Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 63 sonuç

Konu: Sigames Para Politikası !

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Değerli yorumun için teşekkür ederim ..
    Gerek anlatmaya çalıştıklarınızdan gerek yaşınızdan ötürü size saygı duyuyorum.
    Ben sadece , bir "windows" işletim sistemi gibi , hemen kapatıcı bir yamanın zorlayıcı birşey olmayacağını düşünüyordum..Bir ay sonra da
    service pack adı altında komple update çıkarabilir..
    Ses konusuna gelince , Biri bir üründen şikayetçi ise fazla dikkate almam..100 kişi şikayetçi ise bi araştırma içine girerim..Eğer çok daha fazlası ses çıkarırsa acil müdehalede bulunurum.
    Müşteri , Evet sadece bir müşteri bile önemlidir en büyük şirketler için bile..Herkesin isteğini karşılayamaz ama toplu hareketlerde , önemsemek zorundadır..

Ben şubat sonu askerim..Belki telaşım ve kızgınlığımın nedeni budur..
    Hatasız , kaliteli bir oyun istememin ve bunun acil olması isteğimin altında bu yatıyordur.

Saygılar..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Gayrettepe

haklısın arkadaşım para politikası konusunda sonra da gelip orjinal almıyorsunuz diye Türkçe desteği çıkarmıyorlar. Sen böyle memnun etmezsen orjinal alanları elbette kopya alanlar fikrini değiştirmez orjinal alanlar da kopya almya başlar ..

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by can777 View Post
    haklısın arkadaşım para politikası konusunda sonra da gelip orjinal almıyorsunuz diye Türkçe desteği çıkarmıyorlar. Sen böyle memnun etmezsen orjinal alanları elbette kopya alanlar fikrini değiştirmez orjinal alanlar da kopya almya başlar ..
    Türkiye Ligi ülkemiz için değil, Avrupa'nın 5. (bana göre Portekiz'den sonra 6.) ligi olduğu için, İngilizler, İspanyollar, İtalyanlar vs.. oynasın diye yapılıyor, çünkü orada kanunlar orada yargılamaya devam ederken sokaklarda korsan bulamıyorsunuz, ABD'de korsan download yapanlar iplerden takip edilip bulunup evlerine ceza gönderiliyor.

Onlar orjinal alıyorlar ve onlar için yapılıyor bu lig bence.

Sadece FM değil bu korsan yazılım kullanım oranı Türkiye'de bu kadar yüksek olduğu sürece böyle olmaya da devam eder, sonuna kadar hakları.

Hiç bir oyun firması ciddi oranda iyi rakamlar ile satılan ülkeleri boşlamaz zaten.

Crysis Crytek'in Türk sahiplerinin ayrılacalığıdır, başka bir örneği yoktur, karşılaştırılmamalı.Çünkü EA ile anlaşırken Türkçe çıkarılmasını şart koydular, EA'ye kalsa Türkçe çıkmazdı sanıyorum.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Türkiye Ligi ülkemiz için değil, Avrupa'nın 5. (bana göre Portekiz'den sonra 6.) ligi olduğu için, İngilizler, İspanyollar, İtalyanlar vs.. oynasın diye yapılıyor, çünkü orada kanunlar orada yargılamaya devam ederken sokaklarda korsan bulamıyorsunuz, ABD'de korsan download yapanlar iplerden takip edilip bulunup evlerine ceza gönderiliyor.

Onlar orjinal alıyorlar ve onlar için yapılıyor bu lig bence.

Sadece FM değil bu korsan yazılım kullanım oranı Türkiye'de bu kadar yüksek olduğu sürece böyle olmaya da devam eder, sonuna kadar hakları.

Hiç bir oyun firması ciddi oranda iyi rakamlar ile satılan ülkeleri boşlamaz zaten.

Crysis Crytek'in Türk sahiplerinin ayrılacalığıdır, başka bir örneği yoktur, karşılaştırılmamalı.Çünkü EA ile anlaşırken Türkçe çıkarılmasını şart koydular, EA'ye kalsa Türkçe çıkmazdı sanıyorum.
    Sana Kısmen Katılıyorum.Fakat Türkiye'nin Ekonomik Koşulları Göz Önüne Alındığında(Sözü Geçen Ülkelerde İnsanlar Ortalama Aylık 1.500-2.000 $ Maaş Alıyorlar Ve Hayat Standartları Yüksek.O Sebeple Oyunları-Müzikleri-Filmleri Orjinal Alabiliyorlar.Fakat Sen 500 Ytl Maaş Alan Birisi Olsan Bütçenden Ne Kadar Para Ayırabilirsin Ki? ) Yine Yüksek Bir Orjinal Satış Söz Konusu.Ve Orjinal Ürün Kullanma Yüzdesi Giderek Yükseliyor.Bencede Türkçe İçin Daha Erken.O Kadar Müşteriye Daha Ulaşamadılar...

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    ABD'de korsan download yapanlar iplerden takip edilip bulunup evlerine ceza gönderiliyor.

Beyler gecen ay GTA4 u kiraladim pcme yukledim ve netten *****ini cektim... evime gelen ceza 35 € du.. oyunun piyasa degeri de 35 €.. Pcmden oyunu silmedim ama bedavaya da gelmedi yani Sadece ABD de deil Tum avrupa ulkelerinde oyle sistemli bir sekilde korsani engellemeye calisiyorlar.. Ve Korsan En azindan benim yasadiqim Sehiri ornek gosterirsem 0%..

Turkiyenin de sistemli bir sekilde korsan a mudehale etmesi lazim.. Sokaklarda rahat ca satilmamasi lazim bu korsanlarin.. Zaten orjinal dvd alim seviyesi %50 lere cikamdan zannetmiyorum Türkce dil paketi olsun ki tahminim %8-10 arasindadir simdiki oran

fiyatları yüksek tuttukları sürece türkiyede orjinal alımının artması imkansız denecek seviyede...

80ytl ye oyun almak normal gelirli bi ev için lüks olur..fiyatlar yarı yarıya azalsa türkiyede 2kattan daha fazla orjinal oyun alımı artar..buda her türlü adamların yine kârı demektir..ama nedense oyun fiyatlar hep gelir seviyemizin üstünde...

cmden birşeyler bekliyorsak daha çok bekleriz gibime geliyor..

yine en iyisi fm,hatalar olsada yapabilecek birşey yok.ne kadar hata olursa olsun pcde en fazla oynadığım oyun fmdir.

Ya Sigames neden türkiye'nin ekonomik koşullarını düşünsün ki ? adamlar dünya çapında bir fiyat belirlemişler ve bunun tl karşılığı VERGİLERLE bilrlikte 80 ytl. Daha da ötesi yok. 2000 liralık bilgisayar kullanan insanların sırf oyun için yüzlerce milyon vererek ekran kartını yenileyen kişilerin 80 liralık ve bütün sene oyalanacakları oyuna bıdı bıdı yapması gerçekten enteresan. Korsanıın savunulacak yönü yok.

Nesil
    2007
    Yer
    Lefkoşa

Quote Originally Posted by vuque View Post
    Sana Kısmen Katılıyorum.Fakat Türkiye'nin Ekonomik Koşulları Göz Önüne Alındığında(Sözü Geçen Ülkelerde İnsanlar Ortalama Aylık 1.500-2.000 $ Maaş Alıyorlar Ve Hayat Standartları Yüksek.O Sebeple Oyunları-Müzikleri-Filmleri Orjinal Alabiliyorlar.Fakat Sen 500 Ytl Maaş Alan Birisi Olsan Bütçenden Ne Kadar Para Ayırabilirsin Ki? ) Yine Yüksek Bir Orjinal Satış Söz Konusu.Ve Orjinal Ürün Kullanma Yüzdesi Giderek Yükseliyor.Bencede Türkçe İçin Daha Erken.O Kadar Müşteriye Daha Ulaşamadılar...
    Aylık 500 ytl kazanan birisinin pek bilgisayar oyunlarıyla ilgisi olabileceğini sanmıyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Tamam arkadaşlar konu amacını aşmasın ,
    Paranın yanında , para + performans = Mutluluk demektir.

eğer verdiğiniz para aldığınız performans ile doğru orantılı ise müşteri olarak mutlu olursunuz..Aksinde mutsuz olursunuz.

şimdi paradan şikayetçi iseniz şu vardır ;

Süper mario oyununa 30 ytl çok fazladır.Fm için ise az..
    Sanırım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Bi de şöyle bişi vardır ;

Ayda adsl için 30 ytl veren x isimli şahıs , kaçak kullanma ihtimali olsa bunu yapacaktır.Mantık şudur çünkü ; Neden para vereyim ki ?
    Ama her ay kuzu kuzu ödüyorsunuz , çok pahalı desen de bunu vermek sıkıntıya sokmuyor.

Gidiyorsun , son model telefon alıyosun , en iyi marka pantolon giyiyosun..Sonra bu oyuna para neden vereyim ki ? Zaten gelir durumumuz belli diyosun..

Kimse alınmasın , genel bir duruma örnek verdim.
    Ayrıca bu oyuna 80 ytl fazla mı değil mi , o başka platformda tartışılmalı..
    Ayrıca oyun 29 dolar'a indi .. Yarı yarıya..

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

SI'ın çıkarttığı oyunların hepsi her zaman yama ister.. Esasta her yazılım oyun yama ister.. Ben bir yazılımcı olarak bakıyorum mevzuya ve içeriğinde binlerce modül yer alan bir oyun yazılımı, her lige ait özel kodlara yer verilmesi ve bir koda olan müdehale ile yapay zekayı oluşturan diğer modüllerinde etkilenmesi, araştırmacılar tarafından eklenen değerlerin oyuna yansıtılması vs. vs.. . Bugün çok fazla sakatlığı düzelteyim derken daha fazla sarı kartın çıkmasına neden olabilir. Başarılı bir test yapılmaması etki edebilir. Gözden kaçan noktalar olabilir. Bu işi iyi yapmıyorlar anlamı taşımamakta. Daha fazla gerçekçilik katmak maksadıyla daha fazla uğraş veriyorlar. Bu kesin ve piyasanın en iyi simülasyon motorunu yazan bu ekip. Rakiplerinin durumu ortada.

Yama ile uğraşmaları gerekirken Arsenal Edition çıkartmalarına kızmamak lazım. Sonuçta karşımızda Ahmet Abinin Bilgisayarcı dükkanı yokki tek bir iş ile uğraşsın. Sigames'te çalışan 100'e yakın yazılımcı var. Kimi FM ile uğraşıyor kimide FML ile kimide FM Handheld ile kimide bu editionlarla.. Bu insanların maaşlarının ödenmesi için ek gelir getirecek şirketi kara geçirek girişimler gayet güzel. Bugün Everton'a DB hizmeti verirken Arsenal'e özel ismi altında oyun çıkartmakta gayet hoş.

Derdini çok iyi anlıyorum esasta. Hatalar nedeniyle bir an evel yamaların çıkması ve problemlerin düzeltilmesini istiyorsun. SI, SEGA bünyesine girdikten sonra öyle kafasına göre yamada çıkartamıyor. Geçmiş yıllara bakıldığında FM'nin ortalama 3,4 yama çıktığını görüyoruz. Fakat CM2, CM3 tarihine bakarsakta bu ortalamanın 5,6 hatta 7 'lere çıktığınıda görebiliriz.

Arsenal Edition Ömer'in de söylediği gibi üzerinde daha çok multimedya ağırlıklı bir çalışma.
    Kutusunun üzerinde Arsenal Edition olması çok önem kazandırmıyor oyuna. Yani o oyun sahibide yama 9.2.0 ı kurmak zorunda. Bende kurmak zorundayım. Benim oyunumda Mustafa Budak's Football Manager 2009.. şimdi SI bunu yaptı diye bana özel sürüm yapmıyor ki..
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Quote Originally Posted by Anders View Post
    Aylık 500 ytl kazanan birisinin pek bilgisayar oyunlarıyla ilgisi olabileceğini sanmıyorum.
    Çok Şükür Benim Durumum İyi Ama Maddi Durumu Kötü Olupta Oyunlara İlgi Duyan Çok İnsan Tanıyorum...

Bende Bu Ve Bunun Gibi Yazıları Okudukça FM'yi Orjinal Almaktan Vazgeçtim.Bırakalım Ne Halleri Varsa Görsünler.Ben CM'yi Bekliyorum Şu Anda.Bakalım O Nasıl Düşücek Oyun Piyasasına...

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

beyler avrupada korsanın İP adresi vs. yollarla engellendiğini savunmuşsunuz bi yandan güzel ama burda alım gücü düşük olduğu için adam korsan olayı için mutlaka bir yol üretmeye çalışır üretemezse de yine de orjinal almaz bir de şu olaya çok kızıyorum
    "beyler 60 ytl lik oyun ayda 5 ytl biriktirseniz yeterli çok mu zor".burda insanın oyun için para biriktireceğine alabileceği çok daha önemli şeyler var.bana göre Türkiyede insanların geneli o 60 ytl para eline trink die geçerse gider alır o oyunu.bu benim düşüncem.tabi devlet korsanı engelleyecekse oyun için vergileri de düşürür veya başka bir yol bulur.orjinal oyun almak tabii ki güzel birşey ama sonucunda bu şirkete para kazandırıyoruz sonra da burda ateş püskürüyoruz bence arkadaşın dediği gibi adamların zaten umrunda deil Türkiye Endonezya ligi olan bir demodan sonra ben orjinal oyun alacağım varsa da almazdım sizi bilmem

Nesil
    2008
    Yer
    fethiye

Ben yarın gidip alacağım fm2009 orjinali.Ama içimden bi güzel de saydıracağım SIgamese

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

CM'i bende çok büyük bir hevesle beklemekteyim. Bakalım nasil bir oyun çıkaracaklar. Umarım rekabet yaratacak cinsten bir oyun çıkar !
    Delgado #10

Bence hiç cm'den medet ummayın. Cm'nin bugünkü fm 2009 kalitesine gelmesi Cm 2019'u bulur. Daha kat etmesi gereken çook yol var.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bakin bu tester olarak kullanilma zorunlulugu kimsede yok..

SI Games'in ve de Sega'nin bir politikasi bu

Bu oyun yillardir cikar, yeniliklerde sorunlar vardir, bu yenilikler iki veya uc yama ile duzeltilir.

Buna karsilik olarak da cok insan oyunu hemen cikar cikmaz almak yerine, Ocak sonunda alir. En son yamayi yukler ve sorunlarin cogunu gormeden oynar. (ustelik bunu yapanlar oyunu cok ucuza da alir).

Hic kimseyi oyunu almaya zorlamiyor SI games. Demo'yu oynarsiniz, begenmezseniz de almama karari pekala verebilirsiniz.

Tester'larin isini yapmamasina gelince. Pekala yapanlar da var, yapmayanlar da var. Isi ciddiye alanlar da olur, almayanlar da olur. Her iste, her sirkette oldugu gibi. Bir kisinin isini tam yapmamasi cok buyuk bir sorun olarak da ortaya cikabilir ileride. Gercekten atlanmis bir sorun da olabilir.

Hatalar, sorunlar hic bir zaman bitmeyecektir. Hatasiz oyun hic bir zaman cikmayacaktir.

Sonuna kadar cilalanmis grafige dayali, en ufak yapay zekasi olmayan oyunlarda bile hata cikiyorken tamamen yapay zeka uzerine kurulmus isin grafik boyutunun hic onemli olmadigi bir oyunun hatasiz olmasini bekleyendedir esas hata.

Dedigim gibi kimse oyunu ilk ciktigi gunde satin almaya kimseyi zorlamiyor. Bu oyunu cok seviyorsaniz, oyun guzel zaman gecirmenize yardimci oluyorsa, goruslerinizi, dusuncelerinizi yazmaktan hoslaniyorsaniz, oyunun gelismesini gozlerinizin onunde gormek istiyorsaniz oyunu ciktigi gun alir ve yorumlarinizla FM ailesinin bir parcasi olursunuz.

Yok ben sadece cok iyi calisan bir oyun istiyorum diyorsaniz, demo'yu denersiniz. Begenirseniz alirsiniz, begenmezseniz de Ocak'da tekrar durumu gormek uzere beklemeye gecersiniz. Bu arada baska islerle ugrasirsiniz, baska oyunlari oynarsiniz. Ocak ayindan sonra cikan yamalar sizi tatmin ediyorsa, o zaman oyunu alirsiniz. Etmiyorsa da o yil FM oynamazsiniz.

Sonucta serbest bir piyasa.. oyunu almaya, oynamaya kimse kimseyi zorlamiyor..
    Perpetua çok güzel açıklamış olayı.

İlk okul öğrencilerinin ellerinde bile 200 ytl nin üstünde telefonlar var, her iki kişiden birinde çift sim kart, Hd Plazma ve Lcd tv lerde satış patlaması, yılbaşını nerede geçirelim-aman allahım bi yerlere gidelim diyip hiç bir eğlence merkezinde yer bırakmayan insan topluluğu, yollara baktıgınızda 99-98 model yılından aşağı olan otomobil görememiz - ki onlarda Renault - ve aynı ülkede en pahalı benzinin satılması, mazotun benzin fiyatına yaklaşması, lpg nin bi fırlayıp bi inmesi. Tezat içinde tezat olan 3. Dünya ülkesinde yaşıyoruz ki bunun herkes farkında.

Lucescu'nun meshur bir lafı vardır: " Biz 3 kazanırız 1 gösteririz, Türkler 1 kazanır 3 gösterir" diye. Ki biz bu adamı da köylü diyip ülkeden göndermişizdir ve ne hikmettir o gitti gidelide avrupada nal toplamaya kaldıgımzı yerden devam etmısızdir.

Futbol olarakta kendi yağımızda kavruluyoruz, yıllarca avrupa hıkayeleri ile uyutulup, kırk yılın başında gelen bir İnter galibiyetiyle "Avrupanın Prensi", "Dünya Devi" ilan edilip ertesi sene 2 beraberlikle nal topluyoruz, kendi yalanımıza kendimiz inanıyoruz, "elin avrupalısıda" gerçekleri sana anlatıyor.

Sonra o "Elin Avrupalısı" bir oyun çıkarıyo, 10 yılı aşkın süre o oyuna tutkuyla baglanıyorsun, geceni gündüzüne katıyorsun, icabında 3-4 gün eve hapis oluyorsun o oyun için, aile bireyi gibi birşey oluyor. Bu kadar benimsediğin bi oyunu illegal yollardan alıyorsun, belirledikleri fıyatı çok buluyosun, yama çıkartıyor "korsan" oyununa uymadıgı için lanetlıyosun ve daha adaletli davranmasını beklıyosun. Tamam belki 80 ytl bi oyun için çok gelebılır - ki bu oyun 10 senelık bir fenomene dönüşmüşse eğer bence hiç birşey bu fıyat- gidipde korsanı alabilirsin ama bunu bile bile yapıp saygıyı onlardan beklersen kusura bakmayın çok beklersınız.

İnsanın bi tutkusu varsa ve onun için gecesini gündüzünü birbirine katıyorsa, hak etmediği saygıyı o tutkuyu yaratanlardan beklemek çok yanlıs. O yüzden verirsiniz parayı alırsın mis gibi orjınal oyunu, onuda insan yapıyor, hiç bir şekilde %100 mükemmel sorunsuz çıkması Fm 2029 da bile mümkün olmayacak bir şey için yaygara yapmaya değmez. Saygı gösterki saygı göresin. Umursanmadığını düşünüyorsanda, sende umursamassın olur biter. Bu zaten ticaret, en çok kazanç nereye gelirse oraya yönelir insan.

Uzun bir yazı oldu ama gereksiz ağlama ve sızlamalrı görmekten şahsen bıktım bu forumda.

Saygılarımla...

Quote Originally Posted by maslow View Post
    Bence hiç cm'den medet ummayın. Cm'nin bugünkü fm 2009 kalitesine gelmesi Cm 2019'u bulur. Daha kat etmesi gereken çook yol var.
    Nisan'da bu sözü söylediğine pişman olacağından emin olabilirsin.

@makalele, umarım yanılırım ancak Fm'yi Fm yapan database, ve bu oyunun databasesi onlarca yılda oluştu. Cm istediği kadar görsel olsun, Fm'nin eksik olduğu noktaları kapatsın 2-3 senelik db ile bize o ruhu yakalatamaz. Umarım yanıılan ben olurum.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Championship managerı oynamayı ben de çok isterim. Ama özen mi gösterilmiyor nedir anlamıyorum. cm07'yi yazlıkta oynarım diye ps2 için almıştım. ama sampdoria'da 2 tane kalecinin ismi, doğum tarihi aynı, özellikleri farklıydı. sonra adını tam hatırlamıyorum başka bir takımda da iki oyuncu vardı.

tek maç yapıp bırakmıştım.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by Aydın View Post
    Championship managerı oynamayı ben de çok isterim. Ama özen mi gösterilmiyor nedir anlamıyorum. cm07'yi yazlıkta oynarım diye ps2 için almıştım. ama sampdoria'da 2 tane kalecinin ismi, doğum tarihi aynı, özellikleri farklıydı. sonra adını tam hatırlamıyorum başka bir takımda da iki oyuncu vardı.

tek maç yapıp bırakmıştım.
    Eski CM serilerinde buna benzer bir hata vardı. Tuncay Şanlı'da da iki tane yaratılmıştı. Bundan sonra cm almama kararı vermiştim.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Eski CM serilerinde buna benzer bir hata vardı. Tuncay Şanlı'da da iki tane yaratılmıştı. Bundan sonra cm almama kararı vermiştim.
    Sende hemen vazgeçmissin bekle yama çıkar yama!

Korsan olayına gelincede örnekleri çoktur.
    Örneğin sigara. örnek verdiğiniz, kanunlar müthiş dediğiniz korsan 0 dediğiniz ABD de 10dolar.
    Türkiyede ise ayni sigaraya 3-4 ytl ye sahip olabiliyorsunuz.

bu tamamen ülkedeki ekonomik duruma göre belirlenir.

Fm için ne kadar para harcandı bilmiyorum ama gta4 ün sadece kopya koruması için 200 000 dolar harcanmıs. ikisinin fiyatıda aynı.

Kimse bana pantolon giyiyorsun. cep telefonun var bilgisiyarın var o zaman git orjinal fm al demesiz.

evet pantolonum levis. ama çakma levis.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Sende hemen vazgeçmissin bekle yama çıkar yama!

Korsan olayına gelincede örnekleri çoktur.
    Örneğin sigara. örnek verdiğiniz, kanunlar müthiş dediğiniz korsan 0 dediğiniz ABD de 10dolar.
    Türkiyede ise ayni sigaraya 3-4 ytl ye sahip olabiliyorsunuz.

bu tamamen ülkedeki ekonomik duruma göre belirlenir.

Fm için ne kadar para harcandı bilmiyorum ama gta4 ün sadece kopya koruması için 200 000 dolar harcanmıs. ikisinin fiyatıda aynı.

Kimse bana pantolon giyiyorsun. cep telefonun var bilgisiyarın var o zaman git orjinal fm al demesiz.

evet pantolonum levis. ama çakma levis.
    Cep telefonu modelin , ayda kaç kez kontör yüklediğin , bilgisayar modelin ve aylık internet ödemen hakkındaki bilgileri sormuyorum bile , beni de ilgilendirmez ayrıca.."Çakma" hayat tarzın ise eyvallah der geçerim , ama sen de çok iyi biliyosun ki ne zaman "param yok" dersek , eğer zevkimiz olan bişi söz konusu olduğunda para bulabiliyoruz her nedense..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by heavy86 View Post
    Cep telefonu modelin , ayda kaç kez kontör yüklediğin , bilgisayar modelin ve aylık internet ödemen hakkındaki bilgileri sormuyorum bile , beni de ilgilendirmez ayrıca.."Çakma" hayat tarzın ise eyvallah der geçerim , ama sen de çok iyi biliyosun ki ne zaman "param yok" dersek , eğer zevkimiz olan bişi söz konusu olduğunda para bulabiliyoruz her nedense..
    Aslında sorun parasızlık tarzı birşey değil Türkiye'de, millet olarak beleşçiliğe alışmışız. Bedava siname koyar belediye, herkes saldırır. Halbuki o bedava olan sinema mundar olur zaten, film de izlenmez doğru düzgün (tecrübeyle sabittir.)
    Yıllardır oyunları 3-5 ytlye almaya alışmışken, artık korsandaki hatalar vb. sonucunda orjinale yönelmemiz gerekiyor, fakat 80 ytl deyince adamın rengi atıyor. Bence bu çok normal. Tamamen alışkanlıkla alakalı. İnsanın standartlarına da bağlıdır bu. Eğer iki akşam dışarda yemek yiyp 80 ytl alabiliyorsan eyvallah, sen o oyunu trinkk diye alırsın. Ama herkesin durumu böyle değildir herhalde.

not: Bende korsan kullanıyorum, hatasıyla matasıyla idare ediyorum artık.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Ah be kardeş. Beni ilgilendirmez demissin ama ben yinede söyliyim.

Kontör yukleme gibi bir derdim olmuyor. sağ olsun abim bana her ay 150 kontur yollar o yuzden ona para harcamıyorum.

cep telefonumun markası iphone kuzenım work and travella ABD ye gitmişti. sağ olsun bana iphone almış.

internet olarak 4 mb internet kullanıyorum. Apartmanda toplam 3 daire 10 uyemız var yanı ayda 8.90 ytl ye takabul ediyor.

hayat tarzım çakma değil. ama ülkede ekonomik kriz varken, doğalgaza bu sene içinde toplam %80 zam gelmişken. şuan bu satırları yazarken altımda ıkı kat eşohman üstümde montum, kafamda berem varken. bana çakma olan hayat tarzından bahsetme bence.

ancak sunuda eklemeden gecmeyeyım. bu oyun 40-50 ytl cıvarında olsaydı ve turkce olsaydı para biriktirip gider orjinal almaya çalısırdım.

not: arabalara karşı bir zevkim vardır. keşke hayatta senın dedeğin kadar toz pembe olsada subaru impreza turbo almak için para bulabilsem.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Ah be kardeş. Beni ilgilendirmez demissin ama ben yinede söyliyim.

Kontör yukleme gibi bir derdim olmuyor. sağ olsun abim bana her ay 150 kontur yollar o yuzden ona para harcamıyorum.

cep telefonumun markası iphone kuzenım work and travella ABD ye gitmişti. sağ olsun bana iphone almış.

internet olarak 4 mb internet kullanıyorum. Apartmanda toplam 3 daire 10 uyemız var yanı ayda 8.90 ytl ye takabul ediyor.

hayat tarzım çakma değil. ama ülkede ekonomik kriz varken, doğalgaza bu sene içinde toplam %80 zam gelmişken. şuan bu satırları yazarken altımda ıkı kat eşohman üstümde montum, kafamda berem varken. bana çakma olan hayat tarzından bahsetme bence.

ancak sunuda eklemeden gecmeyeyım. bu oyun 40-50 ytl cıvarında olsaydı ve turkce olsaydı para biriktirip gider orjinal almaya çalısırdım.

not: arabalara karşı bir zevkim vardır. keşke hayatta senın dedeğin kadar toz pembe olsada subaru impreza turbo almak için para bulabilsem.
    Çok güzel yazmışsın dostum , açıkcası beğenerek okuduğumu ifade etmeliyim.
    Ayrıca "neden yada niçin" olarak yargılayamam kimseyi , özel olmasına rağmen kendini anlatman bizimle paylaşman çok güzel..E tabi tüm bunlardan sonra gelip de size başka bi soru yöneltemem..Bunu kişisel değil de toplumsal olarak değerlendirmenizi istediğim bir soru soracağım..Benim aklım almıyor çünkü ..
    Benim durumum da öyle çok çok harika değil , aile geçindirmediğim içindir belki birazcık rahat olmam ama yine de bişeylerden kısıyorum.Mesela 3 ayda bir kontör yüklüyorum
    Kız arkadaşım olmasına rağmen yeri geliyor her hafta görüşemiyorum vs..vs.. ayrıntılar..
    Krizden bahsetmişsin ;

Şimdi , kişisel olmayan ancak fazlaca toplumsal olan soruma geldi sıra ;

Kriz , kriz ...kriz diyoruz !
    Ama örneğin bir alışveriş mağazasına gittiğimde , kasa bölümlerinde kuyrukların olduğunu görüyorum.Bu hafta sonu gördüğüm durumdan çarpıcı bir örnek , Acaba , reyonda 280 ytl olan bir iç çamaşırını alan biri krizden bahsedebilir mi ?
    Ya da , tüm restorantlar dolu , bi çok insanda iphone..

Cevap şu mudur ?
    Bu ülkede zengin - orta halli - fakir kavramı kalmadı
    olanda var , olmayanda yok yani ya hepten fakir ya çok zengin mi ?

Konuyla alakası olmadığı için üzgünüm ama
    hepimiz aynı ülkede olmamıza rağmen birileri çıkıp "hayır efendim , kriz yok" diyebiliyor.. Ve bu durumu ne yazık ki hala anlayabilmiş değilim..
    Ayrıca geçen sene kriz olmamasına rağmen orjinal oyunlarda bu sene itibari ile türkiye çok sattığını düşünüyorum önceki senelere nazaran..Bu da ilginç bir dipnot.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

medievlil, abd-türkiye sigara örneğin biraz yanlış. sigaranın orada pahalı olmasının birkaç sebebi var. en önemlisini söyleyeyim. ne zaman oldu hatırlamıyorum ama sigara yüzünden ölen bir kişinin ailesi büyük bir sigara şirketine dava açmıştı ve bilmem kaç milyon dolar para ödemişlerdi. bu bakımdan sigara firmalarının bulduğu çarelerden biri fiyat yükseltip milleti kısmî olsa da caydırmaktı. ne şiş yansın ne kebap hesabı yani.

sadece arabilgi olarak vereyim dedim.

Nesil
    2008
    Yer
    fethiye

Merak ediyorum Turksportal yönetimi Sigames için yapılan eleştirileri ne zaman kabul edecekler acaba

Quote Originally Posted by nikootinn View Post
    Merak ediyorum Turksportal yönetimi Sigames için yapılan eleştirileri ne zaman kabul edecekler acaba
    Herkes değil tabi ama bazıları anlamsız bir şekilde sanki SI GAMES babalarının şirketi gibi savunuyorlar. Sen bu yüzden böyle yazdın heralde.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri