Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 50 sonuç

Konu: Elano Blumer

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Default Elano Blumer

Elano'nun ca ve pa değerini merak ettim de.. Tabi profilini de. Sakıncası yoksa, yönetici arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Bir de bu profili Bizim araştırmacılar değil de ingilizler hazırladı değil mi?
    Last edited by perpetua : 18.Ekim.2009 at 16:23

Nesil
    2003

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

bir şey merak ediyorum : elano fm 2008 de overrated dı biraz yanılmıyorsam. mesela work rate ı 20 idi. work rate neden 8 e düştü fm 2009 da? gerçekten öyle olduğu için mi yoksa abartı mıdır? çünkü elano saha içinde gerçekten hatırı sayılacak düzeyde koşan savunmaya yardım eden mücadeleci bir yapıda oyun sergiliyor.

bu konuda bilgilenmek isterim

Nesil
    2003

Elano icin caliskan bir oyuncu dersek, bence Mehmet Topal, Mustafa Sarp, Ayhan Akman gibi oyunculara biraz haksizlik etmis oluruz. Bu oyuncularla, Elano arasinda ciddi bir fark var bence. En azindan simdiye kadar gosterdigi kadarlik futbolu ile. Belki fiziksel olarak zayif olmasi, belki de takima daha alisamamis olmasi bunlarda etken olabilir. Ancak sahadaki bu oyuncular arasinda fark olmali. Kosan, kendini yirtan, her turlu mucadele eden oyuncular 15-16-17 aliyorsa, buna hic de yakin bir mucadele gostermeyen oyunculara 6-7-8 gibi degerleri kullanmaktan kacinmamaliyiz.

Zaten Ingilizler de bu sekilde dusunmusler ve bunu tatbik etmisler. Acikcasi Elano'nun profilinde work rate'in 8 olmasi sahsen benim elestirecegim en son sey olur. Paslarinin 15 olmasi, dripling'in ise oldukca yuksek 16 olmasi simdilik bana cok daha yanlis geliyor. Ama zamanla gorecegiz Elano'nun nasil bir oyuncu oldugunu.

FM 2008'de 20 Work rate sahibi Elano'nun profilindeki bu deger yanlismiydi? Bence evet, yanlisti. Maalesef Ukraynali arastirmacilar Elano'yu oldugundan fazla gormuslerdi.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Elano icin caliskan bir oyuncu dersek, bence Mehmet Topal, Mustafa Sarp, Ayhan Akman gibi oyunculara biraz haksizlik etmis oluruz. Bu oyuncularla, Elano arasinda ciddi bir fark var bence. En azindan simdiye kadar gosterdigi kadarlik futbolu ile. Belki fiziksel olarak zayif olmasi, belki de takima daha alisamamis olmasi bunlarda etken olabilir. Ancak sahadaki bu oyuncular arasinda fark olmali. Kosan, kendini yirtan, her turlu mucadele eden oyuncular 15-16-17 aliyorsa, buna hic de yakin bir mucadele gostermeyen oyunculara 6-7-8 gibi degerleri kullanmaktan kacinmamaliyiz.

Zaten Ingilizler de bu sekilde dusunmusler ve bunu tatbik etmisler. Acikcasi Elano'nun profilinde work rate'in 8 olmasi sahsen benim elestirecegim en son sey olur. Paslarinin 15 olmasi, dripling'in ise oldukca yuksek 16 olmasi simdilik bana cok daha yanlis geliyor. Ama zamanla gorecegiz Elano'nun nasil bir oyuncu oldugunu.

FM 2008'de 20 Work rate sahibi Elano'nun profilindeki bu deger yanlismiydi? Bence evet, yanlisti. Maalesef Ukraynali arastirmacilar Elano'yu oldugundan fazla gormuslerdi.
    Abi bildiğim kadarıyla , Elano bu sezon; sezon öncesi kamp falan yapmadı, katılmadı antremana. Yani bir futbolcunun en önemli idmanları. Bu sezona göre değerlendirme bence.
    Last edited by Redrum : 18.Ekim.2009 at 19:13

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by perpetua View Post

lincoln alex gibi oyuncuların aldığı değerlere bakarsak da mı aynı şeyi düşünürsünüz? onlar çok daha az mücadeleci oyuncular değil mi?

bir de, hakan sükürü ye katılıyorum yüzde yüz.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bir de; passing in 15 olması düşük mü yüksek mi sence? anlayamadım abi. ??
    Last edited by ForCimbom : 18.Ekim.2009 at 18:51 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    lincoln alex gibi oyuncuların aldığı değerlere bakarsak da mı aynı şeyi düşünürsünüz? onlar çok daha az mücadeleci oyuncular değil mi?

bir de, hakan sükürü ye katılıyorum yüzde yüz.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bir de; passing in 15 olması düşük mü yüksek mi sence? anlayamadım abi. ??
    Lincoln,Alex gibi oyuncularla Elano'nun mücadeleciliği arasında o kadar büyük fark yok bence...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by MeMo View Post
    Lincoln,Alex gibi oyuncularla Elano'nun mücadeleciliği arasında o kadar büyük fark yok bence...
    fark yoksa eşit olmalı değilmi diyo mehmet.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by hakan sükürü View Post
    Abi bildiğim kadarıyla , Elano bu sezon; sezon öncesi kamp falan yapmadı, katılmadı antremana. Yani bir futbolcunun en önemli idmanları. Bu sezona göre değerlendirme bence.
    Zaten Elano'nun nasil bir oyuncu oldugunu zamanla gorecegiz yazmistim. Kisa donemde profil uzerinde herhangi bir degisiklik yapilmamali bence. Ocak ayinda bir yama cikarsa, o zaman dusunuruz.

Bir yan not ise bence Elano Galatasaray'a su anda uymuyor. Bu Elano yetersiz oldugu icin degil, takimda gecen yildan devam eden ofansif oyuncularin top becerileri ile defansif oyuncularin top beceriksizliginden kaynaklaniyor. Elano geriden top aldiginda genelde markaj altinda oluyor. Bunun nedeni de defansif yonu kuvvetli oyuncularin yeterince cabuk dikine pas atamamasi. Bir sure sonra da hem Elano, hem de diger ofansif oyuncular bosa kacmayi birakiyor ve top geriden sisirilmeye baslaniyor. Bu da tabii Elano'nun etkisinin, rakip etkili alan savunmasi yaptiginda, cok azalmasina neden oluyor. Ancak genis alan yakalandiginda Elano etkili oluyor. Bu da bence Rijkaard'in antrenmanlarda cozmek icin ugrasacagi bir sey olacak.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by tahatto93 View Post
    fark yoksa eşit olmalı değilmi diyo mehmet.
    Anladım.Eşit olmasın ama 3-4 puanlık fark yok bence.

Nesil
    2006

Bende elanoyu cok fazla izleyememekle birlikte bir iki yorum yapmak istedim.

Benim izledigim Elano daha cok yerinde durarak, cok hareketli olmadan oynadi. Yani daha cok,kontrol ve paslari iyi olan,sutlari cok etkili olan ama cok topla oynamayan,dribbling yapmayan,fizigi pek kuvvetli olmayan bir oyuncu olarak gordum.

Ingiliz arastirmacilar daha cok izlemistir tabiki Elanoyu fakat,ilk bakista ne degistirirsin diye sorsaniz,Pasini 16 17 yapardim,Dribblingini 3-4 puan dusururdum, ayrica bana Balanceida biraz fazla geldi.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Elano çok abartı zaten.Fm 09 'da da böyleydi , bu yılda böyle. Gelecek veritabanı güncelleştirmeleriyle daha gerçekçi ve abartı olamyan bir profili olacağını düşünüyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Şehr-i Bursa

Elanı nun sol ayağı nasıl 16 oluyor yahu?

Nesil
    2003

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by scar face View Post
    Elanı nun sol ayağı nasıl 16 oluyor yahu?
    kaç olmalıydı =?
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Rastlantı olabilir ama adam daha ilk maçında 30 metreden sol ayağıyla gol atmıştı.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

elin ingilizi bol keseden veriyor abi
    darısı bizim araştırmacılara...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bayağı sol ayağını kullanıyor o adam. Benim çok dikkatimi çekti, hani dedim bu adam solaktı da ben mi yanlış hatırlıyorum. Bu arada abartılı bir şey mi var güçlerde, S4mp1y0N ?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

elano'nun ca'sı düşer çıkacak ilk yamada, ozaman görürsün var mı yok mu güzel kardeşim..

ben elano'nun aldığı ca'ya itiraz etmiyorum.
    bizim araştırmacılarımızın da biraz daha cömert puanlar vermesi taraftarıyım

alex > elano.
    ligin fenomeni alex, elano'dan daha az ca almasına rağmen, gerçek hayatta onun attığı gol ve asist sayısından 2-3 katı daha fazla gol/asist yapmıştır. bizim araştırmacılarımız alex'e 150 ca verirken, geçen yıl mancity'de varlık gösteremeyen elano'ya ise ingiliz araştırmacıları 159 ca vermişlerdir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by S4mp1y0N View Post
    elano'nun ca'sı düşer çıkacak ilk yamada, ozaman görürsün var mı yok mu güzel kardeşim..

alex > elano.
    ligin fenomeni alex, elano'dan daha az ca almasına rağmen, gerçek hayatta onun attığı gol ve asist sayısından 2-3 katı daha fazla gol/asist yapmıştır. bizim araştırmacılarımız alex'e 150 ca verirken, geçen yıl mancity'de varlık gösteremeyen elano'ya ise ingiliz araştırmacıları 159 ca vermişlerdir.
    Dediğine göre Ümit Karan'ın Semih'ten daha çok CA alması lazım

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Dediğine göre Ümit Karan'ın Semih'ten daha çok CA alması lazım
    2 yıl önceye kadar alıyordu zaten..

alex eskişehir'e felan giderse bu dediğini kabul ederim
    o hala zirvede...

Nesil
    2006
    Yer
    Arap Şükrü / Bursa

Quote Originally Posted by S4mp1y0N View Post

alex > elano.
    Bu durumda Türkiye Ligi ile İngiltere Ligi aynı seviyede senin futbol bakışına göre öyle mi?

Nesil
    2003

Bu sezon simdiye kadar oynadigi dakika sayisi: 507
    Bu sezon simdiye kadar attigi gol sayisi: 3
    Bu sezon simdiye kadar yaptigi asist sayisi: 3

Yani 90 dakika basina gol ve asist ortalamasi 0.53. Gol veya asist ortalamasi ise 1.07.

Bu sezon Alex'in simdiye kadar oynadigi dakika sayisi: 908
    Bu sezon simdiye kadar Alex'in attigi gol sayisi: 5
    Bu sezon simdiye kadar Alex'in yaptigi asist sayisi: 4

Yani 90 dakika basina gol ortalamasi 0.49, 90 dakika basina asist ortalamasi 0.40. Gol veya asist ortalamasi ise 0.89.

Ustelik bu adam zirt pirt Brezilya'ya maca gitti, degil mi?

Muazzam bir fark var mi?

Edit: S4mp1y0N rumuzlu arkadasin yorumlari bana tipki Alex'in yeteneklerini hala kabul etmeyen Galatasaraylilari hatirlatiyor. Bunlari birakip, oynadiklari futbolun keyfini cikartsak?
    Last edited by perpetua : 23.Ekim.2009 at 03:39

Nesil
    2007
    Yer
    Şehr-i Bursa

Çoğu oyuncu 2 ayağıyla gol atar ama 16 abartı bir değer...
    ne siz kendi düşüncelerinizi bana kabul ettirebilirsiniz ne de ben size kendi düşüncelerimi kabul ettirebirilirim sadece futbol bilgime göre bir yorum yaptım ne bu hırs ...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Çoğu oyuncu 2 ayağıyla gol atar ama 16 abartı bir değer...
    ne siz kendi düşüncelerinizi bana kabul ettirebilirsiniz ne de ben size kendi düşüncelerimi kabul ettirebirilirim sadece futbol bilgime göre bir yorum yaptım ne bu hırs ...
    Bence biraz dikkatli izle Elano'yu. Gerçekten adam sağ sol ayırmıyor. Sol ayağındaysa da vurmaktan hiç çekinmiyor, orta açarken de aynı şekilde. Zımba gibi de vuruyor afedersin Ben solak bile sandım başlarda

Nesil
    2007
    Yer
    Şehr-i Bursa

Bence biraz dikkatli izle Elano'yu. Gerçekten adam sağ sol ayırmıyor. Sol ayağındaysa da vurmaktan hiç çekinmiyor, orta açarken de aynı şekilde. Zımba gibi de vuruyor afedersin Ben solak bile sandım başlarda
    Yeterince izledim merak etme Brezilya milli takımında(Bolivya-Şili-Arjantin-Venezuella) oynadığı macları bile izledim sadece 16 fazla geldi...Alex 10 sa Elano 16 ysa burda bi gariplik vardır...

Nesil
    2006
    Yer
    Izmir

Yeni gelmiş bir Brezilyalı'nın profilinde minimum 1 yıl beklemek lazım diye düşünüyorum. Breziyalı futbolcuların çoğu gittikleri klupte ilk zamanlarda fazla etkin olmuyorlar. tabi istisnalar da var.

Elano Fenerbahçe'ye gitmiş olsaydı belki şu an gösterdiği performanstan daha iyi performans gösterebilirdi. Hiç değilse ortama çabuk adapte olurdu. Takımda Brezilyalı sayısı fazla FB'de. Ama Galatasaray birleşmiş milletler gibi. Arjantinlisi, İsveçlisi, Kongolusu, Fildişi Sahillisi, Avustralyalısı, Çeki. Her yabancı farklı ülkeden. Farklı bir ülke, farklı bir futbol anlayışı, takımda arkadaşlık kurabileceği kendi milletinden kimse yok, ikide bir saatlerce uçak yolculuğu ile ülkesine gidiyor. Böyle bir futbolcu iki, üç maç ile eleştirmek haksızlıktan başka birşey değil.

Kaldı ki unutmamak gerek sezon başında Elano'yu İnter ve Milan ekipleri istedi. Boş bir adamı bu klpler istemez

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yeterince izledim merak etme Brezilya milli takımında(Bolivya-Şili-Arjantin-Venezuella) oynadığı macları bile izledim sadece 16 fazla geldi...Alex 10 sa Elano 16 ysa burda bi gariplik vardır...
    Evet Alex'in de düşük olmuş, Elano da biraz yüksekmiş o halde.. Normalde araştırmacılar kaç verdi geçen sene?

Nesil
    2006
    Yer
    Izmir

Ayrıca İngiliz araştırmacıların abarttığını düşünenler; FM2009 9.3 yamasında İngiltere'de oynayan futbolcuların CA-Pa değerlerine bakın. Türkiye'de olsa 175- 180 PA niye verilmiyor denilebilecek düzeyde adamları 160-165 PA uygulamışlardı.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Bazı arkadaşlar (Memo, s4mp1yon vs.) fanatikliğini bir kenara bırakarak yerinde yorumlar yapıp söyledikleri şeyleri destekleyecek cümlelerle katkıda bulunurlarsa araştırmamıza seviniriz.

Bunun dışında içinizi kendi taraftar forumlarınızda dökebilirsiniz bol bol.

Bu diğer arkadaşlar için de geçerlidir. Araştırma forumunu futbol forumuna çevirmeyin lütfen.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri