1 ile 24 arası toplam 24 sonuç

Konu: Görevsel Antrenman Paketi v1.0 | by Walter Sakana

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Default Görevsel Antrenman Paketi v1.0 | by Walter Sakana

Açıklama: Hazırlamış olduğum bu antrenman paketinde tüm mevkiler ve tüm roller için ayrı ayrı antrenman programları yer almaktadır. Hiçbir antrenman programında yüklenme “ağır” düzeyde değildir. Yüklenme dereceleri “genel” antrenman düzeyine yakın tutulmuştur. Böylelikle antenmanların ağırlığından kaynaklanan sakatlanma riski minimum düzeyde tutulmuştur.

Oyuncuların özelliklerinin gelişimi üzerinde “olağanüstü” bir katkısı bulunmamakla birlikte oyuncuların mevkileri ve rolleri açısından önemli olan özelliklerini çalışmaları ve geliştirmeleri amaçlanmıştır. Örneğin aynı bölgede oynasalarda Defensive Midfielder rolü için ayrı, Anchor Man rolü için ayrı Dmc antrenman programları hazırlanmıştır. Yada Amc’de oynayan Advanced Playmaker ile kanatta oynayan Advanced Playmaker için gene ayrı ayrı antrenman programları düzenlenmiştir.

Tek yapmanız gereken oyuncunuzu hangi rolde ve hangi mevkide oynatıyorsanız ona uygun antrenman programına yerleştirmek.

Önemli: LimitedDefender, Anchor Man, DefensiveMid ve BallWinningMid antrenman programlarında “Strength” antrenmanı “High” seviyesinde veya High’a yakın verilmiştir. Full Back programında ise Strength ve Aerobic antrenmanları normal seviyenin 2 kademe üstünde verilmiştir. Bu antrenmanları ligin ilk yarısında kullanın. Ligin ikinci yarısında ise LimitedDefender2, Anchor Man2, DefensiveMid2, BallWinningMid2 ve Full Back2 programlarına geçin.

Notlar: Oyuncularınızdan gelişim beklerken altta yazılanları dikkate alıp ona göre bir gelişim beklentisinde olmanızı tavsiye ederim.

1- Savunma özellikleri düşük ofansif bir oyuncuya ne kadar yoğun defansif antrenman verirseniz verin, onun defansif özelliklerinde kayda değer bir artış görebilmeniz çok çok düşük bir ihtimaldir. Buna karşın oyuncunun örneğin 15 olan pas özelliğini koruması ve geliştirmesi için ona yeterli düzeyde “Attacking” antrenmanı verirseniz o oyuncunun 15 olan pas özelliği en az 3-4 puan artabilir.

2- Bir oyuncunun doğru antrenman programı + maçlarda oynayarak özelliklerini geliştirebilmesine etki eden 3 önemli özelliği vardır. Bunlar; Work Rate (çalışkanlık), Natural Fitness (doğal kondisyon) ve Determination (azim). Bu özellikleri yüksek olan oyuncularınız kendilerini geliştirmeye çok daha yatkındırlar. Tabi ki oyuncunun oyun içerisinde göremediğimiz potansiyel yetenek ile mevcut yetenek dereceleri de bu gelişimi yakından ilgilendiren diğer faktörlerdir (Diğer gizli özelliklerden profesyonellik derecesinin de kesin emin olmasam da etkisi olacağını düşünüyorum).

3- PA ve CA değerlerini göremesekte yardımcılarımızdan oyuncuyla ilgili rapor isteyerek bu konuda bir fikir sahibi olabiliriz. Bu raporda Current Ability ve Potential Ability için verilen yıldız sayısı ve yardımcımızın bu konulardaki yorumlarını incelememiz gerekiyor. Eğer CA için verilen yıldız sayısı daha düşükse bu, o oyuncunun henüz gerçek potansiyeline ulaşmadığını ve halen kendisini geliştirmekte olduğunu belirtir (tabi ki bu yaşlı oyuncular için geçerli değil). Yani vereceğimiz antrenmanlar sonucu bu oyuncudan ciddi bir gelişim bekleyebiliriz. Eğer CA ve PA için verilen yıldız sayıları aynıysa ve yardımcımız PA başlığı altında o oyuncunun potansiyeline yakın düzeyde olduğunu yada daha fazla gelişmeyeceğini söylüyorsa o zamanda o oyuncunun antrenmanlar sonucu pek bir gelişim göstermeyeceğini anlayabiliriz.

4- Strength ve Aerobic antrenman seviyelerini ne kadar yükseltirseniz oyuncularınızın sakatlanma riski de o derece artar. Antrenman yüklenme düzeyi (workload) ne derece olursa olsun bu iki kategoride (sezon başı dışında) genel antrenman düzeyinin fazla üstüne çıkmamanızı öneririm. Özellikle sezonun son bölümünde antrenman yoğunluğunu biraz düşürmekte fayda var.

5- Bazı arkadaşlarımız İngilizceleri yeterli düzeyde olmadığından ve oyunları İngilizce olduğundan belki bazı yazılanları pek iyi anlamayabiliyorlar. Örneğin oyunda diyor ki “Player X injured by Player Y in training – Yani X adlı oyuncu antrenmanda Y adlı oyuncu tarafından sakatlandı”. Bunu oyuncu antrenmanların ağırlığından dolayı sakatlandı diyerek yorumlayabiliyorlar. Halbuki bu tür bir sakatlığın antrenmanla uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bir oyuncunun diğerine sert girmesi sonucu yaşanan bir sakatlık sadece.

6- Ve tabi ki çalıştırıcılarınız yani coach’lar. Fm’in en iyi antrenman programını uygulasanız bile coachlarınız yeterli düzeyde olmazsa ve bu coahc’ları doğru bir şekilde görevlendirmezseniz antrenmanların etkisi bir hayli düşecektir. Mümkünse 9 farklı antrenman kategorisi için 9 farklı özellikte coach’unuz olmalı ve bu coach’lar doğru kategorilere atanmalı. Tabi ki bu çokta elinizde olan bir şey değil, izin verilen coach sayısı ve ekibinize katılmayı kabul edecek coachların kalitesi klübünüzün seviyesiyle ilgili bir şey.

Basitçe Coach dağılımı için:
    1- Fitness özelliği yüksek coach: Strength
    2- Fitness özelliği yüksek coach: Aerobic
    3- Goalkeepers özelliği yüksek coach: Goalkeeping
    4- Tactical özelliği yüksek coach: Tactics
    5- Technical ve Mental özellikleri yüksek coach: Ball Control
    6- Defending özelliği yüksek coach: Defending
    7- Attacking özelliği yüksek coach: Attacking
    8- Technical ve Attacking özelliği yüksek coach: Shooting
    9- Technical, Mental ve Attacking özelliği yüksek coach: Set Pieces

Tüm Coach’ların MOTIVATION, LEVEL OF DISCIPLINE ve DETERMINATION özellikleri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. Attacking ve Defending antrenmanları için Coach’unuzun bu özellikleri dışında Tactical özelliği de yüksek olursa daha iyi.

Antrenman kategorileri ve etkiledikleri özellikler:

• Strength…….....….: natural fitness, stamina, strength, work rate / Gk için-natural fitness, stamina, strength
    • Aerobic…….....…..: acceleration, agility, balance, jumping, pace / Gk için-acceleration, agility, balance, jumping, pace, reflexes
    • Goalkeeping………: aerial ability, composure (sadece gk için), concentration, handling, kicking, one on ones, throwing
    • Tactics………….…: anticipation, decisions, off the ball, positioning, teamwork / Gk için-anticipation, command of area, communication, decisions, positioning, rushing out
    • Ball control………..: dribbling, first touch, flair, heading, technique / Gk için-first touch, technique
    • Defending………....: concentration, marking, tackling
    • Attacking……….....: creativity, passing
    • Shooting…….……..: composure, finishing, long shots
    • Set pieces…………: corners, crossing, free kick taking, long throws, penalty taking / Gk için-free kick taking
    Not: Kalecinizin soğukkanlılık (Composure) özelliği için alması gereken antrenman dikkat ederseniz diğer oyunculardan farklı olarak “kalecilik” antrenmanıdır. Diğer mevkilerde ise bu özellik için oyuncularınızın “şut” antrenmanı alması gerekmektedir. Ayrıca “taktik” antrenmanının geliştirdiği özellikler de kaleci ve diğer mevkiler için farklıdır. Kaleciniz bu antrenman kategorisinde ek olarak “alan hakimiyeti”, “öne çıkma” ve “iletişim” özelliklerini geliştirmek için çalışmaktadır.

-------------------------------------------------------------------------------
    - İNDİR -
    (http://www.zshare.net/download/769451868ea06bb0/)

--------------------------------------------------------------------------------
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Mükemmel bir düzende anlatılmış, yazıyı henüz okumadım ama okuyacağım daha sonra. Teşekkür ederiz, herkesin böyle özenle paylaşması dileğiyle.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Ben teşekkür ederim yorumun için
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Çok güzel bir çalışma olmuş.Anlatım da çok güzel.Ellerine sağlık.
    So what?
    Saike

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Açıkçası benim sürekli yapmak isteyipte yapamadığım, üşendiğim bir program ve yazı olmuş. Gerçekten başarılı.. Tebrik ederim...
    Sentugo.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Çok güzel bir çalışma olmuş.Anlatım da çok güzel.Ellerine sağlık.
    Açıkçası benim sürekli yapmak isteyipte yapamadığım, üşendiğim bir program ve yazı olmuş. Gerçekten başarılı.. Tebrik ederim...
    Sağolun arkadaşlar, bu tür yorumlar insanı başka çalışmalar ve paylaşımlar yapmak içinde teşvik ediyor. İnşallah deneyenler de memnun kalırlar.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Teşekkürler özellikle aradığım kısım Antrenman kategorileri ve etkiledikleri özellikler: bu konu altında anlattığınız özellikleri istiyordum iyi oldu.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Oyunum İngilizce olduğu için programları hazırlarken oyuncu görevlerinin orjinal isimlerini yazmıştım. Dolayısıyla oyunu Türkçe olan bazı arkadaşlarımız sıkıntı yaşamışlar. Bende görev isimlerinin Türkçe versiyonda nasıl çevrilmiş olduğunu bilmediğimden aşağıdaki şekilde açıklamaya çalıştım, umarım yardımı olur.

Kaleci
    • Goalkeeper: Standart kaleci
    • Sweeper Keeper: Libero kaleci
    Libero
    • Libero: Libero (destek/atak)
    • Sweeper: Libero (defans)
    Stoper
    • BallPlaying Def: Oyun Kurucu Defans
    • LimitedDefender & LimitedDef 2: Sınırlı Defans
    • CentralDefender: Orta Defans
    Bek
    • Full Back & Full Back 2: Bek (klasik bek)
    • Wing Back: Kanat Bek (daha ofansif, daha çizgiye yakın oynayan bek)
    Ön Bek
    • Wing Back: Ön Bek
    Ön Libero
    • Anchor Man & Anchor Man2: Çapa
    • DefensiveMid & DefensiveMid2: Defansif Orta Saha
    • DeepLyingPM Dmc: Derin Oyun Kurucu
    Orta Saha
    • BallWinningMid & BallWinningMid2: Top Kazanan Orta Saha
    • DeepLyingPM Mc: Derin Oyun Kurucu
    • Box To Box Mid: Dinamik Orta Saha
    • Central Mid:Göbek/Klasik Orta Saha
    • AdvancedPM Mc:İleri Oyun Kurucu
    Orta Saha Kanatlar (MR/ML)
    • Wide Midfielder: Açık Orta Saha
    • Winger: Kanat
    • DefensiveWinger: Defansif Kanat
    Ofansif Orta Saha (AMC)
    • AttackingMid: Ofansif Orta Saha
    • AdvancedPM Amc: İleri Oyun Kurucu
    • InsideFW Amc: İç/Destek Forvet
    • TrequartistaAmc: 10 Numara
    Sağ/Sol Açık-Kanatlar (AMR/AML)
    • Winger: Kanat
    • DefensiveWinger: Defansif Kanat
    • AdvancedPM Wing: İleri Oyun Kurucu (Oyun kurucu kanat)
    • InsideFW Wing: İç/Destek Forvet
    Forvet
    • DeepLyingFW: Derin forvet
    • AdvancedFW: İleri/Teknik forvet
    • Target Man: Hedef Adam/Pivot Santrafor
    • Poacher: Uç Forvet/Golcü
    • CompleteFW: Komple Forvet
    • DefensiveFW: Defansif Forvet
    • TrequartistaFC: 10 Numara
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

gerçekten güzel bir çalışma olmuş. eline sağlık teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Hocam müthiş bir rehber olmuş. Özellikle hiç beceremediğim olaylardan biri antreman.

Bir tane de buraya bakarak hazırlayacağım.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Sirius Black View Post
    Hocam müthiş bir rehber olmuş. Özellikle hiç beceremediğim olaylardan biri antreman.

Bir tane de buraya bakarak hazırlayacağım.
    Altta verdiğim linkte 2.bölüm başlığı altında bu konuyu ele aldım. Orada verdiğim programlar daha iyi, istersen ordakilere göre hazırla daha faydalı olur.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=89773

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Teşekkürler. Chelmsford kulübünü yönetiyorum. İngiltere BSS'den beri başındayım. Şu an Coca Cola League 2'deyim. Takım bir türlü adapte olamamıştı lige. Kondusyonlar sürünüyordu yerlerde. 10 maçtır kullanıyorum. Hem gelişim var futbolcularda hem de kondusyonlarının iyi olması nedeniyle daha başarılı maçlar çıkarıyoruz. Teşekkür ederim bu güzel paylaşım için.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

birşey sorucam hocam.Benim bir defans oyuncum var.İyi olması gereken özellikleri 17-18-19 falan.Ama bu özelliklerini dahada geliştirdi.17 olanı 18 falan yaptı neyse sonra sadece 2 hafta sakatlandı tüm geliştirdiği özellikleri bir anda düştü.Nasıl bir anda yükseltip kendini bir anda düşürdü böyle bir fikriniz var mı?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by LifeYourself View Post
    birşey sorucam hocam.Benim bir defans oyuncum var.İyi olması gereken özellikleri 17-18-19 falan.Ama bu özelliklerini dahada geliştirdi.17 olanı 18 falan yaptı neyse sonra sadece 2 hafta sakatlandı tüm geliştirdiği özellikleri bir anda düştü.Nasıl bir anda yükseltip kendini bir anda düşürdü böyle bir fikriniz var mı?
    Sezonun belirli bölümlerinde özellikler ciddi bir yükseliş veya düşüş gösteriyor. Özellikle ligin ikinci yarısında sezon sonuna doğru ve tatil döneminde düşüş oluyor. Yeni sezonun ilk birkaç ayında ciddi bir yükseliş görüyoruz. Aslında yükseliş değil, düşen değerler tekrar eski durumuna geliyor yada 1-2 puan daha artıyor. Bu dönemde oyuncu profilinde özellik artışı oklarını görünce oyuncu kendini bir hayli geliştirdi sanıyoruz.

Bunun yanısıra bazı oyuncular gelişimlerini çok erken yaşta tamamlayıp daha sonrasında ya aynı kalıyor yada bazı düşüşler yaşıyorlar (örn: Hazard).

Senin durumun sakatlıkla ilgli olmayıp yukarıda ilk yazdığımdan kaynaklanıyor olabilir. Hangi dönemdesin bilemiyorum. Yada sakatlığı kısa sürmesine karşın sürekli nüksedecek, bazı özelliklerini kaybetmesine neden olabilecek kadar ciddi bir sakatlık durumu olabilir. Oyuncunun sakatlığı birkaç kez tekrarlarsa son yazdığım durumdan demektir. Oyuncu profilinde sakatlık geçmişine bakıp yaşadığı sakatlığın ne olduğunu yazarsan daha sağlıklı bir yorum yapabiliriz.

Quote Originally Posted by Rind-i Şeyda View Post
    Teşekkürler. Chelmsford kulübünü yönetiyorum. İngiltere BSS'den beri başındayım. Şu an Coca Cola League 2'deyim. Takım bir türlü adapte olamamıştı lige. Kondusyonlar sürünüyordu yerlerde. 10 maçtır kullanıyorum. Hem gelişim var futbolcularda hem de kondusyonlarının iyi olması nedeniyle daha başarılı maçlar çıkarıyoruz. Teşekkür ederim bu güzel paylaşım için.
    Rica ederim, faydalı olmasına sevindim.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

oyuncum bu iyileştikten sonra yine özelliklerini iyileştirdi.Çalışkan olunca can sıkıntısına özellik düşürüp yükseltiyor demek

bu arada ben Haygary abi senin msn vardı bende artık onu kullanmıyor musun?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Kasık sakatlığı. Zorlanmadan kaynaklanan bir sakatlık. 1-2 maç dinlendir istersen.

Genel olarak sakatlıklarına baktığımda tekrarlayan sakatlık durumu yok. Hep farklı sakatlıklar yaşamış ki buda iyiye işaret.

Biliyorum tabi Haygary olduğunu Msn için Ö.M. atarım.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

saolsun bizim defansif orta sahalar gs orta sahası gibi olunca defans boyna zor durumda kalıyor oda zorlanmış garibim.Zaten birkaç maçtır oynatmıyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Gördüğüm kadarıyla antreman paketleri oyunda takımın oyun stiline çok yansıyor bu konu hakkında şüphelerim vardı bu paylaşımla giderdim şüphelerimi. Sormak istediğim başka bir şey var. Ben determination'u ve consistency'si yüksek futbolcular almak için uğraşıyorum. Böyle yaptığım zaman her zaman başarılı oluyorum. Fakat bir oyuncu buluyorum. Çok iyi bir profile sahip oluyor. Determination'u yüksek olmasına rağmen scout raporlarında consistency'sinin düşük olduğunra dair rapor alıyorum. Oyuncunun consistency'sini artırmamız mümkün müdür acaba onu sormak istiyorum ?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Rind-i Şeyda View Post
    Gördüğüm kadarıyla antreman paketleri oyunda takımın oyun stiline çok yansıyor bu konu hakkında şüphelerim vardı bu paylaşımla giderdim şüphelerimi. Sormak istediğim başka bir şey var. Ben determination'u ve consistency'si yüksek futbolcular almak için uğraşıyorum. Böyle yaptığım zaman her zaman başarılı oluyorum. Fakat bir oyuncu buluyorum. Çok iyi bir profile sahip oluyor. Determination'u yüksek olmasına rağmen scout raporlarında consistency'sinin düşük olduğunra dair rapor alıyorum. Oyuncunun consistency'sini artırmamız mümkün müdür acaba onu sormak istiyorum ?
    Determination benim de en çok önem verdiğim özellik. Consistency ise bildiğin gibi istikrar anlamına geliyor ve gizli özelliklerden birisi. Kesin olarak bilgim yok ancak o özelliği yüksek bir oyuncudan ders aldırmak faydalı olabilir.

Alttaki konuda 3.bölümde bununla ilgili bir örnek paylaştım:
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=89773

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Yazınızı okudum gerçekten kayda değer. Örneklerde Salvio'nun consistency gelişiminden bahsedilmemiş.

Bilgisayarımda bu profili aldığım kayıtlı oyunum yok. Emre Çolak'ı bu şekilde geliştirmiştim. Kendisine özel bir antreman verip gelişmesini istediğim özelliklerine yoğunlaşmıştım. Gökhan İnler'den de ders aldırmıştım. Yaklaşık bir sezon boyunca ders almıştı. Kişilik olarak Gökhan İnler ile aynı olmuştu. Gökhan da kişisel olarak çok iyi bir profile sahip. Antreman programım mesajdaki gibiydi.

http://forum.turksportal.net/vb/show...91&postcount=6

http://i33.tinypic.com/w99pjo.png

Fakat bir türlü oyuncu istikrarlı oynayamıyordu. Türkiye ligi için inanılmaz olan bir profile sahipken oyuncunun 4-5 maç iyi oynayıp sonra düşüşe geçtiğini sonra tekrar yükseldiğini gördüm. Coach raporlarında consistency'nin düşük olduğu geçiyordu. Durum canımı sıkmıştı. Bu yüzden consistency meselesini iyice kafaya taktım.

Sanırım bunun bir çözümü yok oyuncunun PA'sı ne kadarsa o kadar yükseliyor sanırım. Yine de teşekkür ederim yorumlarınız ve çabalarınız için. Çalışmalarınızın devamını dilerim.

Edit : Takımda bulunan diğer oyuncum Oleg Gusev ise consistency yüksek raporu alıyordu ve mükemmel bir performans gösteriyordu, Emre kadar profili olmasa da. 30 yaşında olmasına rağmen performansı sebebiyle bana büyük bir para kazandırmıştı. Bu yüzden aslında consistency takıntım..

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Evet Consistency yok ancak gizli özelliklerin değiştiğine dair bilgiler var, ona dayanarak belki faydalı olabileceğini düşündüm.

Ben bide bir oyuncudan ders aldırırken 2 oyuncunun da aynı antrenman programında olmasına özen gösteriyorum. Bu arada Emre Çolak'ı inanılmaz geliştirmişsin, tebrikler.

Biliyorsun ligimizdeki birçok oyuncu (Gökhan Gönül gibi istisnalar hariç) gerçekte de istikrarlı bir form grafiği gösteremiyorlar. Mesela Arda çok yetenekli tamam ama istikrarlı diyebilir miyiz? Sürekliliği tartışılır. Sanırım bu durumu oyuna da yansıtmışlar.

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Evet oyuna yansıtılmış bu durum fakat kendi fikrim tabi ki de ; consistency sadece lig ve avrupa kupa maçlarında kendisini gösteriyor gibime geldi. Milli takımda ve yerli kupalarda Türkiye kupası gibi sadece oyuncunun profiline odaklanılmış. Sanırım Milli takımı yöneten oyun sahipleri çileden çıkmasın diye böyle yansıtılmış oyuna.
    Ben yine de bir şekilde bunun bir çözümü olacağını düşünüyorum tek aklıma yatan tutoring ama onda da bir fayda göremedim şimdiye kadar. Testi yapan şahıs consistency gelişmiş olmasına rağmen onu not etmemiş olabilir.
    Buna benzer bir test yapmayı ben de düşünebilirim aslında. Çünkü hızı, hızlanması ve dayanıklılığı dışında diğer özelliklerinin normal hatta 11-13 arası olan Gusev'i performansını görüp almıştım. Asıl mevkisi olmayan bek pozisyonunda hatırladığım kadarıyla 20-25 maçlık periyotta 8'in üstünde bir performans göstermişti. Asistlerini tam hatırlayamıyorum ama maç sayısından fazla olduğunu söyleyebilirim. Gittiğim her takıma alır olmuştum Gusev'i.
    Neyse konu dışına çıkmayalım.

güzel paylaşım, teşekkürler

natural fitness, flair özellikleri sizlerde gelişme gösterdi mi _? sorum genel,,, bazı özellikler sanki hiç gelişmiyor gibi.

Mesaj Yetkileri