1 ile 27 arası toplam 27 sonuç

Konu: 4-4-2 (Skor ve Kontrol)

Threaded View

Default 4-4-2 (Skor ve Kontrol)

Aslında ben klasik bir taktik uygulamayı düşünürken, biraz da aç gözlülükten olsa gerek, güçlü bir 4-4-2 ortaya çıkarttım.
    Taktik kendi yarattığım bir ürün olsa da, asıl mantığı (http://www.fm-britain.co.uk/category/fmtactics/) adresindeki makalelerden okuyarak aldım. Mantık hatası yapmadığımı düşünüyorum o yüzden. Buradaki 12-13 makaleyi herkesin okumasını tavsiye ederim.(İngilizcedir)

Kapanın oyunu sevmem. Kapalı oynamam o yüzden, ama rakibe pozisyon verdirmemekte isterim tabiki... Temel mantalitem hücümdur, (CM99'dan beri) şimdiye kadar da hiç değiştirmedim... Lakin bu taktikte rakibe pozisyon vermiyor, verseniz de az veriyorsunuz. Skor genelde 3-0 ve 3-1 olur. Ara ara 5 ve üstü ve 1-0 da çıkıyor.

Görsel birkaç veri sunayım:

Akçaabat'ta olsa rakibe maç boyunca uzaktan dahi şut çektirmemişim. Ben böyle olsun istemedim açıkçası

Şimdi gel gelelim açıklamasına. Arkadaşlar 3 tane defansif 2 destek ve 5 ofansif rolde oyuncumuz var. Defansif roldekiler DCler ve MClerin biri... DR/L 'ler destek geri kalanlar ofansif rolde. Bölgeler arasında 3er çentik fark var genel olarak... Sonradan bir iki ayar yaptım ama. Bu sayede takım toplu olarak hareket ediyor.

Taktiğin önemli üç noktası var:
    Birincisi, kaliteli MCler oyunu sizde tutar. BoxToBox tipi oyuncular olması yeğdir.
    İkincisi, ST'lerin heading finishing ve first touch özelliği yüksek olursa skor da yüksek olur.
    Üçüncüsü, mümkünsü iyi orta yapan kanat ve bek kullanın.

Bana kalırsa en kritik oyuncular MClerdir. İki kişi oldukları için ortasahada orkestra yönetmek gibi zor bir işi yapacaklar. Bu BoxToBox tipi ortasaha ne demek... Topu ayağında tutabilen, doğru düzgün pas verebilen, dengeli ve top kapması iyi olan oyuncular. Daha teknik olanını ileri, diğerini geriye verirsiniz. Bu rolün en mükkemmel örneği Steven Gerrard'tır. Türkiye'de Selçuk İnan bu işi kıvırır. Arjantin'lilerden böyle oyuncu çok çıkıyor, o taraflarda araştırmanızı tavsiye ederim. Örneğin Gago...
    Hele Veloso falan varsa ortalığı fena yaptınız demektir...

Buradan indirebilirsiniz:

http://www.turksportal.net/dosya/fm/29069/bilgi/

Not: Geribeslemelerinizi, eleştirilerinizi bekliyorum arkadaşlar. İyi oyunlar...
    Last edited by Sekopej : 14.Ağustos.2009 at 15:09 Reason: Siteye ve sunucuya eklenmiştir. Resim linkleri değiştirilmiştir.

Mesaj Yetkileri