Sayfa 13 / 17 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon
361 ile 390 arası toplam 484 sonuç

Konu: 10.3.0 Yaması Çıktı

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Mevcut yapılan benim tavsiye ettiğim ile aynı olsaydı bugünkü korner hatası 3 sene önceki ile benzeşmezdi.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Mevcut yapılan benim tavsiye ettiğim ile aynı olsaydı bugünkü korner hatası 3 sene önceki ile benzeşmezdi.
    Benzesir Ilhan. Yorgan kullanana kisa olursa ya gogus disarida kalir, ya da ayaklar. Yorgani ceke ceke sadece bir yerdeki zaaf duzelirken, baska bir yerdeki zaaf ortaya cikar. Onemli olan yorgani buyutmek.

Iste bu yuzden beta test yapanlara toz kondurmuyorum. Cunku onlar sadece ayaklar disarida kaldi, gogus disarida kaldi diye soyleniyor. Ya yorgan orulup buyutulecek, ya da cekistirmeye devam edip bir ayak usuyecek, bir gogus.

Nesil
    2006
    Yer
    Bandırma-10.5

o zaman tester sayısının artması lazım. Testlere daha önce başlanılması lazım, tabii bilmiyorum ben kaç tester var, oyun-yamanın çıkışından ne kadar önce başlanıyor denenmeye...
    Bunun için can atacak çok insan var.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Korner konusu bence testerlardan çok oyun kodları ve yapay zeka ile ilişkili. Oyun gerçekte olmayacak şeylere müsait ve o kadar çok olasılık var ki, her olasılığı denemekten ziyade bazı genel düzenlemerle bu konuda sonuca gidilebilir diye düşünüyorum.

Konuyu biraz açacak olursak, gerçek hayatta kornerlerde itme çekmeler, bozmalar, ve topun geldiği yere yığılmaların çok olduğu bir gerçek. Topa vuracak adam markajdan kurtulacak, ne kadar kuvvetli olursa olsun dengesi bozulacak, topun geldiği yükseklik, sertlik vs. hepsi etkili olacak, topun geldiği yere doğru başka kişiler de hareket edecek ve ondan sonra o kalabalıkta topa vurup gol yapmaya çalışacak. Gerçekte genelde olan bu.

FM'de nasıl oluyor. Topu ön direğe ortalama komutu verdin. Ön direğe 2 adam, ön direğe hareketlenen 2 adam daha koydun. Orta oraya geliyor. Ortanın geldiği defans ile hücumcu topa çıkıyor. İyi olan kimse topa o vuruyor. Testerların çözeceği birşeyden ziyade, kodlamayla çözülebilecek bir şey. Sen hava topunda Crouch ile Gallası çıkarırsan teke tek genelde Crouch alır. Ama kornerler birebir kalınan pozisyonlar değil. İstediğin kadar Crouch olsun. Koy ön direğe ne kadar top ona geliyor. Top ona gelene kadar çok faktör var. Ama oyunda iyi kornerci varsa top ona geliyor, onu marke adam genelde topa vuramayacağı için hava topunu Crouch alıyor. Çözüm olarak korneri kullanan adamın isabet oranı düşürülebilir böylece rakip defans daha çok top uzaklaştırabilir veya toplu defans daha iyi yapılabilir. Rakibin iyi kafacısı marke ettirilir. Önüne adam koyular. Ona iyi yerde top geldirmemeye çalışılır vs.

Yapay zekaya gelince, uzun şutu 15+ olan bir adamı ceza sahası dışına koy, korneri 15+ olan birine de korneri dışarı kullandır de. Ne kadar gol şansı yakalanıyor. Halbuki gerçekte o adam oraya gittiğinde o adamın önünü kapayacak, topun ona gelmemesini veya gelirse şut şansı olmamasını sağlayacak bir adam oraya gider. Çok basit bir savunma kuralıdır. Ama FM'de bu çok basit kurallar tam olarak uygulanamıyor maalesef.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

10.3 yamasını kurduktan sonra oyunda farkedilir bir yavaşlama oldu, var mıdır bir çözüm önerisi olan?

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Benzesir Ilhan. Yorgan kullanana kisa olursa ya gogus disarida kalir, ya da ayaklar. Yorgani ceke ceke sadece bir yerdeki zaaf duzelirken, baska bir yerdeki zaaf ortaya cikar. Onemli olan yorgani buyutmek.

Iste bu yuzden beta test yapanlara toz kondurmuyorum. Cunku onlar sadece ayaklar disarida kaldi, gogus disarida kaldi diye soyleniyor. Ya yorgan orulup buyutulecek, ya da cekistirmeye devam edip bir ayak usuyecek, bir gogus.
    Benim test yapanlarla alakalı bir problemim yok. Testing olayının eksik kaldığını belirtiyorum. Bir yama yapılıyor ve maç motoru iyi test edilmiyor. İyi test edilse bu korner hatası olmazdı.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

Benim test yapanlarla alakalı bir problemim yok. Testing olayının eksik kaldığını belirtiyorum. Bir yama yapılıyor ve maç motoru iyi test edilmiyor. İyi test edilse bu korner hatası olmazdı.
    Bir gun beta test yapma firsati bulursan eksik kaliyor mu, kalmiyor mu gorursun.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Knightmare View Post
    o zaman tester sayısının artması lazım. Testlere daha önce başlanılması lazım, tabii bilmiyorum ben kaç tester var, oyun-yamanın çıkışından ne kadar önce başlanıyor denenmeye...
    Bunun için can atacak çok insan var.
    Bu FM 2010 oncesi yapildi.

FM 2009 ile FM 2010 arasinda da bu nedenle cok buyuk fark var. Fark yok diyen, malesef bakmiyor (veya FM 2009'u hatirlamiyor).

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Bir gun beta test yapma firsati bulursan eksik kaliyor mu, kalmiyor mu gorursun.
    Ömer tamam, bu adamların yaptıkları işi gördün, onlara toz kondurtmam diyorsun, benim derdim bu arkadaşlarla değil. Onlar FM oynamayı seviyor ki bu işi isteyip yapıyorlar. Ama ya bu işi eksik yapıyorlar, ya da yöntemleri yanlış. Yani onlardan istenen yöntem yanlış. 1 hafta sürdü sadece yama çıktıktan sonra normal bir kullanıcının bug tespiti.

Şimdi ben SI'ı bundan dolayı sorumlu tutarım. Sebebini de iyi test edilmediğine yorarım. İsterse gece gündüz rapor teslim etsinler.

Her zaman daha iyisi vardır. Her zaman daha çok çalışanı vardır. Her zaman bir kişi veya kurum daha iyisini yapabilir.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Şimdi sakatlığınada........ Yahu bir maç ya bir maç sakat oyuncu çık-ma-sın öf.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by PaulC (SI Games'ten)
    We did indeed spend at least a week almost only looking at corners in an attempt to close as many exploits as possible. Guess we didnt have the time nor manpower to close all.

I'll be completely straight with you guys. There wont be any more ME changes for FM2010 and all my work will now go into FM2011. The advice for FM human vs AI is if you dont like it dont use it. The AI certainly wont use it against you. Also, from FML beta feedback it seems that these kinds of exploits are generally defendable by human teams if the managers set up intelligently which means FM network and FML games are less likely to be affected.

Cheers,
    Paul
    SI'da bu korner hatasını araştırıken buldum.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Nesil
    2007
    Yer
    Konya

Quote Originally Posted by Ahmet Goktas View Post

bir maçda 2 oyuncunun sakatLanması kadar doğaL birşey var mı?

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Bravo alkışlıyorum seni , dur ayağada kalkayım bi saniye.

Sadece bu maçta sakatlandığını çıkardın yani bu kadar sayfayı okuduktan (!) sonra .

Gökhan Ünal'ı toplamda 10 maç bile oynatmadım ilk sezon, Barcelona istedi. Transfer konusu çok can sıkıcı olmuş. Gerçekçiliğe inanılmaz balta vuruyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Bu yama tamamen hayal kırıklığı benim için. Artık oyuncu karşı karşıya kaldığında yaslanıyorum arkama golu izliyorum.

Fikstür ve Lig Tablosu..

Kadro:

GK - Serkan Kırıntılı

DR - Geremi

DL - Stefan Radu

DC - Ediz

DC - Shilla

DMC - Jan Rajnoch

MR - Volkan Şen

ML - Ozan İpek

AMC - Sapara

ST - Mehmet Çakır

ST - Eneramo
    Last edited by KaPaLı : 10.Mart.2010 at 09:31

Quote Originally Posted by crespo009 View Post
    Bu yama tamamen hayal kırıklığı benim için. Artık oyuncu karşı karşıya kaldığında yaslanıyorum arkama golu izliyorum.
    İnan bende son 3 maç gol atamadım. (0-1, 0-0, 0-0)

Tabii ki benim için de hayal kırıklığı.

Nesil
    2003

Ömer tamam, bu adamların yaptıkları işi gördün, onlara toz kondurtmam diyorsun, benim derdim bu arkadaşlarla değil. Onlar FM oynamayı seviyor ki bu işi isteyip yapıyorlar. Ama ya bu işi eksik yapıyorlar, ya da yöntemleri yanlış. Yani onlardan istenen yöntem yanlış. 1 hafta sürdü sadece yama çıktıktan sonra normal bir kullanıcının bug tespiti.

Şimdi ben SI'ı bundan dolayı sorumlu tutarım. Sebebini de iyi test edilmediğine yorarım. İsterse gece gündüz rapor teslim etsinler.

Her zaman daha iyisi vardır. Her zaman daha çok çalışanı vardır. Her zaman bir kişi veya kurum daha iyisini yapabilir.
    Her zaman daha iyisi oldugunu inkar etmedim. Benim itiraz ettigim 2 kisiye para verip, cok daha buyuk bir kitle ile yapilandan daha iyi yapilabilecegini iddia etmendi.

SI'da bu korner hatasını araştırıken buldum.
    Evet. Orada zaman yetmezligi veya tester yetmezliginden bahsedilmis ki bunlarin ikisi de dogru. Ozellikle de zaman yetmezligi. Senin yazdigin gibi testerlarin isini yapmamasindan bahsedilmemis. Zaten beraber calistigi ve ilerde de beraber calisacagi insanlari atese atmaz kimse.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    araştırmacı arkadaşlara bir sorun olacak arka sayfaları okumaya çalıştım sorulduysa gözümden kaçmış olabilir:
    oyun ocak güncellemesi olduğuna göre toraman ve delgadonun sakatlalıkları ocak ayına göre kısaltılıp, nihatın askerliği düzeltilemezmiydi.
    ferdinandın sakatlığı eklendi çünkü 10.3 de.
    Delgado ve Toraman: Oyun Temmuz ayinda basliyor. Bu tarihte bu oyuncular sakattli. Daha once girilmis sakatliklari veritabanindan silmememiz isteniyor. Eger SI sakatliklarin duzelmis olarak oyuna yansimasini isteseydi, bunu girilmis sakatliklari gozardi edecek bir kod ekleyerek yapardi.

Ferdinand'a gelince. Sakatliklar eklenmis, cikartilmamis.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Her zaman daha iyisi oldugunu inkar etmedim. Benim itiraz ettigim 2 kisiye para verip, cok daha buyuk bir kitle ile yapilandan daha iyi yapilabilecegini iddia etmendi.

Evet. Orada zaman yetmezligi veya tester yetmezliginden bahsedilmis ki bunlarin ikisi de dogru. Ozellikle de zaman yetmezligi. Senin yazdigin gibi testerlarin isini yapmamasindan bahsedilmemis. Zaten beraber calistigi ve ilerde de beraber calisacagi insanlari atese atmaz kimse.
    Alıntı yaptığım şeyleri dediklerime kanıt göstermek için alıntı yapmadım. Sadece böyle bir şeyin varlığından ve yapılan açıklamadan bahsetmek için yaptım.

Tester'ların işini yapamaması gibi net bir dille ifade etmedim. Bak Ömer. Ortada bir hata var. Ve bu hata ne hikmetse 1 hafta içinde bulunuyor normal oyuncular tarafından. Ve ne hikmetse bu hata 2007'deki korner hatasının bir benzeri. Bu da burada bir eksiklik olduğunu gösteriyor. Ben kendi başıma maç motorunu test etsem sadece korner için, bunu bulurdum. Ben bunu dile getirmek istiyorum. Elbette ince detaylar vardır, daha dikkatle yapılması gereken şeyler vardır ancak korner hatası, farkedilmesi nispeten kolay olan bir şey ki normal kullanıcılar bunu farkedebiliyor.

Benim demek istediğim, bu testing işine daha çok vakit ayrılmalı. Yapan adam günde bir sürü saatini buna ayırmalı. Ve bunun için para almalı ki ciddiyetle yapabilsin. Testing o kadar önemli ki, kod kadar önemli. Bedavaya yapılacak bir iş değil asla.

Nesil
    2003

Alıntı yaptığım şeyleri dediklerime kanıt göstermek için alıntı yapmadım. Sadece böyle bir şeyin varlığından ve yapılan açıklamadan bahsetmek için yaptım.

Tester'ların işini yapamaması gibi net bir dille ifade etmedim. Bak Ömer. Ortada bir hata var. Ve bu hata ne hikmetse 1 hafta içinde bulunuyor normal oyuncular tarafından. Ve ne hikmetse bu hata 2007'deki korner hatasının bir benzeri. Bu da burada bir eksiklik olduğunu gösteriyor. Ben kendi başıma maç motorunu test etsem sadece korner için, bunu bulurdum. Ben bunu dile getirmek istiyorum. Elbette ince detaylar vardır, daha dikkatle yapılması gereken şeyler vardır ancak korner hatası, farkedilmesi nispeten kolay olan bir şey ki normal kullanıcılar bunu farkedebiliyor.
    Veya 10.2'de bu korner taktigini zaten kullanan ve uygun derecede basarili olan birisi, 10.3'de ayni taktigi kullanmaya devam ettiginde olaganustu bir durum ile karsilasiyor.

Bu kisi beta test ekibinde olsa, bu sorun olmadan cikacak oyun. Ama baska bir yerde sorun olacak.

Benim demek istediğim, bu testing işine daha çok vakit ayrılmalı. Yapan adam günde bir sürü saatini buna ayırmalı. Ve bunun için para almalı ki ciddiyetle yapabilsin. Testing o kadar önemli ki, kod kadar önemli. Bedavaya yapılacak bir iş değil asla.
    Yorgan ornegini tekrar veriyorum.

Bir yerden cekersen, diger taraf acik kalir. Beta test yapan bir acigi bulur ve kisa yol ile duzeltilirse, baska yer acik kalir.

Eninde sonunda yamanin cikartilma zamani gelir ve yine bir yer acik kalir.

Yorgan orulmeye devam ettigi surece de boyle olur.

Ben sana eksikligi, zaafi anlatiyorum. Sen bana beta test iyi yapan, parali yapan olursa diyorsun. Onlar da var. Sega'da da var, SI'in icinde de var. Ama sorun beta test degil. Sorun zamanin kisitli olmasi ve bazi durumlarda yorgani ormek yerine cekistirmenin gerekmesi.

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Veya 10.2'de bu korner taktigini zaten kullanan ve uygun derecede basarili olan birisi, 10.3'de ayni taktigi kullanmaya devam ettiginde olaganustu bir durum ile karsilasiyor.

Bu kisi beta test ekibinde olsa, bu sorun olmadan cikacak oyun. Ama baska bir yerde sorun olacak..
    Abi 10.2'de o kadar çok korner golu olmuyodu ama 10.3'te arka direğe kullandığım her top gol. Defans oyuncum takımın yedek forvetinden daha çok gol atmış.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Bu kisi beta test ekibinde olsa, bu sorun olmadan cikacak oyun. Ama baska bir yerde sorun olacak.

Yorgan ornegini tekrar veriyorum.

Bir yerden cekersen, diger taraf acik kalir. Beta test yapan bir acigi bulur ve kisa yol ile duzeltilirse, baska yer acik kalir.

Eninde sonunda yamanin cikartilma zamani gelir ve yine bir yer acik kalir.

Yorgan orulmeye devam ettigi surece de boyle olur.

Ben sana eksikligi, zaafi anlatiyorum. Sen bana beta test iyi yapan, parali yapan olursa diyorsun. Onlar da var. Sega'da da var, SI'in icinde de var. Ama sorun beta test degil. Sorun zamanin kisitli olmasi ve bazi durumlarda yorgani ormek yerine cekistirmenin gerekmesi.
    Kökten bir değişikliğe gitmeye lüzum yok korner taktiği için. Benim 10.2'de uyguladığım taktik 10.3'te de aynı oranda başarılı. Ama bu 2007'deki hata hortlamış. SI'ın en çok başını ağrıtan şey değil mi bu korner taktikleri, bu korner exploit'leri? Yamayı yap o zaman, 4 hafta süre ver, iki tane de sırf kornerlere bakan adam ver ve bunlarla iletişimde olacak kodcuları belirle. Korner testçileri mevcut tecrübelerini (eskiden görülmüş ama düzeltilmiş, geçtiğimiz yılllarda) uygulasın.

Ben senin demek istediğin şeyi anladım Ömer. En başından anladım. Ama yorganı başıma çekince ayaklarım açılıyorsa ayaklarım kadar büyük yorgan lazım bana. Yahu bu korner hatasını test etmek çok mu güç?

Sana bir senaryo vereyim:

Diyelim ki 5 martta çıkacak yama. Miles erteletti bunu. 12'si dedi. 1 hafta daha verdi korner testçilerine. Sence bu bir hafta içinde korner testçileri bu hatayı bulur mu, bulamaz mı? Bence bulur. Hah, buldu, sonra da bunu düzelteceklere ver süreyi. Düzelttiler. Sonra biraz daha süre ver testçilere. Baksınlar tekrar eski tecrübelerine. Var mı hata, diyelim ki 2008'deki hortlamış bu sefer de. Düzelt onu, ama 2007'deki hortlamayacak şekilde. Test et, düzelt, test et, düzelt. Taa ki bu hatalar ortaya çıkmayıncaya kadar. En azından, daha önceki yıllarda tecrübe ettiğin hatalar çıkmayıncaya kadar.

Ben razıydım beklemeye. Gerçekten razıydım. Nisana kadar beklerdim. Ben olsam Şubat başında data update yayınlar, bu diğer şeylerin düzeltildikleri için de uğraşırdım sonuna kadar(gerekirse Nisan ayına kadar). Sonra da bir hafta içinde korner hatası ortaya çıkmazdı.
    Last edited by Ilhan : 10.Mart.2010 at 13:33

Nesil
    2003

Kökten bir değişikliğe gitmeye lüzum yok korner taktiği için. Benim 10.2'de uyguladığım taktik 10.3'te de aynı oranda başarılı. Ama bu 2007'deki hata hortlamış. SI'ın en çok başını ağrıtan şey değil mi bu korner taktikleri, bu korner exploit'leri? Yamayı yap o zaman, 4 hafta süre ver, iki tane de sırf kornerlere bakan adam ver ve bunlarla iletişimde olacak kodcuları belirle. Korner testçileri mevcut tecrübelerini (eskiden görülmüş ama düzeltilmiş, geçtiğimiz yılllarda)

Ben senin demek istediğin şeyi anladım Ömer. En başından anladım. Ama yorganı başıma çekince ayaklarım açılıyorsa ayaklarım kadar büyük yorgan lazım bana. Yahu bu korner hatasını test etmek çok mu güç?
    Anlasan bu cevabi vermezdin Ilhan.

Testerlar goruyor ve raporluyor. Ama bir yeri duzeltince baska bir yerde acik ortaya cikiyor. Bu durum boyle devam ettigi surece, istedigin kadar tester sayisini yukselt, istedigin kadar maasli tester ekle. Hep bir yerde hata cikar.

Bazen basa donup, isin felsefesinde ne hata vardir diye bakmak gerekli.

Sana bir senaryo vereyim:

Diyelim ki 5 martta çıkacak yama. Miles erteletti bunu. 12'si dedi. 1 hafta daha verdi korner testçilerine. Sence bu bir hafta içinde korner testçileri bu hatayı bulur mu, bulamaz mı? Bence bulur. Hah, buldu, sonra da bunu düzelteceklere ver süreyi. Düzelttiler. Sonra biraz daha süre ver testçilere. Baksınlar tekrar eski tecrübelerine. Var mı hata, diyelim ki 2008'deki hortlamış bu sefer de. Düzelt onu, ama 2007'deki hortlamayacak şekilde. Test et, düzelt, test et, düzelt. Taa ki bu hatalar ortaya çıkmayıncaya kadar. En azından, daha önceki yıllarda tecrübe ettiğin hatalar çıkmayıncaya kadar.

Ben razıydım beklemeye. Gerçekten razıydım. Nisana kadar beklerdim. Ben olsam Şubat başında data update yayınlar, bu diğer şeylerin düzeltildikleri için de uğraşırdım sonuna kadar(gerekirse Nisan ayına kadar). Sonra da bir hafta içinde korner hatası ortaya çıkmazdı.
    Beklemeye sen razisin. Belki de bir cok kisi razi.

Ama maalesef boyle islemiyor olaylar. Bilmiyorum hic bir sanatciya is verdin mi? Sanatciya, sunu duzelt sonra yayinlayalim dersen, sana 5 ay sonra geri doner ve daha tam istedigim gibi degil ama yakinim, 1 hafta daha lazim der ve 5 ay daha ortadan kaybolur.

Yonetici ise bir yerde dur demeyi bilen kisi olmak zorundadir. Cunku o sadece bu yamayi degil, FM 2011, FM 2012 vs.'yi de dusunmek zorundadir.

Bence bu korner hatasi cok da onemli degil. Eger bu hata yapay zeka'ya avantaj saglasaydi veya yapay zeka takimlari arasinda oynanan maclarda ortaya ciksaydi daha buyuk sorun olurdu. Kullanici, bu zaafi kullanmaktan kendisini alikoyarak pekala gayet rahat bu oyunu oynayabilir.

Mesela bir oyun sirasinda baska takimin basina gecip, o takimin paralarini ve oyuncularini yagmayalabilmek de bir zaaf. Oyuna bilincli eklenmis bir zaaf olsa da bundan yararlanmak kullanicinin insiyatifinde. Korner sorunu oyuna bilincli eklenmis bir zaaf degil ama bundan yararlanmak da kullanicinin insiyatifinde.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Anlasan bu cevabi vermezdin Ilhan.

Testerlar goruyor ve raporluyor. Ama bir yeri duzeltince baska bir yerde acik ortaya cikiyor. Bu durum boyle devam ettigi surece, istedigin kadar tester sayisini yukselt, istedigin kadar maasli tester ekle. Hep bir yerde hata cikar.

Bazen basa donup, isin felsefesinde ne hata vardir diye bakmak gerekli.

Beklemeye sen razisin. Belki de bir cok kisi razi.

Ama maalesef boyle islemiyor olaylar. Bilmiyorum hic bir sanatciya is verdin mi? Sanatciya, sunu duzelt sonra yayinlayalim dersen, sana 5 ay sonra geri doner ve daha tam istedigim gibi degil ama yakinim, 1 hafta daha lazim der ve 5 ay daha ortadan kaybolur.

Yonetici ise bir yerde dur demeyi bilen kisi olmak zorundadir. Cunku o sadece bu yamayi degil, FM 2011, FM 2012 vs.'yi de dusunmek zorundadir.

Bence bu korner hatasi cok da onemli degil. Eger bu hata yapay zeka'ya avantaj saglasaydi veya yapay zeka takimlari arasinda oynanan maclarda ortaya ciksaydi daha buyuk sorun olurdu. Kullanici, bu zaafi kullanmaktan kendisini alikoyarak pekala gayet rahat bu oyunu oynayabilir.

Mesela bir oyun sirasinda baska takimin basina gecip, o takimin paralarini ve oyuncularini yagmayalabilmek de bir zaaf. Oyuna bilincli eklenmis bir zaaf olsa da bundan yararlanmak kullanicinin insiyatifinde. Korner sorunu oyuna bilincli eklenmis bir zaaf degil ama bundan yararlanmak da kullanicinin insiyatifinde.
    Korner hatası SI'ın en çok tepki aldığı ve fiyasko olarak görülen hatalardan biridir. Sen bu korner olayında, 2007 hatası düzeltildiğinde 2008'in hatasının çıkabileceğini veya x hatası diyelim, çıkabileceğini belirtiyorsun. Ben de diyorum ki, çıkmayacak arkadaş. Eğer varsa yorganda açık, ka-pa-ta-cak-sın. Eğer kapatamazsan da, yayınladığın yamayı eleştirenlere horozluk ya-pa-maz-sın. Hah, diyelim ki var olduğunu biliyordu bu hatanın testerlar yama çıkarken, o zaman belirteceklerdi. Ve SI da açıklama yapacaktı, maç motorundaki eksikleri mazur görün diye yama çıkarken.

Şimdi Ömer, sen bilirsin belki, mühendislikte safety factor diye bir şey vardır. Bunu nasıl dökersin bu işe, şöyle dökersin. Adama sorarsın kaç haftada yaparsın diye, sana 3 dedi diyelim. Al sana 5 hafta, ama bana hatasız yama teslim et dersin. Veya hatası varsa da bunu düzelttik ama bu sefer de şöyle bir şey çıktı de dersin. Benim kendi işimde tasarımcılarımla sıkı bir ilişkim var. Ben tasarımcılarımla sıkı ilişkide olmasam onlardan gelen datayı zamanında timeline'a işleyemem. İşleyemezsem de Ford benim kaba tabiriyle ağzıma eder. Ford ağzıma ederse ben işimde olurum.

Şimdi sen bir oyun pazarlıyorsun. Pazarladığın oyunda ben maçları nasıl kazanacağımı biliyorum. O da bir korner taktiği ile oluyor. Ben müşteriyim arkadaş. Ben işin nasıl yürüdüğüne bakmam. Bu hata var derim, neden bunu düzeltemediniz derim. Kem küm dinlemem. 1 haftada farkedilmiş bir de bir haftada.

İyi o zaman, defans closing down yapmıyor diyelim, cevapları closing down yapmadan zevk alın olsun. Korner hatası var diyelim, cevapları kullanmayınız olsun. Yarın Beşiktaş'ta Bobo yok diyelim, Bobo olmadan da zevk alınır değil mi?

Yorgan çek ayakların açılsın olayı mazeret değil. O zaman yamayı yayınlarken de yorganımız ayaklarınızı açıkta bırakır demeyi bileceksin. Son diyeceğim de budur. Uzatarak mutabakata varmak güç.

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

DenizLispor'la ilk yılımda 3. oldum , Auxerre'yi 4-1,Livorno'yu 4-2 Bursaspor'u 1-0 , Gaziantepspor'u 5-2 yendim . Taktik dizilimim aşırı garip zaten .
    Gk : Cenk
    Dc : Bajic - Martinovic(D.Bakır)
    Dr : Erkan Sekman
    WBL : Çağlar
    DMC : Mustafa Er,Berberovic
    AML : Güray Vural
    AMC : L.Domingues
    FC : Youla - Angelov
    Yama tam bir FACİA .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2003

Korner hatası SI'ın en çok tepki aldığı ve fiyasko olarak görülen hatalardan biridir. Sen bu korner olayında, 2007 hatası düzeltildiğinde 2008'in hatasının çıkabileceğini veya x hatası diyelim, çıkabileceğini belirtiyorsun. Ben de diyorum ki, çıkmayacak arkadaş. Eğer varsa yorganda açık, ka-pa-ta-cak-sın. Eğer kapatamazsan da, yayınladığın yamayı eleştirenlere horozluk ya-pa-maz-sın.
    Korner hatasini elestirene bir kelime yazdim mi? Haksizsin dedim mi?

Sen yamayi elestirmedin. Beta test yapanlara birakmaya calistin ihaleyi.

Bence korner sorunu cok da onemli bir sorun degildir. Bu da benim dusuncemdir.

Hah, diyelim ki var olduğunu biliyordu bu hatanın testerlar yama çıkarken, o zaman belirteceklerdi. Ve SI da açıklama yapacaktı, maç motorundaki eksikleri mazur görün diye yama çıkarken.

Şimdi Ömer, sen bilirsin belki, mühendislikte safety factor diye bir şey vardır. Bunu nasıl dökersin bu işe, şöyle dökersin. Adama sorarsın kaç haftada yaparsın diye, sana 3 dedi diyelim. Al sana 5 hafta, ama bana hatasız yama teslim et dersin. Veya hatası varsa da bunu düzelttik ama bu sefer de şöyle bir şey çıktı de dersin. Benim kendi işimde tasarımcılarımla sıkı bir ilişkim var. Ben tasarımcılarımla sıkı ilişkide olmasam onlardan gelen datayı zamanında timeline'a işleyemem. İşleyemezsem de Ford benim kaba tabiriyle ağzıma eder. Ford ağzıma ederse ben işimde olurum.
    Muhendis ≠ Sanatci

Sen 3 isteyene 5 verebildigin icin 5 veriyorsun.

Ya peki 10 isteyene sadece 2 verebiliyorsan ne olur? Yorgan ornegine geri donduk.

Şimdi sen bir oyun pazarlıyorsun. Pazarladığın oyunda ben maçları nasıl kazanacağımı biliyorum. O da bir korner taktiği ile oluyor. Ben müşteriyim arkadaş. Ben işin nasıl yürüdüğüne bakmam. Bu hata var derim, neden bunu düzeltemediniz derim. Kem küm dinlemem. 1 haftada farkedilmiş bir de bir haftada.
    Evet oyun pazarliyor. Egelenmek icin kullaniliyor bu program. Eger korner sorunu egelenceni bozuyorsa, korner hatasini kullanmama firsatina sahipsin. Tabii oynamama hakkina da sahipsin. Tabii ki bu sorunun cikmasindan kimse memnun olmaz. Ama biraz da olaya biraz mantik ile bakiyorum. Bu sorunu bilmesem, benim oyunumu hic etkilemeyecekti. Sen de SI forumlarinda gormesen, belki de aylarca oynadiktan ve oyundan zevk aldiktan sonra fark edecektin.

Zaten oyunda ne hata var acaba diye aranmak, bence hatalarin kendisinden daha buyuk bir hata. Sorunun varliginin bilgisi, oyunu oynayan bazi insanlarin zevk almasinin onune geciyor. Ben ise bu sorunlarin zevk almamin onune gecmesine izin vermek istemiyorum. Cunku oyunda hatalardan kat kat daha fazla zevk veren seyler var.

İyi o zaman, defans closing down yapmıyor diyelim, cevapları closing down yapmadan zevk alın olsun. Korner hatası var diyelim, cevapları kullanmayınız olsun. Yarın Beşiktaş'ta Bobo yok diyelim, Bobo olmadan da zevk alınır değil mi?
    Elma ile armut'u karistiriyorsun.

Defansin yeterince pres yapmamasi, hem senin hem de yapay zaka rakibinin sorunu. Rakibin bundan faydalanabildigi gibi sen de bundan faydalanabiliyorsun.

Korner hatasini sadece sen kullanabildigin icin faydalanan da sadece sensin. Bu hatayi kullanmayarak oyununa devam edebilirsin. Oyun zevkini de onemli bir boyutta etkilemez bence.

Bobo'nun Besktas'da olmamasi ise bunlardin en hafifi bence. Editor'u kullanarak duzeltebilecegin ve herhangi bir sorun yokmus gibi devam edebilecegin bir hata.

Bu ucu de nitelik olarak birbirinden cok farkli. Ilki oyun zevkini alt ust edebilecek, ikincisi biraz rahatsizlik verebilecek ama hatayi yaratan komutlari kullanmayarak gozardi edilebilecek, ucuncusu ise 10 saniyede duzeltilebilecek bir hata. Ucunu de ayni sepete koymam ben.

Yorgan çek ayakların açılsın olayı mazeret değil. O zaman yamayı yayınlarken de yorganımız ayaklarınızı açıkta bırakır demeyi bileceksin. Son diyeceğim de budur. Uzatarak mutabakata varmak güç.
    Mazeret uretmedim.

Senin (ve baskalarinin) sectigi hedefin yanlis oldugunu soyledim.

Yazdiklarimin satir aralarina bakarsan sizin yaptiginiz elestirilerden cok daha sertini yaptim. Yorgan ornegini tam olarak kavrayamadigin, bunun bir mazeret degil bir elestiri oldugunu anlayamadigin benim mazeret urettigimi dusunmenden belli.

Eger mazeret uretmek olarak korner hatasini cok onemli bulmamamdan bahsediyorsan, kendi dusuncem bu sekilde. Katilmak zorunda degilsin.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Ben oyunu sonradan düzeltmek / oyunda var olan bir hatayı kullanmayarak atlamak zorunda değilim. Oyunda var olan bir hatanın çözümü kullanmamak değildir.

Ben 10.3'ü totalde 2-3 saat oynamışımdır Ömer. Daha fırsat bulamadım. Benim misal olarak verdiklerimi analiz etmişsin. Ben onları var olabilecek problemler olarak yazmadım ki. Bir insan oyunda bir hatayla karşılaşırsa morali bozulur, oyundan soğur. Oyunu yapanın amacı insanı oyundan soğutmamaktır, bunun için de gerekeni yapmaktır.

Oyundaki hatalardan dolayı aranmıyorum. Sen de biliyorsun ki bu oyun öyle bir oyun ki, bu oyunu oynayan adam dibine kadar oynar. Her şeyini bulur. Senin optimistliğin sanadır, burada veya başka bir yerde insanlar yamada şu hatalar var zevk alamıyorum dediğinde karşı gelemezsin onlara. Çünkü o hatalar vardır. Herhangi en ufak bir hatayı bile kullanıcının görmezden gelmesini istemek çok yanlıştır, insanı daha da oyundan soğutmaktır. Bunu zaten ben de istersen yaparım. Bu kimseyi alakadar etmez.

Ben hatadan testingi sorumlu tutuyorum ve sebebi de yeterince test edilememesi diyorum. Yöntem yanlıştır, testing yetersizdir, zaman kısıtlıdır, bunlar alt sebepler.

Kendi önerdiğim çözüm ise testinge daha çok önem verilerek gerekirse daha çok bütçe ve sorumluluk verilerek, gerekirse daha çok insan ile, gerekirse daha çok zaman ile yapılması. Zaman yoksa diğerleri devreye girsin. Daha çok insan çalışsın. Bir hata bir haftada bulunabiliyorsa, bir hata var bu işte diyorum. Yine yorgana çekme olayı. Kısır döngü olacak tartışma.

Default Maç Motoru

Kornerlerden falan bahsedilmiş ama gözden kaçan başka konularda var:
    -Top oyuncunun sırtına veya topuğuna çarpıp geri dönüyor!
    Pas koşan bir oyuncunun önüne atılırsa bu olayın ciddi diye tabi edilebilecek sıklıklarla yaşandığını gördüm.
    -Kaleciler karşı karşıya pozisyonlarda hiç bir hamle yapmıyor!
    Blhassa cepheden gerçekleşen kontralarda karşılaştığım bi sorun kaleci dimdik duruyor.İyi bir kaleciniz var forvet!! oyuncusu kalecinin üzerine vuruyor yoksa plase ile gol oluyor.Çapraz pozisyonlarda karşı karşı durumlarda kaleciler kaleci gibi davranıyor.
    -Basın toplantılarının gerçekten takım motivasyonuna etki ettiği konusundan şüphelerim var!
    Birminghamla oynuyorum şampiyon kim sorusuna man.utd cevabı verdim ve oyuncularım bana tepki göstedi.Ama bizim şampiyon olamayacağımız aşikar.No comment diyerek geçiyorum artık.Biraz da motivasyon konusuna değinelim.Aldığım bir çok zafer niteliğinde ki galibiyetten sonra basın toplantısı şansı verilmiyor.Yenilirsek basın mensuplarının sorularından gına geliyor.Buna gerçekçi diyenler olacaktır ama denge için galibiyetlerden sonrada basın toplantısı yapılması gerekmez mi?
    Hemen hemen aynı konu olduğu için devam ediyorum.Futbol dünyasında menejerlerin birbirini övmeleri çok sık rastlanan bir durumdur hatta bir Fair-Play jestidir.Ben başka bi menejeri övünce 2007den beri oyuncularım buna anlam veremiyor!
    -Son olarak toplamda yaptığım yaklaşık 100 maçta 15 kereye yakın taç poziyonlarında takılmalar var.Oyuncu sürekli sallanıyor diğer oyuncularda oldukları yerde adım atıyorlar kabaca %15 durumunda ortaya çıkan bi durum açıksası 10.2 de olan bi sorundu bu yamada azaltılmış gibi.
    -Şunuda ekliyim tam olsun oyuncuların pozisyon icabı çizgi dışına çıktıklarını hiç görmedim full maç izlediğim zamanlarda oldu.hızını almış giden bir oyuncu korner cizigisinde topu kaybedince duvara çarpmış gibi duruyor.

Nesil
    2003

Ben oyunu sonradan düzeltmek / oyunda var olan bir hatayı kullanmayarak atlamak zorunda değilim. Oyunda var olan bir hatanın çözümü kullanmamak değildir.

Ben 10.3'ü totalde 2-3 saat oynamışımdır Ömer. Daha fırsat bulamadım. Benim misal olarak verdiklerimi analiz etmişsin. Ben onları var olabilecek problemler olarak yazmadım ki. Bir insan oyunda bir hatayla karşılaşırsa morali bozulur, oyundan soğur. Oyunu yapanın amacı insanı oyundan soğutmamaktır, bunun için de gerekeni yapmaktır.
    Ben simdiye kadar eninde sonunda sogumadigim oyun ile karsilasmadim. Hepsinin bir limiti var.

Oyundaki hatalardan dolayı aranmıyorum. Sen de biliyorsun ki bu oyun öyle bir oyun ki, bu oyunu oynayan adam dibine kadar oynar. Her şeyini bulur. Senin optimistliğin sanadır, burada veya başka bir yerde insanlar yamada şu hatalar var zevk alamıyorum dediğinde karşı gelemezsin onlara. Çünkü o hatalar vardır. Herhangi en ufak bir hatayı bile kullanıcının görmezden gelmesini istemek çok yanlıştır, insanı daha da oyundan soğutmaktır. Bunu zaten ben de istersen yaparım. Bu kimseyi alakadar etmez.
    Kimsenin gormezden gelmesini istemedim.

Ben ufak buldugum hatayi gormezden gelerek egelenme amaciyla oynadigim oyunun amacina ulasmasini sagladigimi yazdim. FM'in amaci stres yaratmak degil, egelenmek benim icin. Stres yaratmasi muhtemel yonlerine odaklanirsam, FM'in esas amacindan uzaklasmis olurum.

Tamamen bencil davranir ve kendi egelencemi dusunursem, ufak olarak nitelendirdigim ve kendi secimlerimle varligini tamamen gozardi edebilecegim bir sorunun egelencemi bozmasina izin vermemek bana gayet rasyonel geliyor.

Ben hatadan testingi sorumlu tutuyorum ve sebebi de yeterince test edilememesi diyorum. Yöntem yanlıştır, testing yetersizdir, zaman kısıtlıdır, bunlar alt sebepler.

Kendi önerdiğim çözüm ise testinge daha çok önem verilerek gerekirse daha çok bütçe ve sorumluluk verilerek, gerekirse daha çok insan ile, gerekirse daha çok zaman ile yapılması. Zaman yoksa diğerleri devreye girsin. Daha çok insan çalışsın. Bir hata bir haftada bulunabiliyorsa, bir hata var bu işte diyorum. Yine yorgana çekme olayı. Kısır döngü olacak tartışma.
    Of Ilhan.

Kisaca, iskembeden salliyorsun. Dedigin sekilde duzelecek olsaydi FM 2010 oncesinde 1 aydan 5 aya cikartilan beta test sureci, 50 kisiden 10 katina cikartilan beta test ekibiyle duzelirdi. Yazdiklarimi okusan, bunu daha once yazdigimi da okumus olur ve bu indanindan vazgecerdin. Bosuna sorun daha temel diye yazip durmuyorum burada.

Sayfa 13 / 17 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon

Mesaj Yetkileri