Sayfa 4 / 5 İlkİlk ... 2345 SonSon
91 ile 120 arası toplam 147 sonuç

Konu: FM 2010 Taktik Rehberi by nannar (bölüm bölüm yayına girecektir)

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

pdf hali var imzamdaki linkte
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Maç sırası ve maç sonrası analizini bu bölümde yapacak mısın ?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

şu aralar ona vaktim yok

şu ana kadar gördüğüm en yararlı rehberlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Gerçekten eline emeğine sağlık. Sıradaki bölüm benim 2007 den beri çok araştırmama rağmen hala istediğim düzeye ulaşamadığım bir bölüm.

Umarım kısa süre içinde boş bir vakit bulursun ve sıradaki rehberi hazırlarsın

Bir sorum olacak size.FB deyim ve tek forvet olarak eneramo yu oynatıyorum.Teknik açıdan pek iyi değil ama staminası çok yüksek bir oyuncu bitiriciliği,kafa ve zıplama,topsuz alan,uzun şut gibi özellikleri de 15 nasıl bir forvet özelliği versem en iyi verimi alabilirim ?

öncelikle nannar, çok bilgilendirici bir rehber olmuş, teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim.
    foreverfener' in sorusuna gelince, kendi fikrime göre, bu forvetten deep lying forward - support göreviyle iyi verim alınacaktır.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by anka__61 View Post
    şu ana kadar gördüğüm en yararlı rehberlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Gerçekten eline emeğine sağlık. Sıradaki bölüm benim 2007 den beri çok araştırmama rağmen hala istediğim düzeye ulaşamadığım bir bölüm.

Umarım kısa süre içinde boş bir vakit bulursun ve sıradaki rehberi hazırlarsın
    inşallah ama pdf hali zaten yayında...ona ekleme yapamam da buradan yayınlarız ekini...

Quote Originally Posted by ForeverFener View Post
    Bir sorum olacak size.FB deyim ve tek forvet olarak eneramo yu oynatıyorum.Teknik açıdan pek iyi değil ama staminası çok yüksek bir oyuncu bitiriciliği,kafa ve zıplama,topsuz alan,uzun şut gibi özellikleri de 15 nasıl bir forvet özelliği versem en iyi verimi alabilirim ?
    hızı ve hızlanması da iyiyse poacher yani türkçesi nasıl çıkıyor bilmiyorum ama sanırım beleşçi forvet olması lazım Ama hızı düşük ama güçlü bir adamsa da target man (hedef forvet) olarak kullanabilirsin...

Quote Originally Posted by richard castle View Post
    öncelikle nannar, çok bilgilendirici bir rehber olmuş, teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim.
    foreverfener' in sorusuna gelince, kendi fikrime göre, bu forvetten deep lying forward - support göreviyle iyi verim alınacaktır.

rica ederim...

hocam öncelikle emeğine sağlık. 10.1 yamasında kendi yöntemlerimle çok başarılıydım fakat 10.2 de çok daha iyi bir kadro kurmama rağmen başarıyı yakalayamadım. Sizin taktik rehberinize önceden göz atmıştım lakin şimdi hepsini okudum. Çok yardımı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler..

müthiş bir rehber.. çok teşekkürler nannar emegine sağlık

bilgiler için çok teşekkür ederim. benim taktik bölümünde oyuncu bilgileri ile ilgili birkaç sorum olacaktı.

kanat oyuncularına roam to position yaptığımızda içeri girmelerini nasıl sağlayabilirim? gizli forvet ve atak pozisyonunda oynatıyorum bu seçim istediğim oyun tarzını sağlar mı?

2-wide play seçeneği tam olarak ne anlama gemektedir? türkçe çevirisi geniş oyun. dar alanda veya geniş alanda oyun oynandığında bu seçeneği nasıl kullanmalıyız? bu seçeneğin alt başlıklarının oyun içerisinde oyuna ve oyunculara nasıl etki yaptığını belirtebilir misiniz?

normal,
    cut inside >içeri kes
    hug touchline>çizgiye in
    move into channels> kanallara hareketlen

bu seçenekleri düşündüğümüzde benim istediğim yöntem move into channels mı olacaktır?

çok oldu ama iki soru daha soracağım; takım taktiklerinde yaptığımız seçimlerin özel talimatta değiştirilmesi ekstra farklılık getirir mi? örneğin defans çizgisini ileride defans oyunuları için defans çizgilerini kişisel olarak geride ayarladığımızda geride mi kalacaklardır? yada birleştirirsek defans çizgisi gerideyken defans oyuncularının da defans çizgisini özel talimatta da geride yaparsak takımın defans çizgisinin geride kurduğundan daha mı geride olacaktır?

kenar talimatları ana taktik ekranında değişiklik yaratır mı? örn: fırsat bulduğunda bindirme yap seçeneğini seçtiğimizde ve ana taktik ekranında beklerinize defansta kal seçtiğinizde herhangi bir değişiklik olmuyor. kenar talimatları ile taktik ekranındaki görünüm çelişiyor. bu durumda hangisi geçerli olacaktır?

şimdiden teşekkür ederim.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by nosferatu666 View Post
    bilgiler için çok teşekkür ederim. benim taktik bölümünde oyuncu bilgileri ile ilgili birkaç sorum olacaktı.

kanat oyuncularına roam to position yaptığımızda içeri girmelerini nasıl sağlayabilirim? gizli forvet ve atak pozisyonunda oynatıyorum bu seçim istediğim oyun tarzını sağlar mı?

ben TR yama kullanmıyorum ama bahsettiğiniz şey sanırım "inside forvet". Atak rolü oynadığında Hem topla ileri çıkar hem de ters kanattan gelen uzun toplara hareketlenerek ceza alanına girer... Support rolüyle oynarsa genelde kanatta kalır, gelen toplarla rakibi geçerek orta keser.... Yani yaptığın seçim dogru

2-wide play seçeneği tam olarak ne anlama gemektedir? türkçe çevirisi geniş oyun. dar alanda veya geniş alanda oyun oynandığında bu seçeneği nasıl kullanmalıyız? bu seçeneğin alt başlıklarının oyun içerisinde oyuna ve oyunculara nasıl etki yaptığını belirtebilir misiniz?

normal,
    cut inside >içeri kes
    hug touchline>çizgiye in
    move into channels> kanallara hareketlen

bu seçenekleri düşündüğümüzde benim istediğim yöntem move into channels mı olacaktır?

Geniş oyundan benim anladığım olay oyunu geniş alana yaydığımız dakikalarda oyuncuların hareketleneceği noktalar. Yani hug touchline dediğimiz oyuncu yan çizgilere yanaşarak oynayıp aldığı toplarla çizgiden inmeyi dener, cut inside dediğimiz oyuncu aldığı toplarla içe kat ederek ilerler... move into channels dediğimizse savunmada oluşan boşluklara girerek oynamaya çalışır... Yani kanat oyuncusu için cut inside daha mantıklı gibime geldi benim...

çok oldu ama iki soru daha soracağım; takım taktiklerinde yaptığımız seçimlerin özel talimatta değiştirilmesi ekstra farklılık getirir mi? örneğin defans çizgisini ileride defans oyunuları için defans çizgilerini kişisel olarak geride ayarladığımızda geride mi kalacaklardır? yada birleştirirsek defans çizgisi gerideyken defans oyuncularının da defans çizgisini özel talimatta da geride yaparsak takımın defans çizgisinin geride kurduğundan daha mı geride olacaktır?

zaten defans çizgisi gibi takımı direk ilgilendiren komutlar özel komutlarda yok ancak iki taraftara olan komutlarda eğer oyuncuda özel birşey seçili ise oyuncu o özel talimata göre davranıyor. Özel talimatlar ve genel takım komutlarının ayarları birbirinden bağımsız oluyor özeli değiştirirsen.Mesela pres ayarında takım taktiklerinde onu sona kadar dayadın ve bir de MC'de oynayan oyuncuna özel olarak tıklayıp onu da sona kadar özel ayarla dayadın. Senin sordugun soru şu sanırım; MC'de yer alan oyuncu herkesden daha fazla mı pres yapacak? Cevabım: Hayır Çünkü sonuçta orda yer alan bar bir değerdir.Mesela atıyorum o ayar çubugunda 20 sekme varsa takım ayarında 20 sekmeyi sona dayarsan özel oalrak adamı 20'ye ayarlarsan 20+20 değil, özel ayardaki 20 kadar pres yapar... Yani kısacası genel takım taktiğindeki gibi kalırsa o geçerlidir ancak özel ayarla değişirse özel ayar geçerlidir her oyuncu için...

kenar talimatları ana taktik ekranında değişiklik yaratır mı? örn: fırsat bulduğunda bindirme yap seçeneğini seçtiğimizde ve ana taktik ekranında beklerinize defansta kal seçtiğinizde herhangi bir değişiklik olmuyor. kenar talimatları ile taktik ekranındaki görünüm çelişiyor. bu durumda hangisi geçerli olacaktır?

Kenar talimatları direk olarak takımın taktik ayarlarına etki ediyor. Mesela "Exploit the middle" dediğinde taktik değiştiğinde genel takım taktiğine girersen pas yönünün ortadan olarak değiştiğini görürsün...Yani bir nevi hızlı taktik değişimi onlar...

şimdiden teşekkür ederim.
    cevapları mesajının içine yazdım umarım yeterlidir...

cevapların için sagol. ne yaptıysam olmuyor ben su an barcelonayı kontrol ediyorum, aslında kucuk takımlarla oynamayı daha cok severim ama max. yetenek ile taktigi cozmeye calısıyorum. gunumuzun 4-2-3-1 taktigini uyarlamaya calısıyorum. messi sagda ribery solda ama bir turlu iceri katedip ters ayakla sut cekmelerini saglayamadim cut inside deniyorum, move to channels ama farketmiyor iki kanat oyuncumda kim olursa olsun korner cizgisine inip orta yapmaya calisiyor. taktikte oynama yaptım, ribery ile messiyi att. mid. poziyonuna cektim ama gene kanata gidip aynı seyi deniyorlar. hatta messiye preffred move ile gobege hareketlen bile ogrettim

ayrıca uzun sut tum takim icin min. seviyede, her mac 25 sutun 15 i uzun sut bu da sanırım oyunun bir eksikligi

benim yapmaya calısıtıgım, tempolu kısa pas ile ara toplar yaparak ondeki 4 luyu gol pozisyonlarına sokabilmek ama olmayacak sanırım

oyuncular için duzenlenen secenekler cok onemli midir? mesela bir forveti poacher sectik, ama kisisel ayarlarda oynama yaparak hedef forvetle aynı duzeni sectik o zaman hedef forvet mi olur poacher mı? (cok mu sacma oldu
    Last edited by nosferatu666 : 08.Şubat.2010 at 16:55 Reason: ekleme

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Vallaha ters ayakla gidip şut çekmeyi 1 kez gördüm ben onuda sağ bek im yapmıştı Kullanmadığı ayakla 90 a asmıştı. sanırım nadir görülen olaylardan bu. Öndeki 4 adamı arapaslar ile pozisyona sokma olayını disco bana yapmıştı everton olduğu bir maçta çok gol yemiştim aynı şekilde sanırım ondan biraz bilgi alabilirsin Hasan hocam da yardım eder tabiki
    Football is simple,but Football Manager is not

nasıl ulaşabilirim o arkadaşlara?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

öncelikle uzun şut ayarı sadece taktik ayarlarınla değil oyuncuya verdiğin görevle de alakalı...mesela box to box mid. görevli oyuncular çok şut atıyor...

araya top kaçırma işi de hem hücum hattındaki oyuncuların görevleriyle hem de senin pas stilinle ilgili... orta alandaki oyuncularının orta açmalarını en aza indirip, try through balls ayarını yükseltirsen ve pas odagını da merkezden,yani ortadan yaparsan forvetlere bol bol ara pas denerler...

ßirader Tek KeLimeyLe Müthiş.... Fm Hayatında ßaşarıLar... =)

Quote Originally Posted by nannar View Post
    öncelikle uzun şut ayarı sadece taktik ayarlarınla değil oyuncuya verdiğin görevle de alakalı...mesela box to box mid. görevli oyuncular çok şut atıyor...

araya top kaçırma işi de hem hücum hattındaki oyuncuların görevleriyle hem de senin pas stilinle ilgili... orta alandaki oyuncularının orta açmalarını en aza indirip, try through balls ayarını yükseltirsen ve pas odagını da merkezden,yani ortadan yaparsan forvetlere bol bol ara pas denerler...

ustad min. seviyede tutuyorum, ama mactan maca degisiyor. bazen 5 sut atiyorlar bazen 15 sut maca gore degisiyor. kısa pas, through ball max. oynuyorum. pas odağı göbek cross ball min. seviyede. forvetler move to channels. ama dedigim gibi asıl sorun kanat oyuncularının içeri katetmemesi

oyuncular da oyunun en iyileri diyebilirim. xavi iniesta fabregas ortada degiserek oynuyor. kanatlar messi ribery, att. mid aguero, welliton, forvet ibrahimovic, dzeko degismeli oynuyorlar.

arkadaşlar dediğim sistemi başarabilmiş bir arkadaşşımız varsa taktiğini paylaşabilirse en azından inceleme fırsatı bulabilirim.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Hocam Eline Saglık..Gerçekten Süper....daha yeni gördüm valla....tekrardan eline saglık süper bir çalışma....

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

sağol... yalnız tekrar tekrar yazıyorum, rehberin pdf hali imzamda bulunan başlıkta var...

Nesil
    2008
    Yer
    fm

tesekkurler. acikcasi uzun zamandir gorup okuyamadigim bir konuydu bu. simdi okuma firsati buldum ve gercekten cok begendim. insanlarin hemen tepki vermemesinin sebebi sanirim bu rehberin bir anda okunup bitirilip "tamam simdi anladim" tarzindan ziyade oyunu oynarken lazim oldukca okunacak bir rehber olmasindan kaynaklaniyor. ben mesela bookmarks a ekledim ve taktik yapma surecinde gelip gelip bakacagim. gerci imzada varmis onu kaydedeyim daha kolay.

tesekkurler.

şu wide play play seçeniğini biraz daha açarmısınız

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by orhuneses View Post
    şu wide play play seçeniğini biraz daha açarmısınız

o seçeneği türkçeye kanat oyunu olarak çevirmişler sanırım ama ben seçilebilecek görevleri açıklayayım da sen nasıl anlarsan anla

"Cut inside" görevindeki oyuncular topu aldıklarında içeri doğru kat ederek oynarlar. Çizgiden inmezler,içe top sürerek savunmayı zorlarlar

"Hug touchline" seçeneğini seçtiğin oyuncular topu kenar çizgilerde beklerler. Oradan aldıkları toplarla çizgiden inmeye çalışırlar. Onlar da kanattan inerler yani

"Move into channels" görevli oyuncuların ise rakip yarı alandaki boşluklara kaçarak top almaya çalışırlar.

Bu görevler oyunda çok önemli... Sol ayaklı ve iyi top süren,tekniği yüksek ve adam geçebilen bir kanat oyuncunu sağ kanatta kullanıp "cut inside" görevi verirsen "Messi" gibi içe doğru inerek oynar Sanırım açıklayıcı olmuştur.....

nannar verdiğin bu eğitim mukemmel size çok teşekkür ediyorum ..ben bu oyunu kendimi bildim bileli oynarım ama benim de bir çok açıklarım çıktı ..
    teşekkür ederiz

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by fortispuer View Post
    nannar verdiğin bu eğitim mukemmel size çok teşekkür ediyorum ..ben bu oyunu kendimi bildim bileli oynarım ama benim de bir çok açıklarım çıktı ..
    teşekkür ederiz

Rice ederim... faydam oluyorsa ne mutlu

Mükemmel bir rehber ellerinize sağlık.

TT&F ile yarışacak düzeyde bence.

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Hocam merhabalar bi kaç sorum olacak

-Hold up ball ne demek ne durumlarda kullanılır
    -cross ball nedir ne durumlarda kullanılır
    -roam from position nedir ne durumlarda kullanılır
    -Bi de forvetler için defans arkasına sark komutu varmı
    Last edited by KaRaBükLü KraL : 20.Mayıs.2010 at 19:42

Quote Originally Posted by KaRaBükLü KraL View Post

Ulen O Kadar Öğrettik FMi Daha Öğrenemedin Len

Cross Ball, Orta Açmak İçin
    Roam From Position, Sürekli Pozisyon Değiştirmek İçin Tek Bir Alanda Sıkışık Oynama Demek Oyuncuya
    Forvetlerin Defansın Arkasına Sarkma İşini Poacher Forvetler Çok İyi Yapar. Onu Yapması İçinde Orta Alanda veya İyi Bir 10 Numara Yada Amcnin Ara Pasları Kullanması Lazım.

Hold Up Topla Daha Fazla Oyna Komutudur. Ama Teknik Oyuncun Yoksa Bu Komutu Eline Yüzüne Bulaştırır.

Neyse Benden Bu Kadar Çakma Kralım

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Mehmet açıklamış bazılarını ama bazılarını eksik açıklamış .anca işte, yeni yeni öğreniyor

Hold Up Ball, topu tutarak tempoyu yavaşlatmasını ya da arkadaşlarının hücum alanına gelmesini bekleyecek oyuncuna vereceğin bir komuttur.Güçlü fiziğiyle topu ayağında tutacak kadar da tekniği olan oyunculara verilebilir.Eğer tek forvet ve target man olarak oynatıyorsan forvetine bu ayarı verebilirsin. Ayrıca ön libero veya orta alandaki güçlü bir oyuncuya da bu görevi vererek hücuma çıkarken arkadaşlarının rakip alana geçmelerine fırsat yaratabilirsin..

Cross Ball, orta kesme işte bildiğin. Oyuncunun orta açmasını istiyorsan bunu verirsin. sık sık, bazen ya da nadiren diye 3 ayar var zaten. kenar oyuncularına ve oyun kurucuna verebilirin bu ayarı da...

Roam from position ayarına "evet" dediğin oyuncu sabit oynamaz. oyun içerisinde normalde verdiğin bölgeden ayrılarak markajdan kurtulmaya falan çalışır.Daha çok orta alanda hücuma katılmasını istediğin oyunculara ya da kanat adamlarına vereblirsin bu ayarı.

Forvetlerin arkaya kaçmaları içinde wide play'de move into channels ver, rolü atak olan advanced forvard veya poacher görevli oyuncular bunu iyi yaparlar. Tabi arkaya topu da orta alandan birileri atması lazım

bu kadar

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Mehmet açıklamış bazılarını ama bazılarını eksik açıklamış .anca işte, yeni yeni öğreniyor

Cross Ball, orta kesme işte bildiğin. Oyuncunun orta açmasını istiyorsan bunu verirsin. sık sık, bazen ya da nadiren diye 3 ayar var zaten. kenar oyuncularına ve oyun kurucuna verebilirin bu ayarı da...

Roam from position ayarına "evet" dediğin oyuncu sabit oynamaz. oyun içerisinde normalde verdiğin bölgeden ayrılarak markajdan kurtulmaya falan çalışır.Daha çok orta alanda hücuma katılmasını istediğin oyunculara ya da kanat adamlarına vereblirsin bu ayarı.

Forvetlerin arkaya kaçmaları içinde wide play'de move into channels ver, rolü atak olan advanced forvard veya poacher görevli oyuncular bunu iyi yaparlar. Tabi arkaya topu da orta alandan birileri atması lazım

bu kadar
    Çok sağol hocam şimdi çözdüm ne demek olduklarınıBu cross ball komutunu çapraz top mu ney öyle bişey bulmuştuBende dedim olsa olsa çapraz koşu falandırAma yanılmışız yawBu arada Mehmet abime şaşırmadım önüne gelenden 5 yediği için düşe kalka öğreniyo oyunun:

Çok sağol hocam şimdi çözdüm ne demek olduklarınıBu cross ball komutunu çapraz top mu ney öyle bişey bulmuştuBende dedim olsa olsa çapraz koşu falandırAma yanılmışız yawBu arada Mehmet abime şaşırmadım önüne gelenden 5 yediği için düşe kalka öğreniyo oyunun:

Sor Bakayım Nannar Hocana Benden Öğrendiği Oyunları Unutmuş mu

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Sayfa 4 / 5 İlkİlk ... 2345 SonSon

Mesaj Yetkileri