Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
61 ile 90 arası toplam 147 sonuç

Konu: FM 2010 Taktik Rehberi by nannar (bölüm bölüm yayına girecektir)

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Forum kendinde deil Kodlar gözüküyor

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

düzelir elbet
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

pdf olarak yayınlamayı düşünüyor musun abi?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

hele eksikleri de tamamlayalım da ondan sonra düşüneceğiz...

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

BÖLÜM 10 : DURAN TOPLARIN KULLANIMI

Duran toplar her zaman takımların önemli silahı olmuştur.Hiç pozisyon bile yakalamadığınız maçları bazen bir serbest vuruşla kazanabilir ya da rakibe hiç pozisyon vermediğiniz bir maçta kornerden gelen golle rakibe boyun eğersiniz.Bunu tam anlamıyla sağlamak ya da kalenizde duran toptan gol yemeyi engellemek mümkün değildir.Ancak ben kalenizde duran toptan az gol yemeniz ve rakip kalede de duran toplarda etkili olmanız adına rehbere bu bölümü ekledim.

Savunmada frikikleri ve kornerleri karşılama:

Rakip takımın kullandığı serbest vuruşlarda oyunun 2 yönünü de düşünürsek kullanılan serbest vuruşu karşıladığımız anda rakip kalede etkili de olabiliriz. Rakip takım duran top kullanırken yerleşim çok önemlidir. Öncelikle o anda ashada görev alan oyuncularınızdan kafa vurmayı ve adam markajını iyi bilen uzun oyuncularınıza " uzun adam markajı" vererek rakibin uzunlarını kontrol altına almaya çalışabilirsiniz. Ön direk ve arka direğe savunmanızın sağında ve solunda oynayan ,savunmayı bilen ama genelde kısa olan 2 oyuncuyu koyabilirsiniz.Bu da direklere koşu yapacak olan hızlı adamlara müdahale şansı dogurur. Ya da rakip duran topa vurduğunda top kalecinizi geçip köşeye yönelirse bu oyuncular onu karşılama şansı yakalarlar.Kalecimizle birlikte 4-5 oyuncumuzu daha görevlendirdik ve geriye 4-5 tane daha oyuncumuz kaldı.Bunlardan en az 2 ya da 3 tanesini topu karşıladığımızda kontraya çıkmak için kullanacağız. Bu yüzden özellikle hızlı ve top sürmeyi bilen (kanat oyuncuları en ideal oyunculardır) oyuncularımızı ilerde bırakırsak gol fırsatı yakalarız.Diğer oyunculara da "geri" görevi vererek savunmada topun çıkarılmasında yardım etmelerini sağlarız.

Hücumda Frikikleri ve kornerleri kullanma:

Hücumda korner ya da duran top kullanmada da yine oyunun 2 yönünü de düşünerek sahaya yayılmalıyız. Kornerlerde tek hedef gol atmak değildir. Gol atmaya çalışırken bir anda rakip kontra ile gol bulabilir.Bu yüzden öncelikle duran toplarda rakip ceza alanında gol vuruşu ya da kafa vuruşu ihtimali en az olan oyuncularımızı geride bırakabiliriz( Genelde bek oyuncuları ve 1 tane de defansif orta saha geride bırakılabilir).Hücumda ise kendinize avantaj yaratacak bölgelere topları atmalısınız. Kornerlerde de, firikiklerde de kaleciyi defansınızın göbeğindeki ikili ile veya hücumda eğer varsa güçlü ve iyi kafa vuran forvetiniz ile rahatsız ederek kalecinin rahatça çıkıp top almasını engelleyebilirsiniz. Son yıllardaki FM serilerinde kornerlerde ön direk ya da yakın direk seçeneği en tehlikeli noktalar olarak dikkat çekmekte.Eğer 6 pas alanına orta açacaksanız o bölgeye topun ulaşmasını sağlamalısınız. Rakip ön direğe bir oyuncu dikmişse genelde bu oyuncu topa çıkarak topu uzaklaştırır.Bu yüzden uzun oyuncularınızdan birini de ön direğe dikebilirsiniz. Diğer oyunculardan 1 ya da 2 tanesini ceza alanının dışına açılacak olan topları karşılaması için görevlendirirseniz ani kontraları engellemiş olursunuz.Forvet oyuncularınız ve defansınızın ortasında yer alan uzun boylu ve güçlü oyuncularınız mutlaka ceza alanında görev alarak ortalığı karıştırmalıdırlar. Takımda forvetlerle beraber 4 tane uzun varsa bunlardan birine ön direğe koşu, birine ön direkte bekle ,birine kaleciyi sıkıştır ve birine de derinden saldır komutu verirseniz yüksek toplarda etkili olursunuz. Duran toplarda en önemli özellikler(Eğer top havadan kesilmişse) kafa vurma, güç ve pozisyon alma özellikleridir.

Duran topları kullanan oyuncularınızın da frikikse ve direk kaleye vurulacaksa yaratıcılık,teknik,duran top kullanma ve bitiricilik gibi özellikleri iyi olmalıdır.Duran toplarda orta açan oyuncularınızda ise orta açma ,paslaşma ve korner kullanma gibi özelliklerin yüksek olmasına dikkat ediniz.

Devam edecek...

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Hocam bitirdikten sonra bencede güzeL bir Pdf. oLarak yayınLa şunu

Kitapçık gibi herkesin masaüstünde buLunsun.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Evet Taktik resimleriyle beraber gerek oyuncu,takım logolar, taktik resimleri ile güzel bir pdf e-book olabilir

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

pdf işine bakarız da önce bu hafta vakit bulursak bitirelim şunu

İnşallah Hocam Bu Taktikleri Bana Karşı Turnuvada Kullanmazsın Ayıp Olur Valla Yoksa

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

BHARISH Misafir

Bu çalışma ve çeviri hakkında yapacağım yorumda kullanacağım sözler son derece sönük kalacağı için düşüncelerimi net kelimelerle açıklamak istiyorum.
    Bu kadar faydalı bir çalışma YOK! Gerçekten toplasanız belki 5 sayfa tutacak bir yazı ama ortadaki emek yüzlerce sayfalık.O yazıları yazarken nasıl daraltılar geldiğini, of pof çektiğinizi tahmin edebiliyorum.Ellerinize sağlık.Tebrik ederim.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

BÖLÜM 11: MAÇ İSTATİSTİKLERİNİ YORUMLAMA

Maçlar esnasında maç istatistiklerine bakarak takımımızın aksayan yönünü görme imkanına sahip oluyoruz. Takımın pas yüzdesi, top kapmada veya orta açmadaki başarısı, topla oynama yüzdesi vb verilerle takımın maçta nasıl bir oyun ortaya koyduğunu az çok anlıyoruz.Aslında maç istatistikleri asistanın önerisi bölümünde size az da olsa yansıtılıyor ancak orada tüm veriler anlatılmadığı ya da asistan size her ayrıntıyı söze dökmediği için sizin de bir menajer olarak maç istatistiklerini iyi yorumlamanız gerekmektedir. Maçı izlerken 90 dk izlerseniz ya da en azından “key” yerine “extended” izlerseniz oyun esnasında da pozisyonlarda takımın zayıf yönlerini görebilirsiniz fakat benimle birlikte birçok menajer sanırım bunu yapmaya üşenir ve sadece gol ve gole yakın pozisyonların izlendiği bir nevi TV’lerdeki maç özetleri gibi olan “key” ayarında maçları izliyordur. Öyleyse maç esnasında verileri yorumlamayı öğreneceğiz, bunun başka yolu yok

Konuya girmeden önce clear cut chances ifadesinin çevirisiyle ilgili yazmak istiyorum.Bunun anlamı TR çevirilerde kesilen şans yazıyor ama bence kesinlikle yanlış. Yazıyı okurken bilmeyenler olur diye mesleğimin İngilizce öğretmenliği olduğunu da ekleyeyim de sonradan “sen nerden biliyorsun” denmesin Bu ifade maç esnasında takımınızın bulduğu % 100 lük gol pozisyonlarının sayısıdır.

Konuya girelim;
    Eğer rakip kaleye az şut atıyorsanız; muhtemelen ya rakip size önde basarak ceza alanına yaklaştırmıyordur.Böyle durumlarda oyun felsefesindeki oyun anlayışınızı daha atak hale getirebilirsiniz. Eğer kontratak futboluyla sahadaysanız rakip savunma ileri çıkmıyorsa yine pozisyon bulamayacağınız için kontra futboldan vazgeçip en azından “standart” oyun anlayışına geçebilirsiniz.
    Eğer şut sayınız fazlaysa fakat kaleyi tutmuyorsa; muhtemelen takım uzaktan şutlar atarak gol arıyor demektir. “work ball into box” kenar komutuyla topu kaleye göndermek için oyuncularınızın daha net pozisyonlarda şut atmalarını sağlayabilirsiniz.Ya da atak mantalitenizi “atak” ise “control”e getirerek daha dengeli hücumlar yapabilirsiniz. Bu sayede şut sayınız azalır ancak gole daha yakın pozisyonlara girersiniz.
    Uzaktan az şut atıyorsanız ; oyuncularınıza “shoot on sight” kenar komutuyla kaleyi gördükleri yerden vurmalarını sağlayabilirsiniz.Takımın daha çok ceza alanına girerek gol aramasını ve net pozisyonlara girmesini hepimiz isteriz ancak bazen rakip ceza alanında 7-8 adamla savunma yaparsa uzaktan atacağınız şutlar size galibiyeti getirir
    Eğer şutlarınız sürekli bloke ediliyorsa; muhtemelen rakip oyuncular ceza alanı ve çevresinde yığılmış ve sizin oyuncularınızın her türlü şut denemesinde topu önünü kendini atıyorlar yani Çanakkale geçilmez şeklinde oynuyorlardır Böyle durumlarda yapılacak en güzel iş oyunun temposunu biraz düşürerek,ayağa ve kısa pasla “control” taktiğiyle oynayarak sabırlı hücum etmek ve kenar komutlarından “work the ball into box” seçeneğini işaretleyerek ceza alanında az da olsa oluşacak olan boşluklardan faydalanıp gol aramaktır.
    Eğer çok az pozisyona giriyorsanız muhtemelen ya topu kontrol edemiyorsunuzdur ya da ileri uçta hücumlarda rakibe göre az adamınız vardır ve pozisyon üretmekte zorlanıyordur.Bunu çözmek için ileri uca destek vermek için dizilişinizi değişebiliriniz ve paslaşma stilini de değiştirebilirsiniz.
    Topa sahip olmanıza rağmen pozisyon üretmekte zorlanıyorsanız öncelikle topu takımınızın sahanın neresinde kullandığına bir göz atın.Maç esnasındaki “action zones” seçeneğinden bakabilirsiniz. Eğer takım defansif bölgede ve orta alanda top kullanıyorsanız,ileri uca daha fazla adam koyarak mentaliteyi de arttırıp topu hücum alanına taşıyabilirsiniz.Ayrıca pas türünü “more direct” yaparak orta alanı hızlı geçebilir ve uzaktan şutlarla da rakibi çözebilirsiniz.
    Takımın ortaları yerini bulmuyorsa ; sahayı bir daha dar kullanmak için “narrow” genişlikte oynayabilirsiniz.İleri uca daha güçlü ve iyi kafa vuran oyuncular ekleyebilirsiniz. Ancak bu iki önlemde de yine birçok orta açılıyor ama hedefi bulmuyorsa sahanın ortasından hücum etmeyi ve ara paslar atmayı sağlamak için “ exploit the middle” kenar komutunu kullanabilirsiniz.Bu sayede kanat oyuncularınız orta yapmaktan çok savunmanın arkasına ara paslar gönderirler.
    Eğer rakibiniz uzaktan şutlarla kalenizi dövüyorsa ya defans hattınızı öne çıkararak onları 30 metrenin üzerinden vuruş yapmaya zorlarsınız( ama bu durumda defansın arkasına adam kaçabilir) ya da 1 veya 2 defansif orta saha kullanarak rakibin uzaktan şutlarını engelleyebilirsiniz.
    Rakibiniz çok fazla net gol pozisyonuna giriyorsa defansif anlamda sorun yaşıyorsunuz demektir ve daha defansif bir anlayışa geçmeniz gerekmektedir.Ayrıca maçın analizi sayfasındaki şutlara bakarak rakipte en çok sizi tehdit eden oyuncuyu bulup ona özel önlem de almalısınız.
    Rakibiniz çok fazla orta açıyor ve ortalar yerini buluyorsa; öncelikle sahayı enine kullanmadaki ayarı “wide” seçeneğine getirin.Kanat oyuncularınızın beklere yardımcı olmaları için diziliş olarak hem bek hem de orta saha kanat oyuncusu içeren bir dizilişe geçin. Savunmanın göbeğinde oynayan oyuncularınızı güçlü ,uzun boylu ve iyi kafa vuran olmasına özen gösterin.
    Topa rakip sizden daha çok hakimse ; daha defansif bir anlayışa geçin,rakibin topla oynamasını engellemek için pres ayarını arttırın ve top kapmayı da sertleştirin. ( closing down ve hard tackling)Ayrıca rakibin özel bir oyuncusu topla oynuyorsa(oyun kurucusu) ona özel önlem alın. Yani pres,sert top kapma ve adam markajı verin
    Eğer rakip çok iyi pas yüzdesiyle oynuyorsa sahayı enine ve boyuna daraltmak için “narrow” seçeneğini seçin ve ayrıca defansınızı “push up” yani önde kurun.Rakibe pres yapın. Özel olarak da verilerden bakarak rakip takımdaki pas trafiğini sağlayan 1-2 oyuncuya adam markajı verin.
    Rakibin size göre çok daha az topla oynamasına rağmen tehlikeli ataklar yapıyorsa; kontra ile oynuyor demektir Bunu engellemek için savunma hattınızı daha geride kurmalı ve eğer mümkünse bir ön libero ya da orta alanda defansif rollü bir oyuncu kullanmalısınız.
    Eğer çok iyi pas yüzdesine ulaşmış olmanıza rağmen rakip üzerinde baskı kuramıyorsanız; top kapmayı sert ayarına getirir ve ilerde rakibe pres yaparak top kazanırsanız daha net pozisyonlara girersiniz. Yani “hard tackling” ve “closing down” ayarları sizi bu dertten kurtarır.
    Rakibin pas yüzdesi çok yüksekse; “action zones” bölümünden rakibin çok pas yaptıgı alana bakarak o alana dizilişten ekstra oyuncular ekleyerek rakibin pas trafiğini kesebilirsiniz.Ayrıca rakipte pas trafiğini sağlayan oyunculara alacağınız özel önlemleriniz de rakibin pas yüzdesini düşürecektir.
    Eğer pas yüzdeniz çok düşükse ; savunmanızı geriye alarak ve sahayı enine de genişletmek için “ wide” seçeneğini kullanarak takımın pas alanını genişletebilirsiniz.Ayrıca paslaşmayı “shorter” yaparak ve daha defansif bir anlayışa geçerek oyuncularınızın pas yüzdesini arttırabilirsiniz. Eğer saha içinde belirli bazı oyuncularınızın pas yüzdesi çok düşükse onun ya görevini değiştirin ya da onu oyundan çıkarıp daha iyi paslaşabilecek bir oyuncuyu oyuna sokun Ayrıca saha içindeki oyuncularınıza yüklemiş oldugunuz “defend” support ve attack roller de önemlidir. Hatlar arasında bağlantıyı kuratacak olan support oyuncularınızı çok iyi seçmelisiniz. Herkese attack rolü verip ileri gitmelerini isterseniz sahada pas yapacak adam kalmaz
    Eğer çok iyi top kapamıyorsanız ; takımın closing down ve marking yani pres ve markaj ayarlarıyla oynayın. İlerde basmanıza yani pres yapmanıza rağmen çok top alamıyor,aksine rakibe bir sürü duran top şansı veriyorsanız pres ayarını düşürüp daha savunmacı bir anlayışa dönmelisiniz.
    Eğer top kapma yüzdeniz yüksekse fakat çok kart yiyorsanız “tackling” ayarını daha hafif top kapma şeklinde değiştirebilir ve gereksiz sertliği önleyip takımınızın sarı ya da kırmızı kart görmemesini engelleyebilirsiniz.
    Eğer top kapma yüzdeniz düşükse ; takımın daha “rigid” oynatarak savunmayı bilenleri top kapmaya çalışmalarını sağlarsınız veya takımı daha defansif oynatabilirsiniz.

DEVAM EDECEK... (sıradaki bölüm : maç sonrası ve maç esnasında maç analizi )

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by ofaforever
    slm hocam..ben xxxx(adını vermek istemez belki )..bölüm bölüm hazırladığın rehberi çok faydalı buldum bazı bilmedğim şeyleride sayende öğrendim...teşekkür ederim..son yayınladığın kısımda mas istatistiklerini yorumlama mevzusu hani..orda bi kaç şeyi yorumlayıp oyuna yansıtmak istediğimizde bir çok tezat karşımıza çıkıo yada bana öyle görünüo..şimdi mesela diorum şu an aklımda değil rehber tam olarak ama karşı takmın crossinglerini düşürmek için sahayı genişe alıyoruz ama bizim ortalarımız tutmuyoruz sahayı dar yapmak durumundayız ortadan yüklenmek durumundayız...burda bi açmaz yok mu sizcede yada başka bi seçeneği kullanmamız gerekio?böyle tezatlarla daha karşılaşılacağını düşünyorum çünkü oyun buna gayet açık..değil mi?

Arkadaş özel mesajla yazmış ama buradan cevaplarsam diğer forum kullanıcıları da yararlanır diye düşünerek alıntı yaparak cevap yazayım dedim

Şimdi arkadaşlar tabiki de rakip kanattan geliyorsa siz sahayı enine daha geniş kullanıp beklerinizi rakibin kanat oyuncularına yaklaştırdığınızda, sizin de ilerdeki kanat oyuncularınız ortaları "köşe gönderi" dediğimiz yere daha dogrusu atak yaptıgınız kanatın çizgisine yakın yerlerden açacaklardır. Yani orta açılan yerle ceza alanı arasındaki mesafe artacak,dolayısıyla da ortaların isabetleri düşecektir. Eğer rakip kanatlardan bindiriyorsa ve mecburen genişliği arttıracaksanız kanat oyuncularınıza eğer AMR ve AML ise ve biraz da bitiricilik özellikleri varsa "inside forvard" görevi vererek bu sorunu aşabilirsiniz. Rehberde rolleri anlattığım yere bakarsanız "inside forvard" görevli kanat oyuncuları çizgiye inerek top ortalamanın yanısıra rakibin üzerine gidip çalım atarak ceza alanını da zorlarlar.Yani daha içe kat ederek oynarlar... Umarım sorunuzun cevabını yeterli bulursunuz...

Yine rehberde yazılanlar konusunda bu türden sıkıntılarla karşılaşırsanız bu başlık altında cevaplamaya çalışırım.... Şu aralar yoğunluktan rehberin son bölümleri kaldı ama en kısa zaman da tamalayıp .pdf formatında belge olarak "turkportal"a upload edeceğim inşallah...

Abi pek FM oynamadım daha önceden CM 03/04 oynuyordum FM 2010 la başladım FM'ye ve biraz zorlandım. Okudum önceki yazdıklarını ama belki ben gözden kaçırdım ya da sen önemsiz ayrıntı bilinen şeyler dedin yazmadın ama sorayım dedim:

Şimdi en çok önerilen şey karşı takıma göre taktik yapmamız? Scout'umuz bize karşı takımla ilgili bilgi verilirken gözüme çarpanlar şunlar:
    -Saha dar
    -Saha geniş
    -Direkt toplarla oyun forvetlerden sokulur
    -Karşı takım hızlı bekler ve paslarla oynuyor
    vb. gibi uyarılarına karşı neler yapmamız bunların anlamlarını açıklayan bir şey yazarsan çok sevinirim CM 03/04'te bir taktik bul hep o taktikle namağlup bitirirdim oyunu Ancak fm 2010'da farklı

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Abi helal olsun valla tebrik ederim.Böyle bişey her Fm severe lazım.Merakla devamını bekliyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Valla öncelikle şunu diyim şu aralar yogunluktan başımı kaldıramıyorum...Lig de başlıyor o yüzden bu kadaralık bölümü birazdan .pdf için yollucam ... o gelince siteden yayınlayacagım .pdf olarak... ama ekstra özel soruları bu başlıktan yanıtlarım....

Nesil
    2006
    Yer
    63 - 20

Hocam emegine saglık cok güzel bir rehber oLmus
    Bazen yürekli kayıplar; Korkak zaferlerden daha önemlidir. [Fatih Terim]

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

sağol aslan olm nerlerdesin sen yaww bak kesecem cezanı yakalarsam haberin olsun

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

hocam herşey için çok teşekkürler,ağzina sağlik bu bilgiler çok işime yaradi,ama yinede istediğim verimi takimimdan alamiyorum .anadolu kulüpleri için önerebileceğiniz bir taktik ya da strateji varmidir , paylaşirsaniz sevinirim

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

anadolu kulüpleri birbiriyle yapacagı maçlarda denk güçler olacakalrı için orası size kalmış ama büyük kulüplere karşı oynarken defansif ya da kontra felsefesini tercih ederek ve orta alanda en az 2-3 tane mücadeleci ve iyi top kapan adamlarla oynarsanız daha etkili olursunuz...

Quote Originally Posted by mtilhan View Post
    Abi pek FM oynamadım daha önceden CM 03/04 oynuyordum FM 2010 la başladım FM'ye ve biraz zorlandım. Okudum önceki yazdıklarını ama belki ben gözden kaçırdım ya da sen önemsiz ayrıntı bilinen şeyler dedin yazmadın ama sorayım dedim:

Şimdi en çok önerilen şey karşı takıma göre taktik yapmamız? Scout'umuz bize karşı takımla ilgili bilgi verilirken gözüme çarpanlar şunlar:
    -Saha dar
    -Saha geniş
    -Direkt toplarla oyun forvetlerden sokulur
    -Karşı takım hızlı bekler ve paslarla oynuyor
    vb. gibi uyarılarına karşı neler yapmamız bunların anlamlarını açıklayan bir şey yazarsan çok sevinirim CM 03/04'te bir taktik bul hep o taktikle namağlup bitirirdim oyunu Ancak fm 2010'da farklı
    Abi benim sorumu da cevaplayabilir misin?
    Bir türlü yapamadım sırf o yüzden daha lige başlamadım 20 Temmuz da ikinci uefa maçımdan önceyim

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

nannar abi çok öğretici ve güzel bir rehber..Bir çok fm yeni başlayan ve oynamış olanlar için çok işe yarıcak çok saol..

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by mtilhan View Post
    Abi benim sorumu da cevaplayabilir misin?
    Bir türlü yapamadım sırf o yüzden daha lige başlamadım 20 Temmuz da ikinci uefa maçımdan önceyim
    baya uzun süre geçmiş ama ancak yazabildim... dar sahalarda diilişinizi geniş ayarlarsanız hem rakibi daha iyi karşılar hem de kanatlara açılarak daha rahat top yaparsınız...Geniş sahalarda ise tam tersine alanı daraltarak oyuncular arasında çok büyük mesafeler açılmasını engellersiniz...Rakibin bekleri hızlı ve hücuma çıkan adamlarsa kanat oyuncularınıza atak rollü ama defensive winger rolü verirseniz rakibin beklerini baskı altında tutar... bu tür özel sorularınızı açık bir şekilde yazarsanız yorumlamaya çalışırım...

Quote Originally Posted by aktas55 View Post
    nannar abi çok öğretici ve güzel bir rehber..Bir çok fm yeni başlayan ve oynamış olanlar için çok işe yarıcak çok saol..
    rica ederim... begendiğinize sevindim...

Özellikle bu gözcülerimizin getirdiği bir sürü farklı yorum var rakip takımla alakalı rehbere "Gözcülerin Dediklerine Göre" gibi bir başlık altında onların dediklerine göre hareket etmeyi yazabilir misiniz? Yoksa çok şey mi istemiş olurum

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

şu aralar çok zor... çok yogunum ama ilerde belki...

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

valla süper olmuş emeğin için yardımların teşekkürler bir çırpıda baştan sona okudum

Quote Originally Posted by nannar View Post
    şu aralar çok zor... çok yogunum ama ilerde belki...
    Teşekkürler

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

yawww artık buradan bakmanıza gerek yok pdf olarak yayınladık... şu bölümde...

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=82587

tekrar eline emeğine sağlık üstad..süperr.....

elinize sağlık. mükemmel bir kaynak oldu benim için 1 aydır oynuyorum bu oyunu ve gerçekten bağımlısı oldum. bilmediğim yerlere- yanlış bildiğim şeylere- ışık tuttunuz bu rehberinizle . çok teşekkürler.

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon

Mesaj Yetkileri