Yaz geldi ve Artık FM 2011'i beklemeye başladım ben açıkçası. Diğer kanatsız taktikte söz verdiğim gibi uzunca bir çalışmanın ardından bence FM 2010'a damgasını vuracak olan taktiği üretmeyi başardığımı düşünüyorum. Bu taktikte kesinlikle simetri yok Yapılan her ince ayarın bir sebebi var... Öncelikle mevkilerin tek tek sistemdeki görevleri anlatalım sonra da şu anda oynadığım Gs kariyerimden 1-2 SS ile taktiği yayınlayalım... İndiren ve kullananlar kırıcı olmamak kaydıyla , yapıcı eleştirilerini ve beğenilerini başlık altında yazarlarsa sevinirim...

Dizilişimiz şekildeki gibidir. Kadrodaki isimler (bekler ve Servet hariç) siteme tam anlamıyla uyumlu isimlerdir..

GK : Kaleciniz kova olmasın yeterli. Savunmayı geride kurduğumuz için uzaktan çok gol yemeyen ve yantoplara hakim kaleci bulursanız çok gol yemezsiniz.

DR : Savunmanın sağında görev yapacak olan bekimizin görevi aldığı topları savunma arkasına ara top atarak özellikle AMR'yi beslemek. Oyuncunun kendine has özelliği değilse fazla ileri çıkmaz.En azından sol beke göre daha geride kalır. Pas ve teknik özellikleri iyi bir oyuncu işinizi görür

DL : Sol bekimiz sağ beke nazaran topla ileri çıkışlar yapacak ve arka direğe ortalar kesecek. Bu yüzden iyi kondisyonu olan, iyi top süren, hızlı ve iyi orta açabilen bir sol beke ihtiyacınız var.

DC (sol) : Savunmanın göbeğinde solda oynayacak oyuncunuz hızlı ve iyi kesici olmalı. Ayrıca kuvvetli de olursa kornerlerde rakip kalecinin topa çıkmasını engeller.

DC (sağ): Savunmanın göbeğinde sağda görev yapan oyuncunuzun savunma özelliklerinin yanısıra zıplama, hava hakimiyeti ve kafa vurma özellikleri mutlaka üst düzeyde olmalı.Çünkü duran toplarda en büyük silahınız olacak.

DMC: Defansif ortasahada ortasahadakilerin açıklarını kapatacak olan ön liberonuzun savunma anlamında üst düzey yetenekleri olmalı. Hücumlarda fazla katılmayacak. Daha çok orta alanda sol MC de oynayan oyuncunun boşalttıgı alana girecek. Kondisyonu iyi olması lazım ve savunmaya yönelik bir oyuncu olması lazım

MC (sağ): Sistemde herkesin rolü ayrı demiştik ama en önemli görevlerden biri bu oyuncuya düşüyor. Bu oyuncumuz topu genelde kendi sahamıza gelerek alacak ve geriden oyun kuracak. Fakat bunun yanı sıra ön liberoya da savunmada ayrdım edecek. En çok pas dağıtan oyuncunuz bu mevkiye koydugunuz adam olacağı için oyun kurma yetenekleri üst düzeyde olması lazım.Savunmaya da ayrdım edeceği için güçlü ,kondisyonlu ve top kapabilen bir oyuncu olması lazım. Yani açıkcası buraya Van Bommel gibi oyunun 2 yönünü de oynayabilen iyi bir oyuncu bulmanız lazım.

MC (Sol) : Orta alanda solda oynayan oyuncunuz diğerine nazaran daha çok ataklara katılacak. Uzaktan şutlar atacak. Forvete ayrdım edecek. Fakat aynı zamada görev olarak box to box oldugu için ileri geri çalışacak. Yani öncelikle kondisyon ve atak özellikleri lazım ama savunma anlamında da biraz iyi olmalı.

AML : Bu oyuncu sağ ayaklı ve içe kat ederek öldürücü paslarla oyununuzu kanattan kuracak. Kanat oyuncusu ya da inside forvet değil.Oyun kurucunuz olacak. Bu sebeple oyun kuruculuk yetenekleri üst düzeyde olan bir sağ ayaklı oyuncuyu kullanın

AMR : Gizli gol silahınız. Savunma arkasına yaptıgı koşularla ara topları değerlendirerek forvetinizden bile fazla gol atabilir. Sistemde en çok pozisyona girmeye uygun kişi bu mevki. Bu yüzden topsuz alanı çok iyi oynayabilen, hızlı ve bitirici bir sol ayaklı oyuncu bulmalısınız. Çünkü içe kat ederek ilerliyor... Kanat değil!

SC: Forvetiniz her türlü görevi yüklediğimiz için hem iyi bir hedef adam , hem iyi bir golcü hem de iyi bir orta saha oyuncusunun gerektirdiği özelliklere sahip olmalı. Güçlü ve kondisyonu yüksek olmalı.

Dilerim begenirsiniz... 1. Sezonda GS ile gidişat bu şekilde. Ligin ilk devresinde hiç transferim yoktu...

Linkler:

http://www.sendspace.com/file/sd6yji

http://www.sendspace.com/file/bkgnab

http://www.sendspace.com/file/i7i75t