Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 93 sonuç

Konu: 4-4-2 Hiç Bu Kadar İyi Olmamıştı! + Muhteşem Taktik Rehberi (Aylar süren çalışmalar)

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by byozy22 View Post
    defans adamlarındakı sıkı markaj kaldırsak mi yok kaldırmasak mi daha iyi verim alırız cunku rakip forvertler hızlıysa kotu olabılır gıbı.
    Kaldırmanı önermem.

Aksine, rakip forvetler hızlıysa ve markajsız bırakırsan yapacakları koşularda defans oyuncuları onlara uzak kalır ve yetişemez. Yakın marke ederlerse topu almalarına engel olma şansları daha yüksek olur, birde topu alsalarda ilk anda müdahale etme şansı olur.

Ayrıca, atak taktiğinde savunmayı önde kuruyoruz. Hücum yaparken topu kaptırdığımızda rakip takım genelde topu hemen forvetlerine aktarmaya çalışır. Stoperlerimiz forvetlere yakın oynadığından çoğu zaman bu topları kesip atağı tazeler. Ben maçlarda sürekli bunu gözlemliyorum. Buda ikinci avantajı.

Son olarak bir tavsiye, as kadronda oynayan stoperlerin havadan iyi ama hız olarak normal yada düşükse, yedek kadroda mutlaka en az 1 tane hızlı stoperin olsun. Hızlı forvetlere sahip rakipler karşısında o oyuncuyu oynatır yada gerekirse oyuna alırsın. Bir başka çözümü kadroda DRC yada DLC oyuncusu bulundurmak. Böylece gerektiğinde bek olarak gerektiğinde stoperde oynatabileceğin alternatif bir oyuncun olur ki bu tür oyuncuların hızı genelde yeterli düzeydedir.

Bir taktikten en iyi verimi almak istiyorsak, ya kadrondaki oyuncuların özelliklerine göre komutları uyarlarız, yada o taktiğe uygun oyunculardan oluşan bir kadro kurarız.
    Örneğin sık sık top sür komutu verilen bir mevki için top sürme, teknik, hız, çeviklik gibi özellikleri yüksek bir oyuncu tercih etmek gibi. Yada defans çizgisi ilerde kurulu bir taktikte hızlı stoperleri kadroya almak gibi.
    Tabi bazen şartlardan dolayı elimizde istediğimiz malzeme olamayabiliyor. O zaman elimizdeki malzemeye uygun değişiklikler (taktiğin ana yapısını bozmadan) yapmak gerekiyor. Ağır stoperlerimiz varsa defans çizgisini daha geriye çekmek gibi...

Bu yüzden bir taktiği denerken ilk olarak takım ve oyuncu komutlarını iyice incelemek lazım.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Arkadaşlar Antrenman konusunda bazı sorular geldi o yüzden ufak bir rehber hazırlamaya çalıştım. Umarım takıldığı yerler olan arkadaşlara faydası olur.

ANTRENMAN
    Oyuncularınızın özelliklerini korumalarını ya da geliştirmelerini sağlayabilmeniz için onlara doğru bir antrenman programı vermeli, antrenmanların yoğunluğunu iyi ayarlamalısınız. Az antrenman vermek kadar oyuncuya çok yüklenmekte olumsuz etkiler yaratır. Özelliklede sakatlık problemleri baş gösterir.

Doğru bir antrenman programlaması yapabilmek için öncelikle her bir antrenman kategorisinin oyuncuların hangi özelliklerini çalıştırdığını iyi bilmek gerekir. Örneğin, büyük çoğunluğun yaptığı hata “atak” kategorisinin tüm forvetlere verilmesidir. Halbuki atak kategorisi bir oyuncunun yaratıcılık ve pas özelliklerini geliştirmesini sağlayan antrenman kategorisidir. Bir diğer örnek, duran toplar antrenmanının bir oyuncunun duran topları kullanma özelliklerini geliştirmesinin yanı sıra “orta yapma” özelliğini geliştirdiğini bilmeyenler kanat oyuncularına bu antrenmanı yeterli düzeyde vermezler.

Şimdi yavaş yavaş antrenman proglamlamasına geçelim.

Her bir antrenman kategorisinde maksimum verimi alabilmek için her bir kategoride 7 yıldızlık bir verim gösterecek çalıştırıcılarınız olmalı.

Antrenmanlarda 7 yıldızlı programlama için ne tür çalıştırıcılara sahip olmanız gerektiği konusunda alttaki linklere göz atabilirsiniz;
    9.0.1 için : Antrenman ve Antrenörler Rehberi - http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=73438
    9.0.3 için : 930 7 Yıldız Koç Bulma Sorunu - http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=73384

Antrenman bölümüne girdiğimizde toplam 9 adet farklı antrenman kategorisi var. Buda demek oluyor ki ekibinizde en az 9 çalıştırıcı olmalı ki antrenmanları en etkili şekilde oyuncularınıza verebilin.

Antrenman kategorileri, geliştirdikleri özellikler ve gerekli çalıştırıcılar:

- Güç (Strength): Sağlık (natural fitness), Dayanıklılık (stamina), Güç (strength), Çalışkanlık (work rate)
    - Aerobik (Aerobic): Hızlanma (acceleration), Çeviklik (agility), Denge (balance), Zıplama (jumping), Hız (pace), Refleksler (reflexes)
    - Kalecilik (Goalkeeping): Hava hakimiyeti (aerial ability), Top Kavrama (handling), Degaj Yapma (kicking), Bire Birler (one on ones), Top Dağıtma (throwing)
    - Taktikler (Tactics): Önsezi, Karar Verme (decisions), Topsuz Oyun (off the ball), Pozisyon Alma (positioning), Takım Oyunu (teamwork)
    - Top Kontrolü (Ball Control): Top Sürme (dribbling), İlk Dokunuş (first touch), Özel Yetenek (flair), Kafa Vuruşu (heading), Teknik (technique)
    - Savunma (Defending): Konsantrasyon (concentration), Markaj (marking), Top Kapma (tackling)
    - Hücum (Attacking): Yaratıcılık (creativity), Pas Verme (passing)
    - Şut (Shooting): Soğukkanlılık (composure), Bitiricilik (finishing), Uzaktan Şutlar (long shots)
    - Duran Toplar (Set Pieces): Korner Kullanma (corners), Orta Yapma (crossing), Serbest Vuruş Kullanma (free kick taking), Uzun Taç Atışları (long throws), Penaltı Kullanma (penalty taking)

Mevkilere ve rollerine göre oyuncuların alması gereken antrenmanlar: Kaleci dahil tüm oyuncular Güç ve Aerobik antrenmanlarını en az orta derecede mutlaka almalıdır.

- Kaleci: Kalecilik kategorisindeki özellikleri dışında, Çeviklik, Zıplama, Refleksler, Pozisyon Alma
    örnek program:

- Sağ/Sol Bek (Defansif): Güç, Denge, Pozisyon Alma, Markaj, Top Kapma
    Defansif bir bek oyuncusu (geriye ok ve defansif komutlar) ileriye çıkmayacağı ve defansif görevlere odaklanacağı için bire bir mücadelelerde güçlü ve dengeli olmalı, iyi pozisyon almalı, gerektiğinde rakip kanat oyuncularını iyi marke edebilmeli ve top kapma özelliği yüksek olmalı.
    Dolayısıyla ona : GÜÇ , TAKTİK ve SAVUNMA antrenmanlarını diğerlerinden daha yoğun vermeliyiz.

- Sağ/Sol Bek (İki yönlü/Standart): Dayanıklılık, Güç, Çalışkanlık, Hız, Hızlanma, Top Kapma
    Oyunu iki yönlü oynayacak bir bek oyuncusu her şeyden önce çalışkan olmalı. Gerektiğinde ileriye çıkacağı için savunmaya hemen geri dönebilmesi içinde dayanıklı ve hızlı olmalı. Ayrıca top kapma özelliği de iyi olmalı.
    Dolayısıyla ona : GÜÇ , AEROBİK ve SAVUNMA antrenmanlarını daha yoğun vermeliyiz.

- Sağ/Sol Bek (Ofansif): Dayanıklılık, Çalışkanlık, Hız, Hızlanma, Top Sürme, Teknik, Top Kapma, Yaratıcılık, Pas verme, Orta Yapma, Uzun Taç Atışları
    Öncelikli görevi hücuma destek vermek olacak ofansif bir bek oyuncusu mutlaka dayanıklı ve çalışkan olmalı. Ayrıca ileri çıktığında ayağındaki topu iyi kullanmalı.
    Dolayısıyla ona : GÜÇ , AEROBİK , TOP KONTROLÜ, HÜCUM ve DURAN TOPLAR antrenmanlarını daha yoğun vermeliyiz.

Bekler için örnek program:

- Stoper: Güç, Denge, Zıplama, Karar Verme, Pozisyon Alma, Kafa Vuruşu, Konsantrasyon, Markaj, Top Kapma
    Stoperimiz gerektiğinde alan gerektiğinde de adam markajı yapacağı için hem pozisyon alma hem de markaj özellikleri iyi olmalı. Ayrıca hava toplarına iyi çıkmalı, fizik gücü iyi olmalı, top kapma müdahaleleri etkili olmalı. Bunlar içinde yüksek konsantrasyona sahip olmalı.
    Dolayısıyla ona : GÜÇ , AEROBİK , TAKTİK ve SAVUNMA antrenmanlarını daha yoğun vermeliyiz. Gerek savunmada kafayla topu uzaklaştırırken, gerekse kornerlerde ileri çıktığında etkili kafa vuruşları yapabilmesi için Kafa vuruşlarını geliştireceği TOP KONTROLÜ antrenmanını da yeterli düzeyde almalı.

örnek program:

- Ön Libero (DMC): Dayanıklılık, Güç, Çalışkanlık, Denge, Pozisyon Alma, Konsantrasyon, Markaj, Top Kapma
    Savunma hattının önünde ilk müdahaleyi yapacak bu oyuncu yüksek konsantrasyona sahip olmalı. Ayrıca fizik gücü, markajı ve top kapması iyi olmalı.
    Dolayısıyla ona : GÜÇ , SAVUNMA ve TAKTİK antrenmanlarını daha yoğun vermeliyiz. Ancak eğer oyun kurucu tarzı bir ön libero kullanacaksak o zaman yaratıcılık ve pas özelliklerini geliştireceği HÜCUM ile tekniksel özelliklerini geliştireceği TOP KONTROLÜ antrenmanlarını da almalı.

örnek program:

- Sağ/Sol Orta Saha (MR/L): Çalışkanlık, Takım Oyunu, Teknik, Pas Verme, Orta Yapma
    Orta alanı bir blok olarak kullanacaksak ve ortanın sağ ile sol kanadındaki bu oyuncuların yaratıcılık serbestliklerini kısıtlamışsak bu bölgede takım oyununa yatkın, çalışkan ve iyi pas atan oyuncular olmalı.
    Dolayısıyla onlara : TAKTİK , TOP KONTROLÜ , HÜCUM ve DURAN TOPLAR antrenmanlarını vermeliyiz. Daha ofansif, kanat oyuncuları için bir alttakine bakınız.

örnek program:

- Sağ/Sol Kanat (AMR/L): Dayanıklılık, Hızlanma, Çeviklik, Hız, Topsuz Oyun, Top Sürme, Özel Yetenek, Teknik, Yaratıcılık, Orta Yapma
    Görevi çizgiye yakın oynayıp topu taşıyıp gol atacak takım arkadaşlarına pozisyon hazırlamak olan kanat oyuncusunun hızlı, teknik ve yaratıcı olması gerekir. Rakip oyuncuları kimi zaman tekniğiyle, kimi zaman hızıyla, kimi zamanda çevikliğiyle geçebilmeli.
    Dolayısıyla ona : AEROBİK , TOP KONTROLÜ , TAKTİK , HÜCUM ve DURAN TOPLAR antrenmanlarını yoğun vermeliyiz.

örnek program:

- Orta Saha (İki yönlü/Standart): Dayanıklılık, Çalışkanlık, Takım Oyunu, Teknik, Pas Verme, Uzaktan Şutlar
    Oyunu iki yönlü oynama görevi verilen bir orta saha oyuncusu çalışkan ve dayanıklı olmasının yanı sıra ayağındaki topuda olumlu kullanmalı.
    Dolayısıyla ona : GÜÇ , TAKTİK , TOP KONTROLÜ , HÜCUM ve ŞUT antrenmanları verilmeli.

örnek program:

- Ofansif Orta Saha (AMC): Hızlanma, Karar Verme, Topsuz Oyun, Top Sürme, İlk Dokunuş, Özel Yetenek, Teknik, Yaratıcılık, Pas Verme, Soğukkanlılık, Bitiricilik, Uzaktan Şutlar
    Bu bölgede ve bu görevle oynayacak oyuncuya vereceğimiz antrenman O’nu nasıl kullanacağımızla ilgili aslında. Sadece pozisyon hazırlama görevi vereceksek HÜCUM ve TOP KONTROLÜ , gizli golü görevi vereceksek TAKTİK , TOP KONTROLÜ ve ŞUT daha yoğun verilmesi gereken antrenmanlar.
    Komple bir AMC için : AEROBİK , TAKTİK , TOP KONTROLÜ , HÜCUM ve ŞUT antrenmanlarını eşit düzeyde, diğer kategorilerden daha fazla vermeliyiz.

örnek program:

- Pivot Santrafor (Target Man): Güç, Denge, Zıplama, Takım Oyunu, İlk Dokunuş, Kafa Vuruşu, Soğukkanlılık, Bitiricilik, Uzaktan Şutlar
    Pivot santrafor denince akla ilk olarak uzun boylu, kafa toplarına iyi çıkan ve fiziği güçlü, iyi top saklayan bir forvet oyuncusu gelir. Bu tür oyuncuları taktiğe göre ya köprü olarak (diğer takım arkadaşlarına pozisyon hazırlayan) ya da bitirici olarak kullanırız
    Dolayısıyla ona : GÜÇ , AEROBİK , TAKTİK , TOP KONTROLÜ ve ŞUT antrenmanlarını vermek yerinde olur.

örnek program:

- Hızlı Forvet: Hızlanma, Çeviklik, Hız, Topsuz Oyun, Top Sürme, İlk Dokunuş, Teknik, Soğukkanlılık, Bitiricilik
    Pırpır yada patlayan forvet olarakta adlandırılan bu tür oyuncular topsuz koşuları ve hızlarıyla rakip savunmaların arkasına sarkmalarıyla etkili olurlar.
    Dolayısıyla onlara : AEROBİK , TAKTİK , TOP KONTROLÜ ve ŞUT antrenmanlarını daha yoğun vermek yerinde olur.

örnek program:

- Forvet (Standart): Güç, Denge, Zıplama, Karar Verme, Topsuz Oyun, Takım Oyunu, İlk Dokunuş, Kafa Vuruşu, Soğukkanlılık, Bitiricilik, uzaktan Şutlar
    Standart tip bir forvet yukarda bahsettiğimiz iki farklı stildeki forvetlerin karışımı (ortası) tarz oyunculardır. Hız yada Kafa topu açısından ön plana çıkmasalar da, her iki açıdan da yeterlilikleri olmalıdır.
    Dolayısıyla onlara : GÜÇ , AEROBİK , TAKTİK , TOP KONTROLÜ ve ŞUT antrenmanları aşağı yukarı eşit derecede ve diğer kategorilerden daha fazla olmak üzere verilmelidir.

örnek program:

Verdiğim örnek programlar kendi kullandığım ve sakatlık problemi yaşamadan çok memnun kaldığım programlardır.
    Şunu da unutmayın, antrenmanın yanısıra oyuncularınızın maçlarda da oynaması gerekli ki kendilerini geliştirebilsinler. Oynama şansı bulamayan oyuncularda sırf antrenman ile bir gelişme görebilmeniz çok çok düşük bir ihtimal.

Bu programlarla bazı oyuncular dışında aşırı bir gelişme göremesenizde oyuncularınızın özellikleri düşmeyecek ve antrenmanlarda kolay kolay sakatlık sıkıntısı yaşanmayacak.

İşte benim kadromda kendini geliştiren oyunculardan bazıları ve aldıkları antrenmanlar:

.
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Önemli olan bir mevki için oyunculara antrenman verirken, takımın oyun sisteminide göz önünde bulundurmak. Yani ofansif bir oyun oynayacaksanız tüm oyuncularınızın pas verme özelliklerini geliştireceği hücum antrenmanından bir miktar alması gerekir ki savunmadan ileri uca kadar tüm oyuncular iyi pas yapabilsin.
    Aynı şekilde savunma hattını önde kurmayı planlıyorsanız stoperlere aerobik antrenmanını biraz daha yüksek vererek bu tarz oyun için kilit özellikler olan hız ve hızlanma gibi özellikleri geliştirme şansı tanıyabilirsiniz.

OYUN SİSTEMİNİZİ GÖZARDI ETMEDEN ANTRENMAN PROGRAMLAMASI YAPIN !
    Last edited by Walter Sakana : 08.Temmuz.2009 at 16:52 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

baya uğraş verdiğin bir taktik olmuş eline sağlık.mutlaka deniyeceğim.bu antreman programını yayınlayacakmısın? eğer yayınladıysanda bulamadım.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by hopeful7 View Post
    baya uğraş verdiğin bir taktik olmuş eline sağlık.mutlaka deniyeceğim.bu antreman programını yayınlayacakmısın? eğer yayınladıysanda bulamadım.
    sağolasın,
    antrenman programını bu şekilde paylaşmak daha iyi olur diye düşündüm, en azından herkes indirmeden ne olduğunu görsün diye. Böyle daha kullanışlı olacağı fikrindeyim, yazdıklarım ve ekran görüntüleri doğrultusunda herkes kendi programını kendine göre hazırlayabilir. Yada benim programımı olduğu gibi aynen kullanabilir.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

abi antrenman programını ayrıntılı şekilde anlattığın için teşekkürler..

yalnız benim bildiğim kafa vuruşu aerobik antrenmanı ile alakalı. ball control ile değil.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by S4mp1y0N View Post
    abi antrenman programını ayrıntılı şekilde anlattığın için teşekkürler..

yalnız benim bildiğim kafa vuruşu aerobik antrenmanı ile alakalı. ball control ile değil.

Aerobik ile alakalı olan Zıplama, kafa vuruşu değil

NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Evet ben de ball control olarak biliyorum.Aerobik le kafa nın ne ilgisi olabilir ki

Nesil
    2006
    Yer
    Arap Şükrü / Bursa

Güzel ve çok emek verilmiş bir çalışma, teşekkürler.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by hissiz View Post
    Aerobik ile alakalı olan Zıplama, kafa vuruşu değil

yanlış biliyormuşum abi ozaman

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=77595

bu kariyerde hep bu taktiklerle oynayacağım.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

hep soruyorum ama sormak zorundayım kusura bakmayın, bütün bunlar 9.0.3 için midir?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    hep soruyorum ama sormak zorundayım kusura bakmayın, bütün bunlar 9.0.3 için midir?

taktikler 9.0.1 de geliştirildi ama özellikle versiyon yazmadım çünkü 4-4-2 sistemi her versiyona uyar. Nitekim 9.0.3 te deneyen arkadaşların yorumları var.

antrenman içinse versiyon zaten farketmez, bu konuda tek farkeden coach'lar.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul/Antalya

Çok güzel bir sunum yapmışsın indirip deneyeceğim.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by nekop View Post
    Çok güzel bir sunum yapmışsın indirip deneyeceğim.
    Teşekkürler, umarım iyi sonuç alırsın. Denedikten sonra olumlu yada olumsuz görüşlerini paylaşırsan sevinirim.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Taktiği yarım sezon denedim.Hoşuma gitti güzel de sonuçlar alıyorum.Takımım Arsenal

Takım rayına oturunca daha da iyiye gideceğine inanıyorum

takım makine gibi calısıyo valla.taktik çok güzel.emeğine sağlık.Hoffenheimle 7.sezonumdayım 2. yarı nın ortasında denemeye başladım.Her mac üstünlük kurdum hele bi evimde Arsenal maçım vardı. 442final_v1k ile oynadım.arsenal top yüzü görmedi.ilk mac kendi hatamdan dolayı 3-0 yenildim.evimde 3-0 yeniyodm.son dakikalarda duran toptan bi gol yedim elendim.Macın SS'leriini birazdan koyarım
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:

Bu da sonuçlar

Last edited by tunacino : 29.Temmuz.2009 at 01:24 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

abi tromso kariyerimde ilk yıl senin taktiklerle oynadım açık ara şampiyon oldum..

daha sonra barça modeli 433 geliştirdim kendim ve takım güzel sonuçlar alınca hiç bozmadım..

tekrar zihnine sağlık..
    harika paylaşımlar.
    denemeyen mutlaka denesin (özellikle v1k), tempolu ve baskılı oyuna doyacağınızı garanti ediyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

çok kaliteli bi çalışma hem rehber hem taktik sunumu olarak emeğine sağlık kesinlikle deneyeceğim

Linkler Çalışmıyor denemek isterdim
    Last edited by Greendepth : 04.Eylül.2009 at 00:25

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Link yenilenmiştir arkadaşlar

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

saolasın bu duyarlılığın karşısında teşekkürü borç bilirim

deneyip ayrıntılı bir şekilde yorumları yazacağım

yalnız arşiv hatası veriyor inen dosya

no archives found..

sabırsızlıkla bekliyorum

sanırım arşivlerken hata oluştu. rar dosyası açılamıyor. Paket hatası veriyor. Düzeltip tekrar yüklermisin.
    Herkeze iyi oyunlar...

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Tekrar arşivleyip yükledim umarım bu sefer sorunsuz olur

İNDİR
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Teşekkürler hissiz. Olmuş.

tesekkurler =

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

ellerine saglık super taktik yapmıssın karssporla ilk once izmirsporu deplasmanda 1-0 yendim sonrada elazıgsporu gene deplasmanda 2-1 yendim

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Gabi Hocam ellerine sağlık. Ben kendim yaptığım taktik haricinde oynadığımda zevk almıyorum ama bu benim takıntım. Çok güzel bir çalışma olmuş. Şöyle küçük bir öneride bulunayım. Ben her oyuncu için başka bir program yapıyor. Kendi eksik ve iyi yönlerine göre. Eğer vaktiniz varsa ben her oyuncu için ayrı porgram öneririm. Tekrar emeğine sağlık.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

taktikler mükemmel arkadaşım.beni aylardır çektiğim taktik sıkıntısından kurtardığın için teşekkürler.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri