oyuna yansıtıcaksanız buda çok yanlış.2009 dan itibaren stadın inşaatı oyuna dahil edilebilir.30000 kişilik.

Öte yandan belki bilmek istersiniz ki.

Ç.Rize stadı kabası tamamen bitti,artık sadece içi yapılıyor.
    Bildiğiniz gibi Kayseri stadı da.
    Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Konya'ya devasa bir tesis yapılıcak.Buda kesin gibi,isterseniz araştırabilirsiniz.Bu yıl sonunda ihalesi yapılması bekleniyor.

Eğer yardımcı olunucaksa bu tip inşaat vs konularında bilgi verebilirim.
    Internet'den ulasabildigimiz kadari ile (skyscrapercity.com, wowturkey.com, resmi siteler, belediye siteleri, gsgm siteleri) yeni insaatlari takip etmeye calisiyoruz.

Rize'nin yeni stadi ve Kadir Has Stadi zaten 8.0.2'den beri oyunda mevcut. Bunlarda sadece ufak tarih degisikliklerini yaptik.

Antalya stadina gelince, ihalenin oldugunu biliyordum ancak Menderes Türel'in onalyadigini atlamisim. Peki yeni stadin insaatina baslangic ve bitis tarihi hakkinda detayli bilgi vermeniz mumkun mu?

Somut adim derken zaten demek istedigim, stadin kapasitesinin asagi yukari belli olmasi (yani proje'nin hazir ve onaylanmis olmasi) ve somut bir teslim tarihinin belirlenmis olmasi (kontrat ile). Bunlar var oldugu surece yeni stat eklemek ve kulubun oyunun ilerleyen yillarinda bu yeni stada tasinmasini saglamak isin en kolay kismi.

4. Talking

Quote Originally Posted by spider3784 View Post
    Yok yahu, niçin aşağı görsünler?FML de chat odalarında onlarca soru soruyorum ki Türk olduğumda belli adamlar bana sürekli Türkiyeyi övüyorlar.

Ayrıca Sigames o tip düşünceleri olan bir firmaysa "Che Guevara" resmini niçin koysun?
    arkadaşım ben beşiktaş ile oynadıgım kariyerimde benden 3-4 tane kaliteli genç çıktı fm 2008 için söylüyorum ve bunların 2 si wonderkid di özellikle bi kemal okan vardı hala o çıkıcak diye yeniden kariyer açıyom beşiktaşla patlayıcı striker

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Belli bir süre sonra tüm Anadolu kulüpleri bütçelerini 90-100 milyon Eurolara çıkarırken Bir Beşiktaş'ın bütçesi komik durumlara düşüyor. Anadolu kulüpleri çok iyi yönetiliyor. Biraz abartılmış gibi geldi 2008'de.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

oyunda hata olacakadır mutlaka ama en gıcık eden olay mevkilerin yanlış yazılmış olması ve altyapıdaki oyuncuların geliştirilememesi.mesela arda turanı geliştiremion aydın yılmaz ve aydın karabulut geliştirilip çok iyi özelliklere sahip olması gerekirken yerlerinde sayıyorlar malasef
    inşallah 2009 olmaz bunlar...
    Düşmanın buzunda donmaktansa, dostun güneşi yaksın.
    eL yUMrugunu YemEYen YumRuGUNu BaLYoZ SaNaR arLANmaz

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

Quote Originally Posted by ozgur.sener51 View Post
    oyunda hata olacakadır mutlaka ama en gıcık eden olay mevkilerin yanlış yazılmış olması ve altyapıdaki oyuncuların geliştirilememesi.mesela arda turanı geliştiremion aydın yılmaz ve aydın karabulut geliştirilip çok iyi özelliklere sahip olması gerekirken yerlerinde sayıyorlar malasef
    inşallah 2009 olmaz bunlar...
    Bunun Türkiye Datası ile bir alakası yok. Bu tamamen sizin yapacağınız antrenman programına bağlı. Çoğu oyuncu antrenman programıyla fazla ilgilenmediği için oyuncum neden çok gelişmiyor diyor. Ama kendi antrenman tutumunu hiç sorgulamıyor. Eğer iyi antrenman programına tabi tutarsanız oyuncularınızı mutlaka gelişecektir. Daha olmadı nette bir sürü antrenman programı var paylaşılmış olan. Ayrıca Türksportal'da da var böyle bir konu bir göz gezdir derim. Saygılar...

Antrenman programları linki:

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=398
    I'm back...

Nesil
    2006
    Yer
    Okul

Quote Originally Posted by BLAZİN1903 View Post
    arkadaşım ben beşiktaş ile oynadıgım kariyerimde benden 3-4 tane kaliteli genç çıktı fm 2008 için söylüyorum ve bunların 2 si wonderkid di özellikle bi kemal okan vardı hala o çıkıcak diye yeniden kariyer açıyom beşiktaşla patlayıcı striker
    İşte bende onu diyorum Türklere niçin ayrım yapsınlar?Regen de olsa çıkabiliyor genç adamlar.

Euro 2008 sayesinde Türkiye ye olan ilgi tahminimce artacaktır. Bu sayede araştırmacıların da dikkati bu noktada fazlalaşacaktır. Bazen abartıda olmuyor değil. Türkiye ligindeki oyuncuların birçoğunun bonservisi satın alırken 2-3 katına çıkabiliyor. Bu konu yıllardır oyunumuzda çözülemedi bence...

bence seyirci konusunda çok büyük yanlışlıklar yapılıyo bugüne kadar örn: Trabzonspor da her maç Avni Akerde 17000-18000 civarında seyirci olurken oyunda ise ortalama 10000 seyirci civarında oynanıyor. ve buna karşılık İstanbul Belediyespor ve Hacettepespor gibi seyircisi olmayan takımların da oyundaki seyircileri bazen abartılı biçimde oluyor..
    Bu arada Avni Akerdeki yenilikleri de umarımki bildirmişsinizdir. yaklaşık 7-8 bin kişilik bi artış oldu kapasitede..
    Ayrıca Haluk Ulusoy tesislerinin Trabzonspora devredilmesiyle de bence altyapı değerlerinin biraz iyileştirilmesi lazım
    Oyuncularla ilgiliyse bugüne kadar bence müthiş yanlışlıklar yapılıyo Yattaraya bugün 10milyon£ gibi teklifler geliyo oyunda ise Bursaspor, Manisaspor gibi takımlar Yattarayla ilgileniyor ve sadece 2milyon£ civarında teklifler yapıyolar..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Internet'den ulasabildigimiz kadari ile (skyscrapercity.com, wowturkey.com, resmi siteler, belediye siteleri, gsgm siteleri) yeni insaatlari takip etmeye calisiyoruz.

Rize'nin yeni stadi ve Kadir Has Stadi zaten 8.0.2'den beri oyunda mevcut. Bunlarda sadece ufak tarih degisikliklerini yaptik.

Antalya stadina gelince, ihalenin oldugunu biliyordum ancak Menderes Türel'in onalyadigini atlamisim. Peki yeni stadin insaatina baslangic ve bitis tarihi hakkinda detayli bilgi vermeniz mumkun mu?

Somut adim derken zaten demek istedigim, stadin kapasitesinin asagi yukari belli olmasi (yani proje'nin hazir ve onaylanmis olmasi) ve somut bir teslim tarihinin belirlenmis olmasi (kontrat ile). Bunlar var oldugu surece yeni stat eklemek ve kulubun oyunun ilerleyen yillarinda bu yeni stada tasinmasini saglamak isin en kolay kismi.
    Açıkçası en doğru yerlere sizde bakıyorsunuz.
    Antalya stadına gelince.

Projeyi Aslantepe gibi Eren Talu hazırlattı ve onaylandı.
    Teslim tarihi vs gerçektende yok.Bunda ancak tahmin yapabiliriz.
    30.000 kişilik
    İlk çıkan proje olucak.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by elensar77 View Post
    Açıkçası en doğru yerlere sizde bakıyorsunuz.
    Antalya stadına gelince.

Projeyi Aslantepe gibi Eren Talu hazırlattı ve onaylandı.
    Teslim tarihi vs gerçektende yok.Bunda ancak tahmin yapabiliriz.
    30.000 kişilik
    İlk çıkan proje olucak.
    Teslim tarihinde tahmin yapmak yerine insaat anlasmasini beklememiz daha dogru olur bence.

Siz de biliyorsunuz ki bu Antalya stadi mevzusu 2005'den beri devam ediyor. Proje'nin onaylanmasi guzel ama belli bir insaat takvimi yoksa eger bundan 2 yil sonra biter dersek de yanlis degil, bundan 5 yil sonra biter dersek de yanlis degil.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by Vieri View Post
    Football Manager Türkiye Araştırması, geçtiğimiz yıl Kasım ayında eski baş araştırmacı Türker Tozar'dan perpetua ve Vieri'nin sorumluluğuna verildi. Turksportal, FM 2009 araştırmasını geniş bir ekip ile yaptı ve araştırmanın bitmesine çok kısa bir süre kaldı.

Türkiye liglerini en iyi biçimde oynanabilir kılmak ve Türkiye liglerini oynarken keyif almanızı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Peki Türkiye datasından beklentileriniz neler?

mustafa kardeş,,,

foruma girdiğim günden beriki değişik konu başlıklarında onlarca yazı yazdım forumunuza..

bu açtığınız konu başlığı neredeyse yazdığımız bir çok yazının ortak bir paydada buluşması gibi...

çünkü sizlerin tüm çabası ve bizlerin tüm yazıları aslında 2009 datasının daha iyi olması içindi...

öncelikle hemen belirtmem gerekirki ne kadar eleştiri olursa olsun bu forum yazarları ve okuyanların iyi bilmesi lazımki ..FM türkiye araştırması gerçekten diğer bir çok ülkeden kıyaslanamayacak kadar üst seviyede...

zaten iyi araştırma iyi bir ekiple olur...en sert eleştrilere bile sabırla cevap veren mantıklı futbolu iyi bilen bir ekibin başındasınız...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    araştırmaya çok eleştiri yaptığımda oldu..

hatırladıklarım içinde

Semih şentürk için çok eleştri yaptım

genç oyuncular konusunda diğer ülke araştırmacılarının bizden daha rahat davrandığını yazdım..

takımlarımızın reputationunun biraz daha yükselebileceği konusunda yazdım..

hepsinede yöneticilerden cevap aldım iyi veya kötü uzun veya kısa ama muhakkak cevaplandırıldım...

2009 datasından beklentilerimiz için açmışsın konuyu .....

muhakkakki çok iyi bir çalışma olacak...

ama yinede çok eleştrilecek...

2009 yamasından en büyük beklentim mümkün olduğunca hataları sıfıra indirilmesi ve biraz daha türk oyunculara olan güvenin artması...

Semih örneğinde olduğu gibi FM nin kimi bazı kriterlerine çok uymadığı için mecburen CA SI VE PA sı düşük kalan ama gerçekte son derece değerli olan bazı futbolcularımız için yerinde değişiklikler yapılırsa...

Futbol takımlarıız herry kewall gibi milan baros gibi guiza gibi dev oyunculara imza attırabiliyorken reputationları biraz daha artırılsa....

nisan ayında karlı havada oynanan maçlar olmasa..

ikinci lig takımlarımızın bir çoğu sıfır lira veya 15-25 bin gibi komik transfer bütçeleri olmazsa...

yine tüm zamanların en iyi araştırmalarından biri olacağından eminim..

başarıların devamını diliyorum tüm araştırmacılara..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Türk Milli Takımında oyun başında, Milli takımda hayatı boyunca oynamamış oyuncular çağrılmasın oyunda. Ne bileyim bi Muslu FM 2008'de Milli takımın vazgeçilmezi. Volkan Yaman banko iken Hakan Balta kesik yiyor. Kaleci olarak Ömer falan çağrılıyor. Bunun ayarlanması sanırım rep seviyeleri ile alakalı yada ca pa falan. 2009'da oyun başlangıcındaki milli kadro ayarlansa çok güzel olur.

Her seferinde söylüyorum ama bir cevap alamadığım için tekrar yazmak istedim.

Nesil
    2007
    Yer
    Diyarbakır

Quote Originally Posted by BeeTLeJuiCe View Post
    Türk Milli Takımında oyun başında, Milli takımda hayatı boyunca oynamamış oyuncular çağrılmasın oyunda. Ne bileyim bi Muslu FM 2008'de Milli takımın vazgeçilmezi. Volkan Yaman banko iken Hakan Balta kesik yiyor. Kaleci olarak Ömer falan çağrılıyor. Bunun ayarlanması sanırım rep seviyeleri ile alakalı yada ca pa falan. 2009'da oyun başlangıcındaki milli kadro ayarlansa çok güzel olur.

Katılıyorum...Milli Takımların güncel kadroları olmalı...

Default Fm 2009 Turkce Olucak Mi !!!

fm 2009 orjınal oyunda turkce dil secenegı olucakmı ? yoksa gene tırmalıcaz mı ?

sonucta oyunda milli takimin basinda fatih terim var biz yokuz bu da cpu nun milli takimi istedigi bigi yerlestirmesi pek bi abartili degil bence keza kaleye bir kaleci yerine bir oyuncu konulsa sacma olabilir ama volkan yaman in hakan balta nin yerine oynamasi pek de anormal bi durum degil
    soyle ki oyun icinde baktigimiz da bakiyorsunuz henry yedek yerine ezquerro oynuyor(2008 ıcın konusuyorum) bıze kalsa vay henry yedek olurmu derız ama takımı yoneten cpu umarım anlatabılmısımdır...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    oyun mantıgı ıle bakarsak fenerbahce sezon basında 25 mılyon transfer butcesını ayırıp 24 mılyon harcadıysa bız yenı oyun actıgımızda bıze verılıcek olan 1 m gıbı transfer butcesı bana pekte mantıklı gelmıyor acıkcası sonucta takımın basına gecen her menajere belırlı bır transfer butcesı ayarlanması gerek arkadasın bırı konunun basında boyle bı durum olsa xavı alonso gelırdı demıs xavı alonso ulkemıze gelmek ıstemedıgı ıcın kabul etmemıs teklıfı yanı sorun para da degıl yenı transfer sıstemınden umıtlıyım arkadaslarımızın dedıgı gıbı guıza meıra baros geldıkten sora buyuk oyuncuların para ıcınde olsa oyunda ulkemıze gelmesını beklıyorum ınsallah beklentılerımız bosa cıkmaz
    Last edited by slayer34 : 09.Eylül.2008 at 00:56 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

benim tek istedigim su. galatasaayda oynarken 1 kac sene sora zenginlesiyorum. istek yapıyorum upgrade youth facilities die. ama yonetim de 'bizimki ligdeki en iyisi gerek yok' diyo sinir oluyorum. bi kere izin werdi ilerleyen yıllarda dunya yıldızlarini cikardim. 2 tane barcaya yolladim bi tane de bayerne. yani cok sacma gerek yok denmesi. para da war kardesim o zaman nie engelliyosun ki. aynı sey antrenman upgradeleri icin de gecerli.

Ya ben bu potansiyel olayını anlamadim pa ca yani ben oyunda hic oyle bisey gormedim .2008 de nerde yaziyoki bu bilgiler. bide oyunum orjinal degil bundan olabilir mi acaba?

Data Editor'te görebilirsin.

21. Default

sevgili araştırmacılar, tff 2.lig'e biraz daha dikkat çekmenizi istiyoruz. şöyle ki, bazı arkadaşlar tff 2.lig kulüplerinin transfer bütçesinin 0 olduğundan yakınmış, bugün çoğu 2.lig kulübü parasızlıktan lisans tescili yaptırmakta zorlanıyor (örnek gebzesporun ilk maça 9 kişi çıkması ve afyonsporun maça çıkamaması), bence kulübün imkanları düşükse bütçe 0 olmalı ya da düşük bir miktar olmalı. öyle hemen 2 senede süper lige çıkıp fırtınalar estirmek kolay olmamalı. 2.ligdeki kulüplerin çektiği sıkıntıları hissedebilmeliyiz. öte yandan ben sarıyer taraftarıyım ve sarıyerin 2.ligdeki önemli maçları dışında hiç bir maçını 3000, 4000 seyirciye oynadığını görmedim. bu durum diğer kulüpler için de geçerli.

ayrıca bir arkadaş daha belirtmiş, kadrolar lütfen güncel ve oyuncu mevkileri gerçekteki gibi olsun, 5 sene önce kulüpte oynamış oyuncuyla oynamak pek güzel olmuyor.
    bilindiği gibi bazı takımların stadları bakımda, bu takımların kendi sahalarında değilde başka sahalarda oynadığının zorluğu oyuna yansıtılırsa, çok daha güzel olacak.
    örnek; sarıyer y.ziya öniş değil suni çim olan çayırbaşı stadında(2.devre geri dönecek), g.osmanpaşa gopta değil bayrampaşa çetin emeçte, darıca gençler birliği ise ilk devre ilk 6 maçını deplasmanda, ikinci devre ilk 6 maçını içeride oynayacak.

takımların ezeli rakipleri konusuna gelince, bence 2lige en büyük renk katan şey rakip kulüpler, bunlar çok iyi ayarlanmalı.
    şöyle bir özet geçelim örnek olarak
    sarıyer- bursa, kasımpaşa, eyüp, gaziosmanpaşa, zeytinburnu, beykoz
    eyüp- karagümrük, sarıyer, gebze, beykoz
    adanademir- adanaspor, miy, tarsus iy (bu takımların dördünün de birbiriyle yaptığı maçlar olaylı geçer)
    maltepe- gebze
    ve daha sayamadığım bir sürü çekişmeli olaylı maç

en önemli konu ise şu; zaten arkadaşlar da bu konudan yakınmış... bence deplasmanlı süper gençler ligindeki oyuncular da veritabanına kesinlikle eklenmeli, böylelikle türkiye liginde uzun bir süre gerçek oyuncularla oynama fırsatımız olur. özellikle süper genç ligi oyuncuları 1.lig ve 2.lig takımlarının kaderini oluşturuyor. 0 transfer bütçesi olan kulüpler gerçekte kadrolarını süper genç takımlarındaki gençlerle güçlendiriyor.
    dgsl arşivini şu linkten inceleyebilirsiniz, ilginize teşekkürler...
    http://www.tff.org/Default.aspx?page...grupID=443#grp

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by babakadir1940 View Post
    ayrıca bir arkadaş daha belirtmiş, kadrolar lütfen güncel ve oyuncu mevkileri gerçekteki gibi olsun
    Kadrolar TFF internet sitesinde yayinlanan kadrolar ile bire bir olacak (tabii bir kac ufak hata/eksiklik olabilir ama genelde bire bir esit olacaktir).

Oyuncu mevkileri konusunda bilgi edinebildigimiz kadar mevkiler isleniyor. Ancak 2. Lig'de ozellikle karsilasilan bol bol pozisyon degistirme oyuncularin pozisyonlarini belirlemede zorluk yaratabiliyor.

bilindiği gibi bazı takımların stadları bakımda, bu takımların kendi sahalarında değilde başka sahalarda oynadığının zorluğu oyuna yansıtılırsa, çok daha güzel olacak.
    örnek; sarıyer y.ziya öniş değil suni çim olan çayırbaşı stadında(2.devre geri dönecek), g.osmanpaşa gopta değil bayrampaşa çetin emeçte, darıca gençler birliği ise ilk devre ilk 6 maçını deplasmanda, ikinci devre ilk 6 maçını içeride oynayacak.
    Bunlarin bilgilerini de ulasabildigimiz kadari ile islemeye calisiyoruz. Eksikler olacaktir ancak sizin belirttiginiz gibi ozellikle arastirma bolumunde bunlari bizlere belirtmek dogru yansitilmasini saglar.

takımların ezeli rakipleri konusuna gelince, bence 2lige en büyük renk katan şey rakip kulüpler, bunlar çok iyi ayarlanmalı.
    şöyle bir özet geçelim örnek olarak
    sarıyer- bursa, kasımpaşa, eyüp, gaziosmanpaşa, zeytinburnu, beykoz
    eyüp- karagümrük, sarıyer, gebze, beykoz
    adanademir- adanaspor, miy, tarsus iy (bu takımların dördünün de birbiriyle yaptığı maçlar olaylı geçer)
    maltepe- gebze
    ve daha sayamadığım bir sürü çekişmeli olaylı maç
    Bunlar da guzel. Bu konuda biraz daha gelistirme yaptik bu yil ancak sizin belirttiklerinizi de kontrol ederiz tekrardan.

en önemli konu ise şu; zaten arkadaşlar da bu konudan yakınmış... bence deplasmanlı süper gençler ligindeki oyuncular da veritabanına kesinlikle eklenmeli,
    Prensip olarak sadece ve sadece profesyonel sozlesme imzalamis DSGL oyuncularini ekliyoruz. Ileride her takimin icini cok iyi bilen arastirmacilari bulabilir, ileride profesyonel olma ihtimali cok yuksek olan amatorleri onceden belirleyebilecek duruma gelirsek, bu da olur. Ancak su asamada mumkun degil.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben GS altyapısı için bu işe talibim yöneticiler biliyor hele biraz büyeyim de oyuncularla konuşacak yaşa geleyim(en az 5 yıl sürer);Ve şu anda "perpetua"'ya GS araştırmasında altyapı için yardım ediyorum örneğin bu haftasonu maçına gideceğim; olmadı haftaya ama daha fazla erteleme yok
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Home reputation ile alakalı bir durum bu. Yeni datada sanırım daha ayrıntılı olarak irdelenecektir.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006

Hacettepe takımının ismi oyunda nasıl yazıldı? Çoğu yerde takımın adı Hacettepespor olarak geçiyor ama; bu yanlış takımın sonunda spor yok. Sadece Hacettepe, geçen gün bunu Lig TV'de tartıştılar. Aklımda kaldı belirtmek istedim. Kulübün tam adı Hacettepe Spor Kulübü, kısa ismi ise Hacettepe...

Birde bu TFF2'de ki oyuncu kaydetme sorunu halledildi mi?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by xxestergonxx View Post
    mustafa kardeş,,,

foruma girdiğim günden beriki değişik konu başlıklarında onlarca yazı yazdım forumunuza..

bu açtığınız konu başlığı neredeyse yazdığımız bir çok yazının ortak bir paydada buluşması gibi...

çünkü sizlerin tüm çabası ve bizlerin tüm yazıları aslında 2009 datasının daha iyi olması içindi...

öncelikle hemen belirtmem gerekirki ne kadar eleştiri olursa olsun bu forum yazarları ve okuyanların iyi bilmesi lazımki ..FM türkiye araştırması gerçekten diğer bir çok ülkeden kıyaslanamayacak kadar üst seviyede...

zaten iyi araştırma iyi bir ekiple olur...en sert eleştrilere bile sabırla cevap veren mantıklı futbolu iyi bilen bir ekibin başındasınız...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    araştırmaya çok eleştiri yaptığımda oldu..

hatırladıklarım içinde

Semih şentürk için çok eleştri yaptım

genç oyuncular konusunda diğer ülke araştırmacılarının bizden daha rahat davrandığını yazdım..

takımlarımızın reputationunun biraz daha yükselebileceği konusunda yazdım..

hepsinede yöneticilerden cevap aldım iyi veya kötü uzun veya kısa ama muhakkak cevaplandırıldım...

2009 datasından beklentilerimiz için açmışsın konuyu .....

muhakkakki çok iyi bir çalışma olacak...

ama yinede çok eleştrilecek...

2009 yamasından en büyük beklentim mümkün olduğunca hataları sıfıra indirilmesi ve biraz daha türk oyunculara olan güvenin artması...

Semih örneğinde olduğu gibi FM nin kimi bazı kriterlerine çok uymadığı için mecburen CA SI VE PA sı düşük kalan ama gerçekte son derece değerli olan bazı futbolcularımız için yerinde değişiklikler yapılırsa...

Futbol takımlarıız herry kewall gibi milan baros gibi guiza gibi dev oyunculara imza attırabiliyorken reputationları biraz daha artırılsa....

nisan ayında karlı havada oynanan maçlar olmasa..

ikinci lig takımlarımızın bir çoğu sıfır lira veya 15-25 bin gibi komik transfer bütçeleri olmazsa...

yine tüm zamanların en iyi araştırmalarından biri olacağından eminim..

başarıların devamını diliyorum tüm araştırmacılara..
    Sorulara cevap veremem, detayları açıklayamam ama..

Sana şöyle söyleyeyim, futbolu bilen ve datadan anlayan mutlu olamayan (daha önce hata yaptık demiyorum ama illa ki her zaman 4/4lük olmaz, mutlaka bir eksik çıkar) kimse kalmayacak sanırım
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by muzoadux View Post
    3 Büyüklerin ağırlığı hissettirilmeli..
    bencede...genellik en az iki büyüğün birden ilk 3'e giremediği oluyor...ligi 10. sıralarda bile

bitirebiliyorlar...ayrıca yaptıkları transferlerde hep 3.sınıf futbolcular...hiç büyük bir futbolcu

almıyorlar...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Ataşehir

Galatasaray ve Fenerbahçe' nin fm2008' de yama ile gelen finans sorunu var, sürekli zarar ediyor klüpler bu sebepten dolayı iki takım sürekli düşüş sergiliyor..
    ilk üçe girmeyi bırak, son sıralara oynamalarının sebebi budur. yoksa takımların p.a. - c.a. dengeleri buna göre ayarlanıyor..

Nesil
    2007
    Yer
    .

Quote Originally Posted by feanorringeril View Post
    Galatasaray ve Fenerbahçe' nin fm2008' de yama ile gelen finans sorunu var, sürekli zarar ediyor klüpler bu sebepten dolayı iki takım sürekli düşüş sergiliyor..
    ilk üçe girmeyi bırak, son sıralara oynamalarının sebebi budur. yoksa takımların p.a. - c.a. dengeleri buna göre ayarlanıyor..
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=56632
    Bu finans sorunu Sigames'in kısa süre sonra yayınladığı Geliştirme Yaması ile düzeltilmişti.
    Kıyamet kopacak da olsa bırakınız adalet yerini bulsun....

bence türkiye liglerinin kalitesi bi kademe daha arttırılmalı. ülkemize gelen yıldızlar ve ligimizdeki rekabet ortada. en azından bi fransa ve almanya ligi seviyesinde olduğumuzu düşünüyorum. ligimizin standartları ve kalitesi bu kadar düşük olamaz, en azından şampiyonumuz her sene banko belli değil.

Sayfa 3 / 7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Mesaj Yetkileri