Sayfa 5 / 32 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
121 ile 150 arası toplam 951 sonuç

Konu: Fenerbahçe SK

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Jay CutLer View Post
    Fenerbahce'nin transfer bütcesi cok düsük gibi geldi bana... 2 oyuncu aliyorsunuz bütce bitiyor yönetimde ek olarak transfer parasi aktarmiyor.
    Editor veya EDT dosyasi kullanarak degisiklik yapabilirsiniz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mgokalparslan View Post
    teşekkürler.açıkçası gökhan gönül ün first touch ı düşük gibi geldi bana.son bir kaç maçtır özellikle bakıyorum,mesela bu maçta yukarıdan bir topu çok rahat bir şekilde indirdi.tabii değerleri tam bilemeyeceğim ama 11-12 gibi bir değer iyi olur herhalde.özellikle selçuk un 11 olması bana daha acayip geldi.

uğur boral a gelince composure un düşük olması gerçekçi olmuş ama first touch a katılmayacağım.bence en fazla 5-6 eder uğur boral ın first touch.özellikle bu maçtaki kaçırdığı pozisyondan sonra çok sinirlendim.maçın 2. yarısındaydı galiba sağdan sert olmayan bir pas geldi.uğur boral çok saçma bir şekilde topu hem de sol ayağıyla ayağında açtı ve pozisyonunu kaybetti.o sırada kaleciyle arasında yaklaşık 3-4 m lik birt pozisyon vardı ve net bir pozisyon boşa gitti.aslında uğur boral ın bu first touch özelliğini 0-0 lık arsenal maçından sonra yazmayı düşündüm fakat bir kaç maç daha izleyeyim dedim.istisnasız her maçta topu en az 1-2 kere çok saçma bir şekilde kontrol etmeye çalışıp edemiyor.

aslında bence uğur boral yetenekli bir oyuncu ama yetersiz altyapı eğitimi ve mental eksiklik böyle saçma şeyler yapmasına sebep oluyor.hemen hemen her maçta saçma pas hatalarını yapıyor bugün de yaptı.özellikle yine 0-0 lık arsenal maçında maçın ilk yarısında art arda iki here baskı yiyince sağ ayağıyla gerideki beki r.carlos a pas attı ama ikisini de rakibe attı.iki pozisyon arasında 5 dk bile yoktu.aynı şey selçukta da var.baskı yiyince top benden gitisn diye saçma bir şekilde uzaklaştırmaya çalışıp hep pas hatası yapıyorlar.
    Güzel ve mantıklı düşünceler. Cengiz ile konuştuğumda okduğunu ve el atacağını söyledi.

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Servet in 12 Heading değeri oLduğu bir oyunda Ömer abini nin feLsefesine göre 902 de Çoğu FenerbahçeLi oyuncunun Heading değerinde büyük düşüş bekLiyorum.
    Exciting, çoğu fenerbahçeli olarak girmişsin mevzuyada, sana göre Fenerbahçe'de Heading konusunda hangi oyuncular abartılmış bunları yazsan daha güzel olur
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Yasin Çakmak başta gelir. Lugano da Servet ile kıyaslandığında düşmesi gerekebilir, 2-3 puan kadar. Deivid iyi kafa vuran bir futbolcu ancak onun için de en uygun değer 15.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Yasin Çakmak başta gelir. Lugano da Servet ile kıyaslandığında düşmesi gerekebilir, 2-3 puan kadar. Deivid iyi kafa vuran bir futbolcu ancak onun için de en uygun değer 15.
    Yasin uzun zamandır oynamıyor, bir iki maç oynasın tekrar değerlendiririm.

Lugano Servet'ten daha iyi top indiren, oyuna sokan bir oyuncu.Kritik hataları genelde önde basıp, rakibi fiziksel olarak rahatsız etmek için hızlı çıkışları nedeni ile geri koşamaması ile.Lugano'nun inanılmaz bir özverisi var, önemli maçlarda motive olduğu zaman yerden veya havadan inanılmaz derecede geçilmez bir oyuncu da olabilyor.

Deivid'in kafa vuruşlarını sürekli takip ettim.

Zico geçen sene bir çok topu şişirirken sağ kanata Deivid'e gönderilmesini istedi ve çoğu olumlu aldı Deivid.Ayrıca o fiziğinin de etkisi ile ölü noktalara kafa vuruşları ile goller attı, ters ve yakın direk diplerine kalecilerin uzanamayacağı köşelere.Fiziğinin çok etkisi var denge konusunda ama topa nasıl vuracağını çok iyi bildiğini de atlamamak lazım.Deivid'in headingini seçerken uzun zaman gözlemlemeye çalıştım, sezonsonu değiştirdim zaten.

Bazı maçları stadyumda da izledim, o konuda yanıldığımı düşünmüyorum.Ayrıca bu konuda Fenerbahçe'yi takip eden bir çok kişinin görüşünü aldım.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

Gecen sene Chelsea maclarini izleyenler iyi bilir , Lugano Drogba'dan bütün hava toplarini aldi. Lugano'nun heading özelligi niye düsmeli anlamis degilim. Servet kötü kafa vuruyor diye Lugano'nun da mi düsmesi lazim ? bu mu mentalite?

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Yasin uzun zamandır oynamıyor, bir iki maç oynasın tekrar değerlendiririm.

Lugano Servet'ten daha iyi top indiren, oyuna sokan bir oyuncu.Kritik hataları genelde önde basıp, rakibi fiziksel olarak rahatsız etmek için hızlı çıkışları nedeni ile geri koşamaması ile.Lugano'nun inanılmaz bir özverisi var, önemli maçlarda motive olduğu zaman yerden veya havadan inanılmaz derecede geçilmez bir oyuncu da olabilyor.

Deivid'in kafa vuruşlarını sürekli takip ettim.

Zico geçen sene bir çok topu şişirirken sağ kanata Deivid'e gönderilmesini istedi ve çoğu olumlu aldı Deivid.Ayrıca o fiziğinin de etkisi ile ölü noktalara kafa vuruşları ile goller attı, ters ve yakın direk diplerine kalecilerin uzanamayacağı köşelere.Fiziğinin çok etkisi var denge konusunda ama topa nasıl vuracağını çok iyi bildiğini de atlamamak lazım.Deivid'in headingini seçerken uzun zaman gözlemlemeye çalıştım, sezonsonu değiştirdim zaten.

Bazı maçları stadyumda da izledim, o konuda yanıldığımı düşünmüyorum.Ayrıca bu konuda Fenerbahçe'yi takip eden bir çok kişinin görüşünü aldım.
    Deivid ve Lugano konusunda aynen katılıyorum Cengiz ile aynı fikirdeyim. Özellikle Devid için yazdıkları sonuna kadar doğrudur.

Yasin içinde bence verilen değer en doğrusu bizde nedense bir oyuncu biraz oynamasın biraz göze batan hangi özelliği varsa hemen düşsün isteniyor.

Gecen sene Chelsea maclarini izleyenler iyi bilir , Lugano Drogba'dan bütün hava toplarini aldi. Lugano'nun heading özelligi niye düsmeli anlamis degilim. Servet kötü kafa vuruyor diye Lugano'nun da mi düsmesi lazim ? bu mu mentalite?
    Eğer diğer başlıkları takip ettiysen heading özelliği'nin hava toplarını almak değil, isabetli vurmak olduğu açıklandı.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Deivid'in kötü bir kafa vuruşcusu olduğunu söylemedim. Lugano'nun da kafa vuruşlarında, paslarında isabet oranının çok iyi olduğunu biliyorum, benim de izlemişliğim vardır. Zaten bu özelliği gözlemlemek için stadda olmak gerekmiyor, zaten kamera top neredeyse orayı gösteriyor, topu kafası ile istediği yere yollayabiliyorsa, kafa golleri çoksa, kafayla attığı paslarda isabet yüzdesi yüksekse iyi heading verilebilir zaten. Benim takıldığım nokta, GS konusunda yapılan karşılaştırma. Deivid off the ball özelliği bence iyi olan bir futbolcu olduğu için topun geleceği yeri iyi tahmin ediyor ve çoğu kez de yaptığı isabetli kafa vuruşlarının tek başına iken olduğunu gördük. Nitekim aynı özellik Kewell'da da var ki geçen hafta attığı kafa golünde çok iyi pozisyon aldı ve güzel yere yolladı topu. İkisinin de ortak bir özelliği var, kafa vuruşu yaparken çok cesurlar, iyi pozisyon alıyorlar ve zekiler.

Servet'e baktığımızda yaptığı kafa vuruşlarının çoğunda onu rahatsız eden bir oyuncu olduğunu farkediyorsunuzdur çünkü Servet uzun bir oyuncu olduğundan savunmada da hücumda da güçlü ve uzun adamları ya marke eder, ya da onlar tarafından marke edilir. Servet'in isabet oranının düşüklüğünü biraz da buna bağlıyorum.

Olaya sadece teknik gözle bakılacaksa, optmiziasyon amacıyla Deivid'in heading özelliği 15 olmalı demiştim, savım bu yöndedir.

Ayrıca olayı senin bilgine kişiselleştirmedim Cengizciğim. Senin maçları izlediğini, çıplak gözle stattan seyrettiğini biliyorum. Sen savını iletirsin, ben iletirim, son karar yine araştırmacınındır.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa/Akhisar

İyi de sadece Servet'e yapılmıyor ki markaj.Aynı şekilde Lugano'ya da yapılıyor.Ama top ona gelmese bile nerdeyse çoğunda markajdan kurtulmaya başarıyor ve top geldiğinde de istediği tarafa çok iyi yolluyor.Defanstaki görevinde de son derece başarılı.Lugano'nun topu uzaklaştırdığında riskli bir yere gönderdiği pozisyon çok azdır...
    Last edited by pes4ever : 23.Kasım.2008 at 23:29

arkadaşlarım öncelikle çok çok çok özür dilerim ama kafa takılan birşey var.ve en çokta burada adı geçtiği için burada sormam gere kdie düşündüm.birisi bana çift ayaklı-tek ayaklı olunca ca ve profil özellklerine nası etki ettğni anlatabilrmi.aradım forumda ama bulamadım.şimdiden teşekkürler...

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Yazılara baktımda bulamadım. Kim Lugano'nun heading özelliğinin düşürülmesi gerektiğini söyledi? :S

Last edited by medievil : 24.Kasım.2008 at 00:05

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Heading ayrı birşey, strengh & jumping ayrı şeyler. İnsanlara cahil demeden önce oyundaki özelliklerin ne olduğunu öğrenin.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by baristayfur View Post
    arkadaşlarım öncelikle çok çok çok özür dilerim ama kafa takılan birşey var.ve en çokta burada adı geçtiği için burada sormam gere kdie düşündüm.birisi bana çift ayaklı-tek ayaklı olunca ca ve profil özellklerine nası etki ettğni anlatabilrmi.aradım forumda ama bulamadım.şimdiden teşekkürler...
    Oyuncu kalitesinde asağı yukarı CA belirleyicidir.

CA'sı X seviyesinde olan bir oyuncu tek ayaklı bir oyuncu ise,

CA'sı X seviyseinde olan iki ayaklı bir başka oyuncudan daha yüksek özelliklere sahip olur.

Nesil
    2004
    Yer
    Stockholm, Isvec

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Oyuncu kalitesinde asağı yukarı CA belirleyicidir.

CA'sı X seviyesinde olan bir oyuncu tek ayaklı bir oyuncu ise,

CA'sı X seviyseinde olan iki ayaklı bir başka oyuncudan daha yüksek özelliklere sahip olur.
    Benim de biraz kafam karisik bu olay üzerine abi. Söyle saniyorum oldugunu ama. Yaniliyorsam dogrusunu söylermisin

Iki oyuncunun da CA´si örnek olarak 150 ise, tek ayakli oyuncunun özellikleri, iki ayakli oyuncunun özelliklerinden daha yüksek oluyor. CA´lari ayni olmasina ragmen. Bunun da nedeni iki ayagini kullanabilme özelliginin CA´ya olan etkisi. Dogru muyum?

Ama diger taraftan da mac motoru iki ayaginida iyi kullanabilen oyunculara avantaj sagliyor, ve bu da bir taktirde CA´sina göre düsük gözüken özelliklerini telafi ediyor. Dogru mu?

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Deza View Post
    Benim de biraz kafam karisik bu olay üzerine abi. Söyle saniyorum oldugunu ama. Yaniliyorsam dogrusunu söylermisin

Iki oyuncunun da CA´si örnek olarak 150 ise, tek ayakli oyuncunun özellikleri, iki ayakli oyuncunun özelliklerinden daha yüksek oluyor. CA´lari ayni olmasina ragmen. Bunun da nedeni iki ayagini kullanabilme özelliginin CA´ya olan etkisi. Dogru muyum?

Ama diger taraftan da mac motoru iki ayaginida iyi kullanabilen oyunculara avantaj sagliyor, ve bu da bir taktirde CA´sina göre düsük gözüken özelliklerini telafi ediyor. Dogru mu?
    Aynen doğru. Örneğin passing özelliği 15 olan iki oyuncudan çift ayaklı olan tek ayaklıya göre daha yüksek isabet sağlar, özellikle MC ise. Pozisyona göre çift ayaklı oyuncu ters ayağını kullanmak zorunda bırakıldığı zaman tek ayaklıya göre daha başarılı olur.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Deza View Post

Diyelim ki bir oyuncunun CA'si 150.

Bu oyuncuyu cift ayakli dusunun, ve buna gore belirli ozelliklere sahip olur. Buna gore 150 CA'lik performans gosterir.

Ayni CA'ya sahip, bir baska oyuncu, eger tek ayakli ise 150 CA'lik performans gosterebilmesi icin ozellikleri ilk oyuncudan daha yuksek olmak zorundadir.

Bunun nedeni de tek ayakli olmasi nedeniyle futbolunun daha kisitli olmasidir.

Ust liglerde, ve ozellikle kaliteli takimlarda oyuncular genelde iki ayagini da iyi seviyede kullanir. Daha dusuk kalitede takimlarda iki ayagini birden kullanabilen oyuncu sayisi azalir. Yani bir bakima CA ile zayif ayagi kullanma seviyesi dogru orantilidir (birisi yukselince digeri de yukselir).

Boylece kucuk takimlardaki oyuncular ile buyuk takimlardaki oyuncularin ozelliklerinin arasindaki fark, CA farki azalmadan azalir (bilhassa fiziksel ozellikler). Ancak tek ayakli olan oyuncular cift ayakli olan oyuncular kadar etkili olamayacagi icin tek ayakli oyuncular yuksek ozelliklerine ragmen, benzer ozellikteki iki ayagini da kullanabilen oyuncular kadar iyi performans gosteremez (yani o oyuncular kadar iyi oyuncu olmazlar).

Mesela bu nedenle Christiano Ronaldo, Frank Lampard, Andrea Pirlo vs. ile Alex'i karsilastirmak cok yanlistir.. Cunku Ronaldo'nun iki ayagi ile yapabildiklerinin bazilarini, sadece tek ayagi ile yapabilen Alex ne sahada ne de oyunda Ronaldo ile arasindaki kalite farki tartisilamayacak kadar fazladir (tabii fiziksel ozellikler arasindaki fark bunu daha da belirginlestirir). Herneyse, Alex'in zayif ayagini biraz fazla zayif yaptik saniyorum. Cengiz bu konuda biraz degisiklik yapacakti.

Bu oyuncuyu cift ayakli dusunun, ve buna gore belirli ozelliklere sahip olur. Buna gore 150 CA'lik performans gosterir.

Ayni CA'ya sahip, bir baska oyuncu, eger tek ayakli ise 150 CA'lik performans gosterebilmesi icin ozellikleri ilk oyuncudan daha yuksek olmak zorundadir.

Ust liglerde, ve ozellikle kaliteli takimlarda oyuncular genelde iki ayagini da iyi seviyede kullanir. Daha dusuk kalitede takimlarda iki ayagini birden kullanabilen oyuncu sayisi azalir. Yani bir bakima CA ile zayif ayagi kullanma seviyesi dogru orantilidir (birisi yukselince digeri de yukselir).

Boylece kucuk takimlardaki oyuncular ile buyuk takimlardaki oyuncularin ozelliklerinin arasindaki fark, CA farki azalmadan azalir (bilhassa fiziksel ozellikler). Ancak tek ayakli olan oyuncular cift ayakli olan oyuncular kadar etkili olamayacagi icin tek ayakli oyuncular yuksek ozelliklerine ragmen, benzer ozellikteki iki ayagini da kullanabilen oyuncular kadar iyi performans gosteremez (yani o oyuncular kadar iyi oyuncu olmazlar).

Mesela bu nedenle Christiano Ronaldo, Frank Lampard, Andrea Pirlo vs. ile Alex'i karsilastirmak cok yanlistir.. Cunku Ronaldo'nun iki ayagi ile yapabildiklerinin bazilarini, sadece tek ayagi ile yapabilen Alex ne sahada ne de oyunda Ronaldo ile arasindaki kalite farki tartisilamayacak kadar fazladir (tabii fiziksel ozellikler arasindaki fark bunu daha da belirginlestirir). Herneyse, Alex'in zayif ayagini biraz fazla zayif yaptik saniyorum. Cengiz bu konuda biraz degisiklik yapacakti.
    çok teşekkür ederim. kafamdaki bi soru işareti daha yok oldu

Nesil
    2004
    Yer
    Stockholm, Isvec

Tamamdir abi. Sagol

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Ayrıca tek ayaklı oyuncular kullandıkları ayakları bilindiği için o ayağa pres yerler.Açıları kapandığı için istediklerini yapamazlar.

O yüzden çift ayaklı oyuncu daha etkin.

Madem çift ayaklı ve aynı özelliklere sahip, daha etkin oynacaksa SI düşünmüş ki niye aynı olsun CA? Daha iyi oynuyor bu oyuncu sonuçta, o zaman daha etkin, daha fazla pozisyon yaratıyor ise daha yüksek olmalı.
    (Concentration gibi form durumunu etkileyen özellikler değerlendirilmeseydi)

Ronaldo'da ayrıca fizik müthiş, o süratle teknik bir oyuncunun yapabileceğini yaptığı gibi flip-flap ile de yanıltıyor.Rakipler hata yapmamak için geri çekildikte daha da etkili oluyor.

Alex pres yedi mi yoruluyor, bitiyor.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006

cift ayakli oyuncularla tek ayakli oyuncular arasindaki mac motorundaki farklari kaldirmak icin bu yontem uygulaniyor anladigima gore.

e biraz gercekci dusunursek iki ayakli biri gercekte de rahat bir pozisyon saglayip istedigi ayagiyla pas atar tek ayakli ise baski yediginde pas atamayabilir bu sadece oyunda olmuyorki?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ridvanv View Post
    cift ayakli oyuncularla tek ayakli oyuncular arasindaki mac motorundaki farklari kaldirmak icin bu yontem uygulaniyor anladigima gore.

e biraz gercekci dusunursek iki ayakli biri gercekte de rahat bir pozisyon saglayip istedigi ayagiyla pas atar tek ayakli ise baski yediginde pas atamayabilir bu sadece oyunda olmuyorki?
    Gerçek hayatta olduğu için oyunda olmuyor mu zaten?

Maç motoru için değil, CA (Current Ability) oyuncu kalitesi demektir.
    Yani oyuncunun tek kalemde değerini anlatmak, tek kelimede iyi ya da kötü oyuncu diyebilmek için.

Tabi bu transferde, ilk 11 seçerken vs.. çok kullanılıyor oyunda da.

Gameplay AI, girilen özellik puanlarını değerlendirir.3D'de özelliklerin sonucunu görürsün yani.

Tabi ne kadar CA, o kadar özellik girilebilir demek, bağlantılı.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006

demissinizki diyelim 2 ayakli bir oyuncu 150 ca si var 1 ayakli oyuncuda 150 ca si var ama 1 ayakli oldugu icin 2 ayakli kadar iyi oynayamiyor ama ayni kalitede. guclerinin yukselmesi sonucunda tek ayakli olan cift ayakli kadar iyi oynuyor buraya kadar yanlismi ?

eger dogruysa gercektede 2 ayakli ve 1 ayakli ayni kalitede olan oyuncu olabilir ama 2 ayakli olan ayni kalitede olmasina ragmen cift ayagini kullanabildigi icin bazi pozisyonlarda avantaj saglamali zaten.o yuzden cift ayakli adam ile tek ayakli adam ayni kalitedeyse ikisininde ca si ayni olmali. birakalim ayak avantaji ile cift ayakli adaminda bir avantaji olsun.

yeteri kadar anlatabildiysem ne mutlu bana

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

demissinizki diyelim 2 ayakli bir oyuncu 150 ca si var 1 ayakli oyuncuda 150 ca si var ama 1 ayakli oldugu icin 2 ayakli kadar iyi oynayamiyor ama ayni kalitede. guclerinin yukselmesi sonucunda tek ayakli olan cift ayakli kadar iyi oynuyor buraya kadar yanlismi ?

eger dogruysa gercektede 2 ayakli ve 1 ayakli ayni kalitede olan oyuncu olabilir ama 2 ayakli olan ayni kalitede olmasina ragmen cift ayagini kullanabildigi icin bazi pozisyonlarda avantaj saglamali zaten.o yuzden cift ayakli adam ile tek ayakli adam ayni kalitedeyse ikisininde ca si ayni olmali. birakalim ayak avantaji ile cift ayakli adaminda bir avantaji olsun.

yeteri kadar anlatabildiysem ne mutlu bana
    Bu düşünce yanlış esasen.
    Ben de aynı şeyleri savundum ama sonra baktım yanlışmış anlatılınca.

Çift ayaklı aynı özellikler ile daha düşük CA'lı olacak.
    Tek ayaklıya göre pres yediğinde diğer ayağı ile bir şeyler yapabilecek.

Tek ayaklı daha fazla özelliğe sahip olacak ama pres yediğinde o ayağı dışında bir şey yapamayacak (bkz. Güiza).Hatta top ezecek, pozisyonu yok edecek.

Çift Ayak CA ile Tek Ayak CA aynı olamaz.
    O zaman çift ayaklının daha fazla olması lazım, 3D'de daha fazla etkili olacak pres yediğinde.

İkisi de aynı ise biri daha iyi oynayacaksa pek adil olmaz.
    Sistem diyor ki çift ayakla aynı özellikleri gireceksen CA'yı yükselt, yoksa bu özellikler ile giremezsin ben düşürürüm. (bunu böyle söylemiyor tabi anlatmak için).

Hemen hemen aynı yapıda, aynı etkili, kalitede oyuncu ise (CA) o zaman çift ayaklıda birşeyler eksik demek.Herşeyi tam yapıyorsa zaten performans olarak da katlamış olur tek ayaklıyı, aynı seviyede olamazlar.

Ronaldinho sol ayağını kullanamaydı, soluna geldi mi terse çekip pozisyonu bozsaydı, top ezseydi sol ayağı ile, aynı oyuncu olur muydu?

CA=Kalite demek.
    Direk Gamplay AI (3D, 2D vs..) içinde etkisi yok.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006

guizayi ornek verdiniz .guiza ile baros ayni seviyede oyuncular olarak gordum diyelim. ayni kalitede diyelim. top surmesi ayni bitiriciligi ayni hizi ayni calisma orani ayni. ama baros ters ayagini guizadan daha iyi kullaniyor. bunun avantajini maclarda goruyor. ee bunun fm deki 3d mac motorunda gostermesinin ne gibi bi sakincasi var.

ayrica basta mac motoruyla ilgiis yok demistiniz simdiki yorumunuzda 3 d de daha fazla etkili olacak demissiniz bu konuda biraz kafam karisti

Nesil
    2006

ayrica ben bir iki oyuncu konusunda bir elestiri yapmak istiyorum

edunun ozellikle positioningi ve agility si biraz yuksek olmus edu bence nerede durmasi gerektigini bilmeyen bu yuzden bir cok pozisyonda arkaya adam kaaciran ve agiltysinin eksikligi yuzunden geri donemeyen bir oyuncu ayrica kendi kalesine attigi gollerin tumunde pozisyon hatasi sebep olmustur.eger gereken yerde dursaydi eminimki bu goller olmazdi.ayrica teknigi niye bu kadar yuksek bunun cevabini bekliyorum cunku ben edunun pek bi topa iyi sahip olabildigini veya topu oyuna iyi sokabildigini gormedim

semihinde bence finishing decisions ve composure i dusuk olmus bence semih turkiye liglerinde son vurusu en iyi olan oyuncu semihin ardindan bence umit karan ve bobo geliyor. umut bulutun 16 finishingi var ben umut bulutu cok iyi takip etmiyorum ama semihi umiti boboyu takip ettigim kadariyla hepside umuttan fazla finshinge sahip olmasi gereken oyuncular neyse konu dagildi semihe deginmek istiyordum. semihin finishing inin en az 17 olmasi gerektigine ve composure unda 16 olmasi gerektigine inaniyorum semih kaleciyle karsi karsiya kaldiginda veya kaleyi karsisina aldiginda yaptigi bitirici vuruslar bu degerleri hakettiriyor.bunda kararlarinin da etkisi buyuk bu yzuden decisionsda en az 15 olmasi gerekti

son olarakda roberto carlosun tackling ve off the ball ozelliginde dusus gerektigine inaniyorum bence roberto carlos turkiyede izledigim kadariyla eski top kapma yetenegine sahip degil gerekli hamleyi zamaninda yapamiyor. off the ball unda bu kadar yuksek olmasini anlayamadim

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul

edunun ozellikle positioningi ve agility si biraz yuksek olmus edu bence nerede durmasi gerektigini bilmeyen bu yuzden bir cok pozisyonda arkaya adam kaaciran ve agiltysinin eksikligi yuzunden geri donemeyen bir oyuncu ayrica kendi kalesine attigi gollerin tumunde pozisyon hatasi sebep olmustur.eger gereken yerde dursaydi eminimki bu goller olmazdi.ayrica teknigi niye bu kadar yuksek bunun cevabini bekliyorum cunku ben edunun pek bi topa iyi sahip olabildigini veya topu oyuna iyi sokabildigini gormedim

semihinde bence finishing decisions ve composure i dusuk olmus bence semih turkiye liglerinde son vurusu en iyi olan oyuncu semihin ardindan bence umit karan ve bobo geliyor. umut bulutun 16 finishingi var ben umut bulutu cok iyi takip etmiyorum ama semihi umiti boboyu takip ettigim kadariyla hepside umuttan fazla finshinge sahip olmasi gereken oyuncular neyse konu dagildi semihe deginmek istiyordum. semihin finishing inin en az 17 olmasi gerektigine ve composure unda 16 olmasi gerektigine inaniyorum semih kaleciyle karsi karsiya kaldiginda veya kaleyi karsisina aldiginda yaptigi bitirici vuruslar bu degerleri hakettiriyor.bunda kararlarinin da etkisi buyuk bu yzuden decisionsda en az 15 olmasi gerekti

son olarakda roberto carlosun tackling ve off the ball ozelliginde dusus gerektigine inaniyorum bence roberto carlos turkiyede izledigim kadariyla eski top kapma yetenegine sahip degil gerekli hamleyi zamaninda yapamiyor. off the ball unda bu kadar yuksek olmasini anlayamadim
    Edu, Semih ve Carlos'a değinmişsin bizimde üzerinde en çok çalıştığımız en çok tartışmalar yaptığımız oyuncular bunlar.

Edu için şunları söyleyebilirim bence Edu nerde duracağını iyi bilen Lugano'ya göre daha aklı başında bir defans oyuncusu. Kendi kalesine attığı gollerde durduğu yerler doğru ama yaptığı hameleler yanlıştı veya yetersizdi. Bazılarıda kaleci Volkan ile anlaşamamasından kaynaklandı. Çok hçabuk bir oyuncu değil tabikide ama ben verilen agility değerini yerinde buluyorum. Teknik konusunda da genelde takımı ileriye çıkarmak zaten ona kalmıyoru çünkü sağında Gökhan solunda carlos varken ona bu görev verilmiyor. O yüzdende teknik gözüne fazla gelmiş olabilir.

Semih sürekli gelişen bir oyuncu ama bu sene çok sakatlık yaşadı bir çok önemli maçta oynayamadı bu değerlendirmelerimizi geçen sene gösterdiği performansa göre verdik. Ama ben bir Ümit Karan kadar iyi bir bitirici olduğunu düşünmüyorum finishing sadece kaleci ile karşı karşıya kalıp gol atmakla ölçülemez. Ümit Karan, Jardel gibi oyuncular tam bir bitiricidir çünkü ne durumda olursa olsunlar çok süpriz çok iyi vuruşlar çıkartabilen oyunculardır. Semih tek vuruşları gerçekten iyi yapıyor ama Ümit Karan gibi uzaktan çaprazdan çok süpriz vuruşlar yapıp gol atabilen bir oyuncu değil. Diğer dediğin özellikler içinde zaten sürekli konuşuyoruz sürekli gözlem halindeyiz.

Carlos zaten yaşı gereği oyunda sürekli düşü gösteriyor. Off the ball ofansif anlamda yer almasıdır Carlos bunuda ii yapıyor bence bunu son Ankaraspor'a attığı golde de görebiliriz. Tackling için de zaten Carlos genelde tek hamlede topu alabilen oyuncu özellikle kayarak yaptığı müdahalelerde çok başarılı o yüzden verilen değer bence yerinde.

Fenerbahçe araştırmacıları olarak takımımızı her alanda takip ediyoruz. Deplasman hariç her maçı gidip staddan izliyoruz. Gidip her hafta paf maçlarını izliyoruz genç oyuncular için bir çok not var elimizde. Şuna emin olun ki Fenerbahçe hiç bir zaman bu kadar ayrıtılı incelenmemişti

Nesil
    2003

guizayi ornek verdiniz .guiza ile baros ayni seviyede oyuncular olarak gordum diyelim. ayni kalitede diyelim. top surmesi ayni bitiriciligi ayni hizi ayni calisma orani ayni. ama baros ters ayagini guizadan daha iyi kullaniyor. bunun avantajini maclarda goruyor. ee bunun fm deki 3d mac motorunda gostermesinin ne gibi bi sakincasi var.

ayrica basta mac motoruyla ilgiis yok demistiniz simdiki yorumunuzda 3 d de daha fazla etkili olacak demissiniz bu konuda biraz kafam karisti
    Ikisini de ayni kalitede goruyorsaniz, birisi tek ayakli, digeri iki ayagini da iyi kullanabilen bir oyuncu ise...

Tek ayaklinin gozunuze iki ayakli kadar iyi gorunebilmesi icin, o tek ayagindaki meziyetlerin (yani ozelliklerin) diger oyuncunun iki ayagindaki meziyetlerin toplami kadar olmasi gerekir.

Yani cok kabaca bir matematik denklemi kuralim ve sadece ilk temas'i goz onune alalim..

Bir oyuncu'nun zayif ayak 10, diger oyuncunun zayif ayak 15

Zayif ayagi 15 olan oyuncunun ilk temas 14..

Yani kuvvetli ayagi ile topu istop etmesi 14 seviyesinde.
    Zayif ayagi ile topu istop etmesi 10.5 seviyesinde (14 x [15/20])
    Yani toplamda 24.5 seviyesinde (bir zayif, bir de kuvvetli ayak ile istop ederse topu, sizin gozunuze gorunecek kalite seviyesinin toplami 24.5)

Simdi tek ayakli oyuncuya bakalim. Zayif ayagini daha iyi kullanan oyuncu ile ayni kalitede olmasi icin toplamda 24.5'luk ilk temas becerisi gostermesi lazim iki ayagi ile. Buna gore oyuncunun almasi gereken ozellige, Y dersek

24.5 = (Y x [20/20]) + (Y x [10/20]
    Y = 16.3333

Yani zayif ayagi daha zayif olan oyuncunun, zayif ayagi daha yuksek olan oyuncu ile ayni kalitede gorunmesi icin, zayif ayakli oyuncunun ilk temas ozelligi 16.3 olmak durumundadir..

Yazdigim gibi bu cok kabaca kurulmus bir denklem ve oyunda da tamolarak boyle islemiyor. Ancak umuyorum ki yazdiklarim en azindan matematiksel olarak aciklayici olmustur.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Edu kötü oyuncu değil öncelikle.
    Poziyon hatalarından da kendi kalesine gol atmıyor, sert gelen toplarda açısı dar olduğu için ya vurmayacak arkaya gidecek ya da vurarak yön veremeyeceği için kendi kalesine gidecek.

Edu'yu düşünce olarak bitirdiğiniz için iyi bir oyuncu olduğunu kabullenmemek normaldir.Edu ağır bir oyuncu, agility konusunda haklı olabilirsin belki, değişiklik yapabilirim ama diğerleri konusunda ileride kalırsa hızlanamadığı için pozisyon zaafiyeti yaşıyor.
    Edu dediğinin aksine çok iyi zamanlama almaya çalışan, temkinli, topu ve oyuncunun ne tarz yönde duracağını bilen bir oyuncu, pozisyonları okuyarak bekleyerek temiz kesiyor.

Pozisyon hataları Lugano'nun gereksiz çıkışlarından dolayıdır, bekler içeri girse de haliyle yetişemez, Edu gibi ağır bir oyuncu için çok sıkıntılı bir durum.Seçim şansı hızından dolayı azalıyor, hata yapma şansı artıyor Lugano ileride olunca kalan geniş alandan dolayı.

Fenerbahçe'de topları Edu dağıtıyor, topa orta saha oyuncusu kadar olmasa bile hakim ve dağıtımı başkası yaptığı zaman saçma sapan yapılan hatalar ortada.Teknikte 12'nin Edu içi fazla olmadığını düşünüyorum, Ayhan'ın da passing 14'tür, 14 iyi bir değer olsa da üst düzey bir oyuncu için iyi bir değer değildir.O tarz pasları verebilen oyuncular için normal bir değerdir.

Pasın kalitesi değil kesinkinliğinden bahsediyoruz, sonuçta mental değerler olmadan yaratıcılıktan yoksun pas, pres yediğinizde geri oynamaya mahkum olan pastır.

Neden Ayhan örneğini verdiğimi sorarsan Ayhan pres yediğinde yaratıcı pas veren bir oyuncu olmak yerine sürekli geriye pas yapan bir oyuncu haline geliyor.

Carlos çok temiz top kesen bir oyuncu ama maç içinde konsantrasyon, ileri çıkışlarından dolayı kondüsyon, moral motivasyon kaybı yaşadığı gerçek.Önemli maçlarda iyi iken takım düştüğünde o da düşüyor.
    Positioning desen hadi neyse, off the ball yüksek olması çok normal.Hala dünyanın en iyi hücum beki.Ofansı katkısı yadsınamaz, dikine pasları, kanat organizasyonlarında sorumluluk alması, doğru yere kaçışları bek olarka kanat boyunca doğru işler yapmasına rağmen ancak performansının düşük olması, onu kötü göstermesi bu özelliklerin 6 ayda yok olduğunu göstermez.
    Bu söylersek şampiyona öncesinde 130, sonra 160 CA yapan araştırmacılardan bir farkımız kalmaz.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    Lefkoşa

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Edu kötü oyuncu değil öncelikle.
    Poziyon hatalarından da kendi kalesine gol atmıyor, sert gelen toplarda açısı dar olduğu için ya vurmayacak arkaya gidecek ya da vurarak yön veremeyeceği için kendi kalesine gidecek.

Edu'yu düşünce olarak bitirdiğiniz için iyi bir oyuncu olduğunu kabullenmemek normaldir.Edu ağır bir oyuncu, agility konusunda haklı olabilirsin belki, değişiklik yapabilirim ama diğerleri konusunda ileride kalırsa hızlanamadığı için pozisyon zaafiyeti yaşıyor.
    Edu dediğinin aksine çok iyi zamanlama almaya çalışan, temkinli, topu ve oyuncunun ne tarz yönde duracağını bilen bir oyuncu, pozisyonları okuyarak bekleyerek temiz kesiyor.

Pozisyon hataları Lugano'nun gereksiz çıkışlarından dolayıdır, bekler içeri girse de haliyle yetişemez, Edu gibi ağır bir oyuncu için çok sıkıntılı bir durum.Seçim şansı hızından dolayı azalıyor, hata yapma şansı artıyor Lugano ileride olunca kalan geniş alandan dolayı.

Fenerbahçe'de topları Edu dağıtıyor, topa orta saha oyuncusu kadar olmasa bile hakim ve dağıtımı başkası yaptığı zaman saçma sapan yapılan hatalar ortada.Teknikte 12'nin Edu içi fazla olmadığını düşünüyorum, Ayhan'ın da passing 14'tür, 14 iyi bir değer olsa da üst düzey bir oyuncu için iyi bir değer değildir.O tarz pasları verebilen oyuncular için normal bir değerdir.

Pasın kalitesi değil kesinkinliğinden bahsediyoruz, sonuçta mental değerler olmadan yaratıcılıktan yoksun pas, pres yediğinizde geri oynamaya mahkum olan pastır.

Neden Ayhan örneğini verdiğimi sorarsan Ayhan pres yediğinde yaratıcı pas veren bir oyuncu olmak yerine sürekli geriye pas yapan bir oyuncu haline geliyor.

Carlos çok temiz top kesen bir oyuncu ama maç içinde konsantrasyon, ileri çıkışlarından dolayı kondüsyon, moral motivasyon kaybı yaşadığı gerçek.Önemli maçlarda iyi iken takım düştüğünde o da düşüyor.
    Positioning desen hadi neyse, off the ball yüksek olması çok normal.Hala dünyanın en iyi hücum beki.Ofansı katkısı yadsınamaz, dikine pasları, kanat organizasyonlarında sorumluluk alması, doğru yere kaçışları bek olarka kanat boyunca doğru işler yapmasına rağmen ancak performansının düşük olması, onu kötü göstermesi bu özelliklerin 6 ayda yok olduğunu göstermez.
    Bu söylersek şampiyona öncesinde 130, sonra 160 CA yapan araştırmacılardan bir farkımız kalmaz.
    Bir analiz ancak bu kadar güzel yapılabilirdi

Sayfa 5 / 32 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Mesaj Yetkileri