1 ile 13 arası toplam 13 sonuç

Konu: Taktik Hazırlama ve Oturtma Rehberi

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Default Taktik Hazırlama ve Oturtma Rehberi

Taktik Hazırlama ve Oturtma Rehberi

Bildiğiniz gibi FM 2009’da taktik oturtmak iyice zorlaştı.. Özellikle 9.0.3’ün çıkmasıyla taktik oturtmak çok daha zor bir hale geldi.. Şimdi bu hazırladığım rehberde taktik oturtmanın inceliklerini size anlatmaya çalışacağım.. Rehberi aşamalara ayırıyorum ki okunması kolay olsun..

1.Aşama: Taktiğin hazırlanması

Yeni bir oyuna başladınız.. Öncelikle takımın en iyi oynayabileceği dizilişi belirlemeniz gerekiyor.. Mesela Galatasaray ile estiğiniz bir taktiği Eskişehirspor’a oturtamayabilirsiniz.. Onun için diziliş aşırı önem taşıyor.. Dizilişinizi hazırladıktan sonra eksik bölgeleri tespit edip getirebileceğiniz en iyi oyuncuyu getirdik.. Sonra ilk hazırlık maçınız gelip çattı.. Hazırlık maçından önce takımınızın dizilişine uyan en iyi komutları vermek zorundasınız ki iyi oyun oynayıp kazanasınız… Mesela dar oyun oynanabilecek bir dizilişte geniş oyun oynamaya kalkarsanız takımınız tökezleyecektir.. Yani dizilişle komutlar birbiriyle ilişkili durumda.. En nihayetinde maçımıza gidiyoruz..

2.Aşama: Maç Öncesi, Maç Sırası ve Maç Sonu

Maç öncesi en az maç esnası kadar önemlidir.. Burada takıma yapacağınız konuşma oldukça önemli olmakla beraber söyleyeceğiniz herhangi kötü bir şey takımınızı moralini bozabilir.. Takımla konuştuktan sonra yapılacak bir önemli şey de kendi oyuncularınıza rakip takımın oyuncularıyla ilgili vereceğiniz komutlar… Örneğin rakibinizin forveti çok tehlikeli ve siz oyuncularınızın rakip takımın forvetine sürekli pres uygulamasını istiyorsunuz.. Bunu Opposition Instructions’dan closing down’ı always yaparak sağlayabiliriz.. Ve en sonunda maçımıza başlayabiliriz… Maçımız başladı,rakibimiz çok güçsüz.. Fakat o da ne takımınız ortalama bir oyun sergiliyor.. Sakın ola taktikten hemen vazgeçmeyin.. Çünkü takımınız taktiğe yeni alışıyor olabilir.. Netice de hazırlık maçı.. Önemli olan bu kötü oyunu lige,kupaya yansıtmamaktır.. Neyse maçımızı bitirdik,dediğimiz gibi ortalama bir oyunla 1-0 kazandık.. Takımınıza sert konuşmayın.. Çünkü sert konuşmak takıma çok önemli maçlarda ekstra motive sağlar fakat çoğu zaman moral bozukluğuna neden olur.. Sadece oyundan memnun kalmadığınızı belirtin,eğer iyi bir oyuncunuz varsa sadece kendisine memnun olduğunuzu söyleyin..

3.Aşama: Taktik Tutmazsa..?

Hazırlık maçlarımızı tamamladık,az çok iyi bir performans gösterdik,eksiklerimizi tamamladık lige hazır sayılırız.. Ligimiz başladı fakat durum bu ya takım vasatı aşamıyor taktikle.. 5 maç denediniz 10 maç denediniz takım hala vasatı aşamıyor.. O zaman fazla ısrar etmenin manası kalmamıştır.. Taktik değiştirmek gerekir.. Ama takım iyi oynuyor da kazanamıyorsanız devam etmekte fayda var.. Çünkü bi süre sonra mutlaka takım gol atmaya başlar ve sizde kazanmaya başlarsınız.. Ancak söylediğim gibi 5-10 maçta taktik vasatın üzerine geçemiyorsa değişimde fayda var.. Bi de şöyle bi durum olabilir.. Taktiğinizi hazırlarsınız vasat bir takımla maça girersiniz fakat berbat oynarsınız.. Böyle zamanlarda taktikte ısrar etmeye gerek yoktur..

4.Aşama: Taktiğim Tutmuştu,Gayet İyi Gidiyorduk Fakat Performans Düşüklüğü Başladı

Elbette bütün maçlarınızı kazanamazsınız… Eğer bütün maçlarınızı kazansaydınız oyundan alacağınız zevk tabi ki kısıtlı olurdu.. Yaptığınız taktik çok iyi gidiyordu arada tek tük beraberlikler dışında harikaydınız.. Fakat bir anda 2 maç üst üste berabere kaldınız.. Yılmayın,aynı taktikle 2-3 maç daha gidin.. Neticede dediğim gibi bütün maçlarda üstün oynayamayız,bütün maçlarda kazanamayız.. Fakat benim söylediğim bu 3-4 maçlık süreç uzarsa rakip az çok taktiğinizi çözmüş demektir.. Ki bu bir çok FM’cinin yakındığı bir durumdur.. “Taktiğim çok iyiydi,düşüşe geçtim.. Taktikten de vazgeçmek istemiyorum,ne yapmalıyım..” Ben burada kendi yaptığım şeyi söyleyeyim ki şu ana kadar hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım.. Öncelikle tek bir taktikle oyun oynanmamalı benim görüşüme göre.. Mutlaka 2 taktik olmalıdır ki her maçta aynı taktiği kullanmak bir intihar olur.. Taktik ustalarımda bu konuda bana katılacaklardır.. 2 taktiğinizde tökezlemeye başlarsa önereceğim şey klasik taktiklere dönün.. 4-4-2, 4-5-1, 3-5-2 vs. vs.. Bu taktiklerle bir periyot atlattıktan sonra – ki bu bahsettiğim periyot 10 maçtan aşağı olmamalıdır – tekrar eski taktiklerinize dönerseniz göreceksiniz ki eski performansınıza kavuştunuz..

Evet arkadaşlar,Taktik Hazırlama ve Oturtma yöntemim burada bitiyor.. Umarım sizinde faydalanabileceğiniz bir rehber hazırlamışımdır.. Bu arada bu konuda herhangi bi soru sormak isterseniz yazmanız yeterli,ben genelde buralarda oluyorum..

3.maddede bir de şöyle bir şey var

eğer gerçekte yapılması zor birşeyse takımın buna uyum sağlaması için zaman gerekebiliyor 5 maç aynı taktikle berbat oynayan takım 10 maç sonunda makine gibi işlemeye başlıyabiliyor. özellikle pas ve tempo kısmında bu böyle ofsayt tuzağı da keza

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Bazı durumlarda bir taktikten 90 dakika performans bekleniyor bence gerçekte ki baktınız takım kötü gidiyor taktiksel müdahelelerle değişikliğe gidilmelidir tek taktiğin 10 maç performans vermesini beklemek büyük yanlış bence..

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by BiLGeN90 View Post
    3.maddede bir de şöyle bir şey var

eğer gerçekte yapılması zor birşeyse takımın buna uyum sağlaması için zaman gerekebiliyor 5 maç aynı taktikle berbat oynayan takım 10 maç sonunda makine gibi işlemeye başlıyabiliyor. özellikle pas ve tempo kısmında bu böyle
    ofsayt tuzağı da keza
    Şimdi 5 maç vasat oynarsa ben denemeye devam ederim... Çünkü neticede alışma süresi var... 5 maç berbat oynarsam dikkatini çekiyorum berbat oynarsam bi kaç değişikliğe giderim taktikte.. En azından ufak oynamalarla en iyisini bulmaya çalışırım.. Yani ama sen ligin en güçlü ekibiysen ve en güçsüz ekibe çok berbat bir oyun oynayıp yeniliyorsan ısrar etmenin çok manası yok..

Quote Originally Posted by Oghuse View Post
    Bazı durumlarda bir taktikten 90 dakika performans bekleniyor bence gerçekte ki baktınız takım kötü gidiyor taktiksel müdahelelerle değişikliğe gidilmelidir tek taktiğin 10 maç performans vermesini beklemek büyük yanlış bence..
    Şimdi bak.. Ben dedim ki vasat oynuyorsunuz o zaman bi kaç maç daha üstüne gidin.. Çünkü takımın oturma süreci var.. Dediğin durumlar için sana üstteki arkadaşa verdiğim örneği vereyim.. Sen ligin en güçlü ekibisin ve en güçsüz ekibe çok kötü bir oyunla yenildin.. İşte benim dediğim bu.. O zaman taktikte ısrar etmenin çok manası yok.. Ben tek taktiğin 10 maç performans vermesini bekliyorum ve büyük başarılar elde ediyorum.. En başlarda berbat değil ortalama bir oyun sergilersem üstüne giderim.. Çok berbatsak dediğim gibi üstelemenin manası yok..

Nesil
    2008
    Yer
    SİVAS

Güzel Rehber Çağdaş Eline Sağlık

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by bugra 1905 View Post
    Güzel Rehber Çağdaş Eline Sağlık
    Teşekkür ederim Buğra..

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Bende takım maç içinde kötü gidiyorsa direk o an değişikliğe gidilmelidir yeni sistem yeni sezonda uygulanmalıdır diyorum..

orta seviye takımlarda 10 maç sorun olmaz ama büyük ve düşmemeye oynayan takımlarda büyük sorunlar oluyor. Büyük takımsanız şampiyonluktan uzaklaşıyorsunuz düşmemeye oynayan takımsanız düşüyorsunuz

bndede sole bi sorun oluyo mesela hazırlık maclarım cok iiydi haliyle bi mac dısında (man cityim bu arada) sezona 4-0lık m'boro galibiyetiyle basladım sonraki mac ise sunderleandla deplasmanda 1-1 berabere kaldım ve bu sürekli bi mac kazanıp bi mac ya kaybediyodum hatta liverpoolu 5-1 yendim kendi evimde soraki hafta hull'a 1-0 yenildim takım nie bole dengesiz oldu yardımcı olursanız cok sevinirim

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Güzel bir rehber, sitenin rehberler bölümüne eklenmiştir.

http://www.turksportal.net/makale/fm/1001/
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Teşekkürler Serkan abi..

ya bana burayı sorunların cözülür sana yardımcı olunur die tavsiye ettiler ama anlasılan bole bişy yokmus ama neyse yanlıs düşüncelermiş hepsi

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Nasıl yani..Burada gerçekten çözülüyor sorunların ama bu soruyu bana yerinde sormamışsın bende cevaplamadım..

Mesaj Yetkileri