Sayfa 2 / 6 İlkİlk 1234 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 152 sonuç

Konu: Taktik ve Antreman Tartışma Platformu

Nesil
    2008
    Yer
    İstanBul

her takıma göre farklıdır bu sonuc büyük oyuncular portansiyeli yüksek oyuncular taktiklere ve arkadaslarına cabuk ve iyi uym sağlıyabiliyor fakat daha düşük seviyedeki oyuncular daha geç alışabiliyor ama minimum 4-5 maçta takımın nasıl reaksiyon verdiğini keşfedebilirsin

antremanda antrenorlerin etkisi oluyor ama ben antrenor alamıyorum neden ? siz alabiliyormusunz fenerbahcedeyim antrenorlere teklif yapıyorum kabul ediyorlar ama sonra iptal oldu falan filan diyor anlamadım gitti

Quote Originally Posted by Nobis View Post
    antremanda antrenorlerin etkisi oluyor ama ben antrenor alamıyorum neden ? siz alabiliyormusunz fenerbahcedeyim antrenorlere teklif yapıyorum kabul ediyorlar ama sonra iptal oldu falan filan diyor anlamadım gitti

takımında yeterince antrenör vardır.
    yönetim kurulu (örneğin en fazla 8) belli bir sayıda antrenöre izin veriyor.

Nesil
    2008
    Yer
    Sakarya

Quote Originally Posted by baristayfur View Post
    tamamen takımın birbirine alışma meselesi ve antrenmanların sonucu.2sezondan itibaren artık takım oturur herkes birbirini çok iyi düzeyde tanır doolayısıyla verdiğiniz taktiğe daha fazla uyum sağlar oyuncular.birbirlerini tanıdıkları için birisinin yapabileceği bi hatayı önceden sezip onun hatasını kapatabilir. bu gerçektede böyledir ve böyle olmaya devam edecektir.

bazen yeni oyuncular birden bire form yakalayabilir.bu ise tamamen şanstır.taktik yada çok iyi oyuncu olması değildir.

mesela bugünkü galatasaray.çok iyi bi kadro ama devamlılığı yok çnkü henüz kimse birbirini iyi tanımıo.gelecek sene aynı antrenörle devam edilse bile bu takımı tutabilen olmayacaktır. benim temennim ise devre arası türk ve kaliteli yada türkiyeyi iyi tanıyan kaliteli bi teknik adam alınması ve en en en az 3yıl onunla devam edilesi.yoksa böle bi maç kazanır diğerni kaybederiz.

bakınız manchester united,bakınız arsenal vs. istikrar önemlidir.hem gerçekte hemde oyunda...yılmadan devam edinki sonucunu görün
    Katılıyorum. Takım kimyası çok önemli. Transfer döneminde 10 - 15 oyuncu alıp kısa zamanda başarı beklemek çokta mantıklı değil bence.

yıllardır kullandığım taktiği yine fm09 da da uyguladım hazırlık maçlarında çıkıp 5-6 tane gol atıyordum takım deli gibi oynuyordu ama daha ligin ilk haftalarında saçma sapan puanlar kaybettim sonra da lider giden sivasa 6 tane attım sonra yine 1 gollü galibiyetler oyunun genelinde mi bu yaşanıyor yoksa benim taktiğimde mi bi sorun var da atık iş yapmıyor bu taktik

Quote Originally Posted by Centurion View Post
    takımında yeterince antrenör vardır.
    yönetim kurulu (örneğin en fazla 8) belli bir sayıda antrenöre izin veriyor.
    bu sayıyı artrabiliiyormuyuz peki ?

takımın finansal durumu iyiye gittikçe ve senin yönetim göüzndeki kredin arttıkça artıyor zamanla..

9 ayrı antrenman kategorisi var ve bunun için 8-10 arası antrenör yeterli

Quote Originally Posted by Coupet View Post
    9 maçta 3 taktik denedim 5 beraberlik 1 galibiyet 3 yenilgiyle gidiyorum. ayrıca ilginçtir ki 5 beraberliğin hepsi 1-1 ve hepsinde de ilk öne geçen taraf benim.
    benim öle yaaa

bende ilk baslarda oturtmaya calısıyordum sonra kendi taktiğimi yaptım 22 macta 18 Galibiyetim 3 beraberliğim 1 yenilgim var ligde 1.yim forvetim gol atmıyor diğenlerde o oyuncu ayarlarındna bence bendetek forvet oynıyorum guiza ligde 15 macta 14 gol kupada 5 macta 2 gol avrupada ise 8 macta 7 gol attı arkadaşlar toplam 28 macta 23 gol attı

fm05'ten beri oynuorm.forvetlerin en çok gol attığı taktik 4-4-1-1oldu herzaman
    'Nobis' aynen sendede olduğu gibi oyuncu ayarlarından oyuncuya göre iyi bi ayar ve yaratıcılık sınırlaması.

herzaman söylerim forvet oyuncusunn yaratıcılığna gerek yok.düz vursun ama gol olsun.

Nesil
    2005
    Yer
    Aydın

arkadaşlar;

eğer taktiği kendimiz hazırlamışsak zaten ilk devre boyunca orasıyla burasıyla oynayarak kendimiz baya bir ayar çekiyoruz.
    futbolcular da 1 devrede alışsa, 1 sezon gitti

2. sezondan itibaren mükemmel uygulamaya başlıyorlar taktiği..

Misal;
    ilk sezonda hiç görmediğim ara toplarını 2. sezonumda görmeye başladım, oyuncular aynı, taktiksel ayarlamalar aynı....
    İyi demişsin de ilk sezon kötü gidersek 2.sezona gerek kalmıyor iş arıyoruz 2. sezon

bence en az 1 sene ısrar etmeniz lazım.tabii taktikte küçük değşiklikler yapılmalı. bence taktikten çok takıma bir felsefe oturtmak gerek.mesela benim taktiğim sadece kanat oyunularıma serbestlik verir onun dışında amc dahil herkesin creativity sini düşürürüm,tek forvet oynarım.duruma göre 4-3-3 4-5-1 veya 4-2-3-1 gibi varyasyonlar kullanabilirm.ve taktiği birkaç temel göre değiştirmek lazım.mesela takımım fenerbahçe ise
    1.zayıf anadolu takımlarına karşı oynadığım çok atak
    2.orta ve iyi takımlara karşı oynadığım atak
    3.derbilerde ve şampiyonlar liginde oynadığım normal
    4.şampiyonlar liginde çok güçlü takımlara karşı oynadığım defansif taktik gibi
    ana taktiğin değişik varyasyonlarını yapmak gerekir.

ilk sene çok zorlandığım ve forvetlerimin çok verimisz oynadığı taktikte ısrar ettim ve birkaç yeni özellikler ekledim.şu anda forvetlerim çok formda, kendi sahamdaki maçların ilk yarısını izlemiyorum bile çünkü taktik ve takım oturduğu için en az 2-0 önde bitiriyorum ilk yarıları.

Quote Originally Posted by mgokalparslan View Post
    bence en az 1 sene ısrar etmeniz lazım.tabii taktikte küçük değşiklikler yapılmalı. bence taktikten çok takıma bir felsefe oturtmak gerek.mesela benim taktiğim sadece kanat oyunularıma serbestlik verir onun dışında amc dahil herkesin creativity sini düşürürüm,tek forvet oynarım.duruma göre 4-3-3 4-5-1 veya 4-2-3-1 gibi varyasyonlar kullanabilirm.ve taktiği birkaç temel göre değiştirmek lazım.mesela takımım fenerbahçe ise
    tamamen katılıorm sana.

standart belirli bi taktik belli bi süre sonra rakipler tarafından çözülür.bu nedenle her maç olmasa bile belli maçlarda mini oynamalarla rakiplerinizi şaşırtırsınız.

İyi demişsin de ilk sezon kötü gidersek 2.sezona gerek kalmıyor iş arıyoruz 2. sezon

bi takımın başına yeni geçtiğinizde herzaman temkinli olmakta fayda var.eldeki kadro nekadar şampiyonluğu açık ara getirebilecek olsada yinede kafaya oynarı seçmek lazım-ki sene sonunda bi şekilde 1.olmazsak kovulmayalım-

çünkü oyunda çok fazla beklenmedik sakatlıklar ve kötü performanslar oluo.herşey 2.sezon rayına oturuo

Quote Originally Posted by ua_anil View Post
    ben ilk sezon Gs ile Fb'nin 10 puan arkasında 2.oldum, şamp.liginde gruplardan çıkamadım, kovmadılar, şimdi 7 puan farkla liderim (2.sezon) şamp. olacağız büyük ihtimal...

ilk sene çok zorlandığım ve forvetlerimin çok verimisz oynadığı taktikte ısrar ettim ve birkaç yeni özellikler ekledim.şu anda forvetlerim çok formda, kendi sahamdaki maçların ilk yarısını izlemiyorum bile çünkü taktik ve takım oturduğu için en az 2-0 önde bitiriyorum ilk yarıları.

bende sana katılıyorum ama su atak defansif oyun kısmında katılamıyorum ne yazıkki defansif oynadın mı daha cok atak yiyorsun ben atak oynıyorum ama kontrollu oynıyorum ve dunya devi klupleri ile carpısıyorum bi romaya yenildim şimdi uefadayım milan ile karsılastım sonuctan sonra gene bulusuruz :P ama ne yaparsam yapıyım yenilcekmişim gibi geliyor cok sakatım war başta alex r.carlos

bende sana katılıyorum ama su atak defansif oyun kısmında katılamıyorum ne yazıkki defansif oynadın mı daha cok atak yiyorsun ben atak oynıyorum ama kontrollu oynıyorum ve dunya devi klupleri ile carpısıyorum bi romaya yenildim şimdi uefadayım milan ile karsılastım sonuctan sonra gene bulusuruz :P ama ne yaparsam yapıyım yenilcekmişim gibi geliyor cok sakatım war başta alex r.carlos
    evet o duruma göre değişiyor.şampiyonlar liginde gruptan çıktıktan sonra eşleşince kendi sahamda normal taktikle oynarım,eğer maç istediğim gibi dierse biraz defansif yapıp kontraatak seçerim.eğer gitmezse normal den atağa dönerim,dm çıkarıp amc alırım ya da çift forvete dönüp target man lı oynarım.

eğer deplasmanda oynuyorsam biraz defansif ve kontraatakla başlarım,işler kötüye gittikçe atağa doğru kayarım.eğer istediğim skoru elde etmişsem 60 larden sonra çok defansif kadro yaparım.

ben fenerbahce ile cl çeyrek finalinde real madrid e karşı oynamıştım.ilk maç deplasmanda 0-0 bitmişti,çok da defans yapmamıştım.rövanşta dakika 60 a kadar 0-0 gidildi,60. dakikada bekleri dm ye çıkraıp 2 stoperi bırakmıştım.2 mc ve 4 forvetle yarım saat oynadım.mentality de atağa fullemiştim ve 85 de golü atıp yendim.yani sabit kurallar yok.duruma göre değişebilir.

evet o duruma göre değişiyor.şampiyonlar liginde gruptan çıktıktan sonra eşleşince kendi sahamda normal taktikle oynarım,eğer maç istediğim gibi dierse biraz defansif yapıp kontraatak seçerim.eğer gitmezse normal den atağa dönerim,dm çıkarıp amc alırım ya da çift forvete dönüp target man lı oynarım.

eğer deplasmanda oynuyorsam biraz defansif ve kontraatakla başlarım,işler kötüye gittikçe atağa doğru kayarım.eğer istediğim skoru elde etmişsem 60 larden sonra çok defansif kadro yaparım.

ben fenerbahce ile cl çeyrek finalinde real madrid e karşı oynamıştım.ilk maç deplasmanda 0-0 bitmişti,çok da defans yapmamıştım.rövanşta dakika 60 a kadar 0-0 gidildi,60. dakikada bekleri dm ye çıkraıp 2 stoperi bırakmıştım.2 mc ve 4 forvetle yarım saat oynadım.mentality de atağa fullemiştim ve 85 de golü atıp yendim.yani sabit kurallar yok.duruma göre değişebilir.
    bende hızlı oyunculara yer vermeye calısıyorum hızlı oyuncularla hızlı futbol oynatıyorum ve atak bundada basarılı oluyorum ama gole doyamadıım için cokda gol yiyorum ben suan atak sol kanadım sakat olduğu için söle oynıyorum

------------------------FC------|----------------|
    ------------------------------AMC-----------AMR
    ------------------------MC------------------
    -|
    WBL-----------------DMF--------------------------
    -|-----------------------|-------------------------|
    DL------------Dc------------Dc----------------DR
    -----------------|-------Gk----|-----------------------

DMF geri ok DC llerde Fc de ve MC de ok yok diğerlerinde oklar ileri garip bir taktik ama tuttu

Default defans-ortasaha ve ortasaha-forvet arasindaki bosluk

suan fenerbahcede 4-3-1-2 taktigi ile oynuyorum. orta cizgideki uc oyuncudan ikisi defansif orta saha. biri emre midfielder oynatiyorum. onunde alex. onlarin onunde de 2 golcum var. defans ve ortasaha arasindaki boslugu kapattigimda yardimcim forvetteki elemanlarin yalniz kaldigini soyluyor. defansimi ve ortasahami ileriye cikarsam bu seferde defansla ortasaha arasinda bosluk kaldigini soyluyor.acaba bu benim taktigimdeki bi yanlisliktanmi kaynaklaniyo yoksa benim asistanim mi rahatsiz? ligin en az gol yiyen takimi olarak devam ediyorum. attigim gol sayisi da fena degil.

hatlar arasındaki mentalite farkından kaynaklanıyor.
    savunma adamların çok defansif, orta sahadakiler çok ofansif oynuyorsa arada boşluk oluşuyor diyor.

bu hic aklima gelmemisti. ben defansi daha onde kurmaya calistim ama yine birsey degismedi.simdi bunu deneyecegim

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

dar alanda oynat defansı önde oynat ama yavaş oyuncular varsa defansta sakatlık da olabılır bosluklar kalır gerıde oda istenmez seyler doğurabilir

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

size kalmış bir durum.eğer taktiğinize güveniyorsanız ve ona göre transferler yapabilecekseniz çok çok uzun süreler ısrar edebilirsiniz.şunu söylemeliyim ki 1yıl kadar aynı taktikle oynarsanız oyuncularınız artık uyum sağlıyor.eksik yerlere de doğru transferler yaparsanız aynı taktiği çok uzun süre kullanabilirsiniz.ben fm08 de juventus la oynuyordum ve aynı taktikle yanlış hatırlamıyorsam 6 veya 7 sezon oynadım.çok da başarılıydım.yani 6-7 sezonda 4 lig şampiyonluğu,2 veya 3 şampiyonlar ligi şampiyonluğu,italya kupası şampiyonlukları,süper kupa şampiyonlukları falan aldım.taktiğime uygun oyuncular vardı kadroda ve biraz da takviye ile iyi duruma geldi takım.ama fm09 a valencia ile başladım ve kadrom o taktikle oynamaya çok müsait değildi,ama kararlıyım,ona göre transferler yapıp o taktiğe dönmeyi düşünüyorum.

işte, 2.sezon bitti, taktik konusundaki ısrarımın haklılığı ortaya çıktı arkadaşlar;

bakın bu ilk sezon performansım;

bu da 2.sezon performansım;
    taktik aynı, oyuncular aynı...
    sadece oyuncuların birbirlerine ve taktiğe alışması sorunu giderilince başarı geliyor..
    Last edited by Centurion : 30.Kasım.2008 at 16:55 Reason: resimleri değiştirme

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Ben de fenerbahçedeyim. dl-dc-dc-dr, mc-mc, aml-amc-amr, st şeklinde geniş alanda oynuyorum. DM olmamasına rağmen defans ile orta sahada arası boşluk var gibi uyarı almıyorum, çünkü defans çizgim önde ve ofsayt taktiği uygulatıyorum. Benim stoperlerim kaçan elemanları yakalayabilen cinsten oldukları için pek bi problem yaşamıyorum

işte, 2.sezon bitti, taktik konusundaki ısrarımın haklılığı ortaya çıktı arkadaşlar;

bakın bu ilk sezon performansım;

bu da 2.sezon performansım;

taktik aynı, oyuncular aynı...
    sadece oyuncuların birbirlerine ve taktiğe alışması sorunu giderilince başarı geliyor..
    kardeş resimler görünüo ama demek istediğini ben çok iyi biliorm.

oyun bizleri birere Sir Alex Ferguson,Arsené Wegner olmaya zorluo. takıma gittiğiniz ilk sene herzaman başarılı olamazsınız.istikrar lazım süreklilik lazım...

Quote Originally Posted by baristayfur View Post
    kardeş resimler görünüo ama
    düzenledim resimleri..

düzenledim resimleri..
    resimler herşeyi anlatıo.yoruma gerek yok

Default Taktiklerle ilgili bi kaç soru

Arkadaşlar aklıma takılan 2 şey var.Birincisi Stoperler adam markajımı yoksa alan markajımı yapmalı?Büyük takımlarla oynarken markaj çeşiti farkedermi?
    İkincisi ise hücüm ve kısa paslarla oynarken tempo hızlımı olmalıdır yoksa yavaşmı ? Bunları açıklarsanız sevinirim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Kısa paslar en iyi düşük tempoyla sağlam olur, ve ofansif bir taktiktir. Aynı zamanda adam markajı ve tight marking çok defansif, sadece adam markajı normal, alan markajı ise ofansiftir.

Sayfa 2 / 6 İlkİlk 1234 ... SonSon

Mesaj Yetkileri