Sayfa 13 / 32 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon
361 ile 390 arası toplam 951 sonuç

Konu: Fenerbahçe SK

Birde birçok TSL kariyerimde yada nette gördüğüm kariyerlerde Semih oynadığı maçların çoğunda 11de başlamasına rağmen inanılmaz derecede az gol atıyor,aynı şekilde İbisevic'te öyle.Mental özellikleri daha iyi olan Semih olsada hemen hemen aynı özelliklere sahipler İbisevic'le ama bu kadar zeki ve bitirici oyuncular neden bu akdar az gol atıyor anlam veremedim.Bu sürekli olan birşey Hoffenheim'le oynadığım zamanda aynısı olmuştu.İbisevic sezonu 11 golle tamamlamıştı.

Semih'tede aynısı oluyor bir yanlışlıkmı var yoksa normal olanı bumu merak ediyorum.

Semih 3 sezonda yaklaşık 30 gol bile atamıyor,İbisevic ise 35 golü zor buluyor bu kaç oyundur bu şekilde.

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

Güiza açık savunmalara karşı oynayacak bir forvet oyuncusudur.Mallorca'da da sırf bu yüzden 27 gol atarak kral oldu.Klasik bir kontra futbolcusu bence.

Koy karşısına adam driplinginle geç desen;geçemez,defanstan top şişir,al hava topunu desen;alamaz,kaleciyle karşı karşıyayken koy yanına bir adam,heyecanlanır,atamaz.

Güiza benim gözümde böyle bir adam.Kesinlikle Fenerbahçe'nin aradığı tip bir santrafor olduğuna,transfer olduğundan beri inanmıyorum.

Türkiye'deki takımlar 3-4 büyüklere karşı kapalı savunma anlayışını yansıttıkları için Güiza etkisiz kalıyor,etkili özelliklerini gösteremiyor.

Fakat FM'de bu böyle değil.Ya diğer rakiplerin oyun anlayışları iyi yansıtılamıyor ya rakip stoperler çok hantal yansıtılıyor ya da Güiza abartılıyor.

9.0.2'de Kayserisporla oynarken Güiza'yı nasıl tutacağımı şaşırdım gerçekten.Karşı karşıya affetmez,orta geldimi iyi zıplar vurur,ikili mücadelelerde yıkılmaz.

Hani nerde şuan Fenerbahçe'de oynayan Güiza?

Son olarak istenen "yapıcı" eleştirimi yapayım.

Güiza'nın Fiziksel özelliklerinin komple gözden geçirilmesi lazım.14 olan Jumping değeri 10 hatta 9 olmalı.

14 olan Strenght değeri 11 civarına çekilmeli.

18 olan heading değeri 14 civarına çekilmeli.

16 olan accelaration 17 civarına çekilmeli.

Kedi gibi bir adam için 11 agression fazla değil mi?

Kişisel fikirlerimdir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Öncelikle Fenerbahçe araştırması konusunda genel olarak; x futbolcuyu düşermek için beklenildiği/sabredildiği kadar, Y futbolcuyu yükseltmek için beklenmiyor.
    Mesela İlhan Parlak'ın -9 olmaması gerektiği kaç sene vurgulanmıştı hatırlamıyorum.
    Ama Deivid iyi performans gösterir göstermez hakettiği ca lara ulaşmıştı sanırım (doğru karardı ama denmedi ki ilk geldiği sene kötüydü şimdi iyi belki biraz daha beklemeliyiz)

Bu düşüncemi iletip. Güiza için beklemeliyiz düşüncesinde olduğumu da bildireyim.
    Bence kendisi Beşiktaş maçında o dakika da o vuruşu yapabilecek kadar soğukkanlıdır, iyi bitiriciliğe sahiptir.
    Ama berbat karar veren ve mutsuz durumda olan bir adamdır.
    Ben inanıyorum ki Galatasaray'da oynasa Baroş kadar gol atardı.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006

bana gore guiza hakkinda yapilan elestirilerin cogu hakli elestirilerdir tamam tabiki kaliteli bir oyuncudur ama oyunlarda semihten kat kat az gol atmasi cok gercekdisi.guizanin bitiriciligi bana gore 15 yada 16 olmalidir ama bir golu ornek gostererek savunmak cok mantiksizdir.

bende size bir iki ornek gosteriyim o zaman. bobo nun gecen sene liverpool macinda hyppianin(saniyorum hyppia yada carragher di ) ustunden topu asirtip topu duzeltip attigi golu dusunelim ozaman bobonun ilk temasi 18 composure i 18 olsun.

galatasaray da oynasa cok gol atar diyorsunuz fenerbahcenin defansi agir diyorsunuzda bana gore lugano servettende meiradanda hizli bir adam. galatasarayin defansinin agirligi fenerbahceninkinden ileri degil bana gore.

bence baros guizadan kat kat cabuk cevik hizli hareket edebilen ve oyun zekasi olarak daha iyi olan bir oyuncu bu yuzden guizaya gore bu kadar cok gol atti.

son olara kda hep genel elestiriler yapiyorsunuz diyosunuz tek tek ozellikler uzerinde konustugumuzdada cok seyin degismedigini gordum ben

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya-Kanada

Quote Originally Posted by mertayasava View Post
    Güiza açık savunmalara karşı oynayacak bir forvet oyuncusudur.Mallorca'da da sırf bu yüzden 27 gol atarak kral oldu.Klasik bir kontra futbolcusu bence.

Koy karşısına adam driplinginle geç desen;geçemez,defanstan top şişir,al hava topunu desen;alamaz,kaleciyle karşı karşıyayken koy yanına bir adam,heyecanlanır,atamaz.

Güiza benim gözümde böyle bir adam.Kesinlikle Fenerbahçe'nin aradığı tip bir santrafor olduğuna,transfer olduğundan beri inanmıyorum.

Türkiye'deki takımlar 3-4 büyüklere karşı kapalı savunma anlayışını yansıttıkları için Güiza etkisiz kalıyor,etkili özelliklerini gösteremiyor.

Fakat FM'de bu böyle değil.Ya diğer rakiplerin oyun anlayışları iyi yansıtılamıyor ya rakip stoperler çok hantal yansıtılıyor ya da Güiza abartılıyor.

9.0.2'de Kayserisporla oynarken Güiza'yı nasıl tutacağımı şaşırdım gerçekten.Karşı karşıya affetmez,orta geldimi iyi zıplar vurur,ikili mücadelelerde yıkılmaz.

Hani nerde şuan Fenerbahçe'de oynayan Güiza?

Son olarak istenen "yapıcı" eleştirimi yapayım.

Güiza'nın Fiziksel özelliklerinin komple gözden geçirilmesi lazım.14 olan Jumping değeri 10 hatta 9 olmalı.

14 olan Strenght değeri 11 civarına çekilmeli.

18 olan heading değeri 14 civarına çekilmeli.

16 olan accelaration 17 civarına çekilmeli.

Kedi gibi bir adam için 11 agression fazla değil mi?

Kişisel fikirlerimdir.

Abi bu adamı ne yaptın biraz Mallorcadaki maçlarını izle cok iyi zıplıyor.Euro 2008 de Rusya maçında attığı kafa golüne ne demeli o kadar cok duzgun vurmusdu adam cok iyi ama burada kotu hemen kotu oynuyo diye cok düşürmeye gerek yok bence..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by makalele81 View Post
    Birde birçok TSL kariyerimde yada nette gördüğüm kariyerlerde Semih oynadığı maçların çoğunda 11de başlamasına rağmen inanılmaz derecede az gol atıyor,aynı şekilde İbisevic'te öyle.Mental özellikleri daha iyi olan Semih olsada hemen hemen aynı özelliklere sahipler İbisevic'le ama bu kadar zeki ve bitirici oyuncular neden bu akdar az gol atıyor anlam veremedim.Bu sürekli olan birşey Hoffenheim'le oynadığım zamanda aynısı olmuştu.İbisevic sezonu 11 golle tamamlamıştı.

Semih'tede aynısı oluyor bir yanlışlıkmı var yoksa normal olanı bumu merak ediyorum.

Semih 3 sezonda yaklaşık 30 gol bile atamıyor,İbisevic ise 35 golü zor buluyor bu kaç oyundur bu şekilde.
    Geriye yaslanip, uzun top atarak gol aramak oyunda etkili bir taktik. Eh bu taktik de Semih'i etkili yapacak bir taktik degil. Ileride topu tutacak, cok oyuncuyu ceza alanina sokacak, risk alacak ve bol bol ceza alaninin icine top yollayacaksiniz ki Semih etkili olsun. Semih'in en cok gol attigi sekil de ceza alani icinde bosta kalan toplari toplamak, ozellikle Alex ile verkac'a girmek ve yapilan isabetli ortalarda markajdan kurtulup kava ve ayak ile bitirici vurus yapmak.

Semih taktik acidan risk alinmasini gerektiren bir oyuncu cunku eger ceza alani disinda top ile bulusursa, pasorluk gorevini alan bir oyuncu. Basip ceza alani icine kadar dripling yapip sonra da golu atacak bir oyuncu degil. Hem hizi, hem de top ile dripling becerisi bunun icin yeterli degil. Ama ceza alanina topu getirecek oyunculariniz varsa Semih de gol atma acisindan basarili oluyor.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

İbisevic benim Hoffe kariyerimde 902 de 15 maçta 21 goL attı.

Geri kaLan maçLarda sakattı oynayamadı.

Atamıyor deniLdiği için yeri değiL ama beLirtmek istedim.

Benim sistemimin hedef adamıydı. Yerden ve havadan bütün topLarı aLıp, tutar, istediğini yapma özgürLüğüne sahip oLarak oynuyordu.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

elbette taktiğe göre değişir performans ama Guiza'nın her oyunda aynı olmasına ben anlam veremiyorum. Ayrıca belitrmek isterim ki 9.0.1deki Carlos ile 9.0.2de carlos arasında baya bi fark var
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Peki balance ve strenght'i ayarlayarak jumping'i yükseltmek doğru olur muydu acaba?
    Valla tam bilemiyorum Cengiz.. Sen de hatirliyorsun fiziksel ozelliklerin geneline bakinca Guiza bizim ligin fiziksel olarak en saglam adami halinde geldi. Yani hiz var, guc var, denge var, ziplama becerisi var olan ve bunlarin hepsi iyi seviyede olan bir adam olarak geldi. Ziplama konusunda muthis zipliyorsa (ki oyle bir ziplama gozlemlemedim ben simdiye kadar), 14-15 civari mantikli. Ama normal ziplama becerisi var diyorsak 11-12 yeterli.

Topla açık alanda hızlı koşabiliyor, araya sarkabiliyor zaten o yüzden söylemiştim.
    Defansin arkasina top ile beraber sarkmiyor ama. Onun onune atilan topun pesinden gidiyor. Yani hizi ile bunu basariyor. Zaten topu alana kadar da ceza sahasi icinde oluyor genelde. Yani bu anlamda mesela bir Umut Bulut veya Gokhan Unal ile benzer gibi geliyor bana.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Her sene Futbol sezonunu açmak gibi fenerbahçe forumunda fenerli oyuncuları yerden yere vurmak sezonunda açmış bulunuyoruz...

geçen sene Alexinden uğur boralına semihinden volkanına olmadık eleştiriler ...

eleştirmek herkese haktır..eleştirmek özgürlüktür ve doğrudur..

ama lütfen bunları fanatiklik boyutlarına taşımayalım..

şimdi bir oyuncu türkiye ligine İspanya Liginin Gol kralı olarak gelmiş..

FM de de öyle 170 ler falan değil 160 civarında bir PA ile gelmiş..

ve oyun içerisinde de çok gol atmış...

ama gerçekte bu durum oyundaki gibi olmamışş

artık uyum sorunumu dersin beceriksizlikmi dersiniz ne derseniz deyin...

ama kimse müneccim değil...

peki şimdi ne yapmalı 130 laramı indirilmeli ...

ortalığı velveleye vermenin bir anlamı yok...

Fenerbahçe araştırması son derece düzgün yapılıyor..

gerekli düzeltmeler yapılır meraklanmayınız..

ancak istediğiniz ve beklediğiniz gibi bir uçurum olmayacak...

biraz insaf ya..

peki buyurun burdan yakın...

geçen sezon lincoln

oynadığı maç 38 lig maçında 19 tam 19 maç oynamamış yani yarısında oynamış yarısında oynayamamış ...
    attığı gol... 5

Alex de souza

oynadığı lig maçı 28

attığı gol : 14

eğer buna bir de avrupa maçlarındaki performanslarını ve asistleri katarsak fark dahada açılır eklemedim gerek görmedim..

peki Sezon Başında

bir sezonun yukarıdaki istatistikten anladığınız gibi ancak yarısında forma giymiş oyuncu Lincolnc kaç CA ile oyuna başladı biliyormusunuz...: 160 CA yani guizanın İspanya gol kralı iken türkiyeye gelişinde sahip olduğu CA ile eşit..

peki alex...kaç ca ile oyuna başlıyor...157 CA

yani Linxcoln den hem daha fazla oynayan hem daha fazla gol atan hem avrupada lincolnden daha başarılı ttakımına her yönüyle Lincolnun yaptığıın neredeyse iki katını yapan alex Lincoln den 3 puan daha az CA ile bu sezon başında belirlendi.

şimdi siz bana fenrbahçeninmi abartıldığını söylüyorunuz....

azcık bir insan kendi takımına bakar araştırır ve öyle yazar...

yoksa eleştirmek tabiki herkesin hakkı...
    BÖBÜRLENME PADİŞAHIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR

Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.
    Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...”
    Şeyh Edebali

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Bir futbolcu formsuz diye yeteneğinden hiçbirşey kaybetmez bunu unutmayın.
    dar ağacında olsak bile son sözümüz FENERBAHÇE !

Quote Originally Posted by EreN View Post
    Eminmisin ? Ronaldinho sakatlığından sonra fiziksel özelliklerinde yaşadığı düşüş nedeniyle Barca'daki gibi oynayabildi mi? Yetenek kaybolmaz ama yeteneği kullanma becerisi azalır.Formsuzlukta bazen uzun sürebilen hatta müzminleşebilen ciddi bir olaydır.Bir oyuncu sürekli oynayıp formsuz kalıyorsa bunun altında başka nedenler aramak gerekir.

Aynen Harry Kewell'da olduğu gibi Leeds ve Liverpool'da sol kanadı otoban yaptığı dönemleri biliyoruz ama sakatlandıktan sonra eski Harry olamadı,eski formunu bulamadı.Saf yetenek bakımından dünyanın en iyi oyuncularından biridir Kewell fakat oda zamanla yeteneklerini kullanma becerisini kaybetti.

Guiza'yı konuşurken anlatılmak istenenler zaten anlaşıldı,kimse Guiza dibe vursun demiyor yakın zamanda çıkacak olan yamada yada gelecek versiyonlarda daha gerçekçi bir Guiza istiyor.

Yapılan iyi şeyleride gözardı etmiyoruz.Perpetua'nın belirttiği Alex'in work rate oranının 18den 8 e düşürülmesi olayı var,işte gerçekçilik budur,anlatılmak istenende bu.

Alex nasıl bir defansif orta saha oyuncusu gibi defansına kadar gelip top çıkarmaya çalışmıyorsa oyunda yapılan düzeltmeden sonra gayet gerçekçi bir Alex var şuan.9.0.2 için konuşuyorum yanlış anlaşılmasın.

Senden alıntı yaptım ama şahsına değildir yazdıklarım.

Ben Galatasaray'dada birçok oyuncunun değişikliğe gitmesi kanısındayım bunuda yeri geldikçe yazmaya çalışıyorum zaten.

Perpetua : ayrıca Semih konusundaki açıklama için teşekkürler.

Exciting : demekki sorun benim oturtmaya çalıştığım taktikle alakalıydı Hoffenheim'da serbest rol ve hedef adam oynatıp tekrar denerim bir ara.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Ca konusu ayrı bir konu. Kaldı ki Ca nın oyuncunun performansını pek etkilemedigini biliyoruz. Burada kimsenin Güizanın cası 140 a cekilsin dedigini sanmıyorum. Benim sayfalardır demek istedigim 18 Finishingin abartı oldugudur. 18 finishing olupta composureyi düşük tutsan da oyunda o oyuncunun gol atmasını engelleyemiyorsun. 20 den asagı düşmüyor gol sayısı hiç bir sezonda. Örnegin Pogrebnyak. Finishing yüksek, composure düşük ama adam oyunda leblebi gibi gol atıyor. Benim demek istedigim 18 olan finishing in abartı oldugu. Bunu da demiyorum ki 11 lere 12 lere cekelim. 2-3 puan bunun düşmesi gerektigini söylüyorum. Bu da yarım sezon izlemiş oldugumuz Güiza karsısında cok normal bir durum. Kacırdıgı, atamadıgı goller ortada. Kaldı ki 2-3 puan finishing de düşürmeye gitmek Güizayı yerden yere vurmakta degildir yani.

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Quote Originally Posted by makalele81 View Post
    Eminmisin ? Ronaldinho sakatlığından sonra fiziksel özelliklerinde yaşadığı düşüş nedeniyle Barca'daki gibi oynayabildi mi? Yetenek kaybolmaz ama yeteneği kullanma becerisi azalır.Formsuzlukta bazen uzun sürebilen hatta müzminleşebilen ciddi bir olaydır.Bir oyuncu sürekli oynayıp formsuz kalıyorsa bunun altında başka nedenler aramak gerekir.

Aynen Harry Kewell'da olduğu gibi Leeds ve Liverpool'da sol kanadı otoban yaptığı dönemleri biliyoruz ama sakatlandıktan sonra eski Harry olamadı,eski formunu bulamadı.Saf yetenek bakımından dünyanın en iyi oyuncularından biridir Kewell fakat oda zamanla yeteneklerini kullanma becerisini kaybetti.

Guiza'yı konuşurken anlatılmak istenenler zaten anlaşıldı,kimse Guiza dibe vursun demiyor yakın zamanda çıkacak olan yamada yada gelecek versiyonlarda daha gerçekçi bir Guiza istiyor.
    Gayet eminim. Formsuzluk ile fiziksel sorun oluşması arasında dağlar kadar fark var. Güiza formsuzdur, Deivid ise sakatlık sonrası fiziksel kayba uğramıştır. Eğer bir futbolcu uzun süreli sakatlıktan çıkmamışsa ve şans bulduğu halde bu kadar formsuz duruyorsa mental sorunlar var demektir. Mental açıdan da rahatsa demekki yetenek sınırları açısından sorunlar yaşıyodur. Ronaldinho benim gözümde hala dünyanın en yetenekli futbolcularından biridir, ama fiziksel açıdan bir türlü istediği seviyeye çıkamadı. Bir beyin var ama onu kullanabilecek beden yok diyeyim.
    dar ağacında olsak bile son sözümüz FENERBAHÇE !

Gayet eminim. Formsuzluk ile fiziksel sorun oluşması arasında dağlar kadar fark var. Güiza formsuzdur, Deivid ise sakatlık sonrası fiziksel kayba uğramıştır. Eğer bir futbolcu uzun süreli sakatlıktan çıkmamışsa ve şans bulduğu halde bu kadar formsuz duruyorsa mental sorunlar var demektir. Mental açıdan da rahatsa demekki yetenek sınırları açısından sorunlar yaşıyodur. Ronaldinho benim gözümde hala dünyanın en yetenekli futbolcularından biridir, ama fiziksel açıdan bir türlü istediği seviyeye çıkamadı. Bir beyin var ama onu kullanabilecek beden yok diyeyim.
    Aynı şeyi söylüyoruz şuan. Neyse anlatılmak istenen anlaşıldı sanırım,gereken yapılır gelecek versiyonlarda.

Nesil
    2003

Cok dogru..

Ama varsayilan Ispanya'dan Guiza'nin yetenegini gosteren bir sekilde geldigi..

Ya gecen seneki iyi formu yuzunden sismis bir sekilde geldiyse? (mesela Semih 150 olsa, 160 olsa diye dusunceler bildiriliyordu bir ara)

Bunun ustune de kotu form grafigi gosterip daha da kotu gorunduyse?

Kimse 24 CA yapalim demiyor (160'in %15'i yani)..

Ama ligin tozunu atmasi gereken, ama atamayan bu adamla bir abukluk var deniliyor.. Ligin tozunu atsin ama gercege yakin sekilde tozunu atsin deniliyor.

Kotu formda olan bir oyuncuyu yerle bir etmeye ben de razi olmam zaten...

Ama Ispanyollarin da su anda bazi fiziksel ozellikleri abarttiklarini fark ettigi ve duzeltme yaptigi ortamda, Guiza'nin bundan nasibini almamis bir sekilde kalmasi da cok mantikli olmaz..

Yavas dususler.. yavas cikislar..

Veya ligin geri kalaninin yukselmesi gerekli diyebiliriz.. Yani Guiza'nin basarisizliginda, Kezman'in basarisizliginda sucu sadece bu oyuncularda aramak yerine hem arkasindakilere.. hem de ligdeki defans oyuncularinda arayabiliriz..

Ben Guiza'da aranmasinin daha dogru olacagi hissindeyim..

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Kezman gibi bir adam Türkiyeye geldi. 2 sene içinde özellikler o kadar düştüki biraz daha düşse 2. lig topçusu olacaktı. Kezmanın başına gelen Guizanında başına gelecektir. Orası kesin. Ancak araştırmacı arkadaşlar özellik düşürmeye gelince cok cömertler ancak bir semihi 2 yılda zorlamayla ca sını yükseltiyorlar.

O Kejman ki neredeyse tüm avrupa kupası maçlarında en çok koşan adamdı. o kezman önmli maçların adamıydı ama oyunda bırakın gol atmayı top bile süremiyordu.

Kezman o hallere geldiyse Guizayı düşünemiyorum bile. Bari para etse oyunda..

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Kezman gibi bir adam Türkiyeye geldi. 2 sene içinde özellikler o kadar düştüki biraz daha düşse 2. lig topçusu olacaktı. Kezmanın başına gelen Guizanında başına gelecektir. Orası kesin. Ancak araştırmacı arkadaşlar özellik düşürmeye gelince cok cömertler ancak bir semihi 2 yılda zorlamayla ca sını yükseltiyorlar.

O Kejman ki neredeyse tüm avrupa kupası maçlarında en çok koşan adamdı. o kezman önmli maçların adamıydı ama oyunda bırakın gol atmayı top bile süremiyordu.

Kesinlikle katiliyorum.. su anda Kezman'in ca si 130 larda sürünüyor.. düsmesi gereken özellikleri varsa düssün fakat amac ca yi düsürmek olunca bütün özelliklere dokunuluyor. Finishing, First Touch, Dribbling bunlar düsürülebilir fakat okadar abarti degil en fazla 2 puan düsmeli. Bence Güiza'yi düsürmek icin cok erken davraniliyor hele bi sezon bitsin ozaman daha iyi gözlemlemis olursunuz.. 1-2 kisinin lafina bakarak düsürülmemelidir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Son izlediğim FTK maçında Güiza yine gol atamadı.Ama asist yaptı çok güzel paslar verdi.Oyunda Güiza'nın Pası:14

Bence bi 15-16 olmalı.Son Fenerbahçe-Es es maçını izleyenler bu konuda haklı olduğumu anlarlar.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by PesimiSTyLa View Post
    Ca konusu ayrı bir konu. Kaldı ki Ca nın oyuncunun performansını pek etkilemedigini biliyoruz. Burada kimsenin Güizanın cası 140 a cekilsin dedigini sanmıyorum. Benim sayfalardır demek istedigim 18 Finishingin abartı oldugudur. 18 finishing olupta composureyi düşük tutsan da oyunda o oyuncunun gol atmasını engelleyemiyorsun. 20 den asagı düşmüyor gol sayısı hiç bir sezonda. Örnegin Pogrebnyak. Finishing yüksek, composure düşük ama adam oyunda leblebi gibi gol atıyor. Benim demek istedigim 18 olan finishing in abartı oldugu. Bunu da demiyorum ki 11 lere 12 lere cekelim. 2-3 puan bunun düşmesi gerektigini söylüyorum. Bu da yarım sezon izlemiş oldugumuz Güiza karsısında cok normal bir durum. Kacırdıgı, atamadıgı goller ortada. Kaldı ki 2-3 puan finishing de düşürmeye gitmek Güizayı yerden yere vurmakta degildir yani.

Birincisi CA ayrı bir konu falan değil belki en önemli konu ....neden Çünkü bir oyuncuya verilen PA ya ulaşıp ulaşmayacağı bile belli değildir yani yüksek PA sahibi bir oyuncu oyunda belkide bu değere hiç ulaşamayabilir bile ama CA mevcut oyuna başlama yeteneğidir ...

oyuncunun performanmsını CA etkilemiyor sözünü de şaka sanıyorum..Halbuki en önemli hususlardan biri...

Senin için demiyorum dostum üstüne alınma ama bağlayıcı yazmışın kimse 140 a çekilsin demiyor diyerek diğer insanlar içinde konuşmuşsun...

kimse Guizanın CA sı 140 çekilsin demiyor diyorsun ya...

keşke öyle deseler...

hani somut bir şekilde 140 çekilsin denilse daha makbule geçer...

ama BELEŞÇİ GOLCÜ..YILLRCA İKİNCİ LİGDE SÜRÜNMÜŞ..KENDİNDEN BEKLENİLMEYENİ YAPMIŞ..Fenerbahçe araştırmacıları hep böyle oyuncuları çok yükseltiyor...Objektif araştırma yok..Fnerbahçe hep olduğundan fazla göteriliyor..

bunlar mı somut eleştiri.

ben finishingin 2-3 puan indirilmesi taleplerine bir diyeceğim yok..adam gibi hangi özellikleri iyi hangi özellikleri kötü konuşulur bu doğrudur...benim sözüm fenerbahçenin yıllardan beri kadro kalitesini finansal gücünü çekemeyen fanatiklere..

ilk fırsatta fenerbahçeye ve fenerbahçe araştırmasına var güçleriyle şuursuzca saldranlara..onlar kendilerini iyi biliyor..

Şeyh Edebali

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by OMANA View Post

ilk fırsatta fenerbahçeye ve fenerbahçe araştırmasına var güçleriyle şuursuzca saldranlara..onlar kendilerini iyi biliyor..
    Gerçek hayatta 14-14 gol atan oyuncu bir sezonda 10 golü geçemiyor..(Hatta bir oyunumda 5 i geçemedi)

Gerçek hayatta 4 gol atan adam oyunda maradona gibi kafayla yakalıyor affetmiyor çalım atıyor bitirici goller atıyor vs..

Biz bunu bildirdiğimizdede fanatik oluyoruz..

Geçen senede aynı durum ibaretti Galatasarayda o kadar yetenekli genç olmasına rağmen -9 alamıyordu ilhan parlak -9 du ve bu adam 1 sezondan sonra takımın yıldızı ligin gol kralı oluyordu..Hani nerde ilhan 1 sene geçti oyuna göre gol kralı olması lazımdı şu aralar..

Biz bunuda geçen sene belirttik yok daha izlemedik yok fanatiksiniz vs..Görünen köy klavuz istemiyor bekledikte noldu?Fm 2008 de i.parlak efsane oldu ve buda hiç gerçekçi değildi..

Şimdi aynı durum guiza için geçerli..Ben özelliklerine karışmaktan ziyade bu adamı komple inceleyip fenerbahçedeki performansına uygun bir biçimde düzenlemek lazım..Ama ne desek araştırmacılardan ters tepki görüyoruz..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post

Peki Kezman'in Fransa'da da dusurulmesine ne diyecegiz?

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by Onurap View Post
    Gerçek hayatta 14-14 gol atan oyuncu bir sezonda 10 golü geçemiyor..(Hatta bir oyunumda 5 i geçemedi)

Gerçek hayatta 4 gol atan adam oyunda maradona gibi kafayla yakalıyor affetmiyor çalım atıyor bitirici goller atıyor vs..

Biz bunu bildirdiğimizdede fanatik oluyoruz..

Geçen senede aynı durum ibaretti Galatasarayda o kadar yetenekli genç olmasına rağmen -9 alamıyordu ilhan parlak -9 du ve bu adam 1 sezondan sonra takımın yıldızı ligin gol kralı oluyordu..Hani nerde ilhan 1 sene geçti oyuna göre gol kralı olması lazımdı şu aralar..

Biz bunuda geçen sene belirttik yok daha izlemedik yok fanatiksiniz vs..Görünen köy klavuz istemiyor bekledikte noldu?Fm 2008 de i.parlak efsane oldu ve buda hiç gerçekçi değildi..

Şimdi aynı durum guiza için geçerli..Ben özelliklerine karışmaktan ziyade bu adamı komple inceleyip fenerbahçedeki performansına uygun bir biçimde düzenlemek lazım..Ama ne desek araştırmacılardan ters tepki görüyoruz..
    İlhan İlhan İlhan...

geçen sene boyunca sızlanmalar sızlanmalar...

bu adam Kayserideyken ...ne muhteşem çocuk bilmem ne dergisinde en yetenekli gençlerden seçilmiş diye yazanlar..adam fenere geçince birden ağız değiştirdi..birden tü kaka oldu...

bana o sırıtma işaretiyle nerde ilhan diye demişsin ya...

ben burada abartılan Galatasaraylı gençleri yazsam şimdi hangi takımlarda süründüklerini yazsam liste olur liste...

ama her şeyi kıvamında eleştirmek lazım..

bu neticede bir oyuncu araştırması...

neticede bir tahmin...

daha öncede yazdım..

antrenörler yanlılıyor teknik direktörler yanılıyor da araştırmacılarımız yanılamazmı...

benim kızdığım nokta araştırmacı iki arkadaşımız için art niyetli oldukları Fnerbahçeyi abarttıkları yolunda ki yorumlar...

bir şeyi bildirdiğiniz yok..eleştirelirin sadece küçük bir kısmı gerçekci çoğuınluğu içi boş...

efendim beleşçi golcu..yıllarca ikinci ligde sürünmüş..

bunlarmı objektif bakış..bırakın allah aşkına..

işi çığrından çıkarıp herkes karşı takım oyuncularına tavır alırsa nerde kaldı objektiflik..
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Kimse 24 CA yapalim demiyor (160'in %15'i yani)..

Ama ligin tozunu atmasi gereken, ama atamayan bu adamla bir abukluk var deniliyor.. Ligin tozunu atsin ama gercege yakin sekilde tozunu atsin deniliyor.

Veya ligin geri kalaninin yukselmesi gerekli diyebiliriz.. Yani Guiza'nin basarisizliginda, Kezman'in basarisizliginda sucu sadece bu oyuncularda aramak yerine hem arkasindakilere.. hem de ligdeki defans oyuncularinda arayabiliriz..

Ben Guiza'da aranmasinin daha dogru olacagi hissindeyim..
    abi aylardır buralara yazı yazıyorum özellikle ilk zamanlar sen bana sürekli olarak söylediklerine içerik kat..somut örnekler ver demedinmi..

bir çok yazar içinde aylardır bu yönde nasihatlar veren sen değilmisin..

peki şimdi Guiza için abuk sabuk yapılan yorumlara niye tepki vermiyorsun...

ben semihi düşük gösteriyorsunuz diye seninle tartışırken bana soyut konuşma hangi özelliği düşükse onu söyle diye nasihatlar ediyorsunda...

hiçbir içerik katmadan beleşçi golcu..ikinci lig topçusu yazanlara niye cevap vermiyorsun onları niye uyarmıyorsun..

....

diyorsunki kimse guiza yı 24 CA YAPALIM DEMİYOR vallahi üstad öyle deseler bile içinde bir mantık vardır..

hiç olmazsa somut bir veri vardır...

insanlar adına nasıl konuşabiliyorsun..

guizayı şöyle yapalım böyle yapalım demiyorlar..

amdamı mahfettilerya..

beleşçi ikinci lig topçusu...

üstelik araştırmaların bir çoğu senin onayından geçiyor..

bu değerleri veren sadece fenerbahçe araştırmacılarımı .. ...

seninde onayından geçmedimi..

şimdi insanlar çıkıp Fenerbahçe araştırmacıları fenerbahçeyi abartıyorlar diye arkadaşlarımızı zan altında bırakırlarken..niçin çıkıp bu işte bir sorumlu bir kusurlu yok..hepimizin payı var diye niye demiyorsun anlamıyorum...
    Last edited by OMANA : 21.Ocak.2009 at 13:17 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Şeyh Edebali

Nesil
    2003

peki şimdi Guiza için abuk sabuk yapılan yorumlara niye tepki vermiyorsun...
    Kirici olmadigi surece yorumlara neden tepki gostereyim ki?

Zira kiricilasmaya baslayan yorumlara da tepki gosterdim.

Ciddiye alinacak yorum var, ciddiye alinmayacak yorum var. Bunlardan hangilerinin ciddiye alinacagini, hangilerinin de ciddiye alinmayacagini pekala Tarik ve Cengiz ayirt edebilecek zekaya, bilgiye sahipler.

Guiza'da benim dikkatimi ceken fiziksel ozellikler. Bu fiziksel ozelliklerle Guiza fiziksel yapi olaran Turkiye'nin en iyi oyuncusu (fiziksel ozelliklerinin toplami) halinde geldi ligimize.

Ya bizim oyuncular fiziksel acidan zayif kalmis..

Ya da bizim oyuncular yerinde ama Ispanyollar ozellikle fiziksel ozelliklerde bonkor davranmislar.

Gecen sene Lincoln fiziksel olarak fazla iyi geldiginde dusurmedik mi? Kararliligi dusmedi mi? Sakatlanma ihtimali yukselmedi mi?

Maldonado'nun takim icinde gecirdigi sure Guiza'dan az degildi yazin indirildiginde. Maldonado'da da indirim yaparken adami birdenbire yerle bir etmemeye ozen gosterdik.

Sivas'da oynayamayan Sergio icin de gecerli bu...

Kayseri'de oynayamayan Escobar icin de...

Hatta Galatasaray'da sakatligi yuzunden oynayamamis Linderoth icin de...

Hic birisini yerle bir etmedik.. Ama gozlemledigimiz kadariyla ufak oynamalar yapildi..

Mesela Guiza'nin calisma orani geldiginde 14 idi..
    Simdi 18 oldu..
    Hizi 14 idi..
    Simdi 16..

Soguk kanliligi 12 olarak geldi
    Simdi 8

Bizim sorunumuz Guiza'nin dusmesinde degil..

Bizim sorunumuz Guiza'yi tanimlamada.. Guiza'yi bitirici bir oyuncu olarak tarif ediyorsak, demek ki baska sorunlari var ki bizim ligimizde basarisiz.. Peki bu ozellikler ne? Yakin markajda oynamak zor diyor Kezman.. Peki o zaman bu yakin markaj Guiza'yi bozuyorsa, hangi ozelliklerin Guiza'da zayif olmasi gerekir? Ustelik Guiza gibi bu kadar caliskan bir oyuncu birseyleri yapamiyorsa sahada, bunun ne kadarini Guiza'nin sanssizligina veya formsuzluguna baglayabiliriz bilmiyorum. Mesela Roberto Carlos'un kotu performansini futboldan zihinsel olarak uzaklasmasina bagladik ama teknik ozellikleri oldugu gibi kabul ettik. Guiza'da bu da yok. Neyi varsa veriyor ki sahada work rate 14'den 18'e cikti.

Guiza'yi biraz tanimlayacak kadar izledik saniyorum..
    25 macta oynamistir saniyorum simdiye kadar.. Maldonado'yu dusururken bu kadar oynamamisti.. Linderoth duserken bu kadar oynamamisti.. Lincoln gecen sezon toplam bu kadar mac oynadi.. Belki 1-2 mac daha fazla oynamistir..

Eger onu Ispanya'da gol krali yapan bazi ozelliklere artik sahip degilse
    veya Ispanya'da gol krali oldugu icin ozellikleri bol kepceden verilmisse (ki bu sadece benim dusuncem de degil, Guiza'nin profilini gorunce sok geciren Danimarka, Uruguay, Hollanda gibi ulkelerin sefleri de var - bir yorum o adam tek ayakli oldugu icin 145'i gecmemeli seklindeydi ayrica) bizim de geldigi seviyeyi korumak icin cok ugrasmamizin bir anlami yoktur bence.

Burada Ispanyol arastirmacilarin sucu da arastirmacilar arasindaki konusmalara katilmamak. Yani sadece ulke icindeki dengeleri oturtan ancak uluslararasi uyumu umursamayan artik yavas yavas terk edilen sistemin bir parcasi halindeler. Zamanla uluslararasi uyumu veritabanina yansitacak olusuma katilacaklar veya surekli tepki cekecekler. Italyanlar da ayni kefenin icinde, Arjantinliler de, Hirvatlar da.

Arastirmayi elestirenlerin bazilari oyuncularin kalitesiz oldugundan yakinirken, esasinda arastirmaya onem veren ulkeler ile gayet mantikli bir ahenk icinde yurutuldugunu fark etmiyorlar. Bu ahengin disinda kalan ulkelere benzememizi istiyorlar bu nedenle de.

Sicak kanli toplumuz, bazen bazi seylerin cok cabuk yapilmasini istiyoruz. Ama bazen bazi seylerin oturmasi zaman aliyor. Roma da bir gunde insa edilmedi. Guiza'da bir gunde gol bile atamayacak hale gelmez oyunda. Ama ligi domine eden forvet de degil su anda. Belki ileride olur. O zaman da tipki Lincoln'de artan becerileri yansitacak sekilde yukselme olabilir. Bu ara donemde Lincoln'un yaptigi fiziksel calismalar eger onun fiziksel ozelliklerine gozle gorulur bir gelismenin ortaya cikmasina neden olursa o da tekrar duzeltilir bir sonraki yamada. Tipki fiziksel olarak bitik Lincoln'u indirdigimiz gibi.

Guiza'da olan sorun sadece formsuzluk da degil.

Guiza'nin fiziksel acidan gercege hic benzemeyen ozelliklerle bize tesrif ettigini kabul edersek, bu sadece oyuncu yuksek CA'ya sahip olsun diye ozelliklerinin sisirildigini gosterir, ki bunu daha once Aguero'da da gorduk. 16 guc ozelligi ile veritabaninda yer alan Aguero tepkilerden sonra bir cirpida buyuk oranda duzeltildi ama bu temel dusunce degisimi ligin geri kalanina yazin yansimadi. Biz bu adamin bu ozelliklerini duzeltmezsek, Ispanya liginde var olan asiri guclu oyunculari elestirmeye yuzumuz tutabilir mi? Bizdeyse iyi, baskasindaysa kotu mantalitesine sahip oldugumz imajini vermez mi?

Fanatikce yapilmis yorumlara gelince. Cevap vermek geregi yok. Guzel guzel dusuncelerini yazmis kisilere cevap vermek zamanimizin daha iyi kullanilmasini saglar. Dozu asanlara da hop dedik denilir nasil olsa. Bir kisiye "hop dedik" deyince, digerlerinin de anlayacagi umidiyle. Ben buraya mertayasava gibi kisilerin yorumlarini okumak icin giriyorum. Digerleri ile ugrasmaya benim ve umarim sizin de zamaniniz yoktur.

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya-Kanada

Ömer Abinin dediği gibi formsuzluk değil sorunu ailevi sorunlarıda var.

Ama abi Guiza'nın soğukkanlığı o kadarda düsmemeli 10 yapılıp bence Bitiriciliki biraz düsürüLmeLi ama tabi ki onu daha çok düsünüp siz karar vericeksiniz

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Kirici olmadigi surece yorumlara neden tepki gostereyim ki?

Zira kiricilasmaya baslayan yorumlara da tepki gosterdim.

Ciddiye alinacak yorum var, ciddiye alinmayacak yorum var. Bunlardan hangilerinin ciddiye alinacagini, hangilerinin de ciddiye alinmayacagini pekala Tarik ve Cengiz ayirt edebilecek zekaya, bilgiye sahipler.

Guiza'da benim dikkatimi ceken fiziksel ozellikler. Bu fiziksel ozelliklerle Guiza fiziksel yapi olaran Turkiye'nin en iyi oyuncusu (fiziksel ozelliklerinin toplami) halinde geldi ligimize.

Ya bizim oyuncular fiziksel acidan zayif kalmis..

Ya da bizim oyuncular yerinde ama Ispanyollar ozellikle fiziksel ozelliklerde bonkor davranmislar.

Gecen sene Lincoln fiziksel olarak fazla iyi geldiginde dusurmedik mi? Kararliligi dusmedi mi? Sakatlanma ihtimali yukselmedi mi?

Maldonado'nun takim icinde gecirdigi sure Guiza'dan az degildi yazin indirildiginde. Maldonado'da da indirim yaparken adami birdenbire yerle bir etmemeye ozen gosterdik.

Sivas'da oynayamayan Sergio icin de gecerli bu...

Kayseri'de oynayamayan Escobar icin de...

Hatta Galatasaray'da sakatligi yuzunden oynayamamis Linderoth icin de...

Hic birisini yerle bir etmedik.. Ama gozlemledigimiz kadariyla ufak oynamalar yapildi..

Mesela Guiza'nin calisma orani geldiginde 14 idi..
    Simdi 18 oldu..
    Hizi 14 idi..
    Simdi 16..

Soguk kanliligi 12 olarak geldi
    Simdi 8

Bizim sorunumuz Guiza'nin dusmesinde degil..

Bizim sorunumuz Guiza'yi tanimlamada.. Guiza'yi bitirici bir oyuncu olarak tarif ediyorsak, demek ki baska sorunlari var ki bizim ligimizde basarisiz.. Peki bu ozellikler ne? Yakin markajda oynamak zor diyor Kezman.. Peki o zaman bu yakin markaj Guiza'yi bozuyorsa, hangi ozelliklerin Guiza'da zayif olmasi gerekir? Ustelik Guiza gibi bu kadar caliskan bir oyuncu birseyleri yapamiyorsa sahada, bunun ne kadarini Guiza'nin sanssizligina veya formsuzluguna baglayabiliriz bilmiyorum. Mesela Roberto Carlos'un kotu performansini futboldan zihinsel olarak uzaklasmasina bagladik ama teknik ozellikleri oldugu gibi kabul ettik. Guiza'da bu da yok. Neyi varsa veriyor ki sahada work rate 14'den 18'e cikti.

Guiza'yi biraz tanimlayacak kadar izledik saniyorum..
    25 macta oynamistir saniyorum simdiye kadar.. Maldonado'yu dusururken bu kadar oynamamisti.. Linderoth duserken bu kadar oynamamisti.. Lincoln gecen sezon toplam bu kadar mac oynadi.. Belki 1-2 mac daha fazla oynamistir..

Eger onu Ispanya'da gol krali yapan bazi ozelliklere artik sahip degilse
    veya Ispanya'da gol krali oldugu icin ozellikleri bol kepceden verilmisse (ki bu sadece benim dusuncem de degil, Guiza'nin profilini gorunce sok geciren Danimarka, Uruguay, Hollanda gibi ulkelerin sefleri de var - bir yorum o adam tek ayakli oldugu icin 145'i gecmemeli seklindeydi ayrica) bizim de geldigi seviyeyi korumak icin cok ugrasmamizin bir anlami yoktur bence.

Burada Ispanyol arastirmacilarin sucu da arastirmacilar arasindaki konusmalara katilmamak. Yani sadece ulke icindeki dengeleri oturtan ancak uluslararasi uyumu umursamayan artik yavas yavas terk edilen sistemin bir parcasi halindeler. Zamanla uluslararasi uyumu veritabanina yansitacak olusuma katilacaklar veya surekli tepki cekecekler. Italyanlar da ayni kefenin icinde, Arjantinliler de, Hirvatlar da.

Arastirmayi elestirenlerin bazilari oyuncularin kalitesiz oldugundan yakinirken, esasinda arastirmaya onem veren ulkeler ile gayet mantikli bir ahenk icinde yurutuldugunu fark etmiyorlar. Bu ahengin disinda kalan ulkelere benzememizi istiyorlar bu nedenle de.

Sicak kanli toplumuz, bazen bazi seylerin cok cabuk yapilmasini istiyoruz. Ama bazen bazi seylerin oturmasi zaman aliyor. Roma da bir gunde insa edilmedi. Guiza'da bir gunde gol bile atamayacak hale gelmez oyunda. Ama ligi domine eden forvet de degil su anda. Belki ileride olur. O zaman da tipki Lincoln'de artan becerileri yansitacak sekilde yukselme olabilir. Bu ara donemde Lincoln'un yaptigi fiziksel calismalar eger onun fiziksel ozelliklerine gozle gorulur bir gelismenin ortaya cikmasina neden olursa o da tekrar duzeltilir bir sonraki yamada. Tipki fiziksel olarak bitik Lincoln'u indirdigimiz gibi.

Guiza'da olan sorun sadece formsuzluk da degil.

Guiza'nin fiziksel acidan gercege hic benzemeyen ozelliklerle bize tesrif ettigini kabul edersek, bu sadece oyuncu yuksek CA'ya sahip olsun diye ozelliklerinin sisirildigini gosterir, ki bunu daha once Aguero'da da gorduk. 16 guc ozelligi ile veritabaninda yer alan Aguero tepkilerden sonra bir cirpida buyuk oranda duzeltildi ama bu temel dusunce degisimi ligin geri kalanina yazin yansimadi. Biz bu adamin bu ozelliklerini duzeltmezsek, Ispanya liginde var olan asiri guclu oyunculari elestirmeye yuzumuz tutabilir mi? Bizdeyse iyi, baskasindaysa kotu mantalitesine sahip oldugumz imajini vermez mi?

Fanatikce yapilmis yorumlara gelince. Cevap vermek geregi yok. Guzel guzel dusuncelerini yazmis kisilere cevap vermek zamanimizin daha iyi kullanilmasini saglar. Dozu asanlara da hop dedik denilir nasil olsa. Bir kisiye "hop dedik" deyince, digerlerinin de anlayacagi umidiyle. Ben buraya mertayasava gibi kisilerin yorumlarini okumak icin giriyorum. Digerleri ile ugrasmaya benim ve umarim sizin de zamaniniz yoktur.

Türkiyeye gelen yabancılar için bu güne kadar hangi sorun yaşandıysa Guiza içinde aynı durum geçerli ömer..

inanamıyorum bu konuda Guizanın tek örnek gibi gösterilmesine...

konyaya gelen kaleciyi biz yerden yere vururken abartılmış diyorken sen demiyormuydun..bir bekleyelim diye...

maldonado için ben rezil bir oyuncu hiçbir işe yaramaz brezilyalıların abartısının ispatıdır derken sen bize sakin olun demiyormuydun...

şimdi guiza için bu acele ne onu anlamıyorum...

kayserisporlu purovic..6 maç oynayıp 1 gol atmış...kayserispor forvet arıyor..milli oyuncumuz Semih kadar PA sı var arkadaşın.. şimdi kim dellendi bu durumu kim dedi ne bu rezalet diye...
    ...

ben işte bunu diyorum...

Türkiyeye gelen adını sanını duymadığımız yabancılar 140 ÜZERİ PA lar ile oynarken İspanya Ligi gol kralın için nasıl bir profil bekliyordun 140 CA mı bekliyordun yoksa dahamı az...

..dışardan abartılarak gelmeyen yabancı sayısı çok az zaten..

2008 yılında ben brezilyalılar Arjantinliler oyuncularını abartıyoyorlar abi bak sana kaç tane oyuncusu -9 Pa lı kaçtane -8 palı adam yapmışlar olmaz şey diye konu açtığımda Sen yok diyordun abi arjantinlilerin futbol akademilerini anlatıyordun şimdi arjantinliLlerin ispanyolların abarttığını söylüyorsun ben bunu son 8 ayı FM forumunda olmak üzere yıllardır söylüyorum..

nihayet aynı noktaya gelmişiz çok mutlu oldum buna ama...

dışarıdan şişme balon gibi gelen nice futbolcuya göstediğin sabrı ve anlayışı biraz olsun Guizayada göstermenizi bekliyorum..

Sen carrusca nın bir tırnağındaki teknik uğur boralın tüm vucudunda bile yok ama türkiyeye uyum sorunu var deyip Galatasarayın son 3-4 sezondur en az takıma faydalı olmuş yabancısına ne kadar sabrettiysen bir o kadarda guizaya sebretmeliyiz değilmi..

sürekli olarak Guiza üzerinden tartışalım ...formunu tartışalım tabi...ama birde fenerbahçenin oynadığı sistemi ve bu sistemde forvet oynamanın zorluklarınıda tartışalım..

dirençsiz bir orta saha iyi işlemeyen kanatlar ve orta saha ile forvet arasındaki büyük boşluk....ve tek forvet...

işte bu şartlar altında başlamış sezona guiza..

fenerbahçe de bu sene Guizamı kötü allahaşkına türkiyeye gelmiş son yılların en başarılı yabancısı Alexin ilk yarıdaki sakatlıkları ve kötü formu Alex dışında Guizayı besleyebilecek iyegane ki oyuncu Dievitin ve semihin uzun süre sakatlıkları..

takımın genel olarak defansından orta sahasına kadar genel bir formsuzluğu bunlar yanlışmı..

size bişey sorayım..

Kezman ile Guiza hmen hemen aynı sayıda gol atmalarına ve forvet olarak birbirine yakın istatistiklerine rağmen..neden fenerbahçeliler Kezmana tanımadığı toleransı Guizaya tanıyor veya şöyle diyeyim Guiza Kezmandan çokta farklı gol yüzdesine sahip olmadığı halde taraftar neden ona kezman kadar tepkili değil...

cevap bence şu: Çünkü Kezman takımın makine gibi uğur boralın solda kazımın ve dievitin sağda alexinde ortada mükemmel oynadığı zamanlarda ...yani takım son derece formdayken bile bir türlü kendini gösteremedi..

ama guiza tam tersine takım fellik fellik dökülür herkes sahada yürürken canla başla oynayan yegane oyuncuydu..

Ünlü hint felsefecisi marahajın meşhur bir sözü vardır ömer..
    olaylara tek bir nedensellikten bakan çözümün en uzağında olandır!!!

Guizanın kötü formu istenileni yapamamasında sorunu sadece futbolcu bağlamında ele almak ta senin yaptığın hatadır zanlımca..

nasılki Milan BAROŞ un bu seneki gollerinde lincolnun artan formunun etkisi varsa bir o kadarda guizanın futbolundaki düşüşte Fenerbahçenin asist becerisi yüksek oyuncularının kötü formununda bir o kadar etkisi var..

Futbol bir takım oyunudur.sen forvetsen seni besleyecek bir orta sahaya muhtaçsın..bir takımın en önemli orta saha oyuncuları sakat ve formsuz ise sen drobga kadar güçlü ronaldinho kadar teknikte olsan başa çıkamazsın tek başına...

bir kaleci panter olsa iyi organize olmuş bir defansa muhtaçsındır..

Guiza için neden umutluyum ..neden bugün eleştirenler yarın yazdıklarından pişman olacaklar diye düşünüyorum...

çünkü artık fenerbahçe yavaş yavaş kendini buluyor..Artık takımda alex forma giriyor emre forma giriyor..dievit forma giriyor velhasıl Guizaya artık bir partner semih geliyor...

ve bu Guizanın formunu katlayacak...

oturup bahse tutuşacak değiliz izleyecek ve göreceğiz...
    Last edited by OMANA : 21.Ocak.2009 at 19:38

Şeyh Edebali

Nesil
    2003

Türkiyeye gelen yabancılar için bu güne kadar hangi sorun yaşandıysa Guiza içinde aynı durum geçerli ömer..

inanamıyorum bu konuda Guizanın tek örnek gibi gösterilmesine...

konyaya gelen kaleciyi biz yerden yere vururken abartılmış diyorken sen demiyormuydun..bir bekleyelim diye...

maldonado için ben rezil bir oyuncu hiçbir işe yaramaz brezilyalıların abartısının ispatıdır derken sen bize sakin olun demiyormuydun...
    Diyordum. Bunu soylemeniz 3-5 mac sonrasindaydi, oyuncunun yedek kalmasindan sonraydi.. bir oyuncu 20-25 mac oynayip basarisiz olduktan sonra dagil.

Guiza tek ornek degil..

Yukarida da yazdim Maldonado'nun

kayserisporlu purovic..6 maç oynayıp 1 gol atmış...kayserispor forvet arıyor..milli oyuncumuz Semih kadar PA sı var arkadaşın.. şimdi kim dellendi bu durumu kim dedi ne bu rezalet diye...
    Purovic sezonun ilk yarisinin cogunda sakatti.

Türkiyeye gelen adını sanını duymadığımız yabancılar 140 ÜZERİ PA lar ile oynarken İspanya Ligi gol kralın için nasıl bir profil bekliyordun 140 CA mı bekliyordun yoksa dahamı az...
    Neden olmasin peki?

Gecen sene de bunu tartistik. Oyuncunun gol atma ozellikleri vardir, bu ozellikler oynadigi lig icin, takim icin iyi seviyededir. Ancak bu golleri baska stil ile oynayan liglerde gosterme becerisi oyuncunun yoktur. Pekala bu da mumkundur. Ornegi de bol bol bulunabilir.

Shevchenko Italya'da goller atar, Ingiltere'de nal toplar. Crespo Italya'da iyi golcudur, Ingiltere'de ayni basariyi gosteremez, Michael Owen Ingiltere'de 2 macta 1 gol atar, Ispanya'da 3 macta 1 gol ortalamasina duser, Milan Baros milli takimda golleri siralar, Ingiltere Liginde gol atmakta zorlanir, sonra Turkiye'ye gelir bir cok gol bulur.

Kucuk takimdan buyuk takima gecen her oyuncu da muthis gol becerisi gostermez. Louis Saha Fulham'da iki macta bir gol atar, Man Utd'a gittikten sonra ayni ortalamayi bulamaz. Gilardino Parma da gol ustune gol atar, Milan'da atamaz.. Fiorentina'ya gider yine gol atmaya baslar.

Morientes Real Madrid'de, Valencia'da golleri atar ama Liverpool'da ayni beceriyi gosteremez.

Ama Baggio her gittigi takimda gol atmistir, attirmistir.

Yani olay sadece kalite ile de bitmiyor.. Birisi bana kalite dedi mi benim kalite anlayisim her turlu ortama adapta olup, farkli oynanmasi istendiginde bile bir oyuncunun bunu basarabilmesidir. Bu tip oyuncular vardir dunyada. Ama sayisi da cok azdir. Belli bir taktik ile one cikan oyuncu, baska zit taktiklerde basarisiz oluyorsa bu oyuncu cok kaliteli oyuncu olamaz. Yani yuksek CA sahibi olamaz. Eh zaten CA da ozelliklerin agirlikli toplami ise, CA ne kadar yuksekse, oyuncu da o kadar cok yonlu olmasi gerekir. Guiza'ya uygun bir sekilde oynandiginda cok gol atan bir forvet olabilir, ama onu kaliteli yapacak olan oyun icinde olusan farkli durumlarda nasil oynayacagi olur. Bizim acimizdan bulunmasi gereken de Guiza'nin hangi durumlarda basarili oldugudur.

Biz gidip Sivasspor'u ligin en yuksek CA'li takimi yapmiyoruz? Simdi bile Sivasspor icin ligin en kaliteli kadrosu denilmiyor. Bu Sivas'a haksizlik da degil cunku bu gercek. Bulent Uygun'un basarisi birbirlerine uyan oyuncularin bir araya getirilip, belli bir sistemde gorevlerini yapmasindan doguyor. Belki oyuncular tekil olarak cok kaliteli degil ama bir araya geldiklerinde onemli isler basariyorlar. Ama gel gor ki bu arastirmayi yalapsak yapanlar Sivas'i gorunce en yuksek CA'li oyuncularin Sivas'da olmasi gerektigini dusunuveriyor bazen.

Bu nedenle de ozellikleri olmasi gerektigi gibi yapalim, CA cok da onemli degil yaziyorum hep. Ama Guiza'ya ve oyunda sahip oldugu ozelliklere bakinca, bir de sahada gosterdiklerine bakinca en iyimser durumda bile o 160 CA'yi goremiyorum. Sadece fiziksel ozelliklerine ufak 1-2 puanlik duzenlemeler yapsak, Guiza 150 CA'lik bir oyuncu oluveriyor. Yani o 160'i gormek icin Guiza'nin ozelliklerinin olmasi gerektiginden fazlaya cikartilmasi gerekiyor.

Neden?

Cunku bu adam tek ayakli...

..dışardan abartılarak gelmeyen yabancı sayısı çok az zaten..

2008 yılında ben brezilyalılar Arjantinliler oyuncularını abartıyoyorlar abi bak sana kaç tane oyuncusu -9 Pa lı kaçtane -8 palı adam yapmışlar olmaz şey diye konu açtığımda Sen yok diyordun abi arjantinlilerin futbol akademilerini anlatıyordun şimdi arjantinliLlerin ispanyolların abarttığını söylüyorsun ben bunu son 8 ayı FM forumunda olmak üzere yıllardır söylüyorum..

nihayet aynı noktaya gelmişiz çok mutlu oldum buna ama...
    Kesinlikle ayni noktada degiliz. Veritabaninda Arjantin veya Brezilya'da asiri fazla fazla yuksek potansiyelli oyuncu olduguna hala katilmiyorum. Katilmayacagim da. Bu oyuncular teknik ozelliklere sahip bir sekilde yetistiriliyorlar zaten. 8 yasindan 18 yasina kadar biz de dogru duzgun egitim verelim bizim de o kadar yuksek potansiyelli oyuncumuz olsun. Simdi bosuna mi ugrasiyor federasyon akademi sistemi kurmak, futbolu okullara sokmak icin. Bunu ilk biz yapmiyoruz. Bunu bu ulkeler yapti ki bu kadar yuksek potansiyele sahip oyunculari var. Bu oyuncular isin temelini ogrenmis, bu temeli ogrendikten sonra ustune ne kadar koyacaklarini tahmin etmek ise zor. Biz de Arjantin ve Brezilya gibi teknik beceri 8 yasindan beri kafasina kazinmis oyuncular yetistirelim, bizim de o kadar cok yuksek potansiyelli oyuncumuz olsun. Bizim Trabzonumuzda, Sakaryamizda agactan toplaniyor yetenekli oyuncular demekle bitmiyor is.

Benim itirazim bazi ozelliklerde olan abartilara. Bu da CA'yi belirleyip sonra ozellikleri bu CA'ya uydurma isteginden kaynaklaniyor. CA'yi yanlis belirleyince de oyuncu abartili oluyor. Birdenbire bakiyorsun ki 1.70'lik adamin ziplama becerisi 15 olmus. Bir bakiyorsun ki herhangi muthis bir guce sahip olmayan bir orta saha'nin Strength 20 oluveriyor. Oyuncu cabuk diye hizi 20 veriliyor.. veya uzun mesafede hizli diye hizlanmasi 20 veriliyor, ozen gosterilmedigi icin. Guiza'da bundan nasibini alarak gelmis bir oyuncu. Tabii bence.

dışarıdan şişme balon gibi gelen nice futbolcuya göstediğin sabrı ve anlayışı biraz olsun Guizayada göstermenizi bekliyorum..

işte itirazım bu noktada...
    Itirazini ben gayet iyi anliyorum..

Ancak maalesef yazdiklarimdan hic bir anlam cikartmadigini da dusunuyorum. Bak burada bir cok neden, yazdim ama takilinan x oyuncu vakti zamaninda neden dusmemisti sorusu. Eh o adam dusmemisti cunku onun durumu Guiza ile ayni degildi.

Nesil
    2006

kezman icin cok dustu diyorsunuz da o zaman son 2-3 yilda pek bi verimlilik gostermeyen baros ile kewell in profillerinin nasil olduguna baksaydiniz turkiyeye gelmeden once. sonucta ingilizlerde pek bi verimlilik gostermeyen iki oyuncuya gerekli azaltmayi yapti bana gore. omer abinin dedigi gibi kezmanda fransada daha dustu sonucta. bi futbolcunun kariyerine bakarakmi ozellik vericeksiniz yoksa su anki durumuna bakarakmi.

yok guiza 28 gol atmis yok kral olmus falan. ama sonucta su anki halini hepimiz goruyoruz . nerde kaldi gerceklik. hadi sezon basinda oyuncunun nasil bir performans gosterecegini kestirmeden gecen sezonki performansina gore puan verilir ama elinizde yamada degistirmek gibi bir firsat var . bir futbolcunun koskoca 1. yari nasil oynadigini neler yapabildigini gordunuz ap acik guizanin performansi dusuk formu dusuktu. neden gerekli azaltma yapilmadi. ben 120 ca lara dusurulmeli demiyorum tabiki gerekli ve abartmadan bir dusurulme olmaliydi. sonucta siz arastirmacisiniz futbolcunun koskoca ilk yari performansindan sonra gerekli yargiyi yapabilmelisiniz.

hadi ilk yariyi sakat gecirse bi kac mac oynasa tamam dicemde adam butun maclarda oynamis hemen hemen yaptiklair ortada.

o zaman baros da ingilterede son 2 sene cok az gol atti neden bu kadar yukselttiniz yada lincoln gecen sene alexin yarisi kadar oynadi neden yukseltildi. demek istedigim onemli olan bu sene ki performansi bana gore gecmise bakilarak yorum yapmak mantiksiz

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Güiza konusunda artık birşey demiyecegim ;

Volkan 9.3.0 yamasında yine panter mi olucak, bence ciddi ciddi düşünülmelidir tekrardan.
    Nush İle Uslanmayanı Etmeli Tekdir
    Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Alicanfmfan View Post
    Güiza konusunda artık birşey demiyecegim ;

Volkan 9.3.0 yamasında yine panter mi olucak, bence ciddi ciddi düşünülmelidir tekrardan.
    Bence Volkan macin 89 dakikasinda cok iyi oynayabilen.. ama diger 1 dakikada fahis bir hata ile takimini yakabilen bir oyuncu. Ben pek bir sorun goremiyorum acikcasi. Fazla iyi gorunen hangi ozelligi var?

Sayfa 13 / 32 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon

Mesaj Yetkileri