Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 108 sonuç

Konu: Klasik 4-4-2 [9.03]

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Sanki bazı bölümlerde bu taktiğin 9.0.2 için hazırlanmışından kopyalar var. Abi şimdi denemeden önce bi kaç şey yazayım. Ben senin taktiğinin 9.0.2 için olanını yaklaşık 20 maç kadar denemiştim. Hatırladığım kadarıyla çok kötü bi taktik değildi ama deplasmanda zor maç kazanılıyordu. Deplasmanda kazanamadığım maçlar çoktu,eğer bu aşılabilmişse -ki fikstürde çok çok aşılabilmiş gibi durmuyor- taktik gerçekten daha iyi bir hal alır. Bakalım deneyelim. Ellerine sağlık..

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

O konuyu sildim artık. Aslında yeni kariyer açıp denemeliydim, şu anda oynadığım kariyerde deplasmanda hiç zorlanmıyorum hatta deplasmanda daha iyi olduğumu söyleyebilirim ama tamamı iyi regenlerden kurulu takım olduğundan, diğer takımları düşünürsek pek sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Bu edenle deplasman konusunda iddialı değilim şimdilik.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Default Klasik 4-4-2 [9.03]

Geçmiş serilerden günümüze çok değişik taktikler geliştirip, bu şekilde zevk alarak oyunu oynadım. Futbolun beşiği İngiltere’de, İngilizlerin oynadığı tarzda 4-4-2 hep oynatmak istediğim ama bir türlü istediğim sonuçları alamadığım bir sistem olmuştu. FM 2009 ile birlikte bunun üzerinde durdum ve ortaya bu taktik çıktı. Klasik 4-4-2 ile oynamak isteyenler, buyrun...

Geniş alanda pres yaparak, doğrudan paslarla yüksek tempoda kanatları kullanarak gol arayacağınız bir taktik. Orta sahanın ve duran toplarda defans oyuncularınızın da desteğiyle özellikle içeride oynadığınız maçlarda gol bulmakta zorlanmayacaksınız. Tabi şu da var, bu şekilde yüksek tempo ve geniş alanda her takımla başarılı olunabilir mi? Bunu da sizler deneyip burada belirtirseniz cevabını öğrenmiş oluruz.

Şimdi gelelim mevkilerde aranan özelliklere;

DC: Mutlaka 1 tanesi hızlı olmalı. Üst düzey bir takım değilseniz ikisinin de hızlı olması pek mümkün olmayabilir ama defansı önde kurduğumuz için arkaya atılacak toplarda hızlı forvetlere karşı etkisiz kalmamak için hızlı bir DC edinin. İyi korner atıcınız varsa defans oyuncularınızdan zaman zaman goller görebilirsiniz.

D R/L: Beklerimiz hücuma çok destek verecek. Dayanıklılık, hız ve hızlanma aradığımız özelliklerdir defans özellikleri yanında. Oyunu rakip sahaya yıkmak adına beklerimiz iyi olmalı. Ortaları da vasatın üzerinde olursa iyi olur.

MC: Orta saha için tek DMC ya da AMC özellikleri olan diye bir ayrım bulunmuyor. Size önerim mümkün olduğu kadar oyunu 2 yönlü oynayabilen ve MC olan oyuncuları oynatın. Forvet oyuncuları markajdayken ceza sahasına girip sürpriz goller atabilirler. Uzun şut özellikleri de yüksekse oyunun sıkıştığı anlarda yardımınıza yetişebilirler. Kadronuzda çok iyi DMC ya da AMC var ve vazgeçemem diyorsanız sol tarafa ofansif olanı, sağ tarafa defansif olanı koyabilirsiniz. Bu durumda oyuncu komutları üzerinde de ufak değişiklikler yapmayı unutmayın.

M R/L: Kanatlarımız çok önemli. Hızlanması iyi olmalı. Rakibin arkasına sarkıp çizgiye inerek yapacağı ortalarla gol bulmanıza yardımcı olurlar. Ayrıca oyunun yönünü değiştirip ters kanada atılan toplarla da diğer kanattaki oyuncu pozisyona girebilir. Topsuz alan özellikleri iyiyse sürpriz gollere hazırlıklı olun. Bir de çok yetenekli ama dayanıklılığı az olan kanat adamlarınız varsa ilk 11 başlatmak yerine 2. devre oyuna sokun, sıkışmış oyunun kilidini çözeceklerdir. Kanat oyuncularına serbest rol verdiğimden, ceza alanına sıkça girebilirler ve ters kanattan gelecek toplarla goller bulabilirler.

FC: Sağ forvetimiz daha statik, geldiğinde atan tarzda, soldaki ise orta saha ile bağlantıyı sağlayabilecek, hızlı, teknik oyuncu olmalıdır. Kadronuzda ST varsa sağa FC varsa sola koyabilirsiniz.

• Atak oyuncu kullanıp kullanmama konusunda tercihi size bırakıyorum. Ben 2 türlü de faydasını gördüm. Eğer hava toplarına hakim bir oyuncunuz varsa ve onu atak oyuncu yaparsanız, kanat adamlarınıza ortayı atak oyuncuya atmaları konusunda komut verin.
    • Hızlı koşu yapan oyuncunuz varsa koşu yoluna seçeneğini seçebilirsiniz. Atak oyuncunun solda ya da sağda olması çok önemli değil.
    • Orta sahanıza güveniyorsanız sadece kanatlardan seçeneğini karışık yapabilirsiniz.
    • Ofsayt taktiğini savunmanıza güvenmiyorsanız, mental özellikleri düşükse kapatın. Sonra defansın arkasına atılan toplardan goller yiyorum bu nasıl taktik demeyin.
    • Kornerler için ayarlı bir taktik mevcut. Eğer takımınızda üst düzey korner atan bir oyuncu yoksa sol taraftan atılacak kornere sağ ayaklı, sağ taraftan atılacak kornere de sol ayaklı vurucu koymanızı öneririm. Faydasını göreceksiniz.
    • Defans oyuncularınız hızlı değilse defans çizgisini geriye çekebilirsiniz.
    • Dayanaıklılığı yüksek oyuncularınız yoksa her oyuncunun alan daraltmasını aynı oranda 1-2 kademe düşürebilirsiniz.
    • Top sürme kanatlarda sık sık olsun, diğer oyuncularda ise bu özelliğe göre arttırabilirsiniz.
    Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Taktikle kazanılan başarılar diye sorarsanız Fenerbahçe ile 2 defa UEFA Kupası’nı almıştım ilk 2 sezonda, mevcut takıma 1-2 takviyeyle.

Başka bir kariyerde aldığım sonuçlar da şöyle;

Şu anda oynadığım Wimbledon kariyerimde de zaman zaman bu taktiği kullandım, şu anda son 2 sezondur bu taktiği kullanıyrum ve UEFA Kupası'nı, Süper Kupayı aldım, şimdi de lig şampiyonluğu ve şampiyonlar ligini kazanma ihtimalim yüksek. Tabi elimdeki kaliteli kadronun da bu başarıda payı büyük.

Bir de 8-10 hafta üst üste denemenizi öneriyorum. Başlarda takım pozisyona bile giremeyebilir, bu nasıl iş deyip vazgeçmeyin, önemli olan istikrar. (Tabi oyuncu kadrosu da uymuyorsa bir süre sonra vazgeçmek en doğrusu.)

Size her maçı kazanırsınız ya da her maç fark atarsınız gibi vaadlerde bulunmuyorum çünkü öyle bir amacım yok. İzlerken keyif alacağınız, İngiliz tarzı futbolu seviyorsanız, onu göreceğiniz bir taktik.

*Savunmaya daha çok önem verdiğim aynı anlayışı koruyan "Savunma" taktiğini dosyaya ekledim. Savunmada sıkıntı yaşadığını düşünenlerin kullanabilmesi için. Uzun süre test etme şansım olmadı ama nomale göre savunması daha iyi bir taktik olduğunu söyleyebilirim.*

Düşüncelerinizi, görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Last edited by Sekopej : 13.Ağustos.2009 at 13:26
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Taktikle ilk maçım.. Hazırlık maçı olmasına rağmen takım iyi oyun oynadı,rakibe az sayıda pozisyon tanıdık. Rakibimizin kanat oyuncuları çok çok etkisizdi bu taktiğin bi artısı. Rakip sık sık kaleyi denemeye çalışsa bile ceza sahasına sokmuyorsunuz rakibi bu da iyi bi özellik tabi ki.. Pozisyon bulmada hiç bi sıkıntım olmadı maç boyunca. Kısaca ilk maçta iyi bi oyunla kazandık.. Ligtede deneyeyim yine koyarım buraya sonuçları.

Nesil
    2006
    Yer
    Island

Sağol Serkan abi.Bende 4-4-2 takıntısı olan biriyim.Başka taktikle oynamıyorum.Deneyip sonuçları yazarım.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Tek maçla taktiğime iyi deme. Dene bakalım uzun süreli sonuçlara bakalım.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Bende 4-4-2 fanıyım tamamen .Deneyelim bizde .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Tek maçla taktiğime iyi deme. Dene bakalım uzun süreli sonuçlara bakalım.
    Abi ben bu maçlık söylemiştim zaten onu. Deniyeceğim ligtede..

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Olimpiakos maçında denedim (Ben GS yim)

2-0 öne geçtim (2 side kornerden ) Ardından onlarda 2 tane kornerden 2 tanede defansın arkasına atılan toptan yedim Diğerini hatırlamıyorum.

Sonuç 2-0 öne geçtiğim maçda önce 2-4 yenik duruma düştüm sonra 4-5 yenildim
    ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI !

Bir forum aktifliğini kaybettiği zaman üyeler gider, adamlar kalır. | Pavel Nedved

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Sezon ortasıysa tek maç yeterli sonuç vermeyebilir, lig maçında deneseydin önce iyi olurdu, üst üste maçlarda kullanman daha iyi sonuçlar almanı sağlayacaktır muhtemelen.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Benim defanslar yavaş bide ondandır. Servetle Emre Aşık

Bir forum aktifliğini kaybettiği zaman üyeler gider, adamlar kalır. | Pavel Nedved

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Defans çizgisini normalin 2-3 kademe gerisine çek, defansların pas tarzını da karışık yap o zaman.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Abi bu ilk maçım daha takımın taktiğe alışmamış hali sanırım .Alışınca ne olacak çok merak ettim .Kanatlarım çok sağlam Sebastain Giovinco-Max Gradel(Gargawski).

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Kanatların sağlamsa bu taktik işe yarayabilir. Golleri atan oyuncuların mevkileri?
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

1i DC diğeri DMC .Abi Baherléyi gol kralı yapacam bu taktikle .Yeni çıkan takımlar için çok uygun .

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Başlarda normaldir ama bir süre sonra takımlar önlem almaya başlıyor ve gol sayıları düşüyor defansların.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Island

Denediğim ilk maç.Altay karşısında kazanmama rağmen istatistikler beni sezon öncesi tedirgin etti.Altay'a bu kadar pozisyon vermemem lazımdı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

4-4-2 Klasik [9.03] dosyasını Rapidshare üzerinden indirme işlemi, Rapidshare üzerinden dosyayı bilgisarınıza indirin.

Bu yazı çıkıyor indiremiyorum,alternatif link ekleyebilirmisiniz?

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Abi taktiği iyice garipsemeye başladım .Büyük takımlara karşı tarih yazıyoruz ManUyu bekliyorum .

Nesil
    2006
    Yer
    Island

Küçük bir indir butonu var.Ona basman lazım

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Teşekkür ederim

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by RoNNiE91 View Post
    Denediğim ilk maç.Altay karşısında kazanmama rağmen istatistikler beni sezon öncesi tedirgin etti.Altay'a bu kadar pozisyon vermemem lazımdı

Bu kadar pozisyon vermene ben de şaşırdım. Sanırım hazırlık maçı, diğer maçlarda denemeye devam et bakalım.

Quote Originally Posted by Notts County96 View Post

Abi taktiği iyice garipsemeye başladım .Büyük takımlara karşı tarih yazıyoruz ManUyu bekliyorum .
    Onu da her maç ben yeniyordum, sen de yenersin. Chelsea maçı güzel olmuş.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Elazığ

Serkan abi bana bir CSKA taktiği atmıştın , bu onun aynısımı yoksa üzerinde kurcaladın mı o taktiğin ?

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Şimdi Serkan abi açıkçası taktiği kötülemek istiyorum biraz. 8-9 maç denedim ligte 16 puan toplayabildim Bucaspor ile. Aslında pozisyon bulmakta sıkıtı çekmiyorsun bu taktikte ama defansif açıdan biraz yetersiz buldum ben.. Rakibe çok pozisyon veriyorsun haliyle onlarda kullanıyor bunu. Yalnız şunu belirteyim rakip kanatlardan atak yapmakta çok güçlük çekiyor.. Orası iyi bi şey. Defansif yönü gelişirse harika bişey çıkabilir ortaya. Ss koymak isterdim ama oyun açık değil..

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Hemen hemen aynı sayılır, ufak değişiklikler var sadece. Çok fark yok aralarında.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by CaD0 View Post
    Şimdi Serkan abi açıkçası taktiği kötülemek istiyorum biraz. 8-9 maç denedim ligte 16 puan toplayabildim Bucaspor ile. Aslında pozisyon bulmakta sıkıtı çekmiyorsun bu taktikte ama defansif açıdan biraz yetersiz buldum ben.. Rakibe çok pozisyon veriyorsun haliyle onlarda kullanıyor bunu. Yalnız şunu belirteyim rakip kanatlardan atak yapmakta çok güçlük çekiyor.. Orası iyi bi şey. Defansif yönü gelişirse harika bişey çıkabilir ortaya. Ss koymak isterdim ama oyun açık değil..
    Ben iyi defanslarla oynadığımdan bu zaafları çok göremedim, doğrudur. Defansı daha derin yapıp, geniliği kısmak, tempoyu da biraz düşürmek işe yarayabilir. Sen taktik uzmanısın yahu, oynamalar yapmışsındır.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Taktiğin şu özelliği çok hoşuma gitti.

Top onlardayken takım bi arada oluyor. Sürekli sıkı markaj içindeler. Adam adamalar. Yani boşta bekleyen adam yok (Şekil 1 ve 2). Top bize geçtiği anda ise herkez dağılıyor. Oyunu açıyorlar. Boş alanlara kaçıyorlar. 4 koldan saldırıyorlar (Şekil 3 ve 4)

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Sonuç alabiliyor musun peki?

Zaten rakip kaleye yüklendiğinizde kanatlardan atak yaparken atak yaptığınız kanatta 2 oyuncu çizgiye kadar inmiş oluyor, ters kanattaki oyuncu ceza sahasına giriyor, bekteki oyuncu da onun mevkisine kayıyor. MC'ler ceza sahası önünde oluyorlar, uzaktan şutları iyiyse çok gol görebilirsiniz, hatta bazen stoperler bile normal ataklarda ceza sahasına sürpriz koşularda bulunup goller atabiliyorlar.

Tabi bunun için hızlı savunmacıların olması gerekli ki, topu kaptırdığınızda sorun yaşanmasın.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Valla herkez gol atıyor takımda Bitek DR ve DL atmadı bide kaleci tabi

Uefa Grup maçın 6-0 yandim bir takımı. Ligde de güzel gidiyor taktik. Bitek Beşiktaş'a yenildim.

Orta sahada Riquelme ve Diego B. olduğu için Oyun yönünü karışık yaptım

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Beklerin de gol atması gerekiyor aslında, zaman zaman giriyorlar ceza sahasına.

Takıma ve oyunculara göre değişiklikleri elbette yapmak lazım, sonuçta koy taktiği kazansın olmaz, maç konuşmalarına bile dikkat etmek gerekiyor.
    "YÜCE ATATÜRK"

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri