Sayfa 1 / 9 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 247 sonuç

Konu: Total Dominasyon – Sadece Taktik Değil, Felsefe [9.0.1 versiyonu için]

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Default Total Dominasyon – Sadece Taktik Değil, Felsefe [9.0.1 versiyonu için]

Total Dominasyon – Taktik Değil, Felsefe [9.0.1 versiyonu için]

Öncelikle hepinize merhabalar.

Çoğu arkadaşımın ve forum üyelerinin beklediği taktiğimi yayınlamak istiyorum. Taktiğim demek yanlış olur belki, artık oyun felsefemi tam anlamıyla yansıttığım taktik, antrenman ve her türlü FM desteği demek daha doğru olur.

Bu sene giriş formasyonumuz değişti. Değişen maç motoru, geçen sene gelen istekler ve kendi felsefemin de geçirdiği evrim sonucu bu seneki ana formasyonumu 4-3-1-2 üzerine kurdum. Savunmanın ve hücumun da çok oyuncuyla yapıldığı bu formasyonun en önemli özelliği oyuncular arasındaki mesafenin azlığı. Geniş alanda oynansa bile oyuncu pas verecek arkadaşını bulmakta zorluk çekmeyecek. Ayrıca üçlü orta saha bloğu defansı hücuma bağlayacak, onların önündeki serbest adam ise orta sahayı hücuma bağlayacak. Pozisyon ekranımıza bakalım:

GK: Bu sene kalecimiz topu savunmaya vermektense uzun oynayacak. İleride çok adam bulunduracağımız için topu alsak da kaybetsek de hücumu orta sahada başlatacağız.

DR/L: Bu sene beklerimiz hücuma daha önemli katkılar sunacaklar. Bu sebepten ötürü hücum özelliklerinin iyi olmasına özen gösterelim. Tackling, off the ball, pace, stamina, crossing, technique gibi özellikleri iyi oyuncular seçelim.

DC: Rakip 3 veya 1 forvet kullanıyorsa alan markajı, iki forvet kullanıyorsa adam markajı yapacaklar. Marking, acceleration, positioning ve anticipation gibi özelliklerin iyi olmasına özen gösterelim.

Orta MC: Defansif bir MC olacak. Öncelikle marking ve tackling özelliklerine, sonrasında da creativity ve technique özelliklerinin iyi olmasına özen gösterelim.

Sağ ve Sol MC: Çift yönlü orta saha oyuncuları. Tüm özelliklerinin iyi olmasına özen gösterelim. Özellikle work rate, passing ve anticipation gibi özellikleri üst düzey oyuncular almaya gayret edelim.

AMC: Serbest rol oyuncusu olacak. O yüzden free role oynayabilen oyuncuları bu mevkide oynatalım. Free role oynayabilen oyuncuları oyun içinde bulmanın en önemli yolu FC olarak oynayabiliyor olmalarıdır. Onlara free role verdikten sonra onları maç içinde seyredip ne kadar iyi olabildiklerini gördükten sonra da ne kadar iyi free role oynayabildiklerine karar verebiliriz. Ancak scout programları vasıtası ile de free role oyuncularını da rahatlıklar bulmamız mümkün. Bu mevki için en önemli özellikler long shots, passing, flair ve off the ball’dur.

Sağ FC: Pırpır forvet olarak nitelendirdiğimiz, acceleration, off the ball, technique, dribbling gibi özelliklerinin iyi olmasını istediğimiz pozisyondur.

Sol FC: Daha statik bir oyuncu olabilir. Hava hakimiyeti de olmalı. Heading, off the ball, finishing, jumping, strength gibi özelliklerinin iyi olması terchiniz olmalı.

Taktik paketinde tam 5 adet taktik mevcut. Hepsi için gerekli açıklama zaten adında var. İki adet giriş taktiğimiz var. Biri normal çift forvet oynayan rakiplere karşı giriş, biri de 433 formasyonu ile oynayan, yani ya üç forvet, ya da tek forvet ve iki AMRL ile oynayan ekiplere karşı yapacağınız giriş taktiğidir. Atak yapma sıkıntısı çektiğiniz gördüğünüz an atak adlı taktiğe geçin. Skorun size yeterli olduğunu gördüğünüz an kontra taktiine geçin. Kontra taktiği tek forvetli bir taktik olduğundan geçtiğinizde pozisyonları doğru bir biçimde ayarlamanız gerekir. Son 15 dakikaya yeni girerseniz 424 formasyonunda bir taktik kullanacaksınız, o da adı ile belirtilmiş durumdadır.

Takım komutları ekranını gösterelim giriş taktiğimizin:

Bu sene daha toplu bir taktiğimiz olduğundan width’i yükselttik. Onun dışında geçtiğimiz seneye göre büyük bir değişiklik yok.

Birkaç taktiksel tavsiye belirtmek isterim.

1.Kornerleri corners ve crossing özellikleri iyi oyucularınıza attırın.

2.Free kick’leri free kick taking ve crossing özellikleri iyi oyuncularınıza attırın.

3.Taktiğe uygun oyuncuları transfer etmeye gayret edin, faydalı olmamasalar bile sabredin. Bu sene squad gelling denen şey daha çok önem kazandı. Başarı için birbirine alışmış bir ekip olması çok önemli.

4.Son saniye bile olsa asla taktiğe girmekten usanmayın. Özellikle time wasting ve tempoyu oyunun değişen kısımlarında devamlı değiştirin. Öne geçince time wasting’i artırın mesela. Geriye düşünce tempoyu artırın. Takım sıkışık bir alanda oynayamay mahkumsa oyunu, width’i artırın. Sadece taktiklere bağlı kalmayın.

5. Rakip takım 424 formasyonuna geçerse 4 forvetine opposition instructions'tan closing down'ı never yapın.

6. Rakip takımdan herhangi bir ayağını kötü kuulanan oyuncunun kötü kullandığı ayağına opposition instructions'tan show onto foot'u zayıf olfuğu ayak olarak belirleyin.

7. Rakip AMR ve AML kullanıyorsa, onlara opposition instructions'tan closing down'ı always yapın ve hard tackling yaptırın onlara özel.

8. Atak oynadığınızda rakip takımın tüm orta sahasına closing down'ı always yapın, ve tackling'i hard yapın opposition instructions'tan.

9. Rakip AMC kullanıyorsa ona tackling'i hard yaptırın opposition instructions'tan.

Bu sene taktikle antrenman paketi yayınlıyorum. Paket gerçekten çok iyi ve açıkladığı her pozisyon için gereken özellikleri yükseltiyor.

Taktikle yakaladığım başarılardan bir demet sunmak isterim:

Sıra geldi taktiği yayınlamaya:

Taktik paketi için:

http://www.turksportal.net/dosya/fm/28955/bilgi/

Antrenman Paketi için:

http://www.turksportal.net/dosya/fm/28956/bilgi/

Ayrıca konuya da ekledim. Eklenmiş dosyalardan indirebilirsiniz.

Yakında oyuna alıştıkça taktikte mevkiilere uyabilecek direkt oyuncuların isimlerini de belirteceğim. Felsefenin tadını çıkarın.
    Last edited by Vieri : 30.Aralık.2008 at 02:39
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Hemen deniyorum...

Nesil
    2007
    Yer
    59-39

teşekkürler..(:

gurkano Misafir

Linkleri yenilermisin. Kırık...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by gurkano View Post
    Linkleri yenilermisin. Kırık...
    Denedim, kırık değiller.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

]

İlk deneme için deplasmanda iyi bir sonuç elde ettik genel olarak gözlemim rakibi kaleye pek yaklaştırması ve zayıf bulduğum yanı ise bazen topu kanatlara doğru atması bu nedenle focus passing özelliğini ortadan olarak ayarlmayı düşünüyorum..
    Ve buda 2. maç pas odağını ortadan yaptım ve top kaybını daha aza indirdim..

Last edited by Oghuse : 12.Aralık.2008 at 18:49

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Allahım sonunda beklediğim taktik
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

aman tanrım total dominasyon çıktı sonunda süper teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Oghuse View Post

İlk deneme için deplasmanda iyi bir sonuç elde ettik genel olarak gözlemim rakibi kaleye pek yaklaştırması ve zayıf bulduğum yanı ise bazen topu kanatlara doğru atması bu nedenle focus passing özelliğini ortadan olarak ayarlmayı düşünüyorum..
    Ve buda 2. maç pas odağını ortadan yaptım ve top kaybını daha aza indirdim..
    [/URL]
    Öncelikle denediğiniz için çok teşekkürler. Pas odaığını sadece ortadan yapmanız gayet doğal. Ancak bu beklerin katılımını azaltacağından atak opsiyonlarını da azaltacaktır. Mixed olması daha yerinde.

Ayrıca uzun süreli denerseniz belki daha olumlu ve faydalı olabilir.

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Öncelikle denediğiniz için çok teşekkürler. Pas odaığını sadece ortadan yapmanız gayet doğal. Ancak bu beklerin katılımını azaltacağından atak opsiyonlarını da azaltacaktır. Mixed olması daha yerinde.

Ayrıca uzun süreli denerseniz belki daha olumlu ve faydalı olabilir.

Birbirine daha yakın olan rakiplerle 2 türlü de denemeyi düşünüyorum..Ancak ortadan yapınca fazla değişiklik olmadı gibi ama yine de daha yakın takip etmeye çalışacam..

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Oghuse View Post
    Birbirine daha yakın olan rakiplerle 2 türlü de denemeyi düşünüyorum..Ancak ortadan yapınca fazla değişiklik olmadı gibi ama yine de daha yakın takip etmeye çalışacam..
    Tamam.. Sonuçlarınızı bekliyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Teşekkürler indiriyorum.

Teşekkürler cok kapsamlı ve yararlı olmuş

Nesil
    2006
    Yer
    Yozgat

Oyun eLimde değiL hocam o yüzden deneyemiyorum.Ama bazı gözLemLer edindim.Elde ettiğiniz sonuçLara bakacak oLursak,rakibinden çok şut atan bir taktik gibi görünüyor.AsıL feLsefe şutLarın üzerine kuruLmuş sanki.Oyunun kontroLünü eLe aLacak goLLerLe maçLarı koparıyorsunuz.Dikkatimi çeken noktada tam burada goLlerin erken geLmesi.

Ben Mersin İdman Yurdu'nda deniyorum.Maçlar çok kısır geçiyor 1-1 0-0 1-0 gibi skorlar.Korner taktiği güzel antreman güzel.Rakibe fazla pozisyon vermiyor ama bende bulamıyorum.Belkide nedeni oyuncu yetersizliği.

tek kelimeyle muhteşem bir taktik ama kullanamıyorum çünkü guardado ve walcott gibi kanat oyuncularımı yedek oturtamam...bir maçta denedim 3-0 gibi rahat bir skor aldım tüm golleri ilk yarıda atarak

kanatlı bir versiyonu çıkar diye umut ediyorum

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by therush5 View Post
    Ben Mersin İdman Yurdu'nda deniyorum.Maçlar çok kısır geçiyor 1-1 0-0 1-0 gibi skorlar.Korner taktiği güzel antreman güzel.Rakibe fazla pozisyon vermiyor ama bende bulamıyorum.Belkide nedeni oyuncu yetersizliği.
    Taktiği takıma göre monte edebilirsiniz. Alt ligler için ayarlama yapmadım ama yapılamaz diye de birşey yok. Zaten amaç başta az pozisyon vermek.

Quote Originally Posted by Jenova View Post
    tek kelimeyle muhteşem bir taktik ama kullanamıyorum çünkü guardado ve walcott gibi kanat oyuncularımı yedek oturtamam...bir maçta denedim 3-0 gibi rahat bir skor aldım tüm golleri ilk yarıda atarak

kanatlı bir versiyonu çıkar diye umut ediyorum
    Walcott sadece kanat oyuncusu değil. Onu sağ FC olarak da oynatabilirsiniz. Guardado da AMC olarak veya sol MC olarak oynatılabilir ama verim almak zor.

Eğer taktiği kullanmak istiyorsanız öne geçince hemen kontra taktiğine dönün paketteki. Onda kanatlar var. AML'ye koyarsınız Guardado'yu, mutlaka gol ya da asist yapar. Yani jokeriniz olur.

Muhakkak deneyeceğim, bakalım sonuçlar yazmaya çalışırım ama eminim yine oldukça başarılıdır.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abi paketin içindeki diğer taktiklerin adlarını ve işlevlerini açık olarak yazabilirmisin? yani 433 oynayana karşı böyle diğerine karşı böyle demişsin" takım 442 oynayan 6 rakiple oynadıktan sonra 433 oynayan bir rakiple oynadığında taktiğe alışması zor olmaz mı?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya

Arkadaslar Antrenman paketi nereye atılıyor ayrıca oyunda antrenman paketi acıLcak mı falan antrenman olayını bı anlatırmısıınz?

ayrıca aydogan abi yne dokturdun ya eline saglık
    You'll Never BeatThe Irish !

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by TaYLaN View Post
    Abi paketin içindeki diğer taktiklerin adlarını ve işlevlerini açık olarak yazabilirmisin? yani 433 oynayana karşı böyle diğerine karşı böyle demişsin" takım 442 oynayan 6 rakiple oynadıktan sonra 433 oynayan bir rakiple oynadığında taktiğe alışması zor olmaz mı?
    Açıkladım hepsini yukarıda, anlayabilmen gerekir. Giriş taktiği 4312, herşey aynı, sadece oyuncuların markaj stilleri değişik rakip 433 olunca. Şurada soru sorarken biraz dikkatli olun lütfen. Taktikleri alıp inceleseydin böyle bir yorum yapmazdın.

Ayrıca Mete, forumda yeterli aramayı yaparsan antrenman programlarının nereye atıldığını ve nasıl açıldığını görebilirsin. Herşey FM 08 ile aynı o hususta.

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Daha önce hiç hazır taktik kullanmadım deniyince yorumlarımı belirtecegim.teşekkürler.
    Genelde artık moda oldu tek forvet , çift forvet yerine Amc yi alıp 2 yaratıcı olup oyundaki boşlukları gözlemek ve böylece yaratıcılık kabiliyeti olan 2 Amc'de Santrafor a gol koklatacaklar.Çift Forvette,Target Man olayına girerler genelikle ama sen girmemişssin.En yakın zamanda yorumları yapacagım.
    Nush İle Uslanmayanı Etmeli Tekdir
    Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir

Nesil
    2007
    Yer
    i bilmiyor..

Harika bu taktikler bunu da deneyip yorumları bildireceğim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abi daha indirmemiştim şu an indiriyorum
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2007
    Yer
    i bilmiyor..

Taktiği üç maçta denedim üç maçta da üstün bir oyunla galibiyet aldım, yalnız giriş taktiğinde bir iki ufak talimat değişikliği de yaptım

Manchester City 3 - 0 Lech

Manchester City 2- 1 Fulham

Manchester City 2 - 0 Aston Villa

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post

Walcott sadece kanat oyuncusu değil. Onu sağ FC olarak da oynatabilirsiniz. Guardado da AMC olarak veya sol MC olarak oynatılabilir ama verim almak zor.

Eğer taktiği kullanmak istiyorsanız öne geçince hemen kontra taktiğine dönün paketteki. Onda kanatlar var. AML'ye koyarsınız Guardado'yu, mutlaka gol ya da asist yapar. Yani jokeriniz olur.
    Guardado takımın en iyisi yedek oturtamam ama alternatif olarak saklayacağım taktiği.teşekkürler

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Hemen deniyorum üstad .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

Taktikle çıktığım ilk maç abi. Ben Eskişehirspor'um.

I'm back...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by DeNiZ_1903 View Post
    Taktiği üç maçta denedim üç maçta da üstün bir oyunla galibiyet aldım, yalnız giriş taktiğinde bir iki ufak talimat değişikliği de yaptım

Manchester City 3 - 0 Lech

Manchester City 2- 1 Fulham

Manchester City 2 - 0 Aston Villa

Quote Originally Posted by MostapHa View Post
    Taktikle çıktığım ilk maç abi. Ben Eskişehirspor'um.

İkinize de yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Deneyen arkadaşlarım yorumlarını yazarlarsa çok mutlu olurum.

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Konya Şekerspor-1 Denizlispor-3

Forvetlerin beceriksizliği + 2 30 metre golü=yenilgi.Takımdan memnunum .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Sayfa 1 / 9 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri