Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 112 sonuç

Konu: Alex de Souza

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Yani kendi takımımdan bakınca yine söylüyorum Alex'e çok büyük haksızlık. Lincoln 15 gibi bir şeyler gördüm,gözlerimi ovuşturdum bi belkide yeni uyandım yanlış gördüm , panik halinde şaklatan Mehmet Topal 17 Alex'e artık 8 bilemeyeceğim ama adil olmadığı açıkça ortada.

Sportmenliğinde de eğer 10 üzerinden değilse aynı durum sözkonusu.

Bu yan dallarda bir takımın araştımacısı bol keseden vermiş diğer takımınki çok kısmış. Dengelenmesi gerekiyor gibime geliyor. Gözle görülmeyen özellikler olsada oyuna etkisi çok olan özellikler bunlar.

Mesela Galatasaray takımı sadece önemli maçlara bakarsak daha bir istekle çıkarken maçlara Fenerbahçe takımı daha bir isteksiz olabilir. Kişisel bazda da Alex için geçerli , maç iyiye giderken Alex ortaya çıkabilir çoğu zaman,ya da çok önemli maçlarda hayalet gibi olabilir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Baba Hamdi View Post
    Yani kendi takımımdan bakınca yine söylüyorum Alex'e çok büyük haksızlık. Lincoln 15 gibi bir şeyler gördüm,gözlerimi ovuşturdum bi belkide yeni uyandım yanlış gördüm , panik halinde şaklatan Mehmet Topal 17 Alex'e artık 8 bilemeyeceğim ama adil olmadığı açıkça ortada.

Hakikaten bunun nedenini merak ettim.Alex büyük maçlarda kötü oynuyor diye yanlış olsa da bir düşünce olabilir araştırmacımızda ama 8 (Sekiz) nasıl olur ?

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

yanilmiyorsam fm 2008 de 18 di 2 sene icinde nasil 10 puan birden düser anlamak mümkün degil gercektende

Nesil
    2006

Alex'in oynamadığı Galatasaray ve Beşiktaş maçı, bu maçlardan sonra hep sahanın en iyisi oluyor kaldıki bu yıl çoğu Anadolu takımına karşıda ciddi oynadı. Önemli maç oranı 20 olması gerektiğine inanıyorum.

Nesil
    2003

1. Alex'i bu yıl oynadıği iki derbi maçı ile değerlendiriyorsak, evet kesinlikle daha yüksek bir important matches değerine sahip olmalı. Ya peki Twente?

2. Geçmiş yıllara göre değerlendiriyorsak aklıma futbol forumlarında Alex olmadan onayasak daha iyi olurdu yazılmış bir çok yazı geliyor. Aklıma özellikle Alex'in duran top kullanmaktan başka bir şey yapmadığı kupa finalleri de geliyor.

3. Yukarıda Mehmet Topal karşılaştırması yapılmıs. Mehmet Topal'ın normal çizgisi altında oynadığı kaç tane önemli maç sayabilirsiniz? Aynı şey Lincoln için de geçerli. Lincoln maç seçiyor, bazı maçlarda var ama bazılarında önemsemiyor denilmiyor mu? Bunlar yalan mı?

Important Matches nedir?
    Bir oyuncu önemli maçlarda normal cizgisinin altında performans gösteriyorsa:
    Important Matches < Consistency olmalıdır.
    Bir oyuncu önemli maçlarda normal çizgisinin üstünde performans gösteriyorsa:
    Important Matches > Consistency olmalıdır.
    Bir oyuncu önemli maçlarda normal çizgisinde performans gösteriyorsa:
    Important Matches = Consistency olmalıdır.

Tabii bu da yetmez. Important matches'ın yüksek olması bir oyuncunun önemli maçlarda daha iyi oynamasını sağlamaz. Daha açık bir şekilde yazmak gerekirse:
    CA 150, Important Matches 20 olan oyuncu.
    Oynadığı 25 önemli maçın 20 tanesinde 150 CA'lık oyun oynar.
    Oynadığı 25 önemli maçın 5 tanesinde ise ortalama 140 CA'lık oyun oynar.

Consistency de aynı şekilde işler. Consistency, 25 maç üzerinden bir oyuncunun kaç maçta CA'sını tam olarak gösterdiğini belirtecektir.

Buna göre yorumları şekillendirmek daha yararlı olur sanıyorum. Alex şimdiye kadar pekala 25'den fazla önemli maç oynadı. Bu maçların dökümünü çıkartıp, kaçında Alex gibi, kaçında da etkisiz oynadığını ortaya dökerek bir sonuca ulaşılabilir. Tabii sadece derbileri göz önünde tutmamak gerekli. Oynanan her Avrupa maçı, her derbi, her önemli kupa maçı da değerlendirmeye katılabilir.

Bu yönde bir tartışma olursa, eminim ki çok daha yararlı olur.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by CescFabregas10 View Post
    Kusura bakmayın ama şu yazdıklarınızın hiç biri önemli maçların 8 olmasını açıklayamaz.
    Öyle ya da böyle ortada bir yanlışlığın olduğu aşikar. Ama siz hala bu yanlışlığı düzeltmek yerine savunma gereği duyuyorsunuz, açıkçası bu Fenerbahçe karşıtlığınızı anlayamıyorum.
    Amacim 8 olmasini aciklamak degil.

Dogru sonuca nasil ulasilabilecegi icin yol gostermek.

Bu analizi yapan birisi cikarsa hak hak veririm. Cikmazsa, soylenme olarak algilarim.

Mesela ben sizin yerinizde olsam, hic usenmeden gecmis maclara gider ve teker teker hepsini degerlendiririm. Sonucunda 20 olmasi dogru ise, o cikar ortaya. 1 olmasi dogru ise de o cikar ortaya.

Bu analizi yapan cikarsa, zaten Alex'in important matches ozelliginin kac olmasi gerektigi konusunda tartisacak bir sey kalmayacaktir.

8 nasil yanlissa, 18'in de yanlis oldugu yorumu pekala getirilebilir. Taa ki birisi cikip analiz yapana kadar.

Not: Alex nasil 8 oldu emin degilim. Lincoln'un yuksek olmasi dikkatimi cekmisti ve 8'e indirdigimi animsiyorum. Lincoln'u indiriyorum derken, Alex'i indirmis olabilirim cunku bu oyuncular yaklasik ayni CA'ya sahip olduklari icin veritabaninda birbirinin altinda yer aliyor. Bu hatayi yaptiysam (yani degisikligi Cengiz yapmadiysa) ozur dilerim. Ancak bu hata, burada insanlarin takinmis oldugu uslubu kesinlikle aciklamaz. Alex'in important matches ozelliginin kac olmasi gerektigi bizim tartisma konumuz ise, bunun analizini yapacak birisi cikana kadar umarim bos konusma devam etmez.

Nesil
    2006
    Yer
    ❶❻

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    4. Alex'in important matches icin hangi degeri almasi gerektigini cikartin lutfen. Kac onemli mac oynamis, kacinda CA'sina uygun performans gostermis. Kacinda idare etmis. Emin olun ki cikartacaginiz bu mac mac liste ve Alex'in nasil oynadigi kritigi, burada butun bu yazdiklarinizdan daha yararli olur.
    Ömer abi, bunları yazmışsın az evvel kapattığın konuda.

Analiz diyorsunda neye göre analiz, Peki sen bana çıkartabilirmisin neye göre Arda'nın important matches' ine 16 verdiğini.

Arda bu zamana kadar büyük maçlarda ne yapmış söylermisin, Alex'in yaptıkları ortada ama Galatasaray araştırmacısı olarak sen Arda'ya 16 değer verebiliyorken Fenerbahçe araştırmacısı Alex'e vere vere 8 değer verebiliyor.

Bize bunun açıklamasını yapabilirmisin rica edersem.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Memedov View Post
    Ömer abi, bunları yazmışsın az evvel kapattığın konuda.

Analiz diyorsunda neye göre analiz, Peki sen bana çıkartabilirmisin neye göre Arda'nın important matches' ine 16 verdiğini.

Arda bu zamana kadar büyük maçlarda ne yapmış söylermisin, Alex'in yaptıkları ortada ama Galatasaray araştırmacısı olarak sen Arda'ya 16 değer verebiliyorken Fenerbahçe araştırmacısı Alex'e vere vere 8 değer verebiliyor.

Bize bunun açıklamasını yapabilirmisin rica edersem.
    Arda:

Hirvatistan (Kotu mac) Euro 2008
    Cek Cumhuriyeti (Iyi mac) Euro 2008
    Isvicre (Iyi mac) Euro 2008
    Sivasspor (iyi mac) Sampiyonluk maci
    Fenerbahce (kotu mac) Lig
    Trabzonspor (iyi mac) Lig
    Besiktas (iyi mac) Lig
    Fenerbahce (iyi mac) Kupa
    Trabzonspor (kotu mac) Lig
    Bosna Hersek (iyi mac) Eleme
    Norvec (iyi mac) Eleme
    Moldova (kotu mac) Eleme
    Besiktas (iyi mac) Lig

2007/208 sezonu icin degerlendirme.
    10 adet iyi mac
    5 adet kotu mac

5/15 = 0.333 kotu mac ortalamasi
    25 x 0.333 = 8.33

Yani 25 macta, 8.33 mac kotu gununde.
    25 - 8 = 17 important matches degeri olabilir.

2 sene oncesininkini ekliyorum cunku o zaman bu degerlendirmeyi yapmistim. Buna 2008/09'da eklenebilir pekala ancak cok farkli bir sonucun ortaya cikacagini sanmiyorum. Avrupa maclarini ekleyince de sonuc cok degismiyor. Avrupa'da 4 mac iyi, 3 mac kotu performansi var o yil.

Benzerini Alex icin deneyin. Mesela son 2 yil icin.

Nesil
    2006

Ömer abicim beni yanlış anlama ama; ben Fenerbahçe'yi beğenmedim. Bu benim görüşümdür ister katılırsın ister katılmassın.

Başka bir konuda Alex hakkında yaptığın yorum:

4. Alex'in important matches icin hangi degeri almasi gerektigini cikartin lutfen. Kac onemli mac oynamis, kacinda CA'sina uygun performans gostermis. Kacinda idare etmis. Emin olun ki cikartacaginiz bu mac mac liste ve Alex'in nasil oynadigi kritigi, burada butun bu yazdiklarinizdan daha yararli olur.
    Alex'in biz iyi oynadığı maçları çıkarmak yerine bu önemli maçlarda gösterdiği kötü performans olan maçları çıkarabilir misin?

Alex, Şampiyonlar Liginde asist kralı oldu. Türkiye'de iki defa asist kralı oldu. Bir defa gol kralı oldu. 2004'den beri bu ligde neler yaptığı ortada. Galatasaray ve Beşiktaş maçında ne kadar gol attığı ne kadar asist yaptığı ortada. Avrupa'da Sheriff gibi bir kulübü yenerken veya CSKA'yı burada yenerken oynadığı oyun ortada. Fenerbahçe bir kaç sezon önce Gençlerbirliğine yenilirken ortasahadan aldığı top ile gol atıp maçı kazandırdı. Aynı sezon deplasmanda oynanan maç dakika 88'de Fenerbahçe 1-0 geride iken, Alex'in yaptıkları ile 2-1 Fenerbahçe lehine bitti. Bunun dışında Galatasaray gibi bir takımı Türkiye Kupasında son dakikada attığı frikik golü ile yenerken bir hafta sonra oynanan tur maçında Fenerbahçe 3-2 yenildi ve Alex'in o golü ile belkide tur geldi. Bununla birlikle kaç tane maç var buraya yazamıyorum. Bana Alex'in oynamadığı gösterebileceğin beş veya altı maç olur. Alex sakat olmadığı sürece her maçda üstüne düşen görevi yerine getirdi.

Alex tarzı futbolcular bugünkü futbolda yoktur ama; Alex gibi oyuncu bugünkü futbolda da yoktur. Bana göre dünyada şuan onun tarzında çok fazla oyuncu bulamayız. O bir orkestra şefidir.

Birde oradaki konuda yazmışsın. EURO 2008'de Kazım, Servet'ten daha yavaş koştu diye ama; şimdi Kazım'ın Servet'ten daha hızlı koştuğunu hepimiz biliyoruz. Bunuda izliyoruz. Geçtiğimiz maçtada gördük. Şimdi oyuna güncel performanslar ekleneceğine göre Kazım'ın hızı Servet'ten daha fazla olması gerekmez mi?

Nesil
    2006

Batuhan:
    Hafizamizin, bizi tatmin eden sonuclari hatirlamasi gayet dogal. Bu nedenle de bu dokum yararli olur. 3-4 mac degil, 20-30 maclik bir seride bakarak bir yere varilir bence.
    Ömer abicim o zaman Alex'in insan üstü istatistiği:

Bu sadece Türkiye içi istatistiğidir.

Alex toplamda 257 maçda forma giyerken 123 gol kaydetti. 97 asist yaptı. Bunlar Alex'in oynadığı 257 maçlık istatistiği.

Elde ettiği başarılar:

3 Turkcell Süper Lig Şampiyonluğu
    2 Turkcell Süper Lig İkinciliği
    2 Süper Kupa Şampiyonluğu
    3 Türkiye Kupası Finali
    2 Türkiye Kupası Yarı Finali
    1 Türkiye Kupası Çeyrek Finali
    1 Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali

49 Kez Milli Forma Giyme.

Brezilya ve diğer takımlarda ki başarılarını yazmıyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Memedov View Post
    Ömer abi iyi maç nedir ? Arda kaç maç kazandırmış Galatasaray takımına. İyi maçtan kasıt nedir söylermisin ? kaç gol atmış kaç asist yapmış kaç maçı çevirmiş. bu istatistik değildir.

Alex'in istatistiklerini yazmama gerenk yok diye düşünüyorum, herkes görüyor nedense araştırmacı arkadaşlarımız göremiyor. sizin bilipte bizim bilmediğimiz şeyler mi var ? açıklayında öğrenelim.

gerçekten garip.
    Important Matches veya Consistency icin, oyuncunun CA'si kadar oynadigi mac.

Kotu maclar ise CA'nin dikte ettiginden daha kotu bir mac gecirdigi maclar.

Yani mesela 120 CA'lik adam oynadigi onemli maclarin cogunda 120 CA'lik performans gosteriyorsa, yuksek deger alir.

Bakin gayet net bir sekilde, ne Alex'in important matches ozelligi 8 olmalidir diyorum, ne de olmamalidir diyorum. Soyledigim, 8 olmadigini gostermek icin ortaya mantikli bir istatistik veya aciklama koymak onemli olan.

Alex'in 8 olan important matches ozelligi nasil olsa yukselir.

Ama karsinizdakini nasil yazi ile ikna edebileceginizi gostermeniz Alex'in important matches ozelliginden de, CA'sindan da, FM'den de onemli. Tabii bence.

Important Matches veya Consistency icin, oyuncunun CA'si kadar oynadigi mac.

Kotu maclar ise CA'nin dikte ettiginden daha kotu bir mac gecirdigi maclar.

Yani mesela 120 CA'lik adam oynadigi onemli maclarin cogunda 120 CA'lik performans gosteriyorsa, yuksek deger alir.

Yani bu mantığa göre Alex oynadığı 20 önemli maçın sadece 8 inde CA sı kadar performans yansıtabiliyor doğru mu anladım

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by greenbranch View Post
    Yani bu mantığa göre Alex oynadığı 20 önemli maçın sadece 8 inde CA sı kadar performans yansıtabiliyor doğru mu anladım
    Important matches 8 ise, onemli 25 mac uzerinden 8 macta CA'si kadar oynuyor.

Diger maclarda ortalama CA-10'luk performans gosteriyor.

Important matches 8 ise, onemli 25 mac uzerinden 8 macta CA'si kadar oynuyor.

Diger maclarda ortalama CA-10'luk performans gosteriyor.
    Bana görede bu değer düşük olmuş bırakın 25 maçlık bir periyodu Alex geldiğinden beri oynadığı bütün büyük maçlar içinde 17 maçta CA sının altında performans sergilememiştir.Alex tabiki bir gerard bir Kaka yada xavi değildir.Onlardan ayıran eksiği fizik kapatisedir bu da oyuna yansıtılmış zaten.

Saygılar.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Ömer abicim o zaman Alex'in insan üstü istatistiği:

Bu sadece Türkiye içi istatistiğidir.

Alex toplamda 257 maçda forma giyerken 123 gol kaydetti. 97 asist yaptı. Bunlar Alex'in oynadığı 257 maçlık istatistiği.

Elde ettiği başarılar:

3 Turkcell Süper Lig Şampiyonluğu
    2 Turkcell Süper Lig İkinciliği
    2 Süper Kupa Şampiyonluğu
    3 Türkiye Kupası Finali
    2 Türkiye Kupası Yarı Finali
    1 Türkiye Kupası Çeyrek Finali
    1 Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali

49 Kez Milli Forma Giyme.

Brezilya ve diğer takımlarda ki başarılarını yazmıyorum.
    Kusura bakma, geri donusum biraz uzun oldu.

Butun maclar yerine, teker teker son 2-3 yildaki butun onemli maclarin bir dokumunu alip bak. TFF'de Alex'in profilini gormeyi veya resmi sitesine girmeyi ben de biliyorum.

Teker teker onemli mac analizi yaparsan daha yararli olur. Hangi degerin en dogru olacagina karar verme acisindan en azindan yararli olur. Boyle bir analiz karsisinda hic kimsenin de itiraz edemeyecegi (yine de birileri itiraz eder) bir deger ortaya cikar.

Nesil
    2006

Kusura bakma, geri donusum biraz uzun oldu.

Butun maclar yerine, teker teker son 2-3 yildaki butun onemli maclarin bir dokumunu alip bak. TFF'de Alex'in profilini gormeyi veya resmi sitesine girmeyi ben de biliyorum.

Teker teker onemli mac analizi yaparsan daha yararli olur. Hangi degerin en dogru olacagina karar verme acisindan en azindan yararli olur. Boyle bir analiz karsisinda hic kimsenin de itiraz edemeyecegi (yine de birileri itiraz eder) bir deger ortaya cikar.
    Yok abi önemli değil.

Benim merak ettiğim konu önemli maç denilen maçlar hangisi? Galatasaray, Beşiktaş mı? Yoksa kilit maçlar mı? Hani kazanıldığında tur atlanabileceği veya kupa kaldırılabileceği maçlar mı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Photograph View Post
    Yok abi önemli değil.

Benim merak ettiğim konu önemli maç denilen maçlar hangisi? Galatasaray, Beşiktaş mı? Yoksa kilit maçlar mı? Hani kazanıldığında tur atlanabileceği veya kupa kaldırılabileceği maçlar mı?
    Onemli mac tanimi biraz flu..

Kazanilmasi gereken mac diye de tanimlayabiliriz (yani ligde sampiyonluk getirecek veya onemli kupa kazandiracak maclar)

Derbi maclari da var.

Ben sahsen butun derbi maclarini eklerim. Buna ek olarak Avrupa maclarinin (on elemeler disinda - on elemeler biraz fazla kolay oluyor bizim takimlara artik) hepsini eklerim. Sezon sonuna dogru kazanilmasi gereken maclardaki performansi da eklemek gerekli.

Oyuncunun onemli olarak kabul edebilecegi her mac.

Nesil
    2003

Konudan uzaklasan butun mesajlar tasindi. Lutfen daha dikkatli olalim.

Mesajları silmeden önce bir şey gözüme çarptı sormadan edemeyeceğim İnşallah yanlış bir şey yapmamışımdır.Ayhan Emre karşılaştırmasında güncel performansa değil oyuncunun yeteğine bakarız tarzı birşey yazdı Fenerbahçe araştırmacısı ABOO.Misal Emre'yi yaparken GS ile yaşadığı başarıları İnter gibi önemli bir takımda düzenli olarak oynamasınıda göz önüne alıyor musunuz.Özellikle PA sını belirlerken.

Saygılar

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by greenbranch View Post
    Mesajları silmeden önce bir şey gözüme çarptı sormadan edemeyeceğim İnşallah yanlış bir şey yapmamışımdır.Ayhan Emre karşılaştırmasında güncel performansa değil oyuncunun yeteğine bakarız tarzı birşey yazdı Fenerbahçe araştırmacısı ABOO.Misal Emre'yi yaparken GS ile yaşadığı başarıları İnter gibi önemli bir takımda düzenli olarak oynamasınıda göz önüne alıyor musunuz.Özellikle PA sını belirlerken.

Saygılar
    Emre gecmiste 155 civari CA sahibi olmus bir oyuncu idi. Bu nedenle de PA degeri o seviyede su anda.

Genelde 28-29 yasina gelmis oyuncular icin, ya CA ile PA degeri arasinda ufak bir farklilik birakilir (oyuncunun kariyerinin zirvesinde oldugunu gostermek icin), ya da Emre gibi genc yasta daha iyi olmus ancak sonrasinda kariyeri iyi gitmemis oyuncular icin PA olarak gencliginde eristigi en yuksek CA kullanilir.

Nesil
    2006

Alex de Souza İstatistikleri...

Fenerbahçe - Galatasaray Maçları

2004/2005=> Galatasaray: 1-0 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2004/2005=> Galatasaray: 5-1 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Final) Alex oynadı.
    2004/2005=> Fenerbahçe: 1-0 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex oynadı. (Fenerbahçe bu maçda şampiyonluğu garantiledi.)
    2005/2006=> Galatasaray: 0-1 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynamadı.
    2005/2006=> Fenerbahçe : 2-1 :Galatasaray (Türkiye Kupası Çeyrek Final) Alex 1 gol attı.
    2005/2006=> Galatasaray: 3-2 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Çeyrek Final) Alex oynadı.
    2005/2006=> Fenerbahçe: 4-0 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex 1 gol attı.
    2006/2007=> Fenerbahçe: 2-1 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex 1 gol attı.
    2006/2007=> Galatasaray: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynamadı.
    2007/2008=> Fenerbahçe: 2-0 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2007/2008=> Fenerbahçe: 0-0 :Galatasaray (Türkiye Kupası Çeyrek Final Maçı) Alex oynadı.
    2007/2008=> Galatasaray: 2-1 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Çeyrek Final Maçı) Alex oynadı.
    2007/2008=> Galatasaray: 1-0 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2008/2009=> Fenerbahçe: 4-1 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex oynamadı.
    2008/2009=> Galatasaray: 0-0 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynamadı.
    2009/2010=> Fenerbahçe: 3-1 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex iki gol attı.

Sonuç: Alex, Galatasaray'a karşı 12 maçda forma giydi. Bu maçlarda 5 gol attı.

Fenerbahçe - Beşiktaş Maçları

2004/2005 Beşiktaş: 2-1 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2004/2005 Fenerbahçe: 3-4 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex 2 gol attı.
    2005/2006 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2005/2006 Fenerbahçe: 2-2 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2005/2006 Beşiktaş: 3-2 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Finali) Alex 1 gol attı.
    2006/2007 Fenerbahçe: 0-0 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2006/2007 Beşiktaş: 1-0 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Yarı Final Maçı) Alex 86. dakikada oyuna girdi.
    2006/2007 Fenerbahçe: 1-1 :Beşiktaş (Türkiye Kupası Yarı Final Maçı) Alex oynadı.
    2006/2007 Beşiktaş: 0-1 :Fenerbahçe (Lig Maçı - Fenerbahçe Şampiyonluğu resmi olmadan kazandığı maç) Alex oynadı.
    2007/2008 Fenerbahçe: 2-1 :Beşiktaş (Türkiye Süper Kupası) Alex oynadı.
    2007/2008 Fenerbahçe: 2-1 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2007/2008 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex 2 gol attı.
    2008/2009 Fenerbahçe: 2-1 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2008/2009 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
    2008/2009 Beşiktaş: 4-2 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Finali) Alex 1 gol attı.
    2009/2010 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Türkiye Süper Kupası) Alex 2 gol attı.

Sonuç; Oynadığı 14 maçda 8 gol attı.

Not: Asistleri hesaplayamadım. Çoğu gol atmadığı maçda asist yaptığını hatırlıyorum. İstatistiki değer veremiyeceğim.

Avrupa maçlarınıda hesaplayacaktım ama; yorgunum. O yüzden başka bir güne...

Nesil
    2006
    Yer
    Başkent

Alex Parma'da 5 maçta 2 gol atıp 7 asist yapmıştır.( Bu 5 maçta Parma 4 galibiyet 1 mağlubiyet almıştır.) Bu küçük tablo gösteriyor ki, Alex'in Parma'dan ayrılış sebebinin sahadışı faktörler olma ihtimali daha yüksek.

2007/2008

Beşiktaş 1 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex ( 2 ) )

Fenerbahçe 1 - 0 Inter Şuan Barcelona'da olan Maxwell'in yerlerde süründürerek Deivid'e yolladığı adrese teslim pas ve Deivid'ten güzel gol. O maçta Fenerbahçe çok önemli farkı kaçırmıştır.

CSKA 2 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex, Deivid)

Fenerbahçe 3 - 1 CSKA ( Alex'in jeneriklik golü )

Fenerbahçe 1 - 0 Anderlecht ( Gol: Alex )

Anderlecht 0 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Kezman, Alex )

Fenerbahçe - Sevilla maçları ( Spikerin Alex -şuan Barcelona'da oynayan- Keita'yı maymun etti gafı. )

Sivasspor, Gaziantepspor, Kayserispor gibi zor maçlarda yaptıkları eklenmemiştir. ( İstenilirse ekleyebilirim )

2008/2009

Trabzonspor 1 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex, Güiza )

Beşiktaş 0 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex [2] ) Süper Kupa

Fenerbahçe 2 - 5 Arsenal ( Güiza'ya gol rekoru kırma şansını verebilecek kadar savunma arkasına Güiza'yı kaçıran Alex ) Alex'in farklı mağlubiyete rağmen iyi oynadığı maçtır.

Partizan [2] Gençlerbirliği, Bursaspor [2], Eskişehirspor, Kayserispor gibi zor sayılabilecek maçlarda yaptıkları da eklenmemiştir. ( İstenilirse ekleyebilirim. )

[2]=rövanşlı maçlar

Aragones'in sisteminde Alex'e verilen görevin de şuan Emre'nin yaptığına benzer olduğunu da unutmamak lazım.

2009/2010

Bu sene oynadığımız önemli maçlara gelince;

Bursaspor 0 - 1 Fenerbahçe ( Gol: Alex )

Sherrif 0 - 1 Fenerbahçe ( Gol: Alex )

Fenerbahçe 3 - 1 Galatasaray ( Goller: Alex [2] )

Aslında ben bu tip tek tek çıkarmayı Alex için doğru bulmuyorum. Türkiye'de zor maç dediğimiz nedir ? Derbilerdir. Alex'in derbi karnesinde 27 maçta 13 gol yazıyor, asist sayısını bilmiyorum ama muhtemelen asist sayısı da gol sayısına yakındır. Bir Türk takımı için zor maç nedir ? Şampiyonlar Ligi maçlarıdır. Şampiyonlar Ligi'nde asist kralı olmuş bir oyuncu için de önemli maçların oyuncusu değil demek bu adamın akıttığı tere saygısızlıktır.

Mehmet Demirkol geçenlerde programda güzel bir söz söyledi: Alex oyunun içinde fazla gözükmese bile tabelaya baktığınızda Alex gözüküyor. Tabelayı değiştiren adama biz şimdi nasıl lafa edelim ki ? benzeri birşeydi. Belki de bu önemli maçların adamı değil şeklindeki şehir efsanesi de Alex'in oyun içinde fazla gözükmemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Alex'in bu önemli maçlar konusunda böylesine araştırmacılara isyan edilmesinin asıl sebebi ise; bana göre Alex'in yaptıklarını yapamamış oyuncuların important matches özelliğinin Alex'ten daha yüksek olmasıdır.
    Fenerbahçe Cumhuriyeti

Nesil
    2005
    Yer
    Copenhagen

Arda:

Besiktas (iyi mac) Lig
    Norvec (iyi mac) Eleme
    Moldova (kotu mac) Eleme
    Besiktas (iyi mac) Lig

10 adet iyi mac
    5 adet kotu mac

5/15 = 0.333 kotu mac ortalamasi
    25 x 0.333 = 8.33

Yani 25 macta, 8.33 mac kotu gununde.
    25 - 8 = 17 important matches degeri olabilir.

2 sene oncesininkini ekliyorum cunku o zaman bu degerlendirmeyi yapmistim. Buna 2008/09'da eklenebilir pekala ancak cok farkli bir sonucun ortaya cikacagini sanmiyorum. Avrupa maclarini ekleyince de sonuc cok degismiyor. Avrupa'da 4 mac iyi, 3 mac kotu performansi var o yil.

Benzerini Alex icin deneyin. Mesela son 2 yil icin.
    Bu "iyi mac" kavrami neye göre kime göre acaba? Butun bu maclarda gol atip veya asist yapmismi acaba?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mustio View Post
    Bu "iyi mac" kavrami neye göre kime göre acaba? Butun bu maclarda gol atip veya asist yapmismi acaba?
    CA'si kadar oynamasina.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by TR.CaPTaiN View Post
    Alex'in bu önemli maçlar konusunda böylesine araştırmacılara isyan edilmesinin asıl sebebi ise; bana göre Alex'in yaptıklarını yapamamış oyuncuların important matches özelliğinin Alex'ten daha yüksek olmasıdır.
    Gayet mantikli. Ancak burada kimsenin Alex icin 8'in uygun oldugunu israr ettigini hatirlamiyorum. Hata olarak degil de bilincli yapilmis bir degerlendirme oldugu varsayimi esas sorun. Bir kisinin yukarida senin veya Batuhan'in yaptigina benzer degerlendirmeyi yapip, iyi ve kotu oynadigi maclari sayip sonucunda "Bence Alex'in important matches ozelligi X olmali" yazmasi yeterliydi bu konuda bir sonuca ulasmak icin.

Arastirmacilar okur, boyle guzel bir degerlendirme yapildigi icin tesekkur eder (belki yazi ile, belki icinden) ve de sonucunda gerekli degisikligi yapardi.

56 tane silinen mesajin hic yazilmasina da gerek kalmazdi.

Amac kimseyi uzmek veya kirmak degil. Aksine, amac FM araciligi ile insanlarin birbirlerini kirmadan ikna etmesi icin ornekli/destekli yazi yazmaya alismak. Emin olun, ileride ihtiyaciniz olacak.

Emre gecmiste 155 civari CA sahibi olmus bir oyuncu idi. Bu nedenle de PA degeri o seviyede su anda.

Genelde 28-29 yasina gelmis oyuncular icin, ya CA ile PA degeri arasinda ufak bir farklilik birakilir (oyuncunun kariyerinin zirvesinde oldugunu gostermek icin), ya da Emre gibi genc yasta daha iyi olmus ancak sonrasinda kariyeri iyi gitmemis oyuncular icin PA olarak gencliginde eristigi en yuksek CA kullanilir.
    Teşekkürler

1. Alex'i bu yıl oynadıği iki derbi maçı ile değerlendiriyorsak, evet kesinlikle daha yüksek bir important matches değerine sahip olmalı. Ya peki Twente?

Gayet mantikli. Ancak burada kimsenin Alex icin 8'in uygun oldugunu israr ettigini hatirlamiyorum. Hata olarak degil de bilincli yapilmis bir degerlendirme oldugu varsayimi esas sorun. Bir kisinin yukarida senin veya Batuhan'in yaptigina benzer degerlendirmeyi yapip, iyi ve kotu oynadigi maclari sayip sonucunda "Bence Alex'in important matches ozelligi X olmali" yazmasi yeterliydi bu konuda bir sonuca ulasmak icin.

iki farklı mesajınızdan yaptığım alıntılar.. ilk mesajda iki derbi ve twente maçlarını örnek verip alex.in bütün önemli maçlarda iyi olmadığını belirtmişsiniz ki ztn burda böyle bir iddiada bulunan olacağını sanmıyorum.. maradona bile 20 almamalıdır bnm fikrime göre.. ancak sadece şu kadarını belirtmek istiyorum ki ikinci alıntıda belirttiğiniz araştırmayı dahi yapmadan herkes alex'in bu özellikte 8 almaması gerektiğini bilebilir ki siz bu değerlendirmeleri yıllardır yapıyorsunuz.. ayrıca bir başkam mesajınızda dip not olarak belirtmişsiniz lincoln yerine alex düşürülmüş olabilir diye.. kusura bakmayın; ama bu da oyuna direk etki eden sizin gibi insanların yapmaması gerken bir hata..

Arda:

Besiktas (iyi mac) Lig
    Norvec (iyi mac) Eleme
    Moldova (kotu mac) Eleme
    Besiktas (iyi mac) Lig

10 adet iyi mac
    5 adet kotu mac

sizin değerlendirmede baz aldığınız maçlar üzerinden basit bir matematik hesaplaması yapacak olursak toplam 15 maçta 10 iyi 5 kötü maç.. yani 3te 2lik bir oran tutturmuş arda.. ancak oyunda 20 üzerinde 16 değerini almış; yani 5te 4lük bir oran.. bu hesaplamanın ve verilen değerin mantığını ben pek anlayamadım açıkcası...

Not: Alex nasil 8 oldu emin degilim. Lincoln'un yuksek olmasi dikkatimi cekmisti ve 8'e indirdigimi animsiyorum. Lincoln'u indiriyorum derken, Alex'i indirmis olabilirim cunku bu oyuncular yaklasik ayni CA'ya sahip olduklari icin veritabaninda birbirinin altinda yer aliyor. Bu hatayi yaptiysam (yani degisikligi Cengiz yapmadiysa) ozur dilerim. Ancak bu hata, burada insanlarin takinmis oldugu uslubu kesinlikle aciklamaz. Alex'in important matches ozelliginin kac olmasi gerektigi bizim tartisma konumuz ise, bunun analizini yapacak birisi cikana kadar umarim bos konusma devam etmez.
    önceki mesajımda da belirtmiştim ancak notu bulup alıntılamak daha etkili ve görünür olur diye düşündüm.. ayrıca analiz de yapıldığına göre sanırım artık 'boş' konuşmuyoruz..

bir çok arkadaş belirtmiş daha önceden 18di neden 10 puanlık bir düşüş yaşadı diye.. (bu alex.in, bir ''Beşiktaşlı'' olduğum için daha önceden bakmadığım bir gizli özelliği.. yazılanlar üzerinden daha önceden 18 olduğunu değerlendiriyorum sanırım kimse herkesin bilebileceği bir konuda yalan söylemez) uzun lafın kısası istatistikler ortaya konduğuna göre ve daha önceden 18 olan bir özelliğin yaşadığı 10 puanlık düşüşün sebebi fener gözlemcisi tarafından (snrm nicki ABOOOydu) açıklanmadığına göre bu konuda henüz yeterli bilgilendirmeye sahip değiliz ve hala 'boş' konuşmamaya devam ediyoruz.. eğer ki bu düşüş notunuzda belirttiğiniz 'yanlışlıksa' üstlendiğiniz işe söz konusu diğer takımlar olunca ne kdr dikkatli ve özenli yaklaşıyorsunuz merak ettim..

Alex'in CA'sının Elano'dan düşük olduğu söyleniyor..Günümüzle kıyaslayıp değerlendirmeyi yaparsak önümüzdeki güncellemede sanki el atılması gereken bir durum var.İlgilenirseniz memnun oluruz.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

2007-2008 Sezonu Alex İstatistiğim- Sadece Attığı goller hesaplanmıştır.

02.09.2007 Gençlerbirliği Oftaş- Fenerbahçe: 1-1, Gol Alex De Souza..
    20.10.2007 F.Bahçe-Konyaspor: 4-1, Alex 1 gol attı.
    24.11.2007 F.Bahçe-Ankaraspor: 4-2, Alex 3 gol atarak Hattrick yaptı.
    22.12.2007 F-Bahçe-Trabzonspor: 3-2, Alex 1 gol attı.
    20.01.2008 G.Antep-Fenerbahçe: 0-5, Alex 1 gol attı.
    27.01.2008 Sivasspor-Fenerbahçe: 1-4, Alex 1 gol attı.
    10.02.2008 F.Bahçe-Gb. OFTAŞ: 3-1, Alex 1 gol attı.
    21.03.2008 F.Bahçe-K.Paşaspor: 3-0, Alex 1 gol attı.
    29.03.2008 Beşiktaş-F.Bahçe: 1-2, Alex 2 gol attı.
    05.04.2008 F.Bahçe-Kayseri: 2-1, Alex 1 gol attı.
    13.04.2008 Ankaraspor-F.Bahçe: 2-2, Alex 1 Gol attı.

2007-2008 Sezonunda Alex; Beşiktaş ve Trabzonspor derbilerinde, o zaman şampiyonlukta ciddi pay sahibi Sivasspor maçlarında gol(ler) atarak takımına kilit puanlar kazandırmıştır. Aynı şekilde Fenerbahçe takımı oynadığı;

05.08.2007 Fenerbahçe-Beşiktaş: 2-1
    03.11.2007 Fenerbahçe-Beşiktaş: 2-1
    08.12.2007 Fenerbahçe-Galatasaray 2-0

03.02.2008 Fenerbahçe-Galatasaray: 0-0
    27.02.2008 Galatasaray-Fenerbahçe: 2-1
    27.04.2008 Galatasaray-Fenerbahçe: 1-0
    10.05.2008 Trabzonspor-Fenerbahçe: 2-0

Derbilerinde ise hergangi bir gol katkısı olmamıştır.

2008-2009 Sezonunda Oynadığı Türkiye İçi Maçlarda:
    13.09.2008 Hacettepe-Fenerbahçe: 2-1, Tek Gol Alex
    20.09.2008 Fenerbahçe-Gençlerbirliği: 3-0, Alex 1 gol attı
    25.10.2008 Fenerbahçe-Bursaspor: 5-1, Alex 1 gol attı
    01.11.2008 E.Şehirspor-Fenerbahçe: 2-2, alex 2 gol attı
    18.01.2009 Fenerbahçe-E.Şehir: 3-0, Alex 1 gol attı.
    05.02.2009 Bursaspor-Fenerbahçe: 1-3, Alex 2 gol attı
    14.02.2009 F.Bahçe-Hacettepe: 7-0, Alex 3 gol attı
    08.03.2009 Kayserispor-Fenerbahçe: 0-2, Alex 1 gol attı
    13.05.2009 Beşiktaş-Fenerbahçe: 4-2, Alex 1 gol atmasına rağmen kaybetti.
    30.05.2009 Trabzonspor-Fenerbahçe: 1-2, Alex 1 gol attı.

Alex diğer oynanan derbi maçlarda herhangi bir gol katkısı yapmamıştır. sadece derbi ve çok çok kilit anadolu maçları baz alınmakta..

2009-2010 Sezonunda Oynadığı Türkiye İçi Maçlarda:

02.08.2009 Süper Kupa Finali'nde Beşiktaş'ı 2 golle geçen F.Bahçenin 2 golünüde Alex attı.

13.09.2009 Bursaspor-Fenerbahçe: 0-1 Alex 1 gol attı F.Bahçe 5 te 5 yaptı.

04.10.2009 Fenerbahçe-G.Birliği: 3-0, Alex 2 gol attı.

25.10.2009 Fenerbahçe-Galatasaray: 3-1, Alex 2 gol attı.

Bana göre en az 12-13 değeri olmalıdır Alex önemli maçlar için. Avrupa maçları zaten göz önünde. Yarım yamalakta olsa attığı gollerin bir kısmını gösterdim. Tabi bunların içinden hatırlayamadığım önemli maçlarda vardır. Asistlerde vardır. Derbi maçlarda gol atamayıp iyi oynadığı maçlarda vardır, asistleri vs. bunlar kapsamlı bir araştırma gerektirir. Annemin dayısı vefat ettiği için şimdilik bu kadar kısaya bağladım birazdan yola çıkacağız..

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri