Sayfa 3 / 6 İlkİlk 12345 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 152 sonuç

Konu: Taktik ve Antreman Tartışma Platformu

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Defansif bir oyun dar alan ve yavaş tempoda ortadan atak, ofansif bir oyun ise geniş alanda hızlı tempoda kanattan atak şeklinde oynanmalı.

Eğer atağa dayalı oynarsan defans oyuncularının pası kısa, atak oyuncularının pası direk olsun derim.
    Ama defansif bir oyun oynarsan defans oyuncuların direk, atak oyuncuların kısa pas yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Markaj konusunda ise her zaman için defansif oyuncuların sıkı adam markajı, atak oyuncuların ise normal alan markajı uygulamalıdır.

Tabiki bunlar benim kendi düşüncelerim. Katılan olur olmaz saygı duyarım...

Quote Originally Posted by P0RT View Post
    Arkadaşlar aklıma takılan 2 şey var.Birincisi Stoperler adam markajımı yoksa alan markajımı yapmalı?Büyük takımlarla oynarken markaj çeşiti farkedermi?
    İkincisi ise hücüm ve kısa paslarla oynarken tempo hızlımı olmalıdır yoksa yavaşmı ? Bunları açıklarsanız sevinirim

tempo ve paslaşma her şeyden evvel, senin dizilişine ve oyuncularının yeteneklerine bağlı.
    güçlü bir takımla oynadığını farzedersek oyuncularının teknik kapasiteleri yüksek olacaktır.

bu da demektir ki kısa pası bile yüksek tempoda oynayabilirler.
    yine güçlü takımla oynmayacaksan hücum oynayacaksındır, bu da tempo yapmanı gerektirir, yürüye yürüye gidersen zayıf takımlara kapanmak için çok zaman verirsin...

arkadaşım Mark Tugwell'ın traninglerini nerden bulabiliriz?internette baktım ama bulamadım yada göremedim.

Quote Originally Posted by sedatduman View Post
    arkadaşım Mark Tugwell'ın traninglerini nerden bulabiliriz?internette baktım ama bulamadım yada göremedim.

http://www.freewebs.com/tugstraining/

beşiktaşla oynuyorum, sene başından beri bir türlü taktik oturtamadım.kendi taktiğimide yaptım.3-5-2 ve 4-4-2 daimond baklava dilimi yaptım.bir türlü takım top oynamıyo.sigamesten bir iki taktik indirdim ama onlarda 2-3 maç denememe rağmen olmadı.yaklaşık 8-9 maçtır ilk yaptığım 4-4-2 daimond ile oynuyorum ve devre arasına girmek üzereyken takım biraz toparlandı ve son 6 maçta 4 galibiyet 2 beraberlik aldı.beraberlikler uefa kupasında deplasmanda valencia ile 2-2 bitti ki beraberliği son anda kurtardılar.90+ da gol yedik.diğeride yine deplasmanda nancy ile oda 2-1 den beraberliğe razı olduk yine.gerçi benim hatam ofansif oynamaya devam ettim maç sonuna kadar.kısacası taktik ve oyuncular uyuşmaya başladı gibi.süre ve uyguladığınız antreman programı çok önemli.oyunculara diğer tüm komutlardan daha fazla taktik çalıştırıyorum.işin özü bence bu.antremanlarda taktik çalışmalara biraz daha önem vermek gerekli.bi tavsiye sadece taktik oturmadı diyen arkadaşlara.standart antreman programı ile devam ediyodum, kendim antreman programı yaptım ve bu 6 maç sonucu ortaya çıktı.topçular aynı taktik aynı..taktik çalıştırın derim arkadaşlar...sene başı taktik ve kondisyon, sezon başlayınca kondisyon azaltıp taktik kasın çekinmeden..

ya bu ingilizceyi daha iyi öğrenmem gerek yada turksportal acilen türkçe yama çıkarmalı belki banada tayfur hatlar arası kopuk diyo ama haberimiz yok.bende bu tayfur ne işe yarar diye günahını alıyodum

beşiktaş la oynayanlara tavsiyem 3 lüğ defanstan vazgeçmeyin.bende her maçı 3-0 4-0 yeniyorlar.defansın ortasına dorin goian gibi uzun ve kaliteli bir stoper aldılar ,iyi de bir forvet alınca çoştular.deplasmanda 3 dc 2 wb 3 mc 3 st ile ynuyolar,kend sahalarında mc lerden birini amc yapıyorlar,bu sayede delgado her sezon 10 gol asist barajını geçiyor.

antrenman programnı herzman youcu tarafından yapılması taraftaryım.hazır antremanları kullanmak hem antrenmanların nje işe yaradığını öğrenememize neden olur hemde herzmn takıma uymaz.

örneğin takımınız çok teknik ama fiziki açıdan çok zayıfsa fizik güçlendirecek bi antrenman yapılır

yada tam tersi çok fizikli bi takım ama teknik değil.işte ozamanda daha taktiksel ve tekniksel çalışmalar yapılır antremanlarda..

genel antreman genç oyuncular için iyidir evet ama yaşları ilerledikçe o oyucunun nasıl bi oyuncu olduğnu öğrendiğinzde artık parçalı antremana dönebilrisiniz. ben herzmn öyle yaptm ve hiç sorunum olmadı

bitane genel antreman(oyundaki genel değil kendi ayarladığım)
    kaleciler
    stoperler
    bekler
    önliberolar
    ortasahalar
    oyunkurucular
    kanatlar
    forvetler
    çok fazla gibi görünebilir ama iyi antrenörlerle oyuncularınız mevki performanslarının muhteşem bi şekilde arttığnı görebilirsnz.

ve antreman yaptırrken taktik olarak high çalıştırın her mevkiyi.böyle oyuncuların zamanlama,hareketlenme gibi pozisyon alma bilgileri artar böylece herkes ne yapması gerektiğini öğrenir takımınız gerçekten TAKIM olur

taktikte bence uzun sure ısrar edilmeli ama genede arada ufak değişikler gerekiyor rakip takımın oyununa gore takım ayarları ve dizilişte hafif değişikler bence iyi olur Uefa kupasını aldım ilk sezonumda ve kimle karşılastım finalde Gs ile turkiye kupasında beni 4-1 lik skorla yenmişlerdi onlar yuzunden turkiye kupasından elendim ve uefada finalde bende onları eledim toplar habire direklerden dondu cok heycanlı geçti mac ama sonunda ben mutlu geldim birde benim sahamdaydı final şimdi ligdeki son macıma cıkıcam taktikte biraz oynıcam cunku kazanmam şart gs 1 puanla onde o sivasla yapıo ben ankaragucu ile ... bu macı kazanmam lazım taktik oneriniz varsa acele soylerseniz ii olur olmadı 4 DF 2 Mc 3AMC 1 F ile oynıcam

kesinlikle arkadaşa kaılıyorum.antreman programında taktik çalıştırmanın önemi gerçekten çok etkili.misal, antremanlarda yapılan taktil çalışması bazen alışılmışın dışında, oyuncu kondisyonlarınıda etkiliyo.mesela ara pası kullan komutu verdiğiniz oyun kurucunuzun atacağı pası nası ve nereye atacağını bi süre sonra forvet ve kanat oyuncularınız anlıyo ve gereksiz yere koşular yapmayıp daha ekonomik kullanıyolar güçlerini.ara pası pek göremezdim sezon başında, kendi antreman programımı yaptım ve son bi kaç maçtır,savunma arkasına yerden ve havadan inen pasların sayısında belirgin bi artış var.diyebilirsinizki bunun antremanla ne alakası var.şöyle pasların neredeyse tamamı delgadodan, yani ara pası ver diye komut verdiğim tek oyuncudan çıkıyo.özellikle target man kullanan arkadaşlar, bu konuya eğilmeleri ve target man seçeneğini koşu yoluna seçmeleri ve faydalarını izlemeleri çok zevkli olacaktır.hele target man hareketli bi oyuncu ise...

çok ii denk gelmiş ya süper..

demekki skibbeyi rahat bıraksalar adam takımı coşturcak :P :P :P

neyse ben galatasaraylıym işin zor kardeş çok şans lazım. ama ankaragücünü fener ile yenmek zor olmasa gerek he??

klasik 4-4-2 oyna rahat kazanırsın.kanat atağı yap çünkü forvetlerinin ikiside iyi kafa vuran oyuncular.

Quote Originally Posted by baristayfur View Post
    çok ii denk gelmiş ya süper..

demekki skibbeyi rahat bıraksalar adam takımı coşturcak :P :P :P

neyse ben galatasaraylıym işin zor kardeş çok şans lazım. ama ankaragücünü fener ile yenmek zor olmasa gerek he??

klasik 4-4-2 oyna rahat kazanırsın.kanat atağı yap çünkü forvetlerinin ikiside iyi kafa vuran oyuncular.
    normalde zor deilde sölemeyi unuttum guiza alex daivid gökhan gönül sakat zorlandım biraz ama 1-0 yendim galatasarayda sivası 2-0 yendi 1. olamadım yhaa son haftaya kadar 1. goturdum son mactan onceki mac berabere kaldım galatasarayda sansı değerlendirdi kaptı... nese uefada ezdim onları yonetim benden cok memnun :P

taktik antremanı her çeşit takım için idealdir. fizikli,fiziksiz,teknik,teknik olmayan...
    bloodstarında dediği gibi belli bi süre sonra takım olarak kondisyonunda arttığını göreceksiniz.

taktik çalışmanın diğer bir artısıda nasıl taktik verirseniz verin nası dizilirseniz dizlin oyuncularınız sizin dediklerinizi doğru yapma oranları artar ve takımınız taktik gelişimi belli seviyeye ulaştığında
    seri galibeyetler artar başarıda artar...

kısa pası hızlı tempoda oynarsan oyunu forse etmen oyuncularının teknik özelliklerine göre sorun çıkarabilir.yetenekli oyuncuların az ise kısa pasla hızlı tempoda çok top kaybı yaşarsın.illa hızlı tempoda oynamak istiyosan geniş alanda direk paslarla ve özellikle kanatların iyiyse kanatlardan kaleye inmek bence mantıklı.illa kısa pas diyosan yavaş oynaman gerekli ki oluşabilecek pas hatalarını en aza indirmen lazım.tabii dar alanda oynaman lazım.kısa pas yavaş oynaman kapanan takımlara daha rahat pozisyon alma imkanı verecek ve kaleye inmen dahada zorlaşacaktır.o nedenle hızlı oyun direk paslarla genelde kanatlardan kaleye inmeni öneririm.ilerdeki oyuncuları rakip defansın içine fazla sokmaman rakibin kale içine gömülmesinide engeller ki buda sana yeri geldiğinde hızlı çıkışlarla ofansif anlamda faydasını gösterip kontra atak olarak rakip kalede sonuç alırsın...

bence işin mantığı, verdiğimiz komutlara futbolcuların uymasını beklemek yerine, antremanda taktik çalıştırıp onlara istediğimizi antremanda anlatıp verdiğimiz komutları anlamaları ve buna uymalarını sağlamak gerek.gerisi kendiliğinden gelecektir.oyuncudan bişey bekleme, istediğin şeyi ondan al atasözü gibi oldu

yaa ben bu oyunda tek sorun yasadığıım yer antrenorlerde antornorlerin hepsini kovdum yerine antrenorler alıcam ama almıyor :S

Nesil
    2003

1. Defensive line ve closing down seceneklerini birbirinden cok uzak yapma (en fazla 1-2 tik).

2. Defensive line ne kadar ilerideyse, mentality'yi o kadar dusuk tut, defansif cizgi ne kadar gerideyse, mentality'yi o kadar yuksek tut

3. defansif cizgi gerideyse kesinlikle on libero kullan, defansif cizgi ilerideyse on libero kullanmana gerek olmasa da oyunculara ileriye kosu verme.

4. defansif cizgi gerideyse, width'i dusuk tut. Defansif cizgi ilerideyse width'i yuksek tut.

Asagi yukari genel taktik kurallari.

Hangisini oynayacagin, paslari, tempoyu nasil kullanacagin tamamen elindeki oyuncularin ozelliklerine bagli.

almıyor derken neden almadığını söylersen yardımcı olabiliriz

antrenor kabul ediyor sonra candeled mi ne ole birşey yazıyor iptal oluyor :S

başka takımın antrenörnü alıosan eğer o takıma belli bi tazminat ödemen gerekli.eğer transfer bütçende okadar para yoksa o adam/lar'ı alamazsın.

dostum teşekkürler...gerçekten önemli ayrıntılardan bahsettinn..ilgileneceğim...

Nesil
    2008
    Yer
    KARADENİZ EREĞLİ

benim mesela aml - amr olmazsa olmazım inanın oyuncular geçrek bir kanat oyuncuları ise süperler e geriye kalıo diğer dizilişler sizce?

ben dizilisimi sectikten sonra her oyuncunun ayarlarini set to kismindan ayarliyorum. centre back olarak ayarladigim lugano ve edu nun player instruction kismindan mentalitysini 3 kere ileriye dogru tiklayinca gercektende yardimcimin bu uyarisi ortadan kalkti. sormak istedigim bir deiger sey de yardimcimizin weaker foot yada hard ama fair tackling uyarilari. bunlara ne kadar uyuyorsunuz. uymadiginizda ne gibi sonuclar doguruyor. ben her mac uymaya calisiyorum. en son deplasmanda genclerbirligi macinda acele edip ayarlama yapmadim gencler 3-0 one gecti son anda 3-3 u kurtardim.

Nesil
    2005
    Yer
    Ankara

Yardımcılar hâlâ çok işlevsel değil bence. Sürekli aynı şeyler. Kaleci çok pas hatası yapıyor, şu adama dikkat edelim iyi orta yapıyor filan deyip duruyor 3-0 öndeyiz maçta. Ya hiç mi iyi bir şey yok takımda? Ben fazla takmıyorum Burak Hoca'yı, kendi bildiğimi okurum. Forvetlere sıkı markaj, zayıf olduğu taraftan müdahale. Keza orta sahanın ortasında ve ön liberoda oynayan oyuncuların alanını daraltma, zayıf taraflarından müdahale ve ön liberolara sert müdahale çünkü hücum oyuncularının sert oynamalarında pek bir sakınca görmüyorum.

yardimcilarin surekli ayni seyleri soyledikleri dogru ama bazen guzel seyler de soyluyorlar. mesela kornerlerde on ve arka direkleri tutan kimse yok diyo. bir de bu 3d mac motoru ve yardimciyla ilgili cok fazla elestri yapmamak lazim bence. bes sene once sadece yazilari takip edip istatistiklere bakarak oynardik bu oyunu. sonra 2d mac motoru geldi. nokta adamlar vardi ayaklarini gorunce cok hosuma gitmisti. simdi 3d izliyoruz. hem de yardimcimizla surekli etkilesim icindeyiz

Nesil
    2005
    Yer
    Ankara

3d ile ilgili benim bir sıkıntım yok, ben memnunum. Taktiksel olarak duran toplarla ilgili ayarlamaları güzel yaptığımdan böyle bir sıkıntım da yok. Yardımcıların monotonlaşması ise bence olmaması gereken bir şey. Oyunun gelişimi ise olması gereken şey.

kanat üzerine kurulu ise 4-4-2 klasik

dr-dc-dc-dl

mr-mc-mc-ml
    _|_______|

___st-st

mc lerin bitanesi dm olursa çok iyi olur.diğeride top dağıtan amc gibi oynayan bi mc

man marking+tight marking = cok defansif
    man marking=defansif ve kontraatak meyilli
    zonal marking=hucumsever.

Paslarla alakalı olarak bir sürü teori uretiliyor.Sigames Hints an Tips baslıgı altında verdigi ipuçlarında diyor ki: kısa pas en iyi yavas tempoyla uygundur oysa ki direktpas kontra atak tarzı hızlı tempoyla uygundur.
    Ama uzerine bircok teori var ben kısa pası hızlı tempoyla deneyenlerdenim ve iyi sonuclar alıyorum.Fm09 da hazır taktiklerde de kısa pas ile hızlı tempoyu kullanan taktikler var yani Sigames soyledigiyle ters dusen taktikler yapmış denebilir.Ama Hints and tips de kesin kısa pası yavas tempoyla oynatın demiyor.Daha uygundur demeye getiriyor(works best with).Ama kısa ve hızlı tempoyla oynanmaz diye birşey yok eger takımın iyi bir takımsa kısa ve hızlı oynadıgında topla oynama suren yuzde 45in altına dusmuyorsa oynayabilirsin ki oynamalasın yoksa kapanan rakipleri acman cok zor olur.Geniş kısa hızlı ve oyunu kanatlara acarsan bir de hava hakimiyeti iyi bir oyuncun varsa ileride kapalı takımları acabiliyorsun.Kısa ve yavas oynadıgında rakip takım cok rahat yerleşiyor ve butun oyuncularını adam markajına ve sıkı markaja alıyor bir yerden sonra ya uzun suta kalıyorsun ya da topu kaptırıyorsun..O yuzden rakip takımları acmak için iyi de bir takım oldugunu dusunuyorsan kısa hızlı ve geniş oynayabilirsin.
    Ama sana asıl önerim sudur:
    hucum oynuyorsan savunmacıların kısa pas hucumcuların direkt oynasın.Defans yapıyorsan tam tersi.Savunmacıları direkt veya uzun oynatırsan organize olamassın savunmacıların top kaybı yapar.Kısa pas dediigin zaman pass opsiyonlarını kısmış oluyorsun ve böylelikle ortasahada savunmaya yonelik oynattıgın oyuncuyu oyun kurması için bulmalarını saglıyorsun.İlerideki oyuncuların direkt oynadıgı zaman da savumanın dengesini bozabilecek ters toplar atıyorlar.
    Last edited by davidvilla : 01.Aralık.2008 at 21:28

taktiğim her zaman için 3-1-3-1-2 dir asla başka taktiğe güvenemem ama takıma ilk geldiğimde 5-6 transfer yaparım en az takım değişmiş oluyor hazırlık maçı 3-4 tane yaparım sezon ortasına kadar inişli çıkışlı performans ama ardından takım durdurulamıo ama takımında kaliteli olması gerekmekte.Örneğin;
    Torinoyla oynuyordum 15 maç berbat oynuyodum ama ardından takım taktiğe alışıyor takım tüm maçı izliodum takım oyunun kontrolünü asla karşı takıma vermiyo yani kısacası biraz sabır gerekiyor arkadaşım

kisa pasi normal tempoda kullaniyorum ama bunun hava sartlari ile de alakasi var. arkadaslar ne kadar katilirlar bilmem ama direk paslarla yuksek tempoda oynamak daha iyi bence. stoperlere gelince adam savunmasi yaptirmani oneririm.onlar zaten rakip takimin ileri uc elemanlarini otomatik marke ediyolar. dmc kullaniyosam da ona alan savunmasi yaptiriyorum ben

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 12345 ... SonSon

Mesaj Yetkileri