Quote Originally Posted by hakan sükürü View Post
Abi peki Hull City ile atak oynarsın basbaya diyosun. Yani presi çok yaptığın zaman, atak oynasan bile, üst takımlara karşı galip gelebilir miyiz? Ofsayt taktiği açılmalı mı?
Abi bir de opposition instructions'ı nasıl yapacağız?

Oynarsın evet. Ofsayt taktiğini şu anLamLarda kuLLanabiLiriz. Hücum oynarsın, savunma çizgin öndedir ama savunma oyuncuLarından 4 tanesinden 2 si ağır adamdır, o zaman ofsayt taktiğini açarsın. Çünkü önde basıyorsun ama ağır adamında var defansında. Çünkü önde oynamak için hızLı adamLar gerekLidir, ama çoğu takımda 4 tane hızLı savunma adamı buLmak mümkün değiLdir. 4 tane hızLı adamımız yok diye önde savunma kurgusu iLe oynayamayacakmıyız. Oynarız. Dediğim şekiLde açarsın ofsayt taktiğini de önde basarsın babaLar gibi. Tabi açık vermezsin değiL, İLLa arkaya topLar sarkar, pozisyon yersin, o zamanda bunu zaten hücum oynadığın için iLeride buLacağın goLLer iLe teLafi edersin.

Opposition instructions rakibe göre değişiyor. GeneLde yapaLın şey zayıf ayak uyguLamaktır, yada cLosing down yapmaktır. Ben sadece target santrafoLara zayıf ayak yaparım. HızLı adamLara yapma gereği duymam. Zaten o adam hızLı, topu aLdığı zaman şutu senden sıyrıLdıktan sonra atacaktır. O yüzden o adama gereksiz yere zayıf ayak yapıp kendi savunma oyuncumunda pozisyonunu kaybetmesini istemem. Ama target adama uyguLarsanız mesaLa daha başarıLı oLursunuz. O adam zaten topLa gitmeyecektir. Topu tutup, arkadaşLarına pozisyon oLuşturma çabasında oLacaktır. Ya da bire bir yakaLadığında şut atmak isteyecektir. Bu durumda zayıf ayak oLayı daha başarıLı oLacaktır.

Kendi uyguLadığım tam cLosing down değerLerini de veremem. Herkesin bu değerLeri kendisinedir. Ben sadece izLediğim mentaLiteyi söyLedim. O yoLdan çıkarak boL denemeLer yaparak, en iyi değerLeri buLabiLirsiniz.