1 ile 21 arası toplam 21 sonuç

Konu: Milli Takımın Başına Kim Gelmeli

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Question Milli Takımın Başına Kim Gelmeli

Bize maalesef ki taktiksel bilgisi ve yetenekleri üst düzeyde olan bir çalıştırıcı değil de, motive etme becerisi yüksek olan bir teknik adam gerekiyor. Oyuncularımız (gerek klüp gerek milli takım bazında) taktiksel uygulama, taktiksel disiplin ve oyunu okuyabilme yönlerinden zayıflar. Bir kere bu gerçeği kabullenmemiz gerekiyor. Ancak iş motivasyona geldimi bizim kadar güçlü motive olabilen yada bizim kadar çabuk demoralize olan çok az ülke var.

Alman çalıştırıcılar ile futbolcuların ülkemize çabuk uyum sağlayabildiği bilinen bir gerçek. Ancak onların dezavantajı, takımda disiplini sağlayacağım derken bizim amatör ruhlu, morali ufacık şeylere bozulan oyuncularımızı küstürmeleri. Tabi burda bizim profesyonellik konusundaki eksiklerimiz önplana çıkıyor.

Takımlarımızın başına gelecek çalıştırıcının, oyuncuları sürekli pohpohlaması, maçlarda yerinde oturmayıp sürekli sahaya yakın olması, onları herzaman "siz daha iyisiniz" şeklinde motive etmesi, başarısızlıkların ardından eleştirmemesi, takımda kolej havası dediğimiz ortamı yaratabilmesi ve herşeyden önemlisi oyuncuların kendisine saygı duymasını sağlayabilmesi yada oyuncuların saygı duyduğu bir isim olması gibi özelliklere sahip olması gerekiyor.

Bunların dışında kadro seçiminde bazı oyuncuları küstürmeden bir kadro oluşturabilmesi açıkçası çok zor. İlla ki bazı oyuncular seçilmedikleri için o teknik adama karşı tavır alacaklar, her fırsatta eleştirecekler. Bu gibi durumlarda ise görev federasyon ve medyaya düşüyor. Teknik direktörün arkasında sağlam duran bir federasyon olmalı (şimdiki gibi). Bunun dışında medya artık daha bilinçlenmeli. Tamam klüpler bazında ortalığı karıştırsınlari habere ihtiyaçları var ama milli takımlar bazından üzerlerindeki sorumluluğa göre hareket etmeliler. Hergün yok Fatih neden çağırılmıyor, yok Emre çirkef, yok hoca kibirli gibi haberler yerine daha destek olucu, toplumu daha olumlu yönde yönlendirici olmalılar.

Gelecek teknik direktörün artık bazı radikal adımlar atması da gerekiyor. Klüplerin işine gelmese de daha çok hazırlık maçı ayarlanarak yeni isimleri bu maçlarda denemek lazım. Tabi bunu tamamen yeni oyunculardan kurulu bir kadroyla yapmak bence pek sağlıklı değil. Her maçta 2-3 yeni oyuncuyu oturmuş milli takım kadrosuna adapte ederek performanslarını ve uyumlarını o şekilde değerlendirmek daha mantıklı olur. Tabi birde genç milli takımlardaki oyuncuları da ileride A milli takımda oynayabilecekleri seviyelere getirmek çok önemli. Genç milli takımlarımız zaman zaman önemli başarılara imza atıyorlar, çok yetenekli bazı oyuncular yıldızlaşıyorlar ancak ilerleyen zamanlarda nedense bunlardan birçoğunu A milli takımda göremiyoruz.

Daha bu konuda söylenebilecek çok şeyler var, özelliklede eksiklerimiz hakkında. Konu konuyu açar ve uzadıkça uzar. O yüzden şimdi bana göre milli takımın başına getirilebilecek ideal teknik kadro hakkındaki firilerimi yazacağım.

Yerli Çalıştırıcılar:

Türk teknik direktörler arasından milli takımda Fatih Terim'den daha başarılı olabilecek potansiyele sahip kimler var? Yada bu yükü kaldırabilecek düzeyde olanlar kimler? Tabi ki ilk başta Mustafa Denizli, Ersun Yanal, Şenol Güneş, Ertuğrul Sağlam ve şimdilerde Bülent Uygun ilk akla gelenler. Bu saydıklarımdan ilk üçü zaten milli takımda görev yapmış isimler. Peki bu isimler yeterince umut verici mi? Hepsi de zaman zaman takdir toplayan zaman zaman ise çok sert bir şekilde eleştirilen çalıştırıcılar.

Açıkçası ben bu isimlerden hiçbirini tercih etmem. Bir tek Şenol Güneş görev yaptığı süre boyunca bana göre diğerlerinden daha doğru işler yapmış, daha başarılı olmuş bir isim. Özellikle Dünya 3.'sü olduğumuz şampiyonada oyuncu seçimleri ve maç içerisindeki oyuncu değişikliklerini beğenmiştim. Bunun dışında, en iyi dönemindeki Brezilya'ya karşı bile iki maçta da ezilmemiştik. Biraz hayalinizde canlandırısanız milli takımımızın taktiksel bir disiplin içerisinde oynadığı tek dönemde Şenol Güneş dönemiydi. Ancak ben şu anda Şenol Güneş gelse dahi oyuncuların ona gerekli saygıyı duymayacaklarına inanıyorum, bu yüzdende sıcak bakmıyorum.

Bülent Uygun'un getirilmesi ise bana göre tam bir facia olur. Sivasspor ile başarılarına saygı duyuyorum ancak "bana göre" kesinlikle bu görev için uygun bir isim değil.

Yabancı Çalıştırıcılar:

Benim ilk aklıma gelen isim Luiz Felipe Scolari. Maç içerisinde çok aktif, yerinde duramayan, sahaya yakın ve oyuncularıyla iletişim içerisinde olan bir teknik direktör. Herşeyden önemlisi de rakip takımlara herzaman saygı duyan bir isim. Yani rakipleri asla küçümsemiyor ki buda çok önemli. Ancak maalesef onun gelmesi şu şartlarda (takımının başına geçeli fazla olmadığı ve klübünden aldığı ücret çok yüksek olduğu için) çok çok zor.

İkinci bir isim olarak (pek yabancı sayılmaz ama) Christoph Daum düşünülebilir. Ha milli takımın başında bu seçimi yapan kişi olsam Daum'u kesinlikle getirmezdim o ayrı konu. Ben onun futbol anlayışını hiç beğenmiyorum. Genede F.Bahçe ve milli takımı aynı anda çalıştırması düşünülebilecek bir seçenek.

Bir diğer akla gelebilecek isimde Mircea Lucescu. Birçok kişinin sıcak baktığı bir isim. Bana göre tek dezavantajı, oyunculara yeteri kadar yakın ve sıcak değil. Belki oyuncular ona saygı duyar ancak takım içerisinde ağırlığını ne kadar koyabilir orası meçhul. Bu açıdan Lucescu konusunda da biraz tereddütlüyüm.

Açıkçası benim kafamda şekillenen net bir isim yok. Ancak netleşen bir fikir var.

Bana göre Türkiye'de oyuncuların performanslarını ve yeteneklerini en iyi analiz eden kişi Sergen Yalçın. Ayrıca taktiksel açıdan yapılan doğrular ve yanlışlar konusundaki yorumları da çok çok iyi. Kimseye eyvallahı olmayan biri olduğunu da biliyoruz. Rıdvan Dilmen'de bir takımın başına geçirseniz o takımı batırabilecek bir isim ancak nedense dışarıdan yaptığı yorumlar çok yerinde. Birde özellikle 4 büyükler dışındaki takımlardaki oyuncuları çok iyi tanıyor. Süperlig ve alt ligler dahil Türkiye'de kafasında en iyi oyuncu veritabanına sahip insan bana göre.

Yani burda anlatmak istediğim, ben milli takımın başına geçsem alırım bir yanıma Sergen'i, diğer yanıma Rıdvan'ı. Rıdvan'dan milli takıma çağrılabilecek oyuncuları tartışmak konusunda, Sergen'den ise milli takımda oynayan oyuncuların performans ve katkılarını tartışma açısından faydalanırım. Milli takıma çağrılacak oyuncuları gene bu iki isimle yapacağım toplantılar sonucunda belirlerim. Maç konuşmalarında onlarında soyunma odasında aktif olarak söz hakkına sahip olmalarına olanak tanırım. Taktiksel açıdan ise bir teknik direktörün dışarıdan gelecek fikirlere kapalı olması gerektiğini düşünüyorum. O konuda tamamen kendi doğruları ile hareket etmeli ancak yanlışlarını da görebilme ve kabul edebilme erdemine sahip olmalıdır.

Tabi ki tüm bu bahsettiklerim sadece milli takımın başına getirilecek isimle ilgili kendimce fikirler. Aslında sorunu çok daha kökten ele alıp, çok daha alt seviyelerden, çok daha güçlü ve programlı bir yapılanmanın temellerini kurmamız ve gerekirse birkaç seneyi feda etmemiz gerekiyor. Ve artık diğer ülkelerin belirli bir futbol anlayışı olduğu gibi bizimde kendimize ait oturmuş bir futbol anlayışımızın olması, bir Türk ekolü yaratmamız lazım. Yoksa asla istikrar yakalayamayacağız...

Lütfen sizde fikirleriniz paylaşın. Kim gelmeli ve Neden? O kişi gelirse size göre neler yapabilir, nasıl bir milli takım yaratır?
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Yeniden yapılan ma ve kendi ekolümüzü oluşturma konusunda sana katılıyorum ama bunu yapmak çok zor.Mesela İtalya adamlarda olay belli hangi oyuncu gelirse gelsin görevini biliyor ve zaten onların anlayışına göre oyuncu yetişiyor bizde öyle değil.Bunu oturtmak zor olacaktır.baştan aşağıya bir yenilenme olmalı.Stadlar olsun ,antrenman sahaları,futbol okulları vs artık bu işi profesyonelce yapmalıyız.

Bakın Türkiyede çok az sayıda üst düzey stad var.Hele antrenamn sahalarını hiç ele almayalım sadece birkaç yerde üst düzey bu yerler.Terim'inde söylediği gibi darbeye dayalı değil antrenman sahaları ve zeminler yüzünden çok başımız ağrıyor.

Yardımcılar konusunda sana katılıyorum.Ama oyuncuların Şenol Güneşi takmaz konusunda sana hiç hak vermiyorum orası ciddi bir yer ve oraya gelen kim olursa olsun oyuncular ona saygı duymak zorunda.Bu Ahmet olur Mehmet olur.

Bülent Uygun konusunda bende aşırı derecede katılıyorum sana daha çok ama çok erken böyle bişey için.

Şenol hoca olabilir çünkü seninde dediğn gibi çok başarılı bir döenmdi onun milli takımın başında olduğu dönem.Ancak ülkemizde olaylar günlük yaşandığı için harcandı.Ersun Yanal olması da bizim için iyi olabilir gençleri alıp eğitmede onlara şans vermede ve taktik konusunda(her ne kadar ts başındayken maçlarda sinirlendirdiysede beni)Oyuncu darlığındandı.

Yabancı konsundada Daum kattiyen bence olmaz.bir yere saplanıp kalıyor ve belli isimler dışında kimseyi gözü görmüyor.Lucescu olabilir taktik bilgisi GS ve BJK başında aldığı başarılar belli.Bizim insanımızı tanıyor.Hiddink deniyor olsa süper olur ama bilmiyorum bence zor.

En önemlisi gelecek hoca her oyuncuya aynı mesafede olmalı ve performansa dayalı bir oyuncu seçimi ile belli sisteme oyuncu yerleştirme olmalı.Yani x çıktı y girdi hadi sistemi değişelim değil.X çktı y onun görevini aldı olmalı .Senna çıktı Alonso girdi gibi.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Bir Dünya Kupası treni daha kaçtı.Hemde çıkabilecek en kolay 2 gruptan birinde olmamıza rağmen. Sepp Piontekk'in sistem oluşturma adına yaptıklarının mirasını uzun yıllardır yiyoruz ve başımıza böyle bir ders gelmese yemeyede devam edecektik. Baştaki hocaların ne sistemi vardı ne de başka bir şeyi,hadi koçum aslanımla oyuncuları bir yere getirdiler ki bizim oyuncularımızın genel yapısı bu , bu iş şimdiye kadar ya durum son raddeye geldiğinde ya da organizasyona katıldığımız zaman tuttu, pek çok otoritenin dediği gibi hiç bir gruptan çok kolay olsa bile rahat rahat 1. olarak çıkamadık,hep son anda o olursa bu olursa diye çıktık ve en son cumartesi ne acıdır ki Estonya'nın iyiliğini bekler olduk.

Gelecek kişinin kesinlikle yabancı olması,etraftan denilenlere hiç kulak asmayacak biri olması, gerektiğinde kalıplaşmış isimleri değil de kim formdaysa onu çağırabilecek otoriteye sahip olması,kendisi ve yanında getireceği kişilerin yeni yüzleri bulup ortaya çıkarması gerekir.En önemli sistemi olan birinin gelmesi gerekir. Sonrasında zaten sancı çekeriz demesinler sancıları hep çektik.Bu özelliklerde herhangibiri gelirse ona şans tanınsın, başta bocalarız ama sonra her şey rayına oturur. Ertuğrul Sağlam ya da Bülent Uygun ya da Ersun Yanal ya da X ya da Y diye tanımlayacağımız hocalarda onun yanında yardımcı olmayı kabul etmeli sonradan devam etmeliler. Yine Fatih Terim gitti Mustafa Denizli gelsin yok yok Şenol Güneş gelsin diye bir kısırdöngü olmamalı. Bu tecrübede kimsenin karşı çıkamayacağı yabancı hocalar etrafta var hatta şu anda uygun olanlar bile var, acaba o isimler getirilecek mi yoksa bazı isimler bazı yerlere yakın diye Milli Takımı şu kişilere mi emanet ediyoruz diyecekler onu çok merak ediyorum.

Bekleyip göreceğiz.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Yabancı olması konsuda bende baya beklenti içindeyim Türk hocalarla olmaz bu iş.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Ben yabancı Hoca'ya Lucescu hariç soğuk bakıyorum...

Şuanda bana göre Türkiye'nin en iyi teknik direktörleri Fatih Terim ve Mustafa Denizli...

Şenol Güneş,Ersun Yanal bir alt sınıftır...

Ertuğrul Sağlam,Bülent Uygun,Abdullah Avcı,Aykut Kocaman,Tolunay Kafkas,Mehmet Özdilek vs kumaşı iyi önünde daha uzun yıllar olan teknik adamlar...

Ve diğerleri...

Yılmaz Vural,Ziya Doğan,Hikmet Karaman,Güvenç Kurtar,Samet Aybaba gibi gezici isimler...

Saydığım ilk dört ismin olma olasılığını çok düşük görüyorum.F.Terim bıraktı,M.Denizli kendisi istemiyor.Şenol Güneş ve Ersun Yanal'ın şunda Milli takımı yükseğe çıkarabilecek düzeyde olduklarını düşünmüyorum...

Gezici tim zaten olmaz...

Lucescu olmazsa benim isteğim genç ve gelecek vadeden isimlerden ikisinin birklikte görev alması...

Bana göre en uygunu Ertuğrul Sağlam-Bülent Uygun ikilsidir...

Ertuğrul Sağlam'ın adaleti ve kişiliği,Bülent Uygun'un taktiksel bilgisi ve motive gücü ile birleştiği taktirde iyi şeyler olabileceğini düşünüyorum...

Hatta bana kalırsa hali hazırda antreörlük yapan Oğuz Çetin-Metin Tekin ikilisi ile devam ederim...

Nesil
    2007
    Yer
    Kayseri

Bence artık kesinlikle yabancı bir hoca gelmesi gerekiyor.Yok milli takımada yabancı hocamı olur gibi sözler çok gereksiz sözler.Elimizdeki en iyi hocaları denedik yıllarca ama bir değişiklik yok bir türlü turnuva takımı olamadık takımda o potansiyel olmasına rağmen.Artk bir değişklik yapmanın zamanı geldi.Bu işi iyi bilen Hiddink, Lucescu gibi tecrübeli bir hoca bizi çok ileriye götürebilir

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Bülent Uygunun taktiksel bilgisi mi ben onda öyle bir bilgi göremedim sen nasıl böyle bir düşünceye kapıldın Anıl

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@thehell61

Evet bende çok zor olduğunun farkındayım o yüzden bu konulara derin derin girmedim. Hatta mantık yapısı ve her alanda olduğu gibi sporda da geçerli olan "sistem bozukluğu" gibi konulardaki eksiklerimizi gidermek için bazı adımlar atmadıkça zor değil imkansız.

Oyuncuların gelecek teknik direktör kim olursa olsun saygı göstereceklerine ise ben inanmıyorum. Çok taze bir örnek olarak Skibbe gösterilebilir.

Yazdıklarından seninle genel olarak aynı düşüncelere sahip olduğumuzu çıkardım, güzel konulara değinmişsin.

@Baba Hamdi

Bende herzaman için yabancı birinin gelmesini istedim ancak yazımın başında dediğim gibi "maalesef" ki oyuncularımız taktik uygulama açısından çok zayıflar. Bu yüzden dünyanın 1 numaralı taktik uzmanını getirsek bile ne derece sonuç alırız bilemiyorum. Önce oyuncularımızı eğitmemiz gerekiyor sanırım. Biraz fazla hayalcilik olacak belki ama antrenörlük kursları gibi oyuncularımıza özellikle modern futbol, taktik sistemleri, görev anlayışı ve sorumlulukları gibi konularda ciddi bir eğitim vermemiz gerekiyor. Yoksa gelecek teknik direktörün motivasyondan başka hiçbir faktörü olmayacak bana göre.

Benim tek umudum federasyon başkanı. Sizi bilmem ama bende çok olumlu izlenimler bıraktı şuana kadar medyaya yansıyan açıklamalarıyla. Futbolumuzdaki bazı eksiklerin giderilmesi yolunda bazı adımlar atılacağı konusunda Özgener'den umutluyum yani.

@anilton

düşüncelerine saygı duyuyorum, ancak pek katıldığımı söyleyemem ama tabi ki herkesin düşüncesi farklıdır ve hatta belkide benden daha doğru düşünüyor olabilirsin. sadece fikrimi söyledim.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Bana kalırsa çok büyük bir yapılanma gerekiyor.Yabancı hoca olursa gelebilecek en iyi hoca Guus Hiddink veya Mircea Lucescu'dur.Scolari'de olabilir.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Bülent Uygun'un da Ertuğrul Sağlam'ın da daha kendilerini geliştirmek için zamana ihtiyaçları var. Potansiyel olarak iyi olabilirler ama şu an en başta olabilmek için hazır değilller.Sonları tek futbolcuyu oynatmadı diye gönderilen Ersun Yanal'dan farkı olmaz. Fatih terim mesela yüz tane yanlış iş yaptı, en formda isimleri oynatmadı ki oynatsa şu an finallerde ne yapacağımızı konuşuyorduk, bir de bunun üzerine kendi istifa etmeseydi hala da onla devam ederlerdi. Yani bu ikili bu tür işler için strese dayanma adına çok toylar.Deneyimli yabancı hocanın altında pişmeleri gerekir. Biri Beşiktaş'ta duramadı üzerine gelip bitirdiler, diğeri ise kusura bakmayın ama şu an sadece iyi hoca potansiyeli var çok da iyi bir hoca olabilir. Fakat şu an sadece tek sistem biliyor ve sistemine tam uyan Mehmet Yıldız'ın sakat olması bu seneki kötü sonucu doğurdu, eğer alternatif bir sistem geliştirecek kadar deneyimli bir hoca olsaydı bu sene yine Sivas'ı konuşuyor olurduk.

Metin Tekin-Oğuz Çetin ikilisine hele hiç gelmeyelim, Fatih Terim tribüne yollandıktan sonra yedek kulubusinde boş boş bakan hiç bir hamle yapmayan ve yüzlerindeki çaresizlik açıkca görülen kişilere koskoca Milli Takım emanet edilmez. Belki sonradan çok iyi olurlar onu bilemem ama Fatih Terim'in egosunun altında bayağı ezildikleri belli oluyor, zaten Fatih Terim'in yardımcısı kim olursa başına gelen bu. Fatih Terim'in yanında olup da yetişip iyi yerlere gelen bir teknik direktör gördünüz mü ben hatırlamıyorum.

Türk teknik direktör alternatiflerinden şu an için uzak durulmalı, deneyimli bir yabancı hoca en iyisi,yanında durup bir şeyler kaparlar. Malesef bizdeki hocaların aksine yabancı hocaların artı noktalarından biri,yanındaki insanları yetiştirmeleridir.

.
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Düzenle butonu yok malesef yazını şimdi gördüm hissiz. Haklısın ama işte bu düşünceyi katabilmek için yine sancılar çekeceğimize bir süre başarısızlığa katlanıp taktik bilgisini oturtacak birine emanet etmek en iyisi.Nasıl bir ruzgarla 10 larca sene gittik, diğer bir rüzgarla da artık bir 10 sene idare ederiz eğer katlanamazlarsa da Piontekk'e çok katlanamadıkları gibi
    Last edited by Melekovic : 12.Ekim.2009 at 19:37 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

*Lucescu
    *Scolari
    *Spaletti

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@Baba Hamdi

Kesinlikle katılıyorum. Tabi bizimkiler egolarını bir kenara bırakırlarsa. Bununda bazı örnekleri var maalesef. Geçmişte bazı genç teknik adamların "gelirsem ancak teknik direktör olarak gelirim" tarzı açıklamalarını hatırlarsınız. Keşke bizimde Rijkaard-Neeskens gibi egolarını bir kenara bırakıp uyum içerisinde çalışan ekiplerimiz olsa...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    @Ahmet Goktas

Spalletti çok beğendiğim çalıştırıcılardan birisi. Her ne kadar Akdeniz insanı olsa da, ben Türkiye'ye pek kolay adapte olamayacağını ve milli takımımıza yada klüplerimizden birine gelirse alışma ve tanıma döneminin çok uzun bir süreç alacağını düşünüyorum. Bide bize klübede oturmayan bir teknik direktör lazım bence. Scolari'de bu açıdan en güzel örnek sanırım
    Last edited by Walter Sakana : 12.Ekim.2009 at 19:46 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

O ekip olma işi bizde zor.

Kaan abi evet Uygun sadece tek bir sistemden anlayan bir adam ve kendini geliştirmiş olsa şimdi işsiz olmazdı.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@Baba Hamdi

Aynen bende gelecekte sağlam bir sistem oturtmak adına bir kaç seneyi feda etmemiz gerektiğine inanıyorum hocam. Sadece milli takımlar düzeyinde değil, Avrupa'nın önde gelen klüpleri bile dönem dönem bunu yapıyorlar. Ancak bizdeki seyirci ve medya baskısı klüplerimizi ve milli takımımızı bu "birkaç seneyi feda etme" konusunda korkutuyor, buda bir gerçek.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Eğer getirilebilecekse gözleri kapalı Lucescu'yu getirsinler.. Üst düzey olmayan bir yabancı hocaya da karşıyım. Orta düzey yabancı olacağına Mustafa Denizli'nin yararlı olacağını düşünüyorum.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul/Antalya

Yerli hoca getireceklerini pek sanmıyorum.Getirilirsede ya Şenol Güneş yada Mustafa Denizli getirilir.Açıkcası Mustafa Denizli'yide milli takımın başında görmek istemem tüm çalıştırdığı takımlarda yaptığı rotasyonu buradada uygulamaya kalkarsa 50 yıl sonra bile bidahaki maç bu oyuncu kesin oynar diyebileceğimiz bi oyuncumuz olmaz.Şenol Güneş'lede anlaşmazlar umarım ve oda Broos giderse bizim başımıza geçer. Ertuğrul Sağlam'ında bu görev için henüz yeterli seviyede olduğunu düşünmüyorum ama ilerleyen yıllarda onuda bu konumda görmek isterdim.Daha bi 7-8 senesi var bence..

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Kesin Hiddink gelmeli. Gelirse süper olay olur..

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Hiddink 2010 'da bırakıyor futbol yaşantısını.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by cekochan View Post
    Bana kalırsa çok büyük bir yapılanma gerekiyor.Yabancı hoca olursa gelebilecek en iyi hoca Guus Hiddink veya Mircea Lucescu'dur.Scolari'de olabilir.
    Dediğin teknik drektörler türkiye için çok uygun.

Hiç kimse bu milli takım neden dünya kupasına gidemedi demiyor. Fatih Terim istifa etti diyor.

Çarşamba günü olan Ermenistan maçında milli takıma gereken morali sağlamaya çalışacağız. . .

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by anilton View Post
    Bana göre en uygunu Ertuğrul Sağlam-Bülent Uygun ikilsidir...

Ertuğrul Sağlam'ın adaleti ve kişiliği,Bülent Uygun'un taktiksel bilgisi ve motive gücü ile birleştiği taktirde iyi şeyler olabileceğini düşünüyorum...

Hatta bana kalırsa hali hazırda antreörlük yapan Oğuz Çetin-Metin Tekin ikilisi ile devam ederim...
    Aynı mevkide ikili veya daha çoklu sistem bizi bizi kaosa sürükler, bu isimlerden biri kısa süre geçmeden ayrılır..

Milli takım hocalıgı zor bir iştir, kulup gibi değildir.. daha fazla baskı görür hocalar.. bunu kaldırabilcek isim ya kulup futboluna damgasını vuran ya da milli takım çalıştırmış bu konuda görmüş geçirmiş bir isim olmalıdır.. Hatta tartışmamızın biçimi yanlıştır.. İsimden ziyade isimin getireceği ekip ve kurulacak yeni düzen daha önemlidir. Sadece kulubedeki sorumlu teknik isim bu işin %30-40'ı dır bana göre.. bu açıdan milli takımı kaldırabilcek isimlerin milli takım çalıştırmış bu platformu iyi bilen birisi olması kanaatindeyim.. Yerli ya da yabancı tartışmasında ben yabancı seçeneğini savunuyorum.. fakat iyi bir yerli hocayı, bu durumu kaldıramayacak bir yabancı hoca yerine tercih ederim.
    Peki bu durumu kaldırabilecek ya da iyi hocalıgın ölçüsü nedir.. Bir kere Ertuğrul Sağlam, Bülent Uygun, Hakan Şükür, Metin Tekin, Oğuz Çetin, bu işe uygun adaylar değildir, yani fm tabiriyle gelecek vaad etmekte fakat şu an ilk 11de oynatmanın fantezi olabiliceği isimlerdir bir numaralı mevki için..
    ve hatta ve hatta Mustafa Denizli'yi de bu makam için uygun görmüyorum.. tamam çok tecrübeli ve yenetekli bir hoca olabilir fakat Denizli geldiği takdirde ikinci bir Terim vakası yaşayacagız..
    Yabancılardan devam edelim.. Rıdvan Dilmen'in de dediği gibi gelen isim 4-5 sene kontrat imzalayacak, yerli ya da yabancı bu isime bu kadar süre kontrat imzalatma nası olsa 2012 gidemezsek onu göndereceksin, ya da imzalatıyorsan arkasında duracaksın bu yeni oluşumun, bence son bir haftada ani gelişen olaylar karşısında kaosa dönmesin durum diye altyapısız kararlar alındı, bence hal ve tavırlarından da belli oldugu gibi Terim bırakmayacaktı, farklı bir sisteme, farklı bir anlayışa gidilecekti; Terim tribüne çıkacaktı, farklı isimler kulübeye girecekti, ama Terim yine etkili olacaktı.. bugun mili takımın ideal kadrosundaki bir çok isim Terim'in elinden geçmiş, yani çoğunu Terim gelecek isimlerden daha iyi tanıyordur.. ha belki yanlış sistem, yanlış seçimler yapıyor olabilirdi fakat, bu oyuncuları uzun zamandır tanıyan, bilen, takip eden yegane isimdir.. Fakat Terim'in bu planı Estonya ve Belçika maçı sonrası spontane gelişen durumdan dolayı birden rafa kalktı, iptal oldu, Terim'e yol gözüktü..Terim'in menejerlik koltuguna oturup, Teknik patronluğa başka bir isimin gelmesi sanki bana daha mantıklı olacaktı gibi geliyordu.. ama olmadı.. TFF Terim'in ipini çekti ve bana kalırsa kendi başını yaktı biraz da.. Şimdiki sorumluluğu Terim üstüne aldı, ama artık TFF yanlız bundan sonra gelecek ismin kısa vadede başarısızlığı TFF'yi de zan altına alacaktır..
    Şimdi kim gelirse gelsin baştan çok eleştirilecek, çok fazla yıpranacak.. umarım başarılı olup kısa zamanda medyanın ve bazı köstekçilerin agzını kapamayı bilir..
    Yabancı hoca seçimine gelecek olursak.. bazı kesimler biz ne zaman yabancılarla başarı aldık ki diyorlar.. bu mantelite yanlıştır.. somu başarılar.. Dünya 3.lüğü, Avrupa 3.lüğü, UEFA ve Super Kupa belki yerli çalıştırıcılarla gelmiş olabilir.. Fakat bizim yeni bir oluşuma ihtiyacımız var artık.. Piontek Terim'i, Derwall; Denizli'yi yetiştirdi demeyeceğim fakat onların kişisel görüşlerinde gelişmelere neden oldukları kesindir..
    Bugun yabancı olarak kim gelirse gelsin, yabancı olmasının bir olumlu bir de olumsuz yanı vardır;
    olumsuz yanı ; Türk futbolcusunu hatta futbolcusunu geçtim, Türk insanının beklentilerini ve yapısını bilmemek
    olumlu yanı ; yine Türk futbolcusu ve insanının beklentilerini ve yapısını bilmemek!
    evet yanlış yazmadım, yabancı hocanın bu durumu lehine ya da aleyhine çevirmek kendi elindedir.. yani yapıyı ve beklentiyi bilmemek, sonradan yavas yavas ögrenmek, onu ilk baştan zan altında bırakmayacak sıkıntı yaratmayacaktır.. yani Terim'in; Tekke ve Yıldıray takıntısı, Ersun Yanal'ın Hakan Şükür takıntısı yabancı hocada olmayacaktır, analizlere bakacak, çıplak gözle izleyecek ve kim iyise kim formdaysa, onu alıp sistemine yerleştirecek..
    Tipi davranışlara cezalar verecek, düzeni sağlayacak.. bu durum sonucunda ya başarı gelecek ya da gelmeyecek bunu bilemeyiz..
    Fakat yerli hoca gelirse baskı ve kaygının farkında olacak, sürekli sıkıntı içinde çalışacak, darboğazda olmak başarıyı getiremeyecek.. Türk futbolcusu ne yazık ki yabancı hocaya daha fazla saygı duyuyor, daha nötr bakabiliyor.. ama yerli hocaya aynı şekilde davranamıyorlar..
    Benim görüşüm uzun zaman sonra bir kez daha yabancı hoca formulunu denemek, getireceği ekip çok önemlidir, Daum'u Koch, Rijkaard'ı Neeskens başarılı yapmıştır..

Mesaj Yetkileri