Sayfa 51 / 57 İlkİlk ... 414950515253 ... SonSon
1,501 ile 1,530 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by kralksk View Post
    Ben fm 2010 a kadar bahsettiğiniz 2. gruptaydım korsan oynuyordum ama Türkçe çıkarsa orjinal alırm diye düşünüyordum. fm 2010 daki yaklaşımları ise daha önce söylediğim gibi aşırı derecede soğuttu beni oyundan. Ne korsan oynuyorum ne orjinal aldım. KAldıki yine daha önce söylediğim üzere ben müşteriyim, firma yatırım yapsın diye ona destek olmak zorunda değilim.
    Hayir efendim. 2. gruba giriyorsaniz musteri degilsiniz. Oyuna para odemeden kullanan ve bu nedenle de oyunun gelisimi icin katki yapmamis bir kisisiniz. Korsan kullanici olarak da acikcasi pek bir talep hakkiniz yok. Oyunu satin almadan oynayarak da bu oyunda Turkce'nin olmamasina neden olmus kisilerden birisisiniz.

Bu dusunceye sahipseniz, oynamayi birakarak belki de en dogrusunu yapmissiniz. Ne de olsa verilen emegin karsiligini vermeyi dusunmemissiniz bile.

Bugün Türkiye pazarına daha çok önem veren cm daha kötü olsada, fm Türkçe çıkarana kadar her zaman cm yi tercih edeceğim. Cmnin işten kimleri çıkardığıda beni ilgilendirmez onların şirket politikasıdır, ben önüme sunulan ürüne bakarım. Ucuz işçi çalıştırsın seneye önüme gelen ürün bir öncekinden +1 daha fazla ise yine orjinal cm alırım. Ama seneye fm Türkçe çıkarmaz ise yine fm almam.
    CM alin. Hangi oyun oldugu onemli degil. Kullaniyorsaniz, parasini verip oynayin. Parasini verip oynadiginiz takdirde Turkiye'de bir pazar oldugunu kabul eder yabanci sirketler. Bu pazardaki paylarini buyutmek icin cabalarlar. Korsan kullandiginiz takdirde ortada bir pazar yok zaten.

Fm nin şartları kesinlikle yerine getirilmemelidir. Eğer siz oyunu satın alın sonra Türkçe eklerim mantığı tutarsa diğer oyun firmalarıda aynı dayatmalarıda yapacaklardır.
    Dayatma olarak nitelendirmek cok garip olmus. Ben olsam hakkini aramak olarak nitelendirirdim. Siz boyle bir tabir kullanirsaniz %97'lik grup'un yaptigini da dayatma olarak nitelendirmek mumkun. Sonucta herkes kaybeder. Kazanan olmaz.

Söylediğim gibi ben fm nin bu mantığına destek olmamakla birlikte protesto ediyorum. Fmnin bu yaptığı satış stratejisi falan değil resmen bağış toplamaktır. Çevirinin maliyeti örneğin 100 bin dolar ise bu 100 bin dolarlık satış Türkiye`den yapılana kadar Türkçe çıkmayacak demektir. Söylediğim gibi Fm yapımcı firmasının kafasındaki alıcı-satıcı profilinde bir yanlışlık var ya da biz Türkleri enayi olarak görüyorlar. Kimse bana korsandır odur budur demesin, bugün dünyanın en büyük ***** sitelerinin sahibi yabancılardır.
    Demek ki siz de yapimci firmayi enayi goruyorsunuz. Korsan oynadiginiza gore.

Koysun Türkçe dil desteğini, fiyatıda 50 liraya çeksin bakın nasıl satılıyor oyun. Abartmıyorum öyle bir durumda 3 tane oyun alırım 1 tanesi kendime diğerleri hediye olmak üzere.
    Oyunu 45TL'ye satin alabiliyordunuz oyun cikmadan once (Zavvi.co.uk adresinden). Simdi fiyati 62TL (Steam uzerinden). Fiyat konusunda cok uzak degilsiniz esasinda. Turkiye'den alarak verdiginiz vergilerden arindirilmis olarak oyunu satin almaniz mumkun.

Benim aklıma takılan soru şu bu SI şirketi tutturmuş sizde korsan var diyor ok korsan sadece türkiyede yok ki avrupada da var ortadoğuda da var belki yüzdesel oranlara bakıldığında bizde çok satılır bi gerçek varki bu adamlar ajanmı tutmuşlar veya emniyet güleriyle operasyonamı çıkmışlar veya organize bişeymi düzenlemişler de bu kadar detyalı olarak %97 korsan satılıyor sattırmayın diyor nereden ve nasıl diyebiliyor böyle bir şeyi? illegal yollardan satılmasına bizde karşıyız burada korsanıda savunmuyorum ama diyorum gerçekten bu yabancı şirket nereden biliyor bu verileri o zaman türkiye büyük bir pazarsa türkçe çıkartmaları zorunda her şirket gibi risk almak zorundalar bizlerde yalvarmak zorunda değiliz çıkartmıyorlarsa çıkartmasınlar kardeşim dersiniz olur biter bizler yabancıların ağzının içine düştüğümüz için ülke ve halk olarak bu kadar kötüyüz yaa bırakalım bu türkçe işini gerçekten bizler yaparız hemde en iyisini yaparız biraz güvenimiz olsun yeter. Bu kadar zamandır yapmıyorlarsa yapmazlar bence SIGAMES türkçe çıkarmayacak ne seneye nede ondan sonraki seneye

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by farfarforfor View Post
    Benim aklıma takılan soru şu bu SI şirketi tutturmuş sizde korsan var diyor ok korsan sadece türkiyede yok ki avrupada da var ortadoğuda da var belki yüzdesel oranlara bakıldığında bizde çok satılır bi gerçek varki bu adamlar ajanmı tutmuşlar veya emniyet güleriyle operasyonamı çıkmışlar veya organize bişeymi düzenlemişler de bu kadar detyalı olarak %97 korsan satılıyor sattırmayın diyor nereden ve nasıl diyebiliyor böyle bir şeyi?
    FM 2009'da internet uzerinden veya telefon ile aktivasyon yapma zorunlulugu oldugu icin her ulkede oyunun ne kadar kullanildigi hakkinda bilgi toplayabildiler.

illegal yollardan satılmasına bizde karşıyız burada korsanıda savunmuyorum ama diyorum gerçekten bu yabancı şirket nereden biliyor bu verileri o zaman türkiye büyük bir pazarsa türkçe çıkartmaları zorunda her şirket gibi risk almak zorundalar bizlerde yalvarmak zorunda değiliz çıkartmıyorlarsa çıkartmasınlar kardeşim dersiniz olur biter bizler yabancıların ağzının içine düştüğümüz için ülke ve halk olarak bu kadar kötüyüz yaa bırakalım bu türkçe işini gerçekten bizler yaparız hemde en iyisini yaparız biraz güvenimiz olsun yeter. Bu kadar zamandır yapmıyorlarsa yapmazlar bence SIGAMES türkçe çıkarmayacak ne seneye nede ondan sonraki seneye
    Oldukca arabesk olmus bu son yazdiklariniz.

Peki Turkce yapin. Benim sahsen guvenim sonsuz.

Bu ceviriyi herhangi bir karsilik beklemeden, en iyisini yapin.

Yukarida isin maliyeti ile ilgili ornek verilmisti. Cevirinin bir profesyonel tarafindan yapilmasinin maliyeti 60-130 bin TL civarinda. Bu bedeldeki isi hic bir karsilik beklemeden FM severlere dagitmak icin yapmayi kabul ederseniz, tabii ki bu kampanyaya gerek yok.

Yillardir bu yuku TSI bunyesinde bu ceviriyi yapanlar hic bir karsilik beklemeden tasiyor. Ustelik cevirinin cikis tarihi ozel hayatlarindaki islerinden dolayi biraz uzun surdugunde burada hakaretlere varan yorumlarla karsi karsiya kaliyor. Buyurun profesyonelce (yani ceviri programlarinin kotu cevirilerine basvurmadan) ceviriyi yapin ve bedavaya dagitin. Bakalim kac hafta sonra pes edecek, bu yukun karsiliginda bir sey bekleyeceksiniz.

Ama bosuna beklemeyin. Sizin yazdiginizdan da belli oldugu gibi bu isin karsiligini vermeyi kabul eden pek insan yok Turkiye'de maalesef. SI'i gectim, yazik degil mi o zamanini Turkce'nin yapilmasi icin harcayan Turk cevirmenlere? Bu ceviriyi siz yapacaksaniz, yazik degil mi size?

Not: Ben Turkce cevirisi ile ugrasmiyorum. Ama ugrasanlarin cektiklerini gozlemleme firsatina sahip olmus birisi olarak bu kampanya SI icin falan degildir. Bu kampanya o cevirmenler icindir. Bu kampanya Turkce'nin oyunda olmasini isteyenler icindir.
    Last edited by perpetua : 04.Ocak.2010 at 18:42

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Hayir efendim. 2. gruba giriyorsaniz musteri degilsiniz. Oyuna para odemeden kullanan ve bu nedenle de oyunun gelisimi icin katki yapmamis bir kisisiniz. Korsan kullanici olarak da acikcasi pek bir talep hakkiniz yok. Oyunu satin almadan oynayarak da bu oyunda Turkce'nin olmamasina neden olmus kisilerden birisisiniz.

Bu dusunceye sahipseniz, oynamayi birakarak belki de en dogrusunu yapmissiniz. Ne de olsa verilen emegin karsiligini vermeyi dusunmemissiniz bile.

CM alin. Hangi oyun oldugu onemli degil. Kullaniyorsaniz, parasini verip oynayin. Parasini verip oynadiginiz takdirde Turkiye'de bir pazar oldugunu kabul eder yabanci sirketler. Bu pazardaki paylarini buyutmek icin cabalarlar. Korsan kullandiginiz takdirde ortada bir pazar yok zaten.

Dayatma olarak nitelendirmek cok garip olmus. Ben olsam hakkini aramak olarak nitelendirirdim. Siz boyle bir tabir kullanirsaniz %97'lik grup'un yaptigini da dayatma olarak nitelendirmek mumkun. Sonucta herkes kaybeder. Kazanan olmaz.

Oyunu 45TL'ye satin alabiliyordunuz oyun cikmadan once (Zavvi.co.uk adresinden). Simdi fiyati 62TL (Steam uzerinden). Fiyat konusunda cok uzak degilsiniz esasinda. Turkiye'den alarak verdiginiz vergilerden arindirilmis olarak oyunu satin almaniz mumkun.
    Ben bu oyunu oynuyorsam, bırakın oynamayı buna benzer bir oyun oynuyorsam ben fm firması için potansiyel müşteriyimdir. Çeviriye verilecek paranın hesabını yapan bir firma bunlarıda düşünür merak etmeyin. Asıl amaçları benim gibi potansiyel müşterilerini, gerçek müşterileri haline getirmek zaten adamların.
    Fiyat konusunda da Türkçe çıkmadığı halde korsanını bile oynamayacağımı söyledim oyunun zaten. Ben enayi değilim kimse kusura bakmasın. Vay efendim alırsan Türkçe çıkartabiliriz diyen bir firmanın ürünlerini alıyım. Bukadar savunduğunuz firma madem bukadar dürüst ozaman Türkiye satış rakamlarını anlık olarak açıklasın internet sitesinde bizlerde görelim nekadar satılmış ya da satılmamış. Hem satış rakamlarını açıklamayacak, hemde açıklamadığı satış rakamları üzerinden şukadar alırsanız Türkçe yaparız diyecek. Türk milletini bukadar safmı görüyor bu firma ?
    Söylediğim gibi herşeyi geçtim, madem çok dürüstler Türkiye satış rakamlarını en azından 2-3 günlük periyodlarda güncelleyerek yansıtsınlar sitelerine bizde diyelimki 3 bin kişi daha alırsa Türkçe çıkaracakmış Onu bile yapmıyorki adamlar. Kooperatifmi bu adamlar önce para sonra ürün diyorlar ?
    Hem şeffaf olmayacak, hemde gizli kapaklı satış rakamları üzerinden pazarlama stratejisi geliştirecek. Hey gidi hey

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by kralksk View Post
    Ben bu oyunu oynuyorsam, bırakın oynamayı buna benzer bir oyun oynuyorsam ben fm firması için potansiyel müşteriyimdir. Çeviriye verilecek paranın hesabını yapan bir firma bunlarıda düşünür merak etmeyin. Asıl amaçları benim gibi potansiyel müşterilerini, gerçek müşterileri haline getirmek zaten adamların.
    Fiyat konusunda da Türkçe çıkmadığı halde korsanını bile oynamayacağımı söyledim oyunun zaten. Ben enayi değilim kimse kusura bakmasın. Vay efendim alırsan Türkçe çıkartabiliriz diyen bir firmanın ürünlerini alıyım. Bukadar savunduğunuz firma madem bukadar dürüst ozaman Türkiye satış rakamlarını anlık olarak açıklasın internet sitesinde bizlerde görelim nekadar satılmış ya da satılmamış. Hem satış rakamlarını açıklamayacak, hemde açıklamadığı satış rakamları üzerinden şukadar alırsanız Türkçe yaparız diyecek. Türk milletini bukadar safmı görüyor bu firma ?
    Söylediğim gibi herşeyi geçtim, madem çok dürüstler Türkiye satış rakamlarını en azından 2-3 günlük periyodlarda güncelleyerek yansıtsınlar sitelerine bizde diyelimki 3 bin kişi daha alırsa Türkçe çıkaracakmış Onu bile yapmıyorki adamlar. Kooperatifmi bu adamlar önce para sonra ürün diyorlar ?
    Hem şeffaf olmayacak, hemde gizli kapaklı satış rakamları üzerinden pazarlama stratejisi geliştirecek. Hey gidi hey
    Satis rakamlarinin ne kadar oldugunu bilmek sizin satin alma veya almama kararinizi nasil etkileyecegini bir bakima anlamakta zorluk cekiyorum.

Diger yandan bu ogretmene gidip notunu ogrenmek ve finalden kac alirsan dersi gececegini hesaplayip o notu alacak kadar ders calismaya benziyor bu. Hic bir zaman bu tip bir ogrenci olmadigim icin belki de kararinizi nasil etkileyecegini anlamakta zorluk cekiyorum. Sanki "aman bir hata olmasin, 10,000'den fazla satis yaparsak kazik yemis oluruz" dusuncesi bu. Aman bizim uzerimizden kar etmesin bu sirket diyorsunuz yani.

Turkce'nin oyunda olmasinin degeri sizin icin 60-90 TL'nin altinda mi? O zaman almazsiniz. Turkce'nin oyunda olmasi sizin icin 60-90TL'nin ustunde mi? O zaman alirsiniz. Esasinda karar bu kadar basit olmali bence.

Tabii sunu da dusunen cikabilirdi. Bu yil 1 degil 2 alayim. Turkce'nin oyunda olmasini saglayayim. Nasil olsa gelecek 3-4 yil ben bu oyunu korsan oynarim. Hem de Turkce dili ile. Ne de olsa dil bir defa Turkce eklendikten sonra cikartilmayacaktir. O zaman her oyunun maliyeti duser 30-45 TL'ye (paranin zaman degerini gozardi edersek).

Siz diyorsunuz onlar bize guvensin, Turkce cikarsa biz aliriz. Bu satis rakamlarinin gizlenmesi ve once satis dusuncesi bize guvenmediklerini gosteriyor.

Onlar diyor siz bize guvenin, siz alirsaniz Turkce cikarilacaktir. Sizin satin almamaniz da Turkce ciksa bile satin almayacaginizi gosterdigi icin Turkiye'yi kotu bir yatirim haline getiriyor. Yani onlarin size guvenmesinin onune geciyor.

Ben musteriyim, sirket benim ayagima gelmeli diyorsunuz.

Sirket de Turkiye ile ugrasacagima o parayi oyunlarima deger veren ve satin alan Ingilizlere yatiririm diyor. Bunun icin mesela gidip Ingiltere 2. liginin oyuncu resimlerini ve logolarini ekliyor oyuna.

Inatlasma devam ettikce zarar goren SI olmuyor cunku onlarin Ingiltere'de (veya Danimarka'da, veya Norvec'de, veya Italya'da, veya Ispanya'da vs.) yaptiklari yatirim zaten satislari yukseltiyor. Oraya yatiracagi parayi Turkiye'de buyuk ihtimalle satilmayacak oyun icin yatirmak ne kadar mantikli olur ki? Bu nedenle de kaybeden Turkce'nin eklenmesini umit edenler oluyor.

SI'in nezdinde eliniz guclu degil. Sorun da bu zaten. Ya oyunu satin alarak elinizi guclendirmeniz gerekli. Ya da hem sizi hem de SI'i memnun edecek farkli fikirleri uretmek gerekli. Yani biraz daha yaratici olmak gerekli.

Hoslanmayacaksiniz belki de yazdiklarimdan. Ama benim gorus acimdan olayin genel degerlendirmesi bu sekilde.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Bence bu kadar tartışmaya luzum yok Ömer abi. Benim şahsi fikrim , firma 10.000 oyun satışı isteyipte , rakamları açıklamıyorsa bu işte bir bit yeniği vardır diye düşünüyorum. Yani çıkıp "Türkçe çıkartmıyoruz" demek bu kadar zor olmamalı.

En azından bunca insan umutla beklemez. Tabiki Türkçe çıkartma zorunluluğu yok , sadece izledikleri strateji bana göre Dünya'nın en saçma satış politikası.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Ahmet Goktas View Post
    Bence bu kadar tartışmaya luzum yok Ömer abi. Benim şahsi fikrim , firma 10.000 oyun satışı isteyipte , rakamları açıklamıyorsa bu işte bir bit yeniği vardır diye düşünüyorum. Yani çıkıp "Türkçe çıkartmıyoruz" demek bu kadar zor olmamalı.

En azından bunca insan umutla beklemez. Tabiki Türkçe çıkartma zorunluluğu yok , sadece izledikleri strateji bana göre Dünya'nın en saçma satış politikası.
    Satis rakamlari istedigimde ve burada yazilanlari kisaca anlattigimda verilen cevap su sekilde (ceviri bana ait):

Şimdiye kadar yalan söylemedik, neden şimdi başlayalım? Satış rakamlarını açıklamamız mümkün değil çünkü bu rakamları açıklamak için Japonya'daki Sega yönetim kurulunun kararı gerekiyor ve çok net söylemek gerekirse oyunun ne kadar satıldığı kimseyi ilgilendirmez. Eğer 10 bin rakamını yakalarsak bu konuda çok kısa zamanda herkesin haberi olur çünkü çevirinin yapılması için Türk FM severlerden bedel karşılığında yardım talebinde bulunuruz.

Türk FM severlere, hiç bir zorunluluğumuz olmamasına rağmen, Türkçe'nin eklenmesi için bir fırsat verdik. İmza kampanyası yapıldı, beklenilen imza sayısının hedefin altında kalmasına rağmen quickstart'ı çıkarttık. Bize güvenmediklerini söyleyenler için yapabileceğimiz bir şey yok çünkü zaten quickstart'i çıkartarak sözümüzun eri olduğumuzu göstermekten fazlasını yaptık.

Bu kampanyaya, benim İstanbul'a gelmeme rağmen satış olarak geçtiğimiz yıldan pek ileriye gidebilmiş durumda değiliz ve bu üzuntü verici. Bu nedenle de söyleyeceğimiz veya yapacağımız hiç bir şeyin oyuna para ödemeden oynamak isteyenlerin fikirini değiştireceğini sanmıyorum.

Türkiye için satış hedefi çok düşük olarak ayarlandı ama buna rağmen hedefe yaklaşamadık bile. Bu yıl yaptıklarımızla Türkiye'deki FM severlere çok büyük saygı gösterdik ancak bu gösterilen saygıya karşı maalesef aynı saygıyı göremedik.
    Buyurun cevap. Kisacasi ya bu sekilde, ya da hic. Karar size ait. Mart ayina kadar sure. Benden de bu konuda son cevap.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Buyurun cevap. Kisacasi ya bu sekilde, ya da hic. Karar size ait. Mart ayina kadar sure. Benden de bu konuda son cevap.
    Acaba bir IW, Call of Duty : Modern Warfire 2 için 10.000 satış rakamına ulaşılırsa, oyunu Türkçe seslendirmeli yayınlayacağını söyleyesdi, iddia edildiği gibi Türkçe çeviri, Türkçe seslendirmeden daha pahalıya mal olduğu halde, 10.000'in birkaç katı kadar orjinal satılmaz mıydı? O zaman iğneyi bize batıran SI çuvaldızını kendine batırsın da görelim.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Yine hüsran yine aynı tablo büyük ihtimal çıkmayacak Türkçe.. Adamlar sonuna kadar haklılar..

Nesil
    2006

Geçen yılki satışlara ulaştıysa gene iyi bir oran yakalamışız. Ekonomik kriz, oyun fiyatının artışı, insanlarım alım gücünün düşüşü. Dubai bile kriz yaşıyorsa, zaten geçen yılki gibi satıldıysa ne mutlu bize.

Adamlar haklilar diyecek bisey yok umarim bu sözden sonra turksportal turkce cikarmaya karar vermistir ?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul Takım:G.Saray

Yukarida da yazmistim. Belki gounuzden kacti.

BGS, yani CM'in yapimcilari, calisanlarinin %80'ini isten cikartti.

Bundan boyle oyunun kodlanma isi Cin'de yapilacak. Bunun nedenini Turkce'nin cikartilmasina ve Turkiye'de ucuza satilmasina baglayamayiz tabii ki. Ancak bir gercek var ki BGS yeterli gelir uretmiyor ve maliyet dusurmek icin mevcut calisanlarini isten cikartip, cok daha dusuk maliyet ile calistirabilecegi iscilerle calisacak bundan sonra.
    Ömer abi yapma Allah aşkına. BGS tamamen yeniden yapılandırma amaçlı işçilerini işten çıkarttı ve çoğunluğuda İngilizlerden kurulu bir ekip oluşturdu.

Ayrıca scoutlarıda değiştirdi ve her ülkede SIGAMES gibi Scout ve bunlarında başında Head Scoutları var.

Sonuçta oyun BGS tarihinin en iyi oyunu oldu (CM5 , CM 2006 , CM 2007 , CM 2008 içinden)

Oyunda hatalar yok mu? Var. Ama inan FM kadar güncelleme çıkarılmıyor.Çünkü hatalar oyuna çok çok çok büyük etki eden hatalar değil. Sinek ufaktır mide bulandırır dediler Aralık yamasında onuda çözdüler.

Yani demek istediğim ; Ömer abi SIGAMES yılların firması ve Türkiyedeki eski CM ve Yeni FM'cilerin potansiyelini bilen firma. Buna rağmen hala Türkçe eklemiyor yılların oyununa.

BGS Türkiye'de tutunamamış ve eski CMcileri kendine çekememiş bir firma.Ama 2010'da Türkçe'yi ekliyerek belki çok büyük bir çoğunluğu değil ama bir kaçını kendisine çekmeyi başardı (Resmi forumda en aktif bölüm Türkçe bölümü).

Umarım kızmassın abi bu söylediklerime.Ama içimde kalmasın dedim.

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Ne yolmuş be arkadaş gelmek mümkün değil.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by rammstein7 View Post
    Adamlar haklilar diyecek bisey yok umarim bu sözden sonra turksportal turkce cikarmaya karar vermistir ?
    Birileri edebiyat parçalayınca insanın "harbiden doğru demişler" diyesi geliyor. Buna aldanmıyorum. Ben çok daha dokunaklı şeyler yazdığıma inanıyorum. Diğer, benimle aynı görüşü destekleyen arkadaşlar da güzel şeyler yazdı. SI bir de onları okusun. Ama yok sadece biz onların yazdıklarını okuyoruz. Okurunu dinlemeyen bir yazar gibi SI & Sega.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by emrah44 View Post
    Birileri edebiyat parçalayınca insanın "harbiden doğru demişler" diyesi geliyor. Buna aldanmıyorum. Ben çok daha dokunaklı şeyler yazdığıma inanıyorum. Diğer, benimle aynı görüşü destekleyen arkadaşlar da güzel şeyler yazdı. SI bir de onları okusun. Ama yok sadece biz onların yazdıklarını okuyoruz. Okurunu dinlemeyen bir yazar gibi SI & Sega.
    Herkese haklı gelenler çok farklı olabilir.

Satılmayan birşeye kimse yatırım yapmaz, Türkiye'de satılmıyorsa yatırım yapılmaması kadar doğal bir şey olamaz.

@TaşkınMahmut

Bu bir amme hizmeti değil, bu bir ticaret.
    Kiminin acil bir paraya ihtiyacı vardır, riske girer ya batar ya çıkar.Kimi kazanıyordur, riske girmez.BSGnin son şansı olduğunu neden kimse kabul etmek istemedi ben anlayamadım doğrusu? 1 $'lık satışın gelirinden medet umulur mu? Etrafınızda gördüüğünüz hiçbir donanım üreticisi 1$'a ürün satar mı? Bunu gördünüz mü? Bırakın 1$'ı 1 Lira indirim yapamazlar, ürünü ederi ne ise o değeri.Ürünlerin bir piyasa değeri var, bu düşürülmez. Bu işin bir ar-ge süreci var, giden belki milyonlarca TL olurken neden bu reklama ihtiyaç duysunlar? Kendinizi haklı çıkarmak için inandırıyorsunuz, kusura bakmayın ama farkında değilsiniz bunun.

Ticarette üreticinin hakları vardır, üreticiye neden yeni bir model üretmiyorsunuz yada Türkiye için başka bir sürüm çıkarmıyorsunuz deme hakkınız var mıdır? Bunu soramıyorsunuz, çünkü onların hakkı olduğunu biliyorsunuz ama herkes SI Games'ten onların hakkı mı var deme hakkını kendisinde bulabiliyor.

Üretici ürünü her bölgeye pazarlama hakkını kendisinde tutar, sizin de satın alma ya da almama hakkınız var.Üreticiye bu sebepten ötürü baskı yapma hakkı kimsede bulunmaz.Kızabilirsiniz ama bu böyle, kızın diye söylemedim elbet ama bunu anlatamadığım için biraz sert ve yazmış olabilirim kusura bakmayın.

SI Games satış adetlerinin ilerlemesini istiyor, aksi taktirde Türkçe eklenti çıkartamayacaklarını dile getiriyor.Bu onların hakkıdır, Türkiye'de orjinali satılmayan/korsanı kullanılan bir ülkeye karşı haklarını arıyorlar ama siz onları haksız konuma koyuyorsunuz. Bu ne yaman çelişkidir?
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul Takım:G.Saray

Sende haklısın Cengiz.Sert değilsin doğruları söylemişsin. Ben FM oynamam. Ama inan Türkçe olur diye bu sene orjinalini aldım oyunun, sırf destek olsun diye.

BGS 2010 serisi öncesinde Türkiye'deki oyunlarını 66 TL'ye satıyordu ve yine alıcıları vardı (Şimdiki kadar çok olmasada). Ama şimdi Türkiye'de satışlarının en az %60'ı orjinal oyun. Çünkü müşteriyi kendisine çekmeyi başardı.
    Bundan önceki araştırma ekibinde bende vardım ve savunuyordum oyunu gelişicek diye.

Şimdi BGS ile bir alakam vs. bişeyim yok.Ama hala savunurum BGS firmasını.

Yani şunu söyliyim. Türkçe FM'de istiyoruz. Bunun için şart sadece 10.000 FM satılması ise duyurulmalı desteklenmeli.

Orjinal alıcısı olmayan EA Sports'un FIFA oyunu bile 2008'den beri Turkcell Super Ligi'ni kattı bünyesine daha ne olsun

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by TaşkınMahmut View Post
    Sende haklısın Cengiz.Sert değilsin doğruları söylemişsin. Ben FM oynamam. Ama inan Türkçe olur diye bu sene orjinalini aldım oyunun, sırf destek olsun diye.

BGS 2010 serisi öncesinde Türkiye'deki oyunlarını 66 TL'ye satıyordu ve yine alıcıları vardı (Şimdiki kadar çok olmasada). Ama şimdi Türkiye'de satışlarının en az %60'ı orjinal oyun. Çünkü müşteriyi kendisine çekmeyi başardı.
    Bundan önceki araştırma ekibinde bende vardım ve savunuyordum oyunu gelişicek diye.

Şimdi BGS ile bir alakam vs. bişeyim yok.Ama hala savunurum BGS firmasını.

Yani şunu söyliyim. Türkçe FM'de istiyoruz. Bunun için şart sadece 10.000 FM satılması ise duyurulmalı desteklenmeli.

Orjinal alıcısı olmayan EA Sports'un FIFA oyunu bile 2008'den beri Turkcell Super Ligi'ni kattı bünyesine daha ne olsun
    Fifa'yı tek PC olarak düşünmemek lazım. Çünkü Playstation'da oyun satışlarında büyük bir artış var, zorunlu orjinal olması yapımcıların ülkemize olan ilgisini artırdı.

18. Default

Ya ne hayal kurun ne başka birşey. FM Türkçe olmayacak boşuna burada olasılık tecrübenizi konuşturmayın demekki SI gamesin açlıktan ağzı kokuyormuş. Gariban mendil açmış. Sizin değerlendirmenize göre 132 veya 61 bin kadar oyuna muhtaç olmuş yazıktır günahtır paypalden bağışta bulunun. Ama SI Games'e bir tarafınızla gülmeyide unutmayın. Artık Türkiye'de Football Manager devrini kapadı. CM başladı. O Cm oynayanların yarısı korsan ise bile yada çoğunluk merak etmeyin onlarda orjinal alır. Kimse farkında değil ama Türkiye'de orjinal oyun alan sayısı artıyor. Bizim saf kan emici SI Games'te bende kullanim dedi ama patladı. Şu an çoğu insan orjinal FM 2010 almasına rağmen oynamıyor(bende dahil). Zaman online oyun devri ve biz Türk halkıda yavaş yavaş ya bütçemizi ayarlayarak yada ön ödeme şansı ile orjinal oyun almaya başladık. Şahsen ben FM 2010 Türkçe yama çıkartıcak diye aldım bileydim gider başka orjinal oyun alırdım. Ama işte kandık bi kere. Ama bir daha yemem zaten FMyi oynamıyorum artık Bence sizde oynamayın bir dahaki sene bırakında SI games satış rakamlarında sadece 2 hane görsün Bence sizde Cm'ye geçin malum adı eskiden gelme

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by snaru View Post
    Ya ne hayal kurun ne başka birşey. FM Türkçe olmayacak boşuna burada olasılık tecrübenizi konuşturmayın demekki SI gamesin açlıktan ağzı kokuyormuş. Gariban mendil açmış. Sizin değerlendirmenize göre 132 veya 61 bin kadar oyuna muhtaç olmuş yazıktır günahtır paypalden bağışta bulunun. Ama SI Games'e bir tarafınızla gülmeyide unutmayın. Artık Türkiye'de Football Manager devrini kapadı. CM başladı. O Cm oynayanların yarısı korsan ise bile yada çoğunluk merak etmeyin onlarda orjinal alır. Kimse farkında değil ama Türkiye'de orjinal oyun alan sayısı artıyor. Bizim saf kan emici SI Games'te bende kullanim dedi ama patladı. Şu an çoğu insan orjinal FM 2010 almasına rağmen oynamıyor(bende dahil). Zaman online oyun devri ve biz Türk halkıda yavaş yavaş ya bütçemizi ayarlayarak yada ön ödeme şansı ile orjinal oyun almaya başladık. Şahsen ben FM 2010 Türkçe yama çıkartıcak diye aldım bileydim gider başka orjinal oyun alırdım. Ama işte kandık bi kere. Ama bir daha yemem zaten FMyi oynamıyorum artık Bence sizde oynamayın bir dahaki sene bırakında SI games satış rakamlarında sadece 2 hane görsün Bence sizde Cm'ye geçin malum adı eskiden gelme
    Dünyada 180-190 ülke var yaklaşık, sadece tüm dünyanın bize çalıştığını düşünmemelisiniz.Gariban ifadelerine de içerledim, ticarette böyle bir şey yok.Ticarette bugün vardır, dün yoktur.Kullanıcılar için bir oyun olabilir ama geliştiriciler/dağıtıcılar için ise ticarettir.

Neden CM'ın popüler olduğunu düşündüğünüzü bilmiyorum, popüler oyun sitelerinde açıklanan global satış rakamlarını inceleme fırsatınız var ise FM'ın en çok satan bir kaç oyundan bir tanesi olduğunu görebilirsiniz.Zaten bunu kabul ettikleri için CM, 1 USD bedel ile satılmıştı.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Bişeyin satılıp satılmadığını önce o halkın dilinden hizmet vermeden nerden karar veriyolarki...

İngilizce bir oyunu heleki menejerlik gibi kapsamlı bir oyunu anlamayacak olduktan sonra neden satın alalım...

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Herkese haklı gelenler çok farklı olabilir.

Satılmayan birşeye kimse yatırım yapmaz, Türkiye'de satılmıyorsa yatırım yapılmaması kadar doğal bir şey olamaz.

@TaşkınMahmut

Bu bir amme hizmeti değil, bu bir ticaret.
    Kiminin acil bir paraya ihtiyacı vardır, riske girer ya batar ya çıkar.Kimi kazanıyordur, riske girmez.BSGnin son şansı olduğunu neden kimse kabul etmek istemedi ben anlayamadım doğrusu? 1 $'lık satışın gelirinden medet umulur mu? Etrafınızda gördüüğünüz hiçbir donanım üreticisi 1$'a ürün satar mı? Bunu gördünüz mü? Bırakın 1$'ı 1 Lira indirim yapamazlar, ürünü ederi ne ise o değeri.Ürünlerin bir piyasa değeri var, bu düşürülmez. Bu işin bir ar-ge süreci var, giden belki milyonlarca TL olurken neden bu reklama ihtiyaç duysunlar? Kendinizi haklı çıkarmak için inandırıyorsunuz, kusura bakmayın ama farkında değilsiniz bunun.

Ticarette üreticinin hakları vardır, üreticiye neden yeni bir model üretmiyorsunuz yada Türkiye için başka bir sürüm çıkarmıyorsunuz deme hakkınız var mıdır? Bunu soramıyorsunuz, çünkü onların hakkı olduğunu biliyorsunuz ama herkes SI Games'ten onların hakkı mı var deme hakkını kendisinde bulabiliyor.

Üretici ürünü her bölgeye pazarlama hakkını kendisinde tutar, sizin de satın alma ya da almama hakkınız var.Üreticiye bu sebepten ötürü baskı yapma hakkı kimsede bulunmaz.Kızabilirsiniz ama bu böyle, kızın diye söylemedim elbet ama bunu anlatamadığım için biraz sert ve yazmış olabilirim kusura bakmayın.

SI Games satış adetlerinin ilerlemesini istiyor, aksi taktirde Türkçe eklenti çıkartamayacaklarını dile getiriyor.Bu onların hakkıdır, Türkiye'de orjinali satılmayan/korsanı kullanılan bir ülkeye karşı haklarını arıyorlar ama siz onları haksız konuma koyuyorsunuz. Bu ne yaman çelişkidir?
    hmm ilginç noktalara değinmişsin nerden başlasam bilemiyorum 1$ dan başlayalım 1$ olayı iflas değildir arkadaşım bu konuyu incele bu bir reklamdır prestijini tazelemek isteyen bi firma bu yola gider biz değiştik bizi deneyin diye o 1 $ değildi ama neyse cm nin satışlarının düştüğünü herkes biliyor amaç burda değişimi göstermek

ikinci olarak indirime gelelim bu yılbaşında 7 gün steamda çok büyük indirimler oldu belki duymuşsundur şimdi senin dediklerini duyduktan sonra valva'a kızmaya başladım ve aldığım oyunlar demek batıyor şaşırdım left 4 dead 2 33 (50$)dolara aldım crysis complate pack(59$) 20 dolar (malesef yeni ala bildim)orangebax 14.99$ (30$)Killing Floor 3$ (15$) Street Fighter IV 10$ (40$] kısaca çok büyük kazık yedim iflas eden şirketler kandırdı beni valve Capcom ea crytek demek bunlar batıyor sana kötü bi haberim var si de batıyor çünki 10$ lık bi indirime girmişti tabiki bunlar ironi senin ağzından çıkanı kulakların duymuyor galiba nasıl bi mantık yürütüp böyle bi sonuca ulaştın bg son şansıymış ondan 25 tl ye satıyormuş ilk defa böyle bi mantık duydum crysiste orjinal 50$ 75 tl iken 50 tl ye satıldı ea crytek te batıyor demekki bu indirimde steam de kaç kişi orjinal oyunla tanıştı haberin yok senin tabiki bu kampanyalar oyuncuları orjinal ürüne yöneltmeyi ve almayacak kişilerede aldırarak birazda sürümden kazandırmayı hedefler çok büyükte reklam olur cm nin reklamını hepimiz gördük belki reklama okadar harcıyacaklarına türkçeye harcadılar (gerçi türkiyede oyun reklamı diye bişey yok ) bunun en büyük öreneği Killing Floor en çok satanlarda steamda 9 veya 8 deydi herkes aldı 3 dolar diye bir çok kaliteli yapımı geride bıraktı şimdi bide 2.sini yaparlar onadan para kazanırlar dediğim gibi burdaki amaç potansiyel dir en doğrusunu yaptılar türkçeyi çıkarttılar riske girdiler bence çok zekice ben araştırıpta girdiklerini düşünüyorum bu pazara crysisin satışlarınıda göz öndünde bulundurmuşlardır muhakkak beklentilerde ona göredir

üçüncü son söylediklerin yok istediğini verir öyle birşeyi dünyada yok sen yeni icat ettin galiba arz talep denen bişey vardır iktisatta müşteri ister bana şöyle birşey lazım firma para kazanacakya çıkartır satar talep olmadan arz olmaz ama arz olmadan talep olur

üretici haları demişsin sen ticaretten fazla anlamıyosun galiba yok isterse çıkarmaz filan sattığı maladestek vermek zorunda o üretici değil tüketici hakları ve sebepsiz yere ben sana şunu stamıyorum diyemez sen bi markete gidip bişey istediğinde sana satmıyorum diyemez sebepsiz yere tabi mal özürlüdür filan ayrı vermek zorunda yoksa mahkemeye verip hakkını çatır çatır ararsın türkiyede bilinçli tüketici fazla yok
    haklarını arıyor deimişsin demin söylemiştim sana arz talep tir herşey ben senden şeker talep ediyorum sen bana limon veriyosun olacak işmi bana diyosunki bunu önce al sonra sana şekeri veriyim şeker yapıp yersin bu nekadar mantıklı ticarette risk ve ölü yatırım diye birşey vardır ikisinin arasında ince bi çizgi vardır önemli olan o ince çizgiyi görmek sinin göremediği bu si uzun vadeli düşünmeli 1 müşteri şimdiden kaybetti bile bence siz si yi savunanlar biraz iktisat kitaplarını kurcalayın

ea dünyanın enbüyük oyun firmasıdır

http://www.chip.com.tr/konu/ea-korsa...yor_16972.html

Riccitiello, korsan oyuncuların da potansiyel bir müşteri olduğunu düşünüyor. Oyunu satın almasalar bile indirilebilir içeriğe para ayırabilecekleri veya korsan olarak oynadıkları oyunlardan beğendiklerini gidip satın aldıklarını da söylüyor. Bununla beraber EA korsanı engellemek için çabalarını durdurmuş değil.

sana verecek başka cevabım yok artık si fanatikliğini bırakırsınız umarım bunu sadece ea değil tüm dünya böyle görüyor siz hariç korsan kullanım herzaman olacak önemli olan orjinale yöneltmek ve söylendiği gibi insalara böyle şeyler söyleyemessin bu bir hakarettir Riccitiello nun dediği gibi potansiyel bir müşteridir aranızda ben hiç korsan oyun program vs kullanmadım diyen varmı ama nedir burdaki alanlar bile beğenip almıştır destek olmak isteyip almıştır burda önemli olan orjinal ürüne yöneltmek farkını anlatmak böyle istemeye hakkın yok diye millete ahkam keserek onları sadece uzaklaştırısınız sinin orjinal ürün alın diye bilir ben busene korsan bile oynamadım demosunu bile indirmedim ilk defa bu sene şaştı bu utanç tablosu yüzünden ben si orjinal yapsada almam şahsen korsanınıda almam demosunuda si yaptığı terbiyesizliğin bedelini ödemeli dayatma garip olmamış çok yerinde olmuş tam tefecilerin yapacağı bi hareket si yapmış si türkiyede bu güne kadar ne kampanya yapmış insanları nekadar biliçlendirmişte orjinal üründen bahsediyor böyle dayatmalarla 10.000 alırsan yaparım hiç bir yere varamaz buda ortada zaten kaç kişi si düşmanı oldu sen düşüncelerini tekrar gözden geçir bence yazık böyle düşünenlerin olduğunu görmek

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Quote Originally Posted by 19yusuf05 View Post
    korsan olarak oynadıkları oyunlardan beğendiklerini gidip satın aldıklarını da söylüyor.
    Diğer Yazdıklarına Birşey Demeyeceğim Ancak Bu Yazdığın Gerçekten Doğru...
    Benim Pek Çok Arkadaşım Var Oyunu Korsan Alıp Oynayıp Eğer Oyun İyiyse Beğendiyse Emeğe Saygı Diyip Gidip Orjinalini Alan...
    Bende Yaptıklarını Doğru Buluyorum Çünkü Hem Öğrenciyiz Hem Türk'üz Ve Durum Böyle Olunca Her Oyunu Orjinal Alıp Oynamak Gibi Bir Lüksümüz Olmuyor...

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Fifa Manager de İngilizce olmasına rağmen tuttum bu oyunu. FM bitti!

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by 19yusuf05 View Post
    hmm ilginç noktalara değinmişsin nerden başlasam bilemiyorum 1$ dan başlayalım 1$ olayı iflas değildir arkadaşım bu konuyu incele bu bir reklamdır prestijini tazelemek isteyen bi firma bu yola gider biz değiştik bizi deneyin diye o 1 $ değildi ama neyse cm nin satışlarının düştüğünü herkes biliyor amaç burda değişimi göstermek

ikinci olarak indirime gelelim bu yılbaşında 7 gün steamda çok büyük indirimler oldu belki duymuşsundur şimdi senin dediklerini duyduktan sonra valva'a kızmaya başladım ve aldığım oyunlar demek batıyor şaşırdım left 4 dead 2 33 (50$)dolara aldım crysis complate pack(59$) 20 dolar (malesef yeni ala bildim)orangebax 14.99$ (30$)Killing Floor 3$ (15$) Street Fighter IV 10$ (40$] kısaca çok büyük kazık yedim iflas eden şirketler kandırdı beni valve Capcom ea crytek demek bunlar batıyor sana kötü bi haberim var si de batıyor çünki 10$ lık bi indirime girmişti tabiki bunlar ironi senin ağzından çıkanı kulakların duymuyor galiba nasıl bi mantık yürütüp böyle bi sonuca ulaştın bg son şansıymış ondan 25 tl ye satıyormuş ilk defa böyle bi mantık duydum crysiste orjinal 50$ 75 tl iken 50 tl ye satıldı ea crytek te batıyor demekki bu indirimde steam de kaç kişi orjinal oyunla tanıştı haberin yok senin tabiki bu kampanyalar oyuncuları orjinal ürüne yöneltmeyi ve almayacak kişilerede aldırarak birazda sürümden kazandırmayı hedefler çok büyükte reklam olur cm nin reklamını hepimiz gördük belki reklama okadar harcıyacaklarına türkçeye harcadılar (gerçi türkiyede oyun reklamı diye bişey yok ) bunun en büyük öreneği Killing Floor en çok satanlarda steamda 9 veya 8 deydi herkes aldı 3 dolar diye bir çok kaliteli yapımı geride bıraktı şimdi bide 2.sini yaparlar onadan para kazanırlar dediğim gibi burdaki amaç potansiyel dir en doğrusunu yaptılar türkçeyi çıkarttılar riske girdiler bence çok zekice ben araştırıpta girdiklerini düşünüyorum bu pazara crysisin satışlarınıda göz öndünde bulundurmuşlardır muhakkak beklentilerde ona göredir

üçüncü son söylediklerin yok istediğini verir öyle birşeyi dünyada yok sen yeni icat ettin galiba arz talep denen bişey vardır iktisatta müşteri ister bana şöyle birşey lazım firma para kazanacakya çıkartır satar talep olmadan arz olmaz ama arz olmadan talep olur

üretici haları demişsin sen ticaretten fazla anlamıyosun galiba yok isterse çıkarmaz filan sattığı maladestek vermek zorunda o üretici değil tüketici hakları ve sebepsiz yere ben sana şunu stamıyorum diyemez sen bi markete gidip bişey istediğinde sana satmıyorum diyemez sebepsiz yere tabi mal özürlüdür filan ayrı vermek zorunda yoksa mahkemeye verip hakkını çatır çatır ararsın türkiyede bilinçli tüketici fazla yok
    haklarını arıyor deimişsin demin söylemiştim sana arz talep tir herşey ben senden şeker talep ediyorum sen bana limon veriyosun olacak işmi bana diyosunki bunu önce al sonra sana şekeri veriyim şeker yapıp yersin bu nekadar mantıklı ticarette risk ve ölü yatırım diye birşey vardır ikisinin arasında ince bi çizgi vardır önemli olan o ince çizgiyi görmek sinin göremediği bu si uzun vadeli düşünmeli 1 müşteri şimdiden kaybetti bile bence siz si yi savunanlar biraz iktisat kitaplarını kurcalayın
    Ticarettin anlamıyorum yani? Kim ile konuştuğunuzu bilseniz söyler miydiniz acaba?

O aldığınız fiyatlar Steam Yılbaşı İndirimleri için.Batışa sürüklenen firma Eidos değil BSG.Bence iyi araştırın, bildiklerinizin doğru olmadığı ortada.

Sizi kaybettiğine üzüldüklerini sanmıyorum, haklarını aramaya devam edecekler.Oyunu edinmiyorsanız, para harcamıyorsanız eleştirmeye hakkınız yok.Bu hak orjinal kullanıcıların hakkıdır, sizin buna hakkınız yok.

Önce üslup, sonra dilbilgisi, sonra argüman.Birşeyler öğretmeye çalışırken bunlara dikkat edilir, sizin yazdıklarınızda hiçbiri yok.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

"Oyunu edinmiyorsanız, para harcamıyorsanız eleştirmeye hakkınız yok"

Bu cümleyi kurabilmen için en azından seninde oyuna para harcaman gerekir Cengiz. Madem korsan kullananların konuşmaya hakkı yok korsan kullandığını tespit ettiğiniz kişileri kovun. Bunu yapmayada benden başlayın her sene orjinal aldım bu sene almadım. Korsan oynayayım dedim ama oyundan öyle soğumuşumki onuda oyanayamadım. Türk adaletinin yapamadığını siz yapın. Aynı EA ve Crytek şirketlerinin yapamadığı sizin ticaret(!) ahlakınız gibi..

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Belki çokça dile getirilen bir söz olacak ama "SI oyunun orjinal satışlarının artmasını istiyorsa Türkçe çıkarmak zorunda. "

Mesela bir kitabın bir ülkede satılmasını istiyorsanız o kitabı o ülkenin dilinde yayınlamalısınız.Ancak bu şekilde büyük satış rakamları tutturursunuz. Kitabın dilini bilmeyen adamın kitaba para vermesini bekleyemezsiniz.

Madem SI satışlardan bu kadar şikayetçi neden artması için birşeyler yapmıyor. Kaç yıldır demoya lig db'sini koymak dışında ne yaptı? O da bu yıl gerçekleşti zaten...
    Last edited by ForsakeN : 10.Ocak.2010 at 23:49

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by medievil View Post
    "Oyunu edinmiyorsanız, para harcamıyorsanız eleştirmeye hakkınız yok"

Bu cümleyi kurabilmen için en azından seninde oyuna para harcaman gerekir Cengiz. Madem korsan kullananların konuşmaya hakkı yok korsan kullandığını tespit ettiğiniz kişileri kovun. Bunu yapmayada benden başlayın her sene orjinal aldım bu sene almadım. Korsan oynayayım dedim ama oyundan öyle soğumuşumki onuda oyanayamadım. Türk adaletinin yapamadığını siz yapın. Aynı EA ve Crytek şirketlerinin yapamadığı sizin ticaret(!) ahlakınız gibi..
    Amacın üzüm yemek değil Kerim, bağcıyı dövmek.Korsan kullanımı haklı çıkarabilecek bir argüman yoktur, olamaz.

Korsan kullanan sesini çıkarmaz, elbet şartlar yeterli değildir, bir sebebi vardır.Buna rağmen hala ısrarla eleştiriyorsa söyleyecek çok sözüm ve hakkım var.

Bu hak üreticinin hakkıdır, ister bu hakkını kullanır, isterse de kullanmaz.Özgürlük başkasının hakkının sınırına geldiği anda biter.

Üretici hakkını arıyor ve neden hakkını aradığı sorgulanıyor.Üretcinin bu kadar hakkı alınmamış olsa zaten çıkartmaz mıydı hizmet için?

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    ankara

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Ticarettin anlamıyorum yani? Kim ile konuştuğunuzu bilseniz söyler miydiniz acaba?

O aldığınız fiyatlar Steam Yılbaşı İndirimleri için.Batışa sürüklenen firma Eidos değil BSG.Bence iyi araştırın, bildiklerinizin doğru olmadığı ortada.

Sizi kaybettiğine üzüldüklerini sanmıyorum, haklarını aramaya devam edecekler.Oyunu edinmiyorsanız, para harcamıyorsanız eleştirmeye hakkınız yok.Bu hak orjinal kullanıcıların hakkıdır, sizin buna hakkınız yok.

Önce üslup, sonra dilbilgisi, sonra argüman.Birşeyler öğretmeye çalışırken bunlara dikkat edilir, sizin yazdıklarınızda hiçbiri yok.
    Batmak üzere olan bir firma neden türkiye gibi orjinal oyun kültürü gelişmemiş bir ülkeye yatırım yaparki bence çok mantıksız bir durum. hem batma sürecinde olacaksınız hemde belli bir külfet altına girip orjinal oyunun çok satılmadığı bir ülkede satış yapmak isteyeceksiniz resmen bile bile ladestir bu.

Bilmiyorum yani bu duruma rağmen siz firmanın batacağını sanıyorsanız bence kusuruma bakmayın ticaretten anlamıyorsunuz. adamlar bence çok güzel bir şekilde reklamını yaptılar ve ticarettede en önemli şey reklamdır.

30. Default

Yazmayım Yazmayım Dedim Artık Canıma Tak Dedi. SI'nin Yaptığı Birçok Hatası Var Bunu Kimse İnkar Edemez Hatta Kendileriyle de Çeliştikleri Bir Çok Sorunları Var. Verilen Emek Tabiki Karşılanmak İster Çkartılmak İster. Ama SI Bu Yaptıklarıyla Şart Koşmalarıyla Hiçbir Yere Varamaz. Ticarette En Önemli Unsur Pazar ve Oranın Genel Durumu Tüm Ayrıntılarıyla Beraber İncelenmesi Gerekir. Ekonomi Okuyan İşletme Okuyan Bunu Derslerde de Çok İyi Bilir. Üretimi Sen Pazarladığın Kişiye Her Türlü Techizatlarıyla Kalitesiyle Beraber Sunacaksın ki Tüketicide O Ürünü Alsın Tüketiciyi Tatmin Etsin.

Bana Burada SI SEGA Gibi Firmaların Avukatlıklarını Savunmayın. Ortada Bir Sorun Varsa ve Bu Site O Oyunun Resmi Araştırma Grubundaysa O Oyunu Yapan Kişiler SI'nin Başındakiler Burayı Takip Etmek Zorunda ve Her Ay Yada Belli Zaman Diliminde Burada Türkiye Forumunda Kullanıcılarını Bilgilendirmek Zorunda. Şirket Pazarlayacağı Ürünleri Bir Yerde Satışa Sunarken Kendi Adamından Birini O Bölgeyi Takip Etmesi İçin Mutlaka Birini Bulundurması Lazım. Bu Mustafa Abiyle Ömer Abiyle Değil Bizzat SI'nin Türkiye Pazarı Sorumlusu İlk Ağızlısı Kişi Olmalıdır. Bana Burda Kendiniz Anlatıp Kendiniz Avukatlık Yapmayın. Gelsin Mileste Burayı Takip Etsin. Öyle Yılda 1 Gelmeyle 6 Ayda 1 Gelmeyle Değil. Oturduğu Yerden Açsın Neti Takip Etsin. Yapıyorsa Bir İşi Tam Yapsın. Bende Orjinal Aldım. Memnunmusun Desen Değilim Pişmanımda.

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Sayfa 51 / 57 İlkİlk ... 414950515253 ... SonSon

Mesaj Yetkileri