Sayfa 1 / 11 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 329 sonuç

Konu: Oyun İçi Bilgi Alış-Verişleriniz

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Default Oyun İçi Bilgi Alış-Verişleriniz

Arkadaşlar takip edenleriniz belki vardır "Kariyer takip" alanında GS ile oynuyorum ve SS'lerlede forumdaki kardeşlerle oyunumu paylaşıyorum. Kariyer başlıgında oyun hakkında güzel sohbetlerimiz ve oyun hakkında bilgi alış verişlerimiz oluyor. Ama tabiki orası biraz şahsi bir başlık oldugu için Genel tartışmalar bölümüne FM hakkında bilgi alış verişi yapacagımız böyle bir başlık açma fikri geldi aklıma....Ben bu oyunu yaklaşık 11 senedir oynuyorum ve kendimce mantıgını kaptıgımı düşünüyorum.El elden üstündür. Mutlaka bu işi benden çok daha iyi yapanlar da vardır... Gelin birlikte bu başlık altında sorular soralım,bilgilerimizi paylaşalım...Genel olarak aklıma gelen konular şunlar:

---Finans yönetimi nasıl olmalıdır?
    --- Transfer politikası nasıl olmalıdır?
    ---Antreman sistemi nasıl ayarlanır?
    --- Genç oyuncu yetiştirme yolları nelerdir?
    ---Taktik yapımında nelere dikkat edilir?
    --- Takımın moralini üst seviyede tutma
    --- Maç içinde geriye düşünce ne yapacagız?
    ---Avrupada başarı nasıl gelir?
    --- hangi dizilişler daha etkilidir?
    --- oyuncu komutları nasıl ayarlanır?
    ---Takım komutları nasıl ayarlanır?
    --- Koçlar nasıl seçilir ve takıma etkisi nedir?
    Vs.vs... (liste uzar gider)

Bizim bildiklerimizin hepsini buraya yansıtmak yerine soru-cevap şeklinde yazarsak daha net bilgilere ulaşılır diye düşünüyorum... ayrıca çok uzun bilgiler yerine kısa ve net yorumlarla herkese daha kolay yardımcı oluruz.
    Amacımız oyunun mantıgını daha iyi kavrayıp çok başarılı kariyerle oynayabilmek... fikrimi saçma bulan da olabilir ama bence yararlı olacak bir ortam oluşturabiliriz....
    Last edited by nannar : 10.Aralık.2008 at 07:53
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

Yararlı bir başlık olma potansiyeli yüksek olduğu için başlığı değiştirip konuyu da sabitledim. Devam edebilirsiniz.
    (/s)

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

hocam anlatmaya sen baslasan bizim icin daha yararli olabilir aslina

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by GeanyGS View Post
    hocam anlatmaya sen baslasan bizim icin daha yararli olabilir aslina

o zaman çok bilmişlik yapmış olurum daha çok soru cevap şeklinde olmalı diye düşünüyorum...benim de merak ettiğim konular var... mesela diziliş olarak FM 2009'da hangi dizilişler sizi en çok başarıya ulaştırdı?

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

acikcasi ben 4-4-2 taraftariyim bu dizilimle ister kapali ister acik oyunu cok rahat kurabiliyosun.

Kariyerinde dinamo kiev macina kendi kullandigim taktikle ciktim ve 4-2 kazandim ama 09'da rakibe gore taktik on planda oldugu icin cokta genelleyemem tabi ki.

Ozellikle dusuk liglerde 4-5-1 oynamak neredeyse handikap diyebilirim. O kdr yonlu bir santraforumuz olmayacagindan rakip defans icinde kaybolup gidecektir.

Mac motorununda daha tam anlamiyla oturdugunu dusunmuyorum. Hizli defanslarin yoksa defansi onde kuramiyosun. Geride kuruncada defansla orta saha arasinda buyuk bosluk oluyor baski altinda kaliyosun.

Ayrica cok bilmislik olmaz Huseyin kardesim, herkes ztn kariyerini takip etmekte ve regenleri nasil degerlendirdigini, kulubunun finansini nasil yukselttigini merak etmekte.

Saygilar.

abi bende formasyon denizde kum ama 2.sezon Ş.L. getiren taktikler şöyle 4-1-3-2 , 4-1-1-3-1
    ve 4-3-1-2 şeklinde ve tecrübelerime dayanarak bu taktiklere farklı isimler verdim mesala 4-1-1-3-1(evde yıkar!!) gibi ...

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

Ilk mesajdaki resim super bu arada

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

......sc......sc.....,
    ..........amc........
    ml...................mr
    ...........dmc.......
    dl.....dc.......dc.....dr

Ben üstte görüldüğü gibi tek ön liberolu MC'siz yani 4-4-2 karo sistemini kullanıyorum fakat avrupada zor maçlarda forvetin birini orta alana MC göreviyle çekiyorum... yani avrupada zor maçlarda 4-5-1 gibi oluyor... oyunda ön libero mecbur gibi olmuş. yoksa defansla orta alana arasında çöl gibi alan açılıyor ve rakip buraları kullanarak çok organize ataklar geliştiriyor. yalnız AMC olmayınca da olmuyor, çünkü forvetlere yakın olan 1 oyuncu daha oynattıgınızda hücumda zenginlik artıyor... diziliş konusunda bence eger rakipten güçlüyseniz 2 forvet daha mantıklı ... zaten tek forvet eski serilerdeki gibi kolay değil. tek forvet oynamak için çok kaliteli bir forvet lazım....
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Ilk mesajdaki resim super bu arada

çalınıp editlenmiştir
    Last edited by nannar : 09.Aralık.2008 at 23:26 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

dizilisten ote takim komutlarida her seride daha bir onem kazaniyor.

yeni mac motorunda gordugum kadariyla onemli olan defansi saglama almak ve ataklara destek olmalarini saglamak. Ozellikle beklere cok is dusuyor. Arka defans dortlusu kesinlikle hizli adamlardan kurulmali diye dusunuyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

valla benim defanslar hızlı mı bilmiyorum ama bu seride en çok dikkatimi çeken defansın önde ya da geride kurulması... "deep" ya da "push up" yani... eğer 2 ön liberonuz varsa ve orta alanda da kalabalık 3 kişi varsa... yani orta alanınız 5 kişiyse defans 4 lüsü gömülü oynayabilir ancak eğer bir ön liberonuz yoksa ya da ben gibi 1 ön libero fakat MC'siz oynuyorsanız defansınızı mutlaka "push up" olarak kurmalısınız benim sona yakın... yoksa rakip oyuncular sizin orta saha ile defans hattı arasında çifte telli oynayarak geliyorlar... yani mesele alan daraltmak... defansı önde kurup alanı daraltarak rakibin oyun alanını kısıtlayabilirseniz ve eğer pres yapan çalışkan orta sahalarınız da varsa orta sahayı ele geçirirsiniz.....

Tek sorun kurt teknik adamlar eğer rakip sizin oyun anlayışınızı sezer ve arkaya kaçabilecek hızlı forvetleri oyuna alarak uzun toplarla defansın arkasına top atarsa yandıniz ki ne yandınız ! en küçük takım bile sizi zorlayabilir

öncelikle başlığı açan arkadaşa teşekkür etmek istiyorum.

ilk başta finans yönetiminden başlayalım. finansınızın iyi olması için
    -oyuncuları alırken olabildiğince taksitle alın,satarken olabildiğince peşin satmaya çalışın. örneğin 24 m euro luk bir oyuncu alıyorsunuz eğer parayı peşin öderseniz kasanızdan bir anda 24 m euro gidiyor ve menüdeki profit-loss kısmında 24 m euro luk bir zara oluşuyor ama 12 ay taksitle yaparsanız her ay 2 m euro eğer 24 ay taksitle yaparsanız her ay 1 m euro gidiyor ve sizin açınızdan daha faydalı oluyor.

-özellikle çok büyük olmayan ama büyük olma yolunda ilerleyen bir takımsanız pilot kulüp istediğinizde seçeneklerde olabildiğince merchandising olanı seçin.belki oraya oyuncu yollayamıyorsunuz ama en azından size bir gelir sunuyorlar.özellikle takımınızın itibarı artıp yıldız oyuncu transfer ettikçe finansınızdaki merchandising gelirleri önemli bir sayıda artış gösteriyor.

-sezon başında hazırlık maçlarında özellikle uzak doğu ya tur yapmaya çalışın.eğer gideceğiniz ülkede merchandising pilot takımınız varsa o ülkeye gitmeye çalışın. bunun dışında sezon başında evinize büyük,tanınmış bir kaç takımla hazırlık maçı veya turnuva düzenleyin.gelen takımlara ödeyeceğiniz rakam fazla olabilir ama stadınızı seyircilerin doldurması ile ileride transfer bütçenize fazladan gelir sağlar.

transfer hakkında ise

-oyuncu alırken taksitle almanın yanı sıra sonraki satıştan pay seçeneğini olabildiğince düşük,satarken de olabildiğince yüksek yapın.özellikle genç sonraki dönemde satacağınızı düşündüğünüz veya siz satmak istemeseniz de çok potansiyeli olan ve eninde sonunda büyük bir kulübe gideceğini düşünerek aldığınız(ör:giovanni dos santos,marko marin,toni kroos vb.) oyuncuları sonraki pay ı olmadan veya çok az olarak alın,satarkken de olabildiğince çok pay ile satın.ben özellikle çok potansiyelli gençleri satarken mutlaka sonraki satıştan %50 pay isteyerek satarım.

NOT:Burada eklemek istediğim bir şey var.eski serilerde olmayıp fm 2009 da eklenen yeni özellik var.oyuncu ya transfer teklifi yaparken percentage of nezt sale ve percentage of profit diye ikiye ayrılıyor.birince sonraki satıştan pay ikincisi ise sonraki satışın karın olan paydır.
    örnek vermek gerekirse bir oyuncuyu 5 m euro ya aldınız.

1.oyuncuyu alırken takıma 5 m euro + sonraki satıştan %25 pay olarak anlaştınız.

2.bu sefer de alırken 5 m euro + sonraki satışın karından %25 pay olarak anlaştınız.

oyuncuyu 30 m euro ya sattınız.bu durumda 1.seçeneğe göre sonraki satışın yani 30 m euro nun %25 i yani 7.5 m euro oyuncuyu aldığınız takıma gidecektir. ama 2. seçenekte karın yani 25-5=20 m euo nun %25 i olan 5 m euro takıma gidecektir.yani 2. durumda elinizde fazladan 2.5 m euro kalıyor.

Bazı takımlar özellikle genç oyuncu satarken sonraki satıştan pay alma konusunda diretiyorlar.olabildiğince vermemeye çalışın fakat bazıları pay ı zorla istiyorlar ve pay durumunu kaatınca fiyat yükseltiyorlar.eğer pay vermek zorunda kalmışsanız alırken "percentage of profit" satarken de "percentage of next sale" seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim.
    Last edited by mgokalparslan : 09.Aralık.2008 at 23:56

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

evet dediklerin cok dogru ama buda kucuk takimlarla basariya ulasmayi kisitliyor malesef.

ben uzun süreli kariyerleri oynamayı seviyorum ve bu konuda bir kaç şey yazmak istiyorum.bu mesajda da trnasferlerden bahsetmeye çalışacağım. aşağıda diğer konulardaki bazı mesajlarım var,onları buraya kopyaladım ve okumanızı istedim.size faydalı olabilir.

ilk başta scouting ile ilgili yazdım.

Quote Originally Posted by mgokalparslan View Post
    ben de scouting ile ilgili bir kaç sey eklemek istiyorum.scouting olayı oyunda benim en çok sevdiğim ve uyguladığım olaydır.genelde uzun süreli oynadığım için en çok yaraladığım ve zevk aldığım bölümdür.

-scout sayısında belirli bir artış var,fenerbahçe ile 2. sezonumda ve hoffenheim ile sezon başında scoutlar ile anlaşınca yönetim bana 10 scout sınırlaması getirdi.fm 2008 de madrid,barca yı seçip şampiyonlar ligi ni alsanız bile en fazla 6-7 taneye izin veriyorlardı bu bakımdan daha çok scout ve araştırma olanağımız var.

-scout ları gödereceğiniz yeri seçerken açılan menüde sol altta roaming diye bir seçenek var. scoutları kıtalara yollarken bu seçeneği açık bırakırsanız sürekli seçtiğiniz yerde geziyor ve hiç durmuyor.(keşke burada ülkelere de yollarken de roaming seçenerği yapsalardı,çünkü özellikle uzun süreli oynarken sürekli yeni regen çıkıyor ve özellikle kendi ülkenizi araştıran bir scout için sürekli tekrar göndermek zorunda kalmazdık.)

-scout ları yolladığınız andan itibaren her ay size oyuncu raporu sunuyorlar.

-fm 2008 de scout larınızın özellikleri çok iyi değilse get scout report dediğinizde oyuncu ile ilgili hiç bir şey bulamıyordu ve tekrar get scout report yapmanız gerekebiliyordu.2009 scout kötü bile olsa en azından ilk seferde bu bilgileri verebiliyor.

-yine scouting de gönderebileceğiniz yerlerde world diye bir seçenek var. buraya yolladığıız scout dünyanın sürekli her yerini geziyor ve eğer scout sayınız yeterli değilse ücra yerlerden iyi oyuncular bulabiliyor.
    burada oyuncu keşfi,satış konusu ve takımı finansal çıdan güçlendirme hakkın yazdım.
    evet arkadaşlar sizin için ss leri hazırladım buradan sattığım oyuncuları göreceksiniz.her sezon ortalama 100 m euro luk oyuncu satıyorum ama bunları en çok sattığım sezonlar.oyuncuları bulurken hiç bir program kullanmadım,oyuncuların hepsini oyun içindeki scoutlar ile buldum.ayrıca transfer konusuna değinince şunu belirteyim;gördüğünüz üzere takımım çok zengin ama genç yaşında aldığım ve değeri ortalama 5 m euro olan bir oyuncuya 20-25 m euro luk bir teklif gelince başkan kulübün maddi durumunu gö önüne almayıp bu çok iyi bir para deyip satıyor.normalde belçika nın vasat takımlarından olsam bu gayet normal karşılanır ama dünyanın en zengin kulübü ve cl de her sene gruplardan çıkan bir takım olunca bu pek de normal olmuyor.bu da maalesef oyunun bir hatası.

birazdan göreceğiniz ise home sayfam orada işaretlediğim üzere transfer ve wage budget larım gözüküyor.

ve şimdi de göreceğiniz info sayfam 2027 yılında kulüp benim adıma yaklaşık 40.000 kişilik bir stad yaptırdı.şu andaki kapasitesini görüyorsunuz.

bu benim belçika liginden lokeren save imdi.oyunun başından beri aynı takımı yönettim.takımı dünyanın en zengin takımı yaptım.karşılığında da benim adıma bir stad yaptırdılar.aslında belçika gibi bir ligde hep aynı takımda oynamak çok sıkıcı gelebilir ama benim gibi azimli biriyseniz gerçekten zevkli olabiliyor.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bu da benim ispanya liginde oyunun başından 2031 yılına kadar oynadığım almeria save im.gene aynı şekilde scoutları düzenli bir şekilde görevlendirip dünyanın her yerinden genç yetenekleri buluyorum.sonra bunları geliştirip ve satıp zengin oluyorum.işte bu sezonlardan bir kaç tanesi

burda da kulüp rekorlarını görebilirsiniz

bu da kulübün 2031 yılındaki info sayfası.almeria da misyonumu tamamladığımı düşündüm ve valencia ya geçtim.kulübün efsane oyuncularından patrik lomski adına yapılan ve ilk yağıldığında kapasitesi yaklaşık 25.000 olan stadın şu anda 80.000 kişilik kapasitesi var.ben gittikten sonra onu 100.000 in üstüne çıkardılar.ayrıca shadowfree burada işaretlediğim üzere stadın özelliğini görebilirsin.

ayrıca lokeren save imde sadece alttan ısıtmalı yaptılar burada ise hem alttan ısıtmalı hem de açılıp kapanabilir oldu.bu kulubün istekleri ve bulunduğu lige göre değişebiliyor.belçika gibi çok da göz önünde olmayan bir ligde(en fazla kapasiteyaklaşık 40.000 ile anderlecht de) çok da ekstra bir stad gerekmiyor.ama lokeren ile hala oynuyorum belki kapasiteyi daha da artırıp geliştirebilirler.diğer yandan ispanya ligi gibi dünyanın en iyi liglerinden biri olunca daha iyi bir stad yapıyorlar.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bu da aynı ispanya liginden almeria yı bırakıp valencia ya geçtiğim zamanki durum.yukarıda da belirttiğim gibi ben bıraktıktan bir kaç sene sonra stadın kapasitesi 100.000 in üstüne çıktı.ayrıca burada da görebileceğiniz gibi benim 2031 yılındabıraktığımda 1.4 b euro olan kulüp değeri şu anda 2042 yılında 300 m euro nun altına düştü.

valencia yı ilk aldığımda değeri yaklaşık 100 m euro civarındaydı,uefa ya katılma mücadelesi veriyordu ve kulüp borç batağındaydı.kadro genelde yaşlılardan oluşuyordu ve çok fazla wage budget harcıyorlardı.yaşları ve aldıkları paradan dolayı satılığa çıkarsam da kimse onları almak istemiyordu. bu yüzden takımdaki en iyi oyuncuları satmak zorunda kaldım.ben en iyi oyuncuları sattıkça hem kadro zayıflıyor hem de transferden gelen paraların çoğu wage budget a gidiyordu.bu yüzden ilk iki sene çok sıkıntı çektim.

ama bunun da üstesinden gelmeyi başardım.bu maddi imkansızlıklar içinde gençlere ve geleceğe yöneldim.burada yine bazı sezonlardaki oyuncu satış durumunu göreceksiniz

bu da takımın info sayfası.dediğim gibi borç batağında 2031 yılında aldığım kulübü 2042 yılnda bu hala getirdim.her sene ortalama 100 m euro civarı(ve bunların çoğu takımın en iyi oyuncuları)satış yaptım buna rağmen cl ve ligde başarılı sonuçlar aldım aşağıda da bunları göreceksiniz

ve şu anda da valencia yı bırakıp villarreal in başında geçtim.haftaya vizeler başlıyor ve maalesef fazla oynayamayacağım.villarreal bu genel ispanya save imde çok kötü durumdaydı.daha 2011 yılında borç batağına girip en iyi oyuncularını satmak ya da bırakmak zorunda kaldılar.burada sattığı oyuncuları görüyorsunuz.özellikle kafadan 25-30 m euro ya satabilecekleri giuseppe rossi bile hemen bırakmaları ne kadar kötü bir durumda olduklarını gösteriyor.aynı sezon almeria nın başındaolup ve oyuncu satışlarından iyi bir para elde ettiğim için iyi oyuncuların çoğunu aldım.belki ben onları verip almasam daha düşük bir fiyata satmak veya bedavaya zorunda kalabilirlerdi.bunlar da ss ler

aşağıda da kulübün info su ve başarıları(başarısızlıkları) görülüyor

bütün bu save lerimde açıkladığım gibi hiç bir hile vs. kullanmadım tamamen sistemli bir şekilde zamanla gelişerek bu başarıları elde ettim.ss lerden de gördüğünüz gibi herşey açıklanıyor.

bu takımla hedefim 5 sene içinde borçlardan kurtulup takımı ilk 5 içine sokabilmek,10 sene içinde de takımı yaklaşıp 1 b euroluk bir değere ulaştırmak ve ayrıca takımın o zamanki haline yaraşır yeni ve modern bir stad yaptırmak olacak.
    o yıllara gelince kariyerimi ve başarılarımı sizinle paylaşacağım fakat dediğim gibi sınavlar başlıyor ve maalesef fazla oynayamayacağım.

burada da oyuncu satarken dikkat edilmesi gerekn bazı konulara değindim.

aslında sistemi kurunca devamı geliyor.emurafu nun antrenman sistemini kullanıyrum ve çok güzel bir antrenman programı.aynı şekilde coach ların hepsi 7 yıldızlı.aldığım oyuncuları zaten seçerek aldığım için pa ları genelde yüksek oluyor.

aynı şekilde çok sayıda pilot takımım var ve bunlar genelde aston villa,lille,braga gibi avrupa kupalarına katılan büyük takımlar oluyor.pilot takıma yollamadıklarım ise b takımda oynayarak gelişiyorlar.şampiyonluğu garantileyince veya önemsiz kupa maçları vs. fırsat buldukça oynatıyorum.onun dışında bunların pa nasılsa yüksek olduğu için hiç oynatmasam da antrenman ile gelişim gösterebiliyorlar.bazen çok gelişmiyor.

her zaman istediğim paraya satamıyorum. mesela kadroda çok forvet olunca geleceği olan bir forveti gereğinden az paraya satabiliyorum.
    bir de özellikle barcelona,chelsea gibi takımlar bence ca dan çok pa ya önem veriyorlar.çok ücra yerlerden çıkan yüksek pa lı oyuncuları bile izliyorlar.yine aynı şekilde scoutlarımın ne coach ların pa sı çok yüksek ama ca sı düşük dediği adamlara çok rahat para verebiliyorlar.nasılsa gelişir diye ca sı çok yüksek olmayan yüksek pa lı oyunculara çok fazla para veriyorlar.

başka bir olay ise oyunda özellikle regen çıktıktan sonra acayip bir transfer akışı oluyor.yüksek pa lı,orta halli,vasat oyuncular bile çok büyük paraya gidebiliyor. bu şekilde ellerine para geçen kulüpler çok fazla para harcıyorlar.

onun dışnda ben dünyanın her yerinden oyuncu araştırdığım için çoğu uyrukran oyuncum oluyor.mesela meksikalı bir genç yeteneğim var.barca,milan buna 10 m euro verirse meksika lılar 20 veriyor.aynı şekilde river plate arjantin li oyunculara çok fazla para verebiliyor.

son olarak da meksika,ukrayna,rusya gibi ülkelerin takımları çok tanındık olmadığı için çok tanınmış ve iyi oyuncuları alamıyorlar.onun için vasatın biraz üstü orta halli oyunculara gereğinden çok para verebiliyorlar.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Bilgilerin hepsi çok güzel ve yararlı ama sanırım FM 2008'den bu SS'ler... transfer sistemi çok daha kolaylaşmış bu sene mesela geçmiş yıllarda pek görmediğimiz 1 yıl kiradan sonra satın alma opsiyonuyla teklifler geliyor... oyuncularınızı kesinlikle ucuza satmayın... belirli dönemlerde iyi paralar veriyorlar. ben Martin Fenin'i 3.8 milyon € ya alıp 22.5 milyona sattım...

Aslında öncelikle oyunu kaç sezon oynayacagınıza karar verin... ben de uzun süreli kariyerler oynadıgım için herşeyi ilk sezondan planlamaya başlıyorum. nasıl olsa taksitle diye bir sürü oyuncuyu doldurmadıgım gibi, hemen geleceğe dönük gençler alıp yetiştirip satıyorum ya da oynatıyorum...

taktik diziliş olarak en iyisi 4-4-2 nin farklı kombinasyonlarıdır. bahsettiğim sistem klasik 4-4-2 değil. örneğin 4 lü defans 1 dm 1 mc 2 kanat 2 st olabileceği gibi 4 lü defans 1 dm 3 mc 2 st de olabılır.

Kesinlikle 4 lü defans ve 2 li forvetten vazgeçilmemeli. burda orta saha sizn oyun anlaysısınıza göre olmalı. defansıf ıstıyorsanız 2 dm de oynatabilirsiniz.

Sol bek ve sağ bek kesinlikle hücuma çıkmalı. bir dl den çok wbl olması daha iyi.

Transferlerde genelde mali yönden zayıf takımlar alındığı için genç yetenklere başvururuz. oyuncuyu seçerken sadece değerlerine bakmamalıyız. oynadığı takımın taktiği de önemli. burda önemli bir uyarı yapıyım. kesinlikle scoutları dinleyip oyuncudan vazgeçmeyin. o sadece ufak bir bilgi olsun. ne işe yaramaz dedikleri oyuncular beni kurtardı!! İyi transferler için olabildiğnce lig açın. özllikle brezilya arjantin

antrenman bence çok önemli. herkes sakatlıktan söz ettiği fm 2009 da sakat oyuncum pek olmuo olanda 3-5 gün. bunun için ayarlamayı iyi yapmak lazım. Antremanları kesinlikle gruplayın. dc, dm , amc, aml-r, st için ayrı programlar hazırlayın. hatta işi ileri götürerek dl-r için bile antranman ayarlayın. hazırlık döneminde aerobıc antrenmanlarını ust seviye yapın. dc ise savunmayı yüksek tutun hücum az da olsa olmalı. tüm oyuncular için az da olsa kalecılık antremanları yaptırın. bazı özelliklerde düşüş oluyo ama ben bunları önemsiz olarak görüyorum. örn: dc nin 9 olan bitiriciliği 8 oluyo sezon basladıktan sora sezon sonuna kadar seviye seviiye indirmek lazım ant. yoğunluğunu. yoksa oyuncular 30. haftaya kalmadan biter.

antremanda koçlar da önemli. her koc oyunda 9 antremana çıkabilio. ama kesinlikle tavsiye etmem. alabileceğiniz kadar koç alın. koçlar en fazla 3 antrenman verin. bu şekilde oyuncualrla daha çok ilgilenebilirler ve oyuncular daha çok gelişebilir. yeni alacağınız koçları dikkatle alın. hücum çalıştıracak koç lazımsa savunması 17 olan bi koç almak mantıksın olur. ben ilk sezonlarda oyuncuya 10 M harcıosam koçlar içinde 5 M harcıyorum

Ve benim oyunda bi ilkem var. Satılmayacak oyuncu yoktur. messi de olsa parasını veriyorsa satarım. Satılan oyuncular finansı olumlu yönde etkiliyor. bunu satamam abi bana lazım demeyin kesinlikle yerine birini bulursunuz. oyuncu sözleşmelerini yenilerken her seferinde istediğinin daha azını verin ve kesinlikle imzalama parası ödemeyin ve yıllık maaş artışında bulunmayın. örn: messi 5m yıllık 2m imzalama %20 maaş artışı istiyorsa siz bunu 4.8m, 0, ve 0 yapın. Kesinlikle imzalıyor.bi tavsiye daha primlere dokunmayın Finansın düzelmesi için sportif başarı da oldukça önemli

Genç oyuncular için de söyleceklerim var. Kesinlikle kişisel programlar hazırlayın ve hepsini fullleyin. örn: cem sultan. 16 yasşında gs den aldım. 2 yıl hiç oynatmadım sürekli antrenman yaptırdım. 18 den sonra yavaş yavaş oynatmaya başladım ama antrenmanı aynı kaldı. A takıma girdiğinde bile antrenmanını değiştirmedim 22 yaşında Atletico Madrıde 83M euro ya sattım. eger bu tıp bir antrenmanda oyuncu gelişmiyorsa bilinki işe

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. daha sonra bu söylediklerimi ssler le desteklerim. Ant programı komutlar vs vs..

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

Sormak istedigim su ki;

Bi futbolcunun gelecek vaadedip vaadetmedigini en kolay nasil anlayabiliriz ve bunu 17-18 yasinda olan bi oyuncuyu hemen kiraya mi gondermemiz gerekir yoksa kendi antrenman programimizda mi gelistirmemiz daha yararli olur?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

joelrifkin bilgiler için sağol...."gençlerde antremanın hepsini fulleyin"den kastın nedir? hepsini istesek de fulleyemiyoruz ki benim anlattıkların içinde uygulamadıgım tek birşey var. o da gençlere bireysel antreman... yani geleceginin olacagını düşündüğün gençlerin hepsinin mevkilerine göre birleştirip tek bir antreman mı verilmeli yoksa teker teker hepsine ayrı ayrı program mı yapılmalı? biraz zahmetli gibi görünüyor 2. seçenek ne dersiniz ?
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Sormak istedigim su ki;

Bi futbolcunun gelecek vaadedip vaadetmedigini en kolay nasil anlayabiliriz ve bunu 17-18 yasinda olan bi oyuncuyu hemen kiraya mi gondermemiz gerekir yoksa kendi antrenman programimizda mi gelistirmemiz daha yararli olur?

asistan menejerin eger kaliteliyse ve oyuncu potansiyelini bilme özelliği iyiyse ona güvenebilirsin... bence en az 4 yıldız olmalı gelecek vaad ediyor diyebilmek için... sadece özelliklerle yorum yapmayın... kiraya gönderme meselesine gelince alt yapıda oynamasına bir engel gelmediği sürece eğer kendi antreman programına ve koçlara güveniyorsan sende durabilir ancak fiziksel olarak çok hazır durumdaysa ve ilk 11 istiyorsa kiralık göndermen gelişimi için daha yararlı olabilir bence...
    Last edited by nannar : 10.Aralık.2008 at 00:11 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

bir önceki yazdığım mesajda genelde fm 2008 örnekleri vardı.burada da daha çok 2009 ve transfer konusu üzerinde yoğunlaşacağım.

şimdi aldığım ve sattığım oyuncular hakkında bir kaç ss eklemek istiyorum.fm 2009 da fenerbahçe ile 2014 e kadar geldim ve bazı transfer başarılarımı göstermek istiyorum.

ilk olarak şu ana kadar fm 2009 daki en büyük transfer başarım olan giovanni dos santos trnasferini koyacağım.

tottenham dan 1 m peşin 13 m euro su 24 ay taksitle aldığım giovanni dos santos u bir sezon sonra barcelona ya 45 m euro peşin ve sonraki satıştan %50 pay isteyerek sattım.olası bir satışta paranın yarısı bana gelecek.

onun dışında bir kaç ss daha eklemek istiyorum.

barcelona da iken transfer listed olan daniel alves 1 m peşin olmak üzere 11 m euro ya aldım.iyi bir sezon geçirdi ve şampiyonlar liginde yarı finale çıkmam da fazdalı oldu ve bir çok büyük kulüp istedi.oyuncu da gitmek isteyince satmak zorunda kaldım.ve aldığım sezonun sonunda 22 m euro peşin paraya bayern e sattım.

yine aynı şekilde fellaini ve diğer transferler.

bunun dışında genç yaşta keşfettiğin ve sonra sattığım bazı regen oyuncuların ss lerini eklemek istiyorum.

ve son olarak ve altyapıdan yetiştirdiğim ve sattığım oyuncuların ss leri

burada gösterildiği gibi olabildğince peşin satmaya çalışın ve genç oyuncularda sonraki satıştan pay istemeyi unutmayın.

takımınızı büyütmek ve finans olarak geliştirmek için oyuncu satmak zorundayız.bunun için en doğru yolu seçmek lazım.son olarak da bir kaç şey eklemek istiyorum.

takımanızıa gelebilecek ve bütçenizin yettiği ve trnasfer listed olan yıldız oyuncuları olabildiğince almaya çalışın.ve oyuncular listed olduğunda takımları satmada isze kolaylık sağlayacaktır ve taksitli alam konusunda size yardım olacaktır.oyuncuyu trnasfer listesi ne koymuş ve belirli bir para istiyorsa istenilen paranın hepsini değil az bir bölümünü peşin diğerlerini taksitli teklif edin

-iyi bir oyuncu sattığınızda her zaman bir b planınız olsun.ynai bir porto,lyon modeli yaratmamız lazım.

oyuncuyu aldığınızda iyi performans gösterince taliplileri artacak ve takımdan gitmek isteyecektir.tığkı üstte ss koyduğum daniel alves gibi.başka bir örneği ve hoffenheim kariyerinden maritn caceres ile vereceğim.çoğuınuzun bildiği gibi caceres oyuna trnasfer listed olarak başlıyor. ben de oyunumda aldığım ve iyi bir performans gösterdi.ve talipliler artınca gitmek istedi.ve ben de satmak zorunda kaldım.o sırada yine barcelona lı dc henrique nin trnasfer listed olduğunu ve bana gelebileceğini farkettim.böylece elimde b planı hazır oldu.scoutlarıma get scout report yaptırdım ve çok iyi raporu verdiler. ben de caceres i satarak hem onun kalitesinde bir genç,ileride para kazanabileceğim bir oyuncuyu aldım hem de 14.5 m euro ya aldığım caceres i 28 e satarak kar ettim.

-bildiğiniz gibi avrupa kupalarına katılırken 4 tane altyapıda yetişmiş oyuncu istiyorlar ve her zaman altyapınızdan yetişen iyi oyuncular olamayabiliyor.ve bir oyuncunun altyapınızdan yetişmiş sayılması için illa sizin altyapınızdan yetişmiş olması gerekmiyor.15-21 yaşları arasında takımınızda 3 yıl kamlmış olması yeterli. bunu için iyi bir scout alın ve genç yaşta (16,17,18) iyi potansiyelli oyuncular alıp bunların sizin altyapınızdan yetişmiş olmalarını sağlayıp listeye verirken fazladan 4 tane kullanmayacaığınız oyuncu vermekten kurtulmuış olursunuz.

-oyuncuyu satarken satmadan önce oyuncunun "transfer status" bölümün "transfer listed" ve "squad status" unu "not needed by club" yaparsanız oyuncun gitme olasığılı artar ve daha çok taliplileri olur.bu da size satışta kolaylık sağlar.

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

peki taktik konusuna deginirsek. Ligde iddasi olmayan kisitli kadroya sahip takimlarla basarili olmak icin son mac motorunda ne gibi ozelliklere dikkat etmek gerekiyor?

atak organizasyonlarinda sorun yasamiyorum ama cok fazla gol yiyorum mesela.

Huseyin kardesim belirtti gerci defans kurgusunu ama her oyuncu bu kurguya uymayabiliyor. Yavas defans oyuncularimiz varsa geride kurup DMlerle mi orta alani kontrol etmemiz gerekir?

Quote Originally Posted by joelrifkin View Post
    taktik diziliş olarak en iyisi 4-4-2 nin farklı kombinasyonlarıdır. bahsettiğim sistem klasik 4-4-2 değil. örneğin 4 lü defans 1 dm 1 mc 2 kanat 2 st olabileceği gibi 4 lü defans 1 dm 3 mc 2 st de olabılır.

Kesinlikle 4 lü defans ve 2 li forvetten vazgeçilmemeli. burda orta saha sizn oyun anlaysısınıza göre olmalı. defansıf ıstıyorsanız 2 dm de oynatabilirsiniz.

Sol bek ve sağ bek kesinlikle hücuma çıkmalı. bir dl den çok wbl olması daha iyi.

Transferlerde genelde mali yönden zayıf takımlar alındığı için genç yetenklere başvururuz. oyuncuyu seçerken sadece değerlerine bakmamalıyız. oynadığı takımın taktiği de önemli. burda önemli bir uyarı yapıyım. kesinlikle scoutları dinleyip oyuncudan vazgeçmeyin. o sadece ufak bir bilgi olsun. ne işe yaramaz dedikleri oyuncular beni kurtardı!! İyi transferler için olabildiğnce lig açın. özllikle brezilya arjantin

antrenman bence çok önemli. herkes sakatlıktan söz ettiği fm 2009 da sakat oyuncum pek olmuo olanda 3-5 gün. bunun için ayarlamayı iyi yapmak lazım. Antremanları kesinlikle gruplayın. dc, dm , amc, aml-r, st için ayrı programlar hazırlayın. hatta işi ileri götürerek dl-r için bile antranman ayarlayın. hazırlık döneminde aerobıc antrenmanlarını ust seviye yapın. dc ise savunmayı yüksek tutun hücum az da olsa olmalı. tüm oyuncular için az da olsa kalecılık antremanları yaptırın. bazı özelliklerde düşüş oluyo ama ben bunları önemsiz olarak görüyorum. örn: dc nin 9 olan bitiriciliği 8 oluyo sezon basladıktan sora sezon sonuna kadar seviye seviiye indirmek lazım ant. yoğunluğunu. yoksa oyuncular 30. haftaya kalmadan biter.

antremanda koçlar da önemli. her koc oyunda 9 antremana çıkabilio. ama kesinlikle tavsiye etmem. alabileceğiniz kadar koç alın. koçlar en fazla 3 antrenman verin. bu şekilde oyuncualrla daha çok ilgilenebilirler ve oyuncular daha çok gelişebilir. yeni alacağınız koçları dikkatle alın. hücum çalıştıracak koç lazımsa savunması 17 olan bi koç almak mantıksın olur. ben ilk sezonlarda oyuncuya 10 M harcıosam koçlar içinde 5 M harcıyorum

Ve benim oyunda bi ilkem var. Satılmayacak oyuncu yoktur. messi de olsa parasını veriyorsa satarım. Satılan oyuncular finansı olumlu yönde etkiliyor. bunu satamam abi bana lazım demeyin kesinlikle yerine birini bulursunuz. oyuncu sözleşmelerini yenilerken her seferinde istediğinin daha azını verin ve kesinlikle imzalama parası ödemeyin ve yıllık maaş artışında bulunmayın. örn: messi 5m yıllık 2m imzalama %20 maaş artışı istiyorsa siz bunu 4.8m, 0, ve 0 yapın. Kesinlikle imzalıyor.bi tavsiye daha primlere dokunmayın Finansın düzelmesi için sportif başarı da oldukça önemli

Genç oyuncular için de söyleceklerim var. Kesinlikle kişisel programlar hazırlayın ve hepsini fullleyin. örn: cem sultan. 16 yasşında gs den aldım. 2 yıl hiç oynatmadım sürekli antrenman yaptırdım. 18 den sonra yavaş yavaş oynatmaya başladım ama antrenmanı aynı kaldı. A takıma girdiğinde bile antrenmanını değiştirmedim 22 yaşında Atletico Madrıde 83M euro ya sattım. eger bu tıp bir antrenmanda oyuncu gelişmiyorsa bilinki işe

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. daha sonra bu söylediklerimi ssler le desteklerim. Ant programı komutlar vs vs..

buradaki arkadaş da önemli bilgiler yazmış.özellikle son iki paragraf çok önemli. oyuncuya sözleşme imzalatırken yıllık artışı yapmayın ya da olabildiğince az yapın %5 gibi. ve signing on fee ücretini yani imzalarken aldığı parayı 0 lamaya çalışın genelde itiraz etmiyorlar.özellikle yıldız oyuncu alırken imzalama bedeli 5 m euro ya kadar çıkabiliyor.bu para trnasfer bütçenizde gitmese bile finansınızda düşüyor ve bir sonraki trnasfer döneminde bütçenize etki ediyor.

ve ayrıca oyuncu geliştirmek istiyorsanız aynı potansiyelli oyunculardan genç olanları tercih edin.daha uzun sürede daha çok özelliği gelişir.daha yaşlı oyuncunun özellikleri daha az gelişir.

bunun dışında sezon genelde mayıs aynın sonunda bitiyor ve sezon biter bitmez oyuncularınıza teklifler yağıyor.ve kulübün yeni trnasfer bütçesi(genç yetenklerin çıkması ve yeni trasnfer-wage budget verilmesi olayı) genelde trnasfer döneminin başlamasına yakın bir sürede yaklaşık 8-10 gün önce veriliyor.siz satışında iyi para elde ediceğinizi düşündüğünüz oyuncuları seozn biter bitmez hemen değil bu trnasfer-wage budget verildikten sonra satarsanız bu para direk elinize geçer.ama sezon biter bitmez veya sezon içinde satarsanız önceki seoznun bütçesine eklenir ve yeni sezonda başkan satıştaki karınızdan az transfer bütçesi verebilir.

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

oyuncu alırken taksitle satarket nakit almak daha mantıklı.
    bir de bi oyuncunuza 1den fazla klüpten teklif geldiyse ilk klübün yaptığı teklifin daha fazlasını diğer klüplerden istiyorum.ve %80i kabul ediyor istediğim miktarı.böylece bi oyuncunun ederinden daha fazlası kasama girmiş oluyor

peki taktik konusuna deginirsek. Ligde iddasi olmayan kisitli kadroya sahip takimlarla basarili olmak icin son mac motorunda ne gibi ozelliklere dikkat etmek gerekiyor?

atak organizasyonlarinda sorun yasamiyorum ama cok fazla gol yiyorum mesela.

Huseyin kardesim belirtti gerci defans kurgusunu ama her oyuncu bu kurguya uymayabiliyor. Yavas defans oyuncularimiz varsa geride kurup DMlerle mi orta alani kontrol etmemiz gerekir?
    kısıtla kadroyla oynayanlar genelde kısa süreli değil uzun süreli başarı elde etmek isterler.ama maalesef ilk sezon bütçe yetersizliği vekümede kalma savaşı yüzünden takıma göre taktik yapmak zorundayız. ben hoffenheim ile ilk sezonumda eldeki forvetlerden obasi yi bütçe yaratmak için sattım,elimde hızlı forvet demba ba ve pivot forvet olan ibisevic kaldı.ve bunlara göre taktik tyaptım.ilk taktiğim kendi sahamda kullandığım 4-2-3-1 target man li ikincisi ise deplasmanda kullandığım 4-3-3 deplasman kontraatak taktiğim oldu. stoperler genelde kazma olduğundan defensive line ı çok ileride yapmadım.ortasahalarda closing down oranını çok yüksek ve tam saha yaptım.ayrıca takımın creativity sini 0 ladım ki böylece takımdaki oyuncular taktiğe daha çok uysun diye.

ilk başlarda zorlansam da devre arasında aldığım ve kiraladığım oyuncularla başarı geldi.ikinci sezon başladığında hedefim target man li taktik yapmak ve buna uygun oyuncular almaktı.pivot olarak pogrebnyak ı aldım.beklere iyi orta yapabilen,stoperlere da acceleration u yüksek olan oyuncuları aldım(bunlardan biri martin caceres).bu sefer mentality ve width i biraz artırdım fakat creativity yi yine sıfırladım.kanat oyuncularıma target aim i targetman olarak ayarladım.takımın genel komutlarında use target man i işaretledim.focus passing i down both flanks ve targetman supply ı heading i çok iyi olan pogrebnyak için to head olarak işaretledim.pogrebnyak a yedek olarak de german denis ve ariza makukula yı kiraladım.

iç saha maçlarında defansive line ı hızlı stoperlerden dolayı ileri çektim,beklerin mentality sini artırdım ve oklarla ileri doğru yünlerdirdim.böylece amacım olabildiğince kanatlardan gelip target man sayesinde pogrebnyak a gol attırmaktı.

deplasman maçlarında kanat oyuncularına ve amc ye closing down ve zonal marking seçeneği uyugladım fakat santrfor u yormamak için ona bir komut vermedi.ayrıca rakibin kornerlerinde pivot santrfor ve iki kanat oyuncuma ileride kalmasını yapıp kontraataklarla gol aradım ve başarılı da oldu.böylece pogrebnyak ı iyi bir fiyata sattım.

bir sonraki sezonda taktikte değişikliklere gittim ve hızlı forvet oynamayı seçtim.forvetlere hızlı forvetler ve amc karakterli cruzeiro lu guilherme ve coritiba dan keirrison u aldım.böyle pivot santrfor lu sistemden vazgeçecektim.kanatlara da winger değil daha amc özellikle olan amrc thiago neves ve amlc marko marin i aldım. ve taktiklere ek olarak 4-2-3-1 (4 defans 2 mc 3 amc 1 fc) ekleyerek oynuyorum.kanatlı 4-2-3-1 de ise kanat oyuncularına kenardaki byline seçeneği yerinde mixed seçip,amc lerdeki forward runs seçeneğini often yaptım.ayrıca amc deki oyuncularıma "gets forward whenever possible" ve fc lere "moves into channels" ppm leri öğreterek taktiğe daha yatkın olmalarını sağladım.

sonuç olarak ilk sezon elinizdeki malzemeye göre taktik yaratıp,sonraki sezonlarda duruma ve paranıza göre oyuncular alıp kafanızdaki taktiğe uygun oyuncuları oturtup oynamak gerekir diye düşünüyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    i bilmiyor..

Bana kalırsa yorumları arkadaşın ilk mesajda verdiği şablon üzerine yazmalıyız daha düzenli olur ve daha kolay bilgiye ulaşılır .Konuyu açan kişiye de teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar ben altyapıya süper regenler buldum koçların hepsi çok ama çok iyi antrenman programı da süper ama ben bu gençlerin ileride gelişeceğinden emin olamıyorum Cidden gelişirler mi?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Quote Originally Posted by TaYLaN View Post
    Arkadaşlar ben altyapıya süper regenler buldum koçların hepsi çok ama çok iyi antrenman programı da süper ama ben bu gençlerin ileride gelişeceğinden emin olamıyorum Cidden gelişirler mi?
    öncelikle koçlarına ve onlara verdiğin şansa bağlı.benim fenerbahçe kariyerimde ligde farkı açtıktan sonra ve şampiyonluğu garantiledikten sonra hep bu gençleri oynattım.oyunun 2. sezonunda 5-6 tane geleceği olan regen aldım. bunlar ilk sene hiç oynamadılar heps 16-17 yaşındaydı.ikinci sezon bunları ligin son birkaç haftasında ve türkiye kupası grup maçlarında oynattım ve iyi antrenman program ve koçlarla özellikleri iyi oldu,kendi yaş gruplarında milli takımlara seçildiler ve yaptıkları maç sayısı arttı.ayrıca ppm ler de öğrettim.

bir sonraki sezon bu oyuncular lig için yeterli konuma gelmişti. as oyuncularımı avrupa ve ligdeki önemli maçlarda kullanıyorudm,ligdeki maçlarda kendi sahamda bu genç oyuncuları duruma göre ilk 11 başlatıyordum,genelde sonrada oyuna alıyordum.yine türkiye kupasında oynattım ve ligin 2. yarısının büyük bölümünde bu genç oyuncuları ilk 11 başlattım böylece sezonda 15-20 maça çıkmış oldular.hatta bu oyunculardan bazıları milli takıma bile seçildi.

böylece daha 19-20 yaşındaki oyuncuları uygun antrenman,ppm ler ve genç yaştaki maç tecrübesiyle ilk 11 oyuncusu yaptım.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Benim sorum amatörce gelebilir ama mesela kişiye özel antreman programı oluşturmadan kastınız nedir ben bunu bilmiyorum sadece sol taraftaki training den senior ve youth kısmındaki top kontrol vs gibi antreman derecelerini fullemeye çalışıyorum kişiye özel antreman nasıl yapılır ? birde scoutları nasıl seçmeliyiz mesela önemli futbol ülkelerinden her birini iyi seviyede tanıyan bir elemanmı almalıyız nasıl olmalı ? oyuncu potansiyelini yargılama vs o tip özelliklerini sormuyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by husu1907 View Post
    Benim sorum amatörce gelebilir ama mesela kişiye özel antreman programı oluşturmadan kastınız nedir ben bunu bilmiyorum sadece sol taraftaki training den senior ve youth kısmındaki top kontrol vs gibi antreman derecelerini fullemeye çalışıyorum kişiye özel antreman nasıl yapılır ? birde scoutları nasıl seçmeliyiz mesela önemli futbol ülkelerinden her birini iyi seviyede tanıyan bir elemanmı almalıyız nasıl olmalı ? oyuncu potansiyelini yargılama vs o tip özelliklerini sormuyorum.

öncelikle konunun amacına hizmet etmeye başladıgını gördüğüm için memnun oldum... arkadaşlar ilk mesajda da editlediğim gibi uzun uzun ve çok bilgi içeren metinler yazmak yerine soru-cevap yöntemini kullanarak daha hızlı ve kolay iletişim sağlayabiliriz diye düşünüyorum.Diğer türlü herkes bildiğini yazarsa ortalık karışır bence

Gelelim arkadaşın sorusuna...

Bireysel antreman ya da çok yönlü antreman düzenlemek için oyuna training bölümüne girip oradaki seçeneklerden edit'le "new schedule" yazan yerden yeni bir program hazırlayabiliyorsun.ister her oyuncuya ayrı program hazırlarsın istersen de aynı mevkideki oyuncular için örnek program hazırlarsın.... biraz forumu kurcalarsan hazır antreman paketleri de mevcut...

diğer sorun gözlemciler hakkındaydı sanırım... ben gözlemcileri ararken özelliklerine bakıyorum.ülkeler hakkındaki bilgileri de mutlaka önemliir ama ben potansiyel ve yetenek yargılama, bir de karar verme özelliklerini dikkate alıyorum... zaten oyuncuyu ülkeye yolladıgında yavaş yavaş artıyo o bilgi bar'ları...

yardımcı olduysam sevinirim...

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

konu baya yararlı bir konu olmuş

benm paylaşmak sormak istediğim sizce yeni maç motorunda alan savunmasımı yoksa adam adama markaj mı daha etkili olur.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by nannar View Post
    öncelikle konunun amacına hizmet etmeye başladıgını gördüğüm için memnun oldum... arkadaşlar ilk mesajda da editlediğim gibi uzun uzun ve çok bilgi içeren metinler yazmak yerine soru-cevap yöntemini kullanarak daha hızlı ve kolay iletişim sağlayabiliriz diye düşünüyorum.Diğer türlü herkes bildiğini yazarsa ortalık karışır bence

Gelelim arkadaşın sorusuna...

Bireysel antreman ya da çok yönlü antreman düzenlemek için oyuna training bölümüne girip oradaki seçeneklerden edit'le "new schedule" yazan yerden yeni bir program hazırlayabiliyorsun.ister her oyuncuya ayrı program hazırlarsın istersen de aynı mevkideki oyuncular için örnek program hazırlarsın.... biraz forumu kurcalarsan hazır antreman paketleri de mevcut...

diğer sorun gözlemciler hakkındaydı sanırım... ben gözlemcileri ararken özelliklerine bakıyorum.ülkeler hakkındaki bilgileri de mutlaka önemliir ama ben potansiyel ve yetenek yargılama, bir de karar verme özelliklerini dikkate alıyorum... zaten oyuncuyu ülkeye yolladıgında yavaş yavaş artıyo o bilgi bar'ları...

yardımcı olduysam sevinirim...

Çok teşekkürler baya işime yaradı.

dizilişim böyle

komutlar

.
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    antrenman

coach

Last edited by joelrifkin : 10.Aralık.2008 at 15:11 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Sayfa 1 / 11 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri