Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 71 sonuç

Konu: DominatoR v1 by [hissiz]

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Default DominatoR v1 by [hissiz]

DOMINATOR v1 for Fm2009 v9.1.0 by [hissiz]

Bu taktiği 9.0.1 versiyonunda geliştirdim ancak 9.3.0 versiyonunda da etkili olabileceğine inanıyorum. Nannar arkadaşımız ve onun gibi taktik yansımaları maç içerisinde iyi analiz edebilen arkadaşlar 9.0.3 tede denerlerse sevinirim.

Taktiğimi günümüz futbolunun son dönemlerdeki favori taktik dizilişi 4-2-3-1 sistemi üzerinde geliştirdim. 4-2-3-1 ile 4-2-4 karışımı bir dizilim söz konusu. Ancak bu kadar ofansif bir dizilim ve komutlara karşın takımın savunma bloğu çok etkili. Oynadığım maçlarda rakipler orta alanı geçmekte çok zorlandılar. Hücum yaparken bile defans yapıyoruz, oyuncuların dağılımı geri dönecek toplarda rakiplerin savunmamızı dengesiz yakalamasına fırsat vermiyor.

Tek gereken topa iyi basan bir takım ve çok iyi bir AMC

Dizilim yanıltmasın, kesinlikle Target man ve Playmaker kullan seçeneklerini işaretlemiyoruz.

Yalnız OPPONENT INSTRUCTIONS çok ama çok önemli. Burada doğru ayarlar yapmak ve her maç buna zaman ayırmak gerekiyor. Bu konuda detaylı bilgileri taktiğimi paylaştıktan sonra göndereceğim.

Taktiğe geçmeden bir kaç önemli noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Fm oynayan bir çok kişi, bir taktik deneyeceği zaman maçın gidişatına etki edebilecek diğer faktörleri göz ardı ediyor. Bir maçta takımınızın göstereceği performans sadece taktiğinizin başarısına endeksli değil.

Bir taktiğin başarıya ulaşmasına etki eden faktörler;
    1- Takımın genel moral durumu
    2- Maç konuşmaları
    3- Opponent Instructions - doğru ayarlar taktikle birleştiğinde rakibi kilitliyor
    4- Saha ölçüleri
    5- Hava şartları
    6- Basın toplantısı
    7- Squad harmony

Taktiğiniz tüm bu etkenlerle birleştiği zaman ancak maximum verimi verecektir. Dolayısıyla Squad harmony'si çok düşük yada yanlış maç konuşması yaptığınız yada çamur sahada kısa pas oynadığınız maçlar sonrasında gelipte bu taktik işlemiyor diyemezsiniz. Yanlış Opponent Instructions ayarları bile taktiğinizin çökmesine neden olur.
    Bu taktiğin etkili olabilmesi için takımınız ofansif oynayabilen bir takım olmalı. Yani en azından ligde bir kaç takımdan belirgin üstünlüğü olan bir kadrosu olmalı. Burada söylemek istediğim rakibinden daha güçlü olmalı değil. Bazı maçlarda ofansif oynayabilecek kadro yapısına sahip olması. Örneğin Sivasspor, Kayserispor, Gençlerbirliği gibi...

Taktik diziliş ve komutların ofansif olması sizi yanıltmasın ben bu taktikle deplasmanlarda mükemmel bir verim aldım. Trabzon gibi zorlu bir deplasman maçını ilk yarıda bulduğum gollerle 3-0 kazandım, bu rakibimin ligdeki 2. yenilgisi idi. Takımım daha ilk yarıda 7'si kaleyi bulan 14 şut çekerken, Trabzon 2'si kaleyi bulan 3 şut çekebildi. Daha önceki maçlarda ligde beni en çok zorlayan takımdı Trabzon.

Oynadığım maçlarda rakiplerin pas yüzdesi %60ların üstüne çıkamadı. Sistem ayarlarımın yanı sıra rakip takımla ilgili komutlarımla (opponent instructions) savunma oyuncularını sürekli hataya zorladım ve bu şekilde goller buldum. Sağ uçta oynayan oyuncuya dokunmayın, o savunmanın dengesini bozuyor. Bazen bir işe yaramadığını, boş boş durduğunu sanırsınız ama bu konuyla ilgili SS leri göndereceğim, o zaman onun rolünü daha iyi anlayacaksınız.

Genel Bilgiler :

Taktik ismi..........: Dominator v1
    Diziliş..................: 4-2-2-2 (4-2-3-1)
    Genel mantalite...: Atak
    Tempo..............: Yavaş
    Paslar.................: Kısa
    Defansif çizgi.......: İlerde

Taktiğin Etkili Olması İçin Gerekli Oyuncu Profilleri:
    GK: Standart kaleci özellikleri dışında top dağıtma özelliği iyi olmalı
    DC: Topa iyi basan, önsezileri kuvvetli, fizik gücü yüksek olmalı. Tabi ki kafa toplarıda iyi olmalı.
    FB: Topa iyi basan, fiziksel özellikleri yüksek olmalı. Hız olarak 12 yeterli.
    MC: Topa iyi basan, mücadeleci oyuncular olmalı.
    AML: Yaratıcı olmalı. Karar verme özelliği de iyi olmalı.
    AMC: Sistemin kilit oyuncusu. Forvette de oynayabilen bir oyuncu olmalı. Topsuz oyunda etkili, yaratıcı, bitirici ve hızlanması yüksek bir oyuncu ideal.
    FR: Sağ uçta oynayacak bu oyuncu ya fiziksel özellikleri yüksek bir Forvet yada AMC'deki oyuncu tipinde olmalı. AMC ile aynı tarz ise Swap Position talimatı vererek bu 2 oyuncuyu daha etkili kullanabilirsiniz.
    ST: Top saklayabilen, Soğukkanlı ve Bitirici olmalı. Kafa toplarıda enaz rakip defans oyuncularıyla savaşabilecek kadar iyi olmalı.

Notlar: AML ve AMC dışındaki tüm oyuncuların Fiziksel (pyhsical) ve Mental özellikleri ne kadar yüksek olursa taktiğin etkinliği o kadar artar. Ancak AMC oyuncunuz mutlaka çok iyi olmalı yoksa gol pozisyonu üretkenliği azalıyor. Savunma anlamında taktik çok etkili. Bloklar arasında hiç bir maçta boşluk oluşmadı ve bu konuda Asistan hiç bir uyarı yapmadı.

Oyuncu komutları sistemin işleyişinde çok önemli :
    http://img16.imageshack.us/img16/5726/taktik2y.jpg

İndirmek için : http://www.zshare.net/download/5743845707a5cb47/

Nesil
    2008
    Yer
    tekirdag

Bu kadrolarla yaptıgınız her taktik başarılı olur

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

OPPONENT INSTRUCTIONS ayarları

Şimdi bu başlı başına ayrı bir konu ancak ben taktiği ilgilendirdiği kadarıyla bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Rakip standart 4-4-2 yada ona yakın bir düzenle oynuyor ise :

Her iki kanat oyuncusuna da (MR ve ML) "Closing Down Always" , "Hard Tackling Always"

Her iki stoperlerine "Closing Down Always"

Stoperlerden teknik özellikleri çok düşük olan/lara ayrıca "Show Onto Weaker Foot"

MC oyuncularından tekniği çok kötü olan varsa "Closing Down Always", "Show Onto Weaker Foot"

Forvetlerin her ikisinede "Tight Marking Always" , "Easy Tackling Always" , "Show Onto Weaker Foot"

Diğer sistemlerede;
    DMC oyuncusu varsa "Closing Down Always" , "Show Onto Weaker Foot"
    AML / AMR oyuncularına "Show Onto Weaker Foot" + Bek oyuncunuzla Adam markajı
    AMC oyuncusuna "Tight Marking Always" + MC oyuncularınızdan biri ile Adam markajı

Target Man
    Rakip defansif oynuyorsa "Closing Down Always" , "Hard Tackling Always"
    Rakip ofansif oynuyorsa "Tight Marking Always" , "Easy Tackling Always" , "Show Onto Weaker Foot"

*** Benim oynadığım maçlarda rakipler genelde 4-4-2 sistemi tarzı sahaya yayıldılar. Eğer o şekilde oynarlarsa :
    * Mutlaka her iki kanat oyuncularına "Closing Down Always" yapın.
    * Her iki Stoperlerine de aynı şekilde
    * Teknik kapasitesi düşük oyunculara aynı komutla birlikte "Show Onto Weaker Foot"

Bunlar çok önemli. Anlamını veya ne işe yaradığını bilmediğiniz varsa cevaplayabilirim.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by fffzzz View Post
    Bu kadrolarla yaptıgınız her taktik başarılı olur
    Evet böyle bir yorum bekliyordum

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Önce Hücum ve Savunma yerleşimlerini yansıtan görüntüler, maçlarla ilgili istatistikleri daha sonra ekleyeceğim.

FR (Sağ Forvet) ve AMC nin sistemde oynadıkları kilit rolleri yansıtan birkaç atak görüntüsü

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Trabzon deplasmanı istatistikleri ve Opponent instructions'un doğru kullanıldığında ne kadar faydalı olduğunu yansıtan veriler.

Normalde savunma oyuncuları %80'in üstünde pas yüzdesiyle oynarlar, hatta ligin en yüksek pas yüzdesiyle oynayan oyuncuları listesine baktığınızda ilk sıralarda defans oyuncularını görürsünüz. Bu taktikle ve doğru opponent instructions ayarlarıyla rakip savunmacıların pas yüzdesini önemli ölçüde düşürüyoruz ve sürekli hataya zorluyoruz. Bu veriler sadece bu maçlık değil, bu taktikle oynadığım tüm maçlarımda aynı şekilde. Ayrıca rakibin 90dk sonundaki genel pas yüzdeside %66 diğer maçlarda olduğu gibi.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Çok akıLLıca hazırLanmış bir taktik. Büyük emek var. Teşekkür ederiz payLaşımınız için.

Fm 903 da özeLLikLe oyunda AMC oyuncuLarın büyük iş düşüyor. Bu sistem sayesinde bu oyuncuLarın önpLana çıkması sağLanmış. Rakip takıma karşı uyguLanan komutLar sayesinde de işLevi arttırıLmış taktiğin. Benim görüşümdü.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bilinçli hazırlanmış bir taktik. İlgimi çekti. Emeğiniz için teşekkürler.
    Yalnız tahminlerime göre MC'ler düşük ortalama ile oynarlar. Denedikten sonra yazarım.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Çok akıLLıca hazırLanmış bir taktik. Büyük emek var. Teşekkür ederiz payLaşımınız için.

Fm 903 da özeLLikLe oyunda AMC oyuncuLarın büyük iş düşüyor. Bu sistem sayesinde bu oyuncuLarın önpLana çıkması sağLanmış. Rakip takıma karşı uyguLanan komutLar sayesinde de işLevi arttırıLmış taktiğin. Benim görüşümdü.
    İnceleyip yorum yaptığın için ben tşk ederim.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by S4mp1y0N View Post
    Bilinçli hazırlanmış bir taktik. İlgimi çekti. Emeğiniz için teşekkürler.
    Yalnız tahminlerime göre MC'ler düşük ortalama ile oynarlar. Denedikten sonra yazarım.

Evet, gol atmazlarsa genelde yüksek rating almıyorlar, ancak benim görevlendirdiğim oyuncuların istatistikleri çok iyi.
    Az önce bir maç oynadım mesela, Kerem 11/11 top çalma ile tamamladı maçı.
    Ortadaki bu ikili maç başına ortalama 16-20 arası top çalıyor genelde. Tabi önemli olan kazandıkları topları olumlu kullanmaları, dolayısıyla buna göre oyuncu tercihi yapmak lazım. Kerem Seras üst düzey bir oyuncu değil ancak şuan ligin pas yüzdesi en yüksek oyuncusu, aynı şekilde Barış'ta ilk 5'te. Top kapmada Kerem gene üst sıralarda hem ligde hem Şampiyonlar liginde.

Özetle; Bu iki oyuncuyu Rating'lerinden ziyade istatistikleri ile değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Yorumun ve denemeyi düşündüğün için tşk ederim.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

World Ligdeki Fenerbahçe kariyerimde denedim.
    Birbirinden zorlu maçlardan aldığım sonuçlar..

Kadrom:

1. maç:

2. maç:

3. maç:

İzlenimlerim:

-Kesinlikle çok iyi bir taktik. Üzerine emek verildiği ortada.
    -Fc oyuncunuz bitirici ve soğuk kanlı ise çok gol atabilir.
    -AMC oyuncunuz yaratıcı olmalı, karar verme gibi özellikleri de yüksek olmalı. Ben bir maç Borges'i oynattım çok düşük ortalama ile oynadı.
    -MC'lerinizin uzun şutu iyi ise, kaleyi cepheden gören yerlerden çok müsait şut pozisyonları bulabiliyorlar. Onun için sık sık şut çekme komutu vermek iyi olur kanısındayım.
    -DR/L oyuncularınız zeki ve yaratıcı ise boş alanlara müthiş toplar atıyorlar. Attığım gollerde bir çok kez atağı başlatan oyuncu Carlos oldu.
    -Sağ fc oyuncu kesinlikle hızlı olmalı. Çok güzel çapraz koşular yapıyor.
    -AML mevkiindeki oyuncu müthiş bir katkı sağlıyor. Eğer Uğur'un yerine Guardado gibi bir oyuncu oynatma imkanım olsaydı yukardaki sonuçlar çok daha farklı olurdu. Gerçi Uğur'da iyi performans gösterdi ama daha fazlasını yapabilecek bir çok pozisyonu da harcadı.
    -Defansif anlayış iyi ama daha iyi olabilir. Onun açıklamasını da taktiği sunan abimiz zaten yapmış. Rakibin oyuncularına özel önlemler alırsak, presi ve markajı doğru uygularsak o sorun da ortadan kalkar. Yine de ben kendim defansif açıdan biraz daha geliştirmeye çalışacağım kendime göre.

Şuana kadar FM2009'da kendi taktiklerim dışında oynadığım ve ilgimi en fazla çeken, izlerken zevk aldığım çok başarılı bir taktik. Hatta bence; sitedeki en başarılı taktik. Emeğiniz için teşekkürler.

Denedikçe sonuçları koymaya devam edeceğim.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

İzlenimlerim:

-Kesinlikle çok iyi bir taktik. Üzerine emek verildiği ortada.
    -Fc oyuncunuz bitirici ve soğuk kanlı ise çok gol atabilir.
    -AMC oyuncunuz yaratıcı olmalı, karar verme gibi özellikleri de yüksek olmalı. Ben bir maç Borges'i oynattım çok düşük ortalama ile oynadı.
    -MC'lerinizin uzun şutu iyi ise, kaleyi cepheden gören yerlerden çok müsait şut pozisyonları bulabiliyorlar. Onun için sık sık şut çekme komutu vermek iyi olur kanısındayım.
    -DR/L oyuncularınız zeki ve yaratıcı ise boş alanlara müthiş toplar atıyorlar. Attığım gollerde bir çok kez atağı başlatan oyuncu Carlos oldu.
    -Sağ fc oyuncu kesinlikle hızlı olmalı. Çok güzel çapraz koşular yapıyor.
    -AML mevkiindeki oyuncu müthiş bir katkı sağlıyor. Eğer Uğur'un yerine Guardado gibi bir oyuncu oynatma imkanım olsaydı yukardaki sonuçlar çok daha farklı olurdu. Gerçi Uğur'da iyi performans gösterdi ama daha fazlasını yapabilecek bir çok pozisyonu da harcadı.
    -Defansif anlayış iyi ama daha iyi olabilir. Onun açıklamasını da taktiği sunan abimiz zaten yapmış. Rakibin oyuncularına özel önlemler alırsak, presi ve markajı doğru uygularsak o sorun da ortadan kalkar. Yine de ben kendim defansif açıdan biraz daha geliştirmeye çalışacağım kendime göre.

Şuana kadar FM2009'da kendi taktiklerim dışında oynadığım ve ilgimi en fazla çeken, izlerken zevk aldığım çok başarılı bir taktik. Hatta bence; sitedeki en başarılı taktik. Emeğiniz için teşekkürler.

Denedikçe sonuçları koymaya devam edeceğim.
    Kadrona baktığımda bu taktik için çok uygun oyunculara sahip olduğun ilk dikkatimi çeken şey oldu.

Ofansif olarak,
    Sanırım Alex'i satmışsın, Deivid yada Uğur'un yerinde etkili olabilirdi. Guiza ile Lewandowski arasında tercihini Guiza'dan yana kullanmışsın. Hangi yılda olduğunu bilmiyorum ama Lewandowski gelişimini arttırmışsa fizik güç ve soğukkanlılık açısından daha önde olmalı diye düşünüyorum. Bitiricilik, kafa vuruşları ve sert şutlar açısından ise Guiza daha etkili. Bende kararsız kaldım yani

gol üretme verileri ise benim elde ettiğim sonuçlara yakın, 2 golün altına düşmedi takımım, sende de aynı verimi görüyorum.

Defansif olarak;
    Tahminimden daha çok pozisyona girmiş rakiplerin.
    MC oyuncularına baktığımda tercihlerin çok çok iyi, hatta Mbia transfer etmeyi düşündüğüm bir isim, ara transfer dönemini bekliyorum. Savunma hattında mükemmel, birbirini tamamlayan oyunculardan kurulu. T.Silva tam istediğim tarz Commanding Centre Back, Lugano'da gerektiğine markajcı savaşçı bir oyuncu. Bekler ideal. O zaman ortaya çıkan sonuç, savunma anlamındaki yorumlarında haklısın.

Rakiplerin pas yüzdeleri %50-%65 arası kalmış, bu açıdan beklediğim veriler olmasına sevindim.

Son olarak açıkçası bende daha yeni bir taktik olduğu için, şampiyonlar ligi maçlarında biraz zorlandım. Üst düzey maçlarda verimli olabilmesi için biraz daha zamana ve ufak tefek gelişimlere ihtiyacı var sanırım.
    Ayrıca taktik daha çok 4-4-2 düzenin yakın dizilimlerle çıkan rakiplere karşı etkili oluyor, AMC oynatan takımlar karşısında çok ince ayarlar yapmak gerekiyor. Ben eksikleri iyice analiz edebilmek için henüz yeni ayarlamalar denemedim.

Yorumların, ekran görüntülerini paylaşman ve güzel sözlerin için çok teşekkürler.

gerçekten baya kafa yorulmuş bir taktik ilk fırsatta deneyeceğim.eline sağlık

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by hissiz View Post
    Kadrona baktığımda bu taktik için çok uygun oyunculara sahip olduğun ilk dikkatimi çeken şey oldu.

Ofansif olarak,
    Sanırım Alex'i satmışsın, Deivid yada Uğur'un yerinde etkili olabilirdi. Guiza ile Lewandowski arasında tercihini Guiza'dan yana kullanmışsın. Hangi yılda olduğunu bilmiyorum ama Lewandowski gelişimini arttırmışsa fizik güç ve soğukkanlılık açısından daha önde olmalı diye düşünüyorum. Bitiricilik, kafa vuruşları ve sert şutlar açısından ise Guiza daha etkili. Bende kararsız kaldım yani

gol üretme verileri ise benim elde ettiğim sonuçlara yakın, 2 golün altına düşmedi takımım, sende de aynı verimi görüyorum.

Defansif olarak;
    Tahminimden daha çok pozisyona girmiş rakiplerin.
    MC oyuncularına baktığımda tercihlerin çok çok iyi, hatta Mbia transfer etmeyi düşündüğüm bir isim, ara transfer dönemini bekliyorum. Savunma hattında mükemmel, birbirini tamamlayan oyunculardan kurulu. T.Silva tam istediğim tarz Commanding Centre Back, Lugano'da gerektiğine markajcı savaşçı bir oyuncu. Bekler ideal. O zaman ortaya çıkan sonuç, savunma anlamındaki yorumlarında haklısın.

Rakiplerin pas yüzdeleri %50-%65 arası kalmış, bu açıdan beklediğim veriler olmasına sevindim.

Son olarak açıkçası bende daha yeni bir taktik olduğu için, şampiyonlar ligi maçlarında biraz zorlandım. Üst düzey maçlarda verimli olabilmesi için biraz daha zamana ve ufak tefek gelişimlere ihtiyacı var sanırım.
    Ayrıca taktik daha çok 4-4-2 düzenin yakın dizilimlerle çıkan rakiplere karşı etkili oluyor, AMC oynatan takımlar karşısında çok ince ayarlar yapmak gerekiyor. Ben eksikleri iyice analiz edebilmek için henüz yeni ayarlamalar denemedim.

Yorumların, ekran görüntülerini paylaşman ve güzel sözlerin için çok teşekkürler.
    Henüz ilk sezonum, transferlerim şöyle: ( Donovan devre arasında geldi, yani oynadığım maçlarda yoktu, ama birazdan koyacağım maç sonuçlarında oynattım )

Güiza tercihine gelirsek; Lewandowski'yi bu sene yedek güç olarak kullanıyorum. Güiza çok formda ve faydalı. Seneye satıp yerine Lewo'yu oynatacağım. Zaten çok hızlı şekilde gelişimini sürdürüyor Ki Güiza senin taktiğinde cuk diye oturdu. Hemen hemen her maçta golü var, olmasa bile faydalı oynuyor.

Rakiplerin çok pozisyona girmeleri; takımın taktiğe geçiş dönemiyle alakalı bence. Zamanla taktik oturunca fazla pozisyon vermem. Her taktik değişme döneminde böyle oluyor çünkü. 2009'da alışma evresi çok önemli bir faktör.

Mbia ve Hamit ikilisi canavar gibi Hem fiziksel, hem mental hem de teknik özellikleri açısından taktiğin tam adamları diyebilirim..
    Defans bloğum da standartların üzerinde. Lugano ve Silva uyum içinde oynuyorlar ve kornerlerden gol atıyorlar sık sık. Beklerim zaten iyi.

Şimdi 2 maç daha yaptım. Rakiplerin ikisi de karşıma 4-3-1-2 dizilişi ile çıktı. Zorlanmadan kazandım, işte sonuçlar:

Bu maçlarda AMC mevkiinde Deivid'in yerine Donovan'ı oynattım ve daha başarılı oldu. Sağ FC ile AMC'nin yerini de Swap Positions'dan değiştirdim son maçta, Deivid ile değişimli oynadılar.

Zamanla sonuçlar daha iyi olur.. Daha fazla goller atıp, daha az pozisyon veririm diye düşünüyorum.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Rakipler zayıf o yüzden pek ölçü olmayacak maçlar belki ama taktik hakkında bazı fikirler verebilir. Spartak Moskova maçı rakibimin 4-2-3-1 sistemiyle oynadığı ve önlem almadığım bir maç. AMC , AML ve AMR oyuncularına gereken önlem alınmayınca yaşanan sıkıntıyı istatistikler gösteriyor zaten.

Ben genelde maç içinde belirli dakikalarda istatistik verilerinin götüntülerini aldım. Bunun sebebi, taktiğin işleyişini iyice gözlemleyebilmek için 2. yarılarda ve maç sonlarına doğru oyunun gidişatına yönelik hamleler yapmadım. Tüm maçlarda 90 dakika boyunca hiç bir taktiksel müdahale yapmadan ortaya çıkan sonuçlar bunlar.

Tüm maçlarda birşeye dikkat çekmek istediğim nokta, rakip raporunda defans oyuncularının istatistikleri. Had a poor game, Mistake led to goal gibi yorumların yanısıra düşük pas yüzdeleri ve ratingler. Ayrıca kendi takımımda defans 4'lüsü ve iki MC oyuncusunun yüksek pas yüzdeleri.

Tabi tekrar hatırlatmak isterim, benim oynadığım versiyon 9.0.1

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

MC'lerin oklarını kaldırdım. İşte sonuç..

Bu sefer hücumu kalabalık gerçekleştirdik MC'lerimin de katkısıyla.. Sonuc gördüğünüz gibi.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

MC'lerin oklarını kaldırdım. İşte sonuç..
    Bu sefer hücumu kalabalık gerçekleştirdik MC'lerimin de katkısıyla.. Sonuc gördüğünüz gibi.
    Sonuç harika, bunu bende deneyeceğim. Bu konuda istikrarlı bir verim alabilirsek geriye sadece savunma önlemlerini geliştirmek kalıyor. Bana çok yardımcı oluyorsun teşekkürler

AMC oyuncuların genelde gayet iyi verim göstermiş, buna karşın takımına biraz daha üst düzey bir AMC alabilirsen tahminimce çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkacak. Elbette ki amacımız her takıma uyabilecek bir taktik geliştirebilmek ancak bu sistemde AMC gerçekten çok önemli.

Benim için konuşmak kolay, elimde Marquinhos gibi bir çok Fm'cinin "hileli oyuncu" olarak gördüğü bir silah var Ancak ona yakın performans sergileyebilecek isimlerde var oyunda.
    Bu tarz bir oyuncu alabilecek imkanlar yoksa o zaman 1 sezondan fazla bir zaman sabredip, o özelliklere yakın bir oyuncuya bir kaç "preferred moves" öğretmek ikinci bir seçenek.
    (Move into Channels) (Tries killer balls often) (Places Shots yada Shoots With Power) (Runs with ball through center) gibi...

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

930da deneyeceğim.Teşekkürler .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by hissiz View Post
    Sonuç harika, bunu bende deneyeceğim. Bu konuda istikrarlı bir verim alabilirsek geriye sadece savunma önlemlerini geliştirmek kalıyor. Bana çok yardımcı oluyorsun teşekkürler

AMC oyuncuların genelde gayet iyi verim göstermiş, buna karşın takımına biraz daha üst düzey bir AMC alabilirsen tahminimce çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkacak. Elbette ki amacımız her takıma uyabilecek bir taktik geliştirebilmek ancak bu sistemde AMC gerçekten çok önemli.

Benim için konuşmak kolay, elimde Marquinhos gibi bir çok Fm'cinin "hileli oyuncu" olarak gördüğü bir silah var Ancak ona yakın performans sergileyebilecek isimlerde var oyunda.
    Bu tarz bir oyuncu alabilecek imkanlar yoksa o zaman 1 sezondan fazla bir zaman sabredip, o özelliklere yakın bir oyuncuya bir kaç "preferred moves" öğretmek ikinci bir seçenek.
    (Move into Channels) (Tries killer balls often) (Places Shots yada Shoots With Power) (Runs with ball through center) gibi...
    Rica ederim abi.
    Arkadasla ortak kariyer yapıyoruz Barça-Real.
    Ben Barcelonayım. Bu taktikle oynayacağım. Hatta bir maç yaptım, Messi AMC'de muhteşem ötesi oynadı, bir gol attı ki; yılın golüne adayım.

Taktik gerçekten çok sağlam arkadaşlar, sisteme uygun oyuncularınız varsa ısrar edin kesinlikle memnun kalacaksınız.

Defansif olarak taktiği iyileştirebilirsem paylaşırım. İlk işim DC'lerin mentaliteyi team'dan çıkarıp, normalin 1 kademe altına almak oldu. Daha da çözümler üretmeye çalışacağım

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

taktiğinde oyuncular rakibe öyle bir saldırmış ki karşı takım mecbur geri çekiliyor ve ceza sahasına kadar giriyorlar haliyle çekilen şutlarda yay üzerinden olunca tutma ve hatta gol olma şansı oldukça artıyor gerçekten gördüğüm en akıllıca taktiklerden biri
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    taktiğinde oyuncular rakibe öyle bir saldırmış ki karşı takım mecbur geri çekiliyor ve ceza sahasına kadar giriyorlar haliyle çekilen şutlarda yay üzerinden olunca tutma ve hatta gol olma şansı oldukça artıyor gerçekten gördüğüm en akıllıca taktiklerden biri
    Evet burada önemli nokta tüm takıma mümkün olduğunca aynı oyun mantalitesini uygulatmak. Bizler genelde taktik hazırlarken yada Fm2009'daki hazır taktiklerde mantıken bazı oyuncuları Defansif bazılarını Ofansif mentalite ile ayırıyoruz. Defansif rol verdiğimiz oyuncular tamamen savunmaya odaklandıklarından duran toplar dışında ataklara bir katkıları olmuyor. Bu taktiği hazırlarken en çok üzerinde durduğum konu buydu. Rakibe baskı kurmak istiyorsak defans hattındaki oyuncuları da oyuna bir miktar katmak gerekir diye düşündüm. Defansif zaafları kapatabilmek için ise doğru yayılım (width) ve pres (closing down) ayarları yapmak gerekiyor. Ayrıca Opponent Instructions ayarlarının üzerinde çok durmamda bununla alakalı.
    Fiziksel ve mental özellikleri yüksek oyunculardan kurulu bir takımla bu taktik rakibe orta alanı kolay kolay geçirmeme konusunda oldukça etkili. Ancak üst düzey oyunculara karşı bazen ne pres ne markaj bir işe yaramıyor. Örneğin Milan ile bir maç oynadım Ronaldinho, Kaka ve Pato o kadar hızlı paslaşıyorlardı ki oyuncularım topa hamle yapana kadar onlar çoktan şutu çekmiş oluyordu. O maçı 3-2 kaybettim (1 golü penaltıdan attılar).

tşkler arkadaşım

Nesil
    2008
    Yer
    tekirdag

Denememiştim ama yorumlardan sonra denemeye karar verdim bu arada o show foot bilmemne varya zayıf ayağa baskı uygulamak mı o ?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by fffzzz View Post
    Denememiştim ama yorumlardan sonra denemeye karar verdim bu arada o show foot bilmemne varya zayıf ayağa baskı uygulamak mı o ?
    Güzel bir soru çünkü bir çok arkadaşın bunu yanlış yorumladığını farkettim.

Kısaca SHOW ONTO WEAKER FOOT oyuncuyu zayıf ayağını kullanmaya zorlamaktır.

Bu komutu rakibin, daha çok tek ayağını etkili kullanan oyuncularına uygulamak gerekir.

Örneklerle; Inter takımından Adriano bilindiği gibi Sol ayağını çok etkili kullanan ve müthiş şutlar atan bir isim. Ona bu komutu uyguladığımızda karşısındaki oyuncu sürekli olarak Adriano'nun solunu kapatıp topu sağ ayağına almasına zorlamaya çalışacaktır. Veya aynı şekilde rakibin sağ kanat oyuncusunu güçlü olan sağ ayağıyla değilde sol ayağıyla orta yapmasına zorlamak için gene bu komutu kullanıyoruz.
    Bunlara benzer olarak orta sahada etkili paslar atan ve sağını etkili kullanan bir oyuncunun pas isabeti yüzdesini düşürebilmek için, rakibin tekniği çok zayıf bir oyuncusunu pas hatalarına zorlamak için kullanışlı bir komuttur.

Opponent Instructions hakkında çok detaylı bir rehber hazırlıyorum 1-2 gün içinde sitede uygun bir konu başlığı altında ekleyeceğim.

opponent insructions kısmı çok yavaşlatıyo cidden 30dkdır açıklama okuyup yapmaya çalışıyorum fakat inanıyorum ki belli bi süre sonra otomatik hale gelicek bubakalım denemeye başladım taktiği sslerle birlikte yorum yazarım kullandıktan sonra.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Hocam taktiğin baya iyi .Samsunsporla oynuyorum.Son 7 maçın 6sını kazandım.birinde berabere kaldım ..Maçlarda çok güzel geçiyor.Eline sğalık iyi bir taktik

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by misakisan View Post
    opponent insructions kısmı çok yavaşlatıyo cidden 30dkdır açıklama okuyup yapmaya çalışıyorum fakat inanıyorum ki belli bi süre sonra otomatik hale gelicek bubakalım denemeye başladım taktiği sslerle birlikte yorum yazarım kullandıktan sonra.
    Söz verdiğim üzere gerekli rehberi siteye ekledim hatta bu geceye yetiştirmek için bir süredir ekran başındayım gözlerim yanıyor umarım yardımcı olur.
    Dediğin gibi bir süre sonra çok daha az zaman alıyor, ilk başlarda mantığını ve etkilerini gözlemlemek biraz zaman alabilir.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by Togiii View Post
    Hocam taktiğin baya iyi .Samsunsporla oynuyorum.Son 7 maçın 6sını kazandım.birinde berabere kaldım ..Maçlarda çok güzel geçiyor.Eline sğalık iyi bir taktik
    İşe yaramasına çok sevindim umarım uzun vadede de beklentilerini karşılar, özellikle büyükler dışında bir takımda da şimdilik iyi bir verim verdiğini duymak beni çok mutlu etti. Denediğin ve yorumlarını paylaştığın için tşk ederim.
    Last edited by Walter Sakana : 28.Mart.2009 at 01:36 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Süper taktik olmuş öncelikle teşekkürler. 6 maçta tek yenilgim var gerisi galibiyet Bu 6 maçta forvetin ortasında fiiziği yüksek Mehmet Yıldız'ı oynattım fakat tek gol atabildi nedeni ne olabilir?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Urias View Post
    Süper taktik olmuş öncelikle teşekkürler. 6 maçta tek yenilgim var gerisi galibiyet Bu 6 maçta forvetin ortasında fiiziği yüksek Mehmet Yıldız'ı oynattım fakat tek gol atabildi nedeni ne olabilir?
    Öncelikle Mehmet Yıldız sistem için güzel bir tercih, ancak Önsezi (Anticipation), Soğukkanlılık (Composure) ve Çeviklik (Agility) özellikleri vasat düzeyde. Bu yüzden o bölgede ve o rolde çok fazla gol atamaması normal. Sistemde o bölgede oynayan oyuncu genelde golcülük değilde alan boşaltma, pozisyon hazırlama görevlerini yerine getiriyor, golleri ise daha çok onun rakip savunmayı üstüne çekmesi sonucu AMC ve sağ Forvet oyuncuları buluyor. Bazende duran top ayarları etkili olduğundan savunmadan gelen oyuncular da skora katkı sağlıyor. Orta Forvet ise ancak dediğim özellikleri yüksek ise ekstra gol katkısı yapabiliyor.
    Eğer forvetin ortasında oynatabileceğin başka bir oyuncun varsa Mehmet Yıldız'ı sağ forvet olarak denemeni öneririm. Böylece o bölgede gerek fizik gücü gerek hava topları açısından rakip sol beke üstünlük kuracaktır. Ayrıca Moves into channels ve Shoots with power PPM'lerine sahip bir oyuncu olduğundan sağdan içe doğru savunmadaki boşluklara etkili koşular yapıp pozisyon bulduğunda sert şutlarla rakip kaleyi daha çok zorlayacaktır.
    Taktiğimin açıklamasında fizik gücü yüksek oyunculardan kurulu bir takımla bu taktiğin daha etkili olacağını yazmıştım, dolayısıyla Mehmet bu sistemde oldukça ideal bir oyuncu. Sadece sistemdeki rolünü iyi ayarlamak lazım.
    Umarım anlattıklarımın faydası olur, taktiği denediğin için tşk ederim.

Mehmet Yıldız'ı sattım yeni sezona başladım Marquinhos'u aldım maçlar başladıktan sonra bir kaç maç oynar haber ederim teşekkürler

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri