Sayfa 23 / 57 İlkİlk ... 13212223242533 ... SonSon
661 ile 690 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Quote Originally Posted by DisCo View Post

Aradaki farkıda gösterelim daha rahat anlaşılsın. Avrupa'da korsan için yapılan bir video...

http://www.gencturkhaber.com/video/K...r-.html,010610

Bizde böyle bir video hazırlansa heralde kamera şakası zannederiz. Çünkü bizene adamların havuzundan, uçağından ben zaten perişanım. Yada Avrupa'dakiler için bu video gayet normal çünkü orada refah bir yaşam var. Ancak şunuda unutmamak gerekir. Evde toz bezi olarak euro'larıda kullansanız, zenginlik sizden sorulsa bile "bir oyuna o kadar verilmez ve korsana her daim evet" kültürü bize orjinal oyun felan aldırtmaz.
    Hocam şaka mı yapıyorsun? Ben daha önce izlemiştim bunu. Verdiğin video South Park. Dizi olarak yayınlanan bir cizgi film. Her şeyle dalga geçiyorlar burada. Doğal olarak onun havuzu bunun uçağı yine dalga geçmişler

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Tamam korsana hepimiz karşıyı ancak hiç düşündünüzmü korsan aldığınız oyunların kaynağı kim yada filmleri muzik albümlerini kim internete koyuyor kim ripliyor. Film konusunda benim bildiğim dünyada sadece ama sadece 1 Türk rip grubu var diğerlerinin hepsi ya avrupa yada ABD'den. Hiç bir Türk gördünüzmü Fm yi kıran ve internette yayan. Yada bir filmi dvd filmi ripleyip internetten yayan. Günümüzde korsancılar torrent kullanıyor. Bana dünyaca ünlü bir Türk torrent sitesi söyleyin. Yada torrent sitelerindeki Türklerin istatistiklerini getirin. 100 000 üyeli torrent sitelerinde acaba kaç Türk var.

Arkadaşlar tamam bende size katılıyorum Türkiye'de korsan almış başını gitmiş. Ancak geçmiş yıllara göre kanımca azalmış durumda. İzmirli olanlar bilir. Alsancağın göbeğinde sevgi yolu denilen bir yer vardır. 4-5 sene öncesi orası nasıldı şimdi nasıl. Yada Karşıyaka çarşı. Şahsen ben korsan tezgahıne pek rastlamıyorum. Tabi gecenin bir köründe inlerinden çıkıyorlarsa onu bilemem.

Demek istediğim aldığımız eğitim ile korsanın çokda alakası yok. Oynanan korsan oyunları ripleyenlerin hepsi avrupadan. Biz ne kadar kullanıyorsak onlarda kullanıyor. Bu bir bahanemidir? Tabiki değil. Hafifletici bir unsurda değil. Kültürümüzden gelen bir şeyde değil.

Kendi adıma konuşayım Total War oyununun kopyasını arkadaşımdan aldım yükledim ve bitirdim. Oyunuda çok beğendim. Birgün dr de gezerken bu oyuna rasladım fiyatıda 30tl idi. Gittim orjinalini aldım. Yada daha 1 hafta öncesinden örnek vereyim. Arkadaşımın pc si her oyunu oynatamadığından eski oyunları alıyor genelde. Geçen gün Most Wanted aldığını çok beğendiğini söyledi. Hemen internetten baktım. Fiyatı 10tl idi. Gittim ve aldım. Şimdi multiplayer oynuyoruz. *** programınıda kullanarak da korsan oyunla online oynayabilirdim. Ancak fiyatı uygun olduğundan orjinalini aldım.

Yani demem o ki uygun fiyat olduğu zaman ben gidip alıyorum. Bunun kültürle yada eğitimle alakası yok. Arada parazitler her zaman çıkar. Ancak olayı genellemeyelim.

Hepimiz korsana karşıyız ama bu fiyatlar bir nevi azmettirici. Fiyatlar böyle oluncada insanlar korsan kullanıyor. Eğer derseniz ki parası olmayan müzik dinlemesin, film izlemesin, oyun oynamasın, açsın tv de kurtlar vadisi izlesin buna tamam derim. Size hak veririm. Ama eğitim durumuyla korsanın çokda ilgisi yok bence. Aklı başında olan herkez bunun iyi birşey olmadığını bilmeli.

Son olarak yazımdan korsanı desteklediğim falan çıkartılmasın. Amacım birileri ile tartışmaya girmek de değil. Her hangi bir kişiye cevap olarakta yazmadım bunları. Sadece kendi fikirlerim.

Yazının yanlş anlaşılmasından korktuğumdan açıklama gereği duydum:

Korsan kullanıyoruz ama yalnız değiliz. Bu durum hafifletici bir unsurda değildir. Korsana karşıyız. Fiyatlar düşerse insanlar orjinal oyuna yönelir. Örnek ben.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Önce kültür olayından bahsedelim.

Doğduğumuz ilk günden bu yana gerek aldığımız eğitimle gerekse toplumdan gördüğümüz kadarıyla korsanın kötü birşey olduğunu öğrenseydik. Bir adamın cebinden para çalmayla gidip korsan bir ürün almanın aynı şey olduğunu bilirdik. Para çalma bizim için kılıf bulunmaz birşeyken korsanla yaptığımız hırsızlığa binbir türlü kılıf uydururuz. Bugün "Bir oyuna 60-90 lira verilir mi?" dememizin sebebide aldığımız eğitimdir. Bu zamanlada kültür haline gelmiştir.

Oyun 90 lira ise;

"25 olsaydı alırdım."

Oyun 25 lira olur;

"Bir oyunun ortalama fiyatı olsa olsa 10'dur. Olsaydı alırdım."

Oyun 10 Lira olur;

"Kardeşim korsanı 4 lira, 4 liraya versinler alalım."

Oyun 1 lira olur;

"Netten indiriyorum o 1 lira benim çekirdek param"

Aradaki farkıda gösterelim daha rahat anlaşılsın. Avrupa'da korsan için yapılan bir video...

http://www.gencturkhaber.com/video/K...r-.html,010610

Bizde böyle bir video hazırlansa heralde kamera şakası zannederiz. Çünkü bizene adamların havuzundan, uçağından ben zaten perişanım. Yada Avrupa'dakiler için bu video gayet normal çünkü orada refah bir yaşam var. Ancak şunuda unutmamak gerekir. Evde toz bezi olarak euro'larıda kullansanız, zenginlik sizden sorulsa bile "bir oyuna o kadar verilmez ve korsana her daim evet" kültürü bize orjinal oyun felan aldırtmaz.

Bizim bu sorunu aşmamız lazım. Zaten bu sorun aşıldığında böyle başlıklarada gerek kalmayacaktır.

Hırsızın hiç mi suçu yok diyeceksiniz.

SI Games'te bana göre bu konuda çok katı. Oyunu ve fiyatını Türkler için daha cazip hale getirerek korsanla savaşabilir. CM yaptı oldu, FM'de yapsın. Bu mantıkta olabilir. Yada madem böyle bir kampanya var sayıyı düşük tut ve 5.000 yap. Önce %5 yerine daha düşük bir orana orjinal aldırmayı hedefle...Çoğaltabilirim.

Birde onların açısından bakalım. Zarar edecekleri bir alana neden yatırım yapsınlar. Kar elde etmiyorsam zararda etmem. Premier ligi koymazsam bütün dünya etkilenir ama ya Türk dili. CM nasıl yapıyor. Bununla ilgili fikrim yok ama oluru olsaydı FM'de yapardı. Demek ki CM birşeylerden feragat ediyor. Arkadaşlarımızın dediğine görede pazarda yer edinme çabası. Fiyat hep bu şekilde kalacaksa yada hafif artışlar olacaksa zaten FM kendi kendini bu yaptığı uygulamayla bitirir.

Kısacası böyle şeyleri tartışmak yerine çözüme ulaşmak lazım. Bazen deriz ya ne tarafından bakarsam bakayım aynı şeyi görüyorum diye bu konuyada her tarafından bakmak lazım. Çünkü çok farklı şeyler görülüyor.

İlk olarak amaç 10.000 imzayı toplayabilmek. Gerçekten alma fikri olanların atacağı imzalar önemli. 10.000 imza bulunmadan 10.000 kişinin alıp alamayacağını test edemeyiz. Her maçı final gibi görmeliyiz.

Önce 10.000 imza sonra 10.000 alım sonra bu SI Games bize yamuk yapar mı?

Oyunda Türk Ligi ve Türkçe Dili için çalışmalar yürüten, işin takibini yapan Turksportal önderlerine teşekkür ediyorum.
    hocam güzel açıklamışsında video bence biraz acayip geldi zaten lüks içindeler daha lüks istiyorlar
    biri altın kaplama köpek istiyor biri uzaktan kumandalı jet biri de küçücük oğluna bir ada almayı planlıyor.Biz korsan alınca bunlar bunları yapamıyorsa daha iyi işte iyice bir uçurum olmuyor ben bilgisayarı zor alıyorum adam daha kaç yaşında ada alıyor

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Ben daha önce o videoyu izlemiştim. Korsa karşı yapılmış bir video değil. Aksine korsanı destekleyen bir video. Hatta facebookta yorumlar var insanın mp3 indiresi geliyor gibilerinden Tabi orası USA. Türkiyedeki sanatçılar için benzer örnekleri veremeyiz. Yani video bana ters geldı. Sakat bir video.

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Mrb arkadaşlar,

Birkaçgündür siteye girmemiştim Darkhardware'de gördüm türkçe FM olayını ve tahmin ettiğim gibi inanılmaz bir mesaj trafiği var.

Önce şunu belirtmek istiyorum;

"HAK VERİLMEZ, ALINIR."

Sigames'in bu hareketi Türkiye'yi sevmelerinden değil, sevmek zorunda kalmalarından kaynaklanan bir durum. Biz Türksportal ile kavga ettik, onlar da SI ile kavga ettiler ve artık birşeyler değişmeye başlıyor, ama bitmedi. Bir şekilde Türkçe'nin bizim için önemini anlattık ve adamlar bir şekilde anlamaya başladılar. Şimdi sırada oyunun Türkiye şartları için ne kadar pahalı olduğunu bizim yıllık gelirimizin bu oyununun satıldığı ülkeler içinde daha az olduğunu ve fiyat yarıyarıya düşerse satılacak oyun sayısının 4 kat olacağını, b,z,m genç nüfusun onlardan fazla olduğunu anlatmamız gerekecek. Tabii biz yine TSI ile kavga edeceğiz ve onlar da SI ile kavga edecekler. Yine bir şekilde birileri anlayacak.
    Yani hakkımızı almak için yine mücadele edeceğiz. Tabi isteyen korsan alabilir ve istediği bahaneyi sayabilir. Sadece gerçekten düşünmeyi bilien arkadaşlarımın bu provakosyana takılıp kalmamalarını istiyorum. Oyunu beğenmiyorsanız ya da gerçekten pahalı ise almayın, ya da korsan olarak oynayabliyorsanzı oynayın, bu kimseyi ilgilendirmez doğru ve yanlış insanların kendi tercihleridir, ödülü de cezası da kendisinindir. Ama bir şekilde orjinal oyun alma isteyeni engellemeyin.

HAKKIMIZI ALMAMIZI engellemeyin.

Şunları açıkça söylemek gerek, Sigames Türkçe yapacağım diyorsa yapar, yapabilecek kapasitededir ve güzel olur az sürede tam Türkçe yapamazlar diye birşey yok. Ben oyunu orjinal alacağım. Ne alırım ne oynarım diyordum ama bu gelişmeden sonra oyunu alacağım hem de Türkçe olmasa bile alacağım. Çünkü Sigames'in bu fikri ortaya atması için benim de katkım olduğuna inanıyorum. Hem buradaki fikirlerimin oldu hem Crysis vw CM almamın etkisi oldu.
    Ayrıca bir teklifim var eğer yapabilecek durumdaysanız ve faydası olacaksa TÜRKSPORTAL'a oyunun bedelini göndereyim toplu olarak alsınlar.
    Ben Türkçe'yi bu yıl oynayabileceğimize inanıyorum.
    Seneye de Türkçe FM 2011'in pahalı olan fiyatının ayarlanmasını ve daha fazla satılmasını sağlamak için Türksportal yöneticileri için daha fazla kavga edelim daha fazla başlarının etini yiyelim ki onlar da aynı şeyi SI için yapsınlar.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Ben daha önce o videoyu izlemiştim. Korsa karşı yapılmış bir video değil. Aksine korsanı destekleyen bir video. Hatta facebookta yorumlar var insanın mp3 indiresi geliyor gibilerinden Tabi orası USA. Türkiyedeki sanatçılar için benzer örnekleri veremeyiz. Yani video bana ters geldı. Sakat bir video.
    South Park bir ekoldür abisi. Denildiği gibi o korsana karşı bir video değil,korsanı kolaycılığı destekleyen bir video, konulurken içeriği iyice izlenmemiş herhalde,çünkü facebookta bile yabancılar ve Türkler arasında dağıtılırken o maksatla paylaşılıyor.

Şimdi South Park aslında insanların aklından geçip de dile getiremediklerini söyler. Toplum kaygısı gütmez. Mesela herkes Tom Cruise'nun hayranıdır şöyle iyidir böyle iyidir der,South park'ta çıkar Cartman Tom Cruise'u gördün mü diye yanındakine sorar yanındaki de hani nerde der gülüşürler ,boyuyla dalga geçerler çünkü

Zaten yayın amacından dolayı genelde küçük izleyicilere tavsiye edilmez şeklinde yayınlanır, bir nevi büyüklere adanmış bir animasyondur. İnsanın aklından geçebilecek olan en şeytani fikirleri animasyonunda direkt verir, insanların ağzından çıkanları değil.

Zaten her kim olursa olsun herkesin aklından bu tür fikirler geçer, örnek veriyorum Fm için geçmez Fifa için geçer Pes için geçer ya ben bunun korsanını alayım niye vereyim ki diye, ya da bilgisayarlarınızdaki programların kaçı orjinaldir, hepsinin programlarını orjinal alayım diye düşündünüz mü?

Hiç ayırt etmeden herkesin aklından geçer bu fikirler. Ama tek bir şey farkı belirler o da vicdan. İnsanın vicdanı ya karşısındaki insanları ezmeden zor yoldan hayat mücadelesi gösterip başarıya ulaşma yolunu gösterir, ya da kolay yoldan her şeyi yapmaya çalışmayı ve kimi ezdiğini umursamamayı. Muhim olan dirençli olup vicdan filtresinden geçecek olumsuz ve kolay elde edilebilir şeyleri en aza indirgemeyi sağlayabilmektir.

Ek bir noktaya gelmek istiyorum Eralpcim kendi yorumunu yapmış bence güzel bir yorum.Yorumlar tartışıldıkça çözüme ulaşır. Kimse kimsenin yorumu hakkında hayır böyle olmaz konuyu baltalama diyemez. Çünkü Eralpcim orda ben korsan alıyorum dememiş. Daha çok para harcanan oyunlar daha ucuzayken FM 2009 bile hale niye böyle demiş. Bunun nedenini açıklamıştım,firmanın taşımacılıktan,dvd paralarından kar etme politikası yoksa oyunun orjinal değeri 18 TL civarı gelişiyle birlikte. Tabi burda firmanın yaptığına ticaret demek lazım öyle düşünmüşler ama işte bazı konularda ufak kar peşinde koşulunca bu tür şeyler denilmesi gayet doğal ve bir hak. Babamın firması değil,ülkemizin gelirine de bir katkısı yok,yaptıkları kolaycılığı körü körüne savunamam. Direkt hard diske yüklenen türü 45 TL 'ye kadar düşmüş sanırsam,o da düşünülebilinir bu durumda da.

Ya da başka yorumlarda yazılmış başka sitelerden olduğunu sandığım bir kaç kişi,ya da sonradan ayrılanlardan, ama yinede fikirlerini savunmuşlar.Mühim olan Cengizcim senin dediğin gibi yok korsana evet diyenleri yok adminlere sesleniyorum siteden atalım şöyle yapalım böyle yapalım değil,aksine ortada bir doğru ve bir plan varsa ki var,onu savunup tezlerinle çürütmeye çalışmaktır.

Yoksa burası madem özgür fikirleri savunuyor, bir cümlene yanıt veremiyolar diye seni süresiz atan diğer sitelerden ne farkı kalır ki sorarım sana.

Hatırlıyosan o siteler senin hakkında demediğini bırakmamışlardı ve işi çok çirkin hakaret boyutlarına getirmişlerdi ve Ömer'in dediği gibi hala o sitelerde kampanyaya destek olmak değil köstek olma çabası var ki demiştim bu konu hakkında da, fikirler ne kadar zıt olursa olsun ortada bir amaç varsa o amaç için ortak hareket edilir,eğer sonra senin buradan farkın varsa o farkı belli eder ve siteni bir numara yaparsın diye,ama ne yazık ki uzatılan eli tutmayanlar olmuş. O zamanda seni savundum diye 2-3 yerden tıldım çünkü iş hakaret ve ahlaksızlığa binmişti atılma nedenim ise düz cevap istediğim cümlelere senin demek istediğini anlamıyoruz ve anlamak da istemiyoruz diye gerekçe gösterilerek banlanma.

Beni bilen bilir belki de yeri geldiğinde en çok muhalif olan kimseyim. Bir şey yanlışsa burayı yönetenler öbür türlü diyolar diye denilene uymam.Sonucu ne olursa olsun söylerim. Ama olumlu bir hareket gösteriliyorsa da gidip hala olumsuz tavırda bulunmam destek veririm. Ya da ben hatalı olup da denilen haklıysa o konuda diretmem. Bu konuda da tarafım belli.

Önce karşındakini dinlemek sonra onun dediklerinde eğer yanlış gördüğün şeyler varsa o konularda açıklama yapıp bir konuda en doğruyu bulmak gerekir,çünkü bazen negatif cümlelerde bile bir doğruluk payı vardır.

Aslında daha çok demek istediğim şeyler var hazır bu konulara girmişken ama şimdi zamanı değil bu da konusu değil.

Dilerim istenilen olur ki realite her zaman imza verenin yarısı en iyi ihtimaldir der,oyun çıkmasına yakın bir tarihe kadar en az 20 bin kişi imza atar ve 10 bin kişi oyunu alır ve oyuna türkçe yama dahil olur. Ya da 5-6 bin kişi alır derler ki büyük bir çaba olmuş,yine koyarlar ya da seneye ya da sonraki yamalarla beraber eklenecek bir çözüm üretirler.

Eralpcim bu arada Remzi kitapevi biraz iki yönlü bir kitapevidir ama onu burda dile getiremem.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Şimdi oyunun satılmamasına yönelik 2 durum var, fiyatı ve Türkçe seçeneği. İlk planda fiyatı düşse, Türkçe olmasının yapacağı etkiyi yapamazdı bence. Eğer bu sene istedikleri satış rakamına ulaşılırsa Türkçe artık eklenmiş olacak ve önümüzdeki senelerde bu orjinal alanları kaybetmemek adına Türkçe'yi eklemeye devam edecekler. İşte Türkçe çözüldükten sonra 10 bin yerine 50 bin satmak ister misiniz deyip, fiyatı konusunda baskılar başlar. Belki fiyatı 3'te birine düşürüp 5 katı satış yapabilir, bu rakamlar konusunda eminim onların bizden daha bilgili elemanları vardır. Ama bir şekilde bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Oyunda Türkiye Ligleri yokken Türkiye ligleri ekletildi bu site tarafından, data artık her sene hiç bir değişiklik olmadan çıkmaya başlayınca yine burada sitenin liderleri bu taşın altına elini soktular, data işine giriştiler. Şimdi de sıra Türkçe'de. Eğer orjinalda Türkçe çıkması sağlanırsa ben eminim ki hem oyunu Türkiye'de dağıtan Aral hem de yapımcılar, Türkçe oyuna daha fazla rağbet olacağını düşünüp fiyat konusunda da bazı hamleler yapacaktır. Yukarıda cashua'nın da mesajında belirttiği gibi gelişmeler de yaşanarak.

Yıllardır bu oyunun Türkiye'de daha iyi oynanabilmesi için mücadele eden birileri var. Belki bunu herkesin içinde belirtmiyorlar ama SI ile sürekli diyalog halinde, sürekli bazı şeylerin değişmesi için çabalıyorlar.

Şimdi biz bakın verdiğimiz sözü tuttuk, 10 bin imzaya da ulaştık ve sonrasında oyunu aldık dersek, SI buradan para kazanmaya başlayacak ve müşterinin isteklerini de dinleyecek.

Sizin çok lüks bir yerde kafeniz var, çayı 2 liradan satıyorsunuz ama bakıyorsunuz kafeye gelenler hiç çay istemiyor, herkesin elinde termos kendi çayını getirmiş ve mekanı kullanıyor. Siz kafe sahibi olsanız, müşteri haklıdır diyerek ses çıkarmaz mısınız yoksa onlara müdahale mi edersiniz? Bu kişiler başka şey sipariş ettiğinde onlara gülerek mi hizmette bulunursunuz?

Kafe sahibi çay fiyatlarını düşürerek çözüm üretebilir ama lüks bir yerde kirasını karşılamaz durumdaysa başka çözümler üretir, promosyonlar yapar, oraya gelen müşteri sayısını arttırdığında ve para kazanmaya başladığında da çay fiyatlarını zaten ister istemez düşürmüş olur.

Şimdi bilzer de bu sene bu sayıya ulaşırsak, bir gelişme olduğunda oyunun Türkiye'de de pekala orjinal satılacağını adamlara gösterirsek, önümüzdeki yıllarda bu pazarı büyütmek adına başka gelişmeler de mutlaka olur. Ama böyle gelmiş böyle gider dersek, ortada bir pazar, para kazandıkları bir durum olmadığı için bizim isteklerimizi yerine getirmek için çok dil dökmemiz gerekir.

Ben inanıyorum paranın ucunu gördüklerinde daha çok önem vermeye başlayacaklar ve işte bundan sonra müşteri memnuniyeti için onlar çözüm önerlerini uygulayacaklar. Ama bu sene hayal kırıklığı yaşanırsa, siz zaten almıyorsunuz diyerek şu an ki duruma yeniden gelmek yıllar sürebilir, uzunca bir dönem gündemlerine Türkçe eklemek gelmez.

Bu nedenle bu kampanya çok önemli, ben tüm FM sitelerinin tüm Türk FM severler için bu kampanyaya destek olmasını beklerdim. Çünkü artık a sitesi, b sitesi olayınıu aşmalıyız, bu olay gerçekleşirse onlar da oynayacak, onlar da elini taşın altına koymalı ve tüm FM severler için ortak hareket etmeliyiz. Onlar da önerilerini sunmalı, gelişmeye, Türkiye için daha iyi hizmete beraber adım atmalıyız.

Bu gelişme burada yaşandı, Ömer abinin ısrarları sonucu bu yolun önü açıldı ama bu olay gerçekleşirse tüm FM kullanıcıları tarafından gerçekleşmiş olacak. Artık kimse sorumluluk almaktan çekinmesin ve ülkemiz için bu kampanyaya destek olalım.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Siz onu bunu geçin.. Sayı 1726

%'de 17 imiş..

10000 imzaya ulaşmaya ne kadar vakit kaldı ??
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    ıstanbul

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Şimdi oyunun satılmamasına yönelik 2 durum var, fiyatı ve Türkçe seçeneği. İlk planda fiyatı düşse, Türkçe olmasının yapacağı etkiyi yapamazdı bence. Eğer bu sene istedikleri satış rakamına ulaşılırsa Türkçe artık eklenmiş olacak ve önümüzdeki senelerde bu orjinal alanları kaybetmemek adına Türkçe'yi eklemeye devam edecekler. İşte Türkçe çözüldükten sonra 10 bin yerine 50 bin satmak ister misiniz deyip, fiyatı konusunda baskılar başlar. Belki fiyatı 3'te birine düşürüp 5 katı satış yapabilir, bu rakamlar konusunda eminim onların bizden daha bilgili elemanları vardır. Ama bir şekilde bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Oyunda Türkiye Ligleri yokken Türkiye ligleri ekletildi bu site tarafından, data artık her sene hiç bir değişiklik olmadan çıkmaya başlayınca yine burada sitenin liderleri bu taşın altına elini soktular, data işine giriştiler. Şimdi de sıra Türkçe'de. Eğer orjinalda Türkçe çıkması sağlanırsa ben eminim ki hem oyunu Türkiye'de dağıtan Aral hem de yapımcılar, Türkçe oyuna daha fazla rağbet olacağını düşünüp fiyat konusunda da bazı hamleler yapacaktır. Yukarıda cashua'nın da mesajında belirttiği gibi gelişmeler de yaşanarak.

Yıllardır bu oyunun Türkiye'de daha iyi oynanabilmesi için mücadele eden birileri var. Belki bunu herkesin içinde belirtmiyorlar ama SI ile sürekli diyalog halinde, sürekli bazı şeylerin değişmesi için çabalıyorlar.

Şimdi biz bakın verdiğimiz sözü tuttuk, 10 bin imzaya da ulaştık ve sonrasında oyunu aldık dersek, SI buradan para kazanmaya başlayacak ve müşterinin isteklerini de dinleyecek.

Sizin çok lüks bir yerde kafeniz var, çayı 2 liradan satıyorsunuz ama bakıyorsunuz kafeye gelenler hiç çay istemiyor, herkesin elinde termos kendi çayını getirmiş ve mekanı kullanıyor. Siz kafe sahibi olsanız, müşteri haklıdır diyerek ses çıkarmaz mısınız yoksa onlara müdahale mi edersiniz? Bu kişiler başka şey sipariş ettiğinde onlara gülerek mi hizmette bulunursunuz?

Kafe sahibi çay fiyatlarını düşürerek çözüm üretebilir ama lüks bir yerde kirasını karşılamaz durumdaysa başka çözümler üretir, promosyonlar yapar, oraya gelen müşteri sayısını arttırdığında ve para kazanmaya başladığında da çay fiyatlarını zaten ister istemez düşürmüş olur.

Şimdi bilzer de bu sene bu sayıya ulaşırsak, bir gelişme olduğunda oyunun Türkiye'de de pekala orjinal satılacağını adamlara gösterirsek, önümüzdeki yıllarda bu pazarı büyütmek adına başka gelişmeler de mutlaka olur. Ama böyle gelmiş böyle gider dersek, ortada bir pazar, para kazandıkları bir durum olmadığı için bizim isteklerimizi yerine getirmek için çok dil dökmemiz gerekir.

Ben inanıyorum paranın ucunu gördüklerinde daha çok önem vermeye başlayacaklar ve işte bundan sonra müşteri memnuniyeti için onlar çözüm önerlerini uygulayacaklar. Ama bu sene hayal kırıklığı yaşanırsa, siz zaten almıyorsunuz diyerek şu an ki duruma yeniden gelmek yıllar sürebilir, uzunca bir dönem gündemlerine Türkçe eklemek gelmez.

Bu nedenle bu kampanya çok önemli, ben tüm FM sitelerinin tüm Türk FM severler için bu kampanyaya destek olmasını beklerdim. Çünkü artık a sitesi, b sitesi olayınıu aşmalıyız, bu olay gerçekleşirse onlar da oynayacak, onlar da elini taşın altına koymalı ve tüm FM severler için ortak hareket etmeliyiz. Onlar da önerilerini sunmalı, gelişmeye, Türkiye için daha iyi hizmete beraber adım atmalıyız.

Bu gelişme burada yaşandı, Ömer abinin ısrarları sonucu bu yolun önü açıldı ama bu olay gerçekleşirse tüm FM kullanıcıları tarafından gerçekleşmiş olacak. Artık kimse sorumluluk almaktan çekinmesin ve ülkemiz için bu kampanyaya destek olalım.
    Çok çok iyi açıklamıssın ama yıllardır takıldığım bi fm sitesinde bunu yayınlamak istediğim için mesajlar atmıştım adminlere 4 gün oldu hala cevap yok ...sanki reklam olucak o sitelerdede binlerce adam var türkçe fm için bas bas bağıran....

Eğer sayı 10.000 olursa demoya Türkiye Ligini koyacağınız ne demek Allah aşkına?

Sigames'in demoya Türkiye Ligini ekleyip oyuncuların gönlünü alması gerekirken ''Siz önce 10.000 alın sonra koyarız liginizi istemeyerek de olsa'' demek bu

Demoda Türkiye Ligini görmessem bu benim sigames'e karşı olan düşüncelerimi değiştirir

Sigames yapmak zorunda olduğu için bunları yaptığını düşünüyorum(Belki pek önemsemeselerde database ve 3D sorunlarını çözdüğü an Cm onlar için büyük bir tehlike olacak)

Türkiye Ligi demoda olursa SI hiç birşey kaybetmez hatta çok şey kazanır

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

1777 kişi imzalamış ve 10.000 satışın %18'i... İmza kampanyası ne zaman sona erecek? Eğer on, on beş gün olmazsa 10.000 rakamına yaklaşılamaz bile diye düşünüyorum.

Quote Originally Posted by Sekopej View Post

Güzel yöneticim çay başka bir şirket olmak bambaşka. Senin Kafe dediğin şeyin şubesi bile yokken. SI dediğin şirket,firma holding neyse artık dünya üzerinde satış yapan bir birim. Her yerde fiyatını düşürmeyecek. Sadece tek bir şubesinde Türkiyede düşürecek.

Steam üzerinden bile 60 lira. Steamda cd masrafı yok kutulama masrafı yok dağıtım masrafı yok aracı firma yok gümrük yok. Ne masrafı var ki steam'de?

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Bence çok yavaş ilerliyor. Neredeyse bütün büyük forumlara konuda açıldı ama nedense ilgi az.

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Şöyle birşey olursa nasıl bir yol izlenecek acaba?

İlk olarak 10.000 imza toplanması quick start için. Daha sonrasında 10.000 satış rakamıyla da Türkçe eklenecek. (Ya da ben böyle anladım).

Şimdi demoya kadar 10.000 rakamı bulunamadı ve quick start eklenmedi demoya. Peki sonrasında imzalar 10.000 bulmasa da satış rakamları 10.000'in üzerinde olursa? Yine Türkçe eklenecek mi yoksa imzalar 10.000'i bulamadığı için eklenmeyecek mi?

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Kafalar karışık ve her kafadan yeni fikirler çıkıyor.Bunu tam madde madde açıklasanız da birdaha kimseye cevap vermek durumunda kalınmasa daha derli toplu olmaz mı?

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya / 07

10Bin imza = Demo da türkiye ligi
    10Bin oyun = Türkçe dil desteği

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by El Barto View Post
    Şöyle birşey olursa nasıl bir yol izlenecek acaba?

İlk olarak 10.000 imza toplanması quick start için. Daha sonrasında 10.000 satış rakamıyla da Türkçe eklenecek. (Ya da ben böyle anladım).

Şimdi demoya kadar 10.000 rakamı bulunamadı ve quick start eklenmedi demoya. Peki sonrasında imzalar 10.000 bulmasa da satış rakamları 10.000'in üzerinde olursa? Yine Türkçe eklenecek mi yoksa imzalar 10.000'i bulamadığı için eklenmeyecek mi?

olmaz bence öyle şey.. önemli olan satış rakamları.. hem imzada 10 bin bulunmazsa satışta da çok zor bulunur ..

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Buda habercilerin ayıbı. Açıkçası zamanında tv kanalları ve internet haber sitelerinde korsana karşı yapılan bir video olarak aktarılmıştı. Benimde aklıma geldi ve korsana hayır videoları arasından bulup eklemek istedim. Belki dalga geçilmiş birşey ama yaşam standartlarına göre doğru bir yorum kabul edilebilir. Uçağının versiyonunu yükseltemezken bunu küçük bir hak sahibine oranladığımızda çocuğunu okula gönderemeyecek, ev alamayacak, belki hastane masraflarını karşılayamayacak ama banane... Altta kalanın canı çıksın.

Neticede seçim insanlarındır. Birisi benim yaptığım bir işi suistimal ettiğinde müsade etmem. Başkasınınkini suistimal ederkende bu şekilde bakarım. Kimiside kendisininkine müsade etmez ama başkasının hakkına girer.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by igneli View Post
    Güzel yöneticim çay başka bir şirket olmak bambaşka. Senin Kafe dediğin şeyin şubesi bile yokken. SI dediğin şirket,firma holding neyse artık dünya üzerinde satış yapan bir birim. Her yerde fiyatını düşürmeyecek. Sadece tek bir şubesinde Türkiyede düşürecek.

Steam üzerinden bile 60 lira. Steamda cd masrafı yok kutulama masrafı yok dağıtım masrafı yok aracı firma yok gümrük yok. Ne masrafı var ki steam'de?
    Ben bir örnek verdim sadece, nasıl ki kafe sahibi çayını duşarden getirene hoşgörülü olmaz, onu sevmezse, 200 bin korsan oyunun oynandığı ülkeye de hoşgörülü yaklaşmaz, onları sevmez.

Türkiye'de düşürmesi için de eğer bu 10 bin satış gerçekleşirse elimize koz geçmiş olacak, onlar da bu pazardan para kazanmayı gördüklerinde belki de bizim istediklerimizden daha fazlasını sunacaklar bize. Şu anda Türkiye pazarından pek para kazandıkları söylenemez. Bakın Türkçe çıkarma sözü bu kadar satış yaptırdı, başka kampanyalarla daha çok satış yapıp daha fazla kazanabiliriz, biz onlara bir adım atsak demekki onlar da bize atacaklar diye düşünebilirler. Ve önümüzdeki serilerde ithalatçı firma Aral'ın da desteği alınarak belki Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapılabilir ama herşeyi aynı anda istemek ve olmasını beklemek de biraz hayalcilik olmaz mı? Yıllardır bizi takmayan, ciddiye almayan bir şirketten.

Biz ciddi olduğumuzu bu satışlarla gösterirsek, para kazanma umuduyla mutlaka bu pazara da el atacaklardır. Sonuçta sundukları şey bu ülkede ilgi çekiyor (200 bin oynayan sayısı var) ama rağbet görmüyorsa ve bu gelişmeyle sundukları şeyden para kazanmaya başladıklarında, daha fazlası için adımlar atarlar diye düşünüyorum.
    "YÜCE ATATÜRK"

Bence çok uzun zaman önce TSL hızlı başlangıçlarda yer almalıydı.
    Şimdi anca imza çıkarsa koyarız diyorlar.
    SI Games ve onun satış politikasından nefret ediyorum..

98765 dilde çıkarıyorlar oyunu, Türkçe ye gelince kem küm.
    Fransa da, ingiltere de insanların alım gücü yüksek.
    Ekonomik rahatlık var.
    Adam parası neyse verip alabilir.
    Sen Türkiyenin ekonomik durumunu bilip öyle bir fiyatla satarsan ve oyun severlerin gönlünü almak için Dil desteği yaparsan bu oyun Crysis gibi satar.
    (Bende aldım Crysis. Gayet süper bir oyun.)

Başka ülkelerde fiyatını bilmiyorum ama Türkiyeyle aynı fiyat olsa bile Alan kesim aynı değil.

Bunu artık lütfen göz önüne alın, yeter!
    Kimse seneye yenisi çıkacak bir oyuna 100 lira vermez.
    Kimse Türkçe bile olmayan bir oyuna sırf "ay belki seneye türkçe çıkar, emeğe saygı" diyerek 100 lira basmaz.
    Kimse "yeni bir dil eklemek ekstra masraf demek şirkete, destek olalım" demez.

Önce hizmet sonra ücret denir.

Orjinal alan/alabilecek arkadaşların durumu harika olabilir, Allah daha çok versin inşallah hepsine fakat herkes öyle değil ve kimseyi alamayacak olmasından dolayı suçlayamazsınız.
    Yaşınız, konumunuz, sosyal statünüz ne olursa olsun.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Kimseyi alamayacak olduğu için suçlamıyoruz, yukarıda örnek verilmişti, eğer ekonomik gücünüz yoksa o ay et yiyemediyseniz gidip et çalmazsınız, o ay et yememiş olursunuz. Eğer oyunu alacak ekonomik gücünüz yoksa almazsınız, kimse de neden almıyorsun demez. Nasıl ki et yiyemeyince marketten et çalmıyorsak, oyunu alamayınca da internetten indirerek çalmamalıyız.

Ama aynı derecede kötü bir olay olmasına rağmen, bu korsan kullanımı bizi hiç rahatsız etmez. Benim de her kullandığım ürün elbette orjinal değil. Öyle bir refah düzeyim yok zateni emekli bir öğretmenin oğluyum, paralar içinde yüzmüyorum ki herşeyin orjinal olmasını sağlayayım.

Ama bu oyunu da seviyorum ve çok fazla da oynuyorum. Bunun için çözüm bulmaya çalışıyorum, ortak alsam, ya da taksitle alsam ne kadara gelir onun hesabını yapıyorum. Mesela bir site 43 liraya satıyor oyunu, şimdi en mantıklısı o geldi ve oradan almayı düşünüyorum.

Yani bir şekilde beni mutlu eden, bana zaman harcatan bu oyunu edinmek istediğimden en uygun yolu bulmaya çalışıyorum. Ha zaten oyunu almak, destek olmak istemeyen birisi ne olsa bir bahane bulur, ona da al diye ısrarcı olmuyoruz.

Ayrıca 200 bin kişinin oynadığı oyunda 10 bin kişini ekonomik durumunun bu oyunu alamayacak düzeyde olduğunu da sanmıyorum. Hatta daha fazlasının bu oyunu alacak gücü vardır. Ama ben oyunu beğenmiyorum ya da adamları sevmiyorum diye almayacağım diyorsa da ona saygı duyarız.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Arap Şükrü / Bursa

Konu ile ilgili bir kaç şey de ben belirtmek isterim ; yine burda herkes korsan - orjinal tartışması, Türkiyenin ekonomik ve kültürel durumu gibi ilmi mevzuata tabi konuşmalarla kafaları şişirmiş. Konu ile alakalı isteyen hırsızlık yapar, isteyen emeğe karşılığını verir bu tercih meselesidir, ben bu kadar senedir bu foruma üyeyim herkese eşit mesafede davranılır. Ama,
    -Ben korsan kullanıyorum sizde orjinal kullanmayın gibi bir yüssüzlüğü burda yapmayın.
    -Adamlara bak ne biçim pazarlama stratejisi böyle işmi olur (buna bende katılıyorum)
    Siz kimsiniz ki koskoca firmanın(!) pazarlama stratejisini bu forumda tartışırsınız. Adamın tavrı belli ortaya konmuş işine gelen uyar işine gelmeyen uymaz ve orjinal almaz ama gelip de burda marjinal olmak adına üyeleri kışkırtmayın.
    Parası olmayan ekonomik durumu iyi olmayan kardeşlerime sesleniyorum istediğiniz gibi oyunu temin etmekte serbestsiniz ama benim gibi orjinal kullanan birini keriz yerine koymakta ve benim cebimdeki paranın hesabını yapmakta serbest değilsiniz. Oyunu alacak gücü olupta tribüne oynayanlar içinde diyeceğim şey burası stadyum değil kendi aklınız sizde kalsın herkesin aklı kendine yeter.
    Sonuç: İmza verecek olan ve oyunu orjinal alacak olan yazar ama almayacaksanızda bari burda kendinizi sivriltmek adına yavuz hırsız evsahibini bastırır olayına girmeyin.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

SI Games' Türkçe kampanyası herhalde dünyada bir ilkdir. Türkçe çıkarma konusunda 10 000 satış istemesine tamam itirazım yok. Ama demoda quick start olayı ilginç. Pes 2008 demoda İspanya, Fransa gibi milli takımların yanında Türkiyede vardı. Kimse imza falan toplamadı bunun için.

SI'nin politikası bu arkadaşlar ya olduğu gibi kabul edicez yada yol vericez. Şahsen ben bu Türkçe kampanyasından önce çoktan yol vermiştim SI'ye. Adamlar resmen orta çağ zihniyetinde. Demoya quick start için 10 000 imza

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Arkadaşlar herkesin bir görüşü var. Kimimiz korsan alımının haklı sayılabilecek yönlerini dile getiriyor, kimisi haklı olan orjinal alımını anlatıyor, ben korsan ile direk hırsızlığın farklı şeylermiş gibi algılanmasından -ki aynı şeylerdir- bahsediyorum.

Nasıl korsan alımını haklı gösteren arkadaşlarımız bizi korsan almaya zorlamıyorsa, orjinal alımı savunanlarda orjinale zorlamıyor. Bu tartışmanın sonunda topluca gidip korsan yada orjinal oyun almayacağız. Herkes kendince durumu anlatıyor ve karşılıklı fikirlerini savunuyor.

Bugün korsan alımının artışı fazlalıkta...2009'da maddi gücü olduğu halde korsan alıp daha sonrada korsanla oyunu çalıştıramayınca orjinale dönenleri biliyorum. Madem böyleyse neden başta orjinal alınmadı. Aslında boşa koysan dolmuyor doluya koysan almıyor hesabı.

Neticede o kadar fikrimin özeti şudur. Müşteri her zaman haklıdır olayı FM'de farklı bir boyut kazanıyor. Müşteri oyunu orjinal alandır. Varsa bir serzenişi olan orjinal oyun alanlar yapmalıdır. Çünkü bu adamlar Türkçe dilinide ve bu ligle ilgili herşeyide hakediyorlar. Bir bakıma onlarında hakkı yeniyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

SI Games' Türkçe kampanyası herhalde dünyada bir ilkdir. Türkçe çıkarma konusunda 10 000 satış istemesine tamam itirazım yok. Ama demoda quick start olayı ilginç. Pes 2008 demoda İspanya, Fransa gibi milli takımların yanında Türkiyede vardı. Kimse imza falan toplamadı bunun için.

SI'nin politikası bu arkadaşlar ya olduğu gibi kabul edicez yada yol vericez. Şahsen ben bu Türkçe kampanyasından önce çoktan yol vermiştim SI'ye. Adamlar resmen orta çağ zihniyetinde. Demoya quick start için 10 000 imza
    Eğer oynamayacak olacağımı bilsem ya da alternatifleri yerini doldursa bende bu politikaları yüzünden almam. Bende kızıyorum ama dediğin gibi biz kızıyoruz ve almayınca bir şey değişmiyor çünkü zaten ne kadar satılıyor ki? O nedenle o ürünü almamamız da adamları korkutmuyor.

Demoyo TSL eklenmesini de ben şöyle görüyorum, şimdi 10 bin satışı olmadan adamlar eklemeyecek, bu belli. Ama 10 bin imza toplandığında da bir şeyler sunmaları gerekiyor. Belki sayı 10 bine ulaşamadan demo çıksa yine eklemiş olacaklar. Bir nevi 10 bin imza karşısında biz de dediğimizi yaptık, şimdi 10 bin oyun olursa dediğimizi yine yaparız gibisinde.

Bu arada yazdıklarımdan oyunun fiyatı normal, onların yaptıklarını destekliyorum anlamı çıkmasın. O konuda bende sizlere katılıyorum, izledikleri yol yanlış, bizi hiç düşünmüyorlar ve bizimle uğraşmıyorlar. İnanın oynamayacağımı bilsem bende almam ama dayanamayacağım. Elimize de böyle fırsat geçmişken, belki bu satışlarla Türkçe eklendikten sonra seneye başka gelişmelerin de yaşanabilmesi için destek oluyorum. (Mantığımla düşündüğümde bana da yanlış gelse de bu kampanya)
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Serkan seninki yine iyi..

Ben online turnuvalardan aldığım zevk olmasa hiç almayacağım. 2009'da kariyer yapmışlığım yok.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

10000 imza olayı hakkındaki düşünceleriniz aslında mantıklı. SI Games gerçekten bu kadar ince düşünmüşse bravo. Yani 10000 imza toplandıktan sonra "bakın size karşılığını veriyoruz. 10000 oyunda alın yine karşılıksız kalmaz" tarzındaki düşünce bir bakıma doğru sayılabilir.

Gönül ister ne imza kampanyası olsun nede 10000 kotası. Oyun uygun fiyata çıksa bizde değil 10000 20000 oyun alsak herkez mutlu olsa

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

VaLLa 10.000 imza da zor, o kadar satışta.

İmza da ki artış 10.000 satışın yapıLması haLinde Türkçe nin çıkacağının kesinLeşmesi iLe hızLı gitmiyor. Tipik yurdum insanı Şaban ı oyLar iLe en komik yaptığımız gibi yine oyLama oLunca biz bu işi de yaparız dedik ama Sigames önLemini aLmış biLe
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Bence çok yavaş ilerliyor. Neredeyse bütün büyük forumlara konuda açıldı ama nedense ilgi az.
    Olsun bu da güzel birşey, en azından oyunu orjinal almayacak olan gereksiz yere form doldurmuyor. 100.000 imza olup ta oyunu alan sayısı binde kalırsa da hoş olmaz.

Bu arada aşağıdaki linkte korsan ile ilgili güzel bir yazı var. Bizim de tartışma konumuz bu ya

http://www.pclabs.com.tr/2009/07/01/korsan-icerik/

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

araya mesajlar girmiş, medievel'in mesajından sonra yazmıştım

Onu herkes ister. Bilmiyorum biz burada oturduğumuz yerden kişisel yorumlarımızı yapıyoruz, koca şirketin pazarlama bölümünde yer alanlar sanırım bizden daha yeteneklidirler ki oralara gelmişler. Bu yeteneklerini de biz görmek istiyoruz ama görebilmek için de yine bizim çabalamamız gerekiyor. Olsun biz yine de uğraşmaya devam edeceğiz, onların anlayışı bu şekildeyse, bazı şeylerin değişmesi için, alışılmışın bozulması için onların istediği gibi ama bizim yararımız olacak şekilde mücadeleye devam.

Bu kampanya da bunu gösteriyor, gönül ister ki tüm FM siteleri artık bu oyunda Türkçe olmaz diye yerleşmiş mantığı beraber kırmakta birlik olsun. Çünkü biz birbirimizle uğraşacağımıza dışarıya karşı birlik olsak, potansiyelimizi SI'nin bile göremeyeceğini sanmam.

Burak seni online turnuvalarda yenmenin vermiş olduğu zevki bana başka hiçbir şey vermiyor, ne diyorsun sen...
    "YÜCE ATATÜRK"

Sayfa 23 / 57 İlkİlk ... 13212223242533 ... SonSon

Mesaj Yetkileri