Sayfa 4 / 16 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 457 sonuç

Konu: FM 2009 - Türkiye ligleri ile ilgili genel eleştiriler

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Cengiz abi paf maçınıda yorumlasana merak ettim

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by LaigLeNoiR View Post
    Cengiz abi paf maçınıda yorumlasana merak ettim
    Hiç sorma
    Arkadaşı getireyim derken geç kaldık, 2. yarıya yetiştim.
    Beşiktaş Batuhan'ı kullandı, iyi de oynadı ama Bjk'de Batuhan haricinde sırıtan başka birini görmedim pek

Fenerbahçe kötü oynamadı ama her zamanki performanstan uzaktı, Batuhan'a büyük bir aferin, helal olsun ama havalarda uçuyor, hemen yere inmesi lazım.

Ayrıca Nuh'u sola çekerek İdris ile olmuyor işte, anlaması lazım Mehmet hocanın. Nuh stoper, Cumali bile etkili oluyor o zaman.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Semih Aydileginin ss'ini alabilirmiyim?

Nesil
    2007

Hakemlerin oyuna eklenmesinin belli bir kriteri var mı?

Mesela sadece TSL hakemlerimi eklendi oyuna?

Bank Asya 1.Lig'de de zaman zaman görev alan bir hakemi niye bulamıyorum

Çabuk cevaplarsanız iyi olur...

Şimdiden teşekkürler...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Manager of sam View Post
    Hakemlerin oyuna eklenmesinin belli bir kriteri var mı?

Mesela sadece TSL hakemlerimi eklendi oyuna?

Bank Asya 1.Lig'de de zaman zaman görev alan bir hakemi niye bulamıyorum

Çabuk cevaplarsanız iyi olur...

Şimdiden teşekkürler...
    Super Lig ve A Klasman hakemleri ekli durumda (gecen sezona gore). Ancak saniyorum bu yil sistem biraz degisti ve A, B ve C klasman hakemleri ayirimi yerine sadece klasman hakemleri listesi aciklandi (yani TSL disinda mac yoneten butun hakemler).

Hakem kalitelerini ayarlamak icin ilk devrenin bitmesini, hangi hakemin hangi seviyede mac yonettigini gormek ve buna gore degerlendirmeyi beklemek istedik. Ocak'da bir daha gozden geciririz.

Nesil
    2007

Teşekkürler bilgi için...

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Super Lig ve A Klasman hakemleri ekli durumda (gecen sezona gore). Ancak saniyorum bu yil sistem biraz degisti ve A, B ve C klasman hakemleri ayirimi yerine sadece klasman hakemleri listesi aciklandi (yani TSL disinda mac yoneten butun hakemler).

Hakem kalitelerini ayarlamak icin ilk devrenin bitmesini, hangi hakemin hangi seviyede mac yonettigini gormek ve buna gore degerlendirmeyi beklemek istedik. Ocak'da bir daha gozden geciririz.
    Hakem arkadaşım var, o konuda yardımcı olurum, sıkıntı olmaz.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Hakem arkadaşım var, o konuda yardımcı olurum, sıkıntı olmaz.
    Volkan'da o konuda yardimci olacakti ama zaman bir turlu uyusmadi..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ömer abi bu yazım biraz Türkiye liginin veya dünya liglerinin durumu hakkında olacak. Görüşlerini merak ediyorum.

Şimdi günümüz futbolunda gün geçtikçe büyük küçük takım arasındaki farklar gittikçe azalıyor. Tamam büyük takımlar yine çok güçlü ama alttakiler yükselişte gibi geliyor.

Mesela bu yıl ŞLiginde bi Cluj deplasmanda Chelseaye doğru düzgün pozisyon vermiyor. Duran top ve Drogba ile 2-1 yeniliyor. Yine aynı Cluj kendi sahasında Romayı yenebiliyor.

Veya bi Aalborg o grupta 3. olabiliyor. Rakiplerine karşı iyi oyun sergileyebiliyor.

Dinomo kieve bakarsak, 87. 88. ve 89. dk'da yediği gollerle toplam 4 puan kaybediyor. Bunların dışında az pozisyon veriyor ayrıca bu maçlarda alacağı punaları alabilse 2. tura yükselecek.

Yakın bi örnek Metalist. Gruptan 1. çıkma şansı var. Mücadele ediyorlar, haddini bilerek oynuyorlar ve ilerliyorlar. Bu örnekleri çok rahat arttırabiliriz.

Ama oyunda bunların gerçekleşme ihtimali çok düşük gibi duruyor.
    Demek istediğim şimdi bi oyuncu ingilterede ise ve iyi takımda ise belli bir CA alıyorlar ve bu CAlar diğer liglere göre çok yüksek duruyor. Yani Mesela bi defans oyuncusu ise hemen tackling,marking,heading yüksek. Mental özellikleri uçmuş durumda oluyor

Veya italya liginde DMlere bi bakalım. Çoğu dafansif ve mental açıdan uç durumdalar.

Şimdi SI oyunu belli kritere dayandırıyor ama bu farkın kapanması gibi bir durum olamazmı. Yani atıyorum Premier ligin CA ortalaması 150 ise bi türkiye ligi ukrayna ligi 120-125 oluyor. böyle olunca o ligin kalbur üstü takımı olsanda adamlar senden çok üstün olduğunu düşünüyorum.

Merak ettiğim bu farklar ne durumda ve ilerleyen zamanda ne olacak? Muhakkak sende bu konuda görüşlerini bildiriyorsundur. Bu konu bayağı önemli duruyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Ömer abi bu yazım biraz Türkiye liginin veya dünya liglerinin durumu hakkında olacak. Görüşlerini merak ediyorum.

Şimdi günümüz futbolunda gün geçtikçe büyük küçük takım arasındaki farklar gittikçe azalıyor. Tamam büyük takımlar yine çok güçlü ama alttakiler yükselişte gibi geliyor.

Mesela bu yıl ŞLiginde bi Cluj deplasmanda Chelseaye doğru düzgün pozisyon vermiyor. Duran top ve Drogba ile 2-1 yeniliyor. Yine aynı Cluj kendi sahasında Romayı yenebiliyor.

Veya bi Aalborg o grupta 3. olabiliyor. Rakiplerine karşı iyi oyun sergileyebiliyor.

Dinomo kieve bakarsak, 87. 88. ve 89. dk'da yediği gollerle toplam 4 puan kaybediyor. Bunların dışında az pozisyon veriyor ayrıca bu maçlarda alacağı punaları alabilse 2. tura yükselecek.

Yakın bi örnek Metalist. Gruptan 1. çıkma şansı var. Mücadele ediyorlar, haddini bilerek oynuyorlar ve ilerliyorlar. Bu örnekleri çok rahat arttırabiliriz.

Ama oyunda bunların gerçekleşme ihtimali çok düşük gibi duruyor.
    Demek istediğim şimdi bi oyuncu ingilterede ise ve iyi takımda ise belli bir CA alıyorlar ve bu CAlar diğer liglere göre çok yüksek duruyor. Yani Mesela bi defans oyuncusu ise hemen tackling,marking,heading yüksek. Mental özellikleri uçmuş durumda oluyor

Veya italya liginde DMlere bi bakalım. Çoğu dafansif ve mental açıdan uç durumdalar.

Şimdi SI oyunu belli kritere dayandırıyor ama bu farkın kapanması gibi bir durum olamazmı. Yani atıyorum Premier ligin CA ortalaması 150 ise bi türkiye ligi ukrayna ligi 120-125 oluyor. böyle olunca o ligin kalbur üstü takımı olsanda adamlar senden çok üstün olduğunu düşünüyorum.

Merak ettiğim bu farklar ne durumda ve ilerleyen zamanda ne olacak? Muhakkak sende bu konuda görüşlerini bildiriyorsundur. Bu konu bayağı önemli duruyor.
    CA kritelerinin bastan asagiya tekrar dusunulmesi gerekiyor.

Ama farklar azalmayacak. Azalmayacak cunku Cluj, Kharkiv gibi ornekler teknik acidan zayif, genelde tek ayakli olan ancak fizikli, caliskan, disiplinli oyunculardan olusmasi onlari basarili yapiyor. Yani CA olarak dusuk olmalari gayet normal. Benzer tipteki oyuncular Italya'da oynadiklari zaman, ancak, bu oyuncular almalari gereken dusuk CA'lari almiyorlar. Zaten gozden gecirilmesi gereken de bu. CA vermeden, ozellikleri vermeden once robot gibi davranmak yerine arastirmacilarin biraz dusunmesi gerekiyor. Hangi ozelligin, CA'ya ne kadar etki ettigini goz onunde tutarak CA/PA vermek gerekiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Peki bu fizik güç oyuna yeterince yansıtılmış mı bu mesajı görmediğim için FB araştırmasında da yazıdm ama bi dediğin bu oyuncular italyaya gittiğnde abartılıyor bi de maç motorunda fizik ne kadar etkili?

FB araştırmasında hep diyoruz Alex fiziksiz bu yüzden world-class değil. Gerçekte böyle ama oyunda nasıl. Veya Servet vücudunu maç motorunda yeterince kullanabiliyor mu ve bu sayede top kazanma istatistiği yüksek oluyor mu?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Peki bu fizik güç oyuna yeterince yansıtılmış mı bu mesajı görmediğim için FB araştırmasında da yazıdm ama bi dediğin bu oyuncular italyaya gittiğnde abartılıyor bi de maç motorunda fizik ne kadar etkili?

FB araştırmasında hep diyoruz Alex fiziksiz bu yüzden world-class değil. Gerçekte böyle ama oyunda nasıl. Veya Servet vücudunu maç motorunda yeterince kullanabiliyor mu ve bu sayede top kazanma istatistiği yüksek oluyor mu?
    Mac motorunda, sureklilik'den sonra en onemli ozellikler hiz ve hizlanma.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Ya arkadaşlar oyunda diğer liglere bakınca hatta portekiz ligi oyuncuları özellikle sporting li oyunculara bakınca bizim lig biraz kötü değilmi biz hala türkiye liginin en büyük PA yıldızı geleceğin en iyi 3 yıldızı seçilen Batuhan oda genellikle 175 PA oluyor dünyaca ünü olan Arda 172 PA Euro 2008 de kendini artık iyice ispatlayan Semih 147 PA ... Nasıl oluyor bu olay anlamıyorum

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Daha ne yapılsın bu lige be. Mehmet Topal'ı 10 M Euroya Milan, Aykut 6M Euroya bilmem kime, Sabriyi, Barış'ı 7 milyon Euroya satabiliyosak, bence bi anormallik var.

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

Quote Originally Posted by hakan sükürü View Post
    Daha ne yapılsın bu lige be. Mehmet Topal'ı 10 M Euroya Milan, Aykut 6M Euroya bilmem kime, Sabriyi, Barış'ı 7 milyon Euroya satabiliyosak, bence bi anormallik var.
    bence o anormallik GS ile alakali.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Peki söyler misin Hasagic M'Boro düzeyindeki bir kaleci mi?

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Sana birşey sorucam sen oyunu yabancı bir takımla açtığında türk bir oyuncu PA yetenek diye alıyormusun regen değil normal bir oyuncu TR de Pa yetenek olmadığı için alamıyorsun tabi ama hiç olmassa her ülke de bir PA yetenek var oyunda ama TR liginde gerçekte olduğu halde FM de bir tane bile yok avrupaya gittiğimizde alabileceğim...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by aniltorres9 View Post
    Sana birşey sorucam sen oyunu yabancı bir takımla açtığında türk bir oyuncu PA yetenek diye alıyormusun regen değil normal bir oyuncu TR de Pa yetenek olmadığı için alamıyorsun tabi ama hiç olmassa her ülke de bir PA yetenek var oyunda ama TR liginde gerçekte olduğu halde FM de bir tane bile yok avrupaya gittiğimizde alabileceğim...
    Bu konuda hak veriyorum sana.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by hakan sükürü View Post
    db ile ilgili değil, oyun ile ilgili.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Quote Originally Posted by Jay CutLer View Post
    bence o anormallik GS ile alakali.
    Evet GS çok abartılmıs oyunda. Ömer abi GS ekonomik anlamda güç kazansın diğe SI'a özel kod yaptırmış

Allah aşkına etrafı biraz okuyun bilinçlenin böle gereksiz yorumlar yapmadan önce ABOOO size ilk önemli faktorü vermiş artık gerisini siz bulun ama bilin ki araştırma ile alakası olmayan bı durum...

Nesil
    2003

Oyuncu degerleri oyuncunun ciktigi takima gore degisiyor.

130 CA'li oyuncu
    Ingiltere liginden cikiyorsa 100 lira
    Arjantin liginden cikiyorsa 20 lira
    Hollanda liginden cikiyorsa 70 lira
    Turkiye liginden cikiyorsa 60 lira
    Italya liginden cikiyorsa 75 lira olabilir...

Bunlarin ayarini yapmak oyuncu kalitelerini ayarlamak ile ilgili degil.

Tamamen lig kodlanirken belirleniyor hangi ulkenin hangi seviyede oldugu.

Sorun da esasinda cok basit..

Ya nispeten dusuk current reputation sahibi oyuncularin degerleri cok yuksek olacak...

Ya da nispeten yuksek current reputation sahibi oyuncularin degerleri cok dusuk olacak...

Yani ya Aykut, Orkun, Ugur Inceman vs. gibi oyuncularin satis fiyatlari yuksek olacak

Ya da Arda, Delgado gibi oyuncularin satis fiyatlari dusuk olacak..

Bunun nedeni de Si'in kullandigi arz egrisinin formulu. Bu formulu uygun sekilde yapacak kadar matematik biliyorsaniz, yazin uygun formul kodlanmasi icin bu formulu SI'a savunayim.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ben DeLgado yu oyunumda 22 miLyon $ a sattım Fio ya. Gerçek hayatta Fio DeLgado ya bu kadar para verirmi ya da Fio gerçek hayatta DeLgado yu aLmak istermi biLemem.

Türkiye Süper Liginde ki oyuncuLarı çok rahat ve iyi fiyatLara satabiLiyorsunuz. Gerçekte de zaten satıLsa o değerLeri ederLer aşağı yukarı ama Avrupa bizi yıLLardır bir sömürge üLkesi gördüğü için ve biz kendi aramızda transfer yaparken hiLeye hurdaya başvurduğumuz zaman hiç bir zaman bu değerLeri göremeyeceğiz.

Arda iki yıL sonra normaLde 30 miLyon $ a çok rahat transfer oLabiLir. Ama eğer Arda bir gün bir başka yere transfer oLursa bu kesinLikLe bu kadar büyük bir rakam oLmayacaktır. Ya da büyük ihtimaL bedeLsiz oLacaktır.

Çok karışık bir durum.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben bir şey sormak istiyorum araştırmacı alımı yapacakmısınız yapacaksanız ne zaman ?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Bunun belirli bir zamanı yok Taylan

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2003

Her zaman yeni arastirmaci ekleniyor. Genelde amac belli bir takimi surekli canli izleyebilenlere oncelik tanimak.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Seneye biz Sarıyer'e taşınacağız eğer Sarıyer araştırmacısı yoksa seneye başvuracağım ana siteden... Ev stadını görüyor düşünün artık
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Alihan var Sarıyer'i çok iyi takip eden Taylan. O da Sarıyer'i yapıyordu. Bahtın yok senin
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Oraya yakın başka varsa ona kaldık
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Hamit'in tekniğini tartışa tartışa yükseltmişler sonunda.

Aurelio'nun teknik niye düşer, biri bana bunu anlatabilir mi?

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Aurelio'nun teknik niye düşer, biri bana bunu anlatabilir mi?
    Ingilizler liglerinin ne kadar guce ve dayanikliliga dayali oldugunun farkina varmaz.. Teknigi abartir..

Ispanyollar liglerinin ne kadar teknige dayali oldugunun farkina varmaz.. fiziksel ozellikleri abartir...

Sayfa 4 / 16 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Mesaj Yetkileri