Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
61 ile 67 arası toplam 67 sonuç

Konu: Aydın Yılmaz

Hybrid View

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Serdar boyle bir oyuncu ise, neden olmasin. CA yaklasik ayni seviyede oldugu surece itiraz etmem.

Demek istedigim su ki, oyuncunun nasil yorumlandigi arastirmaciya kalmis.

Koray Serdar'a 12 yaraticilik vermek yerine 6 verip, teknigini 15 yapar, first touch'i 14 yapar, dripling becerisini 16 yaparsa (rakamlari kafadan salliyorum), ben sahsen itiraz etmem.

Profesyonelligin dusuk olmasi konusuna gelince de, yukarida bahsettigim gibi kullandigimiz bir PA hesabi var. O hesaba gore uygun bir PA vermek ve profesyonelligi olmasi gerektigi yerde ayarlamak Koray'a ait.

Bakin ben su olur, veya olmaz diye itiraz etmiyorum. Su olmaz, bu olur diye itiraz eden sizsiniz. Serdar Ozkan ile Aydin'in benzer durumda oldugu dusunuluyorsa (yani isteksiz, yetenekli olmasina ragmen fizigi cok zayif) o zaman Serdar'i oyle gormek istemeniz kesinlikle hakkiniz. Genel dengeyi saglamak icin eger CA olmasi gerektiginden daha yukari seviyeye cikarsa, o zaman itiraz ederim. PA icin de durum ayni. Belli PA'yi analiz etme mekanizmamiz var. Bu mekanizma bize butun arastirmacilarin ayni oyuncuya verecegi ortalama PA'yi soyluyor. Benim de bu rakamin altinda PA verdigim oldu (Mehmet Guven, Serkan Calik, Servet Cetin, Arda Turan mesela), asagi yukari ayni seviyede PA verdigim oyuncular da oldu.

Isin gercegi su ki bir oyuncunun potansiyele sahip olmasi onemli degil. Oyunda Aydin dunya yildizi oluyorsa, cok onemli takimlarda oynuyorsa bir hata vardir. Gayet net bir sekilde soyluyorum. Ancak bu olmayacak. Olmamasi da verilen potansiyelin onemsiz oldugunu gosteriyor.

Tabii bu arada Serdar Ozkan kendisi kabiliyetsiz oldugunu soyluyor. Ben sahsen kabiliyetsiz oldugunu dusunmuyorum. Ama futbol zekasi pek yuksek olmadigi kesin.

Edit: Daha once CA onemli degil, ozelliklere bakin seklinde yaptigim yorum ile bunun cakistigini dusunmeniz mumkun. Ancak durum boyle degil, bunun iki nedeni var.

1. Sizlerin elinde CA hesabi olmadigi ve olamadigi icin, sizlerin CA'yi degil, ozellikleri tartismaniz daha dogru.

2. CA hesabinda buldugum yanlislar ve bu nedenle CA'yi cok onemsememem, ozellikle bu yaz CA hesabinda ve oyuncu gelisimi ile ilgili yapilan degisiklikler sayesinde cok daha mantikli bir hale geldi. Hala itiraz ettigim seyler var. Mesela defans oyuncularinin teknik ozelliklerindeki ve forvet oyuncularin defansif ozelliklerindeki dusuk agirliklar bence hala yanlis. Bunlar ileride degistikce CA daha da yararli bir karsilastirma mekanizmasi olacaktir.
    Konu Serdar Ozkana kaydi ama ben sunu soylemeden gecemicem, Serdar Ozkan kendisi kabiliyetsizim diyorsa ( bilmiyorum ilk defa senden duydum) Ardada calim atmayi Serdar Ozkandan ogrendigini soylemisti .Yani Serdar Ozkan aslinda teknik olarak cok yetenekli,fizik olarak vasat altinda degil ama zihinsel olarak bitik.Benim futbol zekam Serdar da olsa en az Arda gibi bir futbolcu olurdu cok iddialiyim .

Neyse benim derdim Aydin Yilmazin ileride bir dunya yildizi veya 2.lig topcusu olup olamayacagi degil.Sonucta verilen degerleri hakedip haketmemek onemli, ben Ca nin neye gore hesaplandigini az cok biliyorum. Yanilmiyorsam her oyuncunun mevkisine gore o ozelliklerin kat sayilariyla carpimiyla ortaya cikiyor vs.

Aydini tabiki sen benden daha cok izlemissindir, ben cok kati bir tutum sergilemek istemiyorum tek tek ozellikler ustunde. Benim izledigim 10 -20 macinda gorduklerim bazi yargilara varmama sebep oldu zaten.Abi bir oyuncuyu futbolu anlayan birisi biraz izlesin ileride ne olup olmayacagini bilir.

Bir Ibrahim Akinin bu olabilecegi Besiktasta 2 sene oynadiktan sonra belli oldu,Burak Yilmazin en fazla buralarda olabilecegi Besiktasta 1 sene oynadi belli oldu,Serdar Ozkanin(yetenek olarak Ibrahim Akindan asagi kalir yani yok,bence Ibrahim Akin veya Burak Yilmaz gibi anadolu takimlarinada dusmicek gorursunuz) ne olabilecegi simdiden belli Aydin Yilmaz gibi. Mesela Serdar Ozkan Besiktas'ta Sabri gibi yillar boyu oynayacak ve rotasyon futbolcusu ara ara iyi islere imza atan birisi olucak.

Benim izledigim Aydin Yilmaz,Serdar ozkan veya Sabri gibi bir potansiyelede sahip olamicak.Burak Yilmaz veya Ibrahim Akin kategorisine koyuyorum. Ama iste I.Akin ,B.Yilmaz gibi oyuncular mentaliteleri yuzunden buralardalar. Aydin ise kisitli yetenekleri yuzunden oralarda olucak bana gore.Aydin vasat(dusuk diyemicem vasat diyebilirim) teknik ozellikleri, yasitlarina gore cok yuksek fiziki ozellikleri sayesinde buralara gelebildi.Senin dedigin proffesionalism dusuklugu ve ben oldum dusuncesi ile gelistirmesi gereken yerlerin ustune gitmeyip,calismayip gelistirmedi.Mesela bir ornek veriyim bizim altyapidan,Ali Kucik bir kac mac izledim ama yetenekleri cok ust duzey olmayan ama yine hizi ve cevikligi sayesinde A2 liginde bu kadar one cikan bir isim.Ha tabi Aydinin yasina gelene kadar cok calisip kendisini gelistirmez ise ayni yolun yolcusu olur o da.

Belki bir Arda olabilir umuduyla hala forma giymekte. Ama oynayacak adam Arda gibi yarim devrede bile gosterir kendini.

Nesil
    2003

Serdar bunu Galatasaray maci sonrasi kacirdigi goller icin soylemisti.

Simdi bir seyi ortaya koyalim. Bunu arastirmacilar forumunda Afrikali oyuncularla ilgili yazmistim, bir benzerini de buraya yazayim.

Futbolcularin genelde 7-15 yaslari arasinda teknik becerileri uzerinde calisilir. Bu yaslardan sonra teknik ozelliklerde 1-2 puanlik gelisme belki olur, belki olmaz. Esas alt yapi bu yaslarda baslar. Gencler bu yaslarda topu kontrol etmeyi ogrenir, pas atmayi ogrenir, dripling yapmayi ogrenir.

15-20 yaslari arasinda futbolcularin fiziksel ve zihinsel gelisimi onemli olmaya baslar. Teknik gelisim artik hemen hemen tamamlanmistir. Zihinsel ve fiziksel gelisim ile futbolcularin yarismaci hale gelmeleri beklenir. Bu seviyede zihinsel ve fiziksel gelisimini erken yapabilen futbolcular Messi veya Arda gibi birdenbire paylayabiliyorlar. Hatirlarsan, Rijkaard da roportajinda Messi'nin cok ozel bir ornek oldugunu boyle olmasi icin Barcelona'nin cok caba sarf ettigini anlatmisti. Bir cok oyuncu icin bu gelisim zaman aliyor. Bazen alt liglere gidip "burunlarinin surtmesi" gerekiyor. Bazen hic bu patlamayi yapamiyorlar (mesela Ibrahim Akin - ama potansiyelinin benzer yastaki ve mevkideki diger oyunculardan hala daha yuksek oldugunu gormek mumkun).

Bu durumda hangi oyuncu 18-21 yaslari arasinda potansiyel sahibidir?
    Teknik becerisi olan oyuncu.

Hangi oyuncu bu potansiyeline erisir?
    Yeterince profesyonel olan oyuncu, kaliteli teknik ekiplerle calisma firsati bulan oyuncu ve de sansli olan oyuncu.

Gectigimiz yillarda FM bu sekilde islemiyordu. Potansiyeli olan oyuncu basini alip gidiyor, yildiz oluveriyordu. Ben de bu nedenle yuksek potansiyel verilmesine itiraz ediyordum.

Simdi ise durum farkli.

Oyuncularin potansiyeline erismesi icin iyi teknik ekiplere sahip takimlarda oynamalari, profesyonel olmalari gerekiyor. Mesela Necip bu ikisine sahip oldugu icin (hem profesyonel, hem de yuksek potansiyel sahibi) ve de mevkisi ve yas grubundaki oyuncular arasinda yuksek potansiyel sahibi oldugu icin oyunda Real Madrid yolunu tutarken, Aydin Anadolu kuluplerinin yolunu tutuyor.

Yani genc oyuncu artik eskisi gibi kendiliginden olmuyor. Ozellikle 9.0.3 yamasindan beri. Bu nedenle de potansiyel degerlerini yansitirken biraz daha liberal davrandik, bu da sadece Aydin icin degil, butun oyuncular icin gecerli.

Edit: Servet mesela Aydin'in tam tersi. Cok yetenekli degil ancak cok iyi bir profesyonel. Yedigine ictigine dikkat eden, dinlenmesine dikkat eden bir oyuncu (ozellikle son 2 yildir boyle yasiyordu) bu sayede de onemli bir gelisim kaydetti. Ayni seyi Turkiye'deki cogu oyuncu icin soylemek mumkun degil. Ronaldinho da cok yetenekli ancak iyi bir profesyonel olamadigi icin yasadigi muazzam dususu yasadi. Bu nedenle de su anda oyuncu profilindeki en onemli ozellik belki de profesyonellik.

Özellikleri gerçekçi olmuş ama onun esas pozisyonunu AMR olarak biliyordum, bir yanlışlık mı olmuş?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Jhemre View Post
    Özellikleri gerçekçi olmuş ama onun esas pozisyonunu AMR olarak biliyordum, bir yanlışlık mı olmuş?
    Acikcasi ben Aydin'i solda biraz daha etkili buluyorum. Cizgiye inmek yerine iceriye dogru kat ettiginde daha etkili oluyor. Iki ayakli ama sol ayagi biraz daha zayif ve iceri girip ters ayakla orta yaptiginda veya pas attiginda daha etkili. Yukarida da yazdigim gibi AMR icin 19 seviyesi onun sag veya sol kanat arasinda cok fark etmeden oynayabilmesini sagliyor.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

eh o zaman sağ kanada 20 sol kanada 19 verseydiniz.. Yani doğal yeri sağ kanat.. Biraz bana yanlış geliyor sol tarafta daha iyi oynadıı için sol kanat verilmesi..
    Sentugo.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    eh o zaman sağ kanada 20 sol kanada 19 verseydiniz.. Yani doğal yeri sağ kanat.. Biraz bana yanlış geliyor sol tarafta daha iyi oynadıı için sol kanat verilmesi..
    Dogal yerinin sag kanat oldugunu ne belirliyor? Hangi mevkide daha iyi oynadigi degil mi?

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123

Mesaj Yetkileri