Sayfa 1 / 6 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 152 sonuç

Konu: Taktik ve Antreman Tartışma Platformu

Question fm 2009'da en iyi antrenman sistemleri...

İyi bir kadro, yetenekli oyuncular, güvenilir bir staff ve iyi denilebilecek bir transfer bütçesi...peki ya antrenmanlar???
    Oyunu oynarken en çok eksikliğini hissettiğim doğru düzgün bir antrenman sistemimin olmamasıydı.Bu konuda siz değerli fmseverlerin fm 09 için antrenman programları hakkındaki görüşlerini almak istedim...
    Last edited by terrybatu : 26.Kasım.2008 at 20:58

sezona başlamadan önce transfer döneminde kondisyon çalıştırırım ben.Yani strength ve aerobic high seviyede olur.Lig başlamadan bir hafta öncede teknik ve taktik antreman çalıştırırım.Böylece ligde oyuncuların kondisyonu yüksek olur çabuk yorulmazlar.Özellikle ingiltere gibi haftada 3 maç yapıyosan kesinlikle kondisyon yüklemelisinki oyuncuların çabuk yorulmasın daha sağlıklı olsun
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Ayrıca antreman yaptıran koçlarında en az 6 yıldız olmasına dikkat ederim
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Unutmadan ligde 10 maç yaptım şuana kadar GS ile 1 tane sakatım var oda hasan şaş.Sakatlık problemi pek fazla yaşamadım diğer arkadaşlar gibi.
    Last edited by Gangstaa : 26.Kasım.2008 at 18:09 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Aynı şekilde ama ben sene başında da ortasında da hep aynı programı kullanırım yani fizik-kondisyon çalıştırmam antrenmanda ne varsa odur ama her ay kontrol ederim antrenmanı kötü giden yanlarını düzeltirim. Mesela bir forvetin "defence" özelliği düşüğüyorsa bana ne ama taktik düşüyorsa hemen ilgilenirim
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Peki arkadaşlar; her oyuncuya ayrı bir antrenman programı düzenlemeli miyiz ? ya da aynı pozisyonda oynayan oyunculara ayrı bir antrenman programı mı hazırlamalıyız?
    Lütfen bilgilerimizi paylaşalım...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Ataşehir

Her bölge için program hazırladıktan sonra belirli oyuncular için özel program hazırlamakta sakınca yok ama her oyuncuya ayrı programa da gerek yok. Yetenekli hücum oyuncuları için daha çok bireysel programlar hazırlıyorum ben, gelişebilecek yönlerini geliştirmek, potansiyeli gelişmeye müsayit olmayan yönleri ile de oyuncuyu yormamak için.
    Örneğin Arda' ya özel program hazırlanır, ama ne bileyim, Volkan Yaman için özel programa ne gerek var? Mevkiisinin programı neyse odur.
    Ayrıca, sezon başında strenght ve aerobic ağırlıklı antrenmanı da tercih etmem. Çünkü antrenman programları oyuncuların özelliklerine doğrudan etki eder. Sezon başında Lincoln' ün stamina' sını arttırmak için yorup, öldürüp, teknik özelliklerini düşürmeye ne gerek var? Staminası ya da strenght' i artsa artsa bir puan ya artar, ya artmaz. Ama o arada creativity' si bir puan düşse kötü olur. FM' de, oyuncunun sezon başı kondisyon yüklemesini ölçen bir sistem yok. Varsa da bilmiyorum. Bu yüzden oyuncunun yoğun maç temposuna dayanması ya da dayanmaması sadece stamina değeri ile alakalı, belki Natural Fitness' ın da etkisi vardır. Bu değerler artmadığı sürece oyuncunun maç içindeki, ve maçtan maça kondisyon bakımından toparlanma süreleri değişmez.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

İşi daha da detaya sürükleyecek olursak :
    Hızlı Forvet , Uzun Forvet veya Teknik MC , Defansif MC , Güçlü MC olarak da antrenman programı hazılaranabilir ama bence tek bir MC programı hazırlayarak MC'de istediğiniz özellikleri yüksek tutmak daha sağlıklı olur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by feanorringeril View Post
    Her bölge için program hazırladıktan sonra belirli oyuncular için özel program hazırlamakta sakınca yok ama her oyuncuya ayrı programa da gerek yok. Yetenekli hücum oyuncuları için daha çok bireysel programlar hazırlıyorum ben, gelişebilecek yönlerini geliştirmek, potansiyeli gelişmeye müsayit olmayan yönleri ile de oyuncuyu yormamak için.
    Örneğin Arda' ya özel program hazırlanır, ama ne bileyim, Volkan Yaman için özel programa ne gerek var? Mevkiisinin programı neyse odur.
    Ayrıca, sezon başında strenght ve aerobic ağırlıklı antrenmanı da tercih etmem. Çünkü antrenman programları oyuncuların özelliklerine doğrudan etki eder. Sezon başında Lincoln' ün stamina' sını arttırmak için yorup, öldürüp, teknik özelliklerini düşürmeye ne gerek var? Staminası ya da strenght' i artsa artsa bir puan ya artar, ya artmaz. Ama o arada creativity' si bir puan düşse kötü olur. FM' de, oyuncunun sezon başı kondisyon yüklemesini ölçen bir sistem yok. Varsa da bilmiyorum. Bu yüzden oyuncunun yoğun maç temposuna dayanması ya da dayanmaması sadece stamina değeri ile alakalı, belki Natural Fitness' ın da etkisi vardır. Bu değerler artmadığı sürece oyuncunun maç içindeki, ve maçtan maça kondisyon bakımından toparlanma süreleri değişmez.

Tamamen olayı net bir biçimde açıklamışsın
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Arkadaşım Lincolnden örnek vermişsin bende bir şey ekleyeyim bari.Lincolnun driblingi creativitysi 20 olsa bile strenght düşük olduktan sonra işe yaramaz.Karşısında fitness olarak çok sağlam bir defans oyuncusu olsa ne yapabilcek acaba birebir de o defans oyuncusu lincolnu 10a katlar.

sevgili feanorringeril'in de dediği gibi bazı özel oyunculara ayrı antrenman programı hazırlayabiliriz.Peki bir oyuncuyu değişik bir mevkiye adapte etmeye çalışıyoruz.Bunun için nelere dikkat etmeliyiz?? Misal; ben Semih Şentürk'ü AML ye adapte etmek istiyorum.Normal olarak verimi çok düşük.Bu mevkide bu oyuncudan en iyi verimi alabilmek için nasıl bir antrenman programı gerekli???( semih sadece örnektir...başka oyuncular da olabilir)

ben şuan man. city de 5. sezonumdayım..son iki sezondur şampiyonum.haftada 2-3 maç yapıyorum ama kondisyondan yana hiç derdim yok.sadece bir oyuncumda biraz sorun yaşıyorum oda naturel fitness ı 8 olduğu için.sezon başından da kondisyon yüklemesi yapmıyorum.bence oyunda sezon içi için iyi bir antreman programı düzenlemek en iyisi..benim kafamdaki soruda şu.oyuncuları katagoriye ayırarak antreman yaptırmak takımdaşlıktan uzaklaştırmıyor mu?ben hiç görmedim gerçekte takımlarda forvetler bir yere defanslar bi yere orta sahalar bi yere ayrılıp idman yaptıgını..takımlar şut idmanını da,taktik idmanını da,defans ofans idmanını da,teknik idamnı da birlikte yaparlar..biraz saçma geliyor bana bu durum..

FM serisinin en tanınmış antreman programcılarından Mark Tugwell'in her sene yenilediği antreman programlarını tavsiye ederim.

Nesil
    2008
    Yer
    fm

Default Bir taktikte ne kadar ısrar edilmeli

takıma bir taktik koyduğumuzda oturması nekadar sürer bu taktiğin. yani kaç maç sonra taktiğin tutup tutmadığını anlayarak değiştirmemiz gerekir?

bence 4-5 maç bak takım ilerisi için umut verebiliyor mu? tabi sistemi çok değiştirmediysen misal 4-3-3 ü 4-4-2 veya 4-4-1-1 yaparsan 4-5 maç idealdir...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Israr edilmemeli desem?
    Genel bir dizilişiniz olsun, Fakat her takıma karşı farklı şekilde oynayın. Mesela deplasmanda oynuyosanız counter attack seçeneğini açın, width azaltın, pası directleştirin vesaire.

Nesil
    2008
    Yer
    fm

9 maçta 3 taktik denedim 5 beraberlik 1 galibiyet 3 yenilgiyle gidiyorum. ayrıca ilginçtir ki 5 beraberliğin hepsi 1-1 ve hepsinde de ilk öne geçen taraf benim.

maç içerisinde bol bol oyna taktiklerle yardımcı antrenörün taktik bilgisi yüksekse güzel bilgiler veriyor ama 9 maçta 3 farklı taktik biraz fazla bence...

bende bir kac taktik baktım ama kendi taktiğimi buldum 4-1-1-3-1 fenerbahcede baya iyi tuttu man unt. ve romayı yendim deplasmanda kendi evimde berabere kaldım

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben de baya oynadım, sana tavsiyem amc ve dmc li sistemden kaçın. İki mc olsun, günümüz futboluna uygun hem atak hem defans yapabilecek şekilde olsun aynı zamanda kanatların da. Gerçekten çok güzel mücadele veriyorlar.

Nesil
    2008
    Yer
    fm

Quote Originally Posted by enforcer View Post
    maç içerisinde bol bol oyna taktiklerle yardımcı antrenörün taktik bilgisi yüksekse güzel bilgiler veriyor ama 9 maçta 3 farklı taktik biraz fazla bence...
    biraz oynasalar değiştirmeyeceğim ama taktiğin tutmadığı çok belli oluyor. devamlı rakip atakta. maçta atıyorum 15 pozisyon gösteriliyorsa 10 tanesi en az rakip atağı. kendim taktik yapmaya uğraştım olmadı, standart taktiklerden deniyorum şimdi biraz oynamayla. 3-5-2 ve 4-5-1 denedim şimdi 4-4-2 deniyorum bu sezon. forvetler her taktikte gol atmadıkları sürece -ki 4 forvetim 9 maçta toplam 2 gol atmış- hep 5'lerde. çözemedim daha bu fm 2009'un olayını. çok da iyi oyuncular aldım lig b takımına göre. emre aşık, erhan şentürk gibi oyuncularım var kiralık aldım. oyuncularımın çoğu lig a'da oynayabilecek kapasitede hatta bazı oyuncularım için decent player for süper lig diyor ama yok işte oynamıyorlar bir türlü. alt yapıdan çıkan adam onlardan iyi oynuyor.

öyleyse defansif takıl birazcık gerekirse bir orta saha oyuncuna rakibin kilit oyuncusu için adam markajı yaptır 4-4-2 veya 4-4-1-1 bence oyunun genel taktiği yani birkaç takımda dediğin gibi durumum vardı heyecan aramadım 4-4-2 ye döndüm birkaç maç sonra beraberlik almaya başladım sonrada ligi iyi bir sırada bitirdim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abi bende başlarda böyleydim, Gelen geçen 6-7 atardı (ve ben Galatasaray'dım). Sana önerim, başka taktikler indir, farklı farklı taktikleri kullan, nasıl yapılmış olduklarına bak ve kendine bi taktik çıkar. Eminim ki başarılı olacaksın. Oyunu çözmek fazla zor değil.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

http://www.uploadyeri.com/472527

abi bu taktik çok süper bir taktik al takıma direk uygula DMC'Yi playmaker olarak seç, Gerisine hiç ama hiç karışma MC'lerin long shotları iyi olsun AMC'de kaliteli olsun takım her maç fark atar kesinlikle ama kesinlike hiç bir şeyiyle oynama korner hariç
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2008
    Yer
    Gaziantep

Taylan bişe sorucağım,Bu asistan manager taktik analiz ediyormuş maçda ona nerden bakıyorduk yeni aldımda oyunu..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

maç sırasında player ratingsi gördüğün yerde feedback diye geçiyor
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by taytopcuoglu View Post
    http://www.uploadyeri.com/472527

abi bu taktik çok süper bir taktik al takıma direk uygula DMC'Yi playmaker olarak seç, Gerisine hiç ama hiç karışma MC'lerin long shotları iyi olsun AMC'de kaliteli olsun takım her maç fark atar kesinlikle ama kesinlike hiç bir şeyiyle oynama korner hariç
    kimse okumadı mı bu mesajımı
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2008
    Yer
    fm

Quote Originally Posted by taytopcuoglu View Post
    kimse okumadı mı bu mesajımı
    ben şahsen başkasının yaptığı taktikle oynamayı sevmiyorum. ya kendim yapacağım ya da standart taktikte değişikliklerle oynayacağım. geçen sene hazır taktikler denemiştim ama en başarılı olduklarım yine kendi taktiklerimdi.

Nesil
    2008
    Yer
    Gaziantep

taylanın taktiğini denedim şimdi,kariyerime bakarsanız sonuçları görürsünüz 3 hazırlık maçında denedim.

hazırlık maçları pek ölçüt değil bence büyük takımlara fark bile atabiliyorsunuz...

arkadaşlar;

eğer taktiği kendimiz hazırlamışsak zaten ilk devre boyunca orasıyla burasıyla oynayarak kendimiz baya bir ayar çekiyoruz.
    futbolcular da 1 devrede alışsa, 1 sezon gitti

2. sezondan itibaren mükemmel uygulamaya başlıyorlar taktiği..

Misal;
    ilk sezonda hiç görmediğim ara toplarını 2. sezonumda görmeye başladım, oyuncular aynı, taktiksel ayarlamalar aynı....

tamamen takımın birbirine alışma meselesi ve antrenmanların sonucu.2sezondan itibaren artık takım oturur herkes birbirini çok iyi düzeyde tanır doolayısıyla verdiğiniz taktiğe daha fazla uyum sağlar oyuncular.birbirlerini tanıdıkları için birisinin yapabileceği bi hatayı önceden sezip onun hatasını kapatabilir. bu gerçektede böyledir ve böyle olmaya devam edecektir.

bazen yeni oyuncular birden bire form yakalayabilir.bu ise tamamen şanstır.taktik yada çok iyi oyuncu olması değildir.

mesela bugünkü galatasaray.çok iyi bi kadro ama devamlılığı yok çnkü henüz kimse birbirini iyi tanımıo.gelecek sene aynı antrenörle devam edilse bile bu takımı tutabilen olmayacaktır. benim temennim ise devre arası türk ve kaliteli yada türkiyeyi iyi tanıyan kaliteli bi teknik adam alınması ve en en en az 3yıl onunla devam edilesi.yoksa böle bi maç kazanır diğerni kaybederiz.

bakınız manchester united,bakınız arsenal vs. istikrar önemlidir.hem gerçekte hemde oyunda...yılmadan devam edinki sonucunu görün

Sayfa 1 / 6 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri