Sayfa 4 / 4 İlkİlk ... 234
91 ile 116 arası toplam 116 sonuç

Konu: FM 2010 ( 90 TL) - Steam ( 60 TL)

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Roy Meredith'e de bizzat söyledim bunu. SIRF Türkçe çıktığı için oynamayacak olsa bile alanlar olacaktır. Çok doğru bir hamle tebrik ederim bize gösterdiğiniz bu saygıdan ötürü diye de ekledim.
    Mahallemde bile sırf Türkçe diye CM alan 9 arkadaşım var.
    dar ağacında olsak bile son sözümüz FENERBAHÇE !

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Zaten Crysis desek Türk firması ondan diyorsunuz.

CM desek ucuz etin yahnisi diyorsunuz.

Sony desek farklı bir pazar diyorsunuz.(psp go ve ps3'ü de oyun pazarından saymadınız ya bravo)

Sizin gözünüze perde inmiş daha ne diyim ben.
    Ben yazacaktım ya bunları niye benden önce davrandın
    +1

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    CM'nin Türkçe olması, batma noktasında olan bir geliştiri firmanın bir kaç ürün daha fazla satarak işi elden kaçırmaması için sarfettiği çabadır.
    Bundan eminmisiniz, bence değilsiniz çünkü öyle değil.
    Eğer sizin dedikleriniz doğru ise, neden batma noktasında olan firma zaten para kazanamayacağı bir pazar için uğraşsın. Büyük potansiyeller için uğraşır.

Ben kendi fikrimi söyleyeyim, eidos büyük bir firmadır.Bu firma bir pazar gördüyse, bu pazar için dağıtımını yaptığı bir firmaya tavsiye verebilir satış strajileri için. Bence bu CM'nin türkçe olmasındaki etkenlerin en önemlisidir.
    Ama siz Sigames'i ısrarla savunuyorsunuz türkçe oyun yapmadığı için.

Sizin dediğiniz gibi batma noktasındaki firma birşeyler görüp Türkçe kullanıyorsa, bu bir riskse ve riske giriyorsa Sigames de bu riske girebilir. Bu risk ne Sega'yı ne Sigames'i yıkar.
    Bir nokta daha var, korsan ne kadar ülkemizde çok da olsa işletim sistemini, ms ofisi, antivirüz programlarını ve oyunları lisanslı alan kullanıcılar be forumda bile var. Ben de onlardan biriyim, FM'yi de ya orjinal oynarım ya da hiç oynamam. Ama biryerlerde daha önce de söyledim, bir firma oyunu için benden işletim sisteminin dil yapısını bile değiştirmesini isterse bunu hakaret olarak algılar ve oynanmam. onun yerine batan firmanın oyununu türkçe olduğu için kötüyse de oynarım. Ama düşündüğünüz kadar kötü olmadığını da söylerim.

Sigames kusura bakmasın 90 tl etmez bu oyun.Sinir bozucu saçmalıkları olmasa bile yine de etmez.Ben hiç orijinal oyun almadım. bu paralara almam da.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by cashua View Post
    Bundan eminmisiniz, bence değilsiniz çünkü öyle değil.
    Eğer sizin dedikleriniz doğru ise, neden batma noktasında olan firma zaten para kazanamayacağı bir pazar için uğraşsın. Büyük potansiyeller için uğraşır.

Ben kendi fikrimi söyleyeyim, eidos büyük bir firmadır.Bu firma bir pazar gördüyse, bu pazar için dağıtımını yaptığı bir firmaya tavsiye verebilir satış strajileri için. Bence bu CM'nin türkçe olmasındaki etkenlerin en önemlisidir.
    Ama siz Sigames'i ısrarla savunuyorsunuz türkçe oyun yapmadığı için.

Sizin dediğiniz gibi batma noktasındaki firma birşeyler görüp Türkçe kullanıyorsa, bu bir riskse ve riske giriyorsa Sigames de bu riske girebilir. Bu risk ne Sega'yı ne Sigames'i yıkar.
    Bir nokta daha var, korsan ne kadar ülkemizde çok da olsa işletim sistemini, ms ofisi, antivirüz programlarını ve oyunları lisanslı alan kullanıcılar be forumda bile var. Ben de onlardan biriyim, FM'yi de ya orjinal oynarım ya da hiç oynamam. Ama biryerlerde daha önce de söyledim, bir firma oyunu için benden işletim sisteminin dil yapısını bile değiştirmesini isterse bunu hakaret olarak algılar ve oynanmam. onun yerine batan firmanın oyununu türkçe olduğu için kötüyse de oynarım. Ama düşündüğünüz kadar kötü olmadığını da söylerim.
    Eidos'tan bahsetmemiştim, Beautiful Game Studios'un talebi olarka düşünüyorum.Eğer FM'e rakip görülme beklentisi var ise satış adetlerini yükseltmek adına yapılmış olabilir.CM'nin BGS'tan sonra yeterli bir oyun olarak görülmediği bir gerçek değil midir? Dediğim gibi risk yok bu sene, önümüzdeki sene için test edilmiş bir süreci, yani Türkçe dilinin satışa etkisini görecekler, daha net karar vermiş olacaklar.Biz dünyada yalnız değiliz, Yunanlılar da Yunanca talep ediyorlardı.Bunun sonu yok ki.

Bunlar zevktir, isterseniz oynarsınız ama oyun mantığına ciddi eksikleri olan bir oyunu da kabul edebileceğim bir şey olmaz.Zira bir çok şeyi İng. Türkçe diye ayırt etmiyoruz, en iyisi neyse o olsun diye almıyor muyuz?
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    DENİZLİ

Ben şimdiye kadar hiç cm oynamadım ama bu sene orjinal alıp deneyeceğim eğer memnun kalırsam seneye neden fm alayım cm ye neden vefasızlık yapayım bence fm riski aldı zaten bir çok kişi fm ye bozuk eğer ihtiyaçlarını cm görürse neden fm yi(türkçe olsa bile)alsınlar.

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

CM'nin BGS'tan sonra yeterli bir oyun olarak görülmediği bir gerçek değil midir?
    Bunlar zevktir, isterseniz oynarsınız ama oyun mantığına ciddi eksikleri olan bir oyunu da kabul edebileceğim bir şey olmaz.Zira bir çok şeyi İng. Türkçe diye ayırt etmiyoruz, en iyisi neyse o olsun diye almıyor muyuz?
    FM ile CM kıyaslaması yaparsak ki yapmıyoruz, çünkü FM daha iyi hatta çok daha iyi, ama FM'den zevk alacak kadar ingilizce bilgim yok. O yüzden daha kötü olmasına rağmen CM'yi tercih ediyorum. Sizin tersinize ben birçok şeyi ingilizce ve Türkçe diye ayırt ediyorum. Benim FM oyununu yıllarca oynamamın, severek oynamamın tek sebebi Türksportal.
    Eğer Türkiye'de lisanlı olarak FM satılıyorsa bunun en büyük sebebi emin olun Sega ve Sigames'ten çok Türksportal ekibi.
    Ben size birşey sormak istiyorum. Yeni bir dil eklemek maliyetli diyorsunuz, problemli ve riskli diyorsunuz. Türksportal ekibi de oyunun Türkçe olarak hazırlanmasında gönüllü, üstelik Türkiye'de menejerlik oyunlarının oynanması dikkat çekecek kadar fazla. Bu risk sizce gerçekten alınamayacak kadar büyük bir risk mi? İkinci bir sorum 2 sene önce FM oynayabilmek işletim sisteminin Türkçe dil yapısını değiştirmek sizi hiç rahatsız etmedi mi. Bundan tek rahatsız olan benmiyim. Bunu sigames seneye hallederiz diye geçiştirdi, sizce de hatamıydı ben olmadığını düşünüyorum da...

Bugün görüştüğüm bir firmanın fabrikası battı.
    Neden bahsediyorsunuz?

Bu krizde kim harcama yapmaz.
    Zilyon adet oyun gelecek, 1000 tane satılıp zarar edilecek.Raf parası, kargo giderleri vs vs.

Önce oyun alın, riske girdiklerine değsin.Eğer zarar etmeyeceklerse kanıtlayın lütfen, artık daha fazla bu konunun uzamasını istemiyorum.

Satılan resmi değerleri görseydiniz niye Türkiye'de olduklarını sorgulardınız emin olun.

kriz şimdi mi aklınıza geldi bu krizde her firma fiyat düşürürken indirim yaparken fm nin fiyatı artıyo sonra krizde kimse harcama yapmaz diyosunuz. e doğru krizde müşteri de oyun gibi lüksden kısacak siz de bunu düşünüp indirim yapacaksınız normali bu değil midir?
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bu orjinal oyun konusu hiç bitmeyecek anlaşıldı. dil desteği olmadığı ve fiyatı ülke şartları için fahiş olduğu sürece bilinçli tüketici orjinal oyun almayacak bu belli. SI da bu konularda inatçı değişiklik yapmayacak o da belli. o zaman aynı tas aynı hamam yıllardır olduğu gibi korsan sürüp gidecek. bugüne kadar nasılsa bundan sonra da böyle olacak.

bu oyunu yıllardır oynayanlar aynen oynasın, orjinal alan da alsın. tartışmaya gerek yok ki.

dil desteği koymazlar fiyatı düşürmezlerse orjinal satılmaz onlar bunu göze almış, ben de dil desteği olmadan bazı hatalarla düşük fiyata oynamayı göze almışım. o zaman sorun yok bence
    Last edited by derossi : 15.Eylül.2009 at 15:53 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Burada yama yapmak için gönüllü ekip var ama olaya resmi dil eklenmeye geldiğinde bunu buradan yapamıyoruz dışarıdan baktığımda bildiğim kadarıyla. Çünkü orjinal dil konusunda yapımcının gönüllü değil, ücretli çalışan, sene boyunca orada olacak elemanlara ihtiyacı vardır. Oyunun kodlarıyla bir sorun oluşturmaması için yapım aşamasında sürekli test edilmeli, bu nedenle resmi olarak eklenemiyor diye düşünüyorum. Sadece dil sosyasının alınıp çevrilmesiyle tamamı Türkçe olsa, bunun için tercüman tutulup cümleleri çevirtmek zol olmasa gerek.

Bir de abi işletim sistemini dil yapısı bir hata değildi bence. Korsan satımının çok olduğu bazı ülkelerde ki asıl amaç bizim için değildi diye biliyorum, oynanmasını zorlaştırmaktı. Zaten gelen tepkilerin ardından 2009'da bunu değiştirdiler, hala devam ediyor olsa serzenişine hak vereceğim ama bunun korsanı engellemekte bir faydası olmayacağını görüp 5 lisans anahtarı sistemine geçtiler.

Böyle gelmiş böyle gider şeklinde mi devam edecek yoksa gerçekten bu ülkeye yatırım yapmaya değer mi sorularının cevabını da CM'nin satış rakamları verecek. Bunu Sigames'e iletenler var ama her CM alan Sigames'e Türkçe olduğu için bu sene sizi değil CM'yi seçtim dese, sadece satış rakamlarına bakmadan sanal ortamda da Türkçe olması için çabalayanlara destek olsak daha etkili olur diye düşünüyorum.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Benim FM oyununu yıllarca oynamamın, severek oynamamın tek sebebi Türksportal.
    Eğer Türkiye'de lisanlı olarak FM satılıyorsa bunun en büyük sebebi emin olun Sega ve Sigames'ten çok Türksportal ekibi.
    Ben size birşey sormak istiyorum. Yeni bir dil eklemek maliyetli diyorsunuz, problemli ve riskli diyorsunuz.
    Şunu belirtmeden edemeyeceğim, burada bu konuda bilgi sahibi olan en yetkili kişi Mustafa Budak'tır. Ben de dahil onun dışındakiler kişisel fikirlerini söylemektedir. Ben sigames'i hatalı bulduğumu söylemiştim. Başkaları savunur. Ama Mustafa Budak'ın söylediklleri direk SIgames elemanlarıyla konuşarak aktardıklarıdır.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Evet Aydın yazmış bende yazayım, benim yazdıklarımın da hiç bir resmiliği yoktur, gözlemlediğim kadarıyla kişisel yorumlarım hepsi. O nedenle Mustafa Budak harici yazılan mesajları sadece yorum olarak düşünün. Çünkü bende FM'nin Türkçe çıkmasını isteyen bir FMseverim ve bu konuda Sigames'e sadece sanal olarak isteğimi dile getirmektir ki burada yazılandan daha fazlasını oraya yazsak daha dikkat çekebiliriz.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Böyle gelmiş böyle gider şeklinde mi devam edecek yoksa gerçekten bu ülkeye yatırım yapmaya değer mi sorularının cevabını da CM'nin satış rakamları verecek. Bunu Sigames'e iletenler var ama her CM alan Sigames'e Türkçe olduğu için bu sene sizi değil CM'yi seçtim dese, sadece satış rakamlarına bakmadan sanal ortamda da Türkçe olması için çabalayanlara destek olsak daha etkili olur diye düşünüyorum.
    Bu neden benim aklıma gelmedi denebilecek kadar güzel bir düşünce. Hemen sigames destek'e yazıyorum.
    +1

Nesil
    2005

Ben Liraya göre 83 lira bayılacağım ama olsun oynuyoruz sabah akşam

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

FM ile CM kıyaslaması yaparsak ki yapmıyoruz, çünkü FM daha iyi hatta çok daha iyi, ama FM'den zevk alacak kadar ingilizce bilgim yok. O yüzden daha kötü olmasına rağmen CM'yi tercih ediyorum. Sizin tersinize ben birçok şeyi ingilizce ve Türkçe diye ayırt ediyorum. Benim FM oyununu yıllarca oynamamın, severek oynamamın tek sebebi Türksportal.
    Ben size birşey sormak istiyorum. Yeni bir dil eklemek maliyetli diyorsunuz, problemli ve riskli diyorsunuz. Türksportal ekibi de oyunun Türkçe olarak hazırlanmasında gönüllü, üstelik Türkiye'de menejerlik oyunlarının oynanması dikkat çekecek kadar fazla. Bu risk sizce gerçekten alınamayacak kadar büyük bir risk mi? İkinci bir sorum 2 sene önce FM oynayabilmek işletim sisteminin Türkçe dil yapısını değiştirmek sizi hiç rahatsız etmedi mi. Bundan tek rahatsız olan benmiyim. Bunu sigames seneye hallederiz diye geçiştirdi, sizce de hatamıydı ben olmadığını düşünüyorum da...
    Öncelikle FM'ye Türkçe dil desteğini eklettirmek için diğer araştırmacı arkadaşlarımız ile sürekli nabız yokluyoruz ve çabaladığımızı belirtmek isterim. Bu çabalarımız halen devam ediyor.

Bu işin maliyetinin altına şu aşamada SEGA'nın girmek istememesi için bir çok sebep olabilir, biz bu sebepler için bir çok yorum getirebiliriz hatta bir çok tahmin ve yorumda getirdik. Kimine göre bu iş için çok maliyet söz konusu olmayabilir, dışarıdan öyle gözükebilir. Belki bu düşünce için firmada aynı görüşte olmayabilir.

Benim birebir aldığım bilgi, oyuna eklenecek her bir dil seçeneği için şirketin İngiltere ofisinde tam zamanlı sözleşmeye sahip çok iyi Türkçe ve İngilizce dilbilgisine sahip bir çalışanın istihdam ettirilmesi, yani bu işi gönüllü veya freelance dışarıdan yaptırmıyor firma. Sadece bu kişiye çeviri desteğini dışarıdan alabiliyor. Eğer öyle birşey olsaydı bizim herhangi bir ücret talep etmeden sırf oyunda Türkçe dil seçeneği olması adına yapma isteklerimizi rahatlıkla kabul ederlerdi diye düşünüyorum. Her bir Türkçe cümlenin İngilizce'de ki karşılığının oyuna yansıyıp yansımadığı gibi noktalara çok dikkat ettiklerini diye biliyorum.

Yeni bir dil seçeneği eklenince, oyun veritabanına yeni dil seçeneği için kolonların açılması gerekli. Her bir veritabanı tablosu için (kıta, kulup, turnuva adı vs) o dile ait çevirilerin aktarılması gerekli. Yeni eklenen dil yapısının yazılımcılar tarafından oyun kodlama yapısı içerisine eklenmesi gerekli. Yeni dil için gerekli karakter setleri vb. Burada eklenecek dil seçeneği için kaç adet yazılımcı çalıştırılacak, bu yeni eklenecek dil nedeniyle çalışacak olan yazılımcı, firmanın planladığı olağan sürecin uzamasına neden olacak mı ve iş planlarında sıkıntı yaratacaksa firmaya yeni yazılımcı alınmalı mı? Tabi tüm bu yeni eklenecek dil seçeneğinin planlı programlı olarak oyuna aktarılabilmesini yönetecek bir proje yöneticisi belirlemek gerekiyor. Bu kişi sürecin doğru ve zamanında yürüdüğünü kontrol etmeli vs. vs..

Bir personelin tam zamanlı olarak çalıştırılması dışında, dil dosyasının sağlıklı işlevsel olduğunun test edilmesi gerekiyor, bunuda yine Türkçe'ye hakim test ekibi gidermek zorunda. Bu dışarıdan destekli ücretsiz yapılabiliyor.

Genel itibariyle bu tahminler benim kendi kişisel görüş ve izlenimlerim, böyle bir sürecin yaklaşık 1 yıl gibi bir vakitte tamamlanması uygun gibi gözüküyor, maliyetler olarak belkide firma açısından çok büyük rakamlar söz konusu olmasa ve risk taşımasada, tamamen firmanın pazara olan bakış açısı, ilgisi ve yatırım strateji kararlarıyla ilgili bir durum. Yeni bir dil eklenecek olan zaman aralığı yerine başka noktalara odaklanıyorlar.

Buna Sports Interactive karar vermiyor, söz merci tamamen SEGA. O yüzden SI belki ne kadar oyuna yeni dil seçenekleri eklemek isterse istesin ödeme merci SEGA olduğu için bazı noktalarda tıkanmalar yaşanabiliyor. Bunun için harcanması gerekli bütçeye onay vermeyebilir.

Başka bir örnek vermek gerekirse, Eidos, CM için Türkiye ligine ait resmi logolara oyununda yer verirken, SEGA bu konuda herhangi bir yatırım yapmadı.

Oyunun işletim sistemi dil yapısı nedeniyle çökme yaşaması tamamen başarısız test süreci nedeniyle gerçekleşti. Oyunun kodlamasında yapılan değişiklikler nedeniyle Türkçe klavye karakter setleri ile çakışıp oyunda problem oluşuyordu. Bu o dönem araştırma başkanlığını yürüten arkadaşımızın atladığı bir problemden kaynaklandı, firmadan değil. Çünkü ertesi sene araştırmada yetki aldıktan sonra bu problemin giderilmesini sağladık.

Aynı problemi ben Adobe firmasının Flex ürününde yaşıyorum. Bölgesel ayarları ABD yapmadığım sürece hiç birşekilde yazılımı kullanamıyorum. Şimdi Adobe'de dünyaca ünlü bir firma ama bu tip hatalar yazılımlarda olağan karşılanacak şeyler. Sadece yamanması için iyi bir test sürecine tabi tutulmalı ve kullanıcılar tarafından geri bildirimler yapılmalı.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2007
    Yer
    Kocaeli

Burda CM baya bi kötülenmiş ama bence CM'de taktik ve antreman ekranları süper olmuş.Oyuncu özellikleri iyi.Antremanları seyredebiliyor,bitiricilik,orta yapma,koşu yarışı bile yaptırıyorunuz ve üstüne bunları canlı olarak izleyebiliyorsunuz.Maç motoru FM'nin aynısı,fazla bir fark göremedim ben.Sadece takım datalarında problem yaşamışlar.O da alınan eleştirilere göre düzeltilebilir bir olay.Türkçe dil desteğini söylemeye gerek görmüyorum.Bence FM korksun artık biraz.Güncellemelerle CM daha iyi hale gelecektir.

Ben bugüne kdarorjinal fm oynamadım(fm10u nbe olursa olsun alacağım) çünkü yeterikadar olgun ve bilinçli değildim. Bu dil konusundaysa mesele bence dürüst tavır alabilmede Yıllardır seriyi orjinalini alarak oynayan insanların bu konuda bıkkınlık duymaları çok normal ve haklı bir tavır,ama oyunu korsan oynayıpta işte ucuz olsa türkçe olsa orjinal alırdık demek ahlaki değil.Madem bu oyun pahalı olduğu ve Türkçe olmadığı için orjinal kullanılmıyor,hiç kullanılmasın,oynama oyunu...

Gel gör ki yoksul bir ülkede yaşıyoruz ve bence korsan alımında birinci faktör bu.Hayat kalitesinin beslenme,barınma,güvenlik gbi temel kriterlerin üstünde kriterlerle tartışılamaması söz konusu.Yanisi senin insanının alım gücü yok;ama ortada ürün var .-ki kolay vazgeçilebilir bir oyun değil-.Meselenin temeli burada bitiyor,senin insanının ne zaman tek derdi yiyecek giyecek derdi olmaz o zaman korsana eğilimi azalır.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu seneye kadar orjinal almıştım ama artık bundan sonra fm almayı düşünmüyorum.

Default Hikâye=> Giriş, Gelişme, Sonuç = Tema

Quote Originally Posted by Vieri View Post
    O mesajı atmamla admin olmam ne alaka çözememiş olmakla beraber, admin olmak herşey bilmektedir ve admin eşittir herşeyi doğru söylemektir gibi bir denklemede hiç bir zaman katılmıyorum. Admin olmamı normal bir userdan tek ayıran fark bu sitenin sahibi olmam Herneyse aklının yettiği ölçüde cevap vermişsin ama hiç okulda pazarlama eğitimi aldın mı bunu bilmeden yazıyorum, bir malın pazardaki değerini, kalitesi, ona olan talep ve firmanın satış tercihleri belirler. Football Manager'de SI ve SEGA ortaklığının bir ürünüdür ve pazarda bir değere sahiptir. Bir çok kişi kalitesinden şikayet etsede gösterilen talep onu pazar lideri yapmıştır ve sunulan değere aynı konulu oyunlar içerisinde en çok satandır. CM'de aynı şekilde bir değere sahiptir fakat satış rakamları nezdinde geçmiş yıllar baz alındığında satış rakamları olarak bir gerileme söz konusudur.. İşte bizde burada birisi 1€ gibi rakama satılırken diğeri nasıl 90 TL oluyor bunu yorumluyoruz. Bir tarafta pazar lideri firma diğer tarafta pazarda gerileyen fakat bu gerilemeyi örtbas edebilmek için yeni stratejiler yaratan firma. Haliyle genelde ürünlerin değeri para ile karşılığı ödenerek alındığı için parayla ürünü senin verdiğin örnek gibi açıklama gereği duyduk. O yüzde artisliğin lüzümü yok. Bugün PS3 oyunlarına 100 liraların üzerinde paralar nasıl ödeniyorken FM'de değerini bu şekilde açıklamış. Bana görede bu bedel Türkiye şartlarında bir oyuna verilebilecek rakam açısından kesinlikle çok pahalıdır ve daha ucuz olmalıdır. Tabi burada tamamen SEGA / ARAL ilişkisi ile ilgili bir durumda söz konusu.
    CM'nin Türkiye piyasasına hareket getirip FM'ninde gözünü açacağını düşündüğüm için gelecek yıllarda daha farklılıklar bekliyorum. Bu arada bende destek olmak için CM'yi satın alanlardanım.

Öncelikle hikâye gibi çok güzel yazmışınız ama benim yazımı güzel okuyup ve güzel cevap verememişsiniz veya ben güzel yazamayıp ve güzel anlatamamışım. Birinci durum ise Lütfen mesajımı iyi okuyun ve öyle cevap verin fakat ikinci durum ise sizden ve herkes den özür dilerim.

“O mesajı atmamla admin olmam ne alaka çözememiş olmakla beraber, admin olmak herşey bilmektedir ve admin eşittir herşeyi doğru söylemektir gibi bir denklemede hiç bir zaman katılmıyorum. Admin olmamı normal bir userdan tek ayıran fark bu sitenin sahibi olmam

Yazımı tekrar bakın ve okuyun, yukarıdaki mesajınızla alakalı bir yorum yapmış mıyım? Zaten bir admine başarılar dilemekle, adminin her şeyi bilmesini, her şeyi doğru söylemesini ve userden farklı olduğunu nasıl çıkartınız?

“Herneyse aklının yettiği ölçüde cevap vermişsin”

Bu yazıyı ben veya başkası yazsa, %100 banlanırdı. Siz demiştiniz ya, Userle Admin arasında fark yok diye alın size farkın babası.

“O mesajı atmamla admin olmam ne alaka çözememiş olmakla beraber, admin olmak herşey bilmektedir ve admin eşittir herşeyi doğru söylemektir gibi bir denklemede hiç bir zaman katılmıyorum”

Gerçekten katılmıyorsanız aşağıdaki yazının sahibinin rütbesini ve yazısını düşünün? Sonra kendinize şu soruyu sorun, ben gerçekten katılmıyor muyum?

Quote Originally Posted by MostapHa View Post
    Fitre ile oyunu karşılaştırmak? Üstteki mesajda Mustafa abiye laf söylemişsiniz ancak alttaki mesajınızda aynısını yapmışsınız. Üyeliğinizde başarılar dilerim.
    Fitre ile OYUNU karşılaştırmak değil! Fitre ile oyunun FİYATInı karşılaştırmak!

“O yüzden artistliğin lüzumu yok.” Demişsiniz,

Yukarıdaki yazınız artistlik ve küçümseme değil de nedir? Siz daha dediğimi güzel anlayıp güzelse yorumlamadan, haklı olduğunuzu göstermek adına beni küçük düşürmeye çaba sarf etmişsiniz fakat ben sizin gibi karşılık vermem, veremem.

Bir malın pazardaki değerini, kalitesi, ona olan talep ve firmanın satış tercihleri belirler.” Demişsiniz ve doğruda demişsiniz zaten buna bir şey demedim. Lütfen mesajımı iyi okuyun ve öyle cevap verin.

“Football Manager'de SI ve SEGA ortaklığının bir ürünüdür ve pazarda bir değere sahiptir. Bir çok kişi kalitesinden şikayet etsede gösterilen talep onu pazar lideri yapmıştır ve sunulan değere aynı konulu oyunlar içerisinde en çok satandır. CM'de aynı şekilde bir değere sahiptir fakat satış rakamları nezdinde geçmiş yıllar baz alındığında satış rakamları olarak bir gerileme söz konusudur.. İşte bizde burada birisi 1€ gibi rakama satılırken diğeri nasıl 90 TL oluyor bunu yorumluyoruz. Bir tarafta pazar lideri firma diğer tarafta pazarda gerileyen fakat bu gerilemeyi örtbas edebilmek için yeni stratejiler yaratan firma. Haliyle genelde ürünlerin değeri para ile karşılığı ödenerek alındığı için parayla ürünü senin verdiğin örnek gibi açıklama gereği duyduk.”

Asıl hikâye’ye başladık. Şimdi ağabeyim, bana ne, sana ne FM’nin SI ve SEGA’nın ortalığından, pazarından, satışından, CM’nin gerilemesinden, Pazar liderinden, Pazar sonuncusundan, ört bastan, yeni stratejilerden? FM’yi Ferrari’ye ve CM’yi de Kartal’a benzeterek Elmayla Armudu karıştırmıştınız. Şimdi de PC ile PS3 kıyaslama yaparak Armutla Elmayı karıştırmışınız.

Sizin Elmayla Armudu karıştırmamak için oyunun fasa fisolarından değil de oyunun özelliklerinden kıyaslama yapmanız gerekir. Siz FM’nin x özelliği mükemmel CM’de x özellik olmadığı için yüzüne bile bakılmaz deseydiniz çok doğru bir kıyaslama olurdu ve site sahibinin de bunu yapması gerekir fakat siz komedi gibi fiyatları kıyaslıyorsunuz. O kadar pazarlama eğitimi almışınız ve fiyatla ürünün kıyaslamasının en son yapılacağını bilmiyorsunuz.

Demişsiniz ki Pazarlama Eğitimi aldınız mı? Şimdi yukarıdaki benim yazdığım uzun hikâyeyi de unutun. Çünkü şu soru hikâyenin temasını soruyor. Bir insanın her hangi iki oyunu kıyaslaması için pazarlama eğitimi mi alması gerek?

Bana görede bu bedel Türkiye şartlarında bir oyuna verilebilecek rakam açısından kesinlikle çok pahalıdır ve daha ucuz olmalıdır. Tabi burada tamamen SEGA / ARAL ilişkisi ile ilgili bir durumda söz konusu.”

CM'nin Türkiye piyasasına hareket getirip FM'ninde gözünü açacağını düşündüğüm için gelecek yıllarda daha farklılıklar bekliyorum. Bu arada bende destek olmak için CM'yi satın alanlardanım.”

FM’nin gözünü, CM’nin açmasına hiç gerek yok. Çünkü bu kriz ortamında 90 TL fiyat biçiliyorsa, FM’nin gözü sonuna kadar açık demektir.

Bu arada ben CM almadım. Çünkü işime yaramayacak bir şeyi bedava olsa dahi almam, alamam.

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

Kac senedir su foruma uyeyim bu seneki kadar cilgin bir fanatiklik gormedim, hicbir zaman araliginda burasi "kraldan fazla kralcilar" la dolmamisti.

Yorum yapmak yerine seviyesini koruyamadan agizdan kopukler sacmak hic yakismiyor kimi sahislara, yazik cok yazik. Uzerinizde nasil bir baski var bilemiyorum ama buradaki hicbir uye buna maruz kalmak zorunda degil.

Fiyat/satis stratejisi/musteri profili gibi zimbirtilar konusunda yorum yapmak gerekirse; oyun yapimcisinin stratejisi en az bir kac sene daha degismeyecektir muhtemelen, ortaligi karistiran CM2010 su an durup dururken hata verip coken oyunlarini kurtarmaya calistigi icin FM yine tek basina goturuyor pazari.

Yapimcinin milletin kac tane aldigiyla da pek ilgilendigi yok; bu fiyati vermek isteyen, layik oldugunu dusunen ya da sadece istedigi icin orjinal alacak bir kesim ile orjinalin pahali geldigi, ucuzlasa bile korsani daha ucuz mantigiyla hareket eden, veya hic para vermeden internetten cekmek isteyen diger bir kesim yine varolacaktir.

Ticari kaygilar on planda oldugu surece bu kesimlerin yok olmasi da bence pek mumkun degil..

Her iki kesime de simdiden karsilarinda iyi bir oyun bulmalari dilegiyle.

20. Default

Uzun zamandır ilk defa mesaj yazma gereği hissettim. Football Manager 2010, 90 TL den satışa çıkarsa, en fazla 2,000 kişi almayacaktır.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by amorti View Post
    Yapimcinin milletin kac tane aldigiyla da pek ilgilendigi yok; bu fiyati vermek isteyen, layik oldugunu dusunen ya da sadece istedigi icin orjinal alacak bir kesim ile orjinalin pahali geldigi, ucuzlasa bile korsani daha ucuz mantigiyla hareket eden, veya hic para vermeden internetten cekmek isteyen diger bir kesim yine varolacaktir.
    İnternetten çeken kesim varolmakla birlikte zamanla dahada artacaktır. Baksanıza Türk Telekom VDSL2'yi tanıtmak için hangi sloganı kullanmış.

"4 Dakikada Film İndirme Dönemi"

Yorumsuz!

Bu mesaja karşılık olarak yasal olarakda film indirebilirsin diyecek kişileri az çok tahmin ediyorum. Onlarada allahtan akıl sevenlerine sabır diliyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Ya abartıyolar gercekten.

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Dikkat etmedim ama telekom 4 dakikada film indirme dönemi diye bir slogan kullandıysa kimse Türkçe oyun filan ummasın...
    turksportal...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Oyun fiyatına gelince diğer alternatifleri denemenizi de öneririm. Ama şayet derseniz ki işim garanti olsun, o zaman Türkiye'den alacaksınız, ya da şöyle de yapabilirsiniz, yurtdışında tanıdıklarınız varsa onlar size kargo ile gönderir.

Ayrıca, TTNET gerçekten böyle bir kampanya ve böyle ilginç sloganlar ile satışa sundu, http://www.ttnet.com.tr/web/204-924-...2/ttnet_vdsl2/
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

TT net bile çakal olmuş bu alemde

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya / 07

16M Limitsiz vdsL 2 110 lira aylık.1 Orjinal Fm den pahalı.

Sayfa 4 / 4 İlkİlk ... 234

Mesaj Yetkileri