Sayfa 7 / 57 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon
181 ile 210 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

sonuç Napoléon Bonaparte para para para : )
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Türkiye'de vergiler çok yüksek. Bunun nedeni insanların vergi ödememesi veya ödeme gibi alışkanlıkları olmadığı için. Eğer insanlar vergi ödemeyi alışkanlık edinirse, arabalarda ki, benzinde ki teknolojide ki vergiler düşer. Ama ne yazıkki böyle bir alışkanlığımız yok.
    Vergilerin yuksek olmasi da kolay kolay degistiremeyecegimiz bir politika.

Arabalar uzerinde de vergiler inanilmaz yuksek. Ben yurt disinda sahip oldugum arabayi Turkiye'de satin almaya kalksam, odedigimin iki kati daha fazla para odemem gerekli. Isimde aldigim maas ise Turkiye'de calisiyor olsam yari yariya inecek.

Fiyat icin Sega elestiriliyor. Ancak vergiler, ithalatci sirketin ekledigi ek kar ve oyunu Turkiye'ye getirme maliyetleri gozardi ediliyor. Oyunun normalde fiyati 60 TL civarinda olmasi gerekiren, bu faktorler nedeniyle 90 TL'ye cikiyor. Ve burada genelde ortaya atilan istek, Sega'nin fiyati dusurmesi veya gelirinden feragat etmesi. Herhalde insanlar %200 kar marji ile calistigini saniyor Sega gibi sirketlerin ki bu istegi ortaya atiyorlar.

Açıkcası bu kampanyayı ilk duyduğumda direk bütün imzalar toplanır diye bekliyordum ama 2 hafta kadar sonunda hala %61 lerde arkadaşlar danaya girermiş gibi fm ye girin 5 kişi atın imzanızı yamasız orjinal bi şekilde dilimizle oyunu oynuyalım

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by The Dark Lord View Post
    Açıkcası bu kampanyayı ilk duyduğumda direk bütün imzalar toplanır diye bekliyordum ama 2 hafta kadar sonunda hala %61 lerde arkadaşlar danaya girermiş gibi fm ye girin 5 kişi atın imzanızı yamasız orjinal bi şekilde dilimizle oyunu oynuyalım
    Yani sonuç olarak amaç bu oyunu Türkçe olarak oynamak.
    Gerisi teferruat.

Forunda konunun adı Türkçe olması için yapılması gerekenler. Oyunda SI ne kadar kazanıyor, SEGA, ARAL ne kazanacak. Türkiye'de kaç tane satmış kaç aktivasyon olmuş.

Ben bunları ne yapacağım bana ne oyun da hazırlamayacağım. Dağıtım işine de girmeyeceğim. Korsan dağıtım da yapmayacağım. Oyunun Türkçe olabilmesi için oyunu alacağım, tek olsam da alacağım.

Oyun Türkçe olduktan sonra ucuzlaması için kampanya TSI tarafından başlatılabilir.
    Son olarak da korsan olayı; SI veya SEGA korsanı engellemek için hiçbirşey yapmaz niye yapsın önce biz yapacağız. Tekrar söylüyorum, oyunu sokaktan korsan olarak alanlar, internetten indirenlerden çok çok daha fazla ve sokakta korsan satılmasını engellemek zor bir olay değil.
    Eğer Türkiye olarak korsan satışın engellenmesi için birşeyler yaparsak işte o zaman oyun firmalarının dikkatini çekmiş oluruz.
    Xbox Türkiye'de resmi olarak piyasaya çıkmıyor, sebebi ise korsan kullanımın çokluğu. Microsoft'un kaybı var mı yok, umurunda bile değil, yıllardır böyle. Bizim sıkıntımız var mı? Yok bizim de umurumuzda değil.
    Türkiye'de PS3 oyunları en çok satılan platform, sebebi kırılamamış olması.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Vergilerin yuksek olmasi da kolay kolay degistiremeyecegimiz bir politika.

Arabalar uzerinde de vergiler inanilmaz yuksek. Ben yurt disinda sahip oldugum arabayi Turkiye'de satin almaya kalksam, odedigimin iki kati daha fazla para odemem gerekli. Isimde aldigim maas ise Turkiye'de calisiyor olsam yari yariya inecek.

Fiyat icin Sega elestiriliyor. Ancak vergiler, ithalatci sirketin ekledigi ek kar ve oyunu Turkiye'ye getirme maliyetleri gozardi ediliyor. Oyunun normalde fiyati 60 TL civarinda olmasi gerekiren, bu faktorler nedeniyle 90 TL'ye cikiyor. Ve burada genelde ortaya atilan istek, Sega'nin fiyati dusurmesi veya gelirinden feragat etmesi. Herhalde insanlar %200 kar marji ile calistigini saniyor Sega gibi sirketlerin ki bu istegi ortaya atiyorlar.
    O zaman şöyle bir soru çıkmıyormu ortaya.

Neden başka oyun firmalarının çıkardığı oyunlar türkiyede fm fiyatından ucuza satılabiliryor?

Burda aklınıza cm ile kıyaslama yapmak gelmesin başka bir sürü firmanında oyunu makul seviyelerde satılıyor.

Eğer sebep gerçekten vergi olsaydı onlarda aynı vergiyi ödüyor.
    Onlarda bir sürü çalışan için para ödüyor senelerce oyunu geliştiriyor vs.
    Ama sonuçta Fm den ucuza satılabiliyor.

Burda oyunun yayımcısı olan seganın ve fahiş onun türkiye disbirütörünün fahiş fiyat politikası izlediklerini düşünüyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    DENİZLİ

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Bu benzin konusunu çok araştırdığım için yazıyorum. Türkiye'de benzinin üstünde çok büyük vergiler var. Türkiye'de benzin fiyatları US ile aynı. Sadece Türkiye'de inanılmaz büyük vergiler var. Zaten Türkiye'de kaçak mazot'u tartışmaya gerek yok. Haberlerde gördüğümüz gibi eşşekler ile sınırdan geçiriliyor. Terör örgütlerinde bu yolları keserek vergi alıyorlar. Kaçakcılık yapanlardan.

Türkiye'de vergiler çok yüksek. Bunun nedeni insanların vergi ödememesi veya ödeme gibi alışkanlıkları olmadığı için. Eğer insanlar vergi ödemeyi alışkanlık edinirse, arabalarda ki, benzinde ki teknolojide ki vergiler düşer. Ama ne yazıkki böyle bir alışkanlığımız yok.

Evet katılıyorum doğrudur.Peki oyunu dışarıdan aldığınızda harcadığınız paradan ülke ekonomisi faydalanıyormu?

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by murat taşlı View Post
    Evet katılıyorum doğrudur.Peki oyunu dışarıdan aldığınızda harcadığınız paradan ülke ekonomisi faydalanıyormu?
    Hayır. Sadece uluslararası taşımacılık yapan bir kargo ile oyunu alıyorsun. Buda anca Türkiye'de ki çalışanlara çok ufak bir katkın olur. Başka bir katkın olmaz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by sardokar View Post
    O zaman şöyle bir soru çıkmıyormu ortaya.

Neden başka oyun firmalarının çıkardığı oyunlar türkiyede fm fiyatından ucuza satılabiliryor?

Burda aklınıza cm ile kıyaslama yapmak gelmesin başka bir sürü firmanında oyunu makul seviyelerde satılıyor.

Eğer sebep gerçekten vergi olsaydı onlarda aynı vergiyi ödüyor.
    Onlarda bir sürü çalışan için para ödüyor senelerce oyunu geliştiriyor vs.
    Ama sonuçta Fm den ucuza satılabiliyor.

Burda oyunun yayımcısı olan seganın ve fahiş onun türkiye disbirütörünün fahiş fiyat politikası izlediklerini düşünüyorum.
    Ucuza satan EA. EA'nin oyunlari dunyanin hemen hemen her yerinde Sega'dan daha ucuz. Yani Turkiye'ye ozel bir durum oldugunu dusunmuyorum.

Ithalatci firmanin fiyatlandirmasina gelince, onlarin da kendilerine gore maliyetleri, yukumlulukleri var. Hayir kurumu olmadiklarina gore kar da edecekler tabii.

Fiyattan memnuniyetsizliginizi anliyorum. Ancak yeni oyunlarini surekli nispeten ucuz fiyata satan sadece EA var. Bu stratejiyi sadece Turkiye'de degil, bir cok ulkede gerceklestiriyorlar. EA'nin amaci oyunlarini cok satip surumden kazanmak belli ki. Diger buyuk firmalar ise nispeten daha yuksek fiyatlara satiyor oyunlarini. Bir cok ornegini gormek mumkun.

Diger hangi firmaya bakarsaniz (Activision, Capcom, THQ, Sega vs.) yeni oyunlarinin Turkiye'de satis fiyatlari nispeten yuksek seviyede.

EA ucuza satiyor. Dogru olani bu mu? Bilemiyorum. Belki EA'nin sirket yapisi icin dogru olani budur, ancak diger sirketler icin olmayabilir.

Siz fiyattan memnun olmama hakkina pekala sahipsiniz. Ancak fiyattan memnun olmazken, bu sirketler yanlis yapiyor diyecek kadar sirketlerin icyuzunu hicbirimizin bilmedigini dusunuyorum.

Sorunu sadece fiyat olarak ele alirsak ve sirketlerin politikalarini gozardi edersek, FM'i satin almak icin 43TL, 60TL ve 90TL'lik secenekler var onumuzde. Eger satin almak gibi bir niyetimiz varsa, bunlardan hangisinin uygun oldugunu dusunmek daha dogru geliyor bana.

Mesela Istanbul'da benzin fiyati da inanilmaz yuksek seviyede. Ustelik hemen yanibasimizda bu petrolun cikartildigi ulkeler olmasina ragmen. ABD'de litresi 1 TL'ye satilan benzin, Turkiye'de 3 TL. Ama buna tepki olarak insanlarin "korsan benzin" kullandigindan haberdar degilim. Veya tepki olarak benzinli arac yerine her yere bisiklet ile de gidebilir pekala insanlar. Benzin fiyati neden bu kadar yuksek peki? Eh tabii vergilerden dolayi. Yazilimda vergiler ne durumda? Yanilmiyorsam %20 kurumlar vergisi, %18 de KDV var 90 TL'lik satis fiyatinda.

kaçak mazot yok galiba bizde? neyse

bakın ben ılımlı yaklaşmaya çalışıyorum kendi çapımda çözüm üretmeye çalışıyorum fakat siz yine agresifsiniz. sonuçta korsan satılması benim paramı değil firmanın (SI/Sega artık her neyse) parasını çalmaktır. dolayısıyla önce firma çözmeye çalışmalı bilmem bu çok mu saçma???

peki firma veya siz insanları orjinal oyun almaya teşvik etmek için bir çözüm ürettiniz mi?
    sadece almayın siz hırsızsınız demekle olsa bu iş tamam. ama alan da biliyo zaten yasa dışı olduğunu diyorum ki yine de alıyorsa bunun nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışmak bunun için fikir üretmek kimseye yüklenmek veya suçlamak değildir. ben firma suçlu korsan alan suçsuz demedim, korsan için bir çözüm bulunsun dedim. sonuçta kaç kişiyi ikna edebiliriz ki korsan almayın diye belki 1000 belki 2000. ama bizde bu oyunu oynayabilecek aslında çok daha fazla insan var (valla futbol sevgisi ve ilgisi konusunda bizi diğer ülkelerle kıyasladını ya çok ilginç- nüfustan bahsetmiyorum bile) ve bu insanların orjinal alması nasıl mümkün olur bunun için bir şeyler söylemeye çalıştım ama siz yine savunma pozisyonu alıp firma avukatlığı yaptınız. aslında buna gerek yoktu dikkatli okursanız ben de korsan alanı suçladım. elbette hırsız suçlu. elbette bu hırsızlık ve suç ama bu salt hırsızlık değil takdir edersiniz ki gidip direkt mal çalmıyo kimse farklı bir yöntem var bunda. işte bunun nedenleri ortadan kaldırılmadığı sürece maalesef korsan tamamen çözülmez (keşke olsa). benim dediğim buydu "korsanı tamamen çözmek" ama siz diyorsanız ki ikna ettiğim insanlar yeter çoğunluk korsan alırsa alsın başka çözüme gerek yok siz bilirsiniz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by derossi View Post
    kaçak mazot yok galiba bizde? neyse

bakın ben ılımlı yaklaşmaya çalışıyorum kendi çapımda çözüm üretmeye çalışıyorum fakat siz yine agresifsiniz. sonuçta korsan satılması benim paramı değil firmanın (SI/Sega artık her neyse) parasını çalmaktır.
    Eger yazdiklarim sert geldiyse benim hatam. Olabildigince iliman yaklasmaya calismistim.

Kacak mazot var. Kacak mazot kullananlarin orani ile toplam mazor kullananlarin oranini karsilastiralim. Bir de korsan FM kullananlar ile toplam FM kullananlari karsilastiralim. Birisi %1, digeri %99.
    dolayısıyla önce firma çözmeye çalışmalı bilmem bu çok mu saçma???

peki firma veya siz insanları orjinal oyun almaya teşvik etmek için bir çözüm ürettiniz mi?
    Bu yazdiginiz dehset verici bir dusunce benim icin.

Diyelim bir restorana gittiniz. Icerisi oldukca kalabalik ve garsonlar bu nedenle bir oraya, bir buraya kosusturuyor. Oturuyorsunuz, yemeginizi ismarlayip, afiyetle yiyorsunuz. Yemek sonunda ise ikram edilen cayi da iciyorsunuz.

Sonra hesabi bile istemeden kalkip gidiyorsunuz. Siz ortaliktan kaybolduktan sonra garson kacip gittiginizi fark ediyor. Tabii arkanizdan her turlu bedduayi da ediyor. Buyuk ihtimalle onun sorumlulugunda sizin yediginiz yemek, ve maliyeti onun maasindan cikacak.

Restoran'in bunu durdurmasi icin ne yapmasi gerekli?

Belki daha fazla garsonu ise alacak ve garsonlarin restoran kalabalik oldugunda bile musterileri gozunun onunden kacirmamasini saglayacak. Veya kapiya birisini koyacak ki bu tip odemeden kacanlar durdurulsun. Peki bu ek garsonlarin veya kapida duran kisinin maasini kim odeyecek? Tabii ki restoran'da yemek yiyen musteriler. Yani yemek fiyatlari artacak. Dahasi, garson'un gozu devamli uzerinizde oldugu icin yemek yerken rahatsiz olacaksiniz. Belki yemek faturasini daha yemek bitmeden masaniza koydugu icin siz rahatsiz olacaksiniz. "Tatli yiyecektim" deyip garsonu tersleyeceksiniz.

Veya fiyatlari yukseltmek yerine, bu ek garsonlarin maasini daha ucuz et, bakliyat, sebze alarak kapatacak bu restoran. Taze sebze yemek yerine, burusmus/porsumus sebzeler gelecek tabaginiza. Tabii sadece sizin tabaginiza degil, yillardir bu restoranda para odeyerek yemek yiyenlerin de tabagina boyle gelecek.

Siz de faturayi odememenizi belki de "Yemek zaten yapilmisti, ben yemesem cope gidecekti. Ayrica odemesem ne yapacaklar ki?" seklinde dusunerek mantikli kilabilirsiniz.

Olmasi gereken bu mu?

Yani soyle diyeyim. Belli basli insanlik kurallarinin icinde emek hirsizligi sadece birisi yakalandigi zaman mi yanlistir? Insanlar kendi kendilerini kontrolde tutamaz mi? Yani istediklerimize ulasmak icin kendi kendimizi kontrol etmemiz gerekiyorsa bile bunu yapamazmiyiz?

Statlarda sigara icmek yasak degil mi? Neden tribunler sigara icen insan dolu peki? Kapali alanlarda sigara icmenin yasaklandigi ilk gun, hava alaninda onumden sigara icerek gecen ardindan azicik otede oturan birisinin sigarasini yakan polise ne demeli peki? Ya peki sahaya yabanci madde atmanin yasak olmasina ragmen atiliyorsa. Statlarda kufur etmenin cezasi olmasina ragmen, kufur ediliyorsa? Proje uretelim, proje uretelim. Urettigimiz projelerin polisligin kim yapacak peki?

Bence korsana karsi gelen ne kadar cok kisi olursa, korsan o kadar azalir. Korsan kullanmak normal bir durum degil, anormal bir durum olarak algilanirsa korsan azalir. Aksi takdirde istediginiz kadar proje uretin. Yarari olmayacaktir. Korsan'i almak cok kolay olmasina ragmen korsana karsi gelecek mantalitenin yerlesmesi lazim yani. Tipki restoran'dan kacip gitmek mumkunken kacip gitmeyip parayi son kurusuna kadar odemek ve de ustune bahsis birakmak gibi.

sadece almayın siz hırsızsınız demekle olsa bu iş tamam. ama alan da biliyo zaten yasa dışı olduğunu diyorum ki yine de alıyorsa bunun nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışmak bunun için fikir üretmek kimseye yüklenmek veya suçlamak değildir.
    Fikir uretilir. Bu konu altinda orjinal bir adet fikir gordum ben. Oyunlarin tek aktivasyon ile satilmasi ve 30 TL'ye satilmasi. Ancak bu da mumkun degil bence. Nedenini yazmistim.

ben firma suçlu korsan alan suçsuz demedim, korsan için bir çözüm bulunsun dedim. sonuçta kaç kişiyi ikna edebiliriz ki korsan almayın diye belki 1000 belki 2000. ama bizde bu oyunu oynayabilecek aslında çok daha fazla insan var (valla futbol sevgisi ve ilgisi konusunda bizi diğer ülkelerle kıyasladını ya çok ilginç- nüfustan bahsetmiyorum bile) ve bu insanların orjinal alması nasıl mümkün olur bunun için bir şeyler söylemeye çalıştım ama siz yine savunma pozisyonu alıp firma avukatlığı yaptınız.
    Firma avukatligi demeyelim. Burada yerlesik ve bir cok kisinin savundugu bir gorus var. Herkez ayni dusuncede olursa, yeni fikir uremez. Bu nedenle de seytan'in avukatligi diyelim. Sega'nin bana bir kurus yarari yok ki avukatligini yapayim. Bu tutumum da maalesef yanlis algilaniyor.

Benim savundugum 2 sey var.
    1. Korsan kullanmak yanlistir, bunun yumusatilacak bir yani yoktur.
    2. Sirket satis fiyatini belirlemistir, biz satin alarak veya almayarak (ve kullanmayarak) mesajimizi verebiliriz.

Satis fiyatini degistirin desem, deseniz, deseler kimse dinlemez. Nitekim dinlemiyor da. Siz belki bunu burada ilk defa yaziyorsunuz, ben 3 yil once ilk defa Turkce'nin FM'e eklenmesi konusunda sormaya basladigimda Turkiye'de satis fiyatinin yuksek oldugunu soyledim. Dahasi Turkiye'nin her yerinde bulmanin zor oldugunu ve bu nedenle FM'in kesinlikle dijital olarak internet uzerinden satilmasi gerektigini soyledim. Bu ikincisi Steam uzerinden su anda mumkun.

Fiyatin dusmesi icin olmasi gerekeni soylediler. Turkiye icin, sadece Turkce dilini iceren, ozel bir oyun cikmasi gerekli. Bununla da kalmiyor, bu oyunun FM'in yamalarindan yararlanamiyor olmasi gerekli (ki sonradan Ingilizce dili yama yuklendiginde otomatik olarak eklenmesin). Yani Turkiye icin cikartilan ozel oyun icin ozel yamalar cikartmak gerekli (tipki FM'in aynisi olan ancak kuzey Amerika kitasinda satilan Worldwide Soccer Manager ve Guney Amerika kitasinda satilan Futbol Manager gibi).

Cozum uretme asamasi son 3 yildir benim icin devam ediyor. Burada ortaya atilan cozumlerin hic birini dusunmedik degil, dusunduk. Cozum uretelim diye yaziliyor surekli ancak pek fazla orjinal fikir ortaya atilmiyor. Zaten ortaya atilan tek belirgin fikir fiyatin dusmesi. Bence fiyatin dusmesi bir fikir degil. Bir sonuc. Fiyatin dusmesi icin yapilmasi gerekenlere gecsek cok daha dogru olacak. Tipki Turkce'nin eklenmesi icin yapilmasi gerekenlerin ortaya cikmasinin bir fikir uretiminin sonucu olmasi gibi.

Mesela 50 bin imza toplansin, 45TL'den satilirsa oyun insanlar satin almaya soz versin diyeceksiniz. Ben de diyecegim ki 45 TL'den 50 bin imza toplan
    abiliyorsa, onumuzdeki bu 10 bin imzanin toplanmasi pekala mumkun olmali. Bu hedefi tutturamiyorsak, diger hedefler icin zaman harcamanin anlami ne? Cok merak eden varsa mevcut kampanyadan bagimsiz olarak yapsin boyle bir imza kampanyasi. Ilk imza benden.

aslında buna gerek yoktu dikkatli okursanız ben de korsan alanı suçladım. elbette hırsız suçlu. elbette bu hırsızlık ve suç ama bu salt hırsızlık değil takdir edersiniz ki gidip direkt mal çalmıyo kimse farklı bir yöntem var bunda. işte bunun nedenleri ortadan kaldırılmadığı sürece maalesef korsan tamamen çözülmez (keşke olsa). benim dediğim buydu "korsanı tamamen çözmek" ama siz diyorsanız ki ikna ettiğim insanlar yeter çoğunluk korsan alırsa alsın başka çözüme gerek yok siz bilirsiniz.
    Benim kendime edindigim gorev ikna etmek de degil.

Daha once de yazdim. Bu kampanyanin basarili veya basarisiz olmasi beni direkt olarak etkilemeyecek. Hersey pekala oldugu gibi devam edebilir.

Ben bilgi veriyorum. Bilgi veriyorum cunku inaniyorum ki insanlar ne kadar cok bilgi sahibi olursa ona gore kendilerince dogru kararlari verebilirler. Fikir ureteceklerse de orjinal fikirler uretebilirler. Amacim da bir cok kisinin sandigi gibi yonlendirmek degil. Aksine, bilgi vermek. Aksi takdirde son 3 yilda oldugu gibi surekli ayni seyler konusuluyor ve hic bir yere varilmiyor.

Korsan'in tamamen cozulecegini de dusunmuyorum. Bu dusunceye hazir oldugunu dusunmuyorum Turk insaninin. Tipki stat'da sigara icmemeye aliskin olmadigi, tipki ozellikle bazi sehirlerde otomobil soforlerinin kendi seridi icerisinde gitmeye aliskin olmadigi, sadece isiktan karsidan karsiya gecmeye, sokakta yere cop atmamaya aliskin olmadigi gibi. Ne zaman buyuk bir kitle stat'da sigara icene tepki gosterir, seritinde gitmeyen adama kornayi basar, isikta gecmeyeni ikaz eder, sokakta cop atani aypilar o zaman bu aliskanliklar da ortadan kalkabilir. Korsan da cok farkli degil benim gozumde. Ne kadar cok kisi buna karsi gelirse ve yapani ayiplarsa, o kadar cok kisi bu davranisinin yanlis oldugunu idrak eder.

aslında alıntı yapacaktım ama baya uzun olmuş yazınız ne yapsam bilemedim.

doğrudur hesabı ödemeyen suçludur. siz de beddua ettikten sonra polise bildirirseniz önleminizi almış olur, aynı durumun sizin ya da başkasının başına gelmesini önlersiniz. bunun dışında bir görevliniz kapıda olur (ki artık bir çok restoranda var- bu arada yiyecek içecek sektörü benim alanım örneğin böyle olması hoş oldu) müşteriyi karşılar uğurlar falan bu görevli gözünü dört açarsa da bu tip olaylar en aza indirgenir. ama sonuçta yapan suçludur ahlaksızdır bu değişmez. bakın korsan olayını direkt hırsızlık gibi her zaman değerlendirmeyin. insanlar eskiden orjinal ne korsan ne bilmiyordu böyle bir alışkanlık oldu maalesef, dediğiniz gibi bilgilendirme çok önemli bu konuda.ama zaten çoğunluk korsanın çalmak olduğunu biliyor zaten benim dediğim buna rağmen bir çok insan korsan oyun alıyor. bunun sebeplerini benden daha iyi bilirsiniz (ben çok bilgili ve tecrübeli değilim) peki bu nedenler yerinde dururken korsan büyük oranda çözülür mü sizce? bence zor.

bende sizin gibi korsan bitsin isterim elbette ayrıştığımız nokta siz diyorsunuz ki firma dinlemiyor fiyat bu işinize gelirse diyor. tamam bu firma politikası, işte benim dediğim bu nasıl kırılır bunun bir yolunu bulsak, çünkü aynı zamanda bu korsanın da çözümü olabilir. e madem firma korsandan şikayetçi (haklı olarak).

statlarda sigara içme işine gelince, aslında bu her alanda sorun. ama siz insanlara hayır hiçbir yerde içemezsiniz derseniz bu olmaz illa kaçak içen olur tabi ki. ama sigara içilecek özel alanlar yaratırsanız küçük bir azınlık dışında herkes buna uyar. ama yok her yer yasak derseniz mutlaka kaçak içen olur. sonra da sadece bu insanı suçlamak ne kadar gerçekçi olur onu size bırakıyorum.

---1. Korsan kullanmak yanlistir, bunun yumusatilacak bir yani yoktur.
    2. Sirket satis fiyatini belirlemistir, biz satin alarak veya almayarak (ve kullanmayarak) mesajimizi verebiliriz.----

1. haklısınız.
    2.bu o kadar basit olsa keşke. çok güzel bir ürünü çok pahalı satarsanız taklit/korsan kaçınılmazdır. çünkü sonuçta herkes ona sahip olmak ister ama azınlık sahiptir. diğer kısımdan çok azı taklidini ister. çoğunluk da hayal kurar. mesela ferrari mükemmel araba üretir ve dünyada sayılı insan ona sahiptir. ama bizim ülkemizde de bir çok ülkede de bazı insanlar onun taklidini yapıyor. hacı muratı bile ferrariye benzeten bir çok insan var. bir çoğumuz da hayalini kurarız. ama siz, madem alamıyosun niye ön tamponu ferrariye benzettin demekle bunu çözemezsiniz her insan en iyiyi ister. fiyatı bu alırsan al almazsan alma çok sert, gaddarca ve insafsızca bir kapitalizm politikası olur ki bu her üründe her yerde taklitlere yol açar, kaçınılmazdır.

----------Tipki stat'da sigara icmemeye aliskin olmadigi, tipki ozellikle bazi sehirlerde otomobil soforlerinin kendi seridi icerisinde gitmeye aliskin olmadigi, sadece isiktan karsidan karsiya gecmeye, sokakta yere cop atmamaya aliskin olmadigi gibi. Ne zaman buyuk bir kitle stat'da sigara icene tepki gosterir, seritinde gitmeyen adama kornayi basar, isikta gecmeyeni ikaz eder, sokakta cop atani aypilar o zaman bu aliskanliklar da ortadan kalkabilir. Korsan da cok farkli degil benim gozumde.-----------

dediğim gibi bu tip suçları ayıplamayla çözmek çok zor. insanlara sigara içecek alan verirseniz, her 50 metreye temiz çöp kutuları koyarsanız, belli noktalara trafik polisi koyup ışık, yaya geçidi sayılıranı arttırırsanız zaten çoğunlukla çözersiniz. haa yine de insanlar bunları yapmaya devam ederse artık tek suçlu o insanlardır. ben elimde çöple saatlerce dolaşıyorsam tek suçlu ben miyim, hiç çöp kutusu koymayan belediyenin de suçu var mı bu işte? biraz böyle bakmak lazım gibi geliyor bana sonuçta aslında hepimiz aynı taraftayız (sanırım) o yüzden birbirimizi suçlamak (korsanı savunanlar dışında) firmayı savunmak yerine birbirimizi savunsak, bu oyunu sevenler ne diyor, neden diyor bi baksak, sorunlarımız ortak çünkü.

başka bir mesajınızda diğer oyunlar ucuz değil sadece E.A. sports'un oyunları ucuz demişsiniz.ben sadece futbol oyunları oynarım diğer oyunları bilmem ama en az fm kadar maliyetli ve zahmetli olduğunu düşündüğüm pes 24.99 euro (50 tl) bu ilginç geldi bana.

Oyunun Türkçe çıkmasını olumlu karşılıyorum.Fakat FM yapımcılarının bizden isteğini olumlu baktığım söylenemez.FM'yi Türkçe çıkarırsın.1 yılın satışlarına bakarsın.Eğer seni tatmin edecek düzeydeyse önümüzdeki sene devam edersin.Tam tersi bir durumda oyund Türkçe seçeneğini kaldırırsın.Bence bunu birden 10000 kişinin alması olanaksız.Ama dönemler halinde olursa bu akamın 2-3 katını yakalar Sigames.Yeterki oyun Türkçe çıksın...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Aslında arkadaşın dediği gibi bu kampanya şöyle olsaydı hem daha iyi sonuç alınır hem de 2 tarafta memnun kalırdı.

FM'ye Türkçe dilini ekliyoruz,10.000 satış olmazsa FM bir daha Türkçe çıkmayacak.

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Addict View Post
    Oyunun Türkçe çıkmasını olumlu karşılıyorum.Fakat FM yapımcılarının bizden isteğini olumlu baktığım söylenemez.FM'yi Türkçe çıkarırsın.1 yılın satışlarına bakarsın.Eğer seni tatmin edecek düzeydeyse önümüzdeki sene devam edersin.Tam tersi bir durumda oyund Türkçe seçeneğini kaldırırsın.
    Aynen oyle, zaten akilci olan da budur.

Bunlarin yaptigi salakliktan baska bir sey degil, karsisindakini adam yerine koymamaktir bu yapilan.

SI Games kafasi calissa Turkce dili oyuna ekler piyasaya surer, sonra satis rakamlarina bakar; yetersiz gorurse "alin iste size Tr dilini sunduk yine tatmin edici bir rakama ulasilamadi, aglamayin simdi, biz uzerimize duseni yaptik" deme hakkina sahip olur, hicbirimiz de o durumda gikimizi cikaramayiz.Rakam iyiyse zaten ne ala, FMde Turkce devri boylece baslamis olur.

Artistlik yapiyolar kendilerince..

Nesil
    2003

aslında alıntı yapacaktım ama baya uzun olmuş yazınız ne yapsam bilemedim.
    Ben de kisa kisa geceyim dusuncelerimi:
    1. Sigara konusunda icecek yer yapma konusunda yine kurali cigneyene mahkum kaliyor sistem. Birisi kurali cignemesin diye ozel yaptirimlar oluyor. Ancak insanoglu kurali cignememeye ozen gosterse nasil bir dunyada yasariz?

2. Satici sirketin fiyati dusurmesini saglayacak bir formul dusunen varsa gozlerim sonuna kadar acik. Tekrar etmek istiyorum, hedef fiyat dusurmekse, bunun bir formulu olmali. Fiyatin dusmesinin korsan'a formul olacagini dusunmuyorum cunku korsan fiyat 1TL olsa bile devam edecek bence. Bu konuda sirketler taviz veremez. Ancak hem onlar icin, hem de oyunu satacak kisiler icin karli bir formulun ortaya cikmasi gerekli. Bu formul de su anda Turkiye'de oyunun sadece Turkce olarak satilmasi gibi gorunuyor. Farkli formul olabilir mi? Pekala olabilir. Ancak burada onemli olan her iki tarafin da memnun ayrilmasi.

3. PES 2009 cikali yanilmiyorsam 1 yil oldu ve FM 2010'un cikmasina bir ay kadar bir sure var. Fiyatinin dusmus olmasinin gayet dogal oldugunu dusunuyorum. Su anda FM 2009'un fiyati da dusmus durumda. Su anda 67 TL civarinda.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Bir Call of Duty oyunu için kimse neden Türkçe çıkmıyor diye tartışılmıyor ama FM için bu kadar tartışılıyorsa SI Games zaten belli bir satış potansiyeli olduğunu görebilmeliydi. Ancak onlar çok fazla sallamıyorlar, tabiri caizse. Satıcı fiyat belirler, tezgâha koyar, siz alıp almamakta, onlar da kepenk kapatmakta özgürdür. Mesela bir manav olsa ve gelirinin büyük kısmı portakal üzerindeyse, "portakal satışları artmazsa kepenk kapatırım" diyebilir ve isterse kapatır. Manavın kapanmasından bireysel olarak hiç kimse sorumlu tutulamaz, çünkü biz alışveriş yapıp yapmamakta özgürüz. O manav kapandığında biz de gider başka bir manavdan alırız. Kimin şartları iyiyse orada olur tüketici.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbuL

Öyle şeyler konuşuldu ki artık manager'lik sevdamı ve kişiliğimi sorgular oldum....

Sensible Soccer Zamanından bu yana managerlik oyunlarını sevmişimdir ama gelin görin ki şimdi'ye kadar Türkçe managerlik oynama zevkine ancak yamalarla sahip olabildik...

Bir ilk olarak CM bunu yaptı ama CM nin ne kadar iyi olduğuda tartışılır...Nerde o eski CM

Yinede Çok Şükür, Turksportal.net var...

Şimdiye kadar sayısız insan'ı Oyun'u türkçe oynama imkanı sunan bu arkadaşların başlatmış olduğu bu imza kampanyasına sadece ve sırf geçmişte oynadığınız türkçe oyun'ların hatrına hiç birşeyi sorgulamadan destek çıkılması gerekiyor....

Unutmayın ki, Bu oyunu oynayıp ingilizce'ye hakim olmayanın tahminimce oranı %80 dir...

Bu tahmini %80 nin bu oyuna tam olarak hakim olması ve en azından okuduğu bir makale sonucu " vayy bee "demesi bu kampanyanın elinde...

Lütfen sorgusuz,yargısız şekilde bu kampanya için destek olalim..

Teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    DENİZLİ

Arkadaşlar bence bu sorunun çözümü herkes bulunduğu ilde ortak alım kampayaları yapsın baya ucuza gelir hem herkes birbirleriyle tanışmış olur.Ben alıcam diye imza atmadım ama ortak arkadaşlarla alabiliriz

Oyun siparişini verdim.İmza da attım.Daha napayım?

Quote Originally Posted by AttilaTheHun View Post
    Oyun siparişini verdim.İmza da attım.Daha napayım?
    Şimdi Bekle Dostum.Sen Üzerine Düşeni Yapmışsın.Şimdiden Sana Keyifli Oyunlar Diliyorum Bir FM Sever Olarak...

Korsan kullandım bugüne kadar yalanlayacak değilim son 2 yıldır ama korsan aldığımdan dolayı kendimden utanıyordum ama mağazada çok pahalı gelmişti fiyatı bana ve korsanda almak istememiştim ama bir süre sonra merakdan çatlamıştım, ama şuanda maddi imkanım var eğer ki Türkçe çıkarsa ki çıkmasa bile ben büyük ihtimalle alırım. Orjinal oyunun zevki bir başka olur inşallah...

Ayrıca Football Manager oynarken fazla sitelere takılmadığım için tam olarak burada kim admin kim görevli bilmiyorum ama herkimse büyük özgüveni varmış ki oyunu üreten firmayla temasa geçip neredeyse bizim adımıza orjinal oyun alacağımıza söz vermiş hem özgüveninden hemde çabasından dolayı(K.bakmasın ismini bilmiyorum) çok takdir ediyorum ve teşekkür ediyorum. Benim adıma verdiğiniz sözü tutacağıma söz veriyorum...

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

3. PES 2009 cikali yanilmiyorsam 1 yil oldu ve FM 2010'un cikmasina bir ay kadar bir sure var. Fiyatinin dusmus olmasinin gayet dogal oldugunu dusunuyorum. Su anda FM 2009'un fiyati da dusmus durumda. Su anda 67 TL civarinda.
    http://www.dr.com.tr/Product.aspx?pid=0000000267481

Mağaza fiyatı 80tl. FM 2008 67 falandır herhalde.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Quote Originally Posted by uaeren1905 View Post
    Korsan kullandım bugüne kadar yalanlayacak değilim son 2 yıldır ama korsan aldığımdan dolayı kendimden utanıyordum
    Korsan kullandığınız için utanmanıza gerek yok. Korsan kullandırtanlar utanmalı bence.

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by medievil View Post
    http://www.dr.com.tr/Product.aspx?pid=0000000267481

Mağaza fiyatı 80tl. FM 2008 67 falandır herhalde.
    bende 40 lira ama taksit imkanı yok malesef
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by Vieri View Post
    bende 40 lira ama taksit imkanı yok malesef
    Çok para40tl. 20 veririm en fazla İşin şakası bir yana fm 2008 bile CM'den pahalı. Oyun değil altın mübarek altın

3. PES 2009 cikali yanilmiyorsam 1 yil oldu ve FM 2010'un cikmasina bir ay kadar bir sure var. Fiyatinin dusmus olmasinin gayet dogal oldugunu dusunuyorum. Su anda FM 2009'un fiyati da dusmus durumda. Su anda 67 TL civarinda.[/quote]

bahsettiğim pes2010 açıklanan fiyatı.

siz herkesi tanıyorsunuz orjinal 1tl bile olsa korsan alınır diyorsunuz. demek ki artık konuşacak bir şey yok bu iş böyle devam eder. açıkçası niyetiniz pek Türkçe gibi gelmedi siz açık ve net firma sözcülüğüne soyunmuşsunuz. o zaman orjinal oyun kampanyalarınız devam etsin siz daha çoook kampanya yaparsınız.

Default ...

Ben biraysel olarak bu konuda hassas davranıyorum gerçekten bir emek var ve bunun büyümesini sağlamakta kullanıcıların hassasiyetine bağlı.Ben FM yi eski CMden beri oynuyorum ve Football Manager adı altına girdiğinden beride orjinal oyunu alıyorum ancak her sene böyle söylentiler çıkıyor ve ben her sene hayal kırıklığı yaşıyorum şu yüzden; ben oyunu ingilizce oynamaya alıştım türkçe patchleride yapmıyorum ancak bu kadar kullanıcı varken Türkçe dil seçeneği olmaması gerçekten üzücü.Şimdi buraya kadar herkesle hemfikiriz kanımca.
    Şurada takılıyorum Türkçe olucak diye bu adamlar bize oyun sattırmaya çalışmalarıda pek hoş bi davranış değil! Crysis Türkçe menü çıktı ve satışları ortada.Bunları görmediklerini sanmıyorum.Korsanıda biz engelleyemiceğimize göre onların bu tedbirleri alıp oyunu sunmaları ve sonra bizden bir karşılık beklemeleri daha mantıklı değilmi?Bunları onlarla konuşan biri varmı? Varsa bana anlatsın.Çünkü bu potansiyel onların umrunda değilse burdakilarin hiç umrunda olacağını sanmıyorum tabi benim gibi keriz değilse =)

Bnce SI bu oyunu türkçe çıkartcak her halükarda ama riske girmeyip böyle bir yolla satışları görmeyi deniyo hem sayı 8000de kalırsa çıkmayacak deil, bnce bu sadece bi numara.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

FM 2010 Türkçe Çıkarsa Orijinal Satın Almaya Söz Veren Kişi Sayısı
    6631

% 66

Nesil
    2003

bahsettiğim pes2010 açıklanan fiyatı.

siz herkesi tanıyorsunuz orjinal 1tl bile olsa korsan alınır diyorsunuz. demek ki artık konuşacak bir şey yok bu iş böyle devam eder. açıkçası niyetiniz pek Türkçe gibi gelmedi siz açık ve net firma sözcülüğüne soyunmuşsunuz. o zaman orjinal oyun kampanyalarınız devam etsin siz daha çoook kampanya yaparsınız.
    PES 2010'un Turkiye fiyati mi aciklandi? Yoksa yurt disindan satin alma fiyati mi soylediginiz seviyede? Yurt disindan satin alma fiyati FM'in de zaten 45-60 TL civarinda.

Ben herkezi tanidigimi iddia etmiyorum. Benim soyledigim mevcut goruntunun bu oldugu. Disaridan bakinca durumun bu oldugu. Izin verin de 20 yildir icinde yasadigim Anglo-Saxon mantalitesini bileyim.

Bizim fiyat dusuk olursa satin alacagimiz dusuncesi sozde boyle. 45TL, 60TL vey 90TL'lik fiyat secenekleri varken 10 bin adet satilmamasi, bu disardan olan goruntuyu teyit eder. Siz her ne kadar oyle hissetmeseniz de.

Sayfa 7 / 57 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon

Mesaj Yetkileri