Her yeni bir oyuna başlayışınızda hangi takımı alsam diye kararsız kalıyorsanız aşağıdaki listeye bir göz atmanızı tavsiye ederim. Süperligden takım yazmadım çünkü zaten birçoğunuz tuttuğunuz takımla kariyer yapmışsınızdır. Bu listeye daha çok takım eklenebilir, onları da tavsiye etmek isteyen arkadaşlarımız olursa aynı formatta yazabilirler.

Ben İtalya, İspanya gibi liglerde oynamayı sevmiyorum ancak sevenler olabilir diye birkaç takım yazdım. Benim favorilerim İngiltere liglerinden takımlar ve Hoffenheim. Milli takımlardan tercihim ise gerçekte pek sevmesem de Belçika. Ayrıca ülkemizin alt liglerinden Elazığspor, Sakaryaspor gibi takımlarla da çok zevkli kariyerler yapılabilir. Man City gibi abartı kaynaklara sahip takımları yönetmeyi de sevmiyorum.

Klüpler:

Hull City: Çok iyi bir yönetimi var. Taraftarları her maç stadı dolduruyor ve yönetimde ilerleyen yıllarda stad kapasitesini arttırıyor. Premier lig heyecanını en dipten başlayarak yaşama şansı sunan bir takım. Ancak kadroyu baştan aşağı yenilemeniz gerekiyor çünkü çok kötü bir kadrosu var. Burada yönetim desteği ön plana çıkıyor. Transfer bütçesi konusunda beklenenden daha cömertler. Aynı şekilde teknik kadronuzu da baştan aşağı yenilemeniz gerekiyor. Altyapı, antrenman tesisleri, saha zemini gibi uzun vadede halletmeniz gereken bir çok sorun var ve tüm bunlar kariyerin zorluk seviyesini ve oynanabilirlik süresini arttırabilecek faktörler. Özellikle altyapı gelişimini ihmal etmeyin çünkü altyapıdan işe yarar oyuncu çıkmıyor.

Hoffenheim: Müthiş bir kadrosu var. Hiç transfer yapılmasa bile uzun sezonlar boyunca zevkle yönetilebilecek bir takım. Beck, Compper, Jaissle, Zuculini, Luis Gustavo, Weis, Carlos Eduardo, Salihovic, Demba Ba, Obasi, Ibisevic gibi müthiş oyuncuları var. Fm09'da çok kişinin tercih ettiği bir takımdı, bilindik bir örnek oldu ama gerçektende keyifle yönetilecek bir takım.

Sunderland: Hull City'den biraz daha kolay bir seçim. Daha iyi oyuncular ve personel alabiliyorsunuz. Taraftar desteği müthiş ve kısa sürede başarıya taşıyabileceğiniz potansiyelde bir takım. Kısa bir süre yönettiğim için yönetim konusunda net şeyler söyleyemiyorum. Altyapı okulu olması bir avantaj.

Leeds United: Eski parlak günlerine döndürmek için yönetebileceğiniz bir takım. Klüp potansiyeli ve altyapısı son derece üst düzeyde. Finansal sıkıntı yaşamazsınız. Stad kapasitesi 40 binin üstünde. Çok kısa sürede Coca-Cola League 1'den alıp Avrupa'nın zirvesine taşıyabileceğiniz bir takım.

Toulouse: İyi bir kadroya sahip, biraz takviyeyle iddialı bir duruma getirilebilecek bir takım. Sissoko ve Gignac en önemli yıldızları. Kaleci Pele, Capoue ve Mansare'de diğer iyi oyuncuları.

Everton: Fm09 turnuvalarının favori takımı. Kadrosu son derece geniş ve kaliteli. Kısa sürede büyük hedeflere oynayabilecek bir duruma getirebilirsiniz. Tim Cahill, Lampard'ı aratmayacak bir isim. Altyapısı müthiş bir klüp.

West Ham: İngiliz futbolunda birçok yıldızın yetiştiği yada parladığı takım. Altyapısı çok iyi.

Udinese: Potansiyel yıldızları kadrosunda barındıran kaliteli bir takım. Felipe, Zapata, Asamoah, Gökhan Inler, Alexis Sanchez, Di Natale gibi üst düzey yıldızları var. Bu isimleri kadronuzda tutabilir ve birkaç takviye yaparsanız her kulvarda iddialı bir kadroya sahip olursunuz.

Palermo: Çok iyi bir kadrosu var. Cassani, Pastore, Cavani, Miccoli gibi yıldızlara sahipler.

Parma: Eski günlerine döndürmek için tercih edebileceğiniz bir takım. Finansal sıkıntılar bu kariyere zorluk katacak bir faktör. Zorluğu seviyorsanız tam size göre. Paloschi, McDonald Mariga ve Zaccardo en önemli oyuncuları.

Getafe: İspanya'nın son yıllardaki yükselen değeri. Soldado gibi müthiş bir golcünün yanı sıra Albin, Pedro Leon, Jaime Gavilan, Daniel Parejo, Miguel Torres, Cata Diaz ve Ustari gibi çok yetenekli isimlerden kurulu çok iyi bir kadroya sahipler. Hoffenheim, Everton ve Udinese gibi birçok Fm'cinin favori takımlarından birisi.

Tromso: İskandinavya'dan zevkle yönetilebilecek bir takım. Reginiussen ve Ruben Yttergard Jenssen birçok klübün gözdesi olan iki önemli yıldızları.

Milli Takımlar:

Fildişi Sahilleri: Müthiş bir kadroları olduğunu söylemeye gerek yok. İyi bir taktik ve birazda şansın yardımıyla turnuvalarda zirveye taşıyabileceğiniz potansiyelde bir takım.

Belçika: Genç yıldızlar açısından en şanslı olacağınız ülke. İlerleyen yıllarda müthiş bir kadroya sahip olabilirsiniz.

Bosna Hersek: Avrupa futbolunun yükselen değeri Bosna'da önemli yeteneklere sahip bir ülke. Zevkle yönetilebilecek bir takım.

Hırvatistan: Fm2010'da Hırvat oyunculara biraz torpil geçilmiş diyebiliriz. Modric, Corluka, Srna, Kranjcar, Olic ve Eduardo gibi bilindik isimlerin yanı sıra yıldızı parlayan yeni yetenekler Mandzukic, Knezevic, Kramaric, Badelj gibi gençlerle geleceği de parlak bir milli takım.

Rusya: Hiddink'in yerini almak ister misiniz? Kaliteli kadrosuyla zevkli bir kariyer geçirmenizi sağlayabilir.

Türkiye: Tabi ki milli takımımızı es geçmek olmaz. Milli takımımızı görmek istediğimiz yerlere, başarılara taşımak son derece zevkli olacaktır.

İsviçre: Kadro kalitesi ve potansiyeli zevkli bir kariyer için gayet uygun.

Gana: Birbirinden kaliteli 4 süper ön liberoya sahip bir milli takım. Bu oyuncularla rakiplerinizi orta saha presiyle boğup, hızlı forvetlerinizle işlerini bitirebilirsiniz. Tam bir tempo takımı.