Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 69 sonuç

Konu: Gerçek Taktikleri Oyuna Uygulama Projesi

Default Gerçek Taktikleri Oyuna Uygulama Projesi

Gerçek Hayattaki Taktikleri Oyuna Aktarma Projesi

Arkadaşlar benim aklıma çok güzel olduğuna inandığım bir proje geldi. Bu Projeyi aslında kendi sitem için düşündüm ancak bu sitedeki "Taktik Uzmanları"nın çokluğu ve futbolseverlerin fazla olması nedeniyle bu sitede yapmayı öneriyorum.

AnaHatlar
    • Birkaç tane Yakın tarihe ait orjinal taktikler seçilecek.
    • O taktiğin nasıl işlediğine dair araştırma yapılacak ve taktiği açıklayıcı ürünler bulunacak. (Video, Metin, gibi)
    • Taktiği oyuna uyarlamak için öneriler alınacak. Denemeler yapılacak.
    • Ve son olarak .tac dosyası sunulacaktır
    İlk Etapta Yapılması İçin Önerdiğim 10 taktik
    1. Hollanda 1970'ler - TOTAL FUTBOL
    2. Barcelona 2008-2010 - 4-3-3
    3. Yunanistan 2004 Otto Rehagel - DEFANS FUTBOLU
    4. Brezilya 2002 - ÇAĞÜSTÜ 3-5-2
    5. İspanya 2008 - 4-1-4-1
    6. Arsenal2009 - 4-2-3-1
    7. Chelsea 2007-2010 - 4-1-2-1-2
    8. Anadolu Stil - Yılmaz Vural - 4-1-4-1 / 5-4-1
    9. Manchester United 2007-2009 - 4-4-2-0
    10. Galatasaray 2000 - 4-1-2-1-2
    11. Fenerbahçe 2007-08 - Zico - 4-2-3-1
    Yapılması gereken taktikler için önerilerinizi yapın ekliyelim 1. mesaja.
    Lütfen bu projeye katılın ; önerilerinizle destek verin sonucu çok güzel olabilir..

Teşekkürler şimdiden
    Last edited by arenafutbol : 09.Aralık.2009 at 21:38
    iletişim: [email protected]

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Ben deneyebilirim birkaçını ama bu dediğin taktiklerin takım komutlarını nereden bulabilirim?

İşte arkadaşlar oldukça fazla veri toplamalıyız, araştırmalıyız taktikler hakkındaki komutları doğru aktarmak için.
    Ben buldum mesela Total Futbol la ilgili birşeyler. Sizde bulduğunuz işe yarar şeyleri paylaşın lütfen

Michels’in sistemi şimdiye kadar ki sistemlerden nitelik, felsefe ve anlayış olarak çok farklıydı. Futbol dünyasında bir devrim olarak algılanan ve öz olarak ‘’toplu hucum, toplu müdafa’’ konseptiyle hareket eden, ‘’Total Futbol’’ sisteminde, tüm oyuncuların hücum ve savunma yapmak gerekliliğinde olmaları, futbolda tüm mevkii ve oyunculara bakış açısının değişmesine neden oldu. Bu sistemin pratiğe geçirilmesinde, tüm oyuncuların hem hücum hem de savunma yapacak olmaları, oyuncularda yüksek kondisyon, fizik ve hız gerektirmekteydi. Aslında günümüz 3-5-2 veya 4-4-2 sisteminde olduğu gibi kanat oyuncularında olması gereken özellikler, bu sistemin olmazsa olmazıydı. Bu sistemin pratiğe geçirilmesiyle, Ajax 1968/69’da Şampiyon Kulüpler Kupası’nda Milan ile final oynarken; bu kupayı 1971, 1972 ve 1973’te üst üste üç yıl kazandı ve Avrupa’da bir fırtına gibi esti. Aynı sistemle Hollanda Milli Takımı 1974 Dünya Kupası’nda finale yükseldi, 1988’de ise Avrupa Kupası Şampiyonu oldu.

Bu sistem futbolun daha hızlı ve güçlü oynanmasını zorunlu kılmaktaydı. Total futbol ile agresif ve topyekün mücadelenin tekrar sahalara geri dönmesi, kanatların önemini bir kat daha arttırdı. Ancak, Total Futbol’de olması gereken yüksek fizik ve kondisyonun maç boyunca devam ettirilmesinin zorluğu ve bu dayanıklılığı gösterecek özellikte yeterli futbolcunun bulunamayışı, bu sistemin Avrupa ülkelerinde cazibesini zaman içinde yitirmesine neden oldu.
    İşte bu tarihsel ve işlevsel gereklilik, ilk olarak karşımıza hücum ağırlıklı, savunma ile orta saha arasındaki bağı ilk kez kuran ve bloklar arasında ilk kez koordinasyonun sağlanmaya çalışıldığı 2-3-5 sistemini çıkartır. Bu sistemi daha sonra WM sisteminin temelini oluşturacak olan ve savunma güvenliğinin biraz daha ön plana çıktığı 3-2-5 sistemi takip edecektir, ancak ne yazık ki bu sistemin ömrü çok da uzun olmayacaktır. Ofsayt kuralının değişmesiyle birlikte, modern futbolun ve sistemlerin öncüsü olarak görülebilecek ve ilk defa Arsenal’in menaceri Chapmann tarafından pratiğe geçirilen WM sistemi 1930-1954 arası yaygın olarak kullanılır. Çağdaş sistemlerin öncüsü olarak görülen bu sistemin daha sonra yerini Brezilyalıların iki stoperli 4-2-4 sistemi alır ki; bu sistem bugün uygulanan dörtlü savunmanın da çok kaba temellerini oluşturur. Bugün de hala çok kullanılan 4-3-3 sistemiyle, 4-2-4 sisteminin orta sahadaki zorluğunu gidermeye yönelik olarak, ilerideki forvetlerden birisi orta sahaya çekilerek, orta alanın dengeli kontrolu sağlanmaya çalışılıyor.
    Tamamının Linki: http://www.fikrimyok.com/Futbolun-Ta...-M-t31111.html

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Çok güzel bir uygulama, gerçek hayatta kullanılan taktikleri oyunda uygulamayı bende çok seviyorum. Bu nedenle de yönettiğim takımlarda ilk sezonlarda genelde transfer yapmam ve onları oynadıkları şekilde oynatmaya çalışırım.

Ortaya güzel şeyler çıkacağına eminim, destekliyorum bu projeyi.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ayrıca konuyu da taktik alanına alıp sabitledim. Oluşturulan taktikleri projenin ismiyle siteden de sunarız.
    "YÜCE ATATÜRK"

Teşekkürler verdiğin destek için.
    Sabitlenmesi iyi oldu. Eminim çok güzel ürünler çıkacaktır bu proje sonunda. Müthiş bir taktik pakedi oluşturulabilir

Galatasaray 2000 hakkında bilgiler

Galatasaray genelde 4-3-3 benzeri bir taktikle oynarsa da Fatih Terim maç esnasında taktiksel değişiklikler yapmayı sever.Bu taktik maç sırasında genelde 2-5-3 görüntüsündedir.Galatasaray'a başarıyı getiren gerçek sır ise Galatasaray'ın forvet hattından itibaren uyguladığı prestir.

http://hakan.sukur.tripod.com/players-tr.htm

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

msn'de de bahsettiğim gibi müsait oldugumda projeye destek amaçlı çalışmalar yaparımkardeş fikir güzel...
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Teşekkürler Nannar abi zaten senin gibi bir taktik dehası olmadan olmazdı Taktikten anlayan iyi futbol seyircilerini bekliyoruz gerçekten

Yunanistan 2004 - Otto Rehagel

Link http://www.cbc.ca/sports/soccer/euro2004/teams/greece.html

Style of Play:
    Greece isn’t a country that scores a lot of goals – in fact, it only scored eight times in the qualifiers, the lowest tally of any of the 16 teams competing in Portugal. At the same time, however, Greece only gave up four goals, thwarting such word-class strikers as Spain’s Raul and Andriy Shevchenko of Ukraine. Needless to say then that strength through solid defensive play defines the Greek game. Greece plays with a variety of lineups, often changing formations as the game progresses. However, coach Otto Rehhagel will likely employ an ultra-defensive 5-3-2 in Portugal, with a sweeper (Traianos Dellas or Michalis Kapsis) playing behind the back four defenders. Just in case you doubted Greece’s commitment to defence, they employ a holding midfielder (Theodoros Zagorakis) in front of the defence when using this 5-3-2 formation. That leaves all the creative work up to the two wide midfielders (Vassilis Tsiartas on the right and probably Stelios Giannakopoulos on the left). They are given free license to roam into the centre of the field and press forward, lending support in attack to the two forwards (Demis Nikolaidis and Angelos Haristeas) who play as out-right target-men. Rehhagel might also use a 4-5-1 formation, where two holding midfielders close down and press their opponents in the middle of the field and try to get the ball out to the wingers who then feed it to the lone striker up front.
    Strengths:
    Defence – The stingy Greek defence conceded only four goals in eight qualifying matches. Greece’s commitment to defensive stability is the main reason why they won their qualifying group ahead of heavily-favoured Spain, reeling off six shutout wins in a row. Greece plays an intelligent defensive game, taking few chances.
    Coaching – In Otto Rehhagel, Greece has one of the most astute and crafty coaches in international soccer. He took over the Greek national team shortly after it failed to qualify for the 2002 World Cup and two years later led them to Portugal. Noted for challenging and getting the most out of his players, he was also responsible for instilling a much-needed sense of discipline in his players.
    Tactical flexibility – Unlike other nations, Greece is not tied down to one formation. Rehhagel has fashioned a team of players that can easily go from a defensive 5-4-1, 5-3-2 or 4-4-2 formation to an attacking 3-4-3 or 4-5-1 when it has possession of the ball. The Greeks’ expert ability to adjust and adapt as the game progresses and changes will serve them well.

Nesil
    2007
    Yer
    Varna-Bulgaristan

Mükemmel bir proje...

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

merhaba bencede cok guzel bir proje elimde bu proje ile orutusucek cok guzel bir dosyada mevcut muhakkak sendede vardir zaten , elimde geldigince bende yardimci olmak isterim projeye

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Gerçekten çok iyi bir proje fakat zamanım yok. Keşke biraz zamanım olsa da araştırıp uygulayabilsem.
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Çok güzel bir fikir, ben de gerçek taktikleri kullanmayı severim.
    Fakat Tactical Theorems'de planladığınız taktiklerin bir kısmı anlatılmış, onlara da bir bakın bence.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

2007-2008 zamanında çeyrek finale çıktığımız sezonki Zico'nun Fenerbahçe'si yapılabilinir mi ?

Nesil
    2005
    Yer
    Çanakkale-17

Güzel bir proje umarım iyi olur.

Quote Originally Posted by MeMo View Post
    2007-2008 zamanında çeyrek finale çıktığımız sezonki Zico'nun Fenerbahçe'si yapılabilinir mi ?
    MeMo ben o taktiği FM2008 için yaptıydım ya zaten :P Ama yayınlamadım
    Bir Dost

Hellbells

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Default Catenaccio

Madem boyle guzel bi baslik acildi bende hemen bi ornekleme yapiyim su anda basarili olan bir cok t. direktorun hocasi olan catenaccio nun efsanevi inter taktigi

1 - alan savunmasi yapan libero , onundeki 3 adam markaji uygulayan defans in arkasinda oynar

bunun amaci 3 adam savunmasi yapan defansin arkasina atilan toplari kesmekdir zaten o mevkinin ismide ingilizcede SWEEPER (supurucu) dur yani defans arkasina atilan toplari supurur

2 - Sol kanat oyuncusu ceza sahasi icine sarkar

3- ikinci forvet rakip defans ile orta sahasi arasina iner ve trequartistsa (three quarters) rolunu ustlenir

three quarters = 3. ceyrek anlamina gelir anlam olarak bu oyuncunun gorevi rakip defans ile orta sahasi arasindaki bosluga inerek bir AMC gorevi ustlenebilmesidir fakat forvet bolgesinde oynayip bu gorev verilirse her zaman daha tehlikeli olucakdir cunku yeri geldigi zaman bir forvet gibi gol atip , rakip defans bunalttigi zaman da defans la orta saha arasina inip top istiycekdir

4- asimetrik olan dizilis sol bek ve sag kanat oyuncusun hem defans hemde ofans oynamasini gerektirir

ewet benim cok saygi duydugum ve bana gore futbol da arrigo sacchi ile bir devrim yapmis olan catenaccio nun taktiginin genel hatlari bunlardir , eger benim gecen sezonki ve bu sezonku taktiklerimi incelediyseniz hep catenaccio ve arrigo sacchi nin dehasi uzerine yaptigim taktiklerdi , ilerleyen gunlerde bu konu bir proje haline donusurse seve seve bu taktigi ve arrigo sacchi nin taktigini oyuna yansitabilirim saygilar

Teşekkürler arkadaşlar
    Veri toplama kısmını ne kadar iyi yaparsak o kadar başarı sağlarız gibi geliyor

Quote Originally Posted by MeMo View Post
    Gereken taktik bilgileri bulunursa neden olmasın. Zico'nun takımı iyi işliyordu o dönemde. Bu taktiği oyuna aktarmak güzel olacaktır eminim

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

bilgi bulmk çok zor , hatta imkansız malesef.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Catenaccio taktiğini denedim ben fakat o kalitede sağ ve sol bek veya geri kanat oyuncusu bulmak çok zor . Dünya'da yok mu bu oyuncular var tabiki fakat bunlar üst düzey takımlarda oynuyor(dani alves, maicon). Tabi bu bölgelerde sabri gibi oyuncular iş yapabiliyor. Dayanıklı 90dk koşan , hızı en az 16-17 olan makul seviyede top çalması ve orta açması olan oyuncular. Kısaca bu taktiği yapmak biraz uğraştırır. Bu taktiğe uygun oyuncular bulmaksa 4-5 kat uğraştırır.
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Default Franz Beckenbauer in Almanyasi

''Tactical theorems 10 den alintidir''

3-5-2
    Manager: Franz Beckenbauer
    Country: West Germany
    Modern Notation: 3-5-2
    Era: Modern, Contemporary
    Honours: World Cup 1990

Sorusu olan yada cevirmemi istediginiz birsey varsa lutfen sorun

Default 4-1-4-1 Bülent UYGUN -Kontra İNANIN PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ

4-1-4-1 Bülent UYGUN -Kontra İNANIN PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ

KESİNLİKLE DENEYİN!!!

Uzun uğraşlarım sonucunda sonunda Bülent UYGUN felsefesince tpolu defans ve toplu atak taktiğimi ürettim.Bu taktikle tüm takımlara karşı büyük başarılar elde ettim.

-- Taktiksel istatiklere bakılırsa topla oynama düşük, ortalama %42 - % 57 gibi
    -- Şut bakımdan rakipten sayıca üstün
    -- Rakibin size attığı şut az, ki fazla olsa bile kaleyi tutan çok az
    -- Kontra atak futbolu ile ilk pozisyon ilk gol misali
    -- Genelde goler 25-60. dk arası
    -- Neredeyse rakipten gol yeme az (Örneğin: 2-0... gibi maç sonuçları)

Ben bu felsefe ile oynadım.Çok iyi sonuçlar aldım.Şurasını net söylüyorum ki; Gözlemlerim çerçevesinde BÜLENT UYGUN' un ligdeki oynattığı maçlardaki felsefe ile aynı ki YALNIZ

ÖNEMLİ: Felsefe ile maça başladığımızda

Kenar Talimatları kısmından -- Topu İleri At
    -- Boşluklara Pas At
    -- Topu Kanatlara At
    -- Dar Alanda Oyna
    -- Daha Dibe Gir ( Defansı Geri Çek )

Bu taktikte bu seçenekler kesinlikle kullanılmalıdır.Kenar talimatlarını Türkçe olarak verdim." Fm 2010 Türkçe Yama " şeklinde arattırıp yüklerseniz bu seçenekleri kolayca seçersiniz.İngilizce oynuyorsanız Turksportaldan taktik oluşturma rehberinden ingilizcesini bulursunuz.

Bunların yanısıra;

Forvete Güç,Hız ve Bitiriciliği iyi olan oyuncu bulursanız kontradan golleri kaçırmadan atarsınız.

BU TATKTİK İLE SİVASSPORU ŞUANDA YÖNETİYORUM.TAKTİĞİ OLUŞTURURKEN İLK 10 HAFTADA 14. İKEN TAKTİĞİ OYGULAMAYA KOYDUKTAN SONRA 28. HAFTADA 4. SIRADAYIM.EN BAŞTA OYNASAYDIM ŞAMPİYON OLURDUM.

ceb58: Teşekkürler listedeki Anadolu taktik bu olabilir gerçekten. Deneyip sonuçları yazacağım

izmer96: Verdiğin destek için çok teşekkürler. Bulabildiğin bu tarz bilgileri paylaşman çok işimize yarayacaktır
    Tekrar tekrar teşekkürler

Galatasaray 2000 Diziliş

Galatasaray o dönemde ileri uçtan Hakan Şükür'le başlayıp pres yapardı. Bu pres Galatasaray'ın temel taşıydı.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Ortashadaki okan ve ümit kanat mı ?

Chelseanin dizilisi nasil yardimci olabilirmisniz bu yilki ama?

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ben arzu ederseniz, Lucescu nun efsane 3-5-2 taktiğini yapar ekLerim
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Evet abi çok iyi olur bu.

Yeri değil belki ama Total Dominasyon üzerinde çalışmaların varmı abi ? Çıkacakmı bu yıl ? Bekliyorum heyecanla

Quote Originally Posted by Ahmet Goktas View Post
    Ortashadaki okan ve ümit kanat mı ?
    Suat : DM
    Ümit-Okan : MC
    Hagi : AMC
    Hakan Ş.-Arif : ST

sanırım

Quote Originally Posted by Luffy View Post
    Ben arzu ederseniz, Lucescu nun efsane 3-5-2 taktiğini yapar ekLerim
    süper bir fikir
    çok güzel olur

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Yarın Allah'ın izni ile birine başlamayı düşünüyorum.Listeden seçcem kafamda bişey yok şu an

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

3-5-2 çaLışmaLarına başLadım. En kısa sürede ekLeyeceğim.

TotaL dominasyonu da İLhan abiniz geLince haLLeder. Yakında dönecek kendisi..
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Total Futbol'u İlhan abimize bırakıp diğer taktiklere yoğunlaşalım bence İlhan abi o konun, taktiğin dehası

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri