Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 58 sonuç

Konu: Football Manager'e nasıl başladık?

Nesil
    2006
    Yer
    11

Default Football Manager'e nasıl başladık?

Benim bu oyuna başlayışım çoğu kişiden daha enteresandır kalıbımı basarım

Sene 2001.Orta üçe gidiyorum.O zamanlar ev kullanıcıları fazla yaygın değildi malum.Bizim apartmanlarda 2-3 kişide vardı sadece bilgisayar.Bunlardan biri de benim samimi bir arkadaşımdı.Age OF Empires, Fifa falan oynuyordum o zamanlar.Değişik oyunlara yönelmeye karar verdim.Ve bu arkadaşımdan "para kazanmalı" bir oyun önermesini istedim.Roller Coaster tarzı falan.O zamanlar futbolla yeni yeni ilgilenmeye başlamıştım, Fifa'dan dolayı."Championship Manager diye bir oyun var" dedi(Olaya bak).Dedim "Ne yapıcaz, nasıl para kazanıcaz"."Oyuncu satıcaksın işte" falan demişti(Benim suçum değil valla, adamın oyunu gördüğü şekil bu)."Para kazanmalı oyun"Velhasıl Championship Manager 2001 ile hayatıma sokmuş oldum bu tatlı belayıDaha sonra 2004de Eidos-Sigames ayrılığında, bizim oyunun devamının Football Manager olacağını okuduğumda da bir daha Championship Manager'i merak dahi etmedim.

Bazen düşünüyorumda, iyiki arkadaşımdan böyle bir oyun istemişim ve iyiki oda bana 100 yılın düz mantık şekliyle "Para kazanmalı oyun" olarak beni bu işe başlatmışTeşekkürler arkadaşım...

- Rıdvan Dilmen : "Brezilya Milli Takımı'nın sol beki fazla oynayamıyor Fenerbahçe'de, sebep?"

- Aykut Kocaman : "Brezilya Milli Takımı'nın sol bekinin bunu düşünmesi lazım."

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya-Kanada

Sene 2000.2. sınıf gidiyorum futbola ilgim aşırı derecede büyük.Annemden futbol oyunu istedim annemde gidip FM 2000 almış.İlk başlarda bişi anlamasamda oyunu bir şekilde çözmeye başladım ve sevdim ilk takımım R.Betis'di Denilson sağolsun.Bizimde hayatımıza böyle girdi kahrolası oyun

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Adama strateji ver dedik gitti ne verdi.Hiç aklıma gelmezdi o an verdiği cd'nin hayatımdan yıllarımı çalacağı ban.gif

Nesil
    2006
    Yer
    Adana

İnternet kafede başlamıştım ilk kez oynamaya.Oyun ilk başlarda zor gelmişti epey.Neler yapacağımı filan tam bilmiyordum ama uğraşmak bile hoşuma gitmişti ve cafeden çıkışta cd sini alıp eve geldim.İşte bu kadar basit benim fm ye başlama hikayem

Nesil
    2007
    Yer
    Konya

İsmini duymuştum. Sağolsun bir arkadaşda hastasıymış oyunun herşey ondan başladı. CD'yi ödünç istedim ondan o da verdi. Hatta kuramamıştım ilk başta sonraki deneyişde kuruldu. Kurulmaz olaydı.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

2000 lerde ortaokuldayım.. Arkadaşım da oynuyor bunu.. Almış Galatasaray'I. Toplamış yıldız oyuncuları falan.. Yaaa dedim çok saçma oyun bu ne bu dedim ya!

ondan sonra bir bakayım dedim.. fm2007 oyunuyla başladım fm ye..

Ondan önceleri şehir geliştirme oyunları oynardım ya da strateji... Ama bu fm ile iki üç senem geçti.. Zaten şu anda tam benlik bir oyun çünkü oyun için fazla zamanım yok.. Fm'yi ne kadar istersem o kadar oynayabiliyorum
    Sentugo.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Yıllardan 2006 aylardan Yaz tatili oyunlardan fa FM 2005. Çocuk sana oyun gösterecem dedi. Bende göster dedim. Baktım oyun tam benlik. Çünkü ben oynamaktan ziyade oynatmayı severim. Maç esnasında sıkıştığın zaman taktik için düşünmek falan çok ayrı bir olay. Kısaca beyin gerektiriyor. Baktım oyun kafama yattı. Ama bende bilgisayar yok o zamanlar. Onun annesi ile babası çalışıyordu. Sabah 8:30 da evden çıkıyorlardı bende gidiyordum onlara 9'da akşam mesai saatine kadar FM oynuyorduk. Sonra 2007 yılında bilgisayarı aldık ve kendi evimde oynamaya başladım.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abimden gördüm ve başladım

9. Default

Yıl 2003 9 yaşındayım futbol hastayım fifa falan oynuyorum sürekli en yakın arkadaşım o da futbolh hastası baktım bu bir oyun oynuyo böyle alıyo satıyo taktik yapıyo o zaman başladım işte oynamaya şimdi düşünüyorum o zaman ben ingilizce biliyordum da çok az acaba nasıl anlamıştım oyunu

Nesil
    2005
    Yer
    Samsun

Orta 1'e giderken Fenerbahçede Kemalettin falan vardı Cm serisinde

Bilgisayarı daha yeni almışım çapraza gir vur gol olsun oyununu oynuyorum word cup 98 di heralde arkadaşımdan oyun istedim Cm'nin o zamanki serisini verdi arkadaş.Oyun ingilizce hiçbirşeyden anlamıyorum.

Sürekli ev telefonundan arkadaşı arıyorum ne yapmam lazım falan diye.En son arkadaş tüm şeyleri bir defter haline getirip yazmış ve ertesi gün okulda bana vermişti

Öyle başladı ve sonrasıda her sene düzenli bir şekilde oyunu alarak devam etti (:

Birde çok daha öncesinde yanılmıyorsam 3.sınıf falandı Ankarada akrabadayım bana bilgisayar oynatıcaklar bir oyun açtılar ve oyun managerlik oyunuydu zola falan baya gençti o zamanlar ordada baya kaptırmışdım kendimi dışarı çıkaramıyorlardı beni.

Oyun sağ üst köşede mini bir ekranda oynanıyordu belki adını bilen vardır söylerse sevinirim (: indiresim geldi
    20 Ocak 1989 - Onların formaları vardı , Taraftarları için terlettikleri.

Oyunu yanlışlıkla indirdim
    Fifa 2006 indireceken yanlış linke basmışım. 1 saat sonra %kaç inmiş diye bakarken bir baktım oyun inmiş. Şok oldum ama oyun çok sardı. Fifa'ya PES'e zaman ayıramaz oldum.
    İngilizce çok bilmezken nasıl oynadım bilmiyorum.
    İlk takımım Betis'ti.

Yalnız Konu FM'e Nasıl Başladınız Sorusu Ama Bizim Uşaklar Hikayeye CMden Başlamış Yav FMe Nasıl Başladığınızı Anlatın

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bir arkadaşım Cm03/04 oynuyordu, oraya ziyaret ettiğimizde bir kaç saat oynadık ve sonra oyunu ben de istedim ve aldım. Hatta ilk oyunumda Beşiktaşlı olmama rağmen arkadaştan gördüğüm için Fener'i seçmiştim ve Maldonado'yu almıştım Fener'e.
    Sonra bir süre ara verdim CM/FM serilerine, strateji oyunları yüzünden. 2009'da tekrar başladım seriye.

Quote Originally Posted by C h A o S View Post
    Abimden gördüm ve başladım
    aynen abim saolsun

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Senelerden 2003, 3. sınıftayım o zamanlar ayda bir giderdim PC'ciye çünkü sürekli bi şekilde bozuyodum bilgisayarı zaten deneme yanılma mantığıyla öğrendim bilgisayarı o zamanlar hayatım futbol ve bilgisayar üzerine kurulu bilgisayarcıda tanıdıktı, tanıdık oldu daha doğrusu , dedim bana oyun yüklesin yüklemiş işte, FIFA vardı NFS vardı bide CM 03/04 oyunu merak ettim başladım denemeye o gün bu gündür bir menejerliktir tutturdum gidiyorum
    Screw you guys, I'm goin' home

Ailecek hastasıyız bu oyunun şaka biyana Cm 2003 serisyle basladık FM 2010 serisyle devam ediyoruzz 7 senelık oyun hayatım geçti ve oyunu oynadığım için kendime teşekkür ediyorum.

sakary Ali Misafir

Aynen bizim buradada pek öyle herkeste bilgisayar yoktu.Yan komşuda bi abinin evinde vardı.Bende Pazar günleri falan oraya gider Fifa falan oynardım.

Birgün gittim baktım abi temizlik yapıyor.Klavyeyi falan temizlemiş ama PC açık oynuyor.Dedi klavyesiz bir bu oynanıyor dedi.Sonra ben onu izlemeye başladım.Oyuna hayran kalmıştım banada aç dedim ama açmadı ben anlamazmışım.

Daha sonra yine birgün gittim.Tam abi evden çıkıyordu arkadaşı ile birlikte.Bende ısrar ettim abi bana CM'yi aç diye.Arkadaşı kıyamadı açtı.Dedi dur ben sana taktik yapayım sen bunla devam et.Bende tamam dedim.Yaptı taktiği oynamaya başladım.Takım Manu ilk maçımda Blacburn'u 7-0 yenmiştik.

Bu günden sonra her yıl oynuyorum bu seriyi.Ve hep yenisi geldiğinde de ayrı bir heyecanlanıyorum.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Birde FM oynarken aldığım tepkilerden biri. Çocuklar diyor malmısın niye oynuyon sanki sen oynuyon boşa zaman geçiriyon diyorlardı. Fakat ben onları takmıyordum. Bir baktım şimdi onlarda FM oynuyor. Ama çocukca yok para çalıyorlar.

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Bende bi dergi vasıtası ile tanıştım FM ile.Bigün dergiyi okurken bi baktım FM 2008 şöyle böyle anlatılıyo.Bi okudum ilgimi çekti.Gittim aynı gün oyunun CD'sini aldım ilk başlarda çözmekte zorlansamda bi bağlandım tam bağlandım

arkadaşlar sizin hikayelerinizi okudum çok duygulandım ya valla çok güzel bir konu olmuş sonra bende şöyle bir durup düşündüm bu hayatımı bazı dönemlerde mahveden sigaradan alkolden beter bu oyuna nasıl başladığımı yıl 2003 o zamanlar daha 7.sınıfa gidiyorum annemin teyzesininoğlunun bize playstation oynamasına gelmesiyle başladı herşey muhabbet ederken kon birden cm den açıldı bana övüyor çocuk böyle oyun şöyle oyun ilk oynadığında sıkıcı sonra bağımlıık yapıyor gerçek hayat gibi tabi bende müthiş bir merak uyandı bulmam 3 hafta sürsede sonunda cm4 ü buldum (2002-2003 sezonunun 2.yarı transferleri olan oyun) hergün evdei bilgisayar kaldırmadığı için babamın işyerine gidiyordum ve sabah 9 akşam 5 babamla birlikte mesai yapıyordum sonra babam bende kurtulmak istedi ve yeni bir bilgisayar aldı yeni bilgisayarla cm03-04 de çıkmıştı hiç unutmam 7.sınıfın yazında 24 saat bilgisayarın başından kalkmadığım günler vardı o cm 03-04 öyle bir belaydıki beni adeta her yıl yeni çıkan fm serilerini almaya mecbur bırakmıştı ve hala bile ailemle bazen sorunlar yaşıyor 7.sınıfdaki gibi yeni serinin çıkmasına gün sayıyorum...

Çok önemli bir yeri vardır hayatımda Football Managerin.

2005 Mart ayıydı.O zamana kadar çok sağlam Fifacıydım,Fifadan başka futbol oyunu oynamam diyordum.Ama içten içe gelen bir menejerlik aşkı vardı bende.Çocukken 98 Dünya Kupasında kadroları defterlere yazardım,her ülkenin en iyi oyuncularını alır kendi 11imi kurardım o derece.

Kuzenim vasıtasıyla tanıştım FM ile.Bir akşam birlikte bilgisayar oynuyorduk,beni kıramadığı için bir süre fifa oynadık,ama sonra bak burada fifadan daha güzel bir oyun var dedi ve FM 2005i açtı.2005 ile FMyi tanımamdan sonra 2006,2007,2008,2009 ve 2010.soluksuz geçen yıllar beni çok iyi bir FMci yaptı çıkardı.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Benim evde bir depo dolusu cd mevcuttur.. Bazen lazımlı bir cd ararken içerisinde ne olduğunu bilmediğim cdler gözüme çarpar.. Yine çok önceleri bir cd geldi elime üzerinde CM yazan. Nereden ve nasıl geldiğini bilmiyorum. Açtım yükledim sonra oyunda 2. lig takımlarının felan olduğunu görünce acayip şaşırdım ta başkanlarına kadar var dedim sonrasında keşfettim oyunu... Gerçekten böyle oldu. CD'nin nasıl alındığını yemin ederim hatırlamıyorum.. tamamen şans eseri tanıştım oyunla. Eminim o cdyi merak edip yüklemesem ben FM le ya tanışmayacaktım yada çok geç olacaktı bu tanışma..

belkide bir çok arkadaşım gibi oyuna sadece kendi kendine maç yapan noktalar olarak bakacaktım...

Nesil
    2005

Süper hikayeler var

Bende orta okula giderken internet kafe'de ps oynarken görmüş, denemiş ve sevmiştim.

Internet cafede oynayan birini gormustum.

-Ne mal oyun ya. Mac oynamiyorsun izliyorsun toplari bundan zevk mi alinir demistim

5-6 kere gorunce -bu kadar oynuyo dur bi indirip deneyelim dedim. O gun bugun oynuyorum hala

Oynarken goren arkadaslarim ilk baslarda ayni tepkiyi veriyor. -Abi bu ne nasil zevk aliyosun. Sen oynamiyosun mac izliyosun sadece, macta mac olsa toplar oynuyo. Git fifa oyna bin kat daha iyi..

Bugun boyle soyleyen arkadaslarimin hepsi fm bagimlisi. Birlikte oynuyoruz

Nesil
    2006

Yazıcıoğlu iş hanında korsan oyun alırken, CM 4'ün Türkçesi ile satıldığını gördüm ve satın aldım. Oradan başladı benim maceram.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Git fifa oyna bin kat daha iyi.
    bu söz hiç değişmez demi herkes aynı şeyi söylüyor sonra geliyor oyunu benden daha çok oynamaya başlıyor
    Screw you guys, I'm goin' home

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Kuzenim oynuyordu benide yanında otutturup işte bu oyuncu çok iyi falan diyodu bende aaa iyimiş falan diyordum ama anlamıyordum sonra maça geçti o bende izliyorum aynı şekilde bu ne ya bilgisayar oynuyor sen izliyon dedim ondan sonra FM 2005 cd'sini aldım oynadım ama ingilizcem o dönem olmadığı için Fenerbahçeyi alıyorum yanında oyuncuların FRG yazıyora ya ben onu oynatılamaz diye yabancılar hiç oynatamıodum sonrandan FM 2006 da anladım

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

İlkokula gidiyordum sene 2004 falan sıra arkadaşım devamlı bana CM 2003/2004'te kazandığı başarıları yaptığı kadroları genç yetenekleri falan anlatıyordu. Açıkcası hayatımda hiç manager oyunu oynamama rağmen bende ona taktik veriyor ve nerdeyse devamlı CM üzerine sohbet ediyorduk. Her neyse bende CM 5 ile başladım bu manager oyunlarına. Daha sonra CM serisinin üzerine FM'yi keşfettim. İlk olarak FM 2006'yı indirerek başladım bu serüvene ve hala hiç aksatmadan her yeni çıkan oyununu alarak devam ettiriyorum. Kısaca arkadaş tavsiyesi ile başladım.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Bilgisayarcıdan DVD'lerin olmadığı zamanlarda 2 CD 'lik bir oyun almıştım.. Oyun bozuk çıktı.. Geri götürdüm. Adam da iyi çıktı herneyse ki baktı uğraştı olmuyor ben sana iki yeni oyun çekeyim dedi.. Benm acelem vardı ve hazır varsa ondan ver dedim. Tesadüfe bak ki hayatımı değiştirien oyun FM 2005 hazırdı.. Ve aldım gittim. Çalıştırdım.. Baktım sıkıcı görünüyor. Kapattım sonra bir gün sıkıntıdan kurcalarken FM05'i, kendimi kaptırdım , hayatımı kaptırdım bu oyuna..

Merak edenler için Bilgisayarcının verdiği diğer oyun Hitman 2 (Silent Assasin) 'ydi.. ..

Nesil
    2009
    Yer
    Avcilar, Istanbul

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; football managerla değil de diğer managerlik oyunlarıyla başladım

Açıkçası zamanımı boşa öldürmüşüm onlarla, FM çok başkaymış.. Neyse konu o değil şimdi..

Fifa 2000'lerde filan her zaman Celta Vigo'yu alırdım ve takımın ayarlarıyla oynardım, o zamanlar Matt Holland ve Alexanderson gibi adamlar vardı ve şimdi ki gibi futbolu bilmediğim için sırf isimleri güzel geldi diye almıştım takımıma

Bu takımı kendi isteğime göre kurma olayı beni çok sardı fakat o dönemlerde menejerlik oyunlarının farkında değildim bile. Yıl 2002 olmuş elimdeki bilgisayar oyunlarından sıkılmışım, gittim bilgisayarcıya.. Bilgisayarcı dediğim akla Vatan computer gelmesin, eskiden her pasajda en az üç tane oyun satan dükkanlar vardı

Her neyse; karşıma Total Club Manager 2003 çıktı, yanlış hatırlamıyorsam kapağında Karel Bruckner vardı tam teknik direktör modunda.. Açıkçası beynim dönmüştü, tam istediğim bir oyun elimdeydi..

Eve gittiğimde herşeyin yeni başladığından habersizdim..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri