Sayfa 47 / 57 İlkİlk ... 374546474849 ... SonSon
1,381 ile 1,410 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Nesil
    2006
    Yer
    Denizli - Köln

Kıvırmak-kıvırmamak.... Arkadaşlar bırakın böyle birbirinize sert-argo laflar söylemeyi... Her ikiniz de haklısınız belli konularda, neden ortak fikir aramıyorsunuz da, SIGAMES'ten Türkçe yama çıkmamasının üzüntüsünü birbirinize çatarak gidermeye çalışıyorsunuz...

Çıkarmadılar, çıkarmasınlar, biz bu yıl çoğumuz aldık orjinal olarak, buna rağmen bu artışa rağmen, bu ısrarlarımıza rağmen çıkarmazlarsa bizler kaybetmeyiz zaten. Bi şekilde zaten Türkçe çıkıyor, Turksportal'dan ya da başka yerden... Önce SI kendine bakmalı biraz, düşünsenize, mesela sen Tost yapıp satan birisin, içine gerekli malzemeleri eksik koyup sonra da "önce alın, ben alana göre malzeme koyacağım" mı dersin, yoksa her malzemeyi tam ekleyip sonra da "o çalıştığın yerin ekonomik durumuna göre" mi satış yaparsın... Tamam emek veriyorlar, zor, ama sonuçta gözlem yapan da bu ülkeden site çalışanları sanırım bir ücret almıyor? Alıyorsa da harika bir ücret değildir... DVD formatında ülkeye pahalı geliyor, ona da tama, Steam'den indirmeyi uyguna yapsalar gerçekten artış olacağına inanıyorum, ve de tabiki bizim dilimizde olmasına...

Kimse kalkıp da SI'da suçlamıyor, Turksportal'ı da, gerilmenize, birbirinize böyle "kıvırma" lafları söylemenize bir anlam veremiyorum, üzülüyorum...

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Aslına bakarsanız kimse yanlış konuşmuyor. Çünkü tartışmaya açılmaması gereken şeylerin tartışılmaya yönlendirilmesi birçok doğru ya da yanlış ortaya çıkarıyor. Dil her şeydir, olmaması düşünülemez. Bunun tartışılmasına sebep olmak da birden çok doğru yorumun çatıştırılması demek oluyor. FM satışı ile mesela bir kitap satışını aynı görüyorum. İngilizce bir kitabı herkes okumaz. Siz önce alın eğer şu kadar satılırsa biz ikinci ve Türkçe olanını size hediye edeceğiz ile FM politikası aynıdır. Ben bunu yanlış bulduğumu her zaman söyledim. Zararın neresinden dönerse kardır SI Games. Ayrıca genel satış stratejileri farklı yerler için farklılık gösterir. Bunu da iki şekilde yorumlayabiliriz.

1. SI Games diğer ülkelerde yapmadığı olumsuz yöntemleri Türkiye için yapıyor.
    2. Başka ülkelerdeki stratejiler Türkiye için yabancı kaldığından, Türkiye'de daha toleranslı olabilirlerdi.

Nesil
    2006
    Yer
    Denizli - Köln

Quote Originally Posted by emrah44 View Post
    Aslına bakarsanız kimse yanlış konuşmuyor. Çünkü tartışmaya açılmaması gereken şeylerin tartışılmaya yönlendirilmesi birçok doğru ya da yanlış ortaya çıkarıyor. Dil her şeydir, olmaması düşünülemez. Bunun tartışılmasına sebep olmak da birden çok doğru yorumun çatıştırılması demek oluyor. FM satışı ile mesela bir kitap satışını aynı görüyorum. İngilizce bir kitabı herkes okumaz. Siz önce alın eğer şu kadar satılırsa biz ikinci ve Türkçe olanını size hediye edeceğiz ile FM politikası aynıdır. Ben bunu yanlış bulduğumu her zaman söyledim. Zararın neresinden dönerse kardır SI Games. Ayrıca genel satış stratejileri farklı yerler için farklılık gösterir. Bunu da iki şekilde yorumlayabiliriz.

2. Başka ülkelerdeki stratejiler Türkiye için yabancı kaldığından, Türkiye'de daha toleranslı olabilirlerdi.
    Çok güzel söyledin. İngilizce kitap örneği tam yerine oturdu arkadaşım. Bence bu dediğini SI da görmeli.

Nesil
    2006
    Yer
    ⓪❾

SI bize yılbaşı sürprizi yapsa ne güzel olur pee (:
    <')))))>-<

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Yanlış düşündüğünüz şey çeviri yapıp para kazanma beklentisi.

Kitaplarda çevirir yapıp yayınlayan firma Türk firması olur, yayınlamak için ülkemizde telif hakkını satın alarak yaparlar.

Şu an ise kararı verecek oyunun dağıtım haklarının sahibi firma SEGA'dır.Sega'nın Türkiye üzerinden acil kazanç beklentisi gibi bir gereksinimi olmadığını Sega'nın ne kadar büyük bir firma olduğundan ötürü bilirsiniz.

Dünyanın en çok satan oyununun dağıtıcısı SEGA, karşılığını görmeden para kazanmak istemiyor.Çünkü bu parayı kazanmak zorunda değil, bu riske acil para ihtiyacı olmadığı için girmek zorunda değil.

Türkiye'ye bir şans veriyorlar ki, bu da benim şahsi kanaatim buradaki potansiyeli gördükleri için.Dünyada en çok FM oyuncusu olan bir kaç ülkeden biriyiz.Elbette ki ulaşmak isterler ama dağıtıcı firmalar bir çok oyunu pazarlar ve tamamen holding çıkarlarına göre yönetim kurulu kararları ile hareket ederler.

Siz bekliyorsunuz ki buraya bir beklentisiz bir yatırım yapılsın, sonra kazanırlar.Ya kazanamazlarsa? Ya beklentileri kadar satılmaz ise? Peki bunu hiç düşündünüz mü? Madem orjinal satılacaktı, neden bu kadar illegal kullanım mevcut? İşletim sistemlerndei bile illegal kullananlar çok fazla, hem de onlar Türkçe? Bu sorulara bu mantıkla cevap veremezsiniz.

Bir problem var ise bu tümdengelim çözülmesi gereken bir durum olabilir.Kişileri eleştirmek doğru olmaz, kurumları da eleştirmek doğru olmaz.Her firmanın stratejileri vardır, firmalar sizin gibi düşünmez.Dünyanın en büyük firmalarında bile iç bürokrasi vardır.Karar mekanizması en ufak bir riski bile kabul ettirmez, firmalar makroekonomik politikalar izlemek için her zaman kontrollü çalışırlar.Kurumların harcamaları denetlenir, şahsi, zevki, riskli kararlar almanız mümkün değildir.Sega böyle midir, değil midir bilemem, Sega'da çalışmıyorum ama kurumsal firmalarda çalıştığım için işleyişi biliyorum.

Düşünceleriniz kendi açınızdan doğru olabilir ama kurumların açısından değerlendirmiyorsunuz.Dünyanın her yerinde, her kültürde halklar var, dünyanın her yerine ulaşmak o kadar kolay değil.Dünyada sadece biz varmış gibi davranmayalım.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Kıvırdığım falan yok söylediklerim aynı 10 yazım öncede gerçekçi değil diyordum şimdide öyle diyorum. Gerçeği savunduğunuzu söylüyorsunuz ama ortada bir gerçek yok. Tamamen varsayım. 150-200 kişiden 1 kişinin fm oynamasının mantıklı gelmesi başka birşey 150-200 kişiden 1 kişinin fm oynaması başka birşey.
    Varsayim mi?

Ben yalan soylemek icin hic bir nedeni olmadigini dusundugum bir kisinin verdigi bilgiyi yansittim.

200 bin kisi rakamini kabul etmeyen sizsiniz.

Bunun icin kanit isteme ihtiyaci duyan, bu rakamin size mantikli gelmedigini kanitlamak icin cabalayan ve bunun icin varsayim yapan sizsiniz. Bilgi veren kisiyi hic tanimamaniza ragmen pek bir dayanaginiz olmadan bu rakami sorgulayan sizsiniz.

Ben buna kivirmak diyorum. Ben bilgim cercevesinde gayet net yaziyorum.

Not: Komşudan internet çekmek suçtur. Cezası vardır.
    Korsan kullanmak da suc degil mi?

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Beni kışkırtma çabalarınız üzülerek söylüyorum ki sonuçsuz kalacak. Sizin lügatınızda argo ve küfüre yer varsa muhattabım değilsiniz üzgünüm...

Nesil
    2006

Ömer abi, Türkiye yasalarına göre korsan kullanmak yasak değil. Satmak yasak, ticari kuruluşlarda korsan kullanmak yasaktır. Onun dışında evinde istediğin gibi korsan kullanabilirsin, kanunen bakıldığında bir kişi torrent yolu ile istediği kadar film indirsin hiçbir suçu yok.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Yanlış düşündüğünüz şey çeviri yapıp para kazanma beklentisi.

Kitaplarda çevirir yapıp yayınlayan firma Türk firması olur, yayınlamak için ülkemizde telif hakkını satın alarak yaparlar.

Şu an ise kararı verecek oyunun dağıtım haklarının sahibi firma SEGA'dır.Sega'nın Türkiye üzerinden acil kazanç beklentisi gibi bir gereksinimi olmadığını Sega'nın ne kadar büyük bir firma olduğundan ötürü bilirsiniz.

Dünyanın en çok satan oyununun dağıtıcısı SEGA, karşılığını görmeden para kazanmak istemiyor.Çünkü bu parayı kazanmak zorunda değil, bu riske acil para ihtiyacı olmadığı için girmek zorunda değil.

Türkiye'ye bir şans veriyorlar ki, bu da benim şahsi kanaatim buradaki potansiyeli gördükleri için.Dünyada en çok FM oyuncusu olan bir kaç ülkeden biriyiz.Elbette ki ulaşmak isterler ama dağıtıcı firmalar bir çok oyunu pazarlar ve tamamen holding çıkarlarına göre yönetim kurulu kararları ile hareket ederler.

Siz bekliyorsunuz ki buraya bir beklentisiz bir yatırım yapılsın, sonra kazanırlar.Ya kazanamazlarsa? Ya beklentileri kadar satılmaz ise? Peki bunu hiç düşündünüz mü? Madem orjinal satılacaktı, neden bu kadar illegal kullanım mevcut? İşletim sistemlerndei bile illegal kullananlar çok fazla, hem de onlar Türkçe? Bu sorulara bu mantıkla cevap veremezsiniz.

Bir problem var ise bu tümdengelim çözülmesi gereken bir durum olabilir.Kişileri eleştirmek doğru olmaz, kurumları da eleştirmek doğru olmaz.Her firmanın stratejileri vardır, firmalar sizin gibi düşünmez.Dünyanın en büyük firmalarında bile iç bürokrasi vardır.Karar mekanizması en ufak bir riski bile kabul ettirmez, firmalar makroekonomik politikalar izlemek için her zaman kontrollü çalışırlar.Kurumların harcamaları denetlenir, şahsi, zevki, riskli kararlar almanız mümkün değildir.Sega böyle midir, değil midir bilemem, Sega'da çalışmıyorum ama kurumsal firmalarda çalıştığım için işleyişi biliyorum.

Düşünceleriniz kendi açınızdan doğru olabilir ama kurumların açısından değerlendirmiyorsunuz.Dünyanın her yerinde, her kültürde halklar var, dünyanın her yerine ulaşmak o kadar kolay değil.Dünyada sadece biz varmış gibi davranmayalım.

Evet bir kumar oynayıp kaybedebilirler oyunu direkt Türkçe çıkartarak ama iş dünyası böyledir zaten. Risk almadan ancak Maldonado olurlar. Bu gün kazanırlar ama yarın iflas! Bu gerçekten böyle gitmez, geleceği böyle planlıyorlarsa bekleyelim görelim. Ama birinin seneler sonra sen o zaman doğru söylemişssin demesi de bana bir şey kazandırmaz. SI'nın yaptığı da doğru bir açıdan, bizim söylediğimiz de farklı bir açıdan doğru.

Eğer Türkiye'deki oyuncu kitlesi korsan oyuncu kitlesi olarak görülüyorsa, bu güne kadar ki orjinal satışların tamamının (2010 da dahil bu güne kadar ki tüm FM oyunları) toplamının esas alınması gerekir. Geçen sene de, bir önceki sene korsan kullanan bazı kimseler orjinal aldı. Onlar neden hesaba katılmıyor? Neden sadece bu yıl? Bunu kim açıklayabilir acaba? SI Games-Sega'nın fasülyeden koyduğu bir başlangıç tarihinden başlayan bir sayım değil mi bu? Bir şey yapıyorlarsa biraz mantıklı olacak. Tarihi atıyorum, "1 Kasım 2009'dan başlayarak satılan toplam orjinal oyun" diye bir tarih belirliyorsanız, e hadi yok sayın geçmiş yılları. Oyun bir geliştime üzerine kurulu, her sene üzerine bir şeyler konarak yeni oyun diye sunuluyor. Bu yüzden bu seneki satılan orjinal oyun sayısı, geçen birkaç yıldaki sayının geliştirilmişi olmuyor mu? Bunu yok saymak niye? FM oyunu, eski özellikleri sayılmadan, sadece bu seneki özellikleriyle değerlendirilseydi acaba 90 TL mi ederdi? Ya da Türkçe eklentisinin karşılığı 10.000 adet orjinal satış mı olurdu?

Google çevirisine gerek yok bu kez sanırım.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Evet bir kumar oynayıp kaybedebilirler oyunu direkt Türkçe çıkartarak ama iş dünyası böyledir zaten. Risk almadan ancak Maldonado olurlar. Bu gün kazanırlar ama yarın iflas! Bu gerçekten böyle gitmez, geleceği böyle planlıyorlarsa bekleyelim görelim. Ama birinin seneler sonra sen o zaman doğru söylemişssin demesi de bana bir şey kazandırmaz. SI'nın yaptığı da doğru bir açıdan, bizim söylediğimiz de farklı bir açıdan doğru.

Eğer Türkiye'deki oyuncu kitlesi korsan oyuncu kitlesi olarak görülüyorsa, bu güne kadar ki orjinal satışların tamamının (2010 da dahil bu güne kadar ki tüm FM oyunları) toplamının esas alınması gerekir. Geçen sene de, bir önceki sene korsan kullanan bazı kimseler orjinal aldı. Onlar neden hesaba katılmıyor? Neden sadece bu yıl? Bunu kim açıklayabilir acaba? SI Games-Sega'nın fasülyeden koyduğu bir başlangıç tarihinden başlayan bir sayım değil mi bu? Bir şey yapıyorlarsa biraz mantıklı olacak. Tarihi atıyorum, "1 Kasım 2009'dan başlayarak satılan toplam orjinal oyun" diye bir tarih belirliyorsanız, e hadi yok sayın geçmiş yılları. Oyun bir geliştime üzerine kurulu, her sene üzerine bir şeyler konarak yeni oyun diye sunuluyor. Bu yüzden bu seneki satılan orjinal oyun sayısı, geçen birkaç yıldaki sayının geliştirilmişi olmuyor mu? Bunu yok saymak niye? FM oyunu, eski özellikleri sayılmadan, sadece bu seneki özellikleriyle değerlendirilseydi acaba 90 TL mi ederdi? Ya da Türkçe eklentisinin karşılığı 10.000 adet orjinal satış mı olurdu?

Google çevirisine gerek yok bu kez sanırım.
    Risk almaktan bahsediyorsunuz, Sega zaten çok satıyor ve çok kazanıyor, neden risk alsın? Neden hala Türkiye'den gelecek paraya acil gözü ile bakıyorsunuz? Şahsi kanaatimdir, Türkiye'ye hiç ürün ithal edilmese dahi onlar önemli olmaz bence.

Siz bunu yapmak zorundalar, bu para olmazsa olmaz gibi düşünüyorsunuz şu an.Sega iflas edecek bir firma değil, siz o dönemi bilir misin bilmiyorum, Sega Mega Drive adlı bir cihaz vardı, ki tahminen 15-16 yıl öncesinden bahsediyorum ben size.Seneler sonra size kimse siz söyledin demez ama makroekonomik politikalar uygulayan, sistematik büyüme gerçekleştirerek sektörel büyüme gerçekleştiren CEO seneler sonra plaket alır.Ekonomi, yapmazsanız batarsınız, risk alın diye açıklanamaz, ekonomi bilimi eğitimi çok önemlidir.Ekonomi sistematik bir düzendir, hiyerarşisi bulunur.Hiç bir işe bodoslama girilemez.Dediğiniz gibi firma da, siz de kendi açınızıdan haklısınız.

Oyunun her sene geliri aynı zamanda sonraki seneye ait olacak Ar-ge geliri de demektir.Her ürün aynı seviyede kalırsa zaten piyasadan silinir, gelişme göstermezseniz ikame mal da o seviyeye ulaşır ve kazanç sağlayamazsınız.Ürünler kategorize edilir, her ürün grubunda geçerli olmayabilir elbet.Eğer her sene geliştiriliyor ama aslında aynı şey diye bakarsanız CRT TV'den (tüplü) LCD TV'ye geçiş, LCD'den LED TV'ye geçiş süresince her televizyon teknolojisine de aynı demek gerekir.Çünkü sürekli size izleme aracı sunuyorlar, televizyonda farklı bir fonksiyon yok ki, sürekli kumanyaya basıp kanal değiştirip yayın izliyorsunuz.

Satış konusunda bilgi sahibi değilim, gerekli görüşmeleri Mustafa ve Ömer abi sağladığı için gerekli zamanlarda kendileri bilgi verecektir zaten.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Risk almaktan bahsediyorsunuz, Sega zaten çok satıyor ve çok kazanıyor, neden risk alsın? Neden hala Türkiye'den gelecek paraya acil gözü ile bakıyorsunuz? Şahsi kanaatimdir, Türkiye'ye hiç ürün ithal edilmese dahi onlar önemli olmaz bence.

Siz bunu yapmak zorundalar, bu para olmazsa olmaz gibi düşünüyorsunuz şu an.Sega iflas edecek bir firma değil, siz o dönemi bilir misin bilmiyorum, Sega Mega Drive adlı bir cihaz vardı, ki tahminen 15-16 yıl öncesinden bahsediyorum ben size.Seneler sonra size kimse siz söyledin demez ama makroekonomik politikalar uygulayan, sistematik büyüme gerçekleştirerek sektörel büyüme gerçekleştiren CEO seneler sonra plaket alır.Ekonomi, yapmazsanız batarsınız, risk alın diye açıklanamaz, ekonomi bilimi eğitimi çok önemlidir.Ekonomi sistematik bir düzendir, hiyerarşisi bulunur.Hiç bir işe bodoslama girilemez.Dediğiniz gibi firma da, siz de kendi açınızıdan haklısınız.

Oyunun her sene geliri aynı zamanda sonraki seneye ait olacak Ar-ge geliri de demektir.Her ürün aynı seviyede kalırsa zaten piyasadan silinir, gelişme göstermezseniz ikame mal da o seviyeye ulaşır ve kazanç sağlayamazsınız.Ürünler kategorize edilir, her ürün grubunda geçerli olmayabilir elbet.Eğer her sene geliştiriliyor ama aslında aynı şey diye bakarsanız CRT TV'den (tüplü) LCD TV'ye geçiş, LCD'den LED TV'ye geçiş süresince her televizyon teknolojisine de aynı demek gerekir.Çünkü sürekli size izleme aracı sunuyorlar, televizyonda farklı bir fonksiyon yok ki, sürekli kumanyaya basıp kanal değiştirip yayın izliyorsunuz.

Satış konusunda bilgi sahibi değilim, gerekli görüşmeleri Mustafa ve Ömer abi sağladığı için gerekli zamanlarda kendileri bilgi verecektir zaten.
    Ekonomi bilimi falan filan bunlar hikayedir. % 100 doğruluğu kanıtlanamayacak bilgiler yığınıdır. Herkesin bu ekonomik sistemler üzerindeki doğruları olabilir. İlla biri doğru ise diğerleri yanlış olacak diye bir şey yok.

İkincisi ben eski oyun ile yeni oyuna aynı şey olarak baktığımı söylemedim yanlış anlaşılmış. Benim söylediğim, madem yeni oyunla birlikte beklenen 10.000'lik rakam var. Bu sadece yeni oyunun bize sağladıklarının karşılığı olamaz. Dolayısıyla eski oyunlarda alınan orjinal oyunlar da bu oyunu buralara getirmiştir öyle değil mi? SI Games ve Sega'nın mantığı da bu değil mi? Orjinal aldıkça oyun geliştiriliyor (Bkz. Türkçe'nin eklenmesi veya o sene çok orjinal alan bir ülkenin liglerinin oyuna eklenmesi gibi). Bu durumda şu çıkıyor ortaya. Eski oyunlarda alınan orjinal oyunların sayısı sadece Türkiye Ligi'nin oyuna eklenmesine mi yetti? Acaba kaç sayıda kalınca Türkiye Ligi eklendi, bu neye göre hesaplandı? Ve bu 10.000 orjinal sayısı neye göre hesaplandı? SI Games'ten biri çıkıp "hadi 10.000 olsun" demiştir mesela. Böyle sallamasyon bir sayı hangi ekonomi teorisiyle açıklanabilir? Elli yerden baktım 25'inde hatalı gördüm SI Games'i. Ee siz dersiniz hata değil, ben derim hata.. Bu böyle sürer gider.

Zamanında oyunun 3D olması için firmaya istekte bulunanlara "3D istiyorlarsa gidip FIFA oynasınlar" denip 2008'de 3D'ye geçilmesi de bu gün burada tartıştığımız konuların, ilerleyen yıllarda SI Games'in bir ayıbı olarak hafızamızda yer etmesinde pay sahibi olacağının göstergesidir.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Cevap vermiyorlarsa bile yazarak ne kaybedersiniz? 3 dakika mi?

Bunu sormak bile cok garip bence. Turkce yaparlarsa alirim kivaminda olmus bu yazdiginiz.
    Yok ondan degil aslinda.Onlar hissediyodur benim dusunduklerimi.O yuzden yazmama gerek yok.Baksana korsan satis rakamlari bile detayina kadar vahiy oluyo adamlara.

Isin dalgasi bir yana hakikaten baydi artik.Okadar para veriorum ona ragmen steam,yama, kil tuy ugrastiriyolar.Cok Milliyetci biride degilim ama adamlar Turkiyeye deger vermiyor,bizi 2. sinif musteri yerine koyuyor.Sogudum fm den.2010 u aldim ama inan yamalarla steamla ugrasmamak icin bir kere cdyi takmadim.Oyunu alma sebebim soz verdigim icin.Burda durumu olmayan,zorlukla oyunu alip turkce yama bekleyen insanlara ayip olmasin diye.Bu carpikliklar duzeltilmedigi surece birdaha fm almam.Cok insan benim zihniyetimde.Bunlar Turkiyede korsani onleyelim derken sadik musterilerini kaybedecekler.
    Siz surekli SI yi savunuyosunuz,belki gorev geregi savunmak zorundasiniz ama atilan her adim fm severleri birazdaha korsana zorluyor.Korsan ,urunu orjinal alanlarin onune bu sekilde engel olarak konuldukca orjinal oyun alan insanlar fmden dahada soguyacak.

Nesil
    2003

Beni kışkırtma çabalarınız üzülerek söylüyorum ki sonuçsuz kalacak. Sizin lügatınızda argo ve küfüre yer varsa muhattabım değilsiniz üzgünüm...
    Argo mu?

Internet kullanicisi ornegini verip, anti-tez ortaya atilinca bu tip analizler ile bir sonuc cikmayacagini yazan siz degilmiydiniz. Bu bir sapma veya kivirma degil mi? Sapmak argoymus demek ki.

Kufur mu?

Nerede kufur etmisim? Esas simdi kivirmayi argo anlaminda kullanmak gereki!

14. Default

Sega ile ya da Sigames ile iletişim kurabilceğimiz bir link verseniz e-mail atıcaz ama o link yok

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by alleenje View Post
    Yok ondan degil aslinda.Onlar hissediyodur benim dusunduklerimi.O yuzden yazmama gerek yok.Baksana korsan satis rakamlari bile detayina kadar vahiy oluyo adamlara.
    Yok yok yazin. Insanlar hislerinin teyit edilmesinden hoslanirlar.

Korsan satis rakamini bilmeleri mumkun degil. Hatirlarsaniz FM 2009'da oyunu oynamak icin aktivasyon gerekiyordu ve oyun SI'a kullanim trendleri ile ilgili bilgi yolluyordu. Kac kisinin aktivasyon yapmadan veya kirarak aktivasyon yaparak oyunu oynadigini bulmak pek de zor olmasa gerek.

Isin dalgasi bir yana hakikaten baydi artik.Okadar para veriorum ona ragmen steam,yama, kil tuy ugrastiriyolar.Cok Milliyetci biride degilim ama adamlar Turkiyeye deger vermiyor,bizi 2. sinif musteri yerine koyuyor.Sogudum fm den.2010 u aldim ama inan yamalarla steamla ugrasmamak icin bir kere cdyi takmadim.Oyunu alma sebebim soz verdigim icin.Burda durumu olmayan,zorlukla oyunu alip turkce yama bekleyen insanlara ayip olmasin diye.Bu carpikliklar duzeltilmedigi surece birdaha fm almam.Cok insan benim zihniyetimde.Bunlar Turkiyede korsani onleyelim derken sadik musterilerini kaybedecekler.
    Siz surekli SI yi savunuyosunuz,belki gorev geregi savunmak zorundasiniz ama atilan her adim fm severleri birazdaha korsana zorluyor.Korsan ,urunu orjinal alanlarin onune bu sekilde engel olarak konuldukca orjinal oyun alan insanlar fmden dahada soguyacak.
    Yukarida da yazdim. SI'i savunmamin nedeni burada cok seslilik olmasini saglamak. Gorev geregi bir savunma yapmak icin hic bir sorumlulugum veya zorunlulugum yok. Tabii insanlar tek tarafli sadece SI'a sallamak icin dusunuyorsa bu basligi veya bu forumu, geri cekilip hic bir sey yazmayabilirim. Ayni dusunceler surekli ortaya atilir, kendi kendinize tatmis olmus olursunuz. Ben burada seytan'in avukatligini yapiyorum. Belki bazi seyler sizin dusundugunuz gibi degil diyorum.

Not: Korsan'i onlemek zaten mumkun degil. Bunu saniyorum herkes kabul eder. Amac korsan'i azaltmak. Azaltilmasi karsiliginda da oyuna Turkce'nin eklenmesi sozunu vermisler.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ulasfb View Post
    Sega ile ya da Sigames ile iletişim kurabilceğimiz bir link verseniz e-mail atıcaz ama o link yok
    http://community.sigames.com/private.php?do=newpm&u=931

SI forumlarinda Miles Jacobson'a ozel mesaj yazabilirsiniz.

17. Default

Teşekkürler.

18. Default

Özel mesajları kapatmış maaslesef yollayamıyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Oyun hala doğan görünümlü şahin modundaysa, türkçe olmuş olmamış ne zaman olacakmış kimin umurunda Kariyerlerden sıkıldım bıraktım artık. 10.3.0'da mucize gerçekleştireceklerini sanmıyorum. Kazanmaktan sıkıldım artık,orta seviyeli bir takıma biraz yordamını gösterirseniz coşturuyosunuz ,yüksek fiyatlı kaliteli oyuncu almanıza bile gerek kalmıyor.

SI konusunada fazla takılmayın,çok takılırsanız sadece başınız ağrır,çünkü bazıları başağrısı vermekten başka bir işe yaramıyor, işte arada böyle psikologluğa soyunup bedava seans vermeye kalkıyor o kadar.Yorulduğunuza değmez.Tek tavsiyem he deyip geçin fikrinizi başka yerlerde belirtin, çünkü orada kişiler oyunun sahibi bile olsalar yapımcısı bile olsalar aynı hoşgörüsüzlük içinde bulunmuyolar.

Saygılar.

Nesil
    2003

Tuh..

Tarzim abisi yazip, gulucuk dagitmak olsaydi belki hosgorulu oldugumu dusunurdu bazilari.

Degildi. Olamazdi.

Simdiye kadar yazdiklarimi yazmis olmasam ve buradaki bir cok farkli tepkiyi almasam buradaki insanlarin ortaya koyduklari tepkileri de SI/Sega'ya tam anlamiyla aktaramazdim. Benim burada yaptigim yokusa surmeyi onlar yapabilirdi. Yapamadilar cunku buradaki yazismalar sayesinde cevaplarim hazirdi. Amac hic kimseye hos gorunmek degil, Turkce'nin oyuna eklenmesi icin caba sarf etmek.

Demek ki benden beklenen evet efendimcilik yapmamdi.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Tuh..

Tarzim abisi yazip, gulucuk dagitmak olsaydi belki hosgorulu oldugumu dusunurdu bazilari.

Degildi. Olamazdi.

Simdiye kadar yazdiklarimi yazmis olmasam ve buradaki bir cok farkli tepkiyi almasam buradaki insanlarin ortaya koyduklari tepkileri de SI/Sega'ya tam anlamiyla aktaramazdim. Benim burada yaptigim yokusa surmeyi onlar yapabilirdi. Yapamadilar cunku buradaki yazismalar sayesinde cevaplarim hazirdi. Amac hic kimseye hos gorunmek degil, Turkce'nin oyuna eklenmesi icin caba sarf etmek.

Demek ki benden beklenen evet efendimcilik yapmamdi.
    Konuya en çok yazan sensin, gerçekten ben bile yazdıklarını okuyunca düşünmeye sevk etti beni. Aslında sana birçok konuda katılmasam da üslubun doğruydu. Her tartışmada biraz sert konuşulması normaldir. TRT'deki tartışma programları gibi olamaz yani burda. İşin tuhafı sizin bu konuşmaları onlara iletiminiz sonucunda onların geri bildirim yapmaması.

Nesil
    2003

Konuya en çok yazan sensin, gerçekten ben bile yazdıklarını okuyunca düşünmeye sevk etti beni. Aslında sana birçok konuda katılmasam da üslubun doğruydu. Her tartışmada biraz sert konuşulması normaldir. TRT'deki tartışma programları gibi olamaz yani burda. İşin tuhafı sizin bu konuşmaları onlara iletiminiz sonucunda onların geri bildirim yapmaması.
    Bu asamada bir geri bildirim yapmalari mumkun degil bence. Bazi konularda (fiyatlandirma mesela) fikir degisimi yasamis olsalar bile bunu ancak FM 2011'de gorebiliriz.

Bu arada, ogrendigim kadariyla Mart ayina kadar 10 bin satis gerceklesmezse FM 2010 icin Turkce cikartma dusuncesi rafa kaldiriliyor.

23. Default

Bu asamada bir geri bildirim yapmalari mumkun degil bence. Bazi konularda (fiyatlandirma mesela) fikir degisimi yasamis olsalar bile bunu ancak FM 2011'de gorebiliriz.

Bu arada, ogrendigim kadariyla Mart ayina kadar 10 bin satis gerceklesmezse FM 2010 icin Turkce cikartma dusuncesi rafa kaldiriliyor.
    Hala yapımcılara nasıl ulaşabilceğimiz hakkında bilgi vermediniz Miles Jacobson özel mesajları kapatmış.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Oyunu bu saatten sonra orjinal alan pek de olmaz herhalde. Bu durumda İngilizce'ye devam. Ya da PES'e devam.

Oyundan hiç tat alamıyorum. Oyuncular benimle ilgili yorum yapıyorlar ama anlamıyorum fazla. Çevirmeyle de uğraşmak oyunun tadını kaçırıyor. Hala oyunda sakatlık problemi devam ediyor. Gerçekte kaç maçta acaba oyuncu sakatlandığı için oyuncu değiştiriliyor ve bu sakatlanan oyuncu sonraki maçlarda oynayamıyor? Bunca yıldır oynarım, birkaç yıldır hâlâ aynı bu durum.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Argo mu?

Internet kullanicisi ornegini verip, anti-tez ortaya atilinca bu tip analizler ile bir sonuc cikmayacagini yazan siz degilmiydiniz. Bu bir sapma veya kivirma degil mi? Sapmak argoymus demek ki.

Kufur mu?

Nerede kufur etmisim? Esas simdi kivirmayi argo anlaminda kullanmak gereki!
    Kıvırmak=sapmak öylemi bırakın bu işleri. Tabiki o anlamıda var ama o anlamda söylemediğinizi herkes biliyor. Argo konuşulmaya başlandığı anda onun sonucu küfüre kadar gider. Belki siz yapmazsınız ben yapmam ama sizi gören bir kişi "lan adam admin argonun dibine vurdu ben de konuşabilirim" der. çıkar işin içinden. Sizin argo kulandığınız ilk mesaj değil zaten bu . herkesin bir tarzı var sizinkide bu. Ama bana uymuyor. Sizi böyle kabul ediyoruz. O yüzden demogoji yapmayın.

Artık ben bu foruma yazacağım zaman yazar ve çekilirim. Sizinle tartışmaya girmek istemiyorum. Çünkü ne zaman sizinle bir tartışmaya girsek olay Türkçe fm den çıkıp farklı yerlere gidiyor. Petrol fiyatlarından tutunda norveçin kişi başına düşen milli gelirine kadar :S Ben konuya dönelim dediğimdede kıvıran yada sözlük anlamıyla "Kalçalarını iki yana sallayarak oynamak veya yürümek * Başarmak, başa çıkmak, becermek, hakkından gelmek" ben oluyorum. Problem değil kıvırdım kıvırmadım tartışması yapmıycam. Kimse size güleryüzlü hoşgörülü ol demiyor. Saygılı ol diyor, insanlarla dalga geçme diyor. Daha ne kadar açık konuşulur bilmiyorum. Bu yazdıklarımda sizi tatmin etmez uzatmayı düşünürseniz size pm den cevap yazarım. İnsanlar bir gelişme varmı diye foruma giriyor okudukları şeylere bak:S

Ben geçen yazılanları okudum ve sinir krizleri geçirdim herkez diyor türkiyede oyun çok oynanmasına rağmen oyunda neden türkçe yok işte SIGAMES yöneticileri gelmiş en büyük 3 . pazar demişler artık ne kadar doğruysa aklımda kalanları yazıyorum ama büyük pazarda %95 korsan satıyor bunu %2 azalttığı zaman türkçe çıkacakmış vaybe adamlardaki zihniyete bakarmısınız sinirimden gittim adamlara mesaj attım kırık ingilizcemle herhalde mesaj yolladım dedim bu türkçe dil dosyasını artık ne zaman oyuna aktaracaksınız dediğimde adam bana türkçe yamanın yani dil dosyasının oyuna ne zaman aktarılacağından belli değil diye bi yazı aldım yani bu kadar insan gitsin orjinal alsın hala belli değil diyorlar işte gerçekten bu konuda şirket yöenticileri beni hayretler içerisinde bırakıyorlar zaten biliyorsunuzki fmde diğer diller bile %100 oranda kendi dilleri değil burdan da anlaşılacağı üzerine aslında SIGAMES şirketi ciddi bir şirket değil bana göre ciddi olsalardı diğer diller oyuna %100 oranda aktarırlardı eğer türkçe çıkarsa keşke TURKSPORTAL çıkarsaydıda demeyiz inşallah ama şirket ben bu pazarı bırkamam ve oraya daha çok yatırım yaparım bide oyuna türkçe eklerim derlerse o zaman şeytanın bacağını kırmış oluruz netekim gelecek nesillere türkçe fm bırakırız (burası da işin şakası)

Nesil
    2003

Kıvırmak=sapmak öylemi bırakın bu işleri. Tabiki o anlamıda var ama o anlamda söylemediğinizi herkes biliyor.
    O anlamda yazmadigimi demek ki benim disimda herkes biliyormus.

Isin garibi bunu kendim yazmis olmam ve anlamini herhalde en iyi bilecek kisinin ben olmasi. Ama insanoglu her gun yeni bir sey ogreniyor. Kendi hakkinda bile.

Problem değil kıvırdım kıvırmadım tartışması yapmıycam.
    Kivirma tartismasi yapmayacagim yazmadan once bu konuyu kendinize gore iyice islemeyi unutmamissiniz.

Kimse size güleryüzlü hoşgörülü ol demiyor. Saygılı ol diyor, insanlarla dalga geçme diyor. Daha ne kadar açık konuşulur bilmiyorum. Bu yazdıklarımda sizi tatmin etmez uzatmayı düşünürseniz size pm den cevap yazarım.
    Nasihatleriniz icin tesekkur ederim, uzerinde dusunecegim. Siz saygi gosterdiginiz surece ben de saygili olmaya ozen gosteririm. Acaba sizin bir saygisizliginiz olmus olmasin?

İnsanlar bir gelişme varmı diye foruma giriyor okudukları şeylere bak:S
    Kusura bakmayin ama animsarsaniz burada yazdiginiz bazi seyler uzerinde burada tekrar yazdim. Nedense sizin yazdiklariniz beni cevap vermeye tesvik ediyor.

Ozellikle gayet iyi niyetle yazdigim bir seye, sadece zit olmak icin cevap verdiginizde karsilikli konusma genisledi.

Bu arada ozel mesaj yollamaya hic ugrasmayin.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Ömer abi, Türkiye yasalarına göre korsan kullanmak yasak değil. Satmak yasak, ticari kuruluşlarda korsan kullanmak yasaktır. Onun dışında evinde istediğin gibi korsan kullanabilirsin, kanunen bakıldığında bir kişi torrent yolu ile istediği kadar film indirsin hiçbir suçu yok.
    Korsan kullanmak suc. Kullanim fazla oldugu icin mudahale yapilmamakta. Ikisini karistirmamak lazim.

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/957.html

Nesil
    2006

Korsan kullanmak suc. Kullanim fazla oldugu icin mudahale yapilmamakta. Ikisini karistirmamak lazim.

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/957.html
    Ömer abi, ben oyunu korsan almadım ama; alan varsada karışmam. Sonuçta 80 TL gibi bir ücreti herkesin vermesi beklenemez.

Ama bu kanun uygulanmıyorsa, o kanunun hiçbir anlamı yoktur. Sonuçta, kanunlar uygulanınca işe yarar.

Zaten kaldı ki bu dünyada herkes korsan ürün kullanıyordur, şu var ki bu sitede bir gün olsun korsan mp3 indirmeyen bir arkadaşımız yoktur.

Ama bana; göre bu oyunun eğer orjinal satışı artması isteniliyorsa, SI Games'de taşın altına elini koysun fiyatlarda indirime gitsin. Eğer gitmezse, zaten onların bileceği iş bu ülkede o istediklerini oranı geçmeleri çok zor.

Nesil
    2006
    Yer
    Denizli - Köln

SIGAMES ve çoğumuz da bu oyunun en çok oynanan ülekerden birinin Türkiye olduğunu biliyor.

SIGAMES diyor ki korsan oynamayın.

Biz de diyoruz ki çok pahalı yapmayın orjinal alalım.

Bu oyunun zaten korsanını çıkaran da çoğunlukla yabancılar, yabancı siteler de bunu paylaşıyor, onlar da kullanıyor.

SIGAMES şunu biliyor, çok oynanan ülke ve büyük bir pazar Türkiye...

Fiyatta indirime gitmeden, ya da bakın yılbaşı indiriminde yaptığı gibi yapmadan kolay kolay nasıl satabilirsin bu krizde bu ülkede?

Ya da Türkçe koymadan 15-20 yaş arası çocuklara, ki İngilizce bilmeyenler için özellikle, nasıl oyun oynatmayı planlıyor?...

Biz SIGAMES'ten neyi yanlış istiyoruz anlayamadım... Biraz fiyat indir diyoruz, bir de İngilizce bilmeyen arkadaşlar için ana dilinde oynamalarını istiyoruz...

Diğer ülkelerde, yani İngiltere harici ülkelerin ekonomik durumlarına göre orjinal alım daha rahat olacaktır, ya da yasalara göre...

Genelde yorum yapan arkadaşların ortak isteği bu görünüyor. Uygun fiyat ve dil seçeneği...

Sayfa 47 / 57 İlkİlk ... 374546474849 ... SonSon

Mesaj Yetkileri