Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
61 ile 90 arası toplam 148 sonuç

Konu: Taktik ve Antrenman Tartışma Platformu

Nesil
    2007
    Yer
    Varna-Bulgaristan

Quote Originally Posted by Ahmet Goktas View Post
    Evet sanırım fm 2008'deki KimZ taktikleri gibi , fm 2010'un da hileli taktiği bulundu...

sürpriz çok yakında
    guzel diyorsunda eski versiyonlar 'closing down' u ayarlaya biliyorduk...always yada own half seklinde.Ayrica buyuk takimlarla yapilan maclarda islemez diyorum.Barcelona milan gibi takimlar darmadagin eder...
    Ama ligde falan cosulur.En guzeli avrupa icin defansif bir taktik yapmak aslidna.

Uzun zamandır Total Dominasyon Hollanda üzerinde uğraşıyordum ve taktiği oluşturdum harika bi sonuç çıktı taktiği yayınlıyım mı?

Soru : Hızlı ve Direk mi Yavaş ve Kısa oynamak mı ???

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by Atletico Fan View Post
    Soru : Hızlı ve Direk mi Yavaş ve Kısa oynamak mı ???
    Takıma, oyunculara, dizilişe göre değişir.

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Arkadaşlar, ben özellikle defansı ileride kurup rakibi boğmak istiyorum. Stoperlerim ne yavaş ne de hızlı. Sürekli arkaya adam kaçırıyorum. Defans oyuncularınız maximum hızda olacak ki Micah Richards, Perea gibi ancak bir işe yarasın. Ama rakip santrforlar sizin stoperlerinizden bariz ağırsa ki bu çok düşük bir ihtimal o zaman kulalanbilirsiniz.

Benim size bir tavsiyem var. Rakip 2 santrforla ya da tek santrforla oynuyorsa mutlaka stoperlerinizden birini en etkilli santrfora yakın makaj yaptırın. Diğeri zonal takılmalı.

Rakip tek santrfor 1 amc ile oynuyorsa 2 stoperden biri adam biri zonal oynamalı. Markingi yüksek olan bir dm nizi amc ye musallat edin. Rakibi her türlü yavaşlatırsınız. Bir de eğer rakip 4-2-2-2 gibi bir taktik lşe oynuyorsa siz beklerinizi wb olarak oynatın ki rahat rahat yüklensinler. Hatta aml ve amr lerinizi amc olarak oynatırsanız wing backleriniz çok geniş alan bularak rakip orta saha oyuncularını üstüne çekerler. Sizin orta sahanız da kalabalık olduğu için rakip orta sahada da adam eksiltildiği için çok daha rahat pas yapıp sonuca gidebilirsiniz.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Arkadaşlar Antalyasporla oynuyorum. Versiyon 10.0.2

Buda Taktiğin Linki : Indır

Taktik bu. Taktikle ilgili 3 sorunum var.

1. Balili ne kadar pozisyona girerse girsin hepsini kaçırıyor. 200 metre etrafında kimse yok karşı karşıya kaçıyor. (Pek taktikle alakalı değil ama )

2. Sol bek Musa Nizam ne kadar çırpınırsam çırpınayım sürekli arkasına adam kaçırıyor. 2009dan beri beklerin arkaya adam kaçırmasına bir çare bulamıyorum.

3. Jedinak çok etkisiz kalıyor. Hem savunmada hem hücumda.

Hücum olarak bir sorunumuz yok (Balili hariç ) Savunmada Musanın açıklarını kapatmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yahu şu sakatlıklardan kurtulmak için ne yapmak lazım.?Antrenman seviyesini düşürmek mi lazım?Öyle oluncada pek bir etkisi olmuyor antrenmanların.2 haftada bir illaki bir oyuncum sakatlanıyor.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by efenberg View Post
    2 hususta takılmış durumdayım;

1)SI Forumlarında denildiği gibi Striker Partnership yani forvet uyumu gibi bişey..
    Bu durum ile ilgili birçok konu açılmış durumda benim kaldığım sorunla ilgili yani kısacası forvetler gol atamıyor goller bala oluyor (olursa)
    Peki siz forvetleri nasıl oynatıyorsunuz ve ayrıca oyuncuya özel komut veriyor musunuz?

2)Bir taktik çok iyi işliyor.Oyunu kaydedip çıkıp oyuna tekrar girdiğimde üst üste yenilgiler geliyor.Bu konuya bayaa kafa yordum.Zorlu bir maç öncesi oyunu kaydettim.Elimde değişik taktikler vardı değişik sitelerden..Bir taktikle rakibi yenmeyi başardım sonra tekrar kayıtlı oyunu açtım bu kez de maçtan galibiyetle ayrıldım tekrar tekrar derken takım fark yemeye başladı ne alaka bi anlam veremedim

1. Soruna cevap oLarak;

Şimdi forvet uyumu FM 2010 da çok önemLi. Bunda da verdiğin komutLar ön pLana çıkıyor. Daha önce bir yerde yazmıştım, aynısı senin içinde geçerLi. Çift santrafor oynuyorsan, bunLardan birisi Target Man komutunda ise diğeri advanced forward oLuyorsa ikisinden verim aLman çok zor. Target Man bekLeyen adam konumunda, Advanced forward gezici, orta sahaya da gider, kanat bindirmesine de gider, yani Target Man onu besLeyemez, sürekLi yaLnız kaLır ve ikisinin birden verimi düşer.

Sistem şudur. Target Man varsa yanında bir tane Poacher
    Advanced forward varsa yanında bir tane Deep Lying Forward

bu denkLemde ben hangi takımı yönetirsem yöneteyim forvetLerim bir sezonda 25 den aşağı ya düşmediLer.

2.Soruna cevap oLarak ;

TaktikLer oyunda uzun sürede takıma oturuyor. Sen kaLkıpta bir maçta bir taktik denediysen ve gaLibiyet biLe eLde etmiş oLsan biLe bu başarıLı oLduğunu göstermez. Üzerinde ısrar ediLen diziLiş ve sistemLer uzun vadede sana zaten başarı getirir. DiziLiş ve anLayışını değiştirmeden zaman içerisinde eksik gördüğün noktaLara vereceğin farkLı komutLar iLe başarı eLde edersin. Bir maç başka taktik, diğer maç başka taktik feLsefesi sana hiç bir zaman başarı kazandırmaz. Bunun pLanLaması da sezon başında yapıLmaLdır. Hangi takımı aLacağına karar verdikten sonra hangi diziLiş ve mentaLite de oynayacağına da karar verip, transferLerini de düşündüğün sistemi yönetecek adamLardan kurmak gerekir. Hepsi bir zincirLemedir. Hazır taktikLer hiç bir zaman size başarı sağLamaz bunu unutmayın. Adam kendi oyuncu yapısına göre yapmıştır, verim aLmıştır. Ama sende onun oyuncu yapısına uyan adam yoksa nasıL başarı geLicek ? Sistemin işLemesi mantık dışı zaten.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Lestad View Post
    Arkadaşlar Antalyasporla oynuyorum. Versiyon 10.0.2

Buda Taktiğin Linki : Indır

Taktik bu. Taktikle ilgili 3 sorunum var.

1. Balili ne kadar pozisyona girerse girsin hepsini kaçırıyor. 200 metre etrafında kimse yok karşı karşıya kaçıyor. (Pek taktikle alakalı değil ama )

2. Sol bek Musa Nizam ne kadar çırpınırsam çırpınayım sürekli arkasına adam kaçırıyor. 2009dan beri beklerin arkaya adam kaçırmasına bir çare bulamıyorum.

3. Jedinak çok etkisiz kalıyor. Hem savunmada hem hücumda.

Hücum olarak bir sorunumuz yok (Balili hariç ) Savunmada Musanın açıklarını kapatmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.
    BaLiLi fırsatçı ve hızı iLe savunmaLarı bozan adam, tek başına karşısında stoperLer iLe mücadeLe etmesi zor zaten. Karşı karşıya arkasında adam yokken kaçırması konusuda tamamen onun özeLLiği iLe aLakaLı. Daha iyi bir bitirici goLcü aramaLısın. Ya da ben ısrarLa tek forvet oynayacağım diyorsan adama sorarLar Mehmet YıLdız nerde diye ?

Musa Nizam`ın arkasına adam sarkıtmasını istemiyorsan Musa nın komutunu otomatik yap, ALan daraLtmasını arttır, zonaL markaj ver ve sıkı markaj uyguLasın. HaLa adam sarkıtmaya devam ediyorsa, Musa dan hayır geLmez sana. Bu komutta adam gibi bir bek`in iyi savunma yapması gerekiyor.

Jedinak etkisiz kaLıyor diyorsun hem savunmada, hem hücumda. O böLgede oynayan adamın hem savunma yapmasını hemde hücum yapmasını bekLemek hayaLciLik zaten. O böLgede oynayan adam kesici oLur. Topa basar, atak keser, basit topLarLa oyun kuracak adama topu uLaştırır. Savunmada etkisiz kaLıyorsa sertLiğini arttır, Presi arttır ve kısa pas atmasını söyLe, bakaLım nasıL oynayacak o zaman. Hücum kapasitesi zaten kısıtLı oLan bir oyuncudan hücuma destek vermesini ve hücumda verim aLmayı düşünmen biraz garip oLmuş.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Mr. Cool View Post
    Yahu şu sakatlıklardan kurtulmak için ne yapmak lazım.?Antrenman seviyesini düşürmek mi lazım?Öyle oluncada pek bir etkisi olmuyor antrenmanların.2 haftada bir illaki bir oyuncum sakatlanıyor.

Tug`s Training 2010 u öneririm. Pek idman sakatLığı oLmaz. Onun dışında oLuşan sakatLıkLar uzun sürüyorsa, Doktor`u değiştirmekte fayda var.

Maç içinde oyuncum çok sakatLanıyor diyorsan ona yapacak birşey yok. En fazLa iyi anaLiz yapman gerek, topu ayağında çok tutan oyuncuLarın mı sakatLanıyor? Eğer öyLe ise oyuncuLarının fazLa ayağında top tutmasına izin verme, hızLı bir biçimde pas atmaLarını söyLe. BöyLece rakibin sert temasından kaçabiLirLer.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Teşekkürler Hayrettin Abi
    Peki farklı bir soru:
    Örneğin Poacher ya da Advanced forward falan ayarlıyoruz da oyun bunları seçtiğimizde oyuncu komutlarını otomatik olarak atıyor peki siz bu komutları özel olarak değiştiriyor musunuz?
    Ben görevleri yükledikten sonra bazı oyunculara özel ayar da yapıyorum... Mesela support rolünde olan bir AMC uzaktan şutu çok çekecek şekilde ayarlanıyor ama eğer oyuncu iyi şut atamıyorsa ataklar heba olmaması için özel ayarla onu en aza indirirsek daha verimli oluyor Aynı şey forvetler için de geçerli...
    Top sürme,uzun şut,orta açma gibi özellikleri kontrol ediyorum ben otomatik atamadan sonra...
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

bence en az yarı sezon ama değişik fikirler çıkabilir bu konuda
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Sanada teşekkürler Hasan abi peki bu da son sorum özür dilerim mesaj kalabalığı yaptığım için ama yeni yeni aklıma gelen sorular oluyor ve siz büyüklerimizin yardımlarına şimdiden teşekkürler.

taktiğin oturması için ne kadar bir süre beklemek gereklidir ortalama?
    Takımına göre değişir ama bana göre 2 ay.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Rakip takımın taktik ekranını eskiden görebiliyoduk.Ama son versiyonlarda artık göremiyoruz.Yanlış hatırlamıyosam rakip takımın oyunculara özel taktiği dışında genel taktik anlayışını görüp ona göre başlıyodum ben.Şimdilerde bu pek mümkün değil.Bildiğiniz bir yöntem varmı acaba?

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by yıldo_23 View Post
    Rakip takımın taktik ekranını eskiden görebiliyoduk.Ama son versiyonlarda artık göremiyoruz.Yanlış hatırlamıyosam rakip takımın oyunculara özel taktiği dışında genel taktik anlayışını görüp ona göre başlıyodum ben.Şimdilerde bu pek mümkün değil.Bildiğiniz bir yöntem varmı acaba?

Demek istediğin pek anLamadım açıkcası. DiziLişLerini zaten görebiLiyorsun, onun dışında hangi özeLLikLerini görmek istediğini daha net açıkLarmısın ?

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Bana göre de bir taktiğin oturması 5 maçtır. Eğer takım istedikLerini sahaya oynadığın 5 maç içerisinde yansıtamıyorsa bir yerLerde bir sorun vardır ve müdahaLe gerekir.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by yıldo_23 View Post
    Anlayışını göremiyordunuz, görebildiğiniz tek şey formasyon idi. Şimdi zaten formasyon görebilmeniz mümkündür. Ayrıca asistanınız hem maç öncesi hem de maç esnasında rakibinizin oyunu hakkında bilgi verir ve ona göre tavsiyelerini size sunar. Yani eskisinden daha çok bilgilendirme yapılıyor.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Evet, aynen öyle..

Maç öncesinde asistanınızın verdiği bilgiler doğrultusunda önlem alırsanız pişman olmazsınız. Özellikle genişlik, tempo ile ilgili verdiği bilgiler çok işinize yarıyor.

arklar bişey soracam 10.2 de taktik tutarsızlığı var sanki demi 10.1 de gs ile kolay taktik uydurabiliodm takıma 1 sene idare ediodum 10.2 de ise taktik olmuyo zor maç yenion adamlar istediğim gibi oynamıo napacam bilmiom valla sidedemi böle

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Yoo, tutturdun mu gayet güzel gidiyor.

Oyuncuların yapısına göre bir taktik hazırlamayı düşünürsen başarılı olabilirsin..

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by almlyf69ali55 View Post
    arklar bişey soracam 10.2 de taktik tutarsızlığı var sanki demi 10.1 de gs ile kolay taktik uydurabiliodm takıma 1 sene idare ediodum 10.2 de ise taktik olmuyo zor maç yenion adamlar istediğim gibi oynamıo napacam bilmiom valla sidedemi böle

VaLLa bende şikayetçiyim. Gerçi yıLLardır şikayetçiyim her verisyonda oturmuş taktikLerde değişiyor. 10.1 de tıkır tıkrı önüne geLene 4-5 attığım sistemim, aynı kadro, aynı diziLiş herşeyi aynı 10.2 de kafayı yedirtiyor bana. Mecbur müdahaLe ettim bende.

Oyunun kanayan yarası zaten bu

Nesil
    2009
    Yer
    İzmir

Hayrettin abi, ben bir taktik yapmıştım bir ay kadar önce. Galatasaray ile oynuyordum.. Taktiği tam 2 sezon boyunca kullandım ve başarılı oldum. Ancak arada ufak değişiklikler yapmadım değil.

Bir de 10.1.0'da yaptığın taktiğin 10.2.0'da işlememesi maç motorunun değişmesi olabilir, yanlış düşünmüyorsam.

Nesil
    2008
    Yer
    Şanlıurfa

Default Oyuncu Talimatları

Arkadaşlar benim birkaç sorum olcak Benim taktiğim 4-2-3-1 dir bu sistemde sağ bek ve sol bek oyunculara hangi talimatı vermem gerek
    --------------x----------------

--x----------x-------------x--

---------x--------x------------

-x--------x------x---------x--

orta saha oyunuları orta sahanın ortasına oynuyor bu oyunculara ne gibi talimat vermem gerek defansif atak yada top kapma gibi. Forvette tek oyuncu oynadığımda ileri uç forvet talimatını veriyorum eğer çift forvete dönersem 2 oyunuya ne gibi talimat vermem gerek. Tabi birde bekler için ve stoperler. Evet arkadaşlar bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

Bence mevkiye göre kesin bir talimat yoktur.Örneğin;

Emre Belözloğlu mc'de çok yönlü orta saha olarak oynatılır ama mc'ye Selçuk'u koyson çakılı oyuncu seçersin.

Savunmada da öyle.Mesela teknik bir defanssa oyunkurucu defans olarak oynatabilirsin ama Servet gibi bir oyuncuya bu görevi veremezsin.

Kısacası oyuncuna göre talimat vermelisin.Ayrıca ben de seninle aynı taktiği kullanıyorum eğer istersen talimatlarımı söyleyebilirim.Fakat senin oyunculara uymayabilir...

Nesil
    2008
    Yer
    Şanlıurfa

Söyle bakalım kardeşim bilgi alışverişi iyi olur. Amc mevkinde oynayan oyunuya ne gibi taktik veriyosun

Dzagoev orada oynuyor.İleriuç oyunkurucu.Mc'lerde çok yönlü ortasaha mesela.Bu taktikle ben ilk sene 8 puanla şampiyon oldum,ZTk'yı aldım ve Uefa'yı aldım.Oyuncular oturursa süper taktik bence.

Default Ufak Bir Yardım

arkadaşlar 10.3.0 yaması indirdim ve gs ile yeni bir kariyere başladım taktiğim hazır ancak forvet ve forvet arkası(amc) pozisyonun daki oyuncularıma hangi komutu versem kararsız kaldım yardımcı olabilirmisiniz?
    sizden istediğim baroş ve arda ya hangi komutu vereyim?

Leo Franco
    sabri neil servet hakan b.

barş elano

keita arda kewell

baroş

Nesil
    2006
    Yer
    Kırıkkale

Ardanın yetenekleri itibariyle herseye gidebilir ama Baros tan fırsatcı golcü olur gibime geliyor..

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

keita ya inside forward , kewell a inside forward , arda ya AMC attack , barosa da complete forward verirsen isini gorur

Ardaya kesinlikle oyun kuruculuk görevini ver . zaten 1 sezon sonra felan baş antrenörün neeskens de bunu yapmanı istiyor senden . baros tanda arkadaşın dediği gibi firsatçı gölcü yapabilirsin . yada antreman programi ile sutlarına önem verip kaleyi gördüğü anda şut çekmesini söyleyebilirsin . bu şut olayını elanoya da uygula adam 40 metreden asıyor

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon

Mesaj Yetkileri