Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 102 sonuç

Konu: Oyunu Orjinal Alacaklar İmzasını Atsın

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Türkçe olsada olmasada Orjinal almam. Alırım ama fiyatı en fazla 10 olursa. Yok yok 10 olsa bile almam. 2 milyona almak varken neden 10 a alayımki ? Para sıkıntısı var o ayrı mesele ama zengin bile olsam neden 88 milyon daha fazla para ödeyimki ? Bi tarafta 2 milyon bi tarafta 90 milyon. Üstelik hiçbir farkı yok.

Kendi fikirlerimi dürüst bir şekilde söyledim
    ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI !

Bir forum aktifliğini kaybettiği zaman üyeler gider, adamlar kalır. | Pavel Nedved

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Quote Originally Posted by Nedvedmania View Post
    Türkçe olsada olmasada Orjinal almam. Alırım ama fiyatı en fazla 10 olursa. Yok yok 10 olsa bile almam. 2 milyona almak varken neden 10 a alayımki ? Para sıkıntısı var o ayrı mesele ama zengin bile olsam neden 88 milyon daha fazla para ödeyimki ? Bi tarafta 2 milyon bi tarafta 90 milyon. Üstelik hiçbir farkı yok.

Kendi fikirlerimi dürüst bir şekilde söyledim

Cihan düşün ki bu oyunu sen yapıyosun.Onca emek harcıyosun,geceni gündüzüne katıyosun falan sırf bu oyunu hazırlamak için.Ve senin gibi birçok insan da öyle yapıyo.Oyun piyasaya çıkıyo.Onca emeğin karşılığı olarak az bir fiyatı olamaz heralde.Düşün ki ben senin oyununu 2 TL'ye alıyorum.Ne hissedersin sen ? Emeğinin değeri sadece bu 2 TL midir ?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Quote Originally Posted by Ayg.22 View Post

Cihan düşün ki bu oyunu sen yapıyosun.Onca emek harcıyosun,geceni gündüzüne katıyosun falan sırf bu oyunu hazırlamak için.Ve senin gibi birçok insan da öyle yapıyo.Oyun piyasaya çıkıyo.Onca emeğin karşılığı olarak az bir fiyatı olamaz heralde.Düşün ki ben senin oyununu 2 TL'ye alıyorum.Ne hissedersin sen ? Emeğinin değeri sadece bu 2 TL midir ?
    Ben emeğin değerinden bahsetmiyorum zaten. O Emeğin karşılığı 90 değil 300 milyondan bile fazla eder. Ama Türkiyede orjinal alımı zaten azken sen fiyatı 90 a çıkarırsan satılmaz (Buraya bakşa bir kelime ekliyecektim ama argoya kaçtığı için yazmıyorum ).
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    He bu arada emek demişken her çıkan seride çok büyük hatalar buglar oluyor. Bence oyuna yeni özellikler ekliyeceklerine bu bugları % 100 olarak düzeltsinler daha iyi
    Last edited by Nedvedmania : 29.Ağustos.2009 at 03:18 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)
    ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI !

Bir forum aktifliğini kaybettiği zaman üyeler gider, adamlar kalır. | Pavel Nedved

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Bu oyunda çok bug var onları düzeltsinler, Türkçe eklesinler alalım gibi polyanacılık oynamayı bırakın arkadaşlar, Nedvedmania konuyu çok iyi özetlemiş tipik Türk insanı bakış açısı, bu sitede 200bin üye varsa buradan %1 oran belki orijinal kullanıyordur gerisi korsan. Bunun ekonomik boyutuda var tabiki fakat korsan oynadığı halde orijinalin almamayı mazeret olarak bugları ve Türkçe olmamaya bağlayan kullanıcıların bu tavırları bana komedi geliyor. 2 TL ye almak varken 80 TL vermeyi enayilik olarak görebiliyor.

Yukarıda birisi orijinal ile kopya arasında fark yok gibi birşey söylemiş acaba hiç eline bu zamana kadar orijinal oyun kutusunu aldıda içerisini açtı mı? Benim rafımda bu zamana kadar çıkmış tüm CM FM serilerinin orijinalleri sıralanmaktadır. Bu en başta benim tutkunu olduğum oyuna gösterdiğim saygıdır. Her yıl oynadığım bir oyun ve hatalarda olsa başka alternatifim var mı? Olmadığını biliyorum ve her yıl bütçemden bir kısmını buna ayırıyorum. Bu beni zorlamıyor. Zorlanan varsa almaz lafım yok. Hatalarlada olsa oynuyoruz bir şekilde kopamıyoruz başka oyunlarda bunda bulduğumuzu bulamıyoruz, FM yi diğerlerinden farklı kılanda bu değil mi? Eğer bıktıysanız ve düzelmiyorsa hatalar alıp almama hakkına sahibiz fakat korsan kullanıp gelip burada söz söyleme hakkı olduğunuzu düşünmüyorum..

Yazılım mühendisiyim bu işlerin derinliğini çok iyi bilirim, fm nin derinliğide çok büyük bir havuz fakat bu kadar kaliteli ve geniş bir şirketin kod yapısı gibi nedenlerin altına sığınacağı durum söz konusu değil. Bu bizim kendi varsayımlarımız .

Türkçe eklenmesinin maliyeleri açısından yorum yapan arkadaşlar içinde, dışarıdan zurnanın sesi güzel gelir ama iş çalmaya gelince kuvvetli ciğer gerekir. SEGA kurumsal bir şirket, kurumsal şirketlerin yapısı basit şirketlere benzemez, herşey kurallar talimatlar prosedürlere bağlı olarak işler, eğer yeni bir dil eklenecekse bunun her noktasının problemsiz olması çok önemlidir. Bu yüzden 1 ay gibi bir sürede 250bin kelimelik bir havuza 30 kişiyi sokmak ile çözüleceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz, FM'nin geliştirilme takvimi çok profesyonel olarak işlemekte. Her çalışan yazılımcının hangi koda nekadar saat çalıştığı gibi ince maliyetlendirmeler söz konusu, Türkçe dil seçeneğinin eklenmesi demek, Veritabanlarında ona göre alanların yaratılması, kodlama üzerinde yeni fonksiyonlar eklenmesi demek. Bunlara çalışacak yazılımcıların saat maliyetleri, çeviri maliyetleri, test maliyetleri, Türkçe baskı maliyetleri gibi derinleştikçe derinleşir. Bu maliyetler karşısında firmanın beklentisi Türk pazarında acaba para kazanır mıyızdır? Bunu görmeden risk almadan böyle bir girişimde bulunacaklarını zannetmiyorum. Az çok Türkiye pazarı hakkında bilgi sahibiler, bizde sürekli kendilerini bilgilendiriyoruz.

Diyecek olursanız CM nasıl yaptı diye? Evet Eidos bir risk aldı, Türkçeleştirme çalışması yaptılar, maliyetlerini göz önüne aldılar ve ilk Türkçe Menajerlik oyunu diye Türkiye'de en popüler hotellerin birisinde gösteriş yapacaklar. Bu Türk oyun severine Türk pazarına bakış açısının değişmesine neden olabilir, bu esasta hepimiz açısından sevindiren bir gelişme, CM'yi deneyip ne kadar beğenmesemde bu girişim için çok mutluyum, FM içinde aynı girişimleri hevesle beklediğimide belirteyim.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Her sene olduğu gibi orjinal alacağım.

Default bu böyle olmaz

bakın herhangi büyük bir şirketin ülkemize yaptığı yatırımlara bir de segaya. sega diyor ki: siz önce oyun piyasasının iki katı fiyata oyunu alın sonra biz oyunu geliştirecez. böyle komik bir bakış açısı olamaz. ne yani opel arabaya yol bilgisayarı koyacak ama türkiye de türkçe dil olmayacak siz bi alın arabayı seneye koyarız diyecek. sonra hata ve saçmalım dolu oyunda sürekli yama, ama fiyat 90 tl. bir ürünü piaysaya sürüp hata denetleyemezsiniz. araba çıkacak piyasaya siz bir kullanın bir kaç ay bakalım çok kaza oluyomu, yağışlı havada takla atıyo mu bir sonraki versiyonda düzeltiriz. böyle komik bir bakış açısı olamaz. sen ürününü piyasaya hitap edecek şekilde en mükemmel haliyle yaparsın sonra satarsın. peki o zaman sega oyunun parasını ben sana bir sonraki memur zammında vereyim olur mu????

öğrencilikten beri en büyük isteğim orjinal oyun almak, öğrencilik bitti işe başladık fiyat 80 tl bu sene 90 tl olacak. karşılığı ne milyonlarca bug. 99 ilk oyunumda 10 sene geçti bu kadar az zevk aldığım bu kadar umursamadığım başka oyun olmadı. şimdi kalkmışlar 90 tl istiyorlar. bakın herşey mantıkla olu. öyle ben yaptım fiyatı da bu işine gelirse dersen orjinal tabi ki satamazsın. bu ülke piyasası ve şartları belli 90 tl 1000 orjinal oyun, 50 tl 100.000 orjinal oyun 25 tl 500.000 orjinal oyun demek bunu siz de iyi biliyorsunuz (sega yı savuanan arkadaşlar).

tamam oyun piyasada tek ama 80-90 tl hiç bir oyunun değeri değil
    ya bu politika değişir ya da daha yıllarca orjinal alın kampanyaları devam eder

Nesil
    2007
    Yer
    Şeref Bey'den

FM 2009 ile ilk orjinal oyun serime başladım.Bu senede orjinal olacam hatta CM yide orjinal alacam

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

iyi de burası football manager resmi sitesi. adminler cm-fm konusunda ne kadar objektif olabilirler ki? (fm orjinal alım konusuyla alakası yok ama mesajlarda hep cm-fm karşılaştırılması yapılmış bu yüzden söyleyeyim dedim.)

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Kimse burada korsanı savunamaz, dikkat edin medievil.

Orjinal kullanmadığınız sürece söz söyleme hakkınız yok.

CM FM'ın yanına bile yaklaşamıyor, bırakın Türkçe dili eklentisini.
    Belki oynamayacaksınız bile CM'ı, alıp kenara koyacaksınız.

CM moturunun ne kadar başarılı olduğunu düşünüyorsunuz?
    FM'ın yanına bile yaklaşabilecek hiç bir menajerlik oyunu yok.

FM'ın altında çalışan çok başarılı bir yapay zeka var.Bu oyun yılların deneyimi.

Yamalar hata düzeltmek için değil, insanların geri bildirimleri ile istediklerini uygulamak için.

Yazılımda bir kod eklediniz mi diğer kod bozulur, onu düzeltirken de başka kod.
    Bilmediğiniz için bu kadar ağır lafları söylemenizi anlıyorum ama hoş karşılamıyorum.SI Games kendilerine ait bir oyun yazsa idi CM gibi kafalarına göre bir oyun çıkardı.

Yamalar sizin için çıkarılmış, hoş karşılamanız gereken bir olay.
    İngilizceniz var ise gidin yazın SI foruma, sizin düşüncenizi oyuna uygulasınlar başarılı ise gerçekten.

İngilizlerin güzel bir sözü vardır, ucuz alacak kadar zengin değilim.

İstediğinize para vermekte özgürsünüz, boşa giden para sizin sonuçta.

Alınan orjinal oyun sayısı hayalinizin 10da biri bile değil.
    Türkiye'de oyun satılmıyor değil, hiç satılmıyor.
    Biraz oyun alsaydınız belki çoktan çıkmıştı Türkçe oyun.

Bütün yazılım firmaları en düşük oranda bile kâr etmeyecekleri bir bölgeye uygun çalışma yapmazlar.Kurumsal firmalarda çalıştım ve bunu hep gözlemledim.

Bu oyunun rakibi yok.
    Rakibi olmaya çalışan bir oyun Türkçe dil çıkartmış.

Biraz orjinal oyun almaya çalışsanız, hazır dikkatlerini çekmişken Türkçe yapmayı ciddi düşünebilirler.Biz bunun için gerekli iletişimi, gerekli girişimleri sürekli yapıyoruz, özveri gösteriyoruz.

Bu yıl herşeyden farklı, siz dikkat çekilmişken olumsuz gitmeyin, bozmayın gidişatı da Türkçe oyun için artık elimizde ciddi bir koz olsun.Bu yıl almazsanız belki bir daha hiç dikkat çekemeyeceğiz bu kadar.
    Sözlerinizde CM almamamız için uğraştığınızı düşünüyorum. Bunun sebebi bu sitenin bir FM resmi sitesi olması ise size hak verebilirim, ama nereden anladınız CM'yi kenara bırakacağımızı.
    Burada klup üyesi isem sadece "TURKSPORTAL" a futbola ve FM oynamamıza ve Türkçe'nin kullanılmasına katkılarından dolayı üye oldum ve fikrimin arkasındayım; ama Türkçe olarak bir menejerlik oyunu çıkardığı içinde kaç lira olursa olsun CM alacağım ve hatta aldım. Bak ne güzel hatalar olsa da arkasına sığınmadan adamlar Türkçe yaptıkları için aldım. Fm ile kıyaslanmazmış. Tabi ki kıyaslanmaz ben kıyasladım mı !
    Şunu belirteyim 2 sene de FM oynamadım.
    CM Türkçe olarak piyasaya çıktı ise bunun en büyük sebebi Crysis'tir. Türkçe olduğu için benim de aldığım ama hiç oynamadığım bir oyun.
    Sen şimdi bana bütün bunlardan sonra CM almayın tu kaka dersen ben seni dinlermiyim. Hele bu sitede % bilmem kaç türkçe yama çıkarmak için aylarca uğraşıldığını gördükten sonra.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Acıbadem

bende orjinal almayı düşünüyorum üniversite ek yerleştirmelerine bağle gidersem alamam çünkü oynayacak yer bulmak zor olur
    "İngiltere'de 2 büyük takım vardır. 1-Liverpool, 2-Liverpool Genç Takımı" Bill Shankly

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Şunu hatırlatayım, bu site adına kimse cm almayın demez. Adminlerin eleştiri yapması ama ardından koydukları Türkçe nedeniyle, destek olmak adına CM alacaklarını söylemesi, bu sitenin bu konudaki fikrini belli ediyor sanırım. İlgili konuları gezip, adminlerin söylediklerini görebilirsiniz.

O nedenle burası FM sitesi, CM istenmiyor yorumu yapılmasın. Türkçe olduğu için herkes desteğe var ama gel gelelim oyuna, bunun da eleştirilerini yapmak, CM'nin eksik yanlarını söylemek neden istenmiyor anlamında düşünülüyor? FM'nin de sürekli eleştirildiği, hatalarından bahsedildiği bir site burası ve bu tür konular hayli fazla.

Yani eleştirilecek şeyler varsa eleştiri yapılır. Bir oyunu korumak, diğerini kötülemek için yazılmaz. Ben CM'nin demosunu indirdim ama hiç oynama isteğim gelmiyor içimden. Yine de Türkçe olduğu için oyunu alacağım oynamayacağımı bildiğim halde.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by Krusty View Post
    iyi de burası football manager resmi sitesi. adminler cm-fm konusunda ne kadar objektif olabilirler ki? (fm orjinal alım konusuyla alakası yok ama mesajlarda hep cm-fm karşılaştırılması yapılmış bu yüzden söyleyeyim dedim.)
    eğer okumaktan sıkılmazsan benim üst tarafta yer alan mesajlarımı okuyabilirsin (:

Web sitemiz ağırlıklı olarak FM olabilir ama bu konuda objektifliğimizi mesajlarımızda görebilirsin, Türkçe bir oyuna sonsuz destek gösteriyoruz, kimse sakın almayın demiyor hatta alın diye diretiyoruz ve CM, PES, FIFA gibi oyun içeriklerinide barındıracak biçimde web sitemiz hazırlanıyor ve bu iki ay içerisinde açılmak üzere planlanıyor ki siz sevgili oyun sever arkadaşlarımız dosyalar, kariyerler gibi paylaşım içerisinde bulunun diye..

bakın herhangi büyük bir şirketin ülkemize yaptığı yatırımlara bir de segaya. sega diyor ki: siz önce oyun piyasasının iki katı fiyata oyunu alın sonra biz oyunu geliştirecez. böyle komik bir bakış açısı olamaz. ne yani opel arabaya yol bilgisayarı koyacak ama türkiye de türkçe dil olmayacak siz bi alın arabayı seneye koyarız diyecek. sonra hata ve saçmalım dolu oyunda sürekli yama, ama fiyat 90 tl. bir ürünü piaysaya sürüp hata denetleyemezsiniz. araba çıkacak piyasaya siz bir kullanın bir kaç ay bakalım çok kaza oluyomu, yağışlı havada takla atıyo mu bir sonraki versiyonda düzeltiriz. böyle komik bir bakış açısı olamaz. sen ürününü piyasaya hitap edecek şekilde en mükemmel haliyle yaparsın sonra satarsın. peki o zaman sega oyunun parasını ben sana bir sonraki memur zammında vereyim olur mu????

öğrencilikten beri en büyük isteğim orjinal oyun almak, öğrencilik bitti işe başladık fiyat 80 tl bu sene 90 tl olacak. karşılığı ne milyonlarca bug. 99 ilk oyunumda 10 sene geçti bu kadar az zevk aldığım bu kadar umursamadığım başka oyun olmadı. şimdi kalkmışlar 90 tl istiyorlar. bakın herşey mantıkla olu. öyle ben yaptım fiyatı da bu işine gelirse dersen orjinal tabi ki satamazsın. bu ülke piyasası ve şartları belli 90 tl 1000 orjinal oyun, 50 tl 100.000 orjinal oyun 25 tl 500.000 orjinal oyun demek bunu siz de iyi biliyorsunuz (sega yı savuanan arkadaşlar).

tamam oyun piyasada tek ama 80-90 tl hiç bir oyunun değeri değil
    ya bu politika değişir ya da daha yıllarca orjinal alın kampanyaları devam eder
    Piyasanın iki katı fiyat değil ki, bende pahalı buluyorum fakat adamlar bu fiyata satıyor, değerim bu diyor, hatalıda olsa satıyor, nasıl PS3 için 150 liralardan başlayan fiyatlara oyun satılıyorsa bununda fiyatı bu.. Bize tek düşen politikalarını eleştirmek olacaktır. Bakış açıları ile alakalı bir durum ve umuyorum ki Eidos'un Türk pazarına bakış açısından SEGA'da özenir ve gözünü bu pazara Türkçe oyunlar getirecek şekilde çevirir. Nitekim genç nüfusu yoğun ve bilgisayar oyunlarına bu denli meraklı, üstelik futbolun en sevilen spor olduğu ve herkesin kendisini teknik direktör sandığı bir ülke için bu bakış açısı çok karlı olacaktır. Bunu biz şirkete çoğu kez dile getirdik ama dediğim gibi politikalar farklı olunca öyle çat diye ekleyelim olmuyor..
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

oyunun fiyatının normal ama bize uymadıgı dogrudur, bu oyunu oynayanların %10nunun bile 60-80 lira vereceklerini sanmıyorum, eğer avrupa standartlarında bir ekonomimiz olsaydı o zaman her türlü multimedyatik gereçlerimizi orjinal alırdık.

Her insanın özel bi zevki olması lazım, bu özel zevk uğrunada hersene bütçenden bi miktar para ayırırsınki renk gelsin diye. ben 90 vermem dıyenler gidip korsan alıp sonra bu foruma gelipte " ya bu güncelleştirme olmuyo, bunun burası uymuyo" gibi isteklerde bulunmasınlar ben bunu anlamıyorum. 90 vermıyomusun verme tamam al 1 euroya cm yı otur oyna bi sezon bu iş niye bukadar uzuyoki. Virei yada Skopej yada diğer görevlilerden ücret indirilsin diye girişim yapılmasımı bekleniyo nedir.

Nesil
    2006
    Yer
    İsTaNBuL-BaKıRKöY

orjinal alıcam & gkhn cntz

ben de orjinal alıcam. ağustosun başından beri her gün bi kenara 1tl atıyorum. oyun çıkana kadar yeterli param olacak orjinali için.

Quote Originally Posted by Thailan View Post
    ben de orjinal alıcam. ağustosun başından beri her gün bi kenara 1tl atıyorum. oyun çıkana kadar yeterli param olacak orjinali için.
    budur abi olay daha üstüne bişey denmez..konuyu kitliyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Samsun

kesinlikle cm alacağı grafik ve türkçe büyük avantaj sağladı ancak fmyi de yıllardır oynuyorum.cm alıcam belki türkçenin orjinal satışta faydası olduğunu görüp türkçe ve daha uygun fiyata oyun yaparlar...ayrıca emeklerinin karşılığını biraz olsun almak istiyorlarsa oyunun fiyatı inmek zorunda en azından korsan azalır....hiç alamayacaklarına biraz alsınlar bence çünkü ülkede korsanın önüne geçilmesi imkansız

Ben Cm siparişimi verdim, FM demo bi çıksın hele, yine bi demoda ne hatalar göreceğiz bakalım. Yine saç baş yolacağız ama demoyu beğenirsem gider yine FM alırım.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Oyunu orjinal alacağım, hatta bu ilk orjinal oyun alma girisimim olacak. Bunu da gözü kapalı yapmayı düşünüyorum, sorgusuz sualsiz. Merak ettiğim kutu içeriği, yardımcı bir kitapçık çıkıyor mu içinden? hiç değilse oyun içinde verilen ipuçlarını turkceleştirip koysalar iyi olur.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

gerçekten çok güzel yorumlar var ama ben yine orjinal oyun almayacağım çünkü 90TL vermek gerçekten zor geliyor emeklerine tabi ki saygılıyım hatta keşke alsam diyorum ama alamıyorum çünkü bir lise öğrencisi için bir bilgisayar oyununa verilecek 90TL çok ben şu açıdan bakarsam benim okulda öğlenleri yediğim fiyatı 4TL bu da haftada 20TL ayda da 80TL eder yani 1 aylık yemek para mı sadece tatillerde oynayabileceğim bir oyuna vermek gerçekten zor geliyor ayrıca korsan fiyatlarına baktığımızdada arada 88TL'lik bir fark var ve FM09'un geneL sorunu olan Crash Dumps orjinal oyunlarda da mevcut FM09'da korsanlarda tatile gidilemiyordu o da son patch de tamamen düzeldi yani hataların hemen hemen aynı olduğu ama maddi farkın 88TL olduğu korsanla ve orjinal oyunlardan hangisini seçer veya seçmesi daha mantıklıdır bir Lise öğrencisinin sorarım...

Birde bu yorumuma para biriktir diye cevaplar gelmesin lütfen 50TL aldığım haftalığımın 30-35TLsi sadece ulaşım ve yemeğe gidiyor ki bir öğrencinin sadece yemek ve yol masrafı yoktur onuda bir düşünün...
    Screw you guys, I'm goin' home

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by derossi View Post
    Merak ediyorum, siz olmasa da benzer fikirde olan baskalari da cevaplayabilir tabii.

Diyelim ki bu yil SI oyunu cikartmadi. Hatta gelecek 4 yil da cikartmadi ve oyunu gelistirmeye devam etti.

Bundan 5 yil sonra oyuna 300 TL veya 450 TL odeyip alirmisiniz?

Peki durumu degistirelim.

Yol bilgisayarini bir defada, atiyorum 500 TL karsiliginda, almak yerine gectigimiz 5 yilda gelistirilirken her yil 100 TL vererek almazmiydiniz? Yani gectigimiz her yil bu yol bilgisayarindan (eksikleri olsa bile) yararlanmak, 5 yil boyunca yolunuzu tamamen kaybetme riskini tasimaktan daha mantikli olmazmiydi.

Evet, fiyat Turkiye standardi icin pahali. Ancak son zamanlarda cikan oyunlara biraz goz atarak bu fiyatin cok da abartili olmadigi ortaya cikiyor. Mesela X-men, Guitar Hero, Empire Total War vs.

Sonucta oyunu satan SEGA degil, Aral.

Aral 500 bin oyun ithal etse, bunu yaparken de daha iyi fiyat alip daha dusuk fiyata satsa. Ancak alici bulamasa ne olacak? Butun riski Aral tasiyor. 490 bin kisi 2 TL'ye almak varken neden 23 TL fazladan vereyim derse ne olacak?

Hem satin almayip hem de oyunu korsan kullanirsaniz tabii SEGA ilgilenmez (en fazla korsan FM kullanan ulkeler listesinde gozden kacmayacak kadar ustlerde bulunuyoruz). Korsan alanlar SEGA'ya saygi gostermiyor, ama ayni kisiler SEGA'dan saygi bekliyor. Turkce eklenmesini bekliyor. Hata olmamasini bekliyor.

Begenmiyormusunuz Turkce olmamasini, hatalarini? O zaman oynamayin! Hic oynamayin. Ne indirin, ne de satin alin. Kesin FM'i hayatinizdan. Hem begenmiyorum diyorsunuz, hem indirip oynuyorsunuz. Ne bicim iki yuzluluk bu? (sozum ozel olarak size degil - genele - ustune alinmak isteyenler alinabilir) Begenmediginiz fiyat ise, o zaman ucuza almanin baska yolu da var oyunu. Mesela satin almak icin Mayis/Haziran ayini bekleyin. O zaman da fiyati dustugu zaman oyunu alir ve oynayabilirsiniz. Mesela su anda Steam'de FM 2009'un fiyati 32 TL civarinda.

Yani hem en son model arabayi istiyorsunuz, hem de bir sene onceki modelin ettigi parayi odemek istiyorsunuz. Bir sene onceki modelin degerine bulamayinca gece yarisi otomobil fabrikasinin icine girip kendinize bir araba caliyorsunuz.

Madem bu araba size uygun degil, calmak yerine otobuse binin. Veya dolmus veya vapur veya en iyisi yuruyun.

Burada size satin alin diye nasihat vermemizin bir anlami yok. Sonucta demoyu oynar, oyunu begenip begenmedinize karar verirsiniz. Eger 60 TL veya 90 TL verilecek kadar begendiyseniz parayi bastirip alirsiniz. Daha dusuk fiyat odemek isterseniz fiyatin dusmesini, oyunun ucuzlamasini beklersiniz. Begenmediyseniz de satin almazsiniz ve calmazsiniz. Sonucta her yil FM oynamak bir zorunluluk degil.

Tabii 90 TL vermek yerine, 90 TL'nin degerinden cok daha fazlasini zaman olarak harcatacak FM arastirmasina katilabilir, hediye bir oyun almaya hak kazanabilirsiniz. Bu da oyuna sahip olmanin bir baska yolu.

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Merak ediyorum, siz olmasa da benzer fikirde olan baskalari da cevaplayabilir tabii.

Diyelim ki bu yil SI oyunu cikartmadi. Hatta gelecek 4 yil da cikartmadi ve oyunu gelistirmeye devam etti.

Bundan 5 yil sonra oyuna 300 TL veya 450 TL odeyip alirmisiniz?

Peki durumu degistirelim.

Yol bilgisayarini bir defada, atiyorum 500 TL karsiliginda, almak yerine gectigimiz 5 yilda gelistirilirken her yil 100 TL vererek almazmiydiniz? Yani gectigimiz her yil bu yol bilgisayarindan (eksikleri olsa bile) yararlanmak, 5 yil boyunca yolunuzu tamamen kaybetme riskini tasimaktan daha mantikli olmazmiydi.

.
    Merhaba,
    merak ettiğin için kendi fikrimi söylüyorum. CM geçen sene çıkmadı bu sene iki katı fiyatta mı ! Half Life yıllarca çıkmadı. 300 ya da 450 tl fiyat mı biçtiler. Bu boşlukta oyunu geliştirmediler mi?Bu neyin kıyaslaması anlayamadım ?
    Yol bilgisayarından da örnek vereyim. Iphone'da tomtom programı Türkçe ama Türkiye haritası yok. Igo Türkçe ve Türkiye haritası da içinde ve Tomtom Igo'dan daha kaliteli, fiyatı da aynı. Ben şimdi Türkiye'de yol haritasını kullanan biri olarak Tomtom'u alıp ne yapayım. Daha iyi olmamasına rağmen Igo alacağım.
    Benim Fm almama sebebim de Türkçe olmaması, oyun hatası hepsinde var zaten.
    Korsan oyun konusuna aynen katılıyorum, orjinal almayacaksan yükleme kardeşim, adam yıllarca çalışıp birşeyler ortaya koyacak sen onu çalacaksın. Sebebi efendim ülke şartlarına göre pahalı, o yüzden çalarım.
    O zaman adam türkçe oyun yapmış fiyatını da 5 tl yapmış onu al. "Yok o da hatalı ben hatalı oyunu almam korsanını oynarım, zaten kriz var." O zaman size içinde seyahat ve seks olan birşey önerelim!

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

"Oyundaki hatalari duzeltsinler oyle orjinal alalim" mantigina "birakin bu ayaklari" kafasiyla yaklasanlari gayet guzel kiniyorum

Gecen sene orjinal aldim 09u ve iki ay sonra sildim, dayanamadim, 97den beri tutkunu oldugum seriye dayanamadim, dusunun yani..

Eee noldu, yatiyo orjinal kutu evde biyerlerde... Hatasiz cikan, cikmasini takip eden 2-3 ayda cesitli patchler ile adam edilmeye calisilan bu oyuna ben bu kadar para vermek istemiyorum.

Sifir olan sapasaglam olan seylere bu para verilir; pahali bir marka tshirt dusunun, uzerinde ufak bir baski hatasi, delik varsa o defolu olur ve piyasa fiyatinin cok daha altina satilir. Bir aracinizi satacaginiz zaman uzerindeki ufak bir cizik bile degerini oldukca dusurur.

Bu oyun da son bir kac senedir defoludur ve bu haliyle bu paranin oldukca altina satilmalidir.

Ayrica oyunun Turkce olmasi umrumda degil, zaten Turkce olsa bile baska dilde oynarim, ancak surekli patch indirmekle, hatalarla ugrasmak istemiyorum ben.

Oyunu kopya alacagim, takip eden haftalarda oyunun sorunsuz ve degerini hakeden bir surum olduguna inanirsam orjinalini de alirim, ama bir kere (kac bir kere!) sutten agzim yanmisken.. denemeden asla...

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by amorti View Post
    "Oyundaki hatalari duzeltsinler oyle orjinal alalim" mantigina "birakin bu ayaklari" kafasiyla yaklasanlari gayet guzel kiniyorum
    Bende Total War ile Fm'yi karşılaştıran?! zihniyeti kiniyorum. Birde windowsundan winampına kadar her programı lisanslı kullanan arkadaşlara Allah daha çok versin diyorum. Bu tarz programları orjinal kullanmayıp hatta oyuna 1 Tl bile vermeden orjinal olarak sahip olan ve ben orjinal alıyorum orjinal almayan hırzıdır diyenleride Allaha havale ediyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Bu firma biraz kendi içinde kar düşünen bir firma. Yandaşlarıda düzene uyduğundan A deseniz de B deseniz de bir şey değişmeyecek.

Önünüzde gerçekleştireceğiniz bir kaç yol var.

1) Oyunun demosunu oynamak.Demoyu beğenirseniz;

A) Buradan 90'a satın almak 5 arkadaşınızla ( 5 key sistemi hala devam edilecek deniliyordu, değişmiş midir düşünceleri bilmiyorum, burdaki adminler daha iyi yanıt verirler o konuda) Böylece kişi başı 18 TL'ye gelir.

B) Yurtdışı bağlantılı sitelerden almak,Sendit gibi Steam gibi,bu durumda da biraz daha düşük bir fiyatla karşılaşabilirsiniz,aradaki gönderim değerlerini de eklersek 73 TL civarı bir değere gelir,bunu da 5 kişi bölüşerek alabilirsiniz .Ya da maddi gücü olan iki durumda da kendisi tek başına alır.

2)Demoyu beğenmezseniz ve yine kandırıldığınızı ve hatalardan gram eksilmediğini görürseniz benim gibi oyunu protesto edip almayacak olmak en doğal hakkınız. Yine hatalı çıkarabilirler ama bu senede alın seneye göreceksiniz şöyle olacak böyle olacak gibi polyannacılıklara taviz vermeyin ,bir sene oynamazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama hatalı şekilde sürmeye devam edip alındıkça da isterse 2 milyon orjinal satsın,seneye Togo dili olur oyunda karar verirler ama Türkçe dili olmaz. Çünkü yeterli bir lobi yok. Şirketlerde de çalışmalarda lobi faliyetleri gösterenler kendi tarafına doğru tavır alır,onlar şöyle dediydi de şöyle düşündüydü de,şöyle olmazsa olmaz da diyerek diğer tarafın ağzından alıntı yapmazlar.

2) Oyunun X sayıda çıkacak yamasını beklemek ki benim tahminimce 3 ya da 4 adet çıkar bu sene; en sonuncunun iyi olup olmadığını araştırıp sonra oyunu satın alıp en düzgün haliyle oynamak ki eğer düzeldiyse. Bu durumda sizlere ayrıca mali açıdan da daha düşük fiyata almanızı sağlayıp,ayrıca her yama çıktığında karşılasacağınız çileyi önleyecektir,acaba düzeldi mi tarzındaki.

Netice olarak yine araya bir sürü eklenti eklemişler. Çalışma hayatı ve üretim basit bir olaydır. Başlangıç açısını şirketin gücü belirler. Ama açılım şu şekilde olur. Örneğin 30 derecelik açıyla bir noktadan ilerleyen iki çizgi düşünün ,başlangıçta aralarındaki boşluk çok azdır ,sonra o boşluk genişler durur. Bu sizin doğru atılımla geliştiğinizi gösterir. Ama daha başlangıçta yaptığınız işlerin sorumluluğunu almayıp onları düzeltmeden, düzeltilmemiş bir yapının üzerine farklı farklı yenilikler oturtursanız,o temel çöker ve o açıyla giden iki çizgiye dış etmenler baskı yapar, o çizgiler birbirine vurur,firmanın güzel günleri sona erer.

Şu an bu firmanın yaptığı da onunla bağlantılı.Bu oyunla ilgili belli bir açyla ilerlemeyip farklı noktalardan hareket ederek ,her sene oyuna bir şeyler koyarız,şu olsa ne olur bu olsa ne olur,nasılsa göz boyuyoruz,satışımızı yapıyoruz kimin umrunda tarzı.Böyle devam ettilerse ve devam edeceklerse şayet,bu tarza yanıt gerekli yanıt verecek olanda siz tüketicilersiniz. Şu an bu konuda sıkıntılı olan sırf bizler değiliz,kendi vatandaşları dahi aynı sıkıntıdan şikayetçi,müşterilerini sallamadıkları konusunda,hatta çok daha ağır laflar ediyorlar bu konuda.Bu sektörde her şey o kadar çabuk tepetaklak olur ki gün gelir bunca sene olduğu gibi,A oyunu böyle davranmaya devam eder,küçük karlar peşine düşer,bir B oyunu çıkar işini bitirir ve o firma o oyunla sağladığı pazar payının çoğunu kaybeder. Bu her zaman böyle süregelmiştir. İmparatorlukların bile ömrü bir yere kadardır,bunu tarih hep göstermiştir.
    Şu anda düşündükleri, diyelim ki bu firma oyun satışından 1000X kadar kar ediyor, koyacakları + dil seçenekleri 2X ve birer dvd yapıp tek anahtarla 20 TL 'ye satacakları oyunu bu sistemle satarak 2X'de ondan kazanıyorlar bu toplam karın içindeki miktar olarak. Yani 996X kar etmeyi yeterli bulmayıp,ellerindeki o 4X 'i de kaybetmeyi göze alamayacak kadar bir düşüncesizlik içerisindeler.

Yoksa oyunun şu kadar orjinal satılması lazımmış da yok şöyleymiş de yok böyleymiş de hepsi Andersen'den masallar.sen zaten sistemi kurarak korsanı önlemişsin,kırımı artık doğru düzgün yapamıyolar, o zaman nedir bu düşüncenin sebebi? işte bu .1000X kar etmesine rağmen 4 X daha az kazanacak tevazuyu gösterememek.

Saygılarımla.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by cashua View Post
    Merhaba,
    merak ettiğin için kendi fikrimi söylüyorum. CM geçen sene çıkmadı bu sene iki katı fiyatta mı ! Half Life yıllarca çıkmadı. 300 ya da 450 tl fiyat mı biçtiler. Bu boşlukta oyunu geliştirmediler mi?Bu neyin kıyaslaması anlayamadım ?
    Demek ki half life'in piyasasi cok daha buyuk. Zaten half-life 2, 6.5 milyon adet satmis. Oyunu uretmenin maliyeti $40 milyon yani her bir oyunun maliyeti yaklasik $6.15.

Alanlar ne kadara aldi?

Buyuk ihtimalle $39.99 veya $49.99.

Yani unite basina $30 civarinda kar etmis sirket. Tabii bunun bir de parali expansion pack'leri var, daha once kurduklari sistemin uzerine ufak bir maliyet ile ekledikleri, ancak bir suru para kazandiklari. Episode 2, Lost Coast, Deathmatch..

Peki FM ne kadar satiyor?

Soyle diyeyim.. CM 2'den CM03/04'e kadar toplamda 6 milyon adet satilmis.

Yani cikan 11 oyunun toplam satilma sayisi 6 milyon adet.

Koskoca kuzey amerika kitasinin satislari yeter half-life'i ayakta tutmak icin.

FM ise ozellikle Birlesik Krallik ve Iskandinav ulkelerinde yuksek sayida satiliyor. Ama half-life'in 5 senede bir defada sattigini, FM belki 5 senenin toplaminda satiyordur.

Yani karsilastirma resmen at ile deve. Birisi ufacik bir studyo'nun yaptigi ve bir kac ulkede onemli olan oyun, digeri ise dunya capinda oyun.

Messi ile Busquets'i karsilastirmak gibi bir sey olmus.

Half-life toplamda 16.5 milyon adet satmis. Yani o sattigi ile gelecek 4-5 yil yeni oyun uretebilir ve daha sonra sunabilir.

FM'in sattigi ise cok daha az. Oyun her yil cikiyor cunku FM'in satislari beklenen kardan sonra ancak 1 yillik uretim maliyetini karsiliyor. Eh o zaman da pek yapacak bir sey yok. Her yili oyunu cikartacaklar ve satacaklar ki oyunun gelismesi devam edebilsin.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Quote Originally Posted by Krusty View Post
    Cm konularını okursan görebilirsin subjektif mi objektif mi olduğumuzu.

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım. Türkiye şartları altında 90 tl çok para bir oyun için. Her ne kadar 5'e bölünme fırsatı olsa da çok bence. Bu yüzden orjinal oyun almam diyenlere karşı çıkılamaz. Herkesin kendi zevki vardır ve kendine göre bütçesi vardır. Falan vardır, filan vardır. "Ben orjinal almayacağım arkadaş" diyene karşı çıkamayız (tabii mantıklı bir neden söylediği sürece).

Ama şöyle birşey var ki orjinal oyun almayı destekleyen birine burada karşı çıkamamalısınız. İster total war ile karşılaştırılsın ister başka birşeyle. Konu çok değişik yerlere gidiyor ve sanki biz Fm siteyisiz de Cm almayın dermişiz gibi duruyor. Fm araştırma sitesiyiz biz ve ben dahil diğer herkes istediğini dile getirebilir burada forum kuralları dahilinde.

Konuya dönecek olursak, ben Cm'yi orjinal aldım, Fm'yi orjinal almak için demoyu bekleyeceğim.

Nesil
    2005
    Yer
    Samsun

Şu ana kadar hiç orjinal oyun almadım.Ekstra avantajLarı ney bunuda biLmiyorum.

OrjinaL oyun iLe korsan oyun arasındaki farkıda buLamıyorum EMEK vermek haricinde.Bulamama sebebim aLmadığımdan doLayı kaynakLanıyor oLabiLir.

MeseLa FM 2009'u da bu sitedeki çoğu kişi gibi orjinal oynuyorum ama bu zamana kadar orjinal oyun aLmadığımıda tekrar diLe getiriyorum.Belki yaptığım yanLış ama yanLışLıkLar düzeninde yaşıyoruz

Herneyse iLk defa bu sene orjinal oyun aLmayı düşünüyorum.Tabi kendime aLacağım pc ye göre.
    20 Ocak 1989 - Onların formaları vardı , Taraftarları için terlettikleri.

Nesil
    2006
    Yer
    Denizli

4 yıldır orjinal alıyorum.. oynadıgım tek adam akıllı oyun oldugu icin yılda bir kere o para verilir.. fm de kopyaya karsıyıyım.. diğerlerine karısmam )

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri