Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 117 sonuç

Konu: Nannar's Mentality for FM 2010

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Default Nannar's Mentality for FM 2010 (V 10.3.0)

Herkese merhabalar Geç de olsa taktiğimiz hazır Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.Taktik hakkındaki tüm eleştiri ve önerilere açığım ancak uzun süreli ve doğru oyuncularla denedikten sonra yazarsanız sevinirim. Çünkü sıradan hazırlanmış bir sistem değil, uzun çalışmalardan sonra oluşturduğum ve olabildiğince açıklarını kapatmaya çalıştığım bir taktiktir. Öncelikle sahaya dizilişimizi ve takım komutlarını koyalım :

Diziliş ve oyun felsefemizden biraz bahsedelim. Maçlardaki hedefimiz pres yaparak kazandığımız toplarla hızlı bir şekilde hücuma çıkmak,Orta alanı uzun ve direk toplarla geçtikten sonra hücum hattında da kısa paslarla az top kaybı yaparak sonuca gitmektir. Duran toplarda da oldukça başarılı bir taktiktir.Ünlü korner taktiği de içerisine yerleştirildi. Rakiplerin kornerlerden gol atmasını zorlaştıracak şekilde önlemler de aldık.

Oyun felsefesinin gereklerini ayar olarak taktiğe yansıttım ancak buna rağmen başarısız olunuyorsa biraz da kullanan menajerle ilgilidir Neyse asıl önemli nokta olan oyuncuların sahaya dağılımının nasıl olduğuna ve bu yüzden ne gibi özelliklerinin olmasına geçelim...

GK : Kalecimiz herhangi bir kaleci olabilir ama kova da olmasın yani

WBR /WBL : Bek oyuncularımız kanatı özellikle hücumlarda yalnız kullanacakları için kondisyonları çok iyi olması lazım. Savunma hattımızı her ne kadar geride kurmuş olsak da mevki olarak daha önde yer tuttukları için arkaya adam kaçırma ihtimallerini en aza indirmek adına hızlı olmaları tercihimiz olsun. Hücumda kanatları kullanacakları için pas verme, orta açma, top sürme ve pozisyon alma gibi özellikleri de iyi olmalı. Savunma yönleri için de top kapma, markaj ve karar verme özellikleri yüksek olmalı.

DC'ler: Savunma oyuncularımızın ikisinin de "limited" olarak seçili olmasından dolayı , güç,top kapma,markaj,kararlılık ve zıplama özelliklerinin iyi olması yeterlidir ancak sağda oynayan DC'miz "cover" göreviyle oynadığı için (Arkaya kaçan rakipler için biraz geride bekler) önceden sezme ve hızlanma özelliklerinin mutlaka iyi olması lazımdır!

DMC: Ön libero mevkisinde defansif orta saha olarak görev yapacak olan oyuncumuz güçlü,kondisyonlu, iyi top kapan,markajı bilen yani savunmada kaliteli ve aynı zamanda da iyi pas yapan, hücumlarda nerede durması gerektiğini bilen bir oyuncu olmalıdır. Bu yüzden kondisyon,güç, konsantrasyon,karar verme, paslaşma,takım oyunu ve çalışma oranı gibi özelliklerin iyi olması lazım.

MC: Orta alanı kullanacak olan 2 oyuncumuzun da görevi bir dinamo gibi her yere koşmak ve savaşmaktır Taktikte en önemli görev bu iki oyuncudadır. Çünkü özellikle top rakipteyken rakip hangi kanattan geliyorsa o kanata yakın olan orta saha oyuncumuz bek oyuncumuza yardım etmeye gidiyor Bu sebeple bu oyuncuların kesinlikle kondisyonu yüksek, top kapmayı,yer tutmayı bilen, hem savunmayı hem de hücumu çok iyi bilen oyuncular olmaları lazım.Aksi taktide taktik çöker!

AMC: Burada oynayacak olan oyuncumuz üstün teknik kapasiteye sahip olmalı çünkü oyun kurucumuz olacak. Teknik,yaratıcılık,ilk dokunuş, pas verme, top sürme, önceden sezme, karar vermez, topsuz alan ve takım oyunu gibi özellikleri iyi olmalı.

SC: (Sol) Buradaki forvetimiz bildiğiniz beleşci forvet olacak. Bu yüzden Top sürme,ilk dokunuş,bitiricilik,topsuz alan,önceden sezme,hız ve hızlanma özelikleri iyi olmalı.

SC: (Sağ) Yine taktiğin önemli görevlerinden biri de buradaki forvet oyuncumuzdadır.Rakip savunmanın dengesini bozmak için geriye gelerek top alır. Diğer forvete göre daha teknik ,daha güçlü ve daha iyi pas yapabilen ve daha teknik bir oyuncu olmalıdır.

Taktikte maç esnasında oyuncuların yer tutmaları :

Top rakipteyken:

Maç esnasında rakip kanatlardan gelirse MC mevkisinde oynayan oyuncular kanatlarınızı da kapatmaya çalışırlar. Top rakipteyken tüm oyuncular ileri uçta prese başlarlar. Defansif ortasaha görevindeki oyuncumuz yerini fazla kaybetmeden oynar. Sağda görev yapan DC yanındaki oyuncuya oranla biraz daha geriye sarkarak oynar. Forvetlerden soldaki fazla savunmaya yardım etmez ama diğer tüm oyuncular yardım etmeye çalışırlar.

Top bizdeyken:

Bekler ileri doğru çıkarak kanat ataklarını yönlendirirler. Sol forvet rakip savunma çizgisiyle oynayarak arkaya koşular yapmaya çalışır. Sağ forvet biraz daha yerinden ayrılarak geriye ya da kanatlara kaçarak top alır,insiyatfi kullanır. AMC mevkisindeki oyuncumuz rakibin orta alanı ile savunması arasına gelerek aldığı toplarla ya arkaya kaçan adamlara ara pas atar, ya da kendisi topla hareketlenip adam geçmeye veya verkaç yapmaya çalışır. MC mevkisindeki 2 oyuncumuz da öndeki 3'lüyü desteklemek adına ileri doğru yaklaşırlar.Kazandıkları topları bazen uzun şut olarak değerlendirirler bazen de ara paslar denerler.DMC mevkisindeki oyuncumuz da orta alana kadar gelip hücumlardan dönen topları toplar.

Savunmayı geride kurmamızın sebebi arkaya adam kaçırmamaktır.Savunmayı geride kuruyorsanız rakip kanatları kullanarak gol atmayı ya da uzaktan şutlarla gol bulmayı deneyeceği için sahayı "geniş" kulanıyoruz. Uzun şutları da ön liberomuz ve orta sahadaki arılarımız engelliyorlar. Bekler de rakibin kanat adamlarını karşılıyorlar...

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum, kafamdaki oyun sistemini ayarlar olarak taktiğe uyarladım ancak dediğim gibi maçtan maça, rakipten rakibe bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Uzun vadede iyi sonuçlar alacağınızdan eminim fakat mutlaka uygun oyuncular seçin Güle güle kullanın....

Taktik linkleri :

LİNK 1

LİNK 2

LİNK 3

LİNK 4

Last edited by nannar : 21.Mart.2010 at 12:22
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

3.Ligden başlamışsın abi sonunda indirip denemek farzdır .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

abi o mc'lere fabregas ve xavi alonso uyar mı? bu arada emeğine sağlık

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

zaten dediğin adamlar tam oraya uygun isimler

Xavi Alonso uymaz ama Xabi Alonso uyabilir

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

İnanılmaz bir taktik abi Marmaris Bld. ile ilk maçımda evimde 6 yedim ha.
    Fakat 2 tane topçu vardı .
    Beyaz yazıya dikkat taktikten soğumayın .

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by Notts County96 View Post
    İnanılmaz bir taktik abi Marmaris Bld. ile ilk maçımda evimde 6 yedim ha.
    Fakat 2 tane topçu vardı .
    Beyaz yazıya dikkat taktikten soğumayın .

ben onu kızartayım da görünsün 6 az olmuş bence

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Bu diziliş ile çok pres yapıldığında defans büyük açıklar verebilir , özellikle rakibimiz kontra oynuyorsa. Teşekkürler deneyelim bir.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Defansın ortası ve ön libero pek yerini kaybetmiyor merak etmeyin En önemli atakları kanatlardan yiyorsunuz, o yüzden beklerin sağlam ve muhtemel ortaları karşılamak için savunmacıların boylu ve iyi kafa vuran olmasına özen gösterdiğinizde risk en aza iniyor

Ünlü korner taktiği de içerisine yerleştirildi.
    Ünlü korner taktiği derken korner açığından mı bahsediyorsunuz?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Kornerlerden bol bol gol atacaksınız anlamında diyorum

Bu arada indirip kullananlar olursa taktikte gördükleri olumlu ve olumsuz yanları ( SS'lerle birlikte olursa daha iyi olur) bizlerle paylaşırlarsa taktiği geliştirmeye çalışırız hep beraber

Taktiği kullanmayacağım ama korner taktiğim kötü. Senin bu kadar övdüğün korner taktiğini kendi takımıma uygulatmak istiyorum. Bir deneyeyim bakalım

Nesil
    2006
    Yer
    Bandırma-10.5

retain posession deyin oyuncularınıza pozisyonlarını korumaya daha çok çalışırlar - ki Hasan hocam zaten taktik içinde aktarmış bunu. bana kalırsa en önemli iki touchline instrucions; retain posession(pozisyonunu koru) ve stand-off opponents (rakibin önünde dur) kondüsyonu iyi dayanıklı oyuncularda varsa oof

bu arada Hasan hocam yapmışsa kalitelidir, gönül rahatlığıyla indirip deneyebilirsiniz.
    kadromuza da bayağı ortak oyuncu varmış hocam bende Bandırmaspor'la oynuyorum bu aralar.
    Kula bela gelmez Hak yazmadıkça,
    Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Sonunda geld abi deniyorum hemen. :d

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Uzun süreli deneyenler bizlere taktiğin sonuçlarını yazsınlar da düzenleyelim eksik yönletini... İllaki iyi olmuştur diye bir iddaam yok ama en azından baştan savma yapılmış ya da rastgele oluşturulmuş bir sistem değil Belirli bir felsefeyi sahaya yansıtmaya çalıştım ama becerememiş de olabilirim

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Taktiği daha tam deneyememiştim-ilk maçtan soğudum - ancak abi 1-2 ufak değişiklik yapabilrsin gibi geliyor bana .

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

YÜKSEK PAS YÜZDESİ!

Bir de arkadaşlar sistemi kurarken topun bizim hakimiyetimizde olmasını istiyordum ve bu yönde ayarladım herşeyi. Top ne kadar çok sizdeyse rakip kalede pozisyon bulma şansınız o kadar yüksek olur.Topu rakibe ne kadar az gösterirseniz kontrol sizde kalır. Kalenizde az pozisyon yersiniz. zaten ligin en az gol yiyen takımıyım. Mesele az gol yemek değil. Kaliteli defans ve kalecilerle de bunu sağlayabilirsiniz ama aşağıya bastığım resim sahada ne kadar az top kaybıyla oynadığımızı söylüyor. Aslında kadromda yer alan oyuncular öyle ahım şahım deli gibi pas yapan adamlar değil fakat sistem onların minimum derecede pas hatasıyla oynamalarını sağlıyor. Ligde en iyi pas yüzdesiyle oynayan oyuncuların arasında ilk 11'deki oyuncularımdan 9 tanesi var Diğer 2 oyuncumuzun biri sol bekteki oyuncumuz ve biri de kalecimiz. İkisi de % 72 pas yüzdesiyle oynuyor Yani böylesine pas yüzdesine ulaştıktan sonra puan kaybı fazla yaşamazsınız. Eğer "ben de ilk 11'in tamamını oyuncu kalitesi nasıl olursa olsun bu şekilde pas yüzdesine ulaştırıyorum" diyen varsa , taktiğini mutlaka incelemek isterim

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Taktiği daha tam deneyememiştim-ilk maçtan soğudum - ancak abi 1-2 ufak değişiklik yapabilrsin gibi geliyor bana .

Böyle yorum olmaz ki Oğuz'um Abi şu kadar maç denedim, şunlar oldu,şu skorları aldım, oyunda böyle böyle eksikler gözüme çarptı falan yazsanız da anlasam taktiğin eksik yönlerini

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Böyle yorum olmaz ki Oğuz'um Abi şu kadar maç denedim, şunlar oldu,şu skorları aldım, oyunda böyle böyle eksikler gözüme çarptı falan yazsanız da anlasam taktiğin eksik yönlerini
    Hayır abi kendimin ve sitedekilerin tutan taktiklerine dikkat ederimde sanki stick to positions daha verimli olabilirmiş.Taktiği daha defansife çekmek için wbr/l oyuncularını dr/l'ye çekip geri kanat defence verebilir miyiz ?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Hayır abi kendimin ve sitedekilerin tutan taktiklerine dikkat ederimde sanki stick to positions daha verimli olabilirmiş.Taktiği daha defansife çekmek için wbr/l oyuncularını dr/l'ye çekip geri kanat defence verebilir miyiz ?

Stick to position dersen rakip adam markajı yaparsa pozisyona giremezsin.zaten yer değiştirerek oynayanlar hücumcuların oldugu için savunma anlamında sıkıntı olmaz o ayarla...

bekleri geriye çekersen rakibin kanat oyuncuları topu aldıklarında defans oyuncuları onlara çok uzak kalacağı için müdahale etmek için ceza alanının köşelerine kadar gelmelerini beklerler. Ayrıca bekler daha geride dururlarsa ön libero ve diğer orta alan oyuncularına çok uzak kalacakları için etkili dar alan presi de yapamazsın... Aslında geriye çektiğinde daha defansif oldugunu zannedersin ama oyunda daha çok açık verirsin Ama yine de bir dene bakalım...

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Bir de şunu ekleyeyim, 4-4-2 dizilişi üzerinde çalışıyorum... Bu taktikte bazı mevkiler çok iyi olmazsa sıkıntı yaşayabiliriniz ama 4-4-2 dizilişine uygun ayarları yerleştirebilirsem baya iyi olacak gibi

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Stick to position dersen rakip adam markajı yaparsa pozisyona giremezsin.zaten yer değiştirerek oynayanlar hücumcuların oldugu için savunma anlamında sıkıntı olmaz o ayarla...

bekleri geriye çekersen rakibin kanat oyuncuları topu aldıklarında defans oyuncuları onlara çok uzak kalacağı için müdahale etmek için ceza alanının köşelerine kadar gelmelerini beklerler. Ayrıca bekler daha geride dururlarsa ön libero ve diğer orta alan oyuncularına çok uzak kalacakları için etkili dar alan presi de yapamazsın... Aslında geriye çektiğinde daha defansif oldugunu zannedersin ama oyunda daha çok açık verirsin Ama yine de bir dene bakalım...
    Abi benim kendi taktiğimde dr ve dl oyuncuları geri kanat defence idi ve sağ bekim serkan şahin 5 maçta 3 asist , sol bekim gökhan süzen 5 maçta 2 asist yaptı ve çok az pozisyon verdim.4-1-2-1-2 kanatsız oynuyorum =).

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Abi benim kendi taktiğimde dr ve dl oyuncuları geri kanat defence idi ve sağ bekim serkan şahin 5 maçta 3 asist , sol bekim gökhan süzen 5 maçta 2 asist yaptı ve çok az pozisyon verdim.4-1-2-1-2 kanatsız oynuyorum =).

Tabi denemek lazım o şekilde de fakat ben uyarladıgım diziliş ve sistemin mantıgını yazdım Ama o ayarlar oyuna o şekilde yansımıyorsa da değiştirmek lazım

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Kariyerde ilk sezon bitince SS'leri koyayım dedim... Taktikte forvetlerin birini "deeplying" diğerini "advanced" rolleriyle oynatırsanız daha başarılı oluyor ama ben Afyonkarahisarda bu rolü kaldıracak oyuncum olmadığı için bazen "Trequ"- "poacher" , bazen de "target man"- "poacher" ikilileri kullanıyorum Önemli olan birinin defansla son çizgide beklemesi,diğerinin geriye gelerek oynaması. Yani 2 tane poacher koyamyın yeter Kariyerden bazı SS'ler...

Görüldüğü üzere ligde duran topların kralı biziz. Ligde en az gol yiyen, en çok gol atan takım biziz. Az gol yememize rağmen sertlikten yana da gönlümüz rahat çünkü en az sarı kart yiyen takım da biziz... Sistem iyi işliyor uygun oyuncularla fakat bende şu anda uygun oyuncular yok. Milan'la da deniyorum taktiği.Orada sahaya yansıtılan oyun daha belirginleşiyor... Ama mutlaka uygun oyuncularla denendikten sonra eleştirilmeli ya da eksik yönleri dile getirilmeli... Forvetlerin uyumunu iyi sağlarsanız coşuyorlar zaten

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Abi kullandığın logo pack'i bana ÖM'den link halinde atabilir misin lütfen =).

Teşekkürler paylaşım için.İnceleyeceğim...

Nesil
    2003
    Yer
    ısparta

nannar kardes taktigini indirdim kullandim. guzel bir taktik. ben kendi taktigimi kullandigim icin deneme amacli kullanip, nasil degisiklikler yaptigina baktim. ben 4-1-2-1-2 taktigiyle oynuyorum ki senin taktiginle aynı sayılır neredeyse. bazı kücük noktalarda senin taktiginden caldim taktigim eskisinden daha guzel oldu. sag ol var ol

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Abi kullandığın logo pack'i bana ÖM'den link halinde atabilir misin lütfen =).
    tek linkten indirmemişimdir oğuz..Geçen seneden olanlar bile var bir ara verem sana da...
    Quote Originally Posted by byvirus View Post
    Teşekkürler paylaşım için.İnceleyeceğim...
    inceledikten sonra kullanırsanız sonuçları paylaşmanız taktiğin değerlendirmesi açısından iyi olur
    Quote Originally Posted by tanKer View Post
    nannar kardes taktigini indirdim kullandim. guzel bir taktik. ben kendi taktigimi kullandigim icin deneme amacli kullanip, nasil degisiklikler yaptigina baktim. ben 4-1-2-1-2 taktigiyle oynuyorum ki senin taktiginle aynı sayılır neredeyse. bazı kücük noktalarda senin taktiginden caldim taktigim eskisinden daha guzel oldu. sag ol var ol
    Gözüne çarpan bir eksiklik olduysa paylaşırsan sevinirim...

Linklere baktım da şu ana kadar 50'den fazla kişi indirmiş ama pek yorum yapan yok...Bunun sebebi ya tam olarak işe yarayıp yaramadığına karar vermediler, ya da kötü bulup ayıp olmasın diye yazmıyorlar Ya da indir kaç metodu uyguluyorlar

abi ben bu taktiği juve'de denedim,öncelikle taktik çok iyi ancak birkaç sıkıntım oldu,özellikle çok az pozisyon yaratıyorduk,yani hiç açık vermiyoruz ama çok az pozisyon yaratılıyor ayrıca ortasahayı şu şekilde kurulmamış bir taktik yaparsan çok merhum geçer...

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri