Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 80 sonuç

Konu: Matteo Ferrari

Default Matteo Ferrari

İtalya'dan gelen profiline pek dokunulmamış hatırladığım kadarıyla, yeni transferlere pek dokunulmaması da gerekiyor açıkçası ama İtalya gibi dünyanın en rezil FM araştırmacılarının bulunduğu bir ülkede bunu dikkate almamamız gerekir. Ferrari, oyun zekası özellikleri gelişmiş bir Türk stoper havasında oyunda.

http://forum.turksportal.net/vb//red...m%2Fddmbdl.jpg

Gökhan Zan'a verilmiş oldukca yüksek first touch, teknik vs. değerlerini göz önünde bulundurursak Ferrari için bu teknik özellikler inanılmaz düşük ve rahatlıkla artırmaya gidilebilir. Özellikle first touch... kendisi yumuşak bir önlibero kadar bir top kontrol yeteneğine sahip, 70 metreden yapılan yüksek ve riskli vuruşları bile inanılmaz bir soğukkanlılıkla sektirmeden rahatça kontrol edip ortasahada sırtı dönük boş adamı bulabiliyor, bunu da 1-2 kez tesadüfen değil sezon başından beri neredeyse her maçta gördük. First Touch 12'yi, decisions'ı 12-13'ü, composure'ı da 12-13 ü hakediyor bence. Ha İtalyanlar yıllar yılı bu adamı izlemiştir dersiniz belki ama adamlar tüm FM zevkinin içine eden oyuncu özellikleri giriyor 3 yıldır, Portekizlilerle beraber. First touch'ın en az 12'ye ilerletilmesi şarttır kesinlikle.

Matteo soğukkanlılığın yanında kafasıyla da topu iyi yönlendiriyor ama 18, bir stoper için her zaman verilecek en yüksek değerdir bence. Ferrari'nin de dünyada bu işi yapan en iyi adam olmadığını bildiğimize göre 16'ya çekilmesinde de bir sakınca yok, jumping fena değil ama Sivok'la arasında pek bir fark olmadığına göre 15'e çekilebilir, Sivok'un da bir 14 olması gerekir tabi.

Fiziksel özelliklerinde acc., agility ve pace'inde en az birer puanlık düşme olmalı. Ferrari sivok kadar ağır değil fakat hızlı da değil o kadar. Benim görüşüm pace 13-14, acc. 12 ve agility 12 olmalıdır.
    Last edited by perpetua : 20.Ekim.2009 at 03:50

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya / 07

Bence biraz düşüşe gidilmeli.Şuanki profili kesinlikle abartı.Beşiktaş takımının durumu ortada.Ernst dışındakilerin düşüşe gidilmesi anormal olmaz diye düşünüyorum.Yeni transfer diye yarım sezon sonra editlenebilir.

Nesil
    2007
    Yer
    Yeni Açık!

Neye göre düşüşe gidilmeli, hangi özellikleri düşmeli ve neresi abartı?Bence Ferrari bu ligin en iyi birkaç oyuncusundan biri, çok yerinde bir profil olmuş.Beşiktaş bu sezon kötü diye iyi oynayanları da mı düşüreceğiz.Ernst,Ferrari,Sivok bu sezon formanın hakkını en iyi veren adamlar.Ferrari de bu profili fazlasıyla hakediyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Quote Originally Posted by Rais View Post
    Bence biraz düşüşe gidilmeli.Şuanki profili kesinlikle abartı.Beşiktaş takımının durumu ortada.Ernst dışındakilerin düşüşe gidilmesi anormal olmaz diye düşünüyorum.Yeni transfer diye yarım sezon sonra editlenebilir.
    5-6 maça göremi değerlendiriyorsun ? Beşiktaş kötü diye bir adamın düşmesi mantıklı mı ?

Beşiktaş kötü evet ama Ferrari-Sivok-Ernst de mükemmel oynuyor. Nolcak şimdi ?

Bence arttıma bile gidilmeli First Touch ve compusure'da.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by Rais View Post
    Bir takimin durumu kotu diye oyuncuda dususe gidilmesi, hele sadece 7-8 hafta izlenerek bunun soylenmesi bana pek mantikli gelmiyor.
    Bu takim sampiyon oldu gecen sene oyle veya boyle. Sampiyon takim,sonraki sezon 8 hafta cok puan kaybi yasadi diye Ernst disindaki butun oyunculari dusurmek cok buyuk hata olur.

Ferrari konusuna donersek 13 acceleration ve 14 agility nasil verilmis Italyada pek aklim almadi. Tabiki onlar yillarca izleyip vermisler bu puanlari ama benim izledigim kadariyla 11,12 vermek cok daha isabetli olurmus bu degerleri.

Fakat yine benim izledigim Ferrari bu kadar dusuk first touch , decisions ve composure almamali. Biraz daha izlerseniz bunu net bir sekilde gorebilirsiniz.Ozellikle topu kontrol ederken rahat bir sekilde ayagindan acmadan bunu beceren bir oyuncu. Arkadasin dedigi gibi Gokhan Zandan eksigi yok kesinlikle fazlasi var bu konuda.Decisions da 3-4 puan yukselmesi daha mantikli geldi bana. Cunku cok fazla pozisyonda dogru kararlar verip topu kapan veya tehlikeyi onleyen bir adam. Neye gore 10 verdiklerini anlamadim.Composure ise zaten diger iki ozellige orantili olarak yine dusuk olmus, Ferrarinin ayaklarini baglasaniz karsisinada 2 rakip gelip baski yapsa yine panik yapip da topu dan dun vuracak bir oyuncu degil.

Birde kullandigi ayak konusunda birseyler soylemek istiyorum.Gecen hafta yazicaktim fakat biraz daha izleyip yazmak daha mantikli olur dedim,Cumartesi maci izledim ve bana gore Ferrarinin asil kullandigi ayak Sol ayagi. Haftalardir butun maclarda her duran topun basina gectiginde sol ayagiyla baslatiyor oyunu.Her iki ayaginida kullaniyor olabilir ama asil ayagi duran toplarda veya penalti kullanirken kullandigi ayak ise sol olmalidir bu. Ilk once pozisyon geregi sol ayagini kullandiigni dusunurken daha sonra her pozisyonda solla baslattigina dikkat ettim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Evet duran toplarda sol ayağını kullanması uzun zamandır dikkatimi çekiyor ama inanamıyorum inanmak istemiyorum Bu adam İtalya'dan sağ ayak 20 sol ayak 5 puan değeriyle geldi, Ömer Abi'nin de uyarısıyla zayıf olan sol ayağının hiç de zayıf olmadığını gördik ve hemen yükselttik. Ama duran toplarda sol ayağını kullanması çok ilginç bir durum oluşturdu, bir oyuncunun açık ve net görülebilecek bir özelliği bu kadar hatalı girilemez heralde diye insanın inanası gelmiyor.
    alemde tekiz, hepinize yeteriz..

Nesil
    2006

Buda büyük ölçüde italyan araştırmacıların ne kadar başarısız olduklarını gosteriyorki yıllarca izlemiş oldukları futbolcuyu 7-8 hafta izleyerek eleştiri yapip degismesi gerektiğini düşündüğüm özellikleri belirtmek çok mantıksızlık değil keza Sivok konusundada öyle.

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Ferrari bir stopere göre topla gayet yumuşak. Teknik:12, pas: 14 olabilir. Crea ve dec de artabilir. Güç ve dayanıklılık biraz düşebilir, ca yı tutturmak için.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Nesil
    2006

abi pas 14 biraz fazla olur bence, ca yi tutturmak icinde guc ve dayaniklilk yerine acceleration ve agility dusse daha iyi olur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ferrari'nin fiziksel özelliklerinin Acc ve Agility kısılabilir, ayrıca teknik özelliklerden tackling 1 heading de 1-2 puan kısılabilir bence. Teknik olarak arttırılacak özellikleri var, zayıf ayak arttırılabilir ve mental olarak arttırılabilecek bir çok özellik var çünkü(composure, creativity, decision)

Nesil
    2006

cok mantikli, acc ve agility kisilmali. illa ca si dengede tutulmak isteniyorsa, heading ve tackling 1 er puan kisilabilir.Hatta bana kalirsa biraz daha izlendikten sonra net bir sekilde ortaya cikacaktir, Lugano kadar marking almalidir.

Nesil
    2006

Ferrari'yi biraz daha izlemek istiyorum ,bir macla yorum yapmiyorum . Su ana kadarki performansi ve bugun, bu yil oynadigimiz en ust duzey forvete sahip 2 takimdan birine karsi Manchestera karsi oynadigi gibi kusursuz oynadi. Gerek Dzeko ve Grafiteye adim attirmamasi,gerek defanstan cikardigi toplar,yaptigi mudaheleler ,kestigi toplar,aldigi hava toplari .Cok mutluyum, son yillarda Ernst de dahil yaptigimiz en iyi transferdir.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Eğer wolsfburg maçına göre değerlendirirsek en az 15 compusureyi hak ediyor. 1 Maçla değerlendirmek yanlış diyebilirsiniz , ama izlediğim ferrari hiç bir maçta bundan farklı değildi. Hiçbir panik yaşamıyor. İtalyanlar saçmalamış bence compusurede.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Dikkat ettiniz mi adam her topta soğukkanlılığın yanında yüreğini ortaya koyuyor. Yani topun altına giriyor kafayla, yere yatıp topu kesiyor..

Hatta Dzeko nun direkten dışarı attığı topta bile 2 pozisyondada müdahale etti. Yılmıyor. Biraz daha izlemek lazım birşeyler değiştirmek için..

Nesil
    2006

Haklisin tabiki izlemek lazim biraz daha , bu cizgisini devam ettirirse artirmamak hata olur.Bravery ozelligi THEFM in dedigi gibi ornegin Lugano kadar olmasa bile 1-2 puan artabilir ileride.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Composure artacak zaten. Bugün yine özellikle dikkat ettim adam sol ayağını kullanıyor, çok enterasan..

Teknik anlamda da artacak özellikleri var sanırım fizikten kısacağız.

Nesil
    2006

evet daha oncede belirtmistim bence asil ayagi sol ayak olmali, sag ayagida 18 gibi bir deger olabilir.

Fiziktende kisilirsa,guc veya ziplama anlaminda degilde, daha agir ve yavas olmasi icin acc ,pace ve agility kisilabilir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Çift ayaklı yaparasak Ca bayağı yükselecek e bir de artacak composure ve teknik özellikler var. Fizikten kısmak yetmeyebilir. Yarın üzerinde çalışacağım.

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Quote Originally Posted by koray_capello View Post
    Çift ayaklı yaparasak Ca bayağı yükselecek e bir de artacak composure ve teknik özellikler var. Fizikten kısmak yetmeyebilir. Yarın üzerinde çalışacağım.
    Kesinlikle Ferrari çok kaliteli bir stoper. Fiziksel özelliklerden kısmak gerekecek. Zaten Koray halleder. Güç de kısılabilir. Bunun yanı sıra heading kesinlikle düşmeli. Gereksiz yere sağlam ca götürüyor. Sol ayak 13 çok rahat olabilir. Yalnız hız özelliklerini çok düşürmemeli diye düşünüyorum. Rakip forvetlerin sprintlerine karşılık verebiliyor. Çok klas adam. 155 Ca' yı her türlü alır.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Pozisyon almasanırsam 16. Ferrari bence çok iyi pozisyon alıyor. Bu özelliği iyi olmuş bana göre. Tek müdahale yapıyor ama tam yerinde. Dün çok top kesti. Hemen rakibin önünde bitti. Hiç arkada kalmadı. Geriye adamı kaçırmadı. Yerini iyi savundu. Birde Rüştünün kaleden açıldığı pozisyonda Ferrari kaleyi savundu. Bence süper bir stoper. Kalitesini belli ediyor. Belkide ligde aldığı paranın hakkını verebilecek nadir futbolculardan birisidir.Bunuda ilerleyen zamanda göreceğiz.

Yalnız dediğim gibi pozisyon alma özelliğinde değişiklik olacak mı, şuan erken konuşmak için ama 1-2 maç için bu dediklerimi sezdim ben..

Bakın sporx röportajında en iyi özelliğini ve en kötü özelliğinide söylemiş; Dediğim gibi adam pozisyonunu kaybetmiyor. Zaten kaybederse Bjk çok ciddi pozisyon verir. Adam defansı iyi toparlıyor. Riske girmiyor.

-En zayıf noktan nedir?
    "Belki sahada hırçınlık olabilir. Yalnızca Galatasaray maçında gördüğüm sarı kart var. Sahadaki hırçınlığımın biraz daha üst seviyede olması gerekiyor. Oyun tarzım kontrollü oynamak, pozisyonunu kaybetmemek ve forvete top gelmeden, topu kapmak yönünde."

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Kalitesini gösterdi dükü maçta bencede.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by EL-Hadji View Post
    Kesinlikle Ferrari çok kaliteli bir stoper. Fiziksel özelliklerden kısmak gerekecek. Zaten Koray halleder. Güç de kısılabilir. Bunun yanı sıra heading kesinlikle düşmeli. Gereksiz yere sağlam ca götürüyor. Sol ayak 13 çok rahat olabilir. Yalnız hız özelliklerini çok düşürmemeli diye düşünüyorum. Rakip forvetlerin sprintlerine karşılık verebiliyor. Çok klas adam. 155 Ca' yı her türlü alır.
    Katılıyorum, headingi düşüreceğim 18 çok fazla duruyor ve yükselmesi gereken bir çok özellik varken lüks duruyor. 16 daha iyi olacak şimdilik.

Fiziksel olarak neredeyse her özellikten kısıp bir kademe aşağı almayı düşünüyorum.
    acc 13->12
    agility 14->12
    pace 14->13
    stamina 18->16
    strength 16->15 headingi de 18->16a çekince özellik anlamında arttırılması gerekn yerler için yeterli Ca boşaltmış oluyoruz, ortada bir tek zayıf ayak mevzusu kalıyor, onu da bi şekilde halledeceğiz artık.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Ferrari'nın Soğukkanlılığı,Önceden Sezmesi ve Konsantrasyon özelliklerinde artışa gidilebilir çoğunluğun söylediği gibi...

Ferrari'nin bana göre en önemli özelliği sezileri.Bir çok pozisonu bu özelliği sayesinde sonlandırıyor.Kesinlikle 16-17 seviyelerinde olmalı...

Yine çoğunluğun öngördüğü üzere hız,hızlanma,kafa gibi fiziksel özelliklerde birkaç puan düşebilir...

Bunların dışında gayet iyi bir Ferrari profili mevcut...

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Bence Koray zayıf ayağı da çok takma kafana 13 yap en kötü. Diğerleri için ca kalsın.

Nesil
    2006

yalniz soyle bise var , zayif ayagi yani 13 olmasi gereken ayagi sag mi sol mu? cunku bu adam butun duran toplarda ve cogu pasinda sol ayagini kullaniyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Acc düşmemeli bence..

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Acc düşmemeli bence.

Acc bencede düşmemeli.

Quote Originally Posted by koray_capello View Post
    Katılıyorum, headingi düşüreceğim 18 çok fazla duruyor ve yükselmesi gereken bir çok özellik varken lüks duruyor. 16 daha iyi olacak şimdilik.

Fiziksel olarak neredeyse her özellikten kısıp bir kademe aşağı almayı düşünüyorum.
    acc 13->12
    agility 14->12
    pace 14->13
    stamina 18->16
    strength 16->15 headingi de 18->16a çekince özellik anlamında arttırılması gerekn yerler için yeterli Ca boşaltmış oluyoruz, ortada bir tek zayıf ayak mevzusu kalıyor, onu da bi şekilde halledeceğiz artık.
    Peki bir şey soracağım... Belli ki Ferrari'de bu fiziksel özellikleri fazla gördüğünüz için bu kısmaları yapıyorsunuz fakat bunlar normal olan değerler olsa ve yine artırıma gidilmesi gereken bazı özellikler olsa o zaman da mı bazı özelliklerde diğer özelliklerin artırılması için kısılmaya gidilecekti(umarım anlaşılmıştır sorum)? CA eğer biraz yüksek olursa bu profilleri geri gönderen kimler, bunlar İtalyan ve Portekizli araştırmacıların profilini de geri gönderiyorlar mı?

agility de bana göre 13 olabilir, Servet'in pace'i 14ken Ferrari'ninkinin de 14 olması çok abes kaçmaz herhalde.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ferrari'de yapılacak değişiklikler,

Finishing 5->2
    First touch 8->11
    Heading 18->15
    Teknik 10->12
    Composure 11->15
    Concentration 11->13
    Decision 10->13
    Acc 13->12
    Jumping 16->15
    Stamina 18->17
    Left Foot 11->16 (Şuan için esas ayağın sağ ayak olduğu ve sol ayağının da çok iyi olduğu düşüncesindeyiz, daha iyi analiz edildiğinde değiştirilmeye müsayittir)

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri