Sayfa 4 / 6 İlkİlk ... 23456 SonSon
91 ile 120 arası toplam 152 sonuç

Konu: Taktik ve Antreman Tartışma Platformu

Nesil
    2005
    Yer
    Ankara

Zayıf rakiplere karşı kesinlikle yüksek tempo + direkt paslar diyorum ben. Yenilmemek istediğiniz maçlar için daha bir ayağa pas, daha bir normal tempo daha iyi olabilir.

kardeşim sana tug's training 2009 u öneririm geçen senede onu kullanıyordum 2009 için yeniden yapıldı yabancı forumların en çok kullanılan antrenman programı

Nesil
    2006
    Yer
    eskişehir

Talking taylan'ın taktiği

[quote=TaYLaN;1302184]http://www.uploadyeri.com/472527

abi bu taktik çok süper bir taktik al takıma direk uygula ...

Hocam gerçekten süper taktik bjk'la ligde yenilgim yok sadece ş.liginde tutmuyor m.city 4-1 porto 3-1 yeniyor genelde defalarca denememe rağmen ona da el atarsan müthiş olacak..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Ataşehir

Taktiğin "olup" "olmadığı" , iki maçta belli eder kendini.
    iki maçta sonuçlar gelir demiyorum dikkat edin. Ancak taktik kendini belli eder.
    Verilerde herşey bellidir.
    Siz bir taktik hazırlıyorsunuz, ilk maça çıkıyorsunuz; rakip %60 possession, 15-20 şut, %90 tackling, %70 heading ile oynuyorsa o taktikten 50 maçta bekleseniz hayır gelmez. Bişeyler yalnış demektir.
    İstediğiniz oyun şekline göre verilere bakıp, her maçtan sonra değerlendirmenizi yapacaksınız. Mevkiilere göre antrenman programlarını bile verilere göre hazırlayacaksınız.
    Eğer maçın ardından istatistiklerde istediğiniz şekilde üstünlüğünüz gözüküyorsa ancak ısrar o zaman başlar. Maçları izleyip sonuçların gelmeye başlamasını beklersiniz. Takım oynuyor oynuyor gol gelmiyor, yenen gol çıkmıyor, pozisyonlar gole dönüşmüyorsa vs.. o zaman da daha ince ayarlar ile uğraşmaya başlarsınız. Belki oyuncu değişiklikleriniz yanlış. Belki oyuncuları yanlış kullanıyorsunuz, sürekli yanlış yerde top ile buluşuyorlar? İzleyip göreceksiniz.
    İlk öncelik maç sonrası istatistiklerde. Orada herşey bellidir. Bu bir oyun motoru sonuçta. Veriler elinizdeki tek dayanak. Verilere göre doğru hamleleri atmak da sizin halletmeniz gereken sorun. Menajer sizsiniz. Takım sizin emrinizde, ne derseniz yapıyorlar. Doğru şeyleri söyleyin : )

fm08'de de oynadığım taktikte ısrar ediyorum. Takımı alıyorum rakip ve çalıştırdığım takım farketmez aynı taktik ve oyunculara göre mantalite ayarlamasıyla oynuyorum. FM08'de bu adam taktik değiştirmiyor diye çok eleştiri aldım. Kendimi zdenek zeman gibi hissediyorum ama taktiğim onunki değil

klasik 5-3-2 attacking kullanıyorum sistemin oturması falan takmıyorum 1. sene şampiyon olamıyorsam hiç transfer yapmasam bile sonraki senelerde şampiyonluğu kaybetmiyorum

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by P0RT View Post
    Arkadaşlar aklıma takılan 2 şey var.Birincisi Stoperler adam markajımı yoksa alan markajımı yapmalı?Büyük takımlarla oynarken markaj çeşiti farkedermi?
    Defansif cizgi gerideyse, ve defans oyuncularinin pozisyon alma becerisi varsa alan markaji en etkili olanidir. Rakip oyuncularin defansinizi bir saga bir sola cekmesine, boz alanlar birakmasina izin vermez.

Defansif cizgi ileridyse ve defans oyuncularinin markaj becerisi varsa, adam markaji daha etkili olur (ayrica oyunculariniz hizliysa). Rakibin defansin arkasina vurdugu toplari savusturmak biraz daha kolaylasir. Ancak ozellikle iki forvete karsi adam markaji yaparken defanstaki ikiliyi yanliz birakmamak gerekli. Defans oyuncusu bire birde kaldiginda, rakibin yetenegine gore kart gormeyecok musait bir ouyncu olur.

İkincisi ise hücüm ve kısa paslarla oynarken tempo hızlımı olmalıdır yoksa yavaşmı ? Bunları açıklarsanız sevinirim
    Tamamen oyunculara bagli.

Barcelona gibi, Arsenal gibi pas verme, first touch ve yaraticilik ozelliklerinin yuksek oldugu bir takim ile kisa pas/yuksek tempo oynayabilirsiniz.

Bir diger dikkat etmeniz gereken de, yuksek tempoda oynamak oyunculara cok fazla zaman tanimayacaktir, yani oyuncu genelde ilk gorebildigi oyuncuya pas vermek isteyecektir, topu ayagindan cok cabuk cikartacaktir. Eger oyuncularinizda cok buyuk yaraticilik yetenegi yoksa, ve kisa pas yaparak rakibin baskisini azaltmak istiyorsaniz, hem taktiksel dizilis olarak, hem de width acisindan oyunculari birbirine yakin tutmaniz gerekecektir.

Tabii bu da rakip takimi ustunuze davet edecek, onde basma ihtiyaci hissetmelerine neden olacaktir (rakip kazanmak icin oynuyorsa). Bundan yararlanarak geride pas cevirirken birden az adamla hizli hucum yapabilir ve rakibi gafil avalayabilirsiniz (bkz. Zico'nun Fenerbahce'si).

Taktikten daha onemlisi, oyuncularin ne yapabildigi. Kaleden forvete iyi pas yapabilen oyunculariniz varsa, pekala kisa pas, hatta yuksek tempo oynayabilirisniz. Kadro kalitesi dustukce (teknik kalite) kisa pas oynamak icin oyunculari birbirine daha fazla yaklastirmak, garanti kisa paslar ile oynayabilecek dizilisi yakalamak gerekir.

ben bu tug's ın antreman programını kullandım hiç fayda etmedi..takımda düşüş başladı 2 sezonda ligde toplam 3 yenilgi aldım.ama bu programa başlayınca sezon başında 2 tane yenilgi aldım.yenildiğim takımlarda düşük takımlar.programı sildim takım eski randımanına girdi seri galibiyetler almaya başladı..

kendi uyguladıklarımdan ornek verirsem eger;
    genellikle alan savunması yapıyorum. defans cizgisi onde ve ofsayt taktigi ile risk alıorum ama genel olarak basarılı oluyor. ofsayt taktigi acıkken adam markajı yapmak bazen yerini kaybeden oyuncum sayesinde ofsayt bozuluyor ve tehlikeli olabiliyor bu durum.o yuzden alan savunması taraftarıyımdır.

ornk, meira gibi teknik ve pas yapabilen oyuncuları derinlemesine uzun toplar acmak yarar saglayabilir.sizin defansınıza basan takımı gafil avlarsınız.

ama sunuda belirtmek gerekirki rakip oyuncu talimatlarında sıkı markaj alan daraltma gibi secenekleri tum rakibe uygularsanız taktigin dısında bir seyir cizer oyun. bu ozelligi kilit adamlarda kullanmak ve kanat oyuncularına zayıf ayak secenegi uygulamak daha elverisli olur
    dipnot: rakip takım talimatlarında rakip kaleciyede alan daraltma secmek iyidir. cunku geri pas verirse rakip, kaleciye en yakın olan oyuncular (bunlar genelde forvet oyuncularınız olur) kaleciye pres yaparak baskı uygular ve kolay top sokmasını engeller ve cogu zaman hata yapar.bu ozelligi her zaman kullanırım ve yararını gordum

cok asırı kotu bi takım calıstırmıyorsanız; kısa pas, dusuk tempo, az zaman gecirme ayarı uygun olur

Quote Originally Posted by realbeck View Post
    ben bu tug's ın antreman programını kullandım hiç fayda etmedi..takımda düşüş başladı 2 sezonda ligde toplam 3 yenilgi aldım.ama bu programa başlayınca sezon başında 2 tane yenilgi aldım.yenildiğim takımlarda düşük takımlar.programı sildim takım eski randımanına girdi seri galibiyetler almaya başladı..
    bunun böyle olmasının sebebi her antreman programının her takıma uymaması..sen senin takımına göre yapmışsındr deiştrnce oyuncular alışamamıştr.

herzmn kendim yapma taraftarıyım.ama başkasınınkini kullanmam demem.alırım incelerim beğendiğim yönlerini yansıtırım.direk load yapıp asla kullanmam.sizede böyle yapmamanızı tasiye ederim.

Quote Originally Posted by volkan_uzun View Post
    kendi uyguladıklarımdan ornek verirsem eger;
    genellikle alan savunması yapıyorum. defans cizgisi onde ve ofsayt taktigi ile risk alıorum ama genel olarak basarılı oluyor. ofsayt taktigi acıkken adam markajı yapmak bazen yerini kaybeden oyuncum sayesinde ofsayt bozuluyor ve tehlikeli olabiliyor bu durum.o yuzden alan savunması taraftarıyımdır
    dediklerine aynen katılıyorum.atak bi oyun oynanıcaksa kesinlikle alan markajı kullanılmalı. Helede defanslarnız Servet gibi ağır değilse değmeyin keyfinize.

ornk, meira gibi teknik ve pas yapabilen oyuncuları derinlemesine uzun toplar acmak yarar saglayabilir.sizin defansınıza basan takımı gafil avlarsınız.
    Evet.defansınızda top çıkartabilecek tekniği ve pası yüksek olan bi oyuncunuza long pass verip ara top denemesini yüksek tuttuğunzda çok güzel kontralara çıkabiliyorusunuz.(defansif oynarken çok işinize yarar)

ama sunuda belirtmek gerekirki rakip oyuncu talimatlarında sıkı markaj alan daraltma gibi secenekleri tum rakibe uygularsanız taktigin dısında bir seyir cizer oyun. bu ozelligi kilit adamlarda kullanmak ve kanat oyuncularına zayıf ayak secenegi uygulamak daha elverisli olur
    böylece karşı takımın kanatlarından garip şekilde giden ortalar izlersiniz.tabii bunun için pozisyon alma özelliği yüksek olan bi savunmacı gerekli karşısına

dipnot: rakip takım talimatlarında rakip kaleciyede alan daraltma secmek iyidir. cunku geri pas verirse rakip, kaleciye en yakın olan oyuncular (bunlar genelde forvet oyuncularınız olur) kaleciye pres yaparak baskı uygular ve kolay top sokmasını engeller ve cogu zaman hata yapar.bu ozelligi her zaman kullanırım ve yararını gordum
    Gerçekten bende çok faydasını gördüm bunun. Forvetinizin hızlanması iyiyse kaleciye giden bi topu kaleciden bile önce yakaladığını bile görebilirsiniz böylece.

ben bunun yanında karşı takımın beklerinede daraltma yaptrıorm çünkü biçok takım defanstan bekleri ile top çıkartıyorlar ve böylece onların hata yapması sağlanıo

cok asırı kotu bi takım calıstırmıyorsanız; kısa pas, dusuk tempo, az zaman gecirme ayarı uygun olur
    evet öyle fakat defansın arkasına çok top kaçırabiliolar takım ii değilse.böyle oynayıp hızlı savunmacılar sizi çok çok üst liglere ve şampiyonlara çıkartabilir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

arkadaşlar mesela ben ortasıra bir takıma sahipsem örneğin palermo,ve rakibim iyi bi takımsa mesela inter,biliyosunuzki bütün hatları ile saldırıyolar,bu durumda yapmamız gereken birkaç tüyo verecek arkadaş varmı?

Nesil
    2008
    Yer
    fm

Quote Originally Posted by volkan_uzun View Post
    benim asistanım alan daraltmayı genelde orta sahalara, zayıf ayağı da forvetlere kullanmamı söylüyor.

dostum asistana bakmıorum ben sen hızlı bi forvete yaptıgın zaman kacabilior. hele agır defansın varsa ters tepiyor o taktik.
    kendimde yaptıgım bu kimseye oneri yapmam yapın diye ama ise yarıor bende. kaleciye alan daraltma yaparsan eger geri paslarda hep fayda gorursun. kaleci baskıyı yıyınce ya degaj yapamaz hata yapar yada belli belirsiz yere top atar.

kanat oyuncularına (sag kanada mesela sol ayak olarak isaretlersen top atmayı) pozisyon alması iyi olan oyuncun kanat oyuncunun iyi orta yapma sansını azaltır.

oyun kurucu olan kilit rakip oyunculara alan daraltma hard oynama ve zayıf ayak secmek + kanatlara zayıf ayak secmek ve alan daraltmak + kaleciye alan daraltmak benim yaptıgım budur.
    cok suratli ve top surmesi yuksek oyunculara alan daraltma yapmak riskdir. adam kacırırsın. sen rakibin 11 ne bak. kendi fikirlerince talimat ver. asistana bakma.

yarım sezon ; maksimum 1 sezon ısrar edilmeli bence. Taktiğiniz çözülür o zamana kadar...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Default Taktik ve Antreman Tartışma Platformu

Taktik ve antrenman hakkında ne isterseniz tartışabilirsiniz.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Forvetlerin leblebi gibi gol atmasını sağlayacak orta sahadaki oyuncularında bol asist yapmasını sağlayacak bir taktik arıyorum TotDom böyle bir taktik mi?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Thumbs up Genesis 2009 Released!

Announcing GENESIS 2009

Genesis 2009 Attacking

Link: http://rapidshare.com/files/17326553...2008_.tac.html

Genesis 2009 Defending

Link:http://rapidshare.com/files/17326569...2008_.tac.html

Milan Variant
    Link:http://rapidshare.com/files/17326579...2008_.tac.html

Çalışma bana ait değildir.(aynısısnı konu olarak da açtım inş kabul edilir.)

Nesil
    2007
    Yer
    .

Şablona dikkat etmediğinizden dolayı konunuz kabul edilmemiştir.

beyler galatasarayla oynuyorum 3.yılımdayım ilk yılımda türkiye kupası uefa ve lig kupasını aldım 2.yılımda şampiyonlar ligini ve lig kupasını aldım şu an 3.yılımdayım ancak oyuncalarımın kondisyonları hep düşük ne yapabilirim antreman programı uyguluyorum ancak işe yaramıyor takımımda ze rui,mehmet topuz,adriano,cardozo,borges,dialiba,trecarichi gibi oyuncular var kadrom iyi baya antreman için ne önerebilirsiniz?

oyuncularını her hafta düzenli olarak dinlendir..kondisyonları yükselecektir

her hafta 1 gün dinlendiriyorumda bi etki etmiyor...

antreman programın en yuksek seviyedelerse tek nedeni budur o zaman. başka ihtimal kalmadı

Konuyu ilk açtığımda şöyle bir soru sormuştum fakat başka bir konu tartışılıyordu kaynadı neyse şimdi sorayım "sevgili feanorringeril'in de dediği gibi bazı özel oyunculara ayrı antrenman programı hazırlayabiliriz.Peki bir oyuncuyu değişik bir mevkiye adapte etmeye çalışıyoruz.Bunun için o oyuncunun antrenman programında nelere dikkat etmeliyiz?? Misal; ben Semih Şentürk'ü AML ye adapte etmek istiyorum.Normal olarak verimi çok düşük.Bu mevkide bu oyuncudan en iyi verimi alabilmek için nasıl bir antrenman programı gerekli???"
    Semihe ilk 11de bir yer arıyordum,aragonesin Semihi bir ara kanatlarda oynattığı aklıma geldi(aslında pek de fena sayılmazdı performansı) Ben de semihi sol açık oynatmaya karar verdim...şimdi ben bu semihi nasıl adam ederim sol tarafta???

önce yeni pozisyon kısmından sol açık seçersin.

sonra antrenman programında kanatlar die ayrı bi bölüm yaptıysan oraya atarsanı yapmadıysan

kanatlar hızlı oyuncular olmalıdır bu nedenle

*aerobic'i strengh ten yüksek(2-3 kademe) tut.
    *istisnasız takımındaki her oyuncuyu high olarak taktik çalıştır.
    *top kontrol iyi seviyede olmalıdır(top sürme,teknik açısından)
    *semih pek savunma yapmayacağı için düşük seviyeler yeterlidr
    *attacking medium yeter
    *shooting için mediumu geçir high'a yakın olsun(nede olsa golcü oyuncu.hep lazım olacaktır)
    *set pieces i high yada intensive yap zaten çok etkilemio atrenman ağırlığını.( kanat oyuncusu çok orta açacağı için kesinlikle ihmal etmemelisin)

bu arada bi tavsiyem

her sezon yaz aylarında oyuncuların aerobic ve strength antremanlarını high ve diğer bölümleri light olan bi program ayarla ve 1ay kadar öyle çalışsınlar.
    sezon içinde yüksek tutma o antremanları. kimini light seviyesinde tut.kimini normalde

Quote Originally Posted by baristayfur View Post
    önce yeni pozisyon kısmından sol açık seçersin.

sonra antrenman programında kanatlar die ayrı bi bölüm yaptıysan oraya atarsanı yapmadıysan

kanatlar hızlı oyuncular olmalıdır bu nedenle

*aerobic'i strengh ten yüksek(2-3 kademe) tut.
    *istisnasız takımındaki her oyuncuyu high olarak taktik çalıştır.
    *top kontrol iyi seviyede olmalıdır(top sürme,teknik açısından)
    *semih pek savunma yapmayacağı için düşük seviyeler yeterlidr
    *attacking medium yeter
    *shooting için mediumu geçir high'a yakın olsun(nede olsa golcü oyuncu.hep lazım olacaktır)
    *set pieces i high yada intensive yap zaten çok etkilemio atrenman ağırlığını.( kanat oyuncusu çok orta açacağı için kesinlikle ihmal etmemelisin)

bu arada bi tavsiyem

her sezon yaz aylarında oyuncuların aerobic ve strength antremanlarını high ve diğer bölümleri light olan bi program ayarla ve 1ay kadar öyle çalışsınlar.
    sezon içinde yüksek tutma o antremanları. kimini light seviyesinde tut.kimini normalde
    barıs kardeşim yazabileceğim herşeyi yazmış zaten. kısa bir dipnot soleyeyim bende. oyuncunun cok yönlülük değeri yüksek olmalıdır farklı yerlerde oynayabilmesi,çabuk adapte olması için. buda gizli özelllikler arasında.bu özelliği düşükse oyuncuyu hepten kaybetme şansında var tabi.
    ama soöylediğin soruya göre barışın yazdıgı en iyi cevap

bi soru sorucam player instructions kullanan var mı ? varsa birşeyler önerebilir misiniz ?

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Ben şimdi galatasaraydaym.3 sezonda 3 türkiye ligi 3 süper kupa 3 türkiye kupası aldım ama avrupada fazla başarılı olamadımm.Bunun nedeni bence fazla açık oynamm.Ben sizden bir şey isticem takımımım çok acayip bi alan daraltması rakip oyunculara hiçç oyun oynatmaması icin ne yapmalıymm.Taktiğm 4-3-3 rakibe top oynatmm lazım lütfen...

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

hiç kimse bilmio mu??

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Full alan daraltma avrupa'da tabii ki işe yaramaz. yetenekli futbolcular(gerard,ballack,diego vb..) alan daraltmadan çok kolay sıyrılılar.. taktik istiyorsan msn'imi ekle..
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Sayfa 4 / 6 İlkİlk ... 23456 SonSon

Mesaj Yetkileri