Sayfa 1 / 7 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 206 sonuç

Konu: FM2009 - Türkiye Datası

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Default FM2009 - Türkiye Datası

Football Manager Türkiye Araştırması, geçtiğimiz yıl Kasım ayında eski baş araştırmacı Türker Tozar'dan perpetua ve Vieri'nin sorumluluğuna verildi. Turksportal, FM 2009 araştırmasını geniş bir ekip ile yaptı ve araştırmanın bitmesine çok kısa bir süre kaldı.

Türkiye liglerini en iyi biçimde oynanabilir kılmak ve Türkiye liglerini oynarken keyif almanızı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Peki Türkiye datasından beklentileriniz neler?
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Eksikler muhakkak olacaktır ancak araştırmacıların ne kadar özveriyle bu işi yaptıkları ortada. Oyundaki gerçeğe yakın databaselerden biri olacaktır Türkiye datası. Çünkü oyuncu neyse o kimse isme göre değerler vermiyor oyunculara.

Nesil
    2006
    Yer
    Okul

Bu konuda "Beklenti nedir?" deyince aklıma gelen ilk şey kalite oluyor.Şu an Türkiye ligi vasat seviyede, şahsen Türkiyede oynamaktan zevk almıyorum.3-5 genç dışında Türkiye altyapısı Regenlere dayalı.Umarım bu sezon daha iyi olur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Tahminim şimdiye kadarki en başarılı Data olacak.

Mümkün olan en az eksik ile çıkacağını düşünüyorum. Hatalar elbette olacaktır onlarda zamanla düzelecek şeyler.

Türkiye Datası hakkında en merak ettiğim şey sisteme oturtulan CA, PA sistemi bakalım nasıl birşey olacak.

Nesil
    2008
    Yer
    fm

Türkiye ligi diğer lig araştırmacılarının bazı abartıları yüzünden vasat seviyede. bence onlar gerçek seviyeye inmiyorsa bizim araştırmalarda ortaya çıkanlar daha üst seviyeye çıkarılıp diğer liglerle bir denge oluşturulması lazım.

bence en önemli noktalardan biri kulüp ve ekip bilgilerinin doğru olması.

1- kulüplerin ekonomik yapıları ve gelecek planlamaları iyi irdelenmeli. son yıllarda birçok kulüp bağımsız kaynak yaratmak fikriyle uğraşıyor ve girişimlerde bulunuyor (tüm kulüplerin başarılı olmasını dilerim)

mesela Diyarbakırspor bugüne kadar hep ne yazıkki valiliğe ve yönetime yine valilik tarafından atanan müteahitlere mecbur bırakıldı. ama geçtiğimiz aylarda belediye çok değerli ve çok büyük bir araziyi kulübe bedelsiz verdi. bu arazi üzerinde yine belediye ve merkezi hükümetin kaynaklarıyla çok büyük bir kompleks inşaa ediliyor. alışveriş merkezleri, açık-kapalı spor alanları, 30000 kişilik yeni stadyum... vs. 2-3 yıl içerisinde bitirileceğine dair protokoller yapıldı. tamamlandığında enfazla birkaç trilyonla sınırlı olan kulüp bütçesi onlarca trilyona çıkacak ve bağımsız bir spor kulübü mümkün olacak.

birçok kulübün benzer planları var. bunlar oyunda yer almalı mutlaka.

2-teknik ekiplere dair bilgilerde gerçekçi temellere oturursa daha anlamlı olur. kulübümüzde mesela 4 antrenör var ama pek birşeyden anlamıyorlar. mesela onları eğitimlere vs göndererek geliştirebilsek harika olur. gerçek hayatta bu eğitimler her ülkede ve her kalitede var. böylece yeni antrenörlere çok büyük paralar vermek ve ekibi tamamen değiştirmek zorunda kalmayız.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bence bu Fm 09 da 08 e nazaran daha iyi olur Daha az hata olur Çünkü Türkiyeyi Geçensene'den daha iyi tanıyorlar.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

TakımLar arasında denge oLmaLı.

En azından üç büyükLer de denge bariz gözLe görüLür oLmaLı. Geçmiş dataLArda takımLar arasında büyük eşitsizLikLer ve farkLar mevcuttu. Bunun artık yeni datada gideriLmiş oLması.

Oyuncu özeLLikLeri. Araştırma ofisinde beLirttiğimiz artıLar ve eksiLerin oyuna yansıdığını görebiLmek. Sadece araştırmacı kendi düşüncesini değiL, o kadar zaman içerisinde oraya yazan üyeLerin görüşLerini de dikkate aLdığını görebiLmek.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2008
    Yer
    Şanlıurfa

Fazla bişey beklemiyoruz. Hatalar olmasın yeter

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Tahminim şimdiye kadarki en başarılı Data olacak.
    Bencede öyle olacak.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Fm 2008'de, şu anda Türkiye'nin en iyi genç oyuncusu diyebileceğimiz Arda Turan'ı bile, 2 yıl geçsin, bırakın büyük takımları, Galatasaray'da bile oynatmazsınız. Türkiye'nin genç yeteneklerine ve şu anki kaliteli oyuncularına gerekli özveri verilsin istiyorum. Fm 08de en düzgün şekilde yapılan, Nihat'tı.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yaser Yıldız ve İskender Alın Türkiye'nin en iyi Santraforlarından ikisi.Bence bu ikisinin özellikleri yüksek tutulmalı.Tek istediğim bu.

3 Büyüklerin ağırlığı hissettirilmeli..

Nesil
    2006
    Yer
    Fikstüre Bak..

Ukrayna ve İsrail araştırmacıları başta olmak üzere bazı üleklerde bulunan abartı özellikler ve alt yapı bizim ülkemizde yok .. Aslında araştırmacılarımız bana göre en uygun değeleri oyuna yanısıtıyor fakat Avrupa'da 6 lig dışındaki araştırmacılar biraz ''hayalperest'' bir data hazırladıkları için bizim ligimiz hüsran gibi görünüyor .. Ya bizimkiler biraz abartıya kaçacak ya onlar normale dönecek çok eziliyoruz Avrupa ülkeleri karşısında alt yapı konusunda ..

şu fenerbahçemiz zengin yapın artık ) 5-6 milyon euro transfer bütçesi vermesin bana.

ayrıca Türkiyeye yıldız gelmez ayakları yapmasınlar artık parası neyse verip getiriyoruz işte kewell meira güiza geliyolar işte

Nesil
    2006
    Yer
    Ordu

İnsallah Alt liglerin datası daha iyi olacak...Bazı Oyuncu özelliklerinde aşırı abartma olmassa çok iyi olur..Fm 2009'da insallah Türkiye ligi daha zevkli olacak..

Nesil
    2006
    Yer
    MeRSiN

Hasan Şaş lütfen kötü yapılmasın ne kadar hırslı olduğuunu bu sene herkez görüyor

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Fietra 10 View Post
    Ukrayna ve İsrail araştırmacıları başta olmak üzere bazı üleklerde bulunan abartı özellikler ve alt yapı bizim ülkemizde yok ..
    Iyi alt yapi ille de -8 veya -9 PA sahibi oyuncularin bollukta olmasindan kaynaklanmiyor. Inter, Milan, Juventus, Arsenal, Man Utd, Chelsea, Liverpool, Barcelona, Real Madrid gibi takimlarda uzun yillar oynayabilecegini dusundugumuz oyuncular disindaki oyunculara, yildiz oyuncu bulunsun diye -9 vermek hic de dogru olmayacaktir.

Pekala kaliteli oyuncularimiz var, ancak bu kaliteli oyuncularin cok azi hem teknik, hem zihinsel hem de fiziksel yonlerden cok kaliteli oyuncu olma izlenimini veriyorlar. Veya genc yaslarda gecirdikleri uzun sakatliklar ile gelismelerni zora sokuyorlar. Bu da maalesef bizim bir gercegimiz.

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    TakımLar arasında denge oLmaLı.

En azından üç büyükLer de denge bariz gözLe görüLür oLmaLı.

Geçmiş dataLArda takımLar arasında büyük eşitsizLikLer ve farkLar mevcuttu. Bunun artık yeni datada gideriLmiş oLması.
    Ozellikle bu sezon bir denge beklemeyin bence. Su anda kadro kalitesi acisindan Fenerbahce ve Galatasaray Besiktas'in bir kademe onunde. Ama tabii bu demek degil ki Besiktas'in bazi cok kaliteli oyunculari yok.

Diger takimlarimizdan tabii Trabzonspor'un yaptigi transfer hamleleri ve gelen oyuncularin kaliteli olmasi nedeniyle gecen sezon kadrosundan oldukca uzaklasmis durumda.

Diger takimlarimizin kadro kaliteleri de gecen sezon bizlere gosterdiklerine, ve yaptiklari transferlere gore yerlesti. Acikcasi pesinen bu yil ligin dengeli veya dengesiz bir lig olacagini simdiden tahmin etmemiz mumkun degil. Biz gecen sezon bildiklerimize gore oyunculari degerlendirdik, bunlara transferler eklendi ve hep beraber bu takimlarin/oyuncularin hem oyunda hem de gercekte nasil performans gosterecegini gorecegiz.

Ismarlama dengeli bir yapmamiz ne dogru olurdu, ne de gercekci.

Quote Originally Posted by spider3784 View Post
    Bu konuda "Beklenti nedir?" deyince aklıma gelen ilk şey kalite oluyor.Şu an Türkiye ligi vasat seviyede, şahsen Türkiyede oynamaktan zevk almıyorum.3-5 genç dışında Türkiye altyapısı Regenlere dayalı.Umarım bu sezon daha iyi olur.
    Eger takiminizi daha ust kaliteye alt yapi oyunculari ile cikartmak istiyorsaniz, zaten Turkiye bunu yapmak icin pek de dogru bir lig degil. En azindan bu alt yapi icin ne kulupler ciddi yatirimlar yapmis durumda, ne de takimlarimizin kalitesini cok ust seviyelere cikartacak genc oyuncu bollugu var gorunurde.

Evet bazi kaliteli oyuncularimiz var, bunlarin bazilari hatta buyuk umit veriyor gelecek icin. Ancak oyuncularimizin cogunun kalitesi asagi yukari ligimizin seviyesi icin kaliteli sayilabilecek seviyede.

Quote Originally Posted by salihsacma View Post
    bence en önemli noktalardan biri kulüp ve ekip bilgilerinin doğru olması.

1- kulüplerin ekonomik yapıları ve gelecek planlamaları iyi irdelenmeli. son yıllarda birçok kulüp bağımsız kaynak yaratmak fikriyle uğraşıyor ve girişimlerde bulunuyor (tüm kulüplerin başarılı olmasını dilerim)

mesela Diyarbakırspor bugüne kadar hep ne yazıkki valiliğe ve yönetime yine valilik tarafından atanan müteahitlere mecbur bırakıldı. ama geçtiğimiz aylarda belediye çok değerli ve çok büyük bir araziyi kulübe bedelsiz verdi. bu arazi üzerinde yine belediye ve merkezi hükümetin kaynaklarıyla çok büyük bir kompleks inşaa ediliyor. alışveriş merkezleri, açık-kapalı spor alanları, 30000 kişilik yeni stadyum... vs. 2-3 yıl içerisinde bitirileceğine dair protokoller yapıldı. tamamlandığında enfazla birkaç trilyonla sınırlı olan kulüp bütçesi onlarca trilyona çıkacak ve bağımsız bir spor kulübü mümkün olacak.
    Bilgimiz olan ve kesinlesmis projeleri ve bunlardan beklenecek gelirleri olabildigince gercekci bir seviyede ekliyoruz. Ancak bu projeler zaman zaman gecikiyor, bazen de hic gerceklesmiyor. Mesela Antalya'da yapilacak stat yaklasik 3 senedir konusuluyor, hatta 2010'a proje'nin bir parcasi olan spor salonunun bitirilmesi lazim ama hala herhangi somut bir hareket yok. Bu acidan bir ihalenin yapilmasi, ve en azindan somut bir proje'nin somut bir teslim tarihinin belirlenmesini beklememiz en mantikli olani.

Quote Originally Posted by aliCHaN_FM
    Fazla bişey beklemiyoruz. Hatalar olmasın yeter.
    Ben simdiden sizi uzeyim o zaman. Kesinlikle hatalar olacaktir. Sifir hatali bir arastirma yapmaya da maalesef sure hic bir zaman yetmeyecektir.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

4 buyukler bu yıl fınans olarak çok üst seviyede.yayın gelirleri oyunda daha fazla olmalı seon bıtıo şampiyon oluyorum 2 m euro verıolar bu nasıl işdir.

Nesil
    2006

Antrenörlerin ve doktorların özelliklerinin daha iyi olmasını bekliyorum. Oyunda yıllardır, Türk antrenör ve doktorların özellikleri çok kötü. Bilindiği gibi Türkiye tıpta çok gelişmiş bir ülke ve çoğu tıp dalında da lideriz. Bu oyuna göre böyle değil. Doktorlarımız yetersiz.

Antrenörler ise daha gelişmiş olmalı. Artık çoğu Üniversitemizde antrenörlük bölümleri açılmaya başladı ama; gelin görünki on-yirmi antrenörümüz dışında takıma antrenör alınamaz durumda. Hep dışarıdan almak zorunda kaılıyorum.

Ligde takım dengesi yok. FM 08'de, Türkiye'de lig düşen Manisaspor oyunda çok iyi olup ilk üçe girerken şampiyon olan Galatasaray ligde ilk beşe giremiyor. Kasımpaşaspor lige galibiyet almadan veda etti.

İkinci liglerde de bu fark böyle devam ediyor. GASKISpor takımı TFF2'de Şampiyonlar Grubuna kalıp oradan da Bank Asya'ya yönelebilinir. Bank Asya'da ise son dört beş haftaya girilirken 15. olan takım ile 6. olan takım arasında 10 puan fark oluyor.

Detaylar eksik, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımların yönetim kadrosu yok. Mesela yıllardır Fenerbahçe'de görev yapan Volkan Ballı oyunda personel kısmında gözükmüyor. Personeller kısmında kulüp yöneticilerin daha fazla olmasını bekliyorum.

Transfer bütçelerini yüksek bekliyorum. Fenerbahçe bu yıl transfere büyük paralar harcadı, eski yıllarda olduğu gibi ama; oyunda bize yönetim Fenerbahçe'nin harcadığı parayı vermiyor. Bu yıl en az transfer bühtçesi olarak 20-25 milyon € gibi para bekliyorum.

Türkiye Milli Takımı ve kulüp takımlarının popülaritesinin artmasını bekliyorum. Çünkü; bu yıl arttı. Milli Takımımız EURO 2008'de ki gösterdiği performans lig kalitemizi arttırdı. İsmini duyurdu ve takip edilen bir lig haline geldi. Mutlaka bu oyuna yansımalı ve yabancı yıldız oyuncular ben Türkiye ligine giderek hata yapmak istemiyorum mesajı vermemesi gerekiyor.

Nesil
    2007
    Yer
    .

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Antrenörlerin ve doktorların özelliklerinin daha iyi olmasını bekliyorum. Oyunda yıllardır, Türk antrenör ve doktorların özellikleri çok kötü. Bilindiği gibi Türkiye tıpta çok gelişmiş bir ülke ve çoğu tıp dalında da lideriz. Bu oyuna göre böyle değil. Doktorlarımız yetersiz.

Antrenörler ise daha gelişmiş olmalı. Artık çoğu Üniversitemizde antrenörlük bölümleri açılmaya başladı ama; gelin görünki on-yirmi antrenörümüz dışında takıma antrenör alınamaz durumda. Hep dışarıdan almak zorunda kaılıyorum.

Ligde takım dengesi yok. FM 08'de, Türkiye'de lig düşen Manisaspor oyunda çok iyi olup ilk üçe girerken şampiyon olan Galatasaray ligde ilk beşe giremiyor. Kasımpaşaspor lige galibiyet almadan veda etti.

İkinci liglerde de bu fark böyle devam ediyor. GASKISpor takımı TFF2'de Şampiyonlar Grubuna kalıp oradan da Bank Asya'ya yönelebilinir. Bank Asya'da ise son dört beş haftaya girilirken 15. olan takım ile 6. olan takım arasında 10 puan fark oluyor.

Detaylar eksik, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımların yönetim kadrosu yok. Mesela yıllardır Fenerbahçe'de görev yapan Volkan Ballı oyunda personel kısmında gözükmüyor. Personeller kısmında kulüp yöneticilerin daha fazla olmasını bekliyorum.

Transfer bütçelerini yüksek bekliyorum. Fenerbahçe bu yıl transfere büyük paralar harcadı, eski yıllarda olduğu gibi ama; oyunda bize yönetim Fenerbahçe'nin harcadığı parayı vermiyor. Bu yıl en transfer bühtçesi olarak 20-25 milyon € gibi para bekliyorum.

Türkiye Milli Takımı ve kulüp takımlarının popülaritesinin artmasını bekliyorum. Çünkü; bu yıl arttı. Milli Takımımız EURO 2008'de ki gösterdiği performans lig kalitemizi arttırdı. İsmini duyurdu ve takip edilen bir lig haline geldi. Mutlaka bu oyuna yansımalı ve yabancı yıldız oyuncular ben Türkiye ligine giderek hata yapmak istemiyorum mesajı vermemesi gerekiyor.

Fenerbahçe'ye 20-25 €'luk transfer bütçesi gelmez.Bildiğim kadarıyla oyundaki transfer bütçesi=
    Gerçekteki transfer bütçesi-Harcanılan transfer bütçesi
    Yani Guiza gibi bir oyuncu gelmişken Fenerbahçe'nin parası ilk sezon 10 M €'yu bile geçmeyebilir.
    Kıyamet kopacak da olsa bırakınız adalet yerini bulsun....

Nesil
    2006
    Yer
    Fikstüre Bak..

1-2 gün önce yayın gelirleri açıklandı ve ortada dolaşan miktarlar oyunla pek ilişkili değil buda yansıtılırsa şampiyon veya ilk 3'e giren takım maddi olarak ciddi bir rahatlama yaşayabilir ve zevki artırır kanımca ..

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

ttnet anlaşması eklendi mi acaba?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Tip alaninda iyi bir yerde olabiliriz ama zaten oyunda doktor eklenmiyor. Fizyoterapist ekleniyor. Son bir kac senede yasanan sakatliklar, bu sakatlarin sahalara geri donme konusunda yavasligi da bu konuda hic de iyi bir sinyal vermiyor acikcasi.

Fenerbahce bu yil 4 tane yeni antrenor getirdi, hepsi yabanci. Ust yapinin butun antrenorleri yabanci yani.

Galatasaray bir adet yabanci antrenor getirdi.

Besiktas Turk teknik direktor ile calisiyor, antrenorler de bu nedenle Turk.

Antrenor kalitesi olsa, bu antrenorlerin yetistirdigi oyuncular olduklarindan cok daha iyi yerlerde olurlardi..

Bu Manisaspor'un bir cok oyuncusu su anda 3 buyuklerde oynuyor veya zaten kaliteli oyunculardi. Burak, Selcuk, Ugur Inceman, ilk yarida Holosko vardi, Koray Avci, Leverkusen'den gelen Antonio, Allyson... Bu oyunculari goz gore gore zayif yapip, Manisa'ya ille de kume dusurmek mi daha gercekci, oyunculari olmasi gerektigi gibi yapmak mi daha gercekci?

Gecen yil Bank Asya Liginde son 4 haftaya girilirken puan durumu.
    http://www.tff.org.tr/Default.aspx?p...4&hafta=30#grp
    6. takimin puani 46, 15. olan takimin puani 36.

Oyunda Baskan ile teknik direktor arasindaki yoneticilerin hic birinin herhangi bir islevi yok. Bunlari eklemek sadece kozmetik olacagi, ve her yil bunlari duzenlemek icin zaman harcamak yerine, sadece baskan'i girmeyi tercih ettik.

Transfer bütçelerini yüksek bekliyorum. Fenerbahçe bu yıl transfere büyük paralar harcadı, eski yıllarda olduğu gibi ama; oyunda bize yönetim Fenerbahçe'nin harcadığı parayı vermiyor. Bu yıl en az transfer bühtçesi olarak 20-25 milyon € gibi para bekliyorum.
    Transfer butcesi konusunda daha once arastirma konularinda da yazdim. Veritabaninda girdigimiz butce, yonetim tarafindan aciklanan butceden oyuncu alim-satim islemlerinden arindirildiktan sonraki rakam.

Yani Fenerbahce 25 milyon Euro butce aciklayip, oyuncu transferlerine yaz doneminde 24 milyon Euro harcarsa, Fenerbahce'nin butcesi 1 milyon Euro olur. Ne fazla, ne eksik.

Turkiye Super Ligi zaten oyunda su anda taninirlik sirasinda Avrupa'da 7. sirada. Daha yuksek olmasi ne kadar dogru olur?

Kulup takimlarimizin popularitesi, (genelde anadolu kuluplerinde) yeniden ayarlandi. 3 buyuklerde pek bir degisiklik yok. Olmasi icin de pek bir neden yok acikcasi.

Yabanci oyuncularin Turkiye ligine gitmek istememesi hala devam edecektir. Bunu Fransiz liginde oynarken de gorebiliyorsunuz cunku hep daha ust kademe bir lig var. Ingiltere, Italya ve Ispanya liglerinin ustunde bir seviyede olamayacagimiza gore de bu son umidiniz mumkun degil.

Ancak gercekte oldugu gibi oyunculara daha yuksek maas teklif edebilmenizin saglandigini biliyorum. Her ne kadar henuz bunu test etme sansini henuz bulmamis olsak da.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Fietra 10 View Post
    1-2 gün önce yayın gelirleri açıklandı ve ortada dolaşan miktarlar oyunla pek ilişkili değil buda yansıtılırsa şampiyon veya ilk 3'e giren takım maddi olarak ciddi bir rahatlama yaşayabilir ve zevki artırır kanımca ..
    Yayin gelirleri cok ufak bir kac farklilik disinda gercekte oldugu gibi yansitildi. Tabii yine henuz test etme sansi bulamadigimiz icin kesinlikle dogru diyemiyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Okul

Quote Originally Posted by fernandez View Post
    Fenerbahçe'ye 20-25 €'luk transfer bütçesi gelmez.Bildiğim kadarıyla oyundaki transfer bütçesi=
    Gerçekteki transfer bütçesi-Harcanılan transfer bütçesi
    Yani Guiza gibi bir oyuncu gelmişken Fenerbahçe'nin parası ilk sezon 10 M €'yu bile geçmeyebilir.
    Yanlız Emre, eğer gerçek bütçeden harcanılan bütçe çıkarlıark bulunuyorsa bütçemize verilen "Allow first season transfer budget" özelliğinin olmaması gerekirdi.Eğer FB o kadar bütçeyi gerçekte çıkramıyorsa Aziz Yıldırımın "Sugar Daddy" olması daha doğru, belki oyun içinde zaten öyle emin değilim.

Türkiye datası fm 2008 için konuşuyorum bence çok kötüydü çünkü
    1- Bazı oyuncuların özellikleri çok abartılmış exe serkan çalık kezman ( adam süper goller atıyo ya kafayı yedircek bana)
    2- Genç yetenek diye bir şey yok oyunda galatasaray için konuşuyorum galatasarayın alt yapısından yetişmiş olan oyunculardan sadece arda turan ve aydın yılmazda biraz idare eder ki arda kötü o kadar iyi değil pa sı ve ca sı yüksek olmasına rağmen aydın yılmaz sürekli sakatlıklarla uğraşıyor uğraşmasa en az arda kadar yetenekli ki oyundada biraz iş yapıyor bir de mehmet güven birazcık iş yapıyor onun dışında cafercan aksu özgürcan özcan zafer sakar semih kaya erhan şentürk gibi oyuncular bırakın galatasarayı bank asya 1 lig takımlarında oynucak kadar bile yetenekleri yok galatasarayın alt yapısında olupda pa sı yüksek 2 oyuncu var irfan başaran ve cem sultan bu oyuncular dışındaki tüm oyuncular 5 para etmez ki galatasarayın alt yapısı beşiktaşla beraber türkiyenin en iyi alt yapısı desek doğrudur
    3-Sadece galatasaray değil tüm türkiyedeki gençler çok kötü inanın mesela bu sene galatasarayın aldığı yaser yıldız çok kötü oyunda geçen sene az çok 1 lig maçlarını takip ettim kendisi gayet yetenekli bir oyuncu
    4- Türkiyede öne çıkan 3-4 tane genç yetenek var bunlar cem sultan irfan başaran sercan yıldırım barış memiş batuhan karadeniz bu kadarcık işe yarıcak genç yetenek var oyunda ama gerçekte türkiyede binlerce genç yetenek var umarım az da olsa gençler üzerinde iyileştirmeler yapılır
    5- Oyunda umarım 1 lig a katogoresi ve 1 lig b katogoresi yazmaz artık 1. ve 2. lig diye yazar

Not: Gerçek yaşamda ve oyunda da olduğu gibi türkler gene 1 sınıf aşağıda olarak görülüyor çünkü çok iyi alt yapıya genç tesislerine sahip olan türkiyeden 2015 senesine gelsenizde düzgün oyuncu çıkmıyo

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by spider3784 View Post
    Yanlız Emre, eğer gerçek bütçeden harcanılan bütçe çıkarlıark bulunuyorsa bütçemize verilen "Allow first season transfer budget" özelliğinin olmaması gerekirdi.Eğer FB o kadar bütçeyi gerçekte çıkramıyorsa Aziz Yıldırımın "Sugar Daddy" olması daha doğru, belki oyun içinde zaten öyle emin değilim.
    Yanlış anlamışsın sen

İlk sezon takımlar transfer yaptığı için, transfer bütçesi = sezon başı açıklanan gerçek-harcanan gerçek.

Transfer yapılmış takıma bir daha sıfırdan transfer yapmaman için.

Dediğin olursa o zaman dengeler altüst olur, Fenerbahçe bir 20 M€'lık daha oyuncu alır, kimse şampiyon olamaz

Gerçek hayatta şu an 2. defa 20 M€'luk birini alabilir mi?
    Evet derseniz, Xabi Alonso nerede derim.

2. sezondan itibaren artık simulationdan biraz arcade şekline dönüyor oyun, tabi gerçek kurallar mevcut, yine football simulation..

2. sezon gerçek transfer bütçesini alırsınız, işin doğrusu budur aslında.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Okul

Not: Gerçek yaşamda ve oyunda da olduğu gibi türkler gene 1 sınıf aşağıda olarak görülüyor çünkü çok iyi alt yapıya genç tesislerine sahip olan türkiyeden 2015 senesine gelsenizde düzgün oyuncu çıkmıyo
    Yok yahu, niçin aşağı görsünler?FML de chat odalarında onlarca soru soruyorum ki Türk olduğumda belli adamlar bana sürekli Türkiyeyi övüyorlar.

Ayrıca Sigames o tip düşünceleri olan bir firmaysa "Che Guevara" resmini niçin koysun?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by holigan121 View Post
    Türkiye datası fm 2008 için konuşuyorum bence çok kötüydü çünkü
    1- Bazı oyuncuların özellikleri çok abartılmış exe serkan çalık kezman ( adam süper goller atıyo ya kafayı yedircek bana)
    2- Genç yetenek diye bir şey yok oyunda galatasaray için konuşuyorum galatasarayın alt yapısından yetişmiş olan oyunculardan sadece arda turan ve aydın yılmazda biraz idare eder ki arda kötü o kadar iyi değil pa sı ve ca sı yüksek olmasına rağmen aydın yılmaz sürekli sakatlıklarla uğraşıyor uğraşmasa en az arda kadar yetenekli ki oyundada biraz iş yapıyor bir de mehmet güven birazcık iş yapıyor onun dışında cafercan aksu özgürcan özcan zafer sakar semih kaya erhan şentürk gibi oyuncular bırakın galatasarayı bank asya 1 lig takımlarında oynucak kadar bile yetenekleri yok galatasarayın alt yapısında olupda pa sı yüksek 2 oyuncu var irfan başaran ve cem sultan bu oyuncular dışındaki tüm oyuncular 5 para etmez ki galatasarayın alt yapısı beşiktaşla beraber türkiyenin en iyi alt yapısı desek doğrudur
    3-Sadece galatasaray değil tüm türkiyedeki gençler çok kötü inanın mesela bu sene galatasarayın aldığı yaser yıldız çok kötü oyunda geçen sene az çok 1 lig maçlarını takip ettim kendisi gayet yetenekli bir oyuncu
    4- Türkiyede öne çıkan 3-4 tane genç yetenek var bunlar cem sultan irfan başaran sercan yıldırım barış memiş batuhan karadeniz bu kadarcık işe yarıcak genç yetenek var oyunda ama gerçekte türkiyede binlerce genç yetenek var umarım az da olsa gençler üzerinde iyileştirmeler yapılır
    5- Oyunda umarım 1 lig a katogoresi ve 1 lig b katogoresi yazmaz artık 1. ve 2. lig diye yazar

Çoğuna katılmıyorum.

Yaser Yıldız'ın PA'sı -9'du, nasıl kötü onu da anlayamadım?
    Kezman kimsede doğru düzgün form tutamıyor, tutamaz, sürekliliğini düşürmüştüm, herkes oynatamıyor satıyor, ilginç geldi form tutması..
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Sayfa 1 / 7 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri