Sayfa 2 / 23 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 679 sonuç

Konu: Beşiktaş JK

beyler kimse yanlıs anlamasın darılmasın ama bizim sorularımıza beşiktaşlı bir yöneticinin cevap vermesi gerekir böyle objektiflikten uzak oluyo komik muhabbetler dönüyo emre güngör ibrahim toromandan hızlı felan oluyor

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by demand View Post
    beyler kimse yanlıs anlamasın darılmasın ama bizim sorularımıza beşiktaşlı bir yöneticinin cevap vermesi gerekir böyle objektiflikten uzak oluyo komik muhabbetler dönüyo emre güngör ibrahim toromandan hızlı felan oluyor
    benim söylediklerime biri cevap verse takımı pek sorun etmeyeceğim ama...

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Herkes görüşünü kurallara uygun olarak söyleyebilir.
    Kimsenin kimseye konuşmasını engelleme gibi bir girişimi olamaz, kimse konuştu diye eleştirilemez, insan haklarına aykırı öncelikle.

Koray isterse cevap verir, kesinlikle verme gibi bir hakkı yok, isterse hiç yazmayabilir.Bu forum zorunluluk değildir, istersek hiç kimsenin görüşünü söylemesine izin vermeyebiliriz.Ona göre kırıcı olmadan yazmaya çalışalım.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Herkes görüşünü kurallara uygun olarak söyleyebilir.
    Kimsenin kimseye konuşmasını engelleme gibi bir girişimi olamaz, kimse konuştu diye eleştirilemez, insan haklarına aykırı öncelikle.

Koray isterse cevap verir, kesinlikle verme gibi bir hakkı yok, isterse hiç yazmayabilir.Bu forum zorunluluk değildir, istersek hiç kimsenin görüşünü söylemesine izin vermeyebiliriz.Ona göre kırıcı olmadan yazmaya çalışalım.
    elbette zorunluluk değildir bu foruma yazmak.araştırmacı arkadaş da yaptıklarını açıklamak zorunda değildir.
    ama istersek hiçkimsenin görüşünü söylemesine izin vermeyebiliriz gibi bir düşünce yanlıştır.yanlış olmasının dışında -varsa- yapılan hatalar için bir çözüm asla değildir.doğru olan araştırmacı arkadaşın eleştirilere cevap vermesidir.ancak bu şekilde daha iyiye gidilir.tabi maksatlı eleştirileri buna katmıyorum.
    ayrıca görüşlerimizi açıklamak sizin izninize tabi değildir.sizin en büyük yaptırımınız bu forumu kapatmak olabilir ki bu da hataların en büyüğü olur.kaldı ki insanların görüşlerini belirtebileceği bir yerler mutlaka bulunur.

yıkıcı değil yapıcı olmak gerek.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Bir kere Omer Abi Galatasaray'li yonetici degil burada oyle takimli yoneticiler yok genel olarak yonetici ayni zamanda arastrima ekbinin Sefi ve Galatasaray arastirmacisi. Sanirim burada herkez hem fikirdir buranin en objektif kisisidir kendisi zaten forumu iyi takip ederseniz mesajlarina bakarsaniz bunu gormek cok da zor degil. Komik olan muhabbet senin bilip bilmeden yaptigin oluyor malasef.

Hadi bilip bilmeden yorum yaziyorsun anladik ama bilip bilmeden kisisel elestiriler yapma bare. Arastirmacilar ne kadar olaya taraftar gozluklerini cikarip bakiyorlarsa sen de bu olaya o sekilde yaklasmaya calis biraz. Birisinin Galatasaray veya Fenerbahce'yi arastiriyor olmasi o kisinin rakip takimlar hakkinda objektif ve anlamli yorum yapamacaginin anlamina gelmez hele ki bu kisi arastrima sefi ise. Arastirmayi yapan esas kisi konusmuyorsa (belki vakti yoktur ya da baska bisey Koray'in kendi bilecegi) o tum arastrimalardan sorumlu olan Omer abi yani arastirma sefi vaktinden alip sizlere cevap veriyor aciklamalar yapiyor ama sizler saygisizca davraniyorsaniz. Istlerse kimse burada yazilanlari kale bile almaz vaktini harcamaz.

Bi sunu dusunun zaten arastirma sefi objektif degil ise bu arastirmanin sonucu ne olur? Koray gecen sene buralara gelip tum muhabbetlere katilmistii eminim bu sene de bi ara gelicektir belki burada tum yazilanlari okuyup not bile aliyordur ama ile gelip buraya bunu sizinlen pat diye de paylasmak mi zorundadir?

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

Beşikatşın borçları ,gişe gelirlerinde,genel finans yapısında herhangi bir artış veya azalış olacakmı? Açıkçası mali durumu hakkında cok detaylı bilgiye sahip değlim, ama sanki bu kadar kötü olmadığı kanaatindeyim, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Serdar kurtuLuş resmen komik oLmuş adam. Top kapma 11 ve en iyi oLduğu fizikseL özeLLikLeri yerLerde.

Serdar Özkan için diyeceğim birşey yok. Türkiye nin geLecek vaad eden isimLerinden biri ama bu profiLde bir adamı ben 10 yıL uğraşsam adam edemem herhaLde.

Hem Ömer abi senin verdiğin SS Lerde Aydın Ve Serdar doğru düzgün oynamamış biLe.

Fenerbahçe uzak ara fark atmış. Zaten oyunda da herhaLde durduraLamayacak adamLar.

GaLatasaray ise adamLarın forvetLerinin goLü orta sahasının doğru düzgün asisti yok.

Bu mudur gerçekciLik ?
    Bir taraf cok ciddi rotasyon yapiyor, diger taraf rotasyon yapmiyor. Bir tarafta istikrar sorunu yasayan oyuncular var, diger tarafta hemen hemen her mac aynisini veren oyuncular var. Bir tarafta surekli sakatlanan oyuncular var, diger tarafta 13-14 oyuncunun 40 mac cikarttigi bir durum var.

Denge veya dengesizlikten bahsederken kimse bunlari goz onuna almiyor, alamiyor. Bakin gecen sezon Galatasaray'da kim kac gol atmis.

Benim belki de en sert davrandigim takim Galatasaray cunku "sef Galatasarayli hep Galtasaray'i abartiyor" gibi bir lafin edilmesinden hic hoslanmam. Ayrica tabii Galatasaray'i cok izledigim icin zaaflarini birer birer yansitabiliyorum.

Mesela Holosko'nun ayni bitiriclik ile Baros'dn daha fazla gol atmasinin nedeni... ta ta ta ta... yok bitiriciligi degil.. Dengesi. Buyuk takimda oynayan oyuncu surekli markaj altinda olur, dengesini iyi koruyan adam, rakibin yaptigi mudahalelere karsi kolay kolay devrilmez. Dengesi dusuk olan adam da ayaginda zar zor top tutar.

Ama tutturmus birisi Holosko'nun bitiriciligi nasil Baros ile ayni seviyede olur diye sorar.

HoLosko ve Bobo icin birşey diyemem. Benim bekLediğim seviyede. DeLgado ise tartışıLmaya değmeyecek bir profiLi var. Yani biraz dahaLarı var ama onLarın oLmaması da önemLi değiL.

Ama SerdarLarın haLi ve Aydının haLi hiçte iyi değiL. Zapo zaten kötü durumda ama onda bizim sucumuz yok. Ve sanırım biraz da düzeLtiLmiş, düzeLtiLmese hiç çekiLmezmiş yani.
    Serdar'in haline ne sorun var? Hizini mi begenmediniz? Eh o zaman bence biraz daha hizli olmaliydi cunku x, y, z yazmakta bu kadar zorlanmanin alemi ne?

Aydin'in profilinde eksik ne? Rakamlarin bazilari dusuk diye mi uzuluyorsunuz?

Ligdeki en iyi 7. sol acik. Onunde olanlar Arda, Kewell, Mehmet Eren, Ekrem, Kemal Yildirim ve Erman Kilic. Tabii eger orta sollari da eklersek Tello ve Ugur Boral'in da arkasinda. Aydin'dan tam olarak ne bekliyordunuz acaba?

Hala yuvarlak cevaplar veriliyor.

Peki ben de yuvarlak cevap veriyorum... Bu resimlere bakarak Galatasaray zayif olmus. Buyuk oranda yukseltilmesi lazim..

Sivok takımda ki en iyi oyuncu.
    Isin komigi, Sivok takimdaki en iyi oyuncu degil, gobekte oynayan defans oyunculari arasinda en dusuk CA'ya sahip oyuncu. Hadi bakalim.. gel de cik isin icinden...

Ozellik olarak en yuksek olmasi ise.. evet tek ayakli olmasi.. Sivok tek ayakli bir oyuncu mu?

Nesil
    2003

Bakin ben dusundugumu yazarim. Besiktas/Fenerbahce/Galatasaray/Trabzonspor fark etmez.

Nedense bu Besiktas konusunda uslup bir turlu duzelmiyor.

Insanlar "Toraman daha hizli olmaliydi bence cunku..." diye baslayan, icinde yapici bir yorum iceren cumle kurmakta neden bu kadar zorlanir?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ayaz1984 View Post
    Beşikatşın borçları ,gişe gelirlerinde,genel finans yapısında herhangi bir artış veya azalış olacakmı? Açıkçası mali durumu hakkında cok detaylı bilgiye sahip değlim, ama sanki bu kadar kötü olmadığı kanaatindeyim, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
    Besiktas sampiyonlar ligi'ne katilmadigi sezonlarda Yildirim Demiroren'e borclanan bir yapiya sahip.

Sampiyonlar ligine girdiginiz surece gelir sorunu olmaz. Ancak giremediginiz surece buyuk transfer bedelleri beklemeyin (baskan bonkorluk yapip cebinden para vermedigi surece).

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    elbette zorunluluk değildir bu foruma yazmak.araştırmacı arkadaş da yaptıklarını açıklamak zorunda değildir.
    ama istersek hiçkimsenin görüşünü söylemesine izin vermeyebiliriz gibi bir düşünce yanlıştır.yanlış olmasının dışında -varsa- yapılan hatalar için bir çözüm asla değildir.doğru olan araştırmacı arkadaşın eleştirilere cevap vermesidir.ancak bu şekilde daha iyiye gidilir.tabi maksatlı eleştirileri buna katmıyorum.
    ayrıca görüşlerimizi açıklamak sizin izninize tabi değildir.sizin en büyük yaptırımınız bu forumu kapatmak olabilir ki bu da hataların en büyüğü olur.kaldı ki insanların görüşlerini belirtebileceği bir yerler mutlaka bulunur.

yıkıcı değil yapıcı olmak gerek.
    Bakin taa aylar onceden beri bu surumun veya hic bir surumun hic bir sekilde kusursuz olmayacagini yazdim.

Benim derdim veritabaninda hata olmasi veya olmamasi degil. Pek tabii oyunu takip eden kisilerin buyuk bir cogunlugunu memnun edecek bir calismaya ulasmak istiyoruz. Bu bolumun var olmasinin da iki nedeni var. Ilk olarak farkli gorusleri gormek, buna gore bazen fikir degistirmek. Ikincisi de arastirmaci olmak isteyecek arkadaslarin burada ilgilendikleri takimlar ile ilgili hatalari yazarak ekibe yarar saglayacagini dusundugumuz kisileri belirlemek.

Buraya yazdiklarinizin sizin dusunceniz oldugunu, bir emir veya tartisilmaz bir gercek oldugunu dusunerek gelenler, hatta bu uslup ile yazanlar beni rahatsiz eden.

Yukarida da yazdim, "XYZ'nin bitiriciligi nasil 15 olmaz yahu, ne bicim is yapiyorsunuz" demek ile "XYZ'nin bitiriciligi bence 15 olmali cunku sunlari, bunlari yapti, soyle, boyle oynuyor" demek arasindaki farki maalesef bir cok kisi anlayamiyor.

Bununla beraber, bir kisiyi elestirirken, en azindan benim adetimdir, her yazilan 2-3 maddelik elestiri icin, en azindan 1 maddelik dogru yapilan seyi yazmak her zaman icin en azindan karsinizdaki insana deger verdiginizi gosterir. Bir oyuncuyu degerlendirirken de ayni sey gecerlidir.

Mesela yukarida da ornek verdim, Serdar Ozkan'in hizi/hizlanmasi nasil bu kadar dusuk olur derken, gucu ve dengesinin fazla kactigini yazmak da elestiridir. Elestiri sadece tuttugunuz takimda beklediginizden daha az verilmis degerlerin, daha yuksek olmasi gerektigini savunmakla olmaz zira bir oyuncu, sadece bir ozellikten ibaret degil.

Goruslerinizi yazmak, en azindan burada yazmak, bir hak degil, bir ayricaliktir. Bu hakkin saglanmasinin nedenleri de yukarida yazilmistir. Sizin bizden istediginiz, goruslerinize deger vermemiz, bizim de sizden istedigimiz goruslerinizi yapici bir sekilde yazmaniz. Yapici bir sekilde cok kisi burada yazi yazmistir ve yazi yazanin takindigi usluba benzer bir sekilde cevap verilmistir.

Yukarida cok guzel bir ornek ortaya cikti. Yazim uslubu ile tepkimi ceken mozer'e benzer uslup ile cevap yazinca karsilikli atisma basladi. Yani kendisi de kendisi hakkinda asilsiz olabilecek ithamlara karsi ters reaksiyon verebiliyormus. Eh o zaman en basindan o uslubu takinmanin anlami, mantigi ne? Kendine nasil davranilmasini istiyorsan, senin de oyle davranman en dogru olan degil mi?

Sizler bizim musterimiz degilsiniz. Musteri her zaman haklidir gibi bir mantik da islemeyecegine gore burada yazarken istediginiz uslubu takinip, karsinizdakinin de hep "peki efendim", "basim ustune yer olur efendim" seklinde cevap vermesini de bekleyemezsiniz. Ne kadar saygi verirseniz, o kadar saygi alirsiniz. Elestiri yaparken ne kadar yapici olursaniz, aldiginiz cevaplar da o kadar yapici olur.

Bakin elestirinin ne oldugunu gayet iyi biliyorum. Cunku hayatimda her gun elestiri ile karsilasmaya dayali bir is yapiyorum. Benim isim arastirma yapmak, bu arastirmalarimda da her gun her turlu yerden bir cok elestiri geliyor, farkli gorusler ortaya atiliyor. Bu gorusleri yazan, yapici olarak yaklasan insanlarin dusuncelerine, "yazdiginiz arastirma raporu cok kotu olmus" diye yaklasanlardan cok daha fazla deger veriyorum. Burada yazdiklarimin nasil algilanacagi size kalmis. Israrla soylemek istedigim, ne ekerseniz, onu biceceginiz...

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

dikkat ettiyseniz eleştirilerim daha çok işleyiş üzerineydi.evet oyuncu puanlamalarında bazı hatalar -bence- yok değil ama 1 puan eksik olmuş fazla olmuş çok da önemli değil.bunları sadece merakımdan sordum.ben genel olarak bu puanlamaların karşılaştırılıp karşılaştırılmadığı,yeni araştırmacılara niçin pek olumlu bakmadığınızı vs. öğrenmeye çalışmıştım dün yazdıklarımla ama henüz cevap alamadım.
    evet cevap vermek zorunda kesinlikle değilsiniz.hatta yukarıda bir arkadaşın yaptığı şekilde istersek sizi de konuşturmayız da diyebilirsiniz.ama anlatmak istediğim bunlar daha iyiye ulaşmak için asla çözüm değildir.kasıt yoksa bir eleştiride-ki elimden geldiğince yapıcı olmak istiyorum- cevap verilmelidir.yaptığınız işe ciddi anlamda saygı duymakla beraber burayı kendi krallığı gibi görüp "istesek konuşmayız sizi de konuşturmayız gibi" bir düşünceye saygı göstermemi bekleyemessiniz sanırım.eğer düşünce buysa,böyle bişey ciddi anlamda bir ihtimal olarak her zaman yedekte tutuluyorsa yazık.elbette sizden "nasıl data lan bu" şeklindeki yorumlara cevap vermenizi beklemiyorum.kimse de beklemiyordur buna yorumu yazan da dahil.ama günlük hayatta olduğu gibi burada da karşınıza böyle şeyler çıkacaktır.asıl iş zaten bunlara rağmen bu forumu canlı tutmayı başarabilmektir,insanları susturmak değil.

çok uzatmak istemiyorum.sanırım iyi niyetimi ve asıl anlatmak istediğimi yeterince orataya koyabilmişimdir.kolay gelsin.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bir taraf cok ciddi rotasyon yapiyor, diger taraf rotasyon yapmiyor. Bir tarafta istikrar sorunu yasayan oyuncular var, diger tarafta hemen hemen her mac aynisini veren oyuncular var. Bir tarafta surekli sakatlanan oyuncular var, diger tarafta 13-14 oyuncunun 40 mac cikarttigi bir durum var.

Denge veya dengesizlikten bahsederken kimse bunlari goz onuna almiyor, alamiyor. Bakin gecen sezon Galatasaray'da kim kac gol atmis.?
    GaLatasaray geçen sezon az goL attı diye bizde onLara oynarken en fazLa o kadar goL mü attıramak zorundayız. Zaten GaLatasarayLı oyuncuLar oyunda ki profiLLeri itibari iLe en fazLa bu oLur yani. Nonda o kadar goL atabiLir. Ama diyeLim Nonda doğru bir sistem ve doğru bir taktikte üzerine oynadığınız zaman bu kadar mı goL atar ? Ama oyunda ne kadar Nonda üzerine oynasanızda o kadar goL atar evet. GaLatasaray daha kanat bindirmeLerine dayaLı bir sistem iLe oynasa bekLeri sürekLi destek verse sağdan soLdan ortaLar geLen bir sistemde oynasa Nonda bu kadar mı goL atardı ? Ama oyunda buna dayaLı bir sistem iLe oynasak yine de Nonda goL atamaz gibi geLiyor bana.

Benim belki de en sert davrandigim takim Galatasaray cunku "sef Galatasarayli hep Galtasaray'i abartiyor" gibi bir lafin edilmesinden hic hoslanmam. Ayrica tabii Galatasaray'i cok izledigim icin zaaflarini birer birer yansitabiliyorum.

Mesela Holosko'nun ayni bitiriclik ile Baros'dn daha fazla gol atmasinin nedeni... ta ta ta ta... yok bitiriciligi degil.. Dengesi. Buyuk takimda oynayan oyuncu surekli markaj altinda olur, dengesini iyi koruyan adam, rakibin yaptigi mudahalelere karsi kolay kolay devrilmez. Dengesi dusuk olan adam da ayaginda zar zor top tutar.

Ama tutturmus birisi Holosko'nun bitiriciligi nasil Baros ile ayni seviyede olur diye sorar.

HoLosko ve Bobo icin birşey diyemem. Benim bekLediğim seviyede. DeLgado ise tartışıLmaya değmeyecek bir profiLi var. Yani biraz dahaLarı var ama onLarın oLmaması da önemLi değiL...
    HoLosko konusunda hemfikiriz zaten. HoLosko nun Baros tan oyunda daha iyi oLduğu konusunda bir itirazım oLmadı zaten.

Serdar'in haline ne sorun var? Hizini mi begenmediniz? Eh o zaman bence biraz daha hizli olmaliydi cunku x, y, z yazmakta bu kadar zorlanmanin alemi ne?...
    Serdar kurtuLuşun ne önemLi özeLLiği fizikseL yapısı değiLmi ? Fiziğini iyi kuLLanan ve bu sayede ikiLi mücadeLeLerin çoğunda ayakta kaLan isim Serdar KurtuLuş değiLmi. Serdar kurtuLuş fiziki yapısı itibari iLe VoLkan yaman ve Hakan BaLtadan daha da düşük seviyede bir oyuncumu ? Ama bakıyoruz FizikseL özeLLikLeri düşük seviyede. Top kapması 11 yapıLmış. Serdar sizce de bu kadar sıradan top kapan bir oyuncu mu ? Serdar karşısında ki rakibinden özeLLikLe fiziğini kuLLanarak topu kapabiLen bir oyuncu. İyi de top kapan bir isim. 11 değermi hakediyor.

HeLe pası. Serdar kurtuLuş demek pas atamıyor. Serdarın attığı pasLarın büyük bir yüzdesi isabetLidir. Tamam topu aLıp sağdan soLa ters topLar atmaz, önüne doğru derin top atmaz ama sağa soLa verdiği yani kuLLandığı kısa pasLarda ki isabeti biLe bu pas yüzdesinin bu kadar düşük oLmasını gerektirmez. 13 civarı bir değer verip PPM sine basit kısa pasLar kuLLanır ekledimi zaten Serdar pas konusunda oLması gerektiği gibi oLur.

Aydin'in profilinde eksik ne? Rakamlarin bazilari dusuk diye mi uzuluyorsunuz?

Ligdeki en iyi 7. sol acik. Onunde olanlar Arda, Kewell, Mehmet Eren, Ekrem, Kemal Yildirim ve Erman Kilic. Tabii eger orta sollari da eklersek Tello ve Ugur Boral'in da arkasinda. Aydin'dan tam olarak ne bekliyordunuz acaba?

Hala yuvarlak cevaplar veriliyor.?...
    Bu konuya cevabımı FM 2009 dvd si eLime geçtiğinde vereceğim. Beşiktaş kariyerim de 4-5 sezon iLerLeyip daha sonra buraya aydın profiLini koyacağım. Görücez bakaLım ne kadar Türkiye de ki en iyi açıkLardan birisiymiş. Benim dediğim aydın 3-4 yıL içerisinde Türkiye Liginde ki bu saydığınız isimLeri de geçebiLecek potansiyeLde bir isimdir. Ama bakaLım bunu oyunda da yapabiLecekmi.

Peki ben de yuvarlak cevap veriyorum... Bu resimlere bakarak Galatasaray zayif olmus. Buyuk oranda yukseltilmesi lazim..

Isin komigi, Sivok takimdaki en iyi oyuncu degil, gobekte oynayan defans oyunculari arasinda en dusuk CA'ya sahip oyuncu. Hadi bakalim.. gel de cik isin icinden...

Ozellik olarak en yuksek olmasi ise.. evet tek ayakli olmasi.. Sivok tek ayakli bir oyuncu mu?

Ben en iyisi Sivok derken asLında söyLemek istediğim Sivok dışarıdan gözLemLenerek geLdi ama ona rağmen profiLi yeterLi seviyede. CA ve Pa dengesine bakmadığım için o konuda birşey diyemem. Ama geneL oLarak kendini beLirgin eden özeLLikLeri ön pLanda. Çok iyi bir pozisyon aLan Sivok eğer bizden çıksaydın bence poziyon aLması bu kadar yüksek oLmayacaktı diye düşünüyorum.

Bu arada Sivok daha çok sağ ayağını kuLLanan sağ tabiri bir isim. Ama soL ayağınıda kuLLanıyor. SoL ayağını zamanLa kuLLanması onu iki ayakLı bir isim yaparmı ?
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Bu mantığa bakarsak, aynı CA'ya sahip olan Sivok çift ayaklı olunca özellikleri düşecek demektir. Veya Koray'ın özelliklerini düşürmemek için CA'sını artırması gerekir.

Hep karşı olmuşumdur bu çift ayaklılığın CA'ya dahil olmasına.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

GaLatasaray geçen sezon az goL attı diye bizde onLara oynarken en fazLa o kadar goL mü attıramak zorundayız. Zaten GaLatasarayLı oyuncuLar oyunda ki profiLLeri itibari iLe en fazLa bu oLur yani. Nonda o kadar goL atabiLir. Ama diyeLim Nonda doğru bir sistem ve doğru bir taktikte üzerine oynadığınız zaman bu kadar mı goL atar ? Ama oyunda ne kadar Nonda üzerine oynasanızda o kadar goL atar evet. GaLatasaray daha kanat bindirmeLerine dayaLı bir sistem iLe oynasa bekLeri sürekLi destek verse sağdan soLdan ortaLar geLen bir sistemde oynasa Nonda bu kadar mı goL atardı ? Ama oyunda buna dayaLı bir sistem iLe oynasak yine de Nonda goL atamaz gibi geLiyor bana.
    Gecen sezon bizim referans noktamiz. Gecen sezon 10 gol atmis adam, oyunda 25 gol atiyorsa, ilk is profiline bakar bir hata mi yaptik acaba diye sorgularim. Mantik yuruterek aciklama yapmaya calisirim. Yine geçen sezonu 15 gol ile kapamış bir oyuncu az gol atıyorsa yine profinine bakar, bir sorun var mı diye kontrol ederim. Daha fazlası ise üstüne krema. Geleceği tahmin etmek zor, ama tabii düz mantık yürütmeyerek X isimli oyuncu 15 tane attı, Y isimli oyuncu 16 tane attı benzer bitiriciliğe sahip olmaları gerekmez mi gibi bir yaklaşıma da katılmam. Oyuncu özelliklerinde sadece yükselmesi gereken özellikleri de belirtmek bu nedenle çok yanlış. Zira sürekli şunu yükselt, bunun yükselt olarak bakarsak olaya, zaten normal seviyede gol atan bir oyuncu birdenbire normalin iki katı, üç katı gol atmaya başlarsa oyunda bir dengesizlik oluşmuş demektir.

Yani mesela Holosko için örnek veriyorum, "bitiriciligi düşük olmuş" demek sizin (siz yazdığınız için değil genel olarak yazıyorum), bu özelliği daha fazla düşündüğünüzü, Holosko'nun önemli özelliğinin bitiricilik olduğunu düşündüğünüzü ortaya koyar. Buraya kadar tamam.

Bitiriclik yükseltilir, başka özelliklere dokunulmaz, bir sezonda 15 gol atan Holosko, 25 gol atmaya başlar. Gerçekte bakıyoruz Holosko 10-13 tane gol atıyor, oyunda bakıyoruz Holosko 25 tane atıyor. Yani bitiriciliği yükseltirken bir dengeyi bozmuşuz. Yani bitiriciliği doğru olarak kabul edersek, başka bir yerde hata yapmışız. Bu hız/hızlanma olabilir, topsuz alan olabilir, soğuk kanlılık vs. vs. olabilir.

Bir sonraki sürümde bu sefer Holosko'nun (atıyorum) topsuz alan yeteneği düşürülür, bu sefer de "Holosko'nun topsuz alan neden düştü?", daha yüksek olması gerekir diye eleştiri başlar.

Gel de çık işin içinden. Bu nedenle karşılıkı diyalog olması için yapıcı eleştiriler gerekli. Birisi bazı şeyleri bizden farklı görüyorsa eğer, bunun nedenini, niçinini bilmeden yapılacak değişikliğin bütün dengeleri bozması sözkonusudur.

Bir kaç sürüm öncesinde Türkiye ligini darmadağın eden Anelka'yı hatırlıyorsunuzdur. Yine geldiği özelliklerin hiç birine sahip olmadığını gösteren bir Maldonado da var. Heinz aynı şekilde geldi.

Serdar kurtuLuşun ne önemLi özeLLiği fizikseL yapısı değiLmi ? Fiziğini iyi kuLLanan ve bu sayede ikiLi mücadeLeLerin çoğunda ayakta kaLan isim Serdar KurtuLuş değiLmi. Serdar kurtuLuş fiziki yapısı itibari iLe VoLkan yaman ve Hakan BaLtadan daha da düşük seviyede bir oyuncumu ? Ama bakıyoruz FizikseL özeLLikLeri düşük seviyede. Top kapması 11 yapıLmış. Serdar sizce de bu kadar sıradan top kapan bir oyuncu mu ? Serdar karşısında ki rakibinden özeLLikLe fiziğini kuLLanarak topu kapabiLen bir oyuncu. İyi de top kapan bir isim. 11 değermi hakediyor.
    Valla Serdar konusunda fazla yorum yapmam. Ancak fizigi sayesinde iyi top kapiyorsa, Servet gibi 12 tackling de alabilir. Bunu Koray değerlendirmiş, ve dikkat ederseniz Serdar'ı toplara müdahale eden değil, daha çok iyi pozisyon alan, pas açısı daraltan, önsezileri ile top kapan bir oyuncu yapmış. Bununla beraber ikili mücadelelerden hoşlanmadığını gösteren cesurluk özelliğine düşük bir değer vermiş. Belli ki Serdar'ı farklı bir göz ile görmüş Koray. Hangisi daha doğru diye bana sorarsanız, 1.5 sene önce izlediğim Serdar ile Koray'ın yaptığı Serdar birbirine uyuşuyor.

Hakan Balta ve Volkan'a gelince. Hakan Balta'nın 16 tacklin alması bence tıpa tıp Hakan Balta'yı gösteriyor. Rakibi kolay geçirmeyen, geriye doğru adım atması gerektiğinde bunu yapabilen ama müdahale yapması gerektiğinde de çok iyi müdahale yapan bir Hakan Balta izledik taa Türkiye ligine geldiğinden beri.

Volkan Yaman'ın özelliklerinin birer puan yükselmesinı bir kenara atarsak, veritabanında verilmiş 14'ün yüksek olmasında haklı olabilirsiniz. Volkan'ın defansif becerisini pek beğenen birisi değilim. Belki başka bir özelliğini atlamışımdır, onun yerine tackling yüksek olmuştur. Göz atarım.

HeLe pası. Serdar kurtuLuş demek pas atamıyor. Serdarın attığı pasLarın büyük bir yüzdesi isabetLidir. Tamam topu aLıp sağdan soLa ters topLar atmaz, önüne doğru derin top atmaz ama sağa soLa verdiği yani kuLLandığı kısa pasLarda ki isabeti biLe bu pas yüzdesinin bu kadar düşük oLmasını gerektirmez. 13 civarı bir değer verip PPM sine basit kısa pasLar kuLLanır ekledimi zaten Serdar pas konusunda oLması gerektiği gibi oLur.
    Ayrıca hiç küçümsenemeyecek %74'lük bir pas ortalaması da tutturmuş geçen sezon Serdar.

Bir sezonda oyunda ne yaptığına bakıyorum ve ortalama %72 çıkıyor. Resmini koyduğum diğer oyunda pas ortalaması %83. Kısa ve garantili pas oynamadığı için tabii bu yüzdelerin yüksek olması normal. Ama az kalmış da olailir. Yuarıda yazdığım gibi buna tam olarak bakmak lazım. Mesela yaratıcılığı düşüp, pasları yükselebilir. Veya belki de soğuk kanlı bir oyuncu olduğu için pasları çok kaliteli olmasa da yerini daha çok buluyor olabilir.

Bu konuya cevabımı FM 2009 dvd si eLime geçtiğinde vereceğim. Beşiktaş kariyerim de 4-5 sezon iLerLeyip daha sonra buraya aydın profiLini koyacağım. Görücez bakaLım ne kadar Türkiye de ki en iyi açıkLardan birisiymiş. Benim dediğim aydın 3-4 yıL içerisinde Türkiye Liginde ki bu saydığınız isimLeri de geçebiLecek potansiyeLde bir isimdir. Ama bakaLım bunu oyunda da yapabiLecekmi.
    Bir yil sonraki Aydin ekte.

Esasinda CA olarak en yuksek olan takim ligde..

Ama sureklilik, ozellikle yuksek CA'li oyuncularin surekliligi ve de Skibbe faktoru bazen Galatasaray'in cok basarisiz, bazen de cok basarili olmasina yol aciyor. Zor takim Galatasaray cunku ne yapacagi belli degil..

[qutoe]
    Ben en iyisi Sivok derken asLında söyLemek istediğim Sivok dışarıdan gözLemLenerek geLdi ama ona rağmen profiLi yeterLi seviyede. CA ve Pa dengesine bakmadığım için o konuda birşey diyemem. Ama geneL oLarak kendini beLirgin eden özeLLikLeri ön pLanda. Çok iyi bir pozisyon aLan Sivok eğer bizden çıksaydın bence poziyon aLması bu kadar yüksek oLmayacaktı diye düşünüyorum.

Bu arada Sivok daha çok sağ ayağını kuLLanan sağ tabiri bir isim. Ama soL ayağınıda kuLLanıyor. SoL ayağını zamanLa kuLLanması onu iki ayakLı bir isim yaparmı ?[/quote]
    Simdi ayak olayi soyle. Genelde sadece ve sadece tek ayagini kullanan oyuncularn cok az olmasi gerekli veritaninda. Ornek olarak Demo'da Palombo'ya bakabilirsiniz, tek ayakli olmanin ne kadar buyuk etki yarattigi konusunda.

CA olarak Sivok zaten bence olmasi gerektigi seviyenin altinda. Ama tabii Eylul ayinda kesin daha yuksek olmali gibi bir hukum getiremedim. En azindan 6-7 puan CA'sinin yukselmesi gerekecek. Bu da zaten ikinci ayagina biraz daha yuksek bir deger vermeye yetecektir. Yani ozellikler ayni kalsa da, Sivok zayif ayagini kullanabilecek, daha etkili bir oyuncu olacaktir.
    Last edited by perpetua : 15.Ocak.2009 at 17:34

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

AçıkLamaLarın için teşekkür ederim Ömer abi.

Ama son anda birşey daha dikkatimi çekti son vermiş olduğun ekte Aydının Long Throws 17 oLarak gözüküyor. Yani bu neden böyLe oLuyor. Aydın gerçekten çok iyi taç atan bir oyuncu oLduğu için mi ? Bu özeLLiği düşük tutuLup diğer özeLLikLerine ekLeme yapıLsa daha iyi oLmaz mı ?

Ben dikkat ediyorum, bu bazı oyuncuLarda daha oLuyor. Avrupa da ve Dünya da ki diğer oyuncuLarda da oLuyor. Bu neden kaynakLanıyor ?

Long Throws özelliği bazı oyuncularda gözlemleyemediğimiz için 0 olarak giriliyor. Oyun 0 olarak girilmiş değerlere CA'yı baz alarak ve özelliklerin CA'yı etkileme katsayılarını dikkate alarak rastgele bir rakam veriyor. Bu özelliğin CA'ya katkısı da önemsiz. O nedenle Long Throws özelliğinin gözlemleyemediğimiz oyuncularda rastgele gelen sayının yüksek ya da düşük olması çok önemli değil.

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Aydın Karabulut'un Long Throws özelliği girilmediği için oyun CA dengesine göre bu puanı atamış ve bu her oyun başladığında rastgele oluşmakta.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Öncelikle herkese merhaba

Bugün öğle saatlerinden beri FM 2009 bölümünde topicleri takip ediyorum ve birkaç şey söyleme gereği hissettim aslında bunu öğlen yazacaktım ama hep "boşver, zor iş onlarınkide, saygı göstermek lazım" gibi terimlerle vazgeçtim ancak şuan fikrim tamamen değişti...

oyunla ilgili eleştirilerden daha önce yönetici arkadaşlarıma birkaç şey söyleme gereği hissediyorum..
    Öncelikle yaptığınız işe saygı gösteriyorum sizlere şükran borçluyuz yaptığınız çalışmalar için ancak eleştirileri kaldırma konusunda bu denli başarılı olamadığınızı gördüm.Yaptığınız işin zorluğunu nasıl emek harcadığınızı iyi biliyorum bende farklı bi alanda inceleme ekibinde bulundum ve site yöneticiliği yaptım zamanında yöneticiliğe hala devam ediyorum.Ancak bazı arkadaşlarımız "daha iyi biliyorsan sen yap" gibi yada bu manayı içeren cevaplar veriyor sürekli...Bu hoş değil eleştirileri kaldırabilmeli herkes ve şimdiye kadar okuduğum eleştirilerin çoğunluğunda eleştirenler haklı gibi geliyor bunu sakın işinize karışmak yada size serzenişte bulunmak olarak algılamayın ancak bazı arkadaslar sürekli diğer arkadaslara üslubunuza dikkat edin derken kendileri gayet kibar dille de olsa nazik olmayan şeyler söyleyebiliyor neyse ben gördüğümü yazdım kimseyi kırmak istemem ancak gözle görülen bazı hatalar var yeri geldiğinde bunu kabul etmeyi bilmeliyiz sürekli muhalefet olarak kendi yaptıgımızı savunarak cevaplarsak eleştirmenin bi mantığı kalmaz...

Konumuza döndüğümüzde ise Beşiktaş'ın Fenerbahçe ve Galatasaraydan daha zayıf kadrosu yapılmıs özellikle Türk oyuncularda.Acıklamaların çoğunu okudum az once arkadaslar pek güzel acıklamıs ama türkiyenin geleceği denilen bir serdar özkan'ı bir batuhan'ı görünce hayal kırıklığına uğradım bence daha iyi yapılabilirdi malesefki oyunculara puan verirken gosterdiğimiz mütevazılığı eleştirilere açık olma konusunda gösteremiyoruz

Ya da diğer ülke araştırmacıları bizim kadar mütevazi değil en basit örneği roberto carlos...şuan dökülüyor bence sahada ancak oyundaki profil tam tersi yönde...

Bir holosko beşiktaşta yıldız deniyor ama şuanki haliyle benim takımımda yedek kalır.Bir serdar özkan milli takımdada oynuyor yeri geldiğinde beşiktaştada sürekli 11 oyuncusu profile bakıp kim 11 de oynatır bilinmez.Gençlerimizi ya biz cok abartıyoruz ya oyunda cok düşürülüyor hangisinin doğru olduğuna bir türlü karar veremedim

Yaptığınız işe saygı duyuyorum başarılarınızın devamını diliyorum ve umarım nacizane görüşlerimi yanlış lanse etmez kimse sadece gördüğümü yazdım oyunun dışında oldu daha cok ama kusuruma bakmayın saygısızlık ettiysek affola...

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Quote Originally Posted by jay-jay View Post

Bugün öğle saatlerinden beri FM 2009 bölümünde topicleri takip ediyorum ve birkaç şey söyleme gereği hissettim aslında bunu öğlen yazacaktım ama hep "boşver, zor iş onlarınkide, saygı göstermek lazım" gibi terimlerle vazgeçtim ancak şuan fikrim tamamen değişti...

oyunla ilgili eleştirilerden daha önce yönetici arkadaşlarıma birkaç şey söyleme gereği hissediyorum..
    Öncelikle yaptığınız işe saygı gösteriyorum sizlere şükran borçluyuz yaptığınız çalışmalar için ancak eleştirileri kaldırma konusunda bu denli başarılı olamadığınızı gördüm.Yaptığınız işin zorluğunu nasıl emek harcadığınızı iyi biliyorum bende farklı bi alanda inceleme ekibinde bulundum ve site yöneticiliği yaptım zamanında yöneticiliğe hala devam ediyorum.Ancak bazı arkadaşlarımız "daha iyi biliyorsan sen yap" gibi yada bu manayı içeren cevaplar veriyor sürekli...Bu hoş değil eleştirileri kaldırabilmeli herkes ve şimdiye kadar okuduğum eleştirilerin çoğunluğunda eleştirenler haklı gibi geliyor bunu sakın işinize karışmak yada size serzenişte bulunmak olarak algılamayın ancak bazı arkadaslar sürekli diğer arkadaslara üslubunuza dikkat edin derken kendileri gayet kibar dille de olsa nazik olmayan şeyler söyleyebiliyor neyse ben gördüğümü yazdım kimseyi kırmak istemem ancak gözle görülen bazı hatalar var yeri geldiğinde bunu kabul etmeyi bilmeliyiz sürekli muhalefet olarak kendi yaptıgımızı savunarak cevaplarsak eleştirmenin bi mantığı kalmaz...

Konumuza döndüğümüzde ise Beşiktaş'ın Fenerbahçe ve Galatasaraydan daha zayıf kadrosu yapılmıs özellikle Türk oyuncularda.Acıklamaların çoğunu okudum az once arkadaslar pek güzel acıklamıs ama türkiyenin geleceği denilen bir serdar özkan'ı bir batuhan'ı görünce hayal kırıklığına uğradım bence daha iyi yapılabilirdi malesefki oyunculara puan verirken gosterdiğimiz mütevazılığı eleştirilere açık olma konusunda gösteremiyoruz

Ya da diğer ülke araştırmacıları bizim kadar mütevazi değil en basit örneği roberto carlos...şuan dökülüyor bence sahada ancak oyundaki profil tam tersi yönde...

Bir holosko beşiktaşta yıldız deniyor ama şuanki haliyle benim takımımda yedek kalır.Bir serdar özkan milli takımdada oynuyor yeri geldiğinde beşiktaştada sürekli 11 oyuncusu profile bakıp kim 11 de oynatır bilinmez.Gençlerimizi ya biz cok abartıyoruz ya oyunda cok düşürülüyor hangisinin doğru olduğuna bir türlü karar veremedim

Yaptığınız işe saygı duyuyorum başarılarınızın devamını diliyorum ve umarım nacizane görüşlerimi yanlış lanse etmez kimse sadece gördüğümü yazdım oyunun dışında oldu daha cok ama kusuruma bakmayın saygısızlık ettiysek affola...
    Holosko'yu hic denedin mi peki? Dunya'da hangi teknik direktor izlemeden denemeden bi oyuncuya benim takimda yedek kalir der? Mac motoruna goz at full bi sezon oyna ve istatistiklerine bak diyorlar ama sizler hala bu basit seyi algilayamiyorsunuz. FM'in herseyi istatistikler ve mac motorundaki performans yani ozelliklere verilen degerler bu kadar takilmayin cunku arastirmacilar test edip veriyorlar bu degerleri sizler gibi ezberden bu iyi bu kotu demiyorlar. Teknik direktorluk isi bu kadar basit bi is degil ve FM de oyun degil simulasyon. Bunu anladiginiz vakit belki bi adim atmis olucaksiniz. Kadro kurarken Mustafa Denizli'nin ole rakamlara bakma durumu yok ya peki o ne yapsin?

Serdar Ozkan'nin bes sene sonraki profiline bak nasil gelisiyor veya gelismiyor ona gore yorumla? Serdar Ozkan kariyerinde 3 kez A milli takimda oynamis birisi 3-0 kazandigimiz Macaristan maci diger ikisi hazirlik maci simdi hatda soliyim Sile ve Beyaz Rusya maclari, bu oyuncuya A mill takim oyuncusu demek ne kadar dogru? Bi kac kere denenince hemen A milli takim oyuncusu mu oluyor? O kadar kolay yani yaptigin yorumu goren de neredeyse her mac ikinci yarida kullanilan bi oyuncu sanicak Serdar'i...

Batuhan'nin nesi kotu olmus allah askina? Simdiden Ibrahimovic gibi mi olucakti? Daha 17 yasinda -9 PA'yi var daha ne isterseniz anlamak mumkun bile degil... Batuhan ilerde Avrupa'da yildiz olucak potansiyele sahiptik bu gercek hayatda da ole oyunda da daha ne istiyorsunuz? Uzaya falan da mi cikabilsin?

Bak ben arastirmaci bile degilim yakindan uzaktan alakam bile yok ama buralari okuyup takip ederek bir seyleri anlamak cok da zor degil...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by jay-jay View Post

Yukarida da bir kac defa yazdim. Itirazim elestirilmeye degil. Itirazim neden belirtmeden kotu yapmissiniz tipinde yorumlara. Peki kotu yapmisiz diyelim (olabilir, dunyanin sonu da degil), daha iyi yapmamiz icin ne gerekli sizce? Ogrenmek istedigimiz bu. Karsilikli atismanin da bir yarari yok, kotu olmus yazip diger takimdaki X ve Z abartilirken bizim takimdaki Y neden yeterince iyi olmamis yazmanin da bir yarari yok. Evet sonucta degerlendirmeyi bizler yaptik. Demek ki boyle degerlendirmisiz. Farkli bir gorus varsa bunu ortaya koyup nedenlerini anlatmaktan daha mantikli bir sey olmaz herhalde.

Valla Serdar'i belki siz buyuk bir yildiz olarak goruyorsunuz ancak anadolu takimlarinda oynayan ve bir Serdar kadar yetenekli bir cok oyuncu var. Onlar da Serdar ile benzer seviyede yapilmis durumda. Serdar'in Besiktas'da oynadigi icin ozel bir muamele gormesini de bekleyeceginizi sanmiyorum.

Peki mutevazilik gosterdik. Mesela anlatin, Serdar'in hangi ozellikleri zayif, neden bu ozelliklerin zayif oldugunu dusunuyorsunuz. Ona gore size katilma veya katilmama firsati verin bari.

Besiktas'in Fenerbahce ve Galatasaray'dan zayif olmasi da gayet normal. Fenerbahce ve Galatasaray surekli onemli oyuncularindaki sakatliklarla bogusurken, simdiye kadar Besiktas'in herhangi onemli bir sakatlikla karsilasmadigini da goz onunde tutarsaniz mevcut lig durumu pek de birseyi aciklamiyor. Oyle olsa Trabzonspor'un en kaliteli kadroya sahip olmasi gerekirdi. Ama 4. sirada.

Serdar'a tekrar donelim. Evet Serdar yararli bir futbolcu ama olmus bitmis bir oyuncu degil. Yasi 21, daha onunde gelisecegi 4-5 yil var. Pekala bir cok ozelligi gelisecektir. Ama zamanla.

Belki de oyuncu profiline bakinca, iki haneli rakam sayisini az cok gorup birdenbire moraliniz bozuluyor ve esasinda Serdar'i yararli kilan bir cok ozelligin yuksek oldugunu fark etmiyorsunuz. Belki de su ozellik az olmus, bu ozellik az olmus denilmemesinin nedeni bu. Bilmiyorum cunku hala ortaya atilmis bir sey yok.

Batuhan'a gelince. Evet potansiyeli olan bir oyuncu. Evet gelecekte buyuk seyler beklenen bir oyuncu. Ama su anda olmus, bitmis bir oyuncu mu? Hemen sahaya surup, 20-30 gol atabilecek kapasitede bir oyuncu mu ariyorsunuz acaba? Yani bu 17 yasindaki Super Lig'de zaman zaman forma giyen oyuncunun daha esasinda pek fazla bir sey basarmadan bir Ibrahimovic seviyesinde olmasi mi beklentiniz? Gayet ciddi bir sekilde, herhangi bir alayci tavir gostermeden soruyorum. Cunku aciklamadiniz yine...

Arastirmacilik da zaten neden dokuldugunu fark edip, ona gore ayarlama yapmak degil mi?

Ligler Agustos ayinin son haftasinda basladi. Milli mac vs. derken esasinda ligin 2. haftasinda veritabani teslim edildi. Peki Roberto Carlos'un durumu neydi Sevilla macinda sakatlanmadan once? Takimin lideri, takimi ileriye tasiyan, maclarda cok onemli rol alan, geriden ataklarin hemen hemen hepsini baslatan, attigi deparlarla 18-19 yasindaki oyunculari utandiran bir goruntu cizmiyormuydu?

Bu sezon basladi, kimse inanamiyor Carlos'un ne hale gelmis olduguna. Evet dokuluyor. Ama bizim isimiz Carlos'un dokulecegini ongormek degil. Carlos hala o ozelliklere sahip bir oyuncu. Ama futbolu kafasindan cikartmis artik. Belki de icinden oynamak gelmiyor. Mac basina 15-20 defa yaptigini gordugumuz seylere artik 2-3 defa tesebbus ediyor. Bu genelde formsuzluk olarak nitelendiriliyor. Formsuz bir oyuncu ozelliklerini kaybetmez, formsuz oyuncu ozelliklerini gosteremez farkli nedenlerle.

Gercekten Holosko'nun esasinda ne kadar yararli bir oyuncu oldugunu gozlemleyememissiniz. Ozelliklerinin cogu bir fovet icin cok iyi seviyede. Acaba bitiriciligi cok yuksek gormedikce bu oyuncunun forvet oldugu kanisina varmiyormusunuz? Holosko cok soguk kanli, topa vururken iyi olcup bicen bir oyuncu. Bu nedenle de goller bulan bir oyuncu. Tabii fiziksel kapasitesini, ozellikle rakiplerin yaptiklari mudahalelerde ayakta kalabilme becerisini de gozardi edemeyiz. Is gol atmaya gelince soguk kanlilik bir bitiricilik kadar onemli. Topsuz alan bitiricilik kadar onemli. Hiz/Hizlanma bir bitiricilik kadar onemli. Hatta hiz/hizlanma bitiricilikten daha da onemli.

Neyse, gorusunuzu daha duzgun bir uslupla yazmaniza ragmen hala Holosko hakkinda ne dusundugunuzu ogrenemedim. Gayet ciddi bir sekilde soruyorum. Holosko her turlu ozelligi, yetenegi cok cok yuksek olan bir oyuncu mu? Oyle ise neden 15 gol de 30 degil? Bunun bir mantikli aciklamasi ile birseyler yazan olursa cok sevinecegim...

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Şimdi bir kere Serdar Özkan konusuna tekrar katıLmayacağım.

Serdar Özkan çoğu AnadoLu kuLübünde ki oyuncudan daha yetenekLi ve kaLiteLi bir oyuncudur. BeLki bir Musa Aydın dan iyi değiLdir, onun dışında hepsinden daha yetenekLidir.

Geçen sezon sonLarına doğru burda dedik ki Serdar özkan fiziğini biraz geLiştirdi. Koraya burda bunu iLettik. Dedik ki adam artık ikiLi mücadeLede hemen yere atLamıyor biraz omuz omuza gitme çabası var ve kendi fiziğinde adam yakaLadımı da ezip geçiyor. Bu durumda da Streng 11 değiLde 13 ideaL oLarak duruyor.

Sonra geLeLim Crosing ve Creativity e bu özeLLikLerinin de 13 seviyesinde feLan oLması gerekiyordu en az oLarak. Yahu Serdar Özkan o kadar da sıradan bir oyuncu değiL. Bakın adam kendisini sürekLi geLiştiriyor. Diğer oyuncuLar gibi değiL. Geçen yıL sezon başında soL ayağına hakim oLamaz iken şimdi nerede ise sürekLi soL tarafta oynamak istiyor, soL ayağı iLe zaman zaman ortaLar açıyor.ÇabaLıyor, kendini geLiştirme isteği var.

En önemLisi de Arda sürekLi sabit dikine giderken, çizgiye indiğinde etkisini yitiriyorken Serdar özkan çizgiye de inse, dikine de gitse tehLike yaratıyor. SoL çizgiye sıfıra inip, tekrar içerin kat edip pozisyon hazırLadığı örnekLeri bir sürü mevcut.

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Serdar Özkan'ın ben 13 strengh falan almasını doğru bulmuyorum.Bana göre 11 fazla bile olmuş ben 10 verirdim.Koray 11 gibi bir değer vermiş ki bence Türkiye Ligi için oldukça iyi bir rakam bu.

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Pf üfürsen uçar oLuyor o zaman. Serdar özkan o kadar da her pozisyonda kendini yerde buLan, ikiLi mücadeLeden kaçan bir oyuncu değiL.

Hem bi kere Türkiye için ne demek ya ? Türkiye de FutboL Avrupa ligLerine göre daha sert oynanıyor. Bunu da düşünmek gerek. Teknik ve kapasite açısından geride oLabiLiriz ama söz konusu fizik ise Türkiye Ligi çoğu ligin önünde yer aLır. MücadeLe üst düzeyde, son zamanLarda ki maçLarda bunu daha rahat görebiLiyoruz.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Şimdi bir kere Serdar Özkan konusuna tekrar katıLmayacağım.

Serdar Özkan çoğu AnadoLu kuLübünde ki oyuncudan daha yetenekLi ve kaLiteLi bir oyuncudur. BeLki bir Musa Aydın dan iyi değiLdir, onun dışında hepsinden daha yetenekLidir.

Geçen sezon sonLarına doğru burda dedik ki Serdar özkan fiziğini biraz geLiştirdi. Koraya burda bunu iLettik. Dedik ki adam artık ikiLi mücadeLede hemen yere atLamıyor biraz omuz omuza gitme çabası var ve kendi fiziğinde adam yakaLadımı da ezip geçiyor. Bu durumda da Streng 11 değiLde 13 ideaL oLarak duruyor.

Sonra geLeLim Crosing ve Creativity e bu özeLLikLerinin de 13 seviyesinde feLan oLması gerekiyordu en az oLarak. Yahu Serdar Özkan o kadar da sıradan bir oyuncu değiL. Bakın adam kendisini sürekLi geLiştiriyor. Diğer oyuncuLar gibi değiL. Geçen yıL sezon başında soL ayağına hakim oLamaz iken şimdi nerede ise sürekLi soL tarafta oynamak istiyor, soL ayağı iLe zaman zaman ortaLar açıyor.ÇabaLıyor, kendini geLiştirme isteği var.

En önemLisi de Arda sürekLi sabit dikine giderken, çizgiye indiğinde etkisini yitiriyorken Serdar özkan çizgiye de inse, dikine de gitse tehLike yaratıyor. SoL çizgiye sıfıra inip, tekrar içerin kat edip pozisyon hazırLadığı örnekLeri bir sürü mevcut.
    Eee PA ne icin var o zaman acaba? Kendini gelistiriyor diyorsun zaten PA bunu yansitmak icin veriliyor oyunculara ole degil mi? Mesela oyun icersinde Serdar'i surekli sol kanat'da oynatirsan o zaman sol ayagi daha iyi olur ve oyunda "either" olarak cikmaya baslar tabi bu gelisme CA'inden goturur o da ole ama oyunun ilerleme oyuncu gelistirme sekli bu yani FM 08'den degismedi ise ki anladigim kadari ile Serdar'in sol ayak degeri hic te fena degil cok rahat iki ayakli olarak gelisir surekli sol kanatda oynatildigi takdirde.

Strength 1-2 puan uzerinde durmanin anlami yok ki Serdar'in konumunda bizim ligimizde oyunuyan bi oyuncu icin strength 11 hic te fena degil sonucta kendisi EPL de oynamiyorum su anda. Serdar'in kendini gelistirme istegi PA ve bi takim baska kisisel ozellikler ile oyuna yansitilir yok ole 1-2 sonra soyle olucak deyip simdiden o puanlari vermek hic te dogru bu arastirma politikasi olmaz. Cuts inside PPM mac motorunda etkili bilmiyorum ama varsa o da eklenip bu dedigin ozellik de yanstilir mesela.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Ulkemizde fiziksel mucadele ust seviyede olabilir ama bizim ulkemizin insani fiziki acidan hic te kuvvetli degiller zaten ingilteredeki fiziksel oyunculara bakarak bizim ligimizdekilere bakarak bunu kolaylikla anlayabiliriz. Sirf fiziksel mucadele var diye bunun kuvvet derecesi yuksek olucak anlamina gelmiyor
    Last edited by licentia : 04.Kasım.2008 at 23:21 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by perpetua
    Neyse, gorusunuzu daha duzgun bir uslupla yazmaniza ragmen hala Holosko hakkinda ne dusundugunuzu ogrenemedim. Gayet ciddi bir sekilde soruyorum. Holosko her turlu ozelligi, yetenegi cok cok yuksek olan bir oyuncu mu? Oyle ise neden 15 gol de 30 degil? Bunun bir mantikli aciklamasi ile birseyler yazan olursa cok sevinecegim...
    Soru genel olduğu için Holosko hakkında gördüğüm bir iki özellik belirtmek isterim, ama datadan bakıp eleştri yerine genel bir yorum olarak yapacağım.

Holosko çok iyi hızlanan, çok dengeli ve Türkiye ligleri standardı için yeterince kuvvetli bir oyuncu. Topsuz alanda gayet iyi. Top sürme özelliği de iyi ancak bunu dribbling'ten öte hızlanması ile yaptığı için driblling özelliği hızlanmasına göre daha düşük olmalı.

Holosko'nun gördüğüm en büyük yetersizliği topa ilk temasının kötü olması. Özellikle direkt ve sert gelen pasları kontrol etmekte güçlük çekiyor. Bunu geçtiğimiz yıl pek çok maçta gözlemledim. Ayrıca konsantrasyon özelliğinin de düşük olduğunu düşünüyorum çünkü sezon içinde dönem dönem ve maç içinde zaman zaman oyundan kopup etkisiz kalabiliyor.

Holosko hakkında aklıma gelenler şimdilik bu kadar.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

bence topsuz alan o kadar iyi değil, hatta kötü sayılır
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

Serdar Özkan'ın hakkettigi değeri alamadıgı polemiği büyüdükçe büyüdü.Fm09 daki durumunu söylendigi kadar kötü değil 1-2 puan artması düşünülebilcek birkaç özelliği olabilir ama bukadar dile getirilecek bir eksiklik yok açıkçası.Serdar elbet iyi bir oyuncu fakat Serdar Serdar diyen arkadaşların kaçının yaşı tutuyor bilmiyorum ama Ayhan Akman'ın gençlik günleri gözünüzün önüne geliyormu? O genç,Serdar'ın yaşlarındaki Ayhan inanın şuanki Serdar'a çok benziyordu.Ayhan ne oldu ne kadar olabildi ortada ki Ayhan Serdar'a oranla daha profesyonel bir isim.Serdar Özkan kendine ne kadar iyi bakıyor,gelişimine ne kadar özen gösteriyor? Bir kere sporcu adamın sigara içmesi en nefret ettiğim şeylerden biridir.Serdar gibi bir oyuncu ağzında sigarayla sağda solda görüntüleniyor olmamalı.Yine de Serdarın potansiyel olarak türkiye ligleri için gayet iyi bir oyuncu olabileceğini düşünüyorum.(140-145 civarları) bu da belki de fazla fazla oyuna yansıtılmış durumda.
    Last edited by Prowler84 : 05.Kasım.2008 at 05:24

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Prowler Serdar'in durumunu cok ama cok guzel analiz etmissin. Tebrik ediyorum seni.

Nesil
    2003

Ornek olarak veriyorum sadece.
    Tuncay'in gucu 11.
    Hamit Altintop'un 13
    Selcuk Inan'in 10
    Arda'nin 9
    Ayhan'in 9
    Mehmet Topal'in 13
    Gokhan Gonul'un 10
    Aurelio'nun 13

Bunlara bakarak Serdar icin 13 ne kadar mantikli? 11 bile fazla gibi duruyor.

Dedigin eger dengesinini gelistirdigi ise (ki ikili mucadelelerde ayakta kalmasinda bunun etkisi var), dikkat edersen dengesi 3 puan ilerlemis.

Kendisini gelistirme istegi su anda ortalarinin cok kaliteli oldugunu gostermiyor. Tipki Arda ve Christiano Ronaldo orneklerinde oldugu gibi kanat'da oynatilmak, bir oyuncunun iyi orta yaptigini gostermez.

Yaraticilik konusunda Serdar'i tanimlayan genelde attigi paslardan daha ziyade atmakta geciktigi paslar olmustur. Hatta su anda Serdar'a verilen 11'e bakarak, Ayhan'a 12 vererek haksizlik ettigimi dusunuyorum.

Simdi bir soru sorayim..

Cok adamla rakip kaleye saldiriyorsunuz ve takim rakip ceza alanina yerlesmis durumda. Cizgiye dogru inip calim atip topu kaptirma ihtimali varken bu calima yonelmek ne kadar dogru?

Bir takim ne kadar defansif oynarsa, forvet (ve kanat) oyunculari o kadar fazla kisisel meziyetlerini gostermek zorunda kalir. Bir takim ne kadar ofansif oynarsa, forvet oyuncularina o kadar fazla destek vardir, pozisyonu zorlamak yerine topa sahip olmak, en uygun pozisyondaki oyuncuyu bulmak amactir. Bu nedenle kontra atak futbolunda buyuk takimlarin defansini dagitan oyuncular, buyuk takimlara gittiklerinde sac bas yoldururlar. Rakip sahaya yerlesmis durumdayken yapilan her top kayibi, hizli bir sekilde ofans'dan defans'a gecisi gerektirir. Mesela Ronaldo nasil bugun bu kadar iyi bir futbolcu? Cunku sahip oldugu meziyetlerin yaninda basit oynamayi da ogrendi, Ferguson kafasina vura vura ogretti. Arda da ozellikle gecen senenin ikinci yarisindan beri basit oynamayi ogreniyor, bu da pozisyonlari zorlamamasini gerektiriyor. Basit oynamayi ogrenemeyen Hasan Sas'in yillarca sac bas yoldurdugunu, kaybettigi toplarla surekli kontra atak yedirdigini gorduk.

Gerets'in ikinci sezonuna geri donersek, Arda cizgiden de, iceriden de her turlu bireysel yetenegini gosteren bir oyuncuydu. Mac basina top kayiplari ortalama 7-8 idi. Su anda ise 3-4 civarina dustu. Bunu Arda'nin insiyatif almasinda bir azlik degil, Arda'nin futbolunun olgunlasmasi ile bagdastirmak mumkun. Serdar ise defansif oynayan bir Besiktas takiminda (gecen sezon) pozisyonlari zorlayarak, bireysel yetenegini son damlasina kadar kullanarak birseyler yapmaya calisiyordu. Bu nedenle de sizlerin sevgilisi oldu zaten. Ama artik asama gostermesi gereken zamanda. Yetenekli olup buyuk futbolcu olamayan cok oyuncu var dunyada...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yahu bu sayfalarda oluşan yorumlar çok şaşırtıyor beni. Çok ama çok farklı düşünüyorum sizlerden. Ben aksine serdarın çok güçsüz olduğunu düşünüyorum mesela. Exiting ile nasıl farklı bir bakış açımız varsa mübarek. Yanlış anlaşılmasın ama ben tam tersi düşünüyorum ve görüyorum

Benim gördüğüm Serdar hiçte öyle ikili mücadelelere girip üstün çıkabilmiş bir adam değil. Benim gördüğüm serdar sık sık korner direğine sıkıştırılan orda bir omuz darbesiyle indirilen bir adam. Hatta sonra yediremeyipte kavga çıkaranda bir adam.

Benim gördüğüm serdar sol taç çizgisinden topla ilerlerken topu sağ ayağına çekmeyi düşünen ama çekince müdahale alan ve sık sık yere düşen bir oyuncu.

Üstelik Hayrettin abi demişki sürekli kendini geliştiriyor. Ama nasıl olur. Geçen senenin key player adamı şimdi backup. Nasıl geliştirmektir ben anlamadım ki? Bence geliştirmiyor hergeçen gün daha çok şımarıyor ne oldum delisi oluyor.

Haftalardır ayağında pranga var gibi oynayan 2 adamdan biri değilmi bu adam.
    Diğeri kim oda ne tesadüf holosko

Şimdi kırıcı olmak istemiyorum ama Baroşla Güizayla kıyaslamak istiyorsunuz bu adamı. Ama mantıklımıdır. Selçuk İnan'ı Linderoth Lincoln'le Alex'le kıyaslamaktan ne farkı vardır. Holosko 140 küsür calara bir kerette bir yamada laik görülmüş bir isim. Hemen hemen Güiza Baros kadar iyi yapılmış bir isim. Gerçekte onun kadar iyimidir?

Geçen sene önemli bir performans gösterdi Beşiktaşta... Yaklaşık 4-5 ay.
    Peki bu sene nerelerde yaklaşık 2 aydır?

Hayatı boyunca ne kadar oynamıştır Holosko? Ne kanıtlamıştır bu süre zarfında 140 küsür calara çıkarılması için. artvinhopaspora iki depar atıp gol attı diye 140lara çıkarılması hiç doğru değil. Aghahowa'yı beraberinde Youla'yı da 140 lara getirelim ozaman 3-5 maç onlarda üstün performans gössterdiler...

140 küsür ca lar veee ayrıyetten pa sına da ulaşabilecek bir yaşı var kendisinin.

Halbuki besbeli, taraftar gözlüksüz bakılınca görülürki. Bir yanda Baros, Güiza ve taaaaaa öbür yanda Holosko.
    Aynı katagoride aynı sınıfta değiller yani. Baros Güiza 2. sınıf ise Holosko 4 en fazla 3. sınıf forvet şu anda.

Ha hiç bir zaman 2. sınıf fırvet olamaz demiyorum. Geliştirir kendisini. Su koyvermez bu sene ki gibi olur 2. sınıf forvet.

Bizde daha olmamışken hamken vermişiz 140 ları. Şimdi daha çiğ olduğunu yeni yeni görünce diyoruzdur. Biz buna 140 küsür verdik ama vermesemiydik acaba diye...

Geçen seneki yüksek ca artışında Koray'ın aceleci ve yanlış davrandığını düşünüyorum. Aramız iyidir anlayışla karşılar beni saygılar...
    Fikirlerim burada

Sayfa 2 / 23 İlkİlk 123412 ... SonSon

Mesaj Yetkileri