Sayfa 5 / 16 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
121 ile 150 arası toplam 457 sonuç

Konu: FM 2009 - Türkiye ligleri ile ilgili genel eleştiriler

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ömer abi senden bir şey rica edeceğim 9.0.1 ve 9.0.0 da Barzagli'nin kafa vuruşu değerlerini yazabilirmisin?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by TaYLaN View Post
    Ömer abi senden bir şey rica edeceğim 9.0.1 ve 9.0.0 da Barzagli'nin kafa vuruşu değerlerini yazabilirmisin?
    16->16->13

9.0.0'dan 9.0.2'ye

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

barzagli 13 aliyorsa servetin 12 almasi gayet dogal

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

bende onu söyleyecektim sanırım Servet'teki değişikliği görmüşler senin bir lafın vardı

Değişim tekil ligler için alttan başlamaz, üstten başlar. Çünkü en tanınan oyuncudan başlayarak bazı kalıpları değiştirmek gerekir. Sezonun hemen hemen tamamında yedek bekleyen oyuncudan değil.

Uluslararası değişim de yine en tepedeki liglerden başlar.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2003

bende onu söyleyecektim sanırım Servet'teki değişikliği görmüşler senin bir lafın vardı

Sonucta bir degisim istegi var. Belki de Mustafa ve benim arastirmanin icine girmemiz bu acidan tam zamaninda oldu cunku eskiden cok daha az olan arastirmacilar arasi iletisim su anda belki de simdiye kadar oldugunun en yuksek seviyesinde. Insanlar arastirmanin icinde olan sacmaliklari mac icinde olanlarla beraber fark ediyor ancak nasil aciklayacaklarini bulamiyorlardi. Ortaya bir kac fikir atmak bazi konularda karsilikli muzakere yapabilmek bazi kaliplarin kirilmasini saglamaya basladi.

Sonucta diger ulkelerin arastirmacilari hakkinda yazarken amac burada (ve de diger forumlarda) onlarin yanlislarini yazip biz daha iyisini yapiyoruz gibi bir his yaratmak degil. Amac, mac motorunda ortaya cikan bazi sacma sonuclarin bir kisminin da arastirmadan kaynaklandigini fark edip bunun cozumu icin fikirler ortaya atarak oyuncular arasinda farklarin dogmasini saglamak.

Almanya'nin yeni ekibi bu konuda zaten iyi. Ingiltere'de bu yonde ilerliyor. Sira Ispanya ve Italya'da bulunan bazi klasiklesmis dusuncelerin ortadan kaldirilmasinda. Onlar da zamanla Ingiltere'yi takip edecektir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

1. si ömer abi sanırım 9.02 ile bu Orkunu aykutu veya Hasegici çok yüksek meblağlara satma işi değişmiş gibi duruyor. Bilgisayarım garantide olduğu için test yapamadım. Sen yaptıysan herhangi bir değişim var mı?

2. si bu rep ile fiyat arasındaki ilişki bölümlendirip yapamazlar mı? Yani mesela şu repin üstündekiler şu formüle göre altındakiler başka formüle göre hesaplanabilir.

Benim şöyle bir düşüncem var. İlk olarak CA ile REP ortak olarak formüle edilmeli. Mesela 180 üstü CA alan adam sayısı kaç. Az var. Bu adamlar altın gibi değerli. İşte 160-180 arası daha fazla. Burada arz daha fazla fiyat düşer, gümüş misali.

Buna benzer bi kodlama yapılamaz mı? Yani Üniversitede okuyan çoğu arkadaş bi programlama dili öğrenmiştirdir mühendislik okuyorsa ve bunu ayırma işi çok da zor değil. Yani bir if komutuyla istediğimiz kadar denklem oluşturabilir ve istediğimiz kriterlere göre istediğimiz fiyatlandırmayı yapabiliriz gibime geldi.

CAsı şu REPi şu olanlar bu formüle göre hesaplanır. Böylece her futbolcu daha gerçelçi değerlendirilir gibime geliyor..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Sonucta bir degisim istegi var. Belki de Mustafa ve benim arastirmanin icine girmemiz bu acidan tam zamaninda oldu cunku eskiden cok daha az olan arastirmacilar arasi iletisim su anda belki de simdiye kadar oldugunun en yuksek seviyesinde. Insanlar arastirmanin icinde olan sacmaliklari mac icinde olanlarla beraber fark ediyor ancak nasil aciklayacaklarini bulamiyorlardi. Ortaya bir kac fikir atmak bazi konularda karsilikli muzakere yapabilmek bazi kaliplarin kirilmasini saglamaya basladi.

Sonucta diger ulkelerin arastirmacilari hakkinda yazarken amac burada (ve de diger forumlarda) onlarin yanlislarini yazip biz daha iyisini yapiyoruz gibi bir his yaratmak degil. Amac, mac motorunda ortaya cikan bazi sacma sonuclarin bir kisminin da arastirmadan kaynaklandigini fark edip bunun cozumu icin fikirler ortaya atarak oyuncular arasinda farklarin dogmasini saglamak.

Almanya'nin yeni ekibi bu konuda zaten iyi. Ingiltere'de bu yonde ilerliyor. Sira Ispanya ve Italya'da bulunan bazi klasiklesmis dusuncelerin ortadan kaldirilmasinda. Onlar da zamanla Ingiltere'yi takip edecektir.
    Eklemeyi unutmuşsun abi bu yoldaki en iyi ülke biziz dediklerine katılıyorum abi sizler geldiğinizden beri oyunun araştırması daha titiz bir şekilde yapılıyor, İngiltere'de bulunan gözlemci kadar bizde de olsaydı. Bizim datamız hepsinden iyi olurdu diye düşünüyorum..
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    1. si ömer abi sanırım 9.02 ile bu Orkunu aykutu veya Hasegici çok yüksek meblağlara satma işi değişmiş gibi duruyor. Bilgisayarım garantide olduğu için test yapamadım. Sen yaptıysan herhangi bir değişim var mı?
    Malesef tam test etme sansim olmadi.

2. si bu rep ile fiyat arasındaki ilişki bölümlendirip yapamazlar mı? Yani mesela şu repin üstündekiler şu formüle göre altındakiler başka formüle göre hesaplanabilir.

Benim şöyle bir düşüncem var. İlk olarak CA ile REP ortak olarak formüle edilmeli. Mesela 180 üstü CA alan adam sayısı kaç. Az var. Bu adamlar altın gibi değerli. İşte 160-180 arası daha fazla. Burada arz daha fazla fiyat düşer, gümüş misali.

Buna benzer bi kodlama yapılamaz mı? Yani Üniversitede okuyan çoğu arkadaş bi programlama dili öğrenmiştirdir mühendislik okuyorsa ve bunu ayırma işi çok da zor değil. Yani bir if komutuyla istediğimiz kadar denklem oluşturabilir ve istediğimiz kriterlere göre istediğimiz fiyatlandırmayı yapabiliriz gibime geldi.

CAsı şu REPi şu olanlar bu formüle göre hesaplanır. Böylece her futbolcu daha gerçelçi değerlendirilir gibime geliyor..
    Zaten isin mantiginin da bu altin/gumus orneginde verdigin gibi olmasi gerekli.. Daha once de yazmistim fiyatlandirmanin konveks bir fonksiyon uzerinden belirlenmesi gerektigini ve hatta bunu SI'a anlattigimi. Belki kendileri fark ettiler, belki Si forumlarinda yazilanlar sonucu ayar yaptilar, belki benim onlara yazdigimdan esinlenerek biraz daha duzgun bir hale getirdiler yukarida yazdigin duzeltmeler olmussa.

Nesil
    2003

Eklemeyi unutmuşsun abi bu yoldaki en iyi ülke biziz dediklerine katılıyorum abi sizler geldiğinizden beri oyunun araştırması daha titiz bir şekilde yapılıyor, İngiltere'de bulunan gözlemci kadar bizde de olsaydı. Bizim datamız hepsinden iyi olurdu diye düşünüyorum..
    Zamanla arastirmaci sayisi artar. Mustafa ve benim ustume aldigimiz da geneli gozlemleyip detayi yapan arkadaslara yol gostermek. En iyiyi yapariz demem, ama sef/arastirmaci arasi karsilikli tartismayi en cok biz yapiyoruz diyebilirim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Malesef tam test etme sansim olmadi.

Zaten isin mantiginin da bu altin/gumus orneginde verdigin gibi olmasi gerekli.. Daha once de yazmistim fiyatlandirmanin konveks bir fonksiyon uzerinden belirlenmesi gerektigini ve hatta bunu SI'a anlattigimi. Belki kendileri fark ettiler, belki Si forumlarinda yazilanlar sonucu ayar yaptilar, belki benim onlara yazdigimdan esinlenerek biraz daha duzgun bir hale getirdiler yukarida yazdigin duzeltmeler olmussa.
    Biraz gerçekleşmiş gibi yani oyun başında bi Nondanın gözüken değeri 9.02 de 1.7M€ orkun aykut ikisi de mesela 1M€nun altında idi. 9.01 de daha yüksek diye hatırlıyorum. Eğer düştüyse en azından bu konuda bir adım atmış demektirler.

Acaba basın toplantılarında karşımıza çıkan muhabirlerin bağlı olduğu kuruluşlar düzenlenebilir mi? Örneğin LigTv, Fanatik, ... gibi

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Batuhandemirel View Post
    Acaba basın toplantılarında karşımıza çıkan muhabirlerin bağlı olduğu kuruluşlar düzenlenebilir mi? Örneğin LigTv, Fanatik, ... gibi
    Dosyalarda bulabilirsin, çıkarmıştık, edt ile yapılıyor.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Dosyalarda bulabilirsin, çıkarmıştık, edt ile yapılıyor.
    Teşekkürler. Bunların SI database'ine girilmesi için lisansla falan uğraşılması gerekiyor sanırım?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Batuhandemirel View Post
    Teşekkürler. Bunların SI database'ine girilmesi için lisansla falan uğraşılması gerekiyor sanırım?
    Evet, hem de bizden böyle bir beklentileri olmadı, bu biraz amatör işi, ondan önce oyunu daha iyi hale getirme çabaları var.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bildiğim kadarıyla yabancılar 5 sene TÜrkiye'de oynarlarsa TÜrk vatandaşı olabiliyorlar. Neden oyunda bu 10sene? ALex örneği mesela
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

5 sene bu ülkede bulunduysa Türk vatandaşı olabiliyor fakat Türk statüsünde oynayamıyor. Vatandaşlığa başvurduğu/kabul edildiği tarihten itibaren 5 sene burada kalırsa Türk statüsünde oynama hakkı kazanıyor. Tabi bakanlar kurulundan bir genelge ile vatandaşlığa geçmezse ki oyuna bu bakanlar kurulunu ve oyuncunun ne zaman vatandaşlığa geçmek isteyip istemeyeceğini anlakmak oldukça güç.

Benim de dikkatimi çeken bir nokta oldu, hocanın tercihiden de olabilir mi bilmiyorum ama partner kulübe gönderdiğim oyunculara forma numarası verilmiyor. Fenerbahçe'deyim ve Sivasspor'a gönderdiğim oyunculara forma numarası verilmedi. İlk sezon transferin son günü yapmıştım bunu ve bu nedenledir belki diye düşündüm. Fakat 2. sezon bunu denemek için ağustos ayının başında gönderdim oyuncuları transfer dönemi kapandı ve benim gönderdiklerime yine forma numarası verilmedi.

Teknik direktörün kadrosunda düşünmediği oyuncu olduğundan numara vermiyor olabilir ama 3 büyüklerden kiralık gelmiş hangi oyuncu olursa olsun sürekli olmasa da ara sıra forma giyer. Bu bir hata mıdır yoksa hocanın tercihidir diyerek saygı mı duymalıyız?
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yabancıları kaydetmeyebiliyorlar ama eğer oyuncu çok genç değilse (20 yaşın altında değilse) bende genelde kaydediyorlar. Birde Ben kiralık olarak pilot kulube değilde daha çok oynayabileceği takımlara bedelsiz kiralık olarak öneriyorum. Yada pilot kuluplerin durumlarına göre oyuncuları yolluyorum.
    Mesela Selçuk'u Karşıyaka'ya, Maldonado'yu Sivas'a Özgür Çek'i Alibeyköy'e yolluyorum.

Bu şekilde yaparsan kaydetmelerini ve daha çok oynamalarını sağlayabilirsin Serkan. Kadronda düşünmediğin 6-7 oyuncuyu aynı takıma yollarsan hem oynamazlar hemde kadro numarası verilmez.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Yabancı Kezman'ı gönderdim Sivas'a ve onu da almadılar. Yerlilerden İlhan'ı, Ali Bilgin'i, Tümer'i göndermiştim hiç birini almadı kadroya. Sadece pilot kulüp için diyorum, diğer kulüplere gönderdiğim kiralıklar oynuyor. Ama pilot kulüpte de kabul ediliyor diyorsanız benim şanssızlığım demek ki kabul edilmemesi.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Kezman ve Ali Bilgin'i bende Sivas'a yollamıştım ikiside ilk 11 çıkıyordu.
    İlhan'ı ve Gürhan'ı Karşıyaka'ya, Tümeri'de bi Avrupa kulubune kiralık yollamıştım. Ve Hepsi pilot kulubumdu hepside oynadı.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Tamamdır o zaman, ben de oyuncularmı oynatana kadar göndermeye devam edeceğim. Karşıyaka'ya gönderdiklerim oynuyor ama ben 1.ligi açmadığımdan kayıt olup olmama mevzusu gözükmüyor.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ömer abi birşey daha rica etmek istiyorum Puyol'un kafa vuruşu değeri katı 9.0.1 de
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Ömer abi birşey daha rica etmek istiyorum Puyol'un kafa vuruşu değeri katı 9.0.1 de
    Eksik çıkmış yazdığın..

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by BeeTLeJuiCe View Post
    Kezman ve Ali Bilgin'i bende Sivas'a yollamıştım ikiside ilk 11 çıkıyordu.
    İlhan'ı ve Gürhan'ı Karşıyaka'ya, Tümeri'de bi Avrupa kulubune kiralık yollamıştım. Ve Hepsi pilot kulubumdu hepside oynadı.
    Bende Kezman, oyuna girdiğimde PSG'ye transfer olmuş durumda.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

İkinci sezon Kezman kesin geri geliyor. Kabul etmiyor PSG teklifini, bu durum 9.2.0 da nasıl bilmiyorum tabi.

Nesil
    2006

İkinci sezon Kezman kesin geri geliyor. Kabul etmiyor PSG teklifini, bu durum 9.2.0 da nasıl bilmiyorum tabi.
    İyide transfer resmiyet kazanmış. Geri nasıl geliyor ki...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Şöyle oluyor, oyunda PSG'nin satın alma hakkı var, bu hakkını kullanıyor, fakat Kezman PSG'nin önerdiği parayı kabul etmiyor bu yüzden geri dönüyor. Acaba bu 9.2.0 'da düzeltildi mi?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Şöyle oluyor, oyunda PSG'nin satın alma hakkı var, bu hakkını kullanıyor, fakat Kezman PSG'nin önerdiği parayı kabul etmiyor bu yüzden geri dönüyor. Acaba bu 9.2.0 'da düzeltildi mi?
    9.0.2'de kesin anlaşma var, geri dönüş şansı olmuyor.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    9.0.2'de kesin anlaşma var, geri dönüş şansı olmuyor.
    Bu arada bu transfer ne zaman gerçekleşti? Birde oyunda Kezman'ı sen mi yaptın Cengiz abi? Yoksa Fransız araştırmacılar mı? Aslında daha doğrusunu sormak gerekirse başka ülkeye kiralık giden oyuncuları kim yapıyor?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Bu arada bu transfer ne zaman gerçekleşti? Birde oyunda Kezman'ı sen mi yaptın Cengiz abi? Yoksa Fransız araştırmacılar mı? Aslında daha doğrusunu sormak gerekirse başka ülkeye kiralık giden oyuncuları kim yapıyor?
    9.0.2'de Fransızlar oynamışlar bizim datanın üzerinden..

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ömer abi birşey daha rica etmek istiyorum Puyol'un kafa vuruşu değeri kaç 9.0.1 de
    Futbolcu Bilgileri

Sayfa 5 / 16 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Mesaj Yetkileri