Sayfa 1 / 23 12311 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 679 sonuç

Konu: Beşiktaş JK

Nesil
    2003

Default Beşiktaş JK

Oyuncularının mevki hataları, yetenekleri, oyunda göze çarpan eksiklikleri ile ilgili hataları burada belirtebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Uğur Boral - Yetenek 15
    Holosko - Yetenek 14.

yine değerler tartışılır ancak Holosko'nun yeteneklerinin Uğur'dan daha fazla bence.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Holosko için "gol krallığında 2. olması dolayısıyla iyileştirilecek, Beşiktaşlıları memnun edecek bir Holosko olacak" denmişti, gene aynı, gene aynı.

Delgadonun ne kadar Golcü bir oyuncu olduğunu herkes takdir eder, ortasahada oynayıp sezonda 18 gol atmışlığı olan bir oyuncu, Alexin 18, Lincolnün 13 bitiricilikli olduğu yerde gene 11 de kalmış.

Bunun dışında Tellodan Boboya Rüştüden Serdara bir çok oyuncuda da düşüş var, bu alçakgönüllülüğü keşke rakiplerin araştırmacıları da gösterselerdi. Volkan Yaman'a bir bakın yahu, insaf!

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by mozar View Post
    Holosko için "gol krallığında 2. olması dolayısıyla iyileştirilecek, Beşiktaşlıları memnun edecek bir Holosko olacak" denmişti, gene aynı, gene aynı.

Delgadonun ne kadar Golcü bir oyuncu olduğunu herkes takdir eder, ortasahada oynayıp sezonda 18 gol atmışlığı olan bir oyuncu, Alexin 18, Lincolnün 13 bitiricilikli olduğu yerde gene 11 de kalmış.

Bunun dışında Tellodan Boboya Rüştüden Serdara bir çok oyuncuda da düşüş var, bu alçakgönüllülüğü keşke rakiplerin araştırmacıları da gösterselerdi. Volkan Yaman'a bir bakın yahu, insaf!
    sana katılıyorum

Nesil
    2003

Code:
    Ozellik              FM 2008 8.0.2        FM 2009 9.0  Degisim
    Acceleration         14                   15           +1
    Agility              13                   14           +1
    Balance              15                   16           +1
    Jumping              14                   13           -1
    Nat. Fitness         14                   14           
    Pace                 16                   16           
    Stamina              14                   15           +1
    Strength             14                   13           -1

Corners               8                    8
    Crossing             10                   11           +1
    Dribbling            14                   15           +1
    Finishing            13                   13           
    First Touch          11                   13           +2
    Free Kicks            8                    8
    Heading              12                   12
    Long Shots           13                   10           -3
    Long Throws           8                    8
    Marking               6                    6
    Passing              11                   12           +1
    Penalties            12                   12
    Tackling              6                    6
    Technique            12                   13           +1

Aggression           13                   11           -2
    Anticipation         12                   12           
    Bravery              10                   12           +2
    Composure            10                   13           +2
    Concentration        12                   12
    Decisions            12                   12
    Flair                11                   14           +3
    Influence             6                    6
    Off the ball         13                   15           +2
    Positioning           9                    9
    Teamwork             12                   15           +3
    Vision               11                   10           -1
    Work Rate            10                   13           +3
    Bu kadar gelisimi, fark yok olarak nitelendiriyorsaniz, demek ki sizin Holosko taniminiz farkli. Bu farkli tanimi bir aciklayip, nedenleri ile belirtseniz nasil olur?

Gol atmak sadece bitiricilik ile mi oluyor? Mesela beta test'de Delgado'yu bir sezonda 16 gol atmis olarak gordugum icin acaba bu biraz fazla, bitiriciligin dusmesi gerekli gibi bir dusunceye mi kapilmam gerekirdi?

Bobo'da dusus mu?

Ya Tello'da? Hangi dususten bahsediyorsunuz?

Rustu evet dustu.. dusmesi de gerekiyordu.

Serdar'da pek bir dusus yok esasinda. Gecen sezonun cogunu sakat geciren bir oyuncu icin muthis yukseme mi bekliyordunuz?

Volkan Yaman'in durumunu acikladim saniyorum. Bir ayagi zayif olan ve zayif ayagi yuksek olan oyuncularda yukselme veya dusme olabiliyor. Bunu SI veritabaninda duzeltti ama oyunda duzeltmedi tam olarak. Bir sonraki yamada duzeltirim.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

serdar özkan ile holosko'nun acceleration(15) ve agility(14) değerleri aynı yapılmış.holosko'nun bu iki özelliği de serdar'dan 2 puan falan yüksek olmalıydı.aynı şekilde delgado'nun da bu iki özelliği holosko ile aynı.bir hata yok mu sizce de?
    bişey daha ekleyeyim yattara'nın acceleration 17.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

@perpetua

Oyunculara Bjk araştırmacısının kafasında gördüğü değer bu olabilir, dünyadaki diğer golcü ortasahalarla kıyaslandığında da 11 rakamı haklı olabilir ama özellikler gönderilmeden en azından 4 büyük tkaımın (veya süper ligin bütün araştırmacıları) biraraya gelip karşılaştırma yapmıyor mu? Kariyerinde çoğu 2. ligde 10 gol atmış mesela Kazımın (ki kendisi basbaya ortasahadır) bitiriciliği (12) ile Delgadonunki karşılaştırılmıyor mu?
    En basitinden bir Serdar Özkan/F. Meira/S. Şentürk/Burak Yılmaz/Batuhanın aynı tekniğe sahip olmaları nasıl mümkündür? Bunun üzerine Meira S. Özkandan 1 puan daha hızlı, hızlanması ise sadece 1 puan düşük. Arda ile S. Özkanın arasıdna ise sadece 1 puanlık pace farkı var. Ardayla S. Özkanın aşağı yukarı aynı sürate sahip olduğğunu düşünmek komikliktir. Ben nası fanatik gözlükle S. Özkan daha tekniktir demiyor isem sizin de sürat farkını (hatta çabukluğu) görmeniz lazımdı.

Boboda son 2 sene arasında düşüş olmasa da 3-4 yıla bakınca büyük düşüş var. Bir zmanlar (Could be next Adriano) yazan adamın flairi bile 12lere indi, neredeyse U. Bulutla aynıs eviyede yapılıyor.

Türkiyenin en çabuk defansı kabul edilen Toramanın pace/acc değerleri 12/13 e kadar gerilemiş. tackling/marking ise 15lerde. Dönüp bakalım henüz kendini ispat etmekten çok uzak Emre Güngöre: pace/acc: 13/15, tackling/marking:17/16 (bir de genç bu arkadaş). Pasları, tekniği olsun Güngörün Toramandan gerifde olduğu 3-4 tane özellik var, gerisinde bazıları açık ara olmak üzere önde (30-35 özellikten bahsediyoruz)

Serdar, Bobo gibi sakatlık geçirmiş oyuncularda elbette yükselme beklemiyoruz ama aynısını Gsli oyuncularda da beklemek hakkımız. Nonda geçen sene çoğu penaltıdan 10-12 gol attı, Linderoth geldiğinden beri 15 maça çıkmadı, Lincoln geçen seneyi neredeyse bay geçti, E. Aşık 35inde takımında 4. yedek, bu isimlerin hiçbirinde dramatik düşüşü bırakın kayda değer düşüş bile yokken Rüştüsünün Serdarının form durumu oyuna birebir yansıtılırsa ben burada eleştiririm. En basitinden M. Topala verilen "either foot" iki ayağını da iyi kullananlara verilir, iki ayağıyla da topu dürtebilenlere değil. Yoksa Nobreye seneler önce verilmesi lazımdı.

Son olarak Holoskoya gelince, Süper lig gol kralılın bitiriciliği 15 ise 2.sinin en az 14 olması lazım. Geçen sene kupa maçları dahil 16-17 gola tıp 7-8 asist yapmış bir oyuncudan bahsediyoruz, özellikleri de zaten düşük olduğundan, 1-2 puanlıktan biraz daha çok artış beklemek hakkımız. geçen sene 12 maçı boş geçmiş, 7 sezondur 10 golün üzerine çıkamamış Baroşun bütün golcülükle ilgili özellikleri, onu geçtim crossingi bile Holoskoya denk veya daha yüksek ise (ki Baros 3-4 gol daha artsın ocakta Henry gibi olur) adaletsizlik vardır.
    Last edited by mozar : 02.Kasım.2008 at 17:18

Nesil
    2003

@perpetua

Oyunculara Bjk araştırmacısının kafasında gördüğü değer bu olabilir, dünyadaki diğer golcü ortasahalarla kıyaslandığında da 11 rakamı haklı olabilir ama özellikler gönderilmeden en azından 4 büyük tkaımın (veya süper ligin bütün araştırmacıları) biraraya gelip karşılaştırma yapmıyor mu? Kariyerinde çoğu 2. ligde 10 gol atmış mesela Kazımın (ki kendisi basbaya ortasahadır) bitiriciliği (12) ile Delgadonunki karşılaştırılmıyor mu?
    Fark uslup farki. Farkli dusuncelerinizi, ve bu dusuncelere neden sahip oldugunuzu yazmak baska sey. Bu bolumherhangi birisine hakaret etmeniz icin acilmadi. Hata goruyorsaniz, farkli bir goruse sahipseniz bu gorusu bildirmeniz icin acildi.

Dikkat ederseniz Besiktas basligi altinda ben cok yazmam. Yamamamamin nedeni de cok basittir. Besiktas'i cok fazla izlemem. En son Tigana zamaninda biraz futbol oynandi, o zaman izlemistim, simdi de biraz Mustafa Denizli doneminde kipirdanma var.

Besiktas arastirmasi konusunda Koray'a guvenim var. Guvenim var cunku herseyi analiz eden bir yapiya sahip kendisi.

En basitinden bir Serdar Özkan/F. Meira/S. Şentürk/Burak Yılmaz/Batuhanın aynı tekniğe sahip olmaları nasıl mümkündür?
    Guzel bir nokta esasinda. Meira diger oyunculardan daha teknik bir oyuncu. Serdar ise bir kidem altta kalir.

Bunun üzerine Meira S. Özkandan 1 puan daha hızlı, hızlanması ise sadece 1 puan düşük.
    Sadece 1 puan, oyun icinde puanlandirma 100 uzerinden yapildigi icin esasinda 5 puan dusuk dersem daha mi guzel gorunecek gozunuze? Veya %5 oranda daha yuksek olmasi daha mi mantikli gelecek? Serdar Ozkan'i izledigim kadari ile kendisinde muthis bir hiz gozlemlemedim. Hizlanmasi da oldukca iyi ama muthis bir hiz var diyemem.

Topal orneginde yaptiginiz yorumu Meira icin de yapiyorsunuz. Meira yavas bir oyuncu degil. Meira kafasi daginik, oyuna konsantre olmayan bir oyuncu. Bu nedenle arkasina adam kaciriyor ama kacirdigi adami da cok zorlanmadan yakaliyor. Hizi sayesinde. Tabii bacaklarinin uzun olmasi, Serdar Ozkan'in iki adimda gidecegi mesafeyi 1.5 adimda kat etmesi de hizini etkileyen faktorler. Meira ile hiz acisindan karsilastirmak esasinda cok zor bu nedenle.

Herneyse Meira'nin profilini ellemedik. Almanya'dan geldigi gibi duruyor. Tackling ozelligini fazla bulmak disinda, tekniginin ve paslarinin biraz zayif yansitildigini dusunuyorum.

Arda ile S. Özkanın arasıdna ise sadece 1 puanlık pace farkı var. Ardayla S. Özkanın aşağı yukarı aynı sürate sahip olduğğunu düşünmek komikliktir. Ben nası fanatik gözlükle S. Özkan daha tekniktir demiyor isem sizin de sürat farkını (hatta çabukluğu) görmeniz lazımdı.
    Daha iyi bir karsilastirma. Bakin buna hak veririm.

Ancak tabii profiline bakip ciddi bir analiz yapacaksan, hizinin ve/veya hizlanmasinin daha yuksek olmasi gerektigini savunurken, ayni zamanda gucunun ve dengesinin kirpilmasinin mantikli olacagini da soylemek mumkun. Ancak dusuk olan ozelliklerin yukselmesini isterken, maalesef esasinda yuksek olanlara ses cikmamasi yapilan yorumlarin hep tek tarafli olarak algilanmasina neden oluyor.

Boboda son 2 sene arasında düşüş olmasa da 3-4 yıla bakınca büyük düşüş var. Bir zmanlar (Could be next Adriano) yazan adamın flairi bile 12lere indi, neredeyse U. Bulutla aynıs eviyede yapılıyor.
    Anliyorum ki 1 puanlik yukselme sizin icin degisiklik degil. Ancak 1 puanlik dusus buyuk olay. Gecen surumde flair'i 13 olan Bobo, Brezilya'dan bize geldigi Flair seviyesine dusuyor (12) ve adamin Flair'i bile indi gibi bir yorum ile karsi karsiya kaliyoruz.

Benim kotu bir huyum vardir. Arsiv tutarim. Taa FM 2007 icin uzerinde ilk calistigimiz dosyalari hala tuttugum icin esasinda gonul rahatligi ile Bobo'nun flair olarak hic bir zaman cok ust seviyelerde olmadigini yazabiliyorum.

Türkiyenin en çabuk defansı kabul edilen Toramanın pace/acc değerleri 12/13 e kadar gerilemiş. tackling/marking ise 15lerde. Dönüp bakalım henüz kendini ispat etmekten çok uzak Emre Güngöre: pace/acc: 13/15, tackling/marking:17/16 (bir de genç bu arkadaş). Pasları, tekniği olsun Güngörün Toramandan gerifde olduğu 3-4 tane özellik var, gerisinde bazıları açık ara olmak üzere önde (30-35 özellikten bahsediyoruz)
    Valla Toraman'in en cabuk defans olarak kabul edilmesi esasinda Besiktas'in oyun stili ile (defansa gomulu olani) tamamen ters dusuyor. Herneyse, Toraman'in oldukca cabuk oldugunu hep dusunmusumdur ancak ozellikle gecen sezon bir kanattan diger kanada gelip Servet'in aciklarini kapatan Emre Gungor'den daha cabuk oldugunu hic dusunmedim. Turkiye'nin en cabuk defansi olarak Toraman'i kimin kabul ettigini bilmiyorum. Bellki ki Koray kabul etmiyor ancak tabii bir daha dusunebilir bu konuda.

Tackling olarak bakarsak, Toraman'in faul yaparak yaptigi mudahalelerde Emre sadece topu alarak esasinda farki gosteriyor. Rakibe yuzunu kaleye dondurmeyen Emre Gungor bir tarafta sizin tarafinizdan markaji zayif olarak algilaniyor, gecen sezon defansif oynayan bir takimda delik desik olan Toraman kiymete biniyor.

Bu arada yine kotu huyuma danisayim... Gerilemis dediginiz hiz/hizlanma 8.0.2 ile ayni...

Serdar, Bobo gibi sakatlık geçirmiş oyuncularda elbette yükselme beklemiyoruz ama aynısını Gsli oyuncularda da beklemek hakkımız. Nonda geçen sene çoğu penaltıdan 10-12 gol attı, Linderoth geldiğinden beri 15 maça çıkmadı, Lincoln geçen seneyi neredeyse bay geçti, E. Aşık 35inde takımında 4. yedek, bu isimlerin hiçbirinde dramatik düşüşü bırakın kayda değer düşüş bile yokken Rüştüsünün Serdarının form durumu oyuna birebir yansıtılırsa ben burada eleştiririm. En basitinden M. Topala verilen "either foot" iki ayağını da iyi kullananlara verilir, iki ayağıyla da topu dürtebilenlere değil. Yoksa Nobreye seneler önce verilmesi lazımdı.

Gercekten burada yazdiginiz Galatasaray ile ilgili yazilar esasinda Galatasaray'i ne kadar izlemediginizi gosteriyor.

Hatta demek ki Euro 2008'i de pek izlememissiniz..

Ilk olarak Mehmet Topal'in iki ayakliligi. Bana lutfen ornek verin, 30-35 metreden, sol ayagi ile kaleyi yoklayip, daha sonra sag ayagi ile 40 metre ters kanada pas atan bir kac baska oyuncu. Topal bugun gecen sezon bunu yapti. Hemen hemen her macta yapti. Gerci bazi maclarda 40 metrelik pasi solu ile verirken, sagi ile 30-35 metreden sut cekti. Herhalde sizin izlediginiz bir macta bunu yapmadi veya Topal oynamadi da bu yorumu yapiyorsunuz.. Topal milli takimda da her iki ayagini cok iyi kullanan yegane futbolcu idi.

Nonda icin ne gibi bir dusme bekliyordunuz?

Linderoth'u izleyemedik adam gibi. Bu son sakatligindan sonra veritabani gelir gelmez ilk yaptigim Linderoth'da indirime gitmek oldu. Nasil ben Ricardinho'nun oynamadigi donemlerde cok buyuk dususler yapilmasina karsi geldiysem, nasil Ocak ayinda Rustu'nun Turkiye'nin en iyi kalecisi olduguna hala inandigimi savunduysam, artik dusmeleri gerektigini dusundugum zaman da dusmesi gerektigini hic cekinmeden soyledim. Simdi de Linderoth'un dusmesi gerektigini dusunuyor ve soyluyorum. Bunda ne art niyet var ne bir sey. Sadece zamanlama meselesi. Sakatlanmadan once veya formu sakatlik nedeniyle dusmeden once gordugumuz en son hali ne ise onu saklamamiz gayet dogaldir.

Rustu buyuk sakatlik gecirdi, Besiktas'a geldi hemen hemen her Fenerbahce taraftari Rustu'nun yuksek seviyesine itiraz etti, sakatliktan cikti dedi, eski haline donmesi cok zor dedi, benim cevabim eski haline donemedigini gorunce duser oldu. 8.0.2'de olan Rustu ile simdiki Rustu arasindaki fark ne?

Agresifligi 7 puan dusmus - saniyorum ki bu konuda farkli bir yorum yapilmis
    Eksantriklik 3 puan yukselmis
    Rushing out 1 puan yukselmis
    Concentration 1 puan yukselmis
    Decisions 1 puan yukselmis
    Positioning 1 puan yukselmis

Hani nerede Rustu'de buyuk dusus? Inanmiyorsaniz, aciniz Fm 2008 editor'u kontrol ediniz FM 2009'da gorunen ozellikler ile...

Emre Asik'in dramatik bir dusus yasamasini gerektiren pek neden goremiyorum. Eskisi kadar hizli olmamasi disinda Emre hala kaliteli bir defans oyuncusu. Sasirtici derecede kaliteli ve iyi defansif ozellikleri olan bir oyuncu. Ama Emre butun sezonu kaldiramayabilir. Ama top yapmasi beklenen bir defansta yararli degil, zararli bir oyuncu olur. Bunlari bir kenara birakirsak ve Emre'nin fiziksel dususunu bir kenara birakirsak Emre hala ayni Emre.

Son olarak Holoskoya gelince, Süper lig gol kralılın bitiriciliği 15 ise 2.sinin en az 14 olması lazım.
    Bu yorum bitirdi beni....

Mevlut'u izlediniz degil mi? Fransa gol kralligina kosan adam degil mi Mevlut... Kac bitiricilik verirsiniz? Ben 12 veririm..

Youla'nin 5 golu var degil mi bu sezon lig'de. Su anda gol kralligina gidiyor. Kac bitiriclik verirsiniz? Ben 8, tas catlasa 9 veririm. Semih'de bunu daha once yasadik, simdi de Holosko'da yasayacagiz belli ki.

Peki ya size beta testlerde Holosko duzenli olarak 15-20 gol atiyor desem, 14'e ciktigi halde bu gol sayisi buyuk ihtimalle 20-25 olacak desem hala ille de 14 diye mi tutturacaksiniz? Acikca soylemek gerekirse bu yorumdan sonra cok ciddi bir sekilde size hic cevap yazmamayi, simdiye kadar yazdiklarimi da silmeyi dusundum. Anlattiklarimi anlamayacaginiz hissine kapildikca simdiye kadar yazdigim satirlarin esasinda hic kayitlara gecemesinin belki de daha dogru olacagi hissine kapiliyorum.

Geçen sene kupa maçları dahil 16-17 gola tıp 7-8 asist yapmış bir oyuncudan bahsediyoruz, özellikleri de zaten düşük olduğundan, 1-2 puanlıktan biraz daha çok artış beklemek hakkımız. geçen sene 12 maçı boş geçmiş, 7 sezondur 10 golün üzerine çıkamamış Baroşun bütün golcülükle ilgili özellikleri, onu geçtim crossingi bile Holoskoya denk veya daha yüksek ise (ki Baros 3-4 gol daha artsın ocakta Henry gibi olur) adaletsizlik vardır.
    Hay devamini okumaz olaydim ve yukarida yazdigim gibi butun mesajimi sileydim.

Eh madem bunu yazdiniz, ben de size bir soru sorayim. Yukarida Kazim'in bitiriciligi'nin 12 olmasi, Delgado'nun bitiriciliginin dusuk kalmasi hakkinda birseyler karalamissiniz. Orada argumaniniz Kazim'in kariyerinde topu topu 10 gol atmis olmasi, bunu da ikinci lig'de yapmis olmasi.

Simdi de karsilastirma Baros ve Holosko. Bir tarafta Turkiye ligi gibi 2. Sinif bir lig'de kariyerinde 3 sezonda topu topu 30 gol atmis bir oyuncu. Milli maclarda 27 macta 4 gol bulabilmis bir oyuncu.

Oteki tarafta Premier Lig gibi birinci sinif bir Lig'de 21 gol atmis, bununla beraber milli takimda 60 macta 31 gol atmis bir oyuncu. Sampiyonlar ligi kazanmis, Euro 2004'de gol krali olmus bir oyuncu...

Nasil olur da Holosko'nun bitiriciligi Baros ile ayni seviyede olur? Hmm?

Bence ikisi de ayni seviyede olur.. Herhangi bir sorun yoktur.

Sorun varsa bu sorun sizin kafanizda kurdugunuz, paranoyak egiliminizi beslemek icin yarattiginiz bir sorundur. Holosko'nun orta yapmasinin bir puan dusuk olmasini gorurken, Baros'un ziplamasinin bir puan dusuk oldugunu gormezden gelmektir. Dunya'da 3-4 ulkede az-bucuk bilinen Holosko ile sadece 2 yas daha buyuk olmasina ragmen cok daha fazla is basarmis bir Baros ile asagi yukari ayni seviyede olmasi Holosko'ya hakaret degil, Holosko'yu yucelten bir durumdur. Bunu da siz anlamiyorsaniz zaten karsilikli konusacagimiz pek bir sey de yoktur.

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir-Ordu

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Simdi de karsilastirma Baros ve Holosko. Bir tarafta Turkiye ligi gibi 2. Sinif bir lig'de kariyerinde 3 sezonda topu topu 30 gol atmis bir oyuncu. Milli maclarda 27 macta 4 gol bulabilmis bir oyuncu.

Oteki tarafta Premier Lig gibi birinci sinif bir Lig'de 21 gol atmis, bununla beraber milli takimda 60 macta 31 gol atmis bir oyuncu. Sampiyonlar ligi kazanmis, Euro 2004'de gol krali olmus bir oyuncu...

Nasil olur da Holosko'nun bitiriciligi Baros ile ayni seviyede olur? Hmm?

Bence ikisi de ayni seviyede olur.. Herhangi bir sorun yoktur.

Sorun varsa bu sorun sizin kafanizda kurdugunuz, paranoyak egiliminizi beslemek icin yarattiginiz bir sorundur. Holosko'nun orta yapmasinin bir puan dusuk olmasini gorurken, Baros'un ziplamasinin bir puan dusuk oldugunu gormezden gelmektir. Dunya'da 3-4 ulkede az-bucuk bilinen Holosko ile sadece 2 yas daha buyuk olmasina ragmen cok daha fazla is basarmis bir Baros ile asagi yukari ayni seviyede olmasi Holosko'ya hakaret degil, Holosko'yu yucelten bir durumdur. Bunu da siz anlamiyorsaniz zaten karsilikli konusacagimiz pek bir sey de yoktur.
    Kayserispor araştırmasında söylediğin gibi ingilizlere göre oynamayan oyuncu çöpcüdür.Baros ingilterede nerdeyse hiç gol atamadığı için özellikleri bu kadar düşürülmüştür.Liverpooldaki gibi oynamaya devam etseydi bitiricilik 17 top sürme 16 felan olurdu.

Oyundaki Baros'un formda hali olmadığına göre Baros'un bitiricilik 13 Holosko da 13 Holosko yüceltilmiştir demiyelim...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Benim mesajımda kimseye bir terbiyesizlik yokken bana verilen cevaptaki küçültücü üslup ve "paranoyak" gibi bir hakaret (önce anlamını öğrenin) etmeniz kişisel seviyenizi açıkça ortaya koyuyor.

S. Özkanın bütün eksikliklerine rağmen teknik kapasitesini küçümsemeniz, 14ten de aşağıda olmalı demeniz, Emre Güngörü abartmanız (kaliteli bir yana, ne kadar kaliteli), Meiranın müthiş hızı (Carew hem Meiradan uzun hem ondan da hızlı ama İngilizler hızı 15 vermişler, bak sen şu işe!) konusundaki görüşleriniz de futbol konusundaki seviyenizi ve objektiflik oranınızı ortaya koymuş.

Holoskoyu Youla ile karşılaştırmanız da iki oyuncunun geçen senelerde attığı golleri izlemediğinize delalet. Youla genelde rakiplerini geçtikten sonra bile boş kaleyi zar zor tutturan bir oyuncudur, daha geçen hafta bunu ispat etmiştir. Holosko plasesi olan, kalecinin sağından, solundan, altından üstünden ve kafayla bir çok golünü bir zahmet youtubeden izleyebilirsiniz. Barosun ise daha çok tekniği ve çevikliğiyle önünü açıp gol attığını az çok futbol izleyen herkes farkeder. Baroş hiç bir zman hava hakimiyeti olan bir oyuncu olmamıştır ki kafa topu neden Holoskodan düşük diye sızlanmaya mahal versin. Gereminin sağ bek oynayıp da 6 sezonda 15 gol attığı bir ligde 6 sezonda 27-28 gole ulaşmış Baroş örneğini İngilizlerin formsuz adamın özelliklerini düşürmekten çekinmemeleri üzerine vermiştim.

Ben bir Beşiktaşlı olarak her sene en az 15 Galatasaray, bir o kadar da Fb maçı izlemeye gayret ediyorum çünkü takımım kadar futbolu da seviyorum. Siz kendi ağzınızla diğer takımları takip etmediğinizi söylüyorsunuz ama Beşiktaşlı oyuncular üzerine ahkam kesmekte sakınca görmüyorsunuz.

Merak etmeyin 8 senedir bu seriyi takip eden biriyim, hem futbolun dinamiklerini hem oyunun dinamiklerini kavrıyorum, 8 bitiricilikli oyuncuyla sezonda 30 gol atılabileceğinin de farkındayım 18 bitiricilikli oyuncunun 15 golü bulamayabileceğinin de. Problem neden x e 13 bitiricilik verildiği değil, neden Türkiye içinde birbirine kıyasla dengesizliklerin olduğudur.

"Fark uslup farki. Farkli dusuncelerinizi, ve bu dusuncelere neden sahip oldugunuzu yazmak baska sey. Bu bolumherhangi birisine hakaret etmeniz icin acilmadi. Hata goruyorsaniz, farkli bir goruse sahipseniz bu gorusu bildirmeniz icin acildi."

Demişsiniz, benim önceki mesajımla sizinkini yanyana koyup okuyanlar hakareti ve küçümseyici üslubu kimin sıfatına güvenerek kullandığını gayet iyi anlarlar. Benim sözde "paranoyak eğilimim" sizin ilk eleştiride takındığınız "amigovari" savunmacı tutum yanında ufak bir problem.

Son olarak, size tavsiyem, ya her takım oyuncuları için değişik takımların taraftarı 3-4 kişiden oluşan bir ekip karar versin, ya da yaptığı işe eleştri gelince basitleşmeyen, okey masasından cevap verir gibi "sizin oyuncu bizimkiyle aynı seviyede ise gurur duysun" muhabbetine girmeyen olgunlukta birine işi devredin.

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

Son olarak, size tavsiyem, ya her takım oyuncuları için değişik takımların taraftarı 3-4 kişiden oluşan bir ekip karar versin, ya da yaptığı işe eleştri gelince basitleşmeyen, okey masasından cevap verir gibi "sizin oyuncu bizimkiyle aynı seviyede ise gurur duysun" muhabbetine girmeyen olgunlukta birine işi devredin.
    Bu ekipte objektif değerlendirme yapmayan biri olduguna inanmıyorum.Zaten bunu çalışmalarıyla hep gösterdiler.Meseleyi sizin oyuncu bizim oyuncu olarak görmedikleri de açık.Yorum yapan kişi Gs'li oldugu için öyle yorum yaptıgını düşünüyorsun belki de bilinçaltında.Baros Gs'de değil de Bjk'de olsaydı da aynı yorumu yapacaktı Ömer Bey buna eminim.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Benim mesajımda kimseye bir terbiyesizlik yokken bana verilen cevaptaki küçültücü üslup ve "paranoyak" gibi bir hakaret (önce anlamını öğrenin) etmeniz kişisel seviyenizi açıkça ortaya koyuyor.

S. Özkanın bütün eksikliklerine rağmen teknik kapasitesini küçümsemeniz, 14ten de aşağıda olmalı demeniz, Emre Güngörü abartmanız (kaliteli bir yana, ne kadar kaliteli), Meiranın müthiş hızı (Carew hem Meiradan uzun hem ondan da hızlı ama İngilizler hızı 15 vermişler, bak sen şu işe!) konusundaki görüşleriniz de futbol konusundaki seviyenizi ve objektiflik oranınızı ortaya koymuş.

Holoskoyu Youla ile karşılaştırmanız da iki oyuncunun geçen senelerde attığı golleri izlemediğinize delalet. Youla genelde rakiplerini geçtikten sonra bile boş kaleyi zar zor tutturan bir oyuncudur, daha geçen hafta bunu ispat etmiştir. Holosko plasesi olan, kalecinin sağından, solundan, altından üstünden ve kafayla bir çok golünü bir zahmet youtubeden izleyebilirsiniz. Barosun ise daha çok tekniği ve çevikliğiyle önünü açıp gol attığını az çok futbol izleyen herkes farkeder. Baroş hiç bir zman hava hakimiyeti olan bir oyuncu olmamıştır ki kafa topu neden Holoskodan düşük diye sızlanmaya mahal versin. Gereminin sağ bek oynayıp da 6 sezonda 15 gol attığı bir ligde 6 sezonda 27-28 gole ulaşmış Baroş örneğini İngilizlerin formsuz adamın özelliklerini düşürmekten çekinmemeleri üzerine vermiştim.

Ben bir Beşiktaşlı olarak her sene en az 15 Galatasaray, bir o kadar da Fb maçı izlemeye gayret ediyorum çünkü takımım kadar futbolu da seviyorum. Siz kendi ağzınızla diğer takımları takip etmediğinizi söylüyorsunuz ama Beşiktaşlı oyuncular üzerine ahkam kesmekte sakınca görmüyorsunuz.

Merak etmeyin 8 senedir bu seriyi takip eden biriyim, hem futbolun dinamiklerini hem oyunun dinamiklerini kavrıyorum, 8 bitiricilikli oyuncuyla sezonda 30 gol atılabileceğinin de farkındayım 18 bitiricilikli oyuncunun 15 golü bulamayabileceğinin de. Problem neden x e 13 bitiricilik verildiği değil, neden Türkiye içinde birbirine kıyasla dengesizliklerin olduğudur.

"Fark uslup farki. Farkli dusuncelerinizi, ve bu dusuncelere neden sahip oldugunuzu yazmak baska sey. Bu bolumherhangi birisine hakaret etmeniz icin acilmadi. Hata goruyorsaniz, farkli bir goruse sahipseniz bu gorusu bildirmeniz icin acildi."

Demişsiniz, benim önceki mesajımla sizinkini yanyana koyup okuyanlar hakareti ve küçümseyici üslubu kimin sıfatına güvenerek kullandığını gayet iyi anlarlar. Benim sözde "paranoyak eğilimim" sizin ilk eleştiride takındığınız "amigovari" savunmacı tutum yanında ufak bir problem.

Öncelikle burada satır satır yazı yazan ve en azından imlası biraz düzgün olan birilerine her zaman ihtiyacımız olduğunu belirteyim.

En azından şu konuda sitemkâr olmamanızı da rica ederim: Bundan önceki araştırma şefi ve bir dönem onun vekâletini yürüten şahıslar burada en azından, üslubu bozuk bile olsa bir cevap yazmıyordu. Herkes buraya eleştrilerini yazıyordu, ancak bu eleştirleri kaale alan herhangi biri yoktu.

Herkes isyanlarda idi. Neredeyse 1 yıl boyunca isyan ettik. Sonunda buraları tınlayan, yorum yazana cevap yazan, kendi başına değil de, grup ile çalışmayı yeğleyen birileri geldi bu işin başına.

Her ne kadar üslubunu beğenmeseniz de, araştırma şefinin bu forumlarda cevap yazmayıp, hatta buraya bu konuları açmayıp sizi kaale almama hakkının da bulunduğunu belirteyim.

Ayrıca belirteyim ki araştırma şefi yıllardır yurdışında hayatını sürdüren, araştırma şefliği için gerekli temel ve teknik bilgilere sahip olan, en önemlisi anadili gibi İngilizce bilen biridir.

Bana kalırsa onun üslubuna takıp da gitmesini istemekten öte, daha yumuşak eleştriler yapıp işe daha sıkı sarılmasını sağlamak gerekir.

Nitekim araştırmacının da sinirini anlıyorum. Özellikle şef araştırmacı bu işe, neredeyse hiçbir maddi katkı beklemeden, tamamen kendi emeğiyle günlerini ayırdı. Gelen sert eleştirye de mutlaka dayanamyıp bozuk üslupla cevap yazabilir.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Biz her yıL daha iyi oLacak umudu iLe bekLiyoruz ama görüyorum ki her yıL daha da kötü oLuyor. KaLkıpta burda bu bu demicem, bana hemen her zaman ki gibi neye göre? ya da niye gibi anLamsız cümLeLer kuracakLar. Herşey ortada. Görünen köy kLavuz istemez. Yahu şu Beşiktaşı içine sindiren var mı acaba şu haLi iLe merak ediyorum.

Yine TR Liginde oynamayız, tuttuğumuz takımı da aLmayız. Ne oLacak ki demi ?
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Takım önemli değil, bugün Bjk tribününden 10 adama sorsanız 4 tanesi "Delgado büyük oyuncu" der, 3 tanesi "idare eder ama o paraya değmez" der, kalanlar da "Sergen'in tırnağı olamaz" der, bunların hepsi de aynı adamı izlemiştir halbuki. Ben ilk mesajlarımda "Galatasarayı bilerek güçlü yapmışsınız" dememiştim, "Gs ile Bjk araştırmacısı aynı perspektiften bakmamış olaya, oyuncuları takım içinde olduğu kadar takımlar arasında da karşılaştırarak belli bir ladder oluşturulmalıydı" ya getirmiştim, aldığım cevabın hali ortada.

Kalkıp bana "İ. Üzülmez neden A. Cole ayarı değil" demiş 15 yaşındaki çocuğa cevap verir gibi cevap verenin iyi niyetinden şüphe ederim.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by Aydoğan View Post

Bana kalırsa onun üslubuna takıp da gitmesini istemekten öte, daha yumuşak eleştriler yapıp işe daha sıkı sarılmasını sağlamak gerekir.
    Bunu yapabilirim, bu içerikte bir mesaj ilk etapta Araştırma şefinin kendisinden gelmiş olsa tartışma bu noktaya gelmezdi zaten.
    Last edited by mozar : 03.Kasım.2008 at 17:24 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2003

Onceki mesajinizda Besiktas'i ozellikle zayif yaptigimizi ima eden yazilardan sonra paranoyak demem gayet dogal. Paranoyaklik bir ruh halidir, hakaret degildir. Zaman zaman ben de bazi konularda paranoyaya kapilirim. Mesela yolda giderken acaba ocagi kapattim mi diye kendi kendimi sorgulamaya baslar, esasinda 2 gundur yemek yapmadigimi unutuveririm. Sizin yazdiklarinizda Besiktas'a karsi ozel bir zayif yapma cabasi oldugunu ima ettiniz surekli Fenerbahce ve Galatasaray orneklerinizle, diger takimlarda verilen degerleri ornek vererek. Ustelik de karsilastirilmasi hic de mantikli olmayan orneklerle.

Carew'in hizinin 15 yapilmasi dogrudur diye bir yazimi gorduyseniz bu konuda elestir sunabilirsiniz. Ingilizlerin 15 vermesi dogru oldugunu gostermemekle beraber, gecen yil Rio Ferdindand'in gucunun 13 oldugunu ve Modric ile ayni seviyede oldugunu ornek olarak verebilirim. Ama tabii daha ilk yazinizdan o kadar on yargili basladiniz ki objektif olup olmadigim bile umurunuzda bile degil. Ingiliz arastirmaci diye her seyi dogru yapacaksa bari Aghahowa bize 13 hiz, 15 hizlanma ile gelmeyiverseydi....

Okumak ve anlamak onemli meziyetlerdir. Tavsiye ederim. Ben Youla ile Holosko'yu hic bir asamada karsilastirmadim. Biraz daha dikkatli okursaniz gol krali olmanin, belli bir bitiricilige sahip olmayi gerektirmedigini belirttim. Hatta verdigim tek ornek Youlda degildi. Mevlut ornegini de verdim. Sizin yukarida yazdiginiz, gol krali 15 aliyorsa, ikinci 14 almalidir mantigina bir isyandi bu.

Demek ki siz ajite olmaya o kadar uygun bir ruh hali ile okuyorsunuz ki yazilanlari, yazilanlarin anlamini cikartmak yerine isimlere, yapilmamis karsilastirmalara kendinizi odaklayiveriyor, esasinda yazilmamis bir seyi yazilmis gibi gosterebiliyorsunuz.

Ben kendi agizimla Besiktas'i takip etmedigimi soyluyorum. Nedeni de cok basit acikcasi. Bir River Plate maci cok daha ilgimi cekiyor, oynanan futbol kalitesi acisindan. Futbolseverlikten bahsediyorsak ondan da bahsedelim. Haa bu demek degil ki Besiktas'i hic izlemiyorum. Gecen sene en az 15 defa izlemisimdir ancak izlemek baska sey, alici gozle yani arastirmada oyuncu degerlendirmek icin izlemek baska sey. Izlerken bir oyuncu neyi neden yapti, nasil yapti denklemini kurarak izlemek bazi takimlar icin zevklidir, cunku sahada birseyler yapmaya calisirlar. 1.5 senedir izledigimiz Nobre'ye top sisir, inen topun pesinden kostur futbolu beni hic cekmedi acikcasi. Zaten ona benzer bir futbolu Galatasaray ile izledikten sonra bir haftalik dozumu yeterince aldigimi dusundum genelde.

Dengesizlik hep olacaktir. Bugun Besiktas'da olur. Yarin Fenerbahce'de, ondan sonraki gun Galatasaray'da ondan sonra Trabzon'da.

Tabii 8 senedir bu seriyi takip eden bir kisi olarak, yukarida yazdiginiz gol krali 15 ise, ikinci 14 olur duz mantigi hic de seriyi 8 senedir takip eden bir kisinin kuracagi bir denklem gibi durmuyor ama neyse. Olur o kadar diyorum geciyorum...

Acikcasi bukalemun gibiyimdir. Bana karsi insan nasil yaklasirsa, benim de yaklasimim o sekilde olur. Suclayici tavir ile yaklasana dis gosterir, soylenmek yerine sunlarin degistirilmesini bu nedenlerle kendi bakis acimdan dogru buluyorum yazarsiniz benden cevap bile gelmez. Cunku degerlendirmeyi Koray'a birakirim. Bu konudaki ilk mesajiniza geri donun ve yazdiginizi tekrar okuyun. En ufak yapici bir yani var mi yazdiginizin? Siz yapici elestiri yapmayi bilmiyorsaniz, alacaginiz cevaplar bu baslik altinda aldiginiz cevaplardan cok farkli olmaz.

Kotu olmus, X sunu almis, Y bunu almis ama bizim adam Z'de kalmis yine gibi hem sitem iceren, hem de yapici olmayan elestiriler hic bir yere getirmez sizi. Delgado'nun bitiriciligini dusuk buldugunuzu belirtirsiniz, dusuk bulmanizin nedenlerini siralarsiniz orada birakirsiniz. Gorusunuzu, dusuncenizi belirtmis olursunuz. Ancak sizin yazdiginizin verdigi mesaj:

1. Bizim adami gelistirecem dediler gelistirmediler
    2. Hakkimiz yendi bizi sanunan yok yavvvvvvv
    3. Butun oyuncularda dusus var ama diger takimlarda olanlara bakin yahu!

Isin komigi yazdiginizdan cikartilan bu anlamlarin hic biri gecerli degil..

Holosko konusunda yukselmeleri teker teker gosterdim yukarida... yani 1. madde curutuldu.

Takim dosyalari arastirma ekibinde herkezin acip bakmasi icin herkeze dagitildi. Pekala bir arastirmaci diger takimin dosyasini alip karsilastirma yapabilir ve ona gore ayar yapabilirdi. Yani 2. madde simdi curutuluyor - demek ki Besiktas arastirmacisinin gorusu Delgado'nun bitiriciliginin 11 olmasindan yanaymis, olabilir. Neden boyle dusundugunu sormak daha dogru olmaz mi?

Butun oyuncularda dusus olmadigi gercegini de belirteyim. Editor'u acip karsilastirma yaparsaniz esasinda bu siraladiginiz oyuncularin hepsinde dusus degil yukselme var. Tabii buna ek olarak benim daha da yukselebilir demis oldugum ancak Koray'in "yok abi, ben memnunum bu halinden" demesi de var. Buna ragmen Koray'a ulasamadigim bir kac anda benim izledikce Besiktas'da yukselttigim bazi degerler var.

Bununla beraber beta test surecinde Baros'un sezonda 8-10 golu gecmemesi ile beraber Holosko'nun duzenli olarak 10-25 arasinda gol atmasi var. En onemli neden olarak da Baros'un surekliliginin 7, Holosko'nun ise 13 olmasi. Yani asagi yukari Holosko, bir sezonda Baros'un iki kati kadar bu verilen ozellikleri mac ortaminda gosterebilen bir oyuncu olmasi var.

Tabii bunlari bilemezsiniz cunku bunlari bilmenize gerek de yok.

Tutturulmus ozellikler ihtisamli olsun.

Valla ciddi ciddi 3 buyuklerdeki oyuncularin hepsinin 200 CA sahip oldugu, ozelliklerin hepsinin en ust seviyede oldugu bir yamayi yapmayi ve zayif olmus zayif olmus diye soylenenlere yilbasi hediyesi olarak yollamayi dusunuyorum cunku gercekten temcit pilavi gibi onumuze surulen bazi seylerden gina geldi. Ne saniyorsunuz anlamiyorum... Gecen sene biz genel olarak goruslerimizi ortaya koymusuz 8.0.2'de. Oyuncu ozellikleri bastan asagiya tamamen degisecek mi sandiniz? Eger bir oyuncu sahada cok farli seyler gostermediyse neden bir oyuncunun butun ozellikleri tamamen degissin ki?

Tavsiyelerinizi kendinize saklayiniz efendim. Mizahtan bile anlamayan siz ve sizin gibilerle bu uzun boylu tartismalara girmek acikcasi bu arastirmanin en zevksiz kismi. Cunku bu kadar yazi yazdik ama hala ayni noktadayiz. Hala yapici elestiri pesindeyiz. Nasil yapici elestiri yapildigini ogrenince yine bekleriz.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by Prowler84 View Post
    Bu ekipte objektif değerlendirme yapmayan biri olduguna inanmıyorum.Zaten bunu çalışmalarıyla hep gösterdiler.Meseleyi sizin oyuncu bizim oyuncu olarak görmedikleri de açık.Yorum yapan kişi Gs'li oldugu için öyle yorum yaptıgını düşünüyorsun belki de bilinçaltında.Baros Gs'de değil de Bjk'de olsaydı da aynı yorumu yapacaktı Ömer Bey buna eminim.
    değerlendirmeler bireysel olarak objektif yapılıyor olabilir.

örneğin ben bitiricilikleri aynı olan iki adamı izleyip ikisi de 14 derim siz izler 16 dersiniz.aslında ikimzde objektif yorum yapmışızdır birine 13 birine 18 dememişizdir.sorun zaten buradan çıkıyor.farklı kişiler izliyor.

x takımında a diye y takımında b diye oyuncular var ve bunlar aynı bitiricilik seviyesinde adamlar.ben x takımını izleyip a ya 14 veriyorum siz y takımını izleyip b'ye 16 veriyorsunuz.halbuki y takımını da ben izlesem b'ye de 14 vereceğim ve en azından bir dengesizlik oluşmayacak.farklı takımları farklı kişiler izleyince olayın standardı kalmıyor.bütün değerler oturulup karşılaştırılmalı.ama bunun yapıldığını pek sanmıyorum.yapılsa da belli ki pek üstünkörü yapılıyor.

tamam verilen emeğe lafımız yok ama emek vermek her zaman bir işi doğru yapmak anlamına gelmez.çok emek harcayıp tamamen hatalı işler de yapılabilir.her eleştiriden sonra savunma moduna geçip çok emek harcanıyor,biz böyle yapıyoruz hata olduğunu da düşünmüyoruz denmesi çok yanlış.bu işi yapıyorsanız eleştiriye de pek tabi açık olmanız gerek.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Takım önemli değil, bugün Bjk tribününden 10 adama sorsanız 4 tanesi "Delgado büyük oyuncu" der, 3 tanesi "idare eder ama o paraya değmez" der, kalanlar da "Sergen'in tırnağı olamaz" der, bunların hepsi de aynı adamı izlemiştir halbuki. Ben ilk mesajlarımda "Galatasarayı bilerek güçlü yapmışsınız" dememiştim, "Gs ile Bjk araştırmacısı aynı perspektiften bakmamış olaya, oyuncuları takım içinde olduğu kadar takımlar arasında da karşılaştırarak belli bir ladder oluşturulmalıydı" ya getirmiştim, aldığım cevabın hali ortada.

Kalkıp bana "İ. Üzülmez neden A. Cole ayarı değil" demiş 15 yaşındaki çocuğa cevap verir gibi cevap verenin iyi niyetinden şüphe ederim.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:

Bunu yapabilirim, bu içerikte bir mesaj ilk etapta Araştırma şefinin kendisinden gelmiş olsa tartışma bu noktaya gelmezdi zaten.
    Dikkat ederseniz kızılan noktayı görürsünüz diye düşünüyorum.

Tamamen sallayarak 2 adet cümle yazacağım, aradaki farkı anlamaya çalışın:

1. Yahu bu TR ligi hep mi berbat olacak? Şu Holosko'nun bitiriciliğine bakın, 1 yapsaydınız bari de kurtulsaydınız.

2. Holosko'nun bitiriciliğini düşük buldum. Holosko'yu pek çok çok maçta canlı izlemiş biri olarak belirtmeliyim ki, özellikle kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda topu kalecinin uzanamayacağı noktaya çok iyi yolluyor.

Ayrıca Holosko geçtiğimiz sezon;

X şut çekmiş.
    Y tanesi isabetli olmuş.
    Z tanesi gol olmuş.

Y/X ve Z/Y oranlarını benzer forvetlerle karşılaştırdığımızda bariz oranda yüksek olduğunu görüyorum. 2-3 puan yükseltilmesi doğru olacaktır çünkü 16 yaparsanız benzer istatistiklere ve yeteneklere sahip olan K oyuncusu ile eşit bir değer almış olur.

Sizce hangisi yapıcıdır? Hangisi sinir edicidir?

Biraz daha üsluba dikkat edelim. Eğer tınlanmazsanız, o zaman üslubunuzu sertleştirebilirsiniz.
    Last edited by Ilhan : 03.Kasım.2008 at 21:02 Reason: düzeltme
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    tamam verilen emeğe lafımız yok ama emek vermek her zaman bir işi doğru yapmak anlamına gelmez.çok emek harcayıp tamamen hatalı işler de yapılabilir.her eleştiriden sonra savunma moduna geçip çok emek harcanıyor,biz böyle yapıyoruz hata olduğunu da düşünmüyoruz denmesi çok yanlış.bu işi yapıyorsanız eleştiriye de pek tabi açık olmanız gerek.
    Bakin elestiri var, elestiri var.

"Yine bekledigimiz gibi olmamis" bir elestiri degildir.

"Holosko'nun bitiriciligi 13'den daha fazla olmaliydi cunku toplara cok temiz vuruyor, attigi goller de genelde ceza alanina caprazdan girer girmez hemen vurulan sutlardir." yapici bir elestiridir. Bunu okuyan arastirmaci, maclari izlerken buna daha dikkat eder, kendisi de bu yazilan fikri benimserse ozellikte degisime gider.

Bu iki yazilan arasindaki fark, ilki verilen emegi kucuk gormustur. Ikincisi verilen emegin ustune, "benim de corbada biraz tuzum olsun" diye yapilmistir. Ikincisi her zaman icin makbuldur, her zaman icin okumasi zevk veren bir elestiridir.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Peki bana birisi şöyLe bir örnek verebiLirmi ?

Biz daha önce şöyLe bir yapıcı eLeştiri aLdıktan sonra şu konuya dikkat ettik, odakLandık ve bakın şimdi şu yaptığımız onun üzerine oLmuştur diye? VerebiLirmisiniz.

Hep yapıcı eLeştiri yapın diyorsunuzda ben pek yapıcı eLeştiri dediğiniz şeyLeri söyLeyenLerinde söyLedikLerinin pek bir işe yaradığını göremedim. Varsa gösterebiLirseniz makbuLe geçer.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by serwan View Post
    değerlendirmeler bireysel olarak objektif yapılıyor olabilir.

örneğin ben bitiricilikleri aynı olan iki adamı izleyip ikisi de 14 derim siz izler 16 dersiniz.aslında ikimzde objektif yorum yapmışızdır birine 13 birine 18 dememişizdir.sorun zaten buradan çıkıyor.farklı kişiler izliyor.

x takımında a diye y takımında b diye oyuncular var ve bunlar aynı bitiricilik seviyesinde adamlar.ben x takımını izleyip a ya 14 veriyorum siz y takımını izleyip b'ye 16 veriyorsunuz.halbuki y takımını da ben izlesem b'ye de 14 vereceğim ve en azından bir dengesizlik oluşmayacak.farklı takımları farklı kişiler izleyince olayın standardı kalmıyor.bütün değerler oturulup karşılaştırılmalı.ama bunun yapıldığını pek sanmıyorum.yapılsa da belli ki pek üstünkörü yapılıyor.

Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum ama anlaşılmak istenmiyor belli ki. Hala bene sayfalar dolusu cevap yazılıyor konunun ana fikri "BEN" üzerine.

"BEN Diş Gösteririm" "Huyum kurusun BEN arşivciyim" "SEN paranoyaksın" "SEN okuduğunu anlamıyorsun" "SEN izlediğini anlamamışsın" "SEN eleştri bilmiyorsun" "SEN Mizahtan anlamıyorsun"

Öncelikle neyi kime kanıtlama peşindesiniz bilmiyorum ama egonuzla ilgili problemler veya kompleksleriniz varsa kendinize saklayın. Hakaret amaçlı ya da değil sizin burada kimseye teşhis koyma özgürlüğünüz ya da birikiminiz yok. Okuduğumu anlama ve yorumlama kapasitem, istatistik bilgim gibi şeyler üzerine eğitim aldığım konular olmakla birlikte, sizin yorumunuza ya da tartışmanıza açık şeyler değildir. Okuduğunu anlamama gibi bir durum varsa bu benim yazdığım mesajdan sözde komik anlamlar çıkarmanızdır.

-"Bunları BJK araştırmacısına sorun"

demişsiniz, zaten benim eleştirim öncelikle Bjk Araştırmacısına idi ki Beşiktaş JK konusu altında muhatabımın onun olmasını beklerdim. Size yönelik eleştiriyi Galatasaray başlığı altında yazdım, konu da böyle uzamadı. Buradaki konuya sizin atlamanız, üzerinize alınmış olmanız benim problemim değil.

-"Bu kadar yazı yazıyoruz hala aynı noktadayız"

Yazdığınız yazılar kişisel görüşünüzü tekrarlamaktan ve kendinizi bir parça daha methetmekten başka bilgi içermiyor. Ben hala "neden oyuncu dataları aklı başında Galatasaraylı Fbli ve Bjkli ya da Tsli arkadaşların üzerine fikir birliğine varacağı konularda bile birer kişiye bırakılıyor? neden takımlar arasında mevkii mevkii karşılaştırmalar yapılarak belli bi standarta oturtulmuyor" sorularına bir cevap alamadım.

Keşke ilk mesajınızdan konuyu kişilelere indiremeseydiniz, bu saatten sonra size cevap yazmak istemiyorum, ben tavsiyelerimi dinleyecek kadar olgun olanlara saklayayım, siz de ukalalığınızı kendinize.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Peki bana birisi şöyLe bir örnek verebiLirmi ?

Biz daha önce şöyLe bir yapıcı eLeştiri aLdıktan sonra şu konuya dikkat ettik, odakLandık ve bakın şimdi şu yaptığımız onun üzerine oLmuştur diye? VerebiLirmisiniz.

Hep yapıcı eLeştiri yapın diyorsunuzda ben pek yapıcı eLeştiri dediğiniz şeyLeri söyLeyenLerinde söyLedikLerinin pek bir işe yaradığını göremedim. Varsa gösterebiLirseniz makbuLe geçer.
    Mesela:

http://forum.turksportal.net/vb/show...&postcount=700

http://forum.turksportal.net/vb/show...&postcount=511

http://forum.turksportal.net/vb/show...&postcount=300

Dahasini da bulmak mumkun..

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Bakin elestiri var, elestiri var.

"Yine bekledigimiz gibi olmamis" bir elestiri degildir.

"Holosko'nun bitiriciligi 13'den daha fazla olmaliydi cunku toplara cok temiz vuruyor, attigi goller de genelde ceza alanina caprazdan girer girmez hemen vurulan sutlardir." yapici bir elestiridir. Bunu okuyan arastirmaci, maclari izlerken buna daha dikkat eder, kendisi de bu yazilan fikri benimserse ozellikte degisime gider.

Bu iki yazilan arasindaki fark, ilki verilen emegi kucuk gormustur. Ikincisi verilen emegin ustune, "benim de corbada biraz tuzum olsun" diye yapilmistir. Ikincisi her zaman icin makbuldur, her zaman icin okumasi zevk veren bir elestiridir.
    bu konuda tamamen haklısınız..eleştiriler elbette yapıcı olmalıdır.ama bir de beklentiler vardır.yani birkaç yıldır sürekli aynı şeylerden şikayet ediliyor ve bu çözülmüyorsa yapıcı eleştiriler araştırmacıya katkıda bulunmamış demektir.e ister istemez bi noktandan sonra eleştirinin dozu ve yapısı farklılaşıyor.
    tabi bu doğru mudur?değildir.beklentiler karşılanmasa bile kimsenin kimseye kızma,hakaret etme vs. hakkı yoktur.zaten bu işler gönüllü olarak yapılıyor.

ama şuna hakkı vardır:ben bu araştırmacının yeterli olduğuna inanmıyorum diyebilir.bunu yöneticilere gerekçeleri ile bildirebilir.
    e şöyle bir durum var çok kişi beşiktaş ve türkiye datasından genel olarak memnun değil.demek ki yanlış yapılan bişeyler var.ama araştırmacıların yerlerine yenilerinin görevlendirilmesi veya yanına bu işi beraber yapacağı birinin verilmesi gibi şeylerin yapılmadığını düşünüyorum.gönüllü kimsenin olmaması da söz konusu değil.nerden çıkardın derseniz, bir zamanlar(istanbul'dayken) beşiktaş araştırmasına direkt olarak katkıda bulunmak istediğimi iletmiş, fakat halihazırda bir beşiktaş araştırmacısı bulunduğu ve bu yüzden bunun şimdilik mümkün olmadığı,forumdaki beşiktaş araştırması sayfasına katkıda bulunmamı,eğer bir gün görev boşalırsa bu isteğimin değerlendirileceği söylendi.
    yani özeti şu.benim mevcut araştırmacılardan daha iyi değerlendirme yapabileceğim asla düşünülmedi.daha iyi miyim bu ayrı bir tartışma konusudur.ama anlatmak istediğim mevcudun değiştirilmesi asla düşünülmedi.çok iyi olabilir kendisi.ama el elden üstündür.şöyle bir cevap beklerdim."sana şu kadar zaman.şu oyuncuları şu kriterlere göre değerlendir.eğer mevcutlardan daha iyi olduğun görülürse neden olmasın?"

bu olay araştırma ekibinin aslında çok da ince elenip sık dokunmadan belirlendiğini veya en azından daha iyilerinin olabileceğinin göz ardı edildiğini gösterir bence.

aslında çok şey söylemek isterdim ama uzatmayayım dedim.bir şey söylemek istiyorum.söylediklerim sadece bu kadar değildi alıntı yaptığınız yazımda.diğer kısmını da değerlendirip açıklarsanız sevinirim.

son bir şey daha..neden beşiktaş araştırmacısı arkadaşımız eleştirilere kendisi cevap vermiyor.yani mutlaka kendine göre bi savunması vardır.mesela bir şeye çok fena takmış durumdayım.yıllardır maç izlerim,oyuncuları az çok iyi değerlendirdiğimi de düşünüyorum.. holosko,serdar özkan ve delgado'nun hızlanma değerlerinin aynı olmasını bir türlü kafam almıyor üstelik yattara'nın bu değerinin özellikle holosko'dan 2 puan fazla olması çok mantıklı gelmiyor.benim yıllardır izlediğim holosko bir anda ok gibi fırlayabilen bir adam.bikaç saniyede rakip defansı bikaç metre geride bırakabilen bir oyuncu ama delgado asla holosko kadar değil,yattara'da holosko'dan 2 puan fazla verilecek kadar iyi değil bu konuda.gerçi daha önce de yazmıştım ama cevap alamadım.
    .
    .
    .
    Last edited by serwan : 03.Kasım.2008 at 20:23 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2003

Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum ama anlaşılmak istenmiyor belli ki. Hala bene sayfalar dolusu cevap yazılıyor konunun ana fikri "BEN" üzerine.

"BEN Diş Gösteririm" "Huyum kurusun BEN arşivciyim" "SEN paranoyaksın" "SEN okuduğunu anlamıyorsun" "SEN izlediğini anlamamışsın" "SEN eleştri bilmiyorsun" "SEN Mizahtan anlamıyorsun"

Öncelikle neyi kime kanıtlama peşindesiniz bilmiyorum ama egonuzla ilgili problemler veya kompleksleriniz varsa kendinize saklayın. Hakaret amaçlı ya da değil sizin burada kimseye teşhis koyma özgürlüğünüz ya da birikiminiz yok. Okuduğumu anlama ve yorumlama kapasitem, istatistik bilgim gibi şeyler üzerine eğitim aldığım konular olmakla birlikte, sizin yorumunuza ya da tartışmanıza açık şeyler değildir. Okuduğunu anlamama gibi bir durum varsa bu benim yazdığım mesajdan sözde komik anlamlar çıkarmanızdır.
    Kanitlamak mi? Herhangi kanitlayacak bir seyim yok acikcasi. Benim amacim yapici elestiri yapmayan bir kisiden ornek yaratmakti. Serwan'in ortaya koydugu dusunceye katilarak, esasinda bunu soylemek istiyordum diyerek de daha once yazdiklariniz ortadan kalkmaz. Kendinizi ifade etmekte zorlaniyorsaniz dusuncelerinizi toparlayip yazmaniz daha dogru olur.

Komik anlamlar mi? Ilk mesajinizi tekrar, tekrar, tekrar okuyun, rica ediyorum. Bu konu altinda yazdiklariniz ile ilgili ayni sonuca varan tek kisi olmadigima da dikkatinizi cekerim.

Kazdiginiz kuyunun icinden cikmak icin mazlum havasi yaratmaniz daha da ilgi cekici ayrica..

-"Bunları BJK araştırmacısına sorun"

demişsiniz, zaten benim eleştirim öncelikle Bjk Araştırmacısına idi ki Beşiktaş JK konusu altında muhatabımın onun olmasını beklerdim. Size yönelik eleştiriyi Galatasaray başlığı altında yazdım, konu da böyle uzamadı. Buradaki konuya sizin atlamanız, üzerinize alınmış olmanız benim problemim değil.
    Bu yazis biciminizle eger Koray bana..

"Abi yok sacmasapan yaziyorlar, onlara laf yetistirmeye ugrasmak istemiyorum, ben Besiktas konusunda bir sey yazmayacagim" derse esas kaybeden siz olursunuz. Esas kaybeden Besiktas arastirmasi olur. Daha once baska arastirmacilarin soylemedigi bir sey degil yikici elestiriler sonrasinda. Sonucta bunu herkez gonullu bir sekilde yapiyor. Sizin her yazdiginiza da katilmak zorunda degiller. Sizi tatmin edecek kadar uzun uzun yazmak zorunda da degiller. Hatta yazdiklarinizi okumak zorunda da degiller.

-"Bu kadar yazı yazıyoruz hala aynı noktadayız"

Yazdığınız yazılar kişisel görüşünüzü tekrarlamaktan ve kendinizi bir parça daha methetmekten başka bilgi içermiyor. Ben hala "neden oyuncu dataları aklı başında Galatasaraylı Fbli ve Bjkli ya da Tsli arkadaşların üzerine fikir birliğine varacağı konularda bile birer kişiye bırakılıyor? neden takımlar arasında mevkii mevkii karşılaştırmalar yapılarak belli bi standarta oturtulmuyor" sorularına bir cevap alamadım.
    Benim kendimi methetmeye ihtiyacim yok acikcasi..

Fikir birligine ulasilmadigi sonucuna nereden vardiniz ayrica? Oyuncular beklediginiz seviyede olmadigi icin mi?

Keşke ilk mesajınızdan konuyu kişilelere indiremeseydiniz, bu saatten sonra size cevap yazmak istemiyorum, ben tavsiyelerimi dinleyecek kadar olgun olanlara saklayayım, siz de ukalalığınızı kendinize.
    Ilk mesajimda kisilere indiren benmiydim acaba? Yazdiginiz kisa ve pek de yararli olmayan yazi'nin acilmasini, daha detayli anlatilmasini istemek mi hatam?

Nesil
    2003

Bakalim oyun ne diyor Holosko, Bobo, Delgado vs. konusunda....
    Last edited by perpetua : 15.Ocak.2009 at 17:34

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bir Beşiktaşlı olarak takımın değerinin bu kadar düşük olmasına seviniyorum çünkü gerçekçi olmuş.serdar kurtuluş ve ibrahim üzülmez 10.sınıf oyuncularken fm 8 de iyi yapılmıstı bunda düşülmüş oyuncu dereceleri.tek şaşırdığım tellonun düşük özellikleri ve rüştünün düşük özellikleri.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Bakalim oyun ne diyor Holosko, Bobo, Delgado vs. konusunda....
    cevap bana ise ben sadece holosko serdar özkan ve delgado'nun acceleration değerlerini söylemiştim ki bu resimler benim soruma cevap değil gibi.ama sanırım bu genel bi açıklama benim sorumla alakasız.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Serdar kurtuLuş resmen komik oLmuş adam. Top kapma 11 ve en iyi oLduğu fizikseL özeLLikLeri yerLerde.

Serdar Özkan için diyeceğim birşey yok. Türkiye nin geLecek vaad eden isimLerinden biri ama bu profiLde bir adamı ben 10 yıL uğraşsam adam edemem herhaLde.

Hem Ömer abi senin verdiğin SS Lerde Aydın Ve Serdar doğru düzgün oynamamış biLe.

Fenerbahçe uzak ara fark atmış. Zaten oyunda da herhaLde durduraLamayacak adamLar.

GaLatasaray ise adamLarın forvetLerinin goLü orta sahasının doğru düzgün asisti yok.

Bu mudur gerçekciLik ?

HoLosko ve Bobo icin birşey diyemem. Benim bekLediğim seviyede. DeLgado ise tartışıLmaya değmeyecek bir profiLi var. Yani biraz dahaLarı var ama onLarın oLmaması da önemLi değiL.

Ama SerdarLarın haLi ve Aydının haLi hiçte iyi değiL. Zapo zaten kötü durumda ama onda bizim sucumuz yok. Ve sanırım biraz da düzeLtiLmiş, düzeLtiLmese hiç çekiLmezmiş yani.

Sivok takımda ki en iyi oyuncu.

Yani geneL oLarak bence geçen yıLa göre daha az hata var ama yine de var. Bunu da kabuL etmek gerek.

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

öncelikle herkese merhaba.. bu ilk post'um tartışmayı baştan sona okudum ve iki tarafın da haklı olduğu noktalar var.

benim soracaklarım ise ;

Nobre ve Cisse demo'da yoktu. onların özelliğini merak ediyorum.

ve bir de Beşiktaş'ı araştıran arkadaş neden yaptıklarını açıklamıyor da bir Galatasaray sorumlusu açıklıyor onu anlayamadım. Yanlış anlamayın bu bi eleştiri değil, sadece merak. Sonuçta araştıran ve yapan kişi yaptıklarının nedenlerini açıklarsa belki eleştiriler de daha düzenli ve daha bilinçli şekilde olabilir.

tekrardan herkese merhabalar, iyi akşamlar...

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by kiwi21 View Post
    öncelikle herkese merhaba.. bu ilk post'um tartışmayı baştan sona okudum ve iki tarafın da haklı olduğu noktalar var.

benim soracaklarım ise ;

Nobre ve Cisse demo'da yoktu. onların özelliğini merak ediyorum.

ve bir de Beşiktaş'ı araştıran arkadaş neden yaptıklarını açıklamıyor da bir Galatasaray sorumlusu açıklıyor onu anlayamadım. Yanlış anlamayın bu bi eleştiri değil, sadece merak. Sonuçta araştıran ve yapan kişi yaptıklarının nedenlerini açıklarsa belki eleştiriler de daha düzenli ve daha bilinçli şekilde olabilir.

tekrardan herkese merhabalar, iyi akşamlar...
    Perpetua Ömer abi geneL araştırma Şefidir. DoğaL oLarakta bütün takımLar üzerinde biLgisi ve yapıLanLardan da haberi vardır.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Serdar kurtuLuş resmen komik oLmuş adam. Top kapma 11 ve en iyi oLduğu fizikseL özeLLikLeri yerLerde.

Serdar Özkan için diyeceğim birşey yok. Türkiye nin geLecek vaad eden isimLerinden biri ama bu profiLde bir adamı ben 10 yıL uğraşsam adam edemem herhaLde.

Hem Ömer abi senin verdiğin SS Lerde Aydın Ve Serdar doğru düzgün oynamamış biLe.

Fenerbahçe uzak ara fark atmış. Zaten oyunda da herhaLde durduraLamayacak adamLar.

GaLatasaray ise adamLarın forvetLerinin goLü orta sahasının doğru düzgün asisti yok.

Bu mudur gerçekciLik ?

HoLosko ve Bobo icin birşey diyemem. Benim bekLediğim seviyede. DeLgado ise tartışıLmaya değmeyecek bir profiLi var. Yani biraz dahaLarı var ama onLarın oLmaması da önemLi değiL.

Ama SerdarLarın haLi ve Aydının haLi hiçte iyi değiL. Zapo zaten kötü durumda ama onda bizim sucumuz yok. Ve sanırım biraz da düzeLtiLmiş, düzeLtiLmese hiç çekiLmezmiş yani.

Sivok takımda ki en iyi oyuncu.

Yani geneL oLarak bence geçen yıLa göre daha az hata var ama yine de var. Bunu da kabuL etmek gerek.
    Her oyunda değişiyor dengeler.
    Sakatlıklar, transferler, oyuncuların formları hep değiştiriyor.

Üç büyükler, Trabzonspor ve tabi ki bir kaç Anadolu takımı arasında (neden, nasıl olduğunu anlatamayacağım) ciddi bir ön sıra rekabeti oluyor dediklerinin tam tersine.

Bende de Galatasaray şampiyon olmuştu.
    Fenerbahçe orta alan rotasyonu zayıf ama çok normal Fenerbahçe bu karşındaki, Fenerbahçe devre arasına kadar toparlanacak.

Beşiktaş'a gelelim, oyunda gayet iyi, kafaya oynuyor, şampiyon yarışında üç büyükler hep hissediliyor, eğer sorduğun şey bu ise.

Şampiyonluk konusunda çok sabit bir ağırlık yok (3 büyüklerden kasıt), bence müthiş bir denge oldu.Kadro kalitesi açısından tabi ki Gs ve Fb'den önde değil ama ofansif olarak hiç de zayıf değil, aksine çok tehlikeli bence.

Galatasaray'ın forvetleri Nonda, Baros, Ümit Karan istikrarsız oyuncular.Nonda santrafor diğer ikisi forvet.Baros zaten Gs'a kontratak için gerekliydi, Kone'yi de o yüzden istemişti Galatasaray.Baros iyi bir oyuncudur ama düşündüğün kadar özel bir isim değil.Zaten bu oyun formatı Baros'u bozar, Pivot santrafor orta sahaya yaklaşırken Baros çizgide ofsayttan kaçarak derinlemesi top beklemeyi seven bir oyuncu.O arkadaki üçlü, Kewell-Lincoln-Arda çok ağır kalmalarına rağmen çok iyi pas yaptıkları için o alanı iyi kullanarak Baros'a çok pas gelmesini sağlıyorlar.Bu ligde ne kadar çok pozisyon bulursanız o kadar çok şansınız olur.

Yine de şu an sakatlıktan kalan DMCler yeterli baskı kuramadıkları için, Kewell-Lincoln-Arda ön alanda kontraları kesecek pres yapamadıkları için iyi alan daraltan takımlara karşı çok bozulur, hala ağır oynuyor şu an Gs.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Sayfa 1 / 23 12311 ... SonSon

Mesaj Yetkileri