Sayfa 57 / 57 İlkİlk ... 747555657
1,681 ile 1,701 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Nesil
    2006

Thumbs down

Quote Originally Posted by Togiii View Post
    Valla uzun uzun boşa mesaj yazmaya hiç gerek yok.Bu senede yalan oldu Türkçe FM.
    Aynen bu şekilde giderse bu sene değil sittin sene gelmeyecek Türkçe FM.Bi 10000 sayısı tutturuldu gidiyor kaç kişi sattı o bile belli değil.SI açıkladı mı kaç kişi satın aldığını?Ben bilmiyorum açıkladıysa da kusura bakmayın.Zaten SI'nın bu tutumu 10000 kişi satın alsa bile Türkçe'yi koymayacaklar gibi görünüyor, en azından ben öyle görüyorum.Türkçe Fm'yi koymak için uğraşması gereken kişi bile bu kadar karşı çıkarsa SI gene hiç takmaz Türkiye'yi bu kadar basit.Bu arada korsan her ülkede var SI oyuna dil eklerken o ülkeye şu kadar alırsan ekleriz almazsan dil mil yok sana gibi bi koşul öne sürdü mü şimdiye kadar.Sürdüyse tamam ama sürmediyse nedir bu ayrımcılık...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Yama SI/Sega tarafindan cikartilirsa da parasiz calisacak cengaverler gerekli cunku Turkce cikarsa bunun karsiliginin verilecegi konusunda en ufak bir olumlu sinyal yok. Simdiye kadar yasananlar bunu gosteriyor.

Bunu kimsenin kabullenmemesini ben Turkce'nin eklenmesinin cok istenmesine bagliyorum. Konu hakkinda objektif dusunulmesinin onune geciyor bu gercek.

Ama maalesef inatlasma ile bir yere varilmayacak.
    Ömer, bak ben kendi etrafımdaki insanların verdikleri tepkilere göre bir şeyler diyorum.

Benim dayım, benden oyunu öğrenmek istedi, ama İngilizce olduğundan oynayamadı. Ama yine de sabahtan akşama kadar beraber oynadık. Ben ona anlattım, o taktikler yaptı, takımı kazanınca sevindi.

Benim amcam da, kuzenimle ben oynarken yanımıza geldi. O da İngilizce bilmiyor. Aynen "İngilizcem olsa ben bu oyunu sabahtan akşama kadar oynarım." dediğini biliyorum. Onla da beraber oynadık. İnanılmaz zevk aldı.

Bu bahsettiğim iki örnek de ben FM 2005 oynarken olmuştu. Bundan 5 yıl önce.

SI'ın risk almadığını belirtmek istiyorum. SI tıpkı bir robot gibi davranıyor. Evet, elimdeki veriler bunlar, orjinal alan yok diyor. Eğer büyümek istiyorsan, şu anki senaryolar ile, geçmişteki tecrübeler ile bir atılım yapmak imkansız.

Çünkü Türkiye'de FM oynayan insanlar genelde İngilizce bilen gençler. Ve 100 TL, Türkiye'de parasını ailesinden harçlık olarak alan bir genç için çok fazla. Bir üniversite öğrencisinin kıt kanaat geçinirse 8-10 günlük bir harcaması bu rakam. Direkt olarak da oyuna veremiyor bu rakamı tabii. Ama Türkçe eklenirse olacakları bir düşünelim. Genci yaşlısı herkes, futbolla alakalı herkes bu oyunu bilecek, sevecek. Orjinal alanların sayısında patlama yaşanacaktır. Bu da Türkiye için yaptığın harcamayı katlayarak sana kâr olarak geri dönecektir.

SI risk alamam diyorsa, CM risk alır. Ve ileride Türkiye pazarını da eline alır, umarım.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Ömer, bak ben kendi etrafımdaki insanların verdikleri tepkilere göre bir şeyler diyorum.

Benim dayım, benden oyunu öğrenmek istedi, ama İngilizce olduğundan oynayamadı. Ama yine de sabahtan akşama kadar beraber oynadık. Ben ona anlattım, o taktikler yaptı, takımı kazanınca sevindi.

Benim amcam da, kuzenimle ben oynarken yanımıza geldi. O da İngilizce bilmiyor. Aynen "İngilizcem olsa ben bu oyunu sabahtan akşama kadar oynarım." dediğini biliyorum. Onla da beraber oynadık. İnanılmaz zevk aldı.

Bu bahsettiğim iki örnek de ben FM 2005 oynarken olmuştu. Bundan 5 yıl önce.
    Cok hos bir ornek.

SI'ın risk almadığını belirtmek istiyorum. SI tıpkı bir robot gibi davranıyor. Evet, elimdeki veriler bunlar, orjinal alan yok diyor. Eğer büyümek istiyorsan, şu anki senaryolar ile, geçmişteki tecrübeler ile bir atılım yapmak imkansız.
    Ilhancigim sen akilli adamsin.

Senden bir sey rica edecegim. Kendi kisisel isteklerini (yani oyunun Turkce olmasi istegini) bir kenara birak.

Onunde 3 tane proje var. Bunlarin ucunun de maliyeti 100 lira. Senin elinde de 100 lira var ve bu projelerden sadece bir tanesine butce ayirabiliyorsun.

Birinci proje oyundaki antrenman sorunlarini ortadan kaldirmak icin yeni kisileri ise almak ve antrenman sistemini gelistirmek. Bu projeyi secersen ozellikle en onemli musterin olan Birlesik Krallik'da satislarin gucelenecek. Sadece Birlesik Kralligi degil, bu oyunu oynayan herkesi etkileyecek bir degisim olacak bu.

Ikinci proje, futbolun gercegi olan futbol direktoru rolunu aktiflestirmek ve kulup baskanligi/kulup sahipligi arasindaki farklari oyuna eklemek. Bunun etkisi hem Real Madrid, Barcelona gibi cok buyuk kuluplere oynayanlar icin olacak, hem de Brezilya liginden tut, Turkiye ligine kadar etki edecek. Oyunun oynanisinda onemli bir degisiklik yaratacak ve her ulkede satislari olumlu yonde etkileyecek. Hatta transfer sisteminin de gelismesini saglayacak.

Ucuncu proje ise Turkce'yi eklemek. Projenin yarari sadece Turklere. Yani sadece ve sadece Turkiye'de yapilan satislar bu yatirimin maliyetini karsilayacak ve kar yaratacak.

Onunde sadece bu uc proje varsa ve sadece bir tanesini yapabiliyorsan, hangisini secersin?

Benim tahminimle ilk iki yatirimin riski de daha azdir, getirisi de Turkce'yi eklemekten daha fazladir. Bu ikisi yerine Turkce'yi secersem sirket sahipleri, profesyonel yonetici olan beni sorgularlar. Nasil bizim paramizla daha cok riskli ve getirisi daha az olan bir projeyi secersin derler.

Portfoyumde daha buyuk getiri saglayacak proje olmasa, pek tabii Turkiye'ye harcarim. Para batarsa da batar (batmasa bile getirisi cok uzun surecler gerektirmektedir). Batmasini onemsemem cunku sirket sahipleri gelir saglamak icin benden risk almami istemistir ve elimdeki getiri/risk orani en yuksek proje ise Turkce'yi tereddut etmeden eklerim.

Demek istedigim su ki, eger oncelik sirasina konulursa, Turkce ekleme projesi SI'in elindeki diger bir cok projenin arkasindadir. Uc degil belki de 53. siradadir. Belki de 103. sirada.

Çünkü Türkiye'de FM oynayan insanlar genelde İngilizce bilen gençler. Ve 100 TL, Türkiye'de parasını ailesinden harçlık olarak alan bir genç için çok fazla. Bir üniversite öğrencisinin kıt kanaat geçinirse 8-10 günlük bir harcaması bu rakam. Direkt olarak da oyuna veremiyor bu rakamı tabii. Ama Türkçe eklenirse olacakları bir düşünelim. Genci yaşlısı herkes, futbolla alakalı herkes bu oyunu bilecek, sevecek. Orjinal alanların sayısında patlama yaşanacaktır. Bu da Türkiye için yaptığın harcamayı katlayarak sana kâr olarak geri dönecektir.

SI risk alamam diyorsa, CM risk alır. Ve ileride Türkiye pazarını da eline alır, umarım.
    SI risk almam demiyor. Daha cok getirisi olan ve daha az riskli projelerim var. Ben parami neden az getirisi olan ve daha riskli bir projeye yatirayim diyor.

Ozel bir durum olursa (mesela oyun satislarinin Turkiye'de patlamasi), bu parayi baska yere degil, Turkiye'ye harcayacagini soyluyor Turkce'yi eklemeyi taahhut ederek. Tipki diger ulkelerde yaptigi gibi. Bu bence bir iyi niyet gostergesidir. Bu nedenle de eger Turkler, Turkce'yi hemen simdi istiyorsa, bunun maliyetini kendileri karsilamak zorundalar. Aksi takdirde Turkce eklemenin SI'in elindeki projeler arasinda getiri/risk orani en yuksek olan projelerden birisi olmasini beklemek durumundalar. Oyundaki hatalari ve gelisebilecek bir cok seyi, hatta zaman gectikce dunyanin degismesi ile gelistirilebilecek farkli seylerin ortaya cikmasi goz onunde tutulursa, Turkce'nin SI'in portfoyunde en yuksek getiri/risk oranina sahip olmasi icin cok uzun sure gerekli gibi gorunuyor. Belki o zamana kadar sen de ben de bu oyunu oynamayi birakmis oluruz.

Nasil bir diger konuda SI'in oyunu gelistirirken kullanicilar tarafindan bir o tarafa, bir bu tarafa cekilmesini oyun kalitesine menfi etkisi nedeniyle yanlis bulduysam, bu konuda aynisini yapmamalarini dogru bulmam gerekir.
    Last edited by perpetua : 24.Mart.2010 at 11:56

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Crazycat View Post
    Aynen bu şekilde giderse bu sene değil sittin sene gelmeyecek Türkçe FM.Bi 10000 sayısı tutturuldu gidiyor kaç kişi sattı o bile belli değil.SI açıkladı mı kaç kişi satın aldığını?Ben bilmiyorum açıkladıysa da kusura bakmayın.Zaten SI'nın bu tutumu 10000 kişi satın alsa bile Türkçe'yi koymayacaklar gibi görünüyor, en azından ben öyle görüyorum.Türkçe Fm'yi koymak için uğraşması gereken kişi bile bu kadar karşı çıkarsa SI gene hiç takmaz Türkiye'yi bu kadar basit.Bu arada korsan her ülkede var SI oyuna dil eklerken o ülkeye şu kadar alırsan ekleriz almazsan dil mil yok sana gibi bi koşul öne sürdü mü şimdiye kadar.Sürdüyse tamam ama sürmediyse nedir bu ayrımcılık...
    Bildigim kadariyla hem Yunanistan'a hem de Cek Cumhuriyeti'ne bu kosulu one surduler..
    Last edited by perpetua : 24.Mart.2010 at 11:54

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Korsanın en çok yaygın olduğu Doğu Blok ülkelerinde bu koşulu öne sürüyosa zaten sorun şirketin yönetim aşamasındadır. Bu ülkelerde bizdekinden daha çok korsan var.

Ömer abi üstte yazdığın 3 proje örneğin biraz uçuk olmuş. Eğer oyuna dediğin ilk 2 projeyi eklemek için Türkçe'yle eşit miktarda ücret ödüyosa, senin dediğin satış rakamlarıyla bu şirket hiç kar etmiyo demektir. Sonuçta bu sene geliştirilen maç motoru - Oyuncu profilleri vs vs gibi bir çok yenilik var. Ve bu yeniliklere proje başına Türkçe çeviri kadar bir ücret ödediyse bu şirket yine senin verdiğin satış rakamlarına göre hiç kar etmemiştir. 2005'ten beri sürekli olarak geliştirdiklerini düşünürsek bu şirket 5 yıldır boşuna çalışıyo.

Türkçe'yi çıkarmak bu kadar zor değil. Tercüman büroları bile makul ücretlere çevirebilir bunları ki zamanında Volkan Baros önderliğinde yapmadınızmı. Turksportal kendi üyeleriyle beraber çıkardı Türkçe yamayı. %96 seviyesindeydi geçen senelerde. Demekki istedikten sonrada yapılabilirmiş. Restoran örneği tam yerinde olmuş. SI bize tuzsuz patatesi veriyo biz hani tuz deyince 10.000 porsiyon patates alın sonra tuzunuzu veririm diyo.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by crespo009 View Post
    Korsanın en çok yaygın olduğu Doğu Blok ülkelerinde bu koşulu öne sürüyosa zaten sorun şirketin yönetim aşamasındadır. Bu ülkelerde bizdekinden daha çok korsan var.

Ömer abi üstte yazdığın 3 proje örneğin biraz uçuk olmuş. Eğer oyuna dediğin ilk 2 projeyi eklemek için Türkçe'yle eşit miktarda ücret ödüyosa, senin dediğin satış rakamlarıyla bu şirket hiç kar etmiyo demektir. Sonuçta bu sene geliştirilen maç motoru - Oyuncu profilleri vs vs gibi bir çok yenilik var. Ve bu yeniliklere proje başına Türkçe çeviri kadar bir ücret ödediyse bu şirket yine senin verdiğin satış rakamlarına göre hiç kar etmemiştir. 2005'ten beri sürekli olarak geliştirdiklerini düşünürsek bu şirket 5 yıldır boşuna çalışıyo.
    Yukarida bir hesap yapmistik.

Turkce'yi eklemek icin profesyonel bir cevirmen kullanmanin maliyeti yaklasik 100 bin dolar civarindaydi.

Bildigim kadariyla bir kodcu asagi yukari 60 bin dolar civarinda maas aliyor. Bunun yanina bir tane yillik maasi 40 bin dolar olan gelistirilen bolume ozel tester eklersen bir yillik maliyet basa bas gelir.

Bir tarafta 100 bin dolar karsiliginda 15-20 bin satilacak oyun ama diger ulkelerde satislari saglayacak yatirim yapilmamis olacak.

Diger tarafta 100 bin dolar karsiliginda yuzbinlerce kisi en azindan oyunun yeni surumunu bu yil da alacak.

Not: Turkiye FM'in korsan olarak en cok kullanildigi 3 ulkeden birisi. Diger iki ulkde dogu avrupa ulkesi degil.

Quote Originally Posted by crespo009 View Post

Türkçe'yi çıkarmak bu kadar zor değil. Tercüman büroları bile makul ücretlere çevirebilir bunları ki zamanında Volkan Baros önderliğinde yapmadınızmı. Turksportal kendi üyeleriyle beraber çıkardı Türkçe yamayı. %96 seviyesindeydi geçen senelerde. Demekki istedikten sonrada yapılabilirmiş. Restoran örneği tam yerinde olmuş. SI bize tuzsuz patatesi veriyo biz hani tuz deyince 10.000 porsiyon patates alın sonra tuzunuzu veririm diyo.
    Valla ceviri yapmak icin Volkan'in cektigi zorluklari ben degil ya kendisi, ya da Volkan ile o donemde beraber calisan Ilhan anlatsin.

Yapilamayacak bir is degil pek tabii. Ama getirisi yeterli mi sorusunun cevabi bence hayir.

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Gerekirse Türkçe Çıkması İçin Çeviriyi Turksportal Üyeleri Olarak Biz Yapalım?
    Bence Turksportal Üyeleri Ellerini Taş'ın Altına Sokmaya Hazır...
    Ama Yama Olarak Yayınlanmayacak Bu Türkçe.Resmi Olarak Oyunun İçerisinde Yer Alacak...
    Ve Bu Para Almadan Yapacağımız Çeviri İçin Tek Bir Beklentimiz Var;
    Fm'nin Türkiyede Uygun Fiyata Satılması Ve Tüm Türk Fm Severlerin Bundan Faydalanması...
    Aral Falan Katmasınlar Gerekirse İşin İçine,Steam'den Yayınlasınlar Bizim Katkımızla Çıkacak Olan Türkçe Fm'yi Ama 50 Lira Civarında Çıkarsınlar...
    Sizin Yazdıklarınıza Göre Bu Onlar İçinde Çok Uygun Olacaktır...
    Aral'a Bu Civardan Veriyorlar Oyunları Sizin Yazdığınıza Göre.Steam'den Satarlarsa Kutu'lu Oyun'a Görede Daha Az Masraf Edecekler Buradan da Kazançları Olacak+Uygun Fiyata Türkçe Oyun Sattıkları İçin Türkiyede ki Oyun Satışlarıda Oldukça Artacak...
    Sonuçta Kazanan SI/SEGA Ve Türk Fm Severler Olacak...
    İşte Herkesin Kazanacağı Bir Yöntem Hemde SI'ye Çeviri Maliyetini Yüklemeden...
    Ben Eminim Turksportal'ın Bunu Yapabileceğinden...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by vuque View Post
    Ama Yama Olarak Yayınlanmayacak Bu Türkçe.Resmi Olarak Oyunun İçerisinde Yer Alacak...
    Fm'nin Türkiyede Uygun Fiyata Satılması Ve Tüm Türk Fm Severlerin Bundan Faydalanması...
    Aral Falan Katmasınlar Gerekirse İşin İçine,Steam'den Yayınlasınlar Bizim Katkımızla Çıkacak Olan Türkçe Fm'yi Ama 50 Lira Civarında Çıkarsınlar...
    Aral'a Bu Civardan Veriyorlar Oyunları Sizin Yazdığınıza Göre.Steam'den Satarlarsa Kutu'lu Oyun'a Görede Daha Az Masraf Edecekler Buradan da Kazançları Olacak+Uygun Fiyata Türkçe Oyun Sattıkları İçin Türkiyede ki Oyun Satışlarıda Oldukça Artacak...
    Veya

FM 2011 icin Turkce yamayi Turkler kendi imkanlari ile hazirliyor, ve bununla beraber sayesinde satislarin yukseltmesi icin her turlu reklami yapiyor, korsan almiyor, aldirtmiyor. (Bedava hazirlanmis yamanin oyuna eklenmesini kabul etmiyor SI, bu FM 2007 ve FM 2008'de denenmisti).

Satislar FM 2011'de 10 bin seviyesini astigi takdirde FM 2012'ye Turkce ekleniyor.

Bence bu uygulanabilir bir cozum olur. Tabii elini tasin altina sokacak yeterince insan varsa. Mustafa ile ve de SI ile konusayim bunu.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by vuque View Post
    Çeviri işi sanıldığı gibi kolayca biten bir iş değil. Bizzat içinde bulunduğum için biliyorum. Çok çabuk pes ettirebilen bir iş. Ayrıca yapabilmek için oyunu iyi bilmek ve çok iyi derecede İngilizce bilmek gerek. Zamanında bu iş ile uğraşabiliyorduk. Ama tekrardan ekip kurma olayı için zaman, ve de çevirebilecek insanları bulmak için de şans gerek.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Veya

FM 2011 icin Turkce yamayi Turkler kendi imkanlari ile hazirliyor, ve bununla beraber sayesinde satislarin yukseltmesi icin her turlu reklami yapiyor, korsan almiyor, aldirtmiyor.
    Türkçe yamayı hazırlamayı bi derece anlarım da oyunun reklamını da biz yapmayalım artık.SI'nin işi ne? O zaman işi gücü bırakalım adamlara çalışalım. Burda hazırcı biz değil,onlar oluyor biraz da.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Yukarida bir hesap yapmistik.

Turkce'yi eklemek icin profesyonel bir cevirmen kullanmanin maliyeti yaklasik 100 bin dolar civarindaydi.

Bildigim kadariyla bir kodcu asagi yukari 60 bin dolar civarinda maas aliyor. Bunun yanina bir tane yillik maasi 40 bin dolar olan gelistirilen bolume ozel tester eklersen bir yillik maliyet basa bas gelir.

Bir tarafta 100 bin dolar karsiliginda 15-20 bin satilacak oyun ama diger ulkelerde satislari saglayacak yatirim yapilmamis olacak.

Diger tarafta 100 bin dolar karsiliginda yuzbinlerce kisi en azindan oyunun yeni surumunu bu yil da alacak.

Not: Turkiye FM'in korsan olarak en cok kullanildigi 3 ulkeden birisi. Diger iki ulkde dogu avrupa ulkesi degil.

Valla ceviri yapmak icin Volkan'in cektigi zorluklari ben degil ya kendisi, ya da Volkan ile o donemde beraber calisan Ilhan anlatsin.

Yapilamayacak bir is degil pek tabii. Ama getirisi yeterli mi sorusunun cevabi bence hayir.
    Yeni bir dil eklemek için çeviri maliyeti bu kadar yüksekse, bilemiyorum tabi ki. Ama 100000 dolar yıllık maliyet bana çok geldi. Açıkçası ben kendi işimde bu maaşı alabilmek için en az 6-7 yıl ter döküp tecrübe ve mevki kazanmalıyım. Acaba mütercim tercümanlık mı okusaydım dedim şimdi kendi kendime.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Yeni bir dil eklemek için çeviri maliyeti bu kadar yüksekse, bilemiyorum tabi ki. Ama 100000 dolar yıllık maliyet bana çok geldi. Açıkçası ben kendi işimde bu maaşı alabilmek için en az 6-7 yıl ter döküp tecrübe ve mevki kazanmalıyım. Acaba mütercim tercümanlık mı okusaydım dedim şimdi kendi kendime.
    Birisi bir defalik proje, digeri bir kariyer. Yillik 100 bin dolarlik maliyet dememistim.

Rakamlar onemli degil. Bu rakamlarin hesabini yapacak da biz degiliz cunku. SI kendi hesabini yapmis, ve yukarida yazdigim dogrultuda bir sonuc cikartmis ki Turkce'yi biz bile istemeden eklemek yerine, boyle bir cozum onermisler.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

http://www.bolumsonucanavari.com/GOD..._3_Ozel-1060-0

Sony Türkiye ürün müdürü ile yapılmış bir röportaj. Türkçe oyundan tutunda fiyatlara kitleye kadar herşeyden bahsetmiş.

Herkes payına düşeni çıkartsın bu röportajdan..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    http://www.bolumsonucanavari.com/GODOFWARIIIVideoDetay-Oyun_Odasi_Bolum_2_God_of_War_3_Ozel-1060-0

Sony Türkiye ürün müdürü ile yapılmış bir röportaj. Türkçe oyundan tutunda fiyatlara kitleye kadar herşeyden bahsetmiş.

Herkes payına düşeni çıkartsın bu röportajdan..
    Guzel soylesi olmus.

Benim cikarttigim kendilerine Turkiye'de pazar acmak icin misyon edindikleri ve bunun icin ugrastiklari. Umarim basarili olurlar.

Ama ayni misyonu bir diger sirket ustlenmezse onlara da bozulmam. Nedeni de yukarida yazdigim getiri/risk meselesi. Turkiye pazarinin gelismesinde Sony'nin kazanacagi, eminim ki Sega'nin kazanacagindan cok daha fazla (konsol satisi, oyun yeplazesinin cesitliligi acisindan). Ama tabii Sony'nin pazari acmasindan ve mevcut kulturu degistirmesinden Sega da faydalanir zamanla.

Not: Oyun ABD'de video'da soylendigi gibi 70 USD'ye, veya Avrupa'da 70 Euro'ya satilmiyor. ABD'de fiyat 59.99 USD, Avrupa'da ise 59.99 Euro. Yani 90 TL ile 125 TL arasinda.

Nesil
    2006
    Yer
    ⓪❾

GOW 3 , ilk 5 günde 11.700 satarak rekor kırmış.

Nice 5 günlere , nice 10.000'lere..bastır FM
    <')))))>-<

Sony > Sega olduğu için Sony'nin gücü yetiyor böyle şeylere.Sega risk almaktan korkuyor.Birleşik Krallık dışında adam gibi FM satıldığını da zannetmiyorum.Belki Almanya , Fransa gibi gelişmiş ülkelerde ilk sırada yer alabilir.

Ancak GOW3'ün bu kadar satması , PS3 ün hala kırılmamış olmasınında etkisi var.Dünya üzerinde PS3'ü olupta bu oyunu almayan kimse olmayacaktır.Bende en müsait zamanda almayı düşünüyorum Exclusive oyunlar Sony'nin en büyük karı.

@perpetua

Sony konsol satışından kar etmez , konsol başına en az 10 oyun satmadıktan sonra.Senden bir ricam da , FM'nin dünya üzerinde en fazla sattığı 10 ülkeyi söylemen.Fazla olur diyorsan ilk 5'i söylemen yeterli.

Xbox-360'ın resmi olarak Türkiye'ye gelmediğini de hatırlatırım.Yani SI'nin bu kampanyada haklı olduğu taraflarda var , haksız taraflarda.İstese risk alıp ucuz fiyat ve Türkçe dil seçeneği politikası uygulayabilirdi.Ama nedenleri belli.

Türkiye'de oyun kültürü yeni yeni yerleşmeye başladı.Önce oyunların bir sanat eseri değeri taşıdığı bilinmeli.( Önce sanatın ne olduğu öğretilse daha iyi olur gerçi. ) Çoğu korsanın "korsan" olduğunu dahi bilmiyor.Yasalarımız da korsan satan ve kullananlara gelişmiş ülkelerdeki gibi yaptırım uygulamadığı için sorun derinleşiyor.

Nüfusun yarısı 30 yaşın altında da , kaç tanesi ne yaşadığının farkında ? Zenginle fakir arasındaki uçurum bu kadar büyük , memur sınıfı bile kıt kanaat geçinen , 3 tane darbe görmüş , Kuzey Irak'ta savaş yaşayan ve yıllardır iç sorunlarla boğuşan bir ülkede korsan satışların bu kadar fazla olmasına şaşırmamak lazım.

Hadi diyelim korsan kalktı piyasadan , oyun satışları artacak mı zannediyorsunuz ? Yılda 10 tane korsan oyun alan , bir tane orjinal oyun alacak.Crysis satışlarını gördük.Korsanı orjinalinden fazla sattı.Çevremde Crysis'i orjinal alan sayısı çok azdı.Yine zengin kesime yaradı , 2 tane aldı birini hediye etti.EA'nın Crysis 2 de böyle bir politika izleyeceğini zannetmiyorum.( Yerli kardeşler napar eder oyuna Türkçe'yi ekler ama )

Lafın kısası SI sonuna kadar haklı.Siz bir işadamından Afganistan'a karşılıksız yatırım yapmasını bekleyemezsiniz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Gullo View Post
    @perpetua

Sony konsol satışından kar etmez , konsol başına en az 10 oyun satmadıktan sonra.Senden bir ricam da , FM'nin dünya üzerinde en fazla sattığı 10 ülkeyi söylemen.Fazla olur diyorsan ilk 5'i söylemen yeterli.
    Ilk 5 konusunda biraz tuyo vereyim. 3 buyuk ligi ulkeleri + onemli Iskandinav ulkeleri desem yeterli olur saniyorum.

sakary Ali Misafir

Fm 10 türkçesiz geçti

Ilk 5 konusunda biraz tuyo vereyim. 3 buyuk ligi ulkeleri + onemli Iskandinav ulkeleri desem yeterli olur saniyorum.
    Her oyunda böyle zaten

Uzak doğu ve Amerika'da oyuna ilgi Hırvatistan , Yunanistan vs ( Türkiye'ye denk ülkeler ) göre nasıl ?

20. Default

Bir arkadaş vardı çok biliyormuş gibi vergiden diyordu. Diğer ps3 oyunları 150-180 tl iken gow 3 niye 120 tl? Demek ki herşey vergi değil oyun firmalarında bitiyor. Bakın Aral çakalı naptı? 80-90 Tl'ye sattığı mw 2 yi şimdi 120 tlye satıyor. Bu olaylar oyun firmalarının projeleriyle bitiyor. Mesela fm 2010 yaptığı indirimle benden çok küfür yedi. Bunu başta yapması gerekirken. Aldıktan sonra yaptı. Eğer %50 indirimli ve Türkçe çıkabilir diye satsaydı ozaman şu anki satış fiyatları 2 ye katlanabilirdi. O yüzden bazı insanlar ufuklarını genişletip geniş düşünsünler. Vergide takılıp kalmasınlar.

steamda sega hadtası sega pack çıktı ve 89.99$'a yayınlandı içinde fm de var bu hafta sega haftası steamda oyunlara büyük indirimler geliyor fm 2010 'a muhtemelen %75 lik bir indirm gelecek ve 9,99$ 'dan satılacak yani 15 tl artık burakamda 10.000 e ulaşılamassa önümüzdeki 10 yıl im kansız gibi geliyor bana eğer Türkçeyi gerçekten istiyorsanız herkese duyurun bir konu açın ve portal da yayınlanabilir yok sa sittin sene 10.000 olmaz kimbilir 10.000 e ulaşılırsa (hiç sanmıyorum ) belki fm 2011 Türkçe yapılabilir 15 tl yi vermeyen zaten bu oyunu almaz ben karşı olduğum için si nin bu politikasına almayacağım ama beklentisi olanların haberi olsun indirim 24 saati geçmeyeektir bu yüzden erkenden herkesi haberdar etmeniz lazım si'nin reklamını herzamanki gibi sizin yapmanız gerekicek benden söylemesi ...................

Sayfa 57 / 57 İlkİlk ... 747555657

Mesaj Yetkileri