Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
61 ile 90 arası toplam 147 sonuç

Konu: Taktik yapmadan önce burayı bir inceleyin. (Tactical Theorems and Frameworks ‘09)

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by hakan sükürü View Post
    Abi peki Hull City ile atak oynarsın basbaya diyosun. Yani presi çok yaptığın zaman, atak oynasan bile, üst takımlara karşı galip gelebilir miyiz? Ofsayt taktiği açılmalı mı?
    Abi bir de opposition instructions'ı nasıl yapacağız?

Oynarsın evet. Ofsayt taktiğini şu anLamLarda kuLLanabiLiriz. Hücum oynarsın, savunma çizgin öndedir ama savunma oyuncuLarından 4 tanesinden 2 si ağır adamdır, o zaman ofsayt taktiğini açarsın. Çünkü önde basıyorsun ama ağır adamında var defansında. Çünkü önde oynamak için hızLı adamLar gerekLidir, ama çoğu takımda 4 tane hızLı savunma adamı buLmak mümkün değiLdir. 4 tane hızLı adamımız yok diye önde savunma kurgusu iLe oynayamayacakmıyız. Oynarız. Dediğim şekiLde açarsın ofsayt taktiğini de önde basarsın babaLar gibi. Tabi açık vermezsin değiL, İLLa arkaya topLar sarkar, pozisyon yersin, o zamanda bunu zaten hücum oynadığın için iLeride buLacağın goLLer iLe teLafi edersin.

Opposition instructions rakibe göre değişiyor. GeneLde yapaLın şey zayıf ayak uyguLamaktır, yada cLosing down yapmaktır. Ben sadece target santrafoLara zayıf ayak yaparım. HızLı adamLara yapma gereği duymam. Zaten o adam hızLı, topu aLdığı zaman şutu senden sıyrıLdıktan sonra atacaktır. O yüzden o adama gereksiz yere zayıf ayak yapıp kendi savunma oyuncumunda pozisyonunu kaybetmesini istemem. Ama target adama uyguLarsanız mesaLa daha başarıLı oLursunuz. O adam zaten topLa gitmeyecektir. Topu tutup, arkadaşLarına pozisyon oLuşturma çabasında oLacaktır. Ya da bire bir yakaLadığında şut atmak isteyecektir. Bu durumda zayıf ayak oLayı daha başarıLı oLacaktır.

Kendi uyguLadığım tam cLosing down değerLerini de veremem. Herkesin bu değerLeri kendisinedir. Ben sadece izLediğim mentaLiteyi söyLedim. O yoLdan çıkarak boL denemeLer yaparak, en iyi değerLeri buLabiLirsiniz.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Teşekkürler yine de
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Birşey daha sorabilir miyim, bütün takımın closing down'ı aynı yada çok yakın mı olmalı, yoksa bağlantılı olmak zorunda değil mi?
    Last edited by Redrum : 11.Şubat.2009 at 20:47 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Takım komutLarında beLirLediğin cLosing down değerLeri, oyuncuLar arasında en fazLa iki eksik bir fazLa oLmaLı (Bence)
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Takım komutLarında beLirLediğin cLosing down değerLeri, oyuncuLar arasında en fazLa iki eksik bir fazLa oLmaLı (Bence)
    Çok teşekkürler

Taktik hazırlarken oyunculara özel olarak defansif komutlar versek ve sonra da genel komutlardan yani takım komutlarından mantaliteyi atak yapsak ne olur?
    Çünkü bazı taktiklerde karşıma çıkıyor. Oyuncuların hemen hemen tamamının mantaliteleri defansif olarak ayarlanmış, takım mantalitesi ise atak olarak ayarlanmış.
    Bu bir çelişki değil midir?

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Quote Originally Posted by mangax05 View Post
    Taktik hazırlarken oyunculara özel olarak defansif komutlar versek ve sonra da genel komutlardan yani takım komutlarından mantaliteyi atak yapsak ne olur?
    Çünkü bazı taktiklerde karşıma çıkıyor. Oyuncuların hemen hemen tamamının mantaliteleri defansif olarak ayarlanmış, takım mantalitesi ise atak olarak ayarlanmış.
    Bu bir çelişki değil midir?
    takim mantalitesi atak olabilir bu diger oyuncularla arasindaki mantalite farki fazla olmasin diyedir fakat bir defans oyuncusunun takim mantalitesi ne kadar atak olursa olsun onun onceligi defans yapmaktir o yuzden kisisel ozelliklerinin defansif olmasi kadar dogal bir sey yoktur

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar kanatlardan oynamak istiyorsanız MR/ML,AMR/AML oyuncularınız ayağında top tutmalı.. Hold Up Ball seçeneğini işaretlemelisiniz yani...

Konuya verdiğiniz emek için teşekkürler, herkezin faydalanabileceği yararlı bilgiler var...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by izmer96 View Post
    takim mantalitesi atak olabilir bu diger oyuncularla arasindaki mantalite farki fazla olmasin diyedir fakat bir defans oyuncusunun takim mantalitesi ne kadar atak olursa olsun onun onceligi defans yapmaktir o yuzden kisisel ozelliklerinin defansif olmasi kadar dogal bir sey yoktur
    Sanırım yanlışınız var. Eğer oyuncuya özel mantalite verirseniz, team mentality'i ne yaparsanız yapın, özel mantalite neyse ona göre oynayacaktır. Eğer bütün oyunculara özel mantalite verirseniz, team mentality'i değiştirip değiştirmemeniz hiç bir etki yapmaz. Bu özel closing down, passing, vb. değerleri için de geçerlidir.

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Sanırım yanlışınız var. Eğer oyuncuya özel mantalite verirseniz, team mentality'i ne yaparsanız yapın, özel mantalite neyse ona göre oynayacaktır. Eğer bütün oyunculara özel mantalite verirseniz, team mentality'i değiştirip değiştirmemeniz hiç bir etki yapmaz. Bu özel closing down, passing, vb. değerleri için de geçerlidir.
    dostum simdi zaten bu rehberdede acikladim olay gayet basit defans , orta saha , forvet bu hatlarin birbirinden kopmasini istemiyorsan her hat arasinda 2-3 den fazla mantalite farki olmamasi lazim konu bundan ibaret eger agatk bir mantalite ile oynuyorsan defansininda onde basmasini istersin bundan dogal birsey yok dogal olarak defans oyuncularinin mantaliteleride atak olur nispeten yani +1 , +2 neyse artik ama boyle mantaliteleri olmasi demek defans oyuncularinin cikip gol ariycagi anlamina gelmiyor forvet kosus vermiyorsun zaten defans oyuncusuna dogal olarak gorevleri olan defans yapmak oncelikli geliyor bilmem anlatabildimmi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

dostum simdi zaten bu rehberdede acikladim olay gayet basit defans , orta saha , forvet bu hatlarin birbirinden kopmasini istemiyorsan her hat arasinda 2-3 den fazla mantalite farki olmamasi lazim konu bundan ibaret eger agatk bir mantalite ile oynuyorsan defansininda onde basmasini istersin bundan dogal birsey yok dogal olarak defans oyuncularinin mantaliteleride atak olur nispeten yani +1 , +2 neyse artik ama boyle mantaliteleri olmasi demek defans oyuncularinin cikip gol ariycagi anlamina gelmiyor forvet kosus vermiyorsun zaten defans oyuncusuna dogal olarak gorevleri olan defans yapmak oncelikli geliyor bilmem anlatabildimmi
    Ya bu söylediklerinizle alakalı hiç bir şey demedim ki ben:S Sanırım başkasıyla karıştırdınız:S Örneğin sağdaki forvetimizin mantalitesini 15 yaptık. sonra team instructionsa geldik. team mantalitesini de 20 yaptık. Burada sağ forvetimiz 15 ile oynayacaktır. Özel olarak vermediğimiz , team olarak bıraktıklarımızın mantaliteleri team instructionsda belirlediğimiz değerde oynarlar. Closing down ve passing de böyledir.

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Ya bu söylediklerinizle alakalı hiç bir şey demedim ki ben:S Sanırım başkasıyla karıştırdınız:S Örneğin sağdaki forvetimizin mantalitesini 15 yaptık. sonra team instructionsa geldik. team mantalitesini de 20 yaptık. Burada sağ forvetimiz 15 ile oynayacaktır. Özel olarak vermediğimiz , team olarak bıraktıklarımızın mantaliteleri team instructionsda belirlediğimiz değerde oynarlar. Closing down ve passing de böyledir.
    dostum bayagi karisti ortalik simdi sorun nedir bana onu bi daha soylersen belki daha saglikli tartisabiliriz

dostum bayagi karisti ortalik simdi sorun nedir bana onu bi daha soylersen belki daha saglikli tartisabiliriz
    Aslında sorun çok açık ve net. Diyelim ki forvet oyuncusuna +7 atak mantalite verdik (Özel komut olarak). Sonra takımın genel ayarlarından da takıma -2 mantalite verdik. Şimdi bu forvet oyuncusu +7 mantalite ile mi oynar yoksa -2 mantalite ile mi? Eğer kendisine verilen +7 mantalite ile oynuyorsa takıma verdiğimiz -2 mantalitenin ne anlamı oluyor? Sorun bu.

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Aslında sorun çok açık ve net. Diyelim ki forvet oyuncusuna +7 atak mantalite verdik (Özel komut olarak). Sonra takımın genel ayarlarından da takıma -2 mantalite verdik. Şimdi bu forvet oyuncusu +7 mantalite ile mi oynar yoksa -2 mantalite ile mi? Eğer kendisine verilen +7 mantalite ile oynuyorsa takıma verdiğimiz -2 mantalitenin ne anlamı oluyor? Sorun bu.
    diyelimki takimin atak mantalitesi -2 , pas olarak da direk oynuyoruz , ama herhangi bir oyuncuya atak mantalitesi +5 verirsek paslarida diyelim kisa pas verdik , oyuncu kendisine verilen ozel mantalite ve pas ile oynar , oyuncuya ozel komut verdigin yerde mesela pasin yaninda mantalitenin yaninda her ozelligin yaninda bir tik vardir o tik acik oldugu surece verdigin seyi yapar ama tikler kapaliysa takimda ne ise o komut oyle oynar umarim acik olmustur

diyelimki takimin atak mantalitesi -2 , pas olarak da direk oynuyoruz , ama herhangi bir oyuncuya atak mantalitesi +5 verirsek paslarida diyelim kisa pas verdik , oyuncu kendisine verilen ozel mantalite ve pas ile oynar , oyuncuya ozel komut verdigin yerde mesela pasin yaninda mantalitenin yaninda her ozelligin yaninda bir tik vardir o tik acik oldugu surece verdigin seyi yapar ama tikler kapaliysa takimda ne ise o komut oyle oynar umarim acik olmustur
    Bu gerçekten açıklayıcı oldu. Teşekkürler.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abicim asagida mangaxa açıkladığın şeyi iki gündür savunuyordum sana

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Abicim asagida mangaxa açıkladığın şeyi iki gündür savunuyordum sana
    dogrudur cok karisti ortalik
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bu arada izmer96 taktiginin atak versiyonunuda ekledim siteye basliga girip 2. sayfada bulabilirsiniz, ozel mesaj atan 4-5 arkadas vardi atak versiyonu icin . bilginize...
    Last edited by izmer96 : 14.Şubat.2009 at 22:32 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Bu arada closing down değerlerini de açıklayabilir misiniz? Ben oyunun türkçe yamasını indirdim. Çeviren adam biraz kafasına göre çevirmiş bazı şeyleri.
    Closing Down'da sırasıyla;
    0-5-10-15-20
    Bu değerler ne anlama geliyor?
    Mesela "0" değeri, yani çubuğu en alta aldığımızda oyuncu hiç mi pres yapmaz, yoksa sadece kendi alanında mı yapar?

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Bu arada closing down değerlerini de açıklayabilir misiniz? Ben oyunun türkçe yamasını indirdim. Çeviren adam biraz kafasına göre çevirmiş bazı şeyleri.
    Closing Down'da sırasıyla;
    0-5-10-15-20
    Bu değerler ne anlama geliyor?
    Mesela "0" değeri, yani çubuğu en alta aldığımızda oyuncu hiç mi pres yapmaz, yoksa sadece kendi alanında mı yapar?
    0 a cekersen eger yani en sola adam kesinlikle bolgesi neyse orda bekler rakibi one cikip pres yapmaz , ama bu rakip bolgesine geldigi zaman mudahale etmiycegi anlamina gelmez

Peki bu rakip takım komutları bölümündeki "zayıf ayak" meselesi nedir? Ne anlama gelir ve genelde hangi mevkideki oyunculara karşı uygulanır?

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Wink

Peki bu rakip takım komutları bölümündeki "zayıf ayak" meselesi nedir? Ne anlama gelir ve genelde hangi mevkideki oyunculara karşı uygulanır?
    opposition instructions dan rakipten istedigin oyuncuya istedigin markaj bicimini uygulayabilirsin show onto weaker foot u aktif hale getirirsen rakipden bir oyuncuda senin defans oyuncularin bu oyuncunun guclu olan ayagainin yolunu kapatirki otaraftan driblinn yapamasin bu sekilde oyuncu topu zayif ayagina almak zorunda kalir ben bunu genelde rakibin kanat oyuncularina uyguluyorum eger cok gucluyse bu sekilde orta yaparsa zayif ayagiyla yapmak zorunda kaliyor ve orta isabeti dusuyor takibin

Bu cevap da çok açıklayıcı oldu. Çok işime yarayacak. Teşekkürler.

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Bu cevap da çok açıklayıcı oldu. Çok işime yarayacak. Teşekkürler.
    rica ederim

Oyunu kanatlardan oynamak istiyorsak neler yapmalıyız?
    Buraya madde madde yazalım.
    Ben başlayım, eğer hatam ya da eksiğim varsa lütfen düzeltin:

- Takım Komutları:
    1- Genişlik : Geniş
    2- Pas Odağı : İki kanada birden

- Oyuncu Komutları (MR-ML):
    1- Pas stili : Direkt
    2- Forvete Koşu : Sık sık
    3- Topla Birlikte Koş: Sık sık
    4- Hold Up Ball : Evet
    5- Cross Ball : Sık sık

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

- Oyuncu Komutları (MR-ML):
    1- Pas stili : Direkt
    2- Forvete Koşu : Sık sık
    3- Topla Birlikte Koş: Sık sık
    4- Hold Up Ball : Evet
    5- Cross Ball : Sık sık
    Hızlı oynamak istiyorsan hold up ball vermemelisin kanat oyuncularına. Eğer kapasitesi de sınırlı oyuncularsa topları ezerler. Bence hold up ball vermeden bir dene kanat adamlarına.

Quote Originally Posted by El Barto View Post
    Hızlı oynamak istiyorsan hold up ball vermemelisin kanat oyuncularına. Eğer kapasitesi de sınırlı oyuncularsa topları ezerler. Bence hold up ball vermeden bir dene kanat adamlarına.
    Tamam, söylediğin ibi deneyeceğim.
    Peki ama hold up ball komutunu hangi mevkideki oyunculara vermek daha mantıklı olur?
    DM ve FCd olur mu mesela?

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

FC ve MC (DMC, AMC) mevkilerindeki oyunculara vermen daha mantıklı. Orta sahada üstünlük sağlayabilirsin yada topu ilerde tutabilirsin bu sayede. Ancak bu komutu verdiğin oyuncular belli bir standartta olmalılar fiziksel açıdan buna dikkat et.

kanat konusunda sana sunu soyliyebilirim , forward kosulari often olmali run with ball often olmali ara paslari mixed olmali orta yapma full olmali bunlar hepimizin bildigi seyler fakat bu oyuncularin orta yapmasini istiyorsan pas stilleri direct yapman gerek + 4-5 kademe saga cekmen gerek cunku pas stilleri kisa olursa orta yapmak yerine yakininda ki oyuncuyu kacirmak veya paslasmak istiyceklerdir birde kanatlardan yuklenmek istiyorsa takimina da focus passing i down both flanks i vermeyi oneririm
    arkadaşım siz türkçe oynamıyor olabilirsiniz bu oyunu ama türkçe yamalarıda göz alarak açıklasanız diyorum. focus passing nedir yaw ?. teşekkürler...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by S4mp1y0N View Post
    Arkadaşlar kanatlardan oynamak istiyorsanız MR/ML,AMR/AML oyuncularınız ayağında top tutmalı.. Hold Up Ball seçeneğini işaretlemelisiniz yani...

Konuya verdiğiniz emek için teşekkürler, herkezin faydalanabileceği yararlı bilgiler var...
    benim oyunda top tutma diye bi seçenek yok, yardımcı olur musun kardeşim...
    Last edited by mamiomabel : 27.Şubat.2009 at 00:33 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

fenerbahçe - büyükşehir beldiye ile kendi sahamda 5 maç oynadım
    4-0 yenildim. çıktım
    2-0 yenildim, çıktım
    2-0 yenildim , çıktım
    1-0 yenildim çıktım
    4-1 yenildim çıktım (golü penaltıdan 90+1 de atabildim)

takım dizilişi : 4-4-2

eminmisiniz bu çevirinin doğru olduğuna...
    tek uygulayamadığım top tutma(hold up ball). çünkü bende böyle bir seçenek yok. aynı oyundan bahsediyoruz değil mi ? football manager 2009

hiçbir taktikte asistan tavsiyesinde "defansla orta saha arasında çok boşluk var" uyarısı almamışken, sizin tekniklerle maça çıktığımda adam basbas bağırıyor.

closing down seçeneklerinin hepsini tek tek denedim.

kaç gündür cevap yazmadığınıza göre ya yaptığınız işin arkasında duramayacak durumdasınız ya da burda yazdıklarınız safsatadan öte değildir...

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Quote Originally Posted by mamiomabel View Post
    kaç gündür cevap yazmadığınıza göre ya yaptığınız işin arkasında duramayacak durumdasınız ya da burda yazdıklarınız safsatadan öte değildir...
    dostum sen beceremedin diye yaptigim ceviriyi assagilamana gerek yok ben bu rehber le yaptigim taktigi koydum siteye ''hocam arrigo sacchi rehberim ttf'' adinda girip bakarsan rehberin ise yarayip yaramadigini anlarsin

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon

Mesaj Yetkileri