Selamlar,

Ben TSL'deki klüplerimizin bilet fiyatlandırması ve satışı hakkında birkaç birşey yazmak istiyorum.

Öncelikle maç biletleri fiyatlandırmasında birkaç eksiklikler var. Örneğin Galatasaray'ın bilet fiyatlarının ortalaması 19 euro yani 38 tl olarak belirlenmiş durumda. Lakin gerçek hayatta Ali Sami Yen'deki bilet fiyatlandırması şöyle;

. toplamda yaklaşık 11-12 bin kapasiteli yeni açık+eski açık tribünlerinin fix fiyatı 35 tl.(daha doğrusu büyük maçlarda 60-70-80 hatta 90 liraya çıkabiliyor.)

. yaklaşık 2000 kişi kapasiteli kapalı alt tribününün fiyatı minimum 150 tl civarı (yine büyük maçlarda değişiyor, artıyor.)
. yaklaşık 4000 kişi kapasiteli kapalı üstteki fiyat minimum 200 tl civarı (yine büyük maçlarda değişiyor, artıyor.)

. yaklaşık 1200-1500 kişilik numaralı alt ın fiyatı 160 tl civarı'ndan başlıyor
. yaklaşık 4000 kişilik numaralı üst ün fiyatları 220 tl civarından başlıyor.(arada vip ler vs. var, onlar daha da pahalı)

kabaca bir hesap yaparsak stattaki ortalama maç bileti fiyatı normal önemdeki bir maçta aşağı yukarı 110-120 lira.

(ucu açık rakamlar veriyorum çünkü ufak tefek sapmalar olabilir. )

(bu arada kombine fiyatlarında sanırım bir sorun yoktu, onlar normal hesaptı galiba...)

bu yazdıklarımı değerlendirdiğimizde, oyunda 50-60 euroluk bir bilet fiyatlandırması olması gerekiyor. yani arada 30-40 euro gibi bir uçurum söz konusu.

bu uçurum takımların finansını etkiliyor. yıla vurduğumuzda ciddi kar farkları ortaya çıkıyor.

şimdi ben editörden yükseltmeyi denedim, ancak editörde yaklaşık 35-40 euro(deneme amaçlı) olarak fiyat girmeme rağmen oyunda türk klüplerine fikslenmiş olan 31 euroda kalıyordu bilet ücretlendirmesi.(bu arada economic factor'ü 18'e yükseltmiştim galiba) bunun nedenini de biliyorum sanırım. her ülkeye ayrı ayrı girilmiş olan "economic factor". türkiye'deki değeri "16" bu kriterin. ama örneğin hollanda'da 20'ydi galiba. ve ajax vs. takımların bilet fiyatları da buna göre çok yüksek örneğin ajax'ınki 45-50 euro civarındaydı galiba.

burada iki türlü çözüm önerilebilir. birincisi türkiye'nin economic factor değeri yükseltilir.(bunu düşünürken şunu gözardı etmemek lazım, fenerbahçe ve beşiktaş gibi klüplerin de bilet fiyatları galatasaray'ın hiç aşağısında değil.) ama dersiniz ki türkiye ekonomisi zayıf bir ülke, bu dengesiz bir değerlendirme olur vs. , ikinci öneriye bakalım derim;

20 economic factor değeri olan bir ülkedeki takımların olabilecek maksimum ortalama bilet fiyatı değeri atıyorum 50 eurodan 90-100 euro'ya çıkartılır. böylelikle 16 economic factor değeri olan türkiye'de de bilet fiyatlarında 50-60 euroluk değerlere çıkılabilir.

öncelikli olarak yazdığım mevzu buydu, ama asıl yazmak istediğim başka bir konu var...

şöyle ki :

ben fm'de genellikle galatasaray'ı yönetiyor olurum ve yine galatasaray'ı yönetirken görüyorum ki şöyle bir durum var;

kombine satışları haziran sonu gibi başlıyor, temmuzun 21(tam doğru olmayabilir ama sabit bir gündü bu) 'inde tak diye kesiliyor, bitiyor. oysa ki oyunda diğer ülkelerde bu tarih ağustos sonlarına kadar bile sarkabiliyor(doğru olan bu zaten). ayrıca zaten gerçek hayatta ben geçen sene ekim'e kadar falan satış yapıldığını bilirim.

bunu yazmamdaki temel neden de şu; galatasaray oyundaki ikinci yılda 55bin kapasiteli ttarena'ya taşınıyor ve 3. sezondan itibaren kombine satışları yapılıyor o stad için. fakat görüyorum ki kombine satışları 19-20-21 binde seyrediyor. üstelik üst üste 2 defa şampiyonlar ligi'ni almama rağmen maksimum 22 bin oluyor bu sayı ilerleyen senelerde. hem de sene içerisinde 53-54 bin ortalamaya oynamama rağmen(bu ortalamayı fmrte editör sayesinde elde ettim, kombine satışlarını artırmayı sağlamak için elbette) .

bu soruna da bir değerlendirme getirilmesini istiyorum.

son olarak, belki tam yeri değil ama bir şey daha yazmak istiyorum, yine finansal bir konu hakkında;

muniain'i bilirsiniz. çok iyi bir potansiyeli var ve ben 170-175 ca'lara kadar getirdim kendisini. son iki sezonumda 83 maçta 78 gol ve 29 asist yaptı, aynı zamanda sayısız ödül topladı, cl top scorer, en iyi oyuncu, en iyi futbolcu, dream team gibi tonla ödül aldı avrupa ve dünya çapında. fakat gelin görün ki 17-18 milyon avro'ya(!!!) kadar yükselen değerine rağmen bu oyuncumu klüplere önerdiğimde(offer to clubs dalgası işte) bir Allah'ın kulu çıkıp da talip olmuyor. bu kadar formda ve genç bir adam için hem de.

aynı şekilde ochoa da 175 ca'ya ve worlwide reputation ına rağmen bin euro(bakın 1 milyon falan değil, sadece 1 k) civarında satışa çıkarmama rağmen bir tek kişi bile talip olmuyor.

bu nasıl bir transfer kodlamasıdır ben anlamıyorum açıkçası (yalnız yanlış anlaşılmasın ben sorunun sizden kaynaklanmadığını biliyorum). buna nasıl ve neden çözüm getirilmiyor bilmek isterim.

vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum , konunun ilgisiz kalmamasını talep ediyorum

saygılar...